Het beloofde land? ZATERDAG BIJVOEGSEL T EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA ZATERDAG 28 MAART 1992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Vooroordelen bij de politie, of bij u? De man rechts Is een re chercheur die samen met een Bobby een niet zichtbare ver dachte achtervolgt Een Britse poster om meer politiemensen te werven ..Vroeger", glimlacht de zwarte inspecteur. ..werd er in dat deel van Brixton elke week wel een politieauto vernield. Nu hebben we daar geen last meer van En de gewone cri minaliteit is er gehalveerd." Ook in Engeland zijn veel zwarten en kleurlingen nog achtergesteld. Maar de ver schillen worden kleiner. Lén op de 18 zwarte jongeren gaat nu naar de universiteit. Op middelbare scholen doen kinderen van Indi sche en Chinese ouders het beter dan de En gelse leerlingen zelf. Eén op de sier Aziaten' heeft tegenwoordig een leidinggevende func tie in het bedrijfsleven. De toon werd gezet in de wereld van de muziek. In disco's begonnen zwarte jongeren te dansen op 'blanke' muziek en omgekeerd. „Een hoop jongeren waren racistisch omdat ze nooit mensen van andere etnische groe pen hadden ontmoet", zegt een disc jockey van de Condense popzender Kiss FM. „Op de dansvloer kregen ze vaak voor het eerst die gelegenheid. In dat proces waren wij de kata lysator." Een andere dj. de zwarte Steve lack son. meent kortweg: „Over 20 jaar is racisme gewoon geen onderwerp meer. Terwijl muziek al langer ondenkbaar is zonder zwarte musici, heeft 'zwart' nu ook z'n weg gevonden naar de mode. Was tot voor enkele jaren blank nog zaligmakend in de modewereld, thans Is Naomi Campbell (,,'s werelds mooiste negerin") Engeiands best betaalde model. En hetzelfde geldt voor de reclame. „Tien jaar geleden was alle reclame gericht op het gemiddelde, blanke gezin", zegt een direc teur van het recjameburcau Saatchi en Saat chi ..Maar onlangs hebben wij een spotje ge maakt voor Intercity-treinen waarin zo onge veer elke etnische minderheidsgroep voor- Chaos 'Chaos of gemeenschap', was de keuze die wijlen Martin Luther King de wereld voor hield. Maar terwijl Duitsers en Fransen (en Amerikanen) voor de chaos kozen, leeft Kings droom in Engeland voort. De vraag is alleen waarom nou juist in het Verenigd Koninkrijk? „Het fundamentele verschil Is dat de min derheden in dit land deel van de gemeen schap uitmakenzegt N. Bandopadhyay van de londense Commissie voor Raciale (>elijk- heid. „De zwarten en kleurlingen hier zijn geen immigranten zoals de Algerijnen in I ranknjk of de Turken in Duitsland. Ze zijn Britten en worden als zodanig geaccepteerd." Engeland en Frankrijk hebben dezelfde ko loniale achtergrond. Maar terwijl Indiërs, Pakistani en Bengalen stemrecht verwierven, hebben miljoenen Noordafrikanen in Frank rijk nog nooit een stembureau van binnen gezien „Het feit dat de immigranten in Frankrijk niet mogen stemmen heeft in plaatsen als Marseille, waar honderdduizen den Algerijnen wonen, de opkomst van Ie Pen mogelijk gemaaktstelt Bandopadhyay vast „Eén van de redenen dat racisme in de Bntse verkiezingscampagne geen rol speelt, is de 'zwarte' stem. De minderheid*grr»epen zouden onmiddellijk worden gemobiliseerd tegen een kandidaat die de racistische kaart zou willen uitspelen." Bandopadhyay. die namens de Commissie de onfwikMingen in Europa volgt, zou niet willen beweren dat alles „prachtig is" In Al bion. „We hebben hier ook nog altijd racuti sche aanvallen. Maar er is in Engeland ge woon minder racisme dan in Europa. We wil len niet beweren dat wij de besten zijn Maar wij zeggen tot de rest van Europa Wij heb ben een systeem dat werkt. Kijk er eens Op maandagmorgen 13 april 1981 had Brixton in Zuid-Lon- den het aanzien van een stadsdeel dat door een luchtaanval was getroffen. Bijna rechtstreeks in de huiskamer gebracht door de BBC, was de natie getuige ge weest van de ergste onlusten sinds het begin van de eeuw. Later trok de politie het boetekleed aan en voerde een reeks veranderingen door. Er werden meer zwar te agenten aangeno men, de training werd verbeterd en arres tanten kregen rech ten. Engeland als haven van tolerantie in een steeds racistischer Europa I wintig procent van de Fransen I loopt weg met Le Pen. In Duits- JÊL land marcheren de nazi's weer in gesloten gelederen over straat. Een kwart van de Antwerpenaren omhelst het Vlaams Blok. De Volkspartij rukt op in Oostenrijk. Racisme loont weer In Europa. In menig land heeft ex treem-rechts de asielzoekers en gastarbeiders tot inzet van verkiezingen gemaakt. Behalve in Engeland. Anno 1992 komt het woord 'asielzoeker' niet meer voor in het woordenboek van de Britse politiek. In de aanloop naar de verkiezingen van 9 april mo gen de politici elkaar volgaarne uitschelden, maar de racistische kaart uitspelen? Nou, nee. Is de Britse samenleving getransfor meerd tot een paradijs voor kleurlingen? 'We moeten niet zwelgen in zelfvoldoe ning", zegt Keith Vaz, Kleurling en Lagerhuis- lid. „Maar ik denk dat wij in Europa een lei dende rol hebben te vervullen. In Engeland is een enorme vooruitgang geboekt sinds de tijd van de massa-immigratie." Ooit was hij zelf immigrant. Als klein jongetje kwam hij naar Leicester om daar het Nationaal Front door de straten te zien marcheren. Soms moest hij binnen blijven totdat de racisten weg waren. Maar nu zijn de rollen omge draaid. Het Front is op sterven na dood en Vaz zit in het Lagerhuis. „Partijen als die van Le Pen in Frankrijk krijgen hier geen poot aan de grond", stelt de Labour-politicus vast. „Zelfs als we een ander kiesstelsel hadden, zouden de racisten geen kans maken. Er is eenvoudig geen plaats voor een Front National in Groot-Brittannië. Wij hebben hier een lange en succesvolle ge schiedenis van integratie gehad. Zwarten en Aziaten hebben in dit land toegang tot de macht. En dat is een recht dat 16 miljoen im migranten elders in Europa ontberen." „Ik voel me hier behoorlijk veilig", zegt An na, een zwarte studente uit Berlijn die tijde lijk in Engeland verblijft. „De sfeer is meer ontspannen. Mensen staren je niet aan, zoals in Berlijn. In Duitsland ben je geïsoleerd. Je wordt er voortdurend bedreigd, en niet alleen door skinheads. Iedereen kan je aanvallen of toekijken hoe je afgetuigd wordt. Je buren, de mevrouw van de winkel, iedereen." Anna staat niet alleen. Haar ervaring wordt gedeeld door John Amoateng-Kantara, die eveneens Duitsland voor Engeland verruilde. „Voor mij waren er in Duitsland plekken waar je niet kon komen. Als zwarte hoefde ik maar van West-Berlijn naar de wijk Lichten berg in het oosten te lopen om in moeilijkhe den te raken. In Engeland zijn er geen plaat sen waar ik me niet kan vertonen." Le Pen In Engeland zijn er 'no-go areas' voor Jean- Marie Le Pen. Eind vorig jaar bracht de Fransman een bezoek aan Ixinden in een po ging enkele Conservatieve Lagerhuisleden te winnen voor zijn actiegroep van ultra-rechtse Europarlementariërs. Engeland was het enige land dat nog geen bijdrage had geleverd aan zijn Euro-racisme. Le Pen, in Frankijk een ge respecteerd zakenman in vreemdelingen haat. zette op 4 december voet op Britse bo dem. Doel van zijn missie was een ontmoe ting met 7 Conservatieve Lagerhuisleden. Maar een paar dingen gingen mis. Een honderdtal Lagerhuisleden tekende een petitie waarin de minister van binnen landse zaken gevraagd werd hem het land uit te zetten. Toen de regering weigerde, belaag den 400 betogers zijn Londense hotel. Twee dagen later was de groep demonstranten ge groeid tot 1500 die bijna door de politieblok- kade heen braken. Le Pen moest via de keu ken, waar alleen zwarten werkten, in veilig Onlangs kwamen in Londen de eerste vluchtelingen uit Duitsland aan. Ze vroegen er politiek asiel. Niet wegens vervolging in eigen land. maar omdat ze hun leven in de Bondsrepubliek niet meer zeker waren. Engeland was voor hen een haven van tolerantie in een steeds racistischer wordend Europa. „Zwarten en Aziaten hebben in dit land toegang tot de macht. En dat is een recht dat 16 miljoen immigranten elders in Europa ontberen." Veel winkels in de Zuidlondense wijk Brixton worden beheerd door Indiërs en Pakistani. „In weerwil van het verleden zijn hier weinig spanningen meer." foto cpd m/chall koorfn heid worden gebracht en verdween de vol gende ochtend met de staan tussen de benen naar Frankrijk. Hij had niets bereikt. De 7 Conservatieve Lagerhuisleden waren niet ko men opdagen en hadden zelfs hun namen niet bekend durven maken. Een hoogst enkele keer vergaloppeert een politicus zich nog. Toen de zwarte kandidaat John Taylor zich binnen de Conservatieve Partij kandidaat wilde stellen voor een Lager huiszetel. omschreef een tegenstander hem als „verdomde nücker." Maar John Taylor mag nu campagne voeren voor de Conserva tieven. En zijn opponent, de burgemeester van Cheltenham, werd uit de partij gezet. Racisme heeft in het Verenigd Koninkrijk nooit tot het politieke erfgoed behoord. De Engelsen waren de eersten die de slavernij af schaften en Oswald Mosley ging na de oorlog de geschiedenis in als de minst succesvolle fascistenleider van Europa. Het is opmerke lijk hoe onbeduidend het racisme hier altijd is geweest", zegt historicus Jonathan Clark van Oxford University. „De Engelsen hebben zelden in termen van huidskleur gedacht." Nu het spook van het racisme weer door Europa waart, blijft Engeland andermaal een bolwerk van tolerantie. John Major is een overtuigde antiracist die zijn eerste verjaar dag als premier in besloten kring vierde met een dozijn zakenlui van Aziatische afkomst. Er is een klein conflict tussen Labour en Conservatieven over de asielwetgeving, maar in de lawine van verkiezingsredes viel niet eenmaal het woord 'immigrant'. In een lang artikel voor de Guardian zette politiek redac teur Hugo Young onlangs uiteen waar de ver kiezingen niet over gaan. Alle onderwerpen waarover goeddeels consensus bestaat, pas seerden de revue: Noord-leriand. het milieu. Europa. Maar Young vergat het enige punt te noemen dat verkiezingen in Frankrijk of Duitsland tegenwoordig domineert: de ras senkwestie. Het was niet eens bij hem opge komen. Brixton Engeland een paradijs voor immigranten? Was het niet in Brixton en Tottenham waar de zwarte bevolking, getergd door een racisti sche politie, in 1981 en '85 in opstand kwam? Was het niet in de zwarte getto's van Londen waar een politieman zijn leven niet zeker kon zijn en de misdaad welig tierde? Op maandagmorgen 13 april 1981 had Brixton in Zuid-Ionden het aanzien van een stadsdeel dat door een luchtaanval was ge troffen. Drie dagen lang hadden duizenden zwarte jongeren gevochten met een politiele- ger dat slechts met de grootste moeite z'n ge zag kon herstellen. Op zaterdagavond alleen al werden 279 gewonde politiemannen afge voerd en liepen 28 gebouwen averij op. Uit gebrande autowrakken en flessen beheersten die maandagmorgen het straatbeeld. Kapot geslagen winkelruiten waren stille getuigen van de plunderingen. Bijna rechtstreeks in de huiskamer ge bracht door de BBC. was de natie getuige van de ergste onlusten sinds het begin van de eeuw. Die natie hoopte dat nooit meer te zien. maar vier jaar later gingen de zwarten weer de straat op. En opnieuw: benzinebom men vlogen door de lucht, de straten kleur den rood. Aanleiding voor de onlusten in oktober 1985 was een incident waarbij de politie een zwarte vrouw had neergeschoten Het schot was waarschijnlijk per ongeluk gevallen, maar de politie genoot in die dagen niet au tomatisch het voordeel van de twijfel. Vrien den van de vrouw begonnen ogenblikkelijk een mars naar het bureau en bij aankomst hadden zich 200 jongeren bij hen gevoegd. „Kom naar buiten! Kom naar buiten"! schreewden zij, maar de enige die zich liet zien was een priester die tot kalmte wilde manen. Hij kreeg een benzinebom naar zijn hoofd het startschot voor een bloedige nacht. Opgelost Anno 1992 is Brixton een andere wereld. „Ik kan tegenwoordig mijn uniform aantrekken en in m'n eentje de straat op gaan", verklaart Dalton McConney, een zwarte politie-inspec- teur. „Tien of vijf jaar geleden kon een zwarte politieman dat niet doen. Hij zou als een ver rader zijn beschouwd." Oppervlakkig gezien is er in Brixton weinig veranderd. De huizen zijn er nog steeds slecht, de werkloosheid hoog. Van de 18- tot 24-jarigen is 40 procent langdurig werkloos. „Maar", zegt McConney. „de problemen tus sen politie en zwarte bevolking zijn opge lost." Onbeschroomd steekt de politie-inspec- teur de hand in eigen boezem. „De onlusten werden voor een groot deel veroorzaakt door het beeld dat de zwarten van ons hadden. Ze woonden al in de slechtste huizen en ze wa ren al het vaakst werkloos, maar bovendien drukte de politic ze ook nog eens met de neus in de drek. Dat kon niet langer zo blij ven. De dagen dat we mensen mishandelden omdat ze op de onderste sport van de maat schappelijke ladder stonden, waren voorbij." Na de onlusten van 1985 trok de politie van Brixton het boetekleed aan en voerde een reeks veranderingen door. Er werden meer zwarte agenten aangenomen, de trai ning werd verbeterd en anestanten kregen rechten. „In het verleden werden arrestanten naar eigen zeggen soms mishandeld op het bureau. Er gingen zelfs verhalen o"er zwarten die op straat werden aangehouden, waarna de politie bij hen drugs in de zakken stopte Ik weet niet of al die geruchten juist waren, maar de zwarte gemeenschap wantrouwde de politie. Als je een misdadiger poogt te ar resteren is het begrijpelijk dat die zich uit de voeten wil maken. Maar in Brixton placht de hele gemeenschap zich tegen de politie te ke ren als we een arrestatie wilden verrichten." Fluweel Wie dezer dagen in Brixton in de kraag wordt gegrepen, wacht een fluwelen behandeling. Op het bureau mag de verdachte een advo caat bellen. Familieleden worden ingelicht. Er is zelfs een groep vertegenwoordiger, van de zwarte gemeenschap die te allen tijde zonder vooraf gemaakte afspraak mag bin nenvallen om de cellen en verhoorkamers te inspecteren. „In weerwil van het verleden zijn hier weinig spanningen meer", consta teert de inspecteur Op het Stockwell Park Estate, een naar geestige cluster van betonnen blokkendozen waar vandalisme hoogtij vierde, liet de politie afgelopen zomer zelfs een staaltje opbouw werk zien. Terwijl de sterke arm r laaltijden en bouwmaterialen liet aanrukken, verander de de jeugd een braakliggend tencin in een multifunctioneel sportveld. Bewoners van een naburig bejaardenoord, die de jongeren vooral hadden leren kennen als kleine crimi neeltjes. voelden hun hart smelten bij het aanschouwen van dit sprookjesachtige tafe reeltje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37