Leiden Regio Eigenaresse eist ontruiming Rex T Verhuurders: huiswerk stadsverwarming overdoen Foute route Singelloop Gemeenten samen voor stadsvernieuwing Het rommelt nog in het Vlietpark Mozaïek Fiets geparkeerd ZATERDAG 28 MAART 1992 31 Kladderaars yj p Leiden zoekt extra I D geld om ook in an dere woonwijken actie te ondernemen tegen graffi ti-kladderaars Natuurvoeding yt -j De overheid laat I idealisten gewoon in de kou staan, vindt na tuurvoedingswinkelier Broekman uit Oegstgeest GERT VISSER (CHEF WIM WEGMAN Plan voor nieuwe bioscoop Eigenaresse D. Ortje-Knuit van de Rex-bioscoop heeft een kort geding aangespannen tegen de krakers van het pand aan de Haarlemmerstraat 52. De eigenaresse eist dat de krakers het pand verlaten op straffe van 2000 gul den voor iedere dag dat ze blijven zitten. leiden loman leefmans De bioscoop werd na maanden lange leegstand in december het vorig jaar gekraakt en Rex omgedoopt in 'X'. De politie greep niet in omdat er geen duidelijke bestemming ir het pand was. De krakers wilden niet alleen in het pand ien, maar het ook gebruiken ir diverse culturele doelein den. Volgens hen is daaraan in Leiden een duidelijke behoefte. Ze hoopten met de eigenaresse tot een overeenkomst te komen, het liefst in de vorm van een huurcontract. In afwachting daarvan hebben de krakers en hun medestanders een aanzien lijke hoeveelheid werk verricht om het zwaar verwaarloosde in terieur van 'X' op te knappen. Zo werd het pand vertimmerd en de elektriciteitsvoorziening vernieuwd. Het resultaat van deze verbouwing werd gevierd met een culturele manifestatie onder de naam 'Rexpositie', die vorige maand enkele honder den bezoekers trok. Afgelopen weekeinde werd een tweede ac tiviteit gehouden. Een viertal historische, films over Leiden werd vertoond onder begelei ding van een pianist. De in Amsterdam woonachti ge eigenaresse hield vanaf het moment dat de bioscoop ge kraakt werd vol dat ook zij plan nen had om Rex nieuw leven in te blazen door onder meer een renovatie uit te voeren. Volgens haar waren er zelfs al contrac ten met filmdistributeur Con corde in Den Haag en zou het seks-imago van de bioscoop verruild worden voor 'gewone' speelfilms. Haar plannen wer den gedwarsboomd door de kraakactie die zij consequent omschrijft als 'inbraak'. Ook zou zij de krakers diverse malen schriftelijk hebben gesommeerd het pand te verlaten, iets wat de bewoners ontkennen. Aan- staande woensdag dient het kort geding in Den Haag. De woningbouwverenigingen hebben de komende tijd heel wat huiswerk over de stadsver warming te doen. In een spoed overleg over de dreigende crisis in de Slaaghwijk heeft wethou der T. van Rij gevraagd 'een paar dingen uit te zoeken die zijn misgegaan'. Op 6 april ko men de partijen opnieuw bij el kaar. Tijdens het overleg is gepraat over de kwestie van de stadsver warming in de Slaaghwijk. Wet houder Koek gaf op een bewo nersvergadering afgelopen don derdag al aan dat het college meent dat de zaken mooier aan de huurders zijn voorgespiegeld dan ze werkelijk zijn. Daarmee gaf ze de Slaaghwijk gelijk en de woningbouwverenigingen een kat. De bewoners besloten hierop het overleg nog niet definitief op te schorten. De woning- bouwvereningen hebben tot 9 april de tijd gekregen hun excu ses aan te bieden. De wijk eist dat ze toegeven dat de procedu re rond de stadsverwarming niet in de haak was. Koek garandeerde de bewo ners donderdag dat Van Rij de volgende ochtend met de wo ningbouwverenigingen zou pra ten. Met nadruk werd gespro ken over een gesprek met zowel De Sleutels als de WBL. Dat ging gisteren echter niet door. De enige die op het bureau van Van Rij verscheen was directeur Lepelaar van De Sleutels. Zijn WBL-collega Boggia had de wethouder gemeld verhin derd te zijn. Van Rij toonde hiervoor begrip. „Hij heeft teld dat Lepelaar ook waar neemt voor de WBL. te mee omdat die van begin af aan bi de besprekingen over de stads verwarming betrokken is ge Teken nu in voor de twaalfde, herziene druk. Binnenkort komt de twoolfde, herziene druk van de Grote Van Dale uit De complete inventaris van de Nederlandse taal. Prijs van drie delen, inclusief cassette: f 285,-. Als u nü intekent bij de boekhandel, krijgt u f 30,- korting en betaalt u dus de intekenprijs van f 255,-. Zoek Je Een Woord. Pak De Van Dale. Verschijnt eind sept. 1992 Ik teken nu in op dc twaalfde, herziene druk van de Grote Van Dale en betaal 255.- in plaats van 285.