Beraad over inbeslagname snelle auto's Binnenland Spitsheffing zaak voor het volgende kabinet Lubbers wil liever geen confrontatie met Jakarta Het nieuwe nummer voor de juiste tijd. Vijf miljoen voor positie verplegenden Net toveij Nederland in trek bij buitenlandse belegger D66: Nu geen flirt mei PvdA, straks wel Joegoslavië is een uit de hand gelopen ZATERDAG 28 MAART 1992 3 ANP Mgfwetn NpdefUnds Pmburrau OnwfwcKippHikt Pendemt Cocaïnehond Max haalt frisse neus oranjestad Snuffelhond Max heeft aan boord van een Colom- biaans \issersbootje bij Aruba twintig pakjes gevonden met naar schatting 25 kilo cocaïne. De bemanning, een Colombiaan en vier Venezolanen, is aangehouden. Max vond binnen zeer korte tijd in de kombuis cocaïne. De lucht was zo sterk dat hij na zijn vondst overboord sprong om een frisse neus te halen. Nijpels verbiedt dwergwerpen breda» Burgemeester Nijpels van Breda heeft een horeca-on- dememer verboden om gisteravond in zijn zaak het publiek te laten gooien met een dwerg. Nijpels vindt het verwerpelijk dat er bij wijze van vermaak met mensen wordt gegooid. De horeca- exploitant had een avond vrij drinken uitgeloofd voor iedereen die kans zag een dwerg over een schutting te gooien. Voor zover bekend is het de eerste keer dat iets dergelijks in Nederland zou plaatsvinden. Gelijke behandeling voor pensioen den haag Mannen en vrouwen zullen in de toekomst gelijk worden behandeld bij de opbouw van hun aanvullend pensioen. Ze kunnen daarop rekenen met ingang van 17 mei 1990, dus met terugwerkende kracht. Dit heeft het kabinet gisteren beslist. De ingangsdatum van 17 mei 1990 heeft-overigens alleen betrek king op werknemers. Zelfstandige beroepsbeoefenaren (zoals artsen, apothekers en specialisten) moeten het met de ingangs datum van 1 januari 1993 doen. Golfbad Scheveningen dicht den haag Het Golfbad in Scheveningen gaat op 26 oktober dicht. Dit heeft het gemeentebestur van Den Haag, de eigenaar van het bad, gisteren bekendgemaakt. Er is een aldcoord gesloten met het Engelse bedrijf Sea Life over de vestiging van een zee aquarium. Voor de rest van het complex wordt gedacht aan een recreatief gezondheidscentrum. Reden voor de sluiting zijn de forse tekorten op de exploitatie: drie miljoen gulden in 1990. Het Golfbad opende de poorten in 1978. Kans op vaccin baarmoederhalskanker utrecht Nu het steeds duidelijker wordt dat sommige typen van het virus HPV een belangrijke rol spelen bij het ontstaan van baarmoederhalskanker, behoort vaccinatie daartegen tot de reële mogelijkheden. Dit stellen de biochemicus drs. W. van den Akker en de moleculair bioloog drs. M. Krul van het laboratori um voor virologie van het Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) in het Infectieziekten-bulletin. Het zou de eerste keer zijn dat een vaccin tegen een vorm van kanker bij de mens beschikbaar komt. den haag anp Pas het volgende kabinet zal een besluit nemen over de hoogte van de spitsheffing die automobilisten in 1996 in de Randstad moeten gaan betalen. Het huidige kabinet zal de Tweede Kamer alleen een sys teem voor een spitsheffing (of een andere vorm van lastenver hoging voor automobilisten) voorleggen. Daarin worden wel 'rekenvoorbeelden', maar geen definitieve tarieven genoemd. De woordvoerder van minister Maij (verkeer) heeft dat gisteren meegedeeld. Maij zal haar voorstellen voor een spitsheffing „binnen enkele weken" in het kabinet bespre ken. De plannen worden vervol gens naar de Tweede Kamer ge stuurd als 'bijlage' bij de voor stellen voor lastenverhogingen. Daarmee moet het kabinet nog komen als gevolg van de Tus senbalans. De spitsheffing is nodig om het autoverkeer te verminderen. Ook moet de maatregel jaarlijks ongeveer 700 miljoen gulden opleveren om de verkeersplan nen van Maij te bekostigen. Het gaat onder meer om verbetering van het openbaar vervoer en het aanleggen van autotunnels. Eerder wilde Maij tol heffen rond de grote steden om deze doelen te bereiken. Protest van de Randstad-gemeenten en ge brek aan geestdrift bij de coali tiepartners CDA en PvdA deden haar daarvan afzien. Haar nieuwe plan houdt vol gens betrouwbare bronnen in dat regelmatige spitsrijders in de Randstad een abonnement kunnen hemen. Wie slechts in cidenteel op de weg komt in de spitsuren kan zich telefonisch melden. Hij of zij krijgt dan later de rekening gepresenteerd. De controle geschiedt via camera's. den haag gpd-anp Comité vraagt druk op bewind Indonesië ambtgenoot Atalas. Het kabinet wil graag verder gaan met goede relaties met Indonesië op allerlei terrein, van cultuur tot economie, aldus Lubbers. Hoe dat vorm gegeven moet worden, wil het kabinet „rustig bezien". Het Komitee Indonesië vindt dat er toenemende internatio nale druk moet worden uitgeoe fend op het bewind van presi dent Suhartö in Indonesië om „een daadwerkelijke verbete ring van de mensenrechtensitu atie te bereiken". Volgens het comité past het afbreken van de ontwikkelingsrelatie met Neder land in de „verhardende hou ding van de Indonesische auto ten aanzien van de Het kabinet heeft geen behoefte aan een confrontatie met Indo nesië. Dit ondanks het feit dat er kritiek kan zijn op de formu leringen en de verwijten in de brief van de Indonesische rege ring waarin de ontwikkelingsre latie met ons land werd opge zegd. Premier Lubbers zei dat giste ren na afloop van het kabinets beraad. Volgens de premier heeft ook de Indonesische rege ring niet de behoefte de zaak verder op de spits te drijven. Hij leidt dat af uit telefoongesprek ken van hemzelf met minister Prawido (economische zaken) en van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) met zijn mensenrechten in eigen land". CDA en PvdA: 'Euthanasie alleen voor wie dat vraagt' den haag gpd Bij mensen die zelf niet kun nen aangeven dat zij dood wil len (zoals geestelijk gehandi capten of comapatiënten), mag geen euthanasie worden ge pleegd. Dat vinden de coalitie partijen CDA en PvdA. Ze zul len dit standpunt volgende week in een kamerdebat over euthanasie uitdragen. CDA'er Van der Burg zal na mens zijn fractie in het debat eisen dat artsen die euthanasie plegen op zogenoemde 'wilsombekwamen' vervolgd worden wegens moord. Minis ter Hirsch Ballin (justitie) zal dat in het debat moeten toe zeggen. Volgens de christen democraat wordt er nu jaar lijks ongeveer duizend keer eu thanasie gepleegd op mensen die daartoe zelf niet de wil hebben uitgesproken. Namens de PvdA liet het ka merlid Swildens weten dat ook de sociaal-democraten geen euthanasie willen bij mensen die dat zelf niet (kunnen) vra gen. Voor de PvdA moet er al tijd sprake zijn van een uit drukkelijk verzoek van betrok kene. Overigens meent deze partij dat wettelijk niet precies is vast te leggen wanneer er sprake is van een uitdrukkelijk verzoek en wanneer nieL Dat moet in de praktijk blijken. Het kabinet stelt jaarlijks vijf miljoen gulden beschikbaar voor versterking van de positie van verplegenden en verzorgen den. Het is het eens met de commissie-Wemer dat deze groep vrij weinig invloed heeft op belangrijke beslissingen in de gezondheidszorg, terwijl ze essentieel is voor die zorg. Dit blijkt uit het standpunt van het kabinet over het vorig jaar juni verschenen rapport van de Commissie Positiebepa ling Beroep Verpleegkundige en Verzorgende (de commissie- Wemer). Er staatoverigens niets in over de salarissen omdat het daarbij gaat om „een ander be leidstraject". Het kabinet vindt det overheid, werkgevers en werknemers ondanks het cao conflict toch moeten blijven sa menwerken om beroep en posi tie van de werknemers te ver sterken. Het bedrag van vijf mil joen is bestemd voor financiële steun aan initiatieven van de betrokkenen. kaatsheuvel Twee sprookjesfiguren deden gisteren in t Efteling net of het toverij was. Maar in werkelijk heid werd de eerste daktoren doodgewoon met een hijsaan bovenop het nieuwe Eftellng-hotel gezet foto anp De procureurs-generaal gaan ach binnenkort opnieuw buigen over de richtlijn die bepaalt, dat de auto van ie mand die met meer dan 70 kilometer de maximum snel heid overschrijdt, in beslag genomen moet worden. De richtlijn blijkt niet overal op dezelfde manier te worden uitgelegd. den haag «gpd Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Heemst (PvdA). De sociaal-de mocraat wilde weten hoe het mogelijk was dat de auto van een snelheidsduivel die bij de Schiphol 87 kilometer te hard reed. in beslag werd genomen, terwijl dat bij Dordrecht waar 91 kilometer te hard werd gere den, niet gebeurde. Overigens is in deze situatie deze week ver andering gekomen, aangezien de man die zijn pijlsnelle Ferrari moest inleveren omdat hij op de A4 bij Schiphol werd gepakt, zijn wagen van de rechter weer heeft teruggekregen. Hirsch Ballin meldt dat de procureurs-generaal vorig jaar al hebben besloten dat elke au to van iemand die meer dan 70 kilometer per uur te hard rijdt, in beslag genomen moet wor den. Het is echter een richtlijn voor de politie. De officier van justitie kan een eigen afweging maken, net als de rechter. Ove rigens heeft het openbaar mi nisterie in Dordrecht al besloten dat men bij de eerste afwijken de beslissing in beroep gaat bij een hogere rechter. De minister wijst erop dat er naast een herziening van de richtlijn ook een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ligt. Dat maakt het invorderen en inhou den van een rijbewijs bij een ernstige overschrijding van de snelheidslimiet mogelijk. Tot nu toe kan dat alleen als men on der invloed rijdt. den haag gpd den haag gpd D66 wil op dit moment geen 'flirt' beginnen met de PvdA, maar na verkiezingen zal de partij wel streven naar een coa litie met PvdA en WD. Dit zei D66-voorzitter Ries Jansen gis teravond op een D66-congres in Breda. Hij verwees daarvoor naar het deze week door de jongerenor ganisaties van D66, WD en PvdA gepresenterde 'paarse' regeerakkoord. Jansen ziet daarin een bevttiging dat die andere coalitie, zonder CDA, mogelijk is. „In en reactie heb ben ook WD erPvdA nu de be reidheid uitgespoken om na de verkiezingen mt open vizier na te gaan of eencoalitie zonder het CDA perspctief biedt. En dat is winst", al<us Jansen. Op de jongst oproepen van PvdA-voorzittei Rottenberg om te gaan samenwerken, reageer de Jansen afhoudend. Volgens hem weet niemand, ook PvdA- deskundigen niet, hoe die sig nalen geschat moeten worden. Daarnaast zei Jansen dat de PvdA niet moet proberen door toenadering tot D66 te zoeken, haar verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid te verhullen. Het 'wedden op twee paarden' wees de D66-voorman als 'een gok' resoluut van de