Leiden: meer actie tegen kladderaars 'Er vaart weieens wat aardigs voorbij' De Stemming Leiden Buurt wil inspraak vóór bouwvergunning ZATERDAG 28 MAART 1992 Koos Olijerhoek van de Ringvaartbrug gaat met pensioen NIEUWE WETERING 'ms VAN KUILEN8UR Hoeveel keer Koos Olijerhoek de draaibrug over de Ringvaart heeft geopend, kan hij niet zeg gen. „We moesten het wel note ren, maar dat deden we met de Franse slag. Vooral in de winter. Dan was het niet je eerste werk om een kruisje te zetten. Je zorgde er eerst voor dat je wat bijkwam. Ik ben dan ook blij dat ik nog een jaar 'geëlektrificeerd' heb kunnen werken." Olijerhoek werkte 23 jaar als brugwachter in Nieuwe Wete ring. Op 16 april wordt hij 65 en vertrekt hij bij de gemeente. De in Roelofarendsveen geboren Olijerhoek begon als 13-jarige met werken. „Ik zat nog op school, maar moeder had al een baantje voor me. Voor drie gul den in de week bij een tuinder." Later werd hij beurtschipper. Ook in dat vak was Olijerhoek geen blijvertje. In 1948 begon een periode van 20 jaar bij weg en waterbouwbedrijf Van Luiing in Woubrugge. „Daar heb ik een fantastische tijd gehad. Gewerkt door heel Nederland. Heien met stoommachines." Toeval Dat hij uiteindelijk brugwachter werd was toeval. „Het werk werd wat minder in de bouw en ik wilde wat meer bij mijn gezin zijn. Mijn vrouw Bep moest al les regelen. Een beetje steun kon geen kwaad. Vandaar dat ik op die baan afstapte toen de sollicitatietermijn al bijna was gesloten. Op het laatste mo ment heb ik de brief gepost." Olijerhoek is in 1969 door burgemeester en wethouders aangenomen. „Daarna heb ik ze nooit meer gezien bij mijn werk. Je bent dan wel ambte naar. maar ik woon en werk in 'de Wetering', dus heb je niets in de Veen te zoeken. Als er wat Brugwachter Koos Olijerhoek uit Nieuwe Wetering: „Zeg nou eens eerlijk, zie ik eruit als een ambtenaar?" foto ben de bruyn blemen gehad. Wel eens wat gemopper, maar dat is het eni- nodig was belde ik en werd he geregeld. En zeg nou eens eer lijk. Zie ik er uit als een ambte haar? Nee toch? Als je altijd da vrije leven gewend bent ge weest, lukt dat niet meer. Trou wens, brugwachter is ook een vrij beroep." Olijerhoek vindt dat hij 23 jaar lang een boeiende baan heeft gehad. „Veel vakantiever keer. Dan zie je weieens wat aardigs passeren, zowel wat be treft de boot als de bemanning. Je hebt je ogen tenslotte niet in je zak zitten. Nooit echte pro- ge "De mensen zijn hier geluk kig nog redelijk. Dat geldt voor al voor de pleziervaart. Al ver van te voren zie je of er een goe de schipper of een wat mindere aankomt. Dan geef je wat aan wijzingen, want ja, ik heb zelf ook gevaren. Je weet precies wat die mensen doormaiken als ze in de buurt van een brug ko men. Het is een kleine moeite om even de helpende hand toe te steken." Brug geramd Olijerhoek heeft in die 23 jaar bijna nooit de politie hoeven bellen omdat er aanvaringen of aanrijdingen waren. Op die ene keer na, een jaar of acht gele den, toen de salonboot van Avifauna de gesloten brug ram de. „Aanvankelijk dacht ik dat de schipper wat mankeerde, want hij kwam vol door, Geen haar op mijn hoofd dacht er aan nog snel even de brug open te zetten. Gelukkig maar, want die boot knalde er al heel snel bo venop. Bleek de koppeling van de motor kapot te zijn." Het openen en sluiten van de brug met de hand vond Olijer hoek verschrikkelijk. „Vooral nadat de brug vijf jaar geleden vijf meter langer is gemaakt om de jachten van Van Lent te laten passeren. Een normaal mens zou dat niet doen, maar een brugwachter wel. Bij zware wind moest ik soms mensen optrommelen om een handje te helpen. Bij voorbeeld de auto- mobilsten, die stonden toch te wachten." Bijna al die tijd heeft de brug wachter met de bekende klomp gewerkt, al hoefde dat voor hem niet zo. .Andere ambtenaren hadden dat extraatje ook niet, maar het was traditie. Ook al le verde het soms in plaats van geld een bierdop, een snoepje of een briefje met alleen het woordje 'bedankt' op. Dat vond ik ook leuk. Een jaar geleden, nadat de brug automatisch werd. heb ik de Öomp opgebor gen. Tenslotte werd het werk voor ons wat lichter." Bij het afscheid van-een raadslid vervaagt de herinnering. In de afscheidswoorden van de burgemeester is alleen plaats voor loftuitingen, kwalijke incidenten worden verzwegen of vergeten. De vertrekkende politicus neemt zijn cadeautje in ontvangst, zegt dat de politiek enkel en alleen uit herhalingen bestaat, en gaat zijn eigen weg. Hoe vaak hebben we dat al niet meegemaakt. Louter ceremonie dus, zo'n afscheid. Dat geldt ook voor het vertrek van ex-wethouder Fred Kuijers. Hij was een slordige 18 jaar lid van de gemeenteraad. De meeste tijd was hij 'gewoon' voorzitter van de WD-fractie en dat vond hij eefl buitengewoon prettige functie. Kuijers: een scherp debater, een handig strateeg en een kundig onderhandelaar, er viel werkelijk weinig op hem aan te merken. Dat werd anders toen Kuijers tegen zijn zin wethouder werd. Hij was het maar zes jaar maar maakte in die tijd zoveel brokken dat de schouwburgzaak (dertiende rij, zwart geld, slechte administratie) hem wel de kop móést kosten. Manmoedig keerde hij terug in de gemeenteraad maar veel mochten we van hem niet meer Dinsdag vertrok hij dan. Met karaf en glazen, het gebruikelijke presentje. En natuurlijk die afscheidsspeech van de burgemeester. Die kennelijk had besloten om zijn partijgenoot maar eens te rehabiliteren na al die negatieve publiciteit. Achteraf bezien was het best meegevallen met die schouwburg, was de strekking van zijn verhaal: „De zaak was niet zo verrot als toen leek." Met andere woorden, het gedwongen afscheid van Kuijers was meer een misstapje van de politiek dan van Kuijers geweest. Zo n praatje doet het misschien goed 'onder ons' in het Met zijn gezicht op oi bloedhekel heeft hij a ma vecht door. teer kijkt WD'er Alexander Geertsema naar de interruptie-microfoons die elders in de raadszaal staan opgesteld. Een i 'die krengen'. Zijn voortdurende strijd tegen de staande microfoons heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Maar Geertse- foto loek zuyderduin stadhuis. Politici beschikken immers over een uiterst selectief geheugen en een grote mate van vergevingsgezindheid tegenover collega's. Maar misschien moet Goekoop zijn beleefdheden nog eens afsteken tegen die adjunct-directeur van de schouwburg die de laan werd uitgestuurd. Of tegen het personeel dat er maandenlang op werd aangekeken er een zooitje van te maken. Of aan de kiezer die allang niet meer gelooft dat politici nog De I^idse gemeehteraadsleden hebben soms best wel aardige ideeën. Neem PvdA'er Ron Hillebrand deze week. „Laten we op zaterdag vergaderen", opperde hij. „Dat is leuk voor het publiek." Een gouden gedachte. Want geef toe, hoe vaak heeft u zich de afgelopen jaren niet zitten verbijten omdat de raad weer eens op dinsdag moest vergaderen? Net op de enige avond dat u niet kon. Net de enige avond waarop niemand kon. Zoals ook op de overige avonden van de week zich zelden iemand kon vrijmaken om de vergaderingen van de raadscommissies bij te wonen. Want de publieke tribune bleef steeds akelig leeg Dus: naar de zaterdag met die raad. Heerlijk. Kunt u voortaan, na eerst een uurtje over de markt te hebben gekuierd, even de voeten strekken terwijl u geniet van een debat over de welzijnsbegroting. Amusant, en je steekt er altijd wat van op. Vervolgens de boodschappen thuis brengen en daarna snel terug naar de raadszaal waar ze, als het een beetje meezit, net zijn begonnen aan een levendige discussie over de gemeentelijke reorganisatie. Gaan de straatmakers naar Milieu? Of wordt het toch Civiele werken? Spanning en sensatie. Een drama van de eerste orde. Daarna thuis een hapje eten en snel weer terug, om maar geen woord te hoeven missen van de beraadslagingen over de polderbebouwing. Zelfs de meest idealistische toehoorder koos toen na een half uurtje gezwets eieren voor zijn geld. Maar goed. daar verzinnen ze wel weer wat op. Een projectgroep levendig discussiëren, of zo. De strijd van WD-'er Alexander Geertsema tegen de interruptie microfoons in de raadszaal is nog lang niet afgelopen. De liberaal vecht door tot die nieuwerwetse dingen voorgoed uit het zicht zijn verdwenen Ook al zijn zijn eerste pogingen gestrand. Geertsema wil gewoon op zijn eigen plek blijven zitten tijdens discussies. Die tactiek gebruikte hij overigens de eerste keer al: hij bleef stug op zijn plaats zitten, en stond pas op toen hij bijkans naar de staande microfoons werd gesléépt. Vervolgens zei hij dat ze er illegaal stonden omdat er geen officieel raadsbesluit over was genomen. Afgelopen dinsdag kwam hij met het argument dat de woorden die door deze microfoons worden gesproken niet op de band terechtkomen, zodat die arme stenografen tijdens discussies nog meer moeten opletten dan normaal. „Dat technische probleem lossen we wel op", boorde burgemeester (ioekoop de hoop van Geertsema de grond in. Maar die gaat de volgende keer gewoon vertellen dat hij zijn normale werk niet kan doen vanwege de spierpijn die hij oploopt van dat heen-en-weer- geren naar de interruptiemicrofoons. De vergadering daarna zegt hij dat hij echt op zijn plaats moet blijven zitten omdat hij al drie ons is afgevallen van die korte sprintjes die hij steeds moet trekken. En de derde keer komt hij met een argument waar niemand omheen kan: dat hij een hogere vergoeding wil hebben omdat hij al vijftien paar schoenen heeft versleten. Janet van CXjk. Oft Visser e Zo erg als op het Vrouwenkerkplein hebben de kladderaars elders in de stad nog niet toegeslagen. Ze zijn echter wel steeds vaker buiten het centrum actief. Daarom wordt de anti-graffiti-actie waarschijnlijk uitge- breid. foto MB co MUMBS Ook buiten de binnenstad schoonmaken Het anti-graffitiproject in de binnenstad wordt mogelijk uitgebreid naar andere wijken. Wethouder Hans de la Mar (milieu) onderzoekt momenteel of daarvoor geld kan worden vrijgemaakt. Hij zegt er 'positief tegenover te staan. Zeker is in ieder geval dat het project in de bin nenstad, dat vorig jaar mei bij wijze van proef van start ging, wordt voortgezet. LEIDEN GERT VISSER Vanuit diverse wijken zijn bij de reinigingsdienst verzoeken bin nen gekomen om de verwijde ring van graffiti ook hier ie laten gebeuren. Sommige wijkbewo ners stellen zelfs vast dat het be kladden van muren buiten de binnenstad is toegenomen nu in het centrum consequent wordt schoongemaakt. In mei wordt de proef bespro ken en dan wordt ook een be sluit genomen over de uitbrei ding. Woordvoerster A. Kraft van de reinigingsdienst beoor deelt het project tot nu toe als positief: „Wc hebben de indruk dat de hoeveelheid graffiti in de binnenstad is afgenomen. Aan de andere kant moet je vast stellen dat er een aantal gevels is dat steeds opnieuw wordt be klad". Nog niet duidelijk is welke wijken in aanmerking komen voor de graffiti-aanpak. Kraft: „We hebben klachten gekregen uit de Rivierenbuurt, Zuid-West en Noord". Dok de projectgroep Hogewoerd heeft inmiddels ge vraagd er aan deel te mogen ne men. den beschikbaar. Uitbreiding van het gebied is afhankelijk Angst voor een parkeergarage LEIDEN LOMAN LEEEMANS De stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invali denhuis aan de Hoge Rijndijk wil dat eerst alle inspraakmo gelijkheden worden afgewacht voordat er een bouwvergun ning voor het monumentale pand wordt afgegeven. Dat be toogde vertegenwoordiger J. Lingen van de stichting giste ren voor de gemeentelijke [beroep en oe- De Katwijksc projectontwik keiaar Lange Van de Plas wil van het voormalige bedrijfsge bouw 21 woningen maken. I)e buurtbewoners hebben vooral bezwaar tegen het deel van dit plan om aan de achterzijde van het pand de sèrre te slo pen en.een parkeergarage te bouwen De omwonenden vrezen dat nog voordat aJ hun bezwaren tegen bouw- en be stemmingsplannen zijn be handeld. door onder meer de gemeenteraad, al een beno digde bouwvergunning hier voor wordt afgeven. Namens de gemeente zegde B. Lamers toe dat er in iedere geval gewacht zal worden met het afgeven van de Ixiuwver- gunning totdat de inspraakter mijnen zijn beëindigd en VToeg de stu htmg hun faw ren in te trekken. Lingen vond de toezegging van lamers daarvoor niet ver genoeg gaan. Binnen enkele weken doet de daarom uitspraak. van het beschikbare geld Vol gens Kraft ziet het er niet OBar uit dat de uitbreiding gefinan cierd kan worden uit net be staande potje. „We merken nu al dat hel schoonmaken van'de gevels duurder is geworden doordat steeds meer milieu vriendelijke maar duurdere schoonmaakmiddelen worden gebruikt". Deelnemers aan het project dat kunnen zowel particulie ren aLs bedrijven zijn moeten eerst hun gevel op eigen kosten laten reinigen. Vervolgens wot den de muren (wanneer nodig desnoods dagelijks) van graffiti ontdaan door medewerkers van de Zijlbedrijvcn. Zes mensen zijn hiervoor vrijgemaakt Na een aarzelende start kent het project inmiddels een poot aantal deelnemers. Vrijwel alle winkeliers en bewoners van de binnenstad nemen er aan deel Via de speciale graffitilijn (418748) kunnen de •cboonma kers worden gewaarschuwd. AGENDA ZATERDAG 28 MAART Lerden Rommelm*r*i in de i Jsh* aan Oe VondttlMn .an 9 00 tot 16 00 uur Damavono -n buurt hj* Steve-sho* mm* 'De Memory's mu/ieS uit da ren zest'g en zeventig. Trt* Ttrwtrttl straat 4. /aai open /0 00 uir Lentefeest van het Christelijk homo (jongereni contact m Aug uit mus. Ra pon burg 24. aanvang 21 00 uur Warmond Natourwandfi.og ohr een iVN-natuur g.ds <n Landgoed Muys te Warmont. start t»i <Jc ingang Herenweg 139 om 1400 uur ZONDAG 29 MAART Le»den Centras? B-bi'Othee* laatste 'zondag open van ve/oen 91 9? -evens ve* koop V»n afgeweven boeken, van 1200 tot 16 00 uu- Fototentoonste iing over de gevm-n denisvan de vroegen Le-dse Jordaan m buurthuis Noord R jnevest. tevens vertoning van historisch Mms Ooenesteeg 107. aanvang 13 30 Natuurwandeling ohr een IVN natuur g«ds -n het Hvempark. stad t»| de m eangOegs1gnm!rr**^om 14 OOuu'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15