-. Ik bestelcxempla(a)r(cn) en ontvang bericht bi| ver schijnen. Naam en voorletters Adres Postcode en plaats Verzenden aan: De Kier, antwoordnummer 10342. 2300 WB Leiden - een postzegel is niet nodig. Telefonisch bestellen kan ook: 071-120885. Ik wil mijn bestelling afhalen in Leiden. Nieuwe Rijn 45 1 eiderdorp. Winkclho» 36 Oegstgeest. Passage de Kcmpcnacrstraat I -5 weest." Boggia werd pas direc teur toen de besluiten over de stadsverwarming al zo goed als genomen waren. De Slaaghwijk is heel wat minder te spreken over de ab sentie van Boggia, die donder dag ook al niet op de buurtver- gadering verscheen. „Het is op nieuw een domper. Koek be loofde dat met beide woning bouwverenigingen zou worden gesproken. Boggia hoort daar dan ook bij te zijn", aldus een woordvoerder. Inmiddels neemt het onge noegen van de Slaaghwijk over de houding van Boggia toe. De bewoners menen dat hij zich zelf probeert vrij te pleiten door er steeds op te wijzen dat hij nog geen directeur was toen kwestie van de stadsverwar ming actueel was. „Boggia is nu directeur en dus verantwoorde lijk. Hij moet zich maar eens verdiepen in de materie en an ders het hoofd technische dienst meenemen voor eventu ele ondersteuning", luidt de re denering. Boggia noch Lepelaar waren bereikbaar voor commentaar. tn het gisteren in deze krant geplaatste artikel met kaartje van de route van Singelloop zijn twee fouten geslopen. Per ongeluk is de doorsteek die de lopers dit jaar moeten maken vanaf de Morsweg, over de Rembrandtbrug naar het Noordeindc, niet aange geven. Ook de tekst klopt niet helemaal. De deelne mers moeten tegen de klok in lopen, zoals het kaartje ook laat zien. Voor beide fou- ten-bieden we onze excuses 'Zonzijde van ouder worden' Onder het motto 'De zonzijde van het ouder worden' wordt op zondag 5 april in het Leidsc Volkshuis een informatiemarkt voor ouderen gehouden. Op de markt, die voor het eerst in Lei den wordt gehouden, zijn vijftig organisaties vertegenwoordigd. De nadruk op de markt ligt op de vitaliteit en levenslustigheid vah ouderen. Er wordt onder meer informatip gegeven over cursussen, sport, uitgaan, na tuur, wonen, vrijwilligerswerk, ouderenbonden en reizen. De markt, die duurt van elf tot vier uur. is een initiatief van het 55- plus project van het Leidse Volkshuis. LEIDEN Leiden blijft met 22 andere grote gemeenten strij den tegen de bezuinigingen op het stadsvernieu wingsfonds. Maandag krijgt staatssecretaris E. Heerma van volkshui vesting een rapport van de 23 gemeentebesturen, waarin zij duidelijk willen maken dat nog steeds extra geld nodig is om te voorkomen dat wijken verpauperen. De gemeenten vinden dat de na-oorlogse wij ken op dezelfde manier moeten worden aange pakt als wijken die voor de oorlog zijn gebouwd. Die zijn vrijwel allemaal opgeknapt met geld uit het stadsvernieuwingsfonds. Heerma gaat er in de zogeheten Belstato-nota Huurders krijgen stroom, maar te weinig vanuit dat de voor-oorlogse wijk bijna allemaal zijn opgeknapt en dat gemeenten het dus met flink wat minder subsidie moeten kunnen rooien. Wijken die na 1945 zijn gebouwd kunnen op peil blijven door een 'intensieve beheersaanpak', al dus de Belstato-nota, die in april door de Tweede Kamer wordt behandeld. In het 'tegen-rapport' van de gemeenten wordt aangegeven wat de kosten zijn om de problemen in na oorlogse wijken aan te pakken. Het gaat daarbij niet alleen om verbetering van woningen, maar onder meer ook om de infrastructuur, bo demsanering, het verplaatsen van bedrijven en het opknappen van winkelcentra. LEIDEN ERNA STRAATSMA De huurders in het Vlietpark vinden dat ze te weinig stroom krijgen. Eigenaar van het com plex, M. Laken, houdt zich vol gens hen niet aan de uitspraak van een kort geding. De rechter bepaalde onlangs dat de ver huurder van het terrein stroom voorziening in het park weer moest herstellen. En dat is vol gens de huurders niet gebeurd. Installateur P.C. van der Peet heeft het elektrisch vermogen na de heraansluiting tot eender de teruggebracht. Die voor zorgsmaatregel is uit veilig heidsoverwegingen getroffen. Een grotere belasting van het elektriciteitsnet zou tot brand kunnen leiden. De 93 huurders in het park kunnen daardoor nog maar weinig doen met de beschikbare stroom. Bij het minste of geringste verbruik slaan de stoppen door. Advocaat van de recreanten, P. Mahieu, zegt dat Laken hier door het risico loopt de door de rechter vastgestelde dