Alles kan De kunst van het weglaten Cultuur Kunst ZATERDAG 28 MAART 1992 19 Wild Child ook in LVC leiden Wild Child treedt voor een tweede keer in Leiden op. Op woensdag 1 april is de Amerikaanse band die met covers van The Doors volle zalen trekt, in het LVC te zien en te horen. Gis teravond trad Wild Child in de Stadsgehoorzaal voor een uitver kocht huis op. Bijna 1700 belangstellenden waren voor Dave Brock en de zijnen naar de Breestraat getogen. Velen moesten worden teleurgesteld. Maar zij krijgen een nieuwe kans in het LVC. Woensdagavond (aanvang 22.30 uur) kunnen dus opnieuw 550 fans (meer worden er niet toegelaten) genieten van deze li ve-show. Kaarten vanaf vandaag te verkrijgen bij K&O, muziek winkels Plato en Velvet Music, en café de WW. Fluisterende lantaarnpalen zoetermeer» Gedichten die uit lantaarnpalen komen: in Zoeter- meer gebeurt dat. Vandaag begint daar in het kader van het 'Flo ra-avontuur', het evenementenjaar van de gemeente, een pro ject 'fluisterende lantaarnpalen'. Gedichten van bekende en minder bekende dichters zijn op cd gezet en worden via lan taarnpalen op het Promenadeplein de ruimte in gestuurd. Het programma wordt elke maand gewisseld. En de gedichten-cd is ook te koop bij de gemeente. Van Keulen en Van Zweden samen Amsterdam De violisten Isabelle van Keulen en Jaap van Zwe den gaan voor het eerst samen optreden. Met het Koninklijk Fil harmonisch Orkest van Vlaanderen spelen zij op 25 april in het Concertgebouw in Amsterdam Mozarts' Sinfonia Concertante voor viool en altviool. Het programma vermeldt verder de ou verture Entführung aus dem Serail en de 2e symfonie van Tsjaik- ovski. Meezingen voor Korenslag utrecht 'Wie zingen leuk vindt, moet er bij zijn.' Onder deze leus worden mensen die van zingen houden opgeroepen om op 11 april in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht te komen oe fenen. De „zangles" geldt als training voor de grote Korenslag die op 16 mei in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt ge houden. Op het programma staan onder meer een deel van een nieuwe compositie van Theo Loevendie en het Ave Verum van Mozart. Dirigent is Geert van Tijn. De toegang is gratis. Aanvang 14.00 uur. Mezzosopraan Perugia overleden haruncen In het streekziekenhuis Oranjeoord in Harlingen is deze week op 88-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleden de Franse zangeres Noémie Perugia, in 1903, uit Italiaanse ouders, geboren in Nice. Sinds 1989 was zij woonachtig in Franeker. Noémie Perugia, die van 1927 tot 1932 directeur was van de be kende Perugia schoenenfabriek in Parijs, debuteerde in diezelf de stad in 1936 als zangeres. Zij bouwde in de muziekwereld door de jaren een indrukwekkende staal van dienst op. Perugia, voornamelijk bekend als liederenzangeres en zangpedagoge, werd door de Franse regering uitgezonden om aan conservato ria over de hele wereld de Franse liedkunst te doceren. Leiden krijgt kunstfabriek „Art is business, alles is te koop en geld is belangrijk." Dat is het motto van Mayer's Art Factory, kort weg MAF. Een brandnieuw initiatief van kunstenaar Richard Mayer uit Quebec en de Leidse theaterzaken man René Vallentgoed. LEIDEN LOMAN LEEMANS In een loods, letterlijk onder de rook van de oerlelijke meelfa briek, hebben ze een kunstbe drijf opgezet. Op commerciële basis, waar 'alles' mogelijk is maar de nadruk ligt op monu mentale, beeldende kunst: „We streven naar een zó grote be kendheid, dat opdrachtgevers bij ons komen en dat we dus niet hoeven te leuren. En elke opdracht moeten we kunnen aannemen. Van een kleine zeef druk tot een groot theaterde cor", aldus manager Vallent goed. In de loods doen de betonnen vloer, zware machines, blikken afvoerpijpen en tl-licht niet ver moeden dat er kunst gefabri ceerd wordt. Maar de her en der verspreide, metalen kunstwer ken van Mayer, de Herman Broods aan de muur, veel ge reedschap en een wit scherm in het midden, verraden het te gendeel. In een afgesloten kan toor-op-poten overziet Vallent goed de publiciteitsman met onafscheidelijke strik vanachter zijn bureau de hele hal. De telefoon van zijn Deci der BV gaat onophoudelijk. In een klein hoekje van de hal is Mayer tegelijkertijd met een las apparaat aan het vechten. Kunst maken en zaken doen bij elkaar. De basis van MAF. Scherp Het 'maffe' idee is afkomstig van Mayer, en dat is weer een gevolg van zijn kijk op de he dendaagse kunstwereld: .Alles wat ik maak, verkoop ik. Dat houdt een kunstenaar scherp. Natuurlijk heb ik een emotione le band met mijn werk, het is een deel van mij. Maar er moet geld komen voor nieuwe wer ken, om door te gaan. Daarom moet je een kunstenaar ook geen uitkering geven. Dat sti muleert zijn creativiteit niet. Dan gaat hij bijvoorbeeld niet meer de hort op om zijn werk aan te bieden. Het houdt de kunst binnen een beperkte groep. Het maakt bedelaars van kunstenaars", filosofeert Mayer. Mayers opvattingen zijn in kunstkringen niet populair: „De naam kunstenaar is niet be schermd. Persoonlijk heb ik er jaren over gedaan om te leren, technieken onder de knie te krijgen en me te ontwikkelen. Maar er zijn er ook die uit 't niets komen, opeens wat verf op het canvas gooien en zich kunstenaar noemen. In Leiden denk ik dat we het over tachtig procent hebben, die zich meer met het kunstenaar zijn bezig Kunstenaar Richard Mayer (rechts) en theaterzakenman René Vallentgoed: „Een uitkering stimuleert de creativiteit niet Die maakt bedelaars van kunstenaars." foto jan holvast houden dan met de kunst. Ik zeg niet dat er minder geld voor kunst moet komen. Maar het geld dat je op die uitkeringen bespaart, zou de overheid wel weer in de cultuur kunnen ste ken", meent Mayer. Bestuur In de praktijk houdt dat voor de Frans Canadees in dat hij nor male werkweken maakt, daar door geregeld produceert en van het geld van opdrachtge vers of van de losse verkoop weer aan de slag kan. Om aan meer ideeën te komen en meer met anderen te kunnen samen werken heeft hij MAF bedacht. Een heus bestuur met behal ve Mayer, diens vrouw en Val lentgoed ook Noël Rosier, direc teur van het Amsterdamse Meubelcollege bekijkt welke projecten aangenomen worden, zakelijk interessant zijn, en wie er gevraagd wordt om mee te helpen. De uitgenodigde kunstenaars krijgen een deel van de op brengst en een deel vloeit weer af naar MAF: „We hebben een aardig bestand van kunstenaars opgebouwd. Die worden een soort tijdelijke werknemers maar mogen ook zelf met idee- en komen. Op deze manier wordt het een collectief, maar dan zakelijker", aldus Vallent goed. Een aantal projecten staat al op stapel. Cash carry Maar er moet meer gaan gebeu ren bij MAF. „Exposities, maar niet zoals in een galerie", meent Vallentgoed die een hekel zegt te hebben aan de percentages en het systeem dat galeries han teren. Hij speelt eerder met de gedachte van kleine feestjes voor potentiële klanten die met een drankje in de hand en een strijkje op de achtergrond, cash carry-kunst kunnen kopen. Ook staan er open manifesta ties op het programma. Zo bracht vorige week een groep scholieren al een bezoekje en wordt begin april MAF officieel geopend waarvoor Vallentgoed uit zijn 'stal' van bekende Ne derlanders ais ftdea Decider, Herman Brood en lan Mulder kan putten om het geheel luis ter bij te zetten. „Eigenlijk is al les mogelijk, als het maar kunst is. MAF moet selfsupporting worden wat niet wil zeggen dat we nooit een subsidie zouden accepteren maar hier in Leiden is, denk ik een nieuwe manier om met kunst om te gaan gebo- Expositie Stephen Prina in Boymans-Van Beuningen Kirov Ballet in Amsterdam amsterdam Het Kirov Ballet van het Ma- riinsky Theater, zoals het Ki rov Ballet zich sinds de Rus- rotterdam anneke de bundel Wat gebeurt er als je naar een willekeurige reproduktie van Rembrandt kijkt en even later je blik laat rusten op een doek aan de andere kant van de wand met dezelfde afmeting en de zelfde titel zonder afbeelding? Dat is een van de vragen die de Amerikaanse kunstenaar Step hen Prina stelt in zijn tentoon stelling 'Stephen Prina' die morgen in museum Boymans- Van Beuningen wordt geopend. Hoewel het werk van de Ame rikaanse musicus en beeldend kunstenaar Prina voor het eerst in een Europees museum te zien is en verschillende zalen van het Boymans beslaat, is het eerder een onderzoekstocht dan een terugblik. „Een retrospectief," zó meent Prina, „suggereert dat het pu bliek het complete werk van de kunstenaar ziet. terwijl je je kunt afvragen wanneer het werk van een kunstenaaar compleet is." Op zich geen onaardige stelling maar de vraag is wat Prina het publiek dan wel kan laten zien. Prina: „Ik zie de tentoonstel ling als een onderzoek dat zo wel bij het publiek als bij mijzelf voldoening moet creëren. Ik heb daarom een selectie ge maakt uit mijn werk van de af gelopen tien jaar en die stel ik in negen verschillende projecten in chronologische volgorde ten toon. Alle werken heb ik op exact dezelfde afstand van el kaar gehangen om hun gelijk heid te benadrukken. Onmoge lijk natuurlijk, want sommige schilderijen trekken door hun grootte toch meer aandacht." Een reproduktie van Rem brandt en een afbeelding van Socrates die al filosoferend de gifbeker tot zich neemt, vormen het begin van de tentoonstel ling. Tusssen de beide repro- duklies hangen ingekaderde ci taten van de wijsgeren waarvan de grootste 'Plato is dear to me, but dearer still is the truth') het meest in het oog springt. Een geluidsband herhaalt die tek sten nog eens. Aan de tegen overstaande wand, hangen op dezelfde hoogte, identieke re- produkties in hetzelfde formaat, maar zonder beeld en tekst. Door de 'lege' afbeeldingen te combineren met een hit van Michael Jackson neemt.de kun stenaar keihard stelling tegen de wijze waarop een bepaald kunstwerk doorgaans wordt ge presenteerd. Zo heeft iedereen zijn associaties met het werk Door de 'lege' afbeeldingen te combineren met een hit van Michael Jackson neemt Stephen Prina keihard stelling tegen de wijze waarop een bepaald kunstwerk doorgaans gepresenteerd wordt. foto harry verkilylen van een bepaalde kunstenaar. Wat Prina doet is alleen de on omstotelijk vaststaande gege- gens van een kunstwerk, zoals het formaat en de titel, aan het publiek presenteren. Vervolgens voegt hij de hit van een popzan ger die tijdens het maken van het kunstwerk 'in' was, aan het beeld toe zodat de bezoeker te rug wordt gevoerd naar het ont staan van het schilderij. Een serie groene schilderijen geverfd in autolak kondigen een tweede project aan. Ook hier is weer ingespeeld op het werk van andere kunstenaars. In na volging van schilderijen in één kleur zoals 'wit op wit' ging Pri na op zoek naar een kleur die nog nooit door anderen ge bruikt was en stootte daarbij op de autolak uit 1985. Voor de vorm koos hij formaten van be kende schilderijen die al naar gelang de schilder nogal van af meting verschillen waardoor het een grillig effect oplevert. Nog in dezelfde zaal begint een ander project van Prina. In evengrote lijsten is 61 keer een vel briefpapier van het Berlitzin- stituut uit I-os Angelos tentoon gesteld met slechts één zin die in 61 talen is vertaald. „Ik had ooit de zin van l-awrence Wei- ner gelezen 'A translation from one language to another' en dat heb ik letterlijk genomen. Ik ben naar Berlitz in Los Angelos gestapt en heb gevraagd in hoe veel talen die zin voor mij ver taald kon worden." Hoewel er van Prina negen verschillende projecten in het museum te zien zijn, heeft hij in een aparte ruimte nog een af zonderlijke tentoonstelling ge maakt door uit ieder project een werk te kiezen en dit als een heid te exposeren. „Iedere kun stenaar wordt vertegenwoor digd door een aantal van zijn werken. Ik speel daar op in door zelf uit elk project een werk te kiezen en op die manier uit drukkelijk mijn eigen werk te vertegenwoordigen". De tentoonstelling van Step hen Prina wordt is vanaf mor gen 29 maart tot 10 mei te be zichtigen in het museum Boy mans-van Beuningen. OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel-onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden) vraagt vrijwilligers voor deelname aan geneesmiddel onderzoek. Voor een onderzoek naar de effectiviteit van slaap- en kalmeringsmiddelen vragen wij medewerking van personen die langer dan drie maanden Temazepam (Normison, Euhypnos of Levanxol) of Lorazepam (Seresta) gebruiken. Zowel mannen als vrouwen van |ong tot zeer oud komen voor deelname in aanmerking Daarnaast wordt een controle groep gezocht van personen die geen slaap- of kalmeringsmiddelen gebruiken. Ook personen die homeopatische middelen of Valeriaan als slaap- of kalmeringsmiddel gebruiken komen voor deelname aan het onderzoek in aanmerking. Het onderzoek is niet belastend en neemt 1 1/2 dag in beslag. Tevens worden gezonde proefpersonen (m/v) gezocht voor deelname aan een onderzoek naar effecten van bestanddelen uit koffie op het cholesterol gehalte. Bij dit onderzoek dient men éénmaal per week gedurende 6 weken kortdurend langs het Academisch Ziekenhuis te komen Deelnemers aan de onderzoeken krijgen hiervoor een vergoeding. Voor informatie kunt u bellen: 071 -26 19 15 of 26 80 04. sische omwenteling noemt, geeft begin mei vier voorstel lingen in het Muziektheater in Amsterdam. Het is voor het eerst sinds 1970 dat dit beroemde balletgezelschap (opgericht in 1738) in Neder land optreedt. Op 6 en 8 mei zal het gezelschap het ballet 'Le Corsaire' van Marius Pe- tipa opvoeren. Het stuk werd in de versie van de Franse choreograaf Mazilier voor het laatst in 1862 in de Amsterdamse schouwburg opgevoerd. Voorafgaand aan deze twee voorstellingen geeft Francis Sinceretti in het Nederlands Theater Instituut in Amster dam een lezing over 'Le Cor saire'. Sinceretti is docent aan de Nationale Ballet Aca demie en ex-danser van Het Nationale Ballet. Op 9 en 11 mei zal hel ki rov Ballet, zo genoemd naar het vermoorde hoofd van de Leningradse communisti sche partij „Het Zwanen- meer" van Marius Petipa en Lev Ivanov, in de versie van Konstantin Sergejev uit 1950, opvoeren. leiden Twee tekeningen van Jan Toorop kreeg het stedelijk museum De Lakenhal gistermiddag in zijn bezit. De dames De Groot uit Alphen aan den Rijn schonken het portret van Jacob van der Meuten aan de conservator oude kunst, C. Vogelaar, die ervoor gaat zorgen dat de tekening een mooi plaatsje krijgt in het museum. Van der Meulen was 'koddebeier' (duinopzichter) in Noordwijk aan Zee. Toorop tekende hem In 1902. In Noordwijk woont overigens nog familie van de koddebeier. Klaas van der Meulen herkende bij eerdere publicatie van dit schilderij in deze krant er zijn overgrootvader In. In een Interview enkele weken geleden zei hij: „Wij wisten dat er ooit een Toorop' van hem was gemaakt maar wij dachten dat de teke ning ergens in Amerika rondzwierf." De eerste rector van de Rembrandt Scholengemeenschap In Leiden is ook door Toorop geportretteerd. De huidige rector van de Rembrandt mevrouw Scha, gaf dit werk In bruikleen. „Ook deze tekening is een waardevolle aanwinst v Minder dreiging in Veijaardagsfeest' theater recensie wunand zeilstra Het Verjaardagsfeest van Harold Pinter door het Noord Neder lands Toneel Regie Paul Vermeulen Windsant Gezien 27/1 Schouwburg. Leiden De sfeer van het stuk is triester en beklemmender dan de titel ervan doet vermoeden. Als Sylvia de Leur één van de hoofdrollen vertolkt, lijkt eerder een vrolijk blijspel voor de hand te liggen. Maar wat je ook van Pinters 'Verjaardagsfeest' kunt zeggen, leuk is anders. Echt veel nieuws kan een regisseur aan een voorstelling van het stuk nauwelijks toevoegen. Pinter schotelt zijn publiek een aantal vraagte kens voor die een ieder voor zichzelf maar moet beantwoorden. Alleen in het spel en in enkele de tails kan de regieopvatting bepaalde accenten plaatsen. De heren (ioldberg en McCann zijn aanmerke lijk minder bedreigend dan doorgaans het geval is. Dat geldt voor het gehele stuk. Misschien om dat Huub Stapel en Paul Gleske goedmoediger ogen. of door de humor van Sylvia de leur of om dat het stuk in de loop der tijd aan kracht heeft ingeboet. Deze Goldberg en compagnon zouden mede werkers van een Stasi-achtigc geheime dienst kunnen zijn. maar evenzogoed in ntemands op dracht kunnen handelen. Zo zijn er nog andere accentueringen te noemen die het antwoord op de vele vragen geenszins naderbij kunnen bren gen Overladen avond Hamioniekapel Crescendo MUZIEK RECENSIE WILFRED SIMONS Jubileumconcert Harmoniekapet Crwcen- do olv Gerard de Lar^r mmv de Noordwijk se Balletstudio het Katwijks Gerard Lange Gehoord 27te Noofd- «f| Met het honderdjarig bestaan van de Harmoniekapel en de bijbehorende Drumband en Slagwerkgroep Crescendo in het verschiet, lijken B en W van Noordwijk zich over te geven aan de gedachte: ..Wc komen over vijf jaar wel". Dat is niet zo verstandig gedacht: ten eerste gingen ze in het openingswoord van de voorzitter oveT de long en ten tweede kun je als ambts drager eigenlijk niet gemist worden op een avond, waarop de spil van de gemeenschap zich zo overduidelijk manifes teert. Niet alleen Crescendo speelde gisteravond de sterren van de hemel Om het lustrum op tc luisteren had de kapel het Kat wijks mannenkoor De Noord- zeezangrrs uitgenodigd, de Noordwijkse Balletstudio en twee dans|»aren van dansschool Ans en Hans van de Pavert. Zij verhoogden de sfeer van de avond met hun optredens Al leen het koor had duidelijk niet zijn avond: vaak kwam de koor klank niet goed tot stand en het geheel kJonk soms wat vals. De drumband van Crescendo maakte grote indruk met drie perfect uitgevoerde werken van componist Charles van Zanten. Dit zijn geen marsen meer; dit is contemporaine muziek. Het was een voorrecht om naar te luisteren. Jammer was wel. dat door dc ambitieuze opzet de avond erg overladen werd. Naarmatr de avond vorderde, be»>n dit zwaarder tc wegen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19