hand. Buitenlanders krijgen weer trek in Nederland. Na een paar ma gere jaren durven ze het weer aan om hun geld in Nederland te beleggen. Een ongunstige, la ge rente zorgde er begin vorig jaar voor, dat buitenlandse be leggers met een grote boog om Nederland (en Duitsland) heen liepen. In het derde kwartaal 1991 stootten beleggers zelfs voor 1,8 miljard gulden aan Ne derlandse aandelen af. Maar de laatste drie maanden van vorig jaar was er ineens een sterke omslag te zien. Buiten landse beleggers deden aanko pen voor een bedrag van maar liefst 5,3 miljard gulden, het hoogste sinds de zomermaan den van 1989. In de beginmaan den van dit jaar zette de stijgen de vraag naar beleggingen in Nederland door. Tijdens de financiering van de laatste staatslening bleek bij voorbeeld een opvallend grote belangstelling vanuit het bui tenland. De Staat heeft vorige week weer nieuwe obligaties uitgegeven voor een totaal be drag van 5 miljard gulden. Ove rigens zit de aankoop van aan delen van Nederlandse bedrij ven ook in de lift. Volgens De Nederlandsche Bank is de hernieuwde belang stelling te danken aan het ver trouwen dat de beleggers heb ben in de Duitse en Nederland se rente. Men heeft daarbij goe de hoop dat de inspanningen van Duitsland en Nederland om de inflatie in toom te houden, vruchten afwerpen. Tevens wordt op de langere termijn een daling van de rente verwacht. Vandaar dat beleggers op dit moment veel Nederlandse staatsobligaties kopen - vóórdat de rente straks daalt en de koer sen MUgH» Toch spelen 'sentimenten eveneens een rol bij een stijgen de buitenlandse vraag, denkt De Nederlandsche Bank. Op dit moment doet Dfittknd MO groot beroep op de kapitaal markt. Het land heeft namelijk veel geld nodig in verband met de hereniging. Het wordt voor beleggers 'wat saai' om aldoor het geld in Duitsland te beleg gen. „Men wil wel eens wat an ders. Dus wijkt men uit naar Nederland, want wij lopen meestal in de pas met Duits land." aldus I. Servaas van De Nederlandsche Bank. Tot uw dienst, PTT Telecom. garderen margreet vermeulen „Vandaag kunnen ze nog lekker bikkelen (stoer doen), maar straks schijten acht van de tien in hun broek", zegt een chauf feur van het 108e verbindings bataljon. „Dat weet je niet", werpt de ander tegen. De twee dienstplichtigen zonder blauwe baret en zonder camouflagepak vielen gisteren een beetje uit de toon op de Generaal-majoor Koot-kazerne in Garderen. Alle aandacht was gericht op de 225 dienstplichtigen die zich vrijwil lig hadden aangemeld voor de vredesmacht van de Verenigde Naties in Joegoslavië. De militairen kunnen op een warm welkom rekenen in Slavo- nië en Krajina, verzekert luite nant-kolonel Vermaas de ou ders, echtgenoten, vrienden en kinderen van de militairen. „Ze worden door de bevolking op de schouders geslagen, auto s toeteren en trams laten hun bellen rinkelen. De 49 kwartier makers hebben al geklaagd: overste, we hebben een pro bleem. We krijgen ons geld niet op, want we krijgen alleen maar rondjes aangeboden". Het pu bliek lacht dankbaar. In de serie hart-onder-de- riem-stekers kent Vermaas er nog een paar. „Wij blauwe ba retten hebben een kalmerend effect. Door daar binnen te trek ken, stabiliseert de situatie. Dat is geen sprookje. Toen wij veer tien dagen geleden in Serajevo aankwamen, werd daar nog be hoorlijk geschoten. Dat werd al snel minder en een paar dagen Minister Ter Beek van defensie heeft gisteren het eerste Ne derlandse VN-verbindingsba taljon, dat volgende week naar Joegoslavië vertrekt, uitgeleide gedaan. „Ik voel veel waarde ring en respect jegens de dienstplichtigen die zich als vrijwilliger opgaven", zei de minister tijdens een toespraak tot de Nederlandse blauwe ba retten en hun familieleden op de Generaal-majoor Koot-ka zerne in Garderen. Van de 307 Nederlandse militairen die naar Joegoslavië gaan is de helft dienstplichtig. was het bijna helemaal rustig". Minder succes oogst de histo risch getinte lezing over hoe het in Joegoslavië tot een burger oorlog heeft kunnen komen „Dit heben we al vijftig keer ge hoord", kreunt een van de sol daten zachtjes. „Waarom be gint-ie iedere keer bij het jaar 500 voor Christus?", verzucht zijn buurman. Soldaat-eerste klas Land- kroon is een van de negen vrou wen die meegaan naar Joego slavië. Ze poseert gewillig cheek-to-cheek met haar vriend voor de foto. Zfj gaat naar Bel grado voor acht maanden. Hij naar'een klein dorp ten zuiden daarvan. „Waarom?" Soldaat Landkroon schudt haar geper manente krullen. „Ik wiJ iets dóen met mijn dienstperiodc. En 't geld. Ik krijg een toelage van 40 dollar per dag. Mijn Twee vrouwen kijken toe bij de officiële afscheidsbijeenkomst v slavië gaan in het kader van de VN-vredesmacht vriend ook. dus dat tikt aan". Harderwijk ..nat is goed voor Over de risico's is ze optimis tisch. „Ze verwachten weinig van ons. Daarmee bedoel ik dat we niet hoeven vechten. Maar ja. als je maatje door een Kroaat wordt gedood, dan denk ik dat ik wel iets terug doe." „Prima, dat er vrouwen mee gaan!". zegt overste Dijkers van het 41e verbindingsbataljon uit de orde en netheid en hygiëne. Klassieke vrouwentaken ja. maar erg belangrijk." Comman dant Dijkers verwacht wel cul tuur-problemen in de VN- macht. vooral met de Russen. ..Wat denk je dat er gebeurt als Russische kolonels erachter ko men dat ze minder verdienen dan de gemiddelde Nederland se soldaat?" Dienstplichtige Paul (19) wordt met tien landgenoten aLs verbindingsdeskundige inge deeld bij een infanterie-bataljon van 800 Nigerianen. „Infanteris ten ziin de kogelvangersver duidelijkt soldaat Arie onge vraagd. maar niet onvriendelijk. Arie gaat dus niet mee. Onder Nigeriaans bevel ko men te staan, vindt Paul tot daar aan toe. Maar dat de arts en ook de kok Nigeriaans zijn, bevalt hem niks „Ik zorg wel dat ik niet naar de dokter hoef zegt hij. Paul gaat „voor de Ie venservaring. Daar heb ik al heel veel van, maar dit kan er nog wel bij". Hij vindt dat veel soldaten slecht geïnformeerd zijn. „Sommige denken nog steeds dat we gaan kamperen Maar ct is daar veel vernield. En er is een hatend volk". „In de Sinaï had ik een ka meeltje", zegt sergeant Kees Mulder naar anleiding van het speelgoed-eendje onder de epauletten op zijn schouder. Hij verheugt zien op het pionieren ln Joegoslavië. .Alles, werkelijk alles moet nog opgezet wor den." Het blauwe barctje van de eend is haakwerk van zijn vrouw. Kees „Het thuisfront moet erachter staan Anders ga je getrouwd we£ en kom je ge scheiden terug.' Volgende weck vrijdag zullen alle Nederlandse militairen in Joegoslavië ziin, verspreid ovct twintig verschillende plaatsen Hun taak is die van een klein postkantoor, legt majoor Van den Anker uit. „Boodschappen overbrengen met behulp van moderne apparatuur Aan de risico's worat niet al te r getild. Overste Dijkers. „|o slavië is een enorm land. paar schermutsel in gen die zich nu nog voordoen dat moet je vergelijken met een uit de hand gelopen burenruzie Een avond je stappen in Amsterdam is net zo gevaarlijk"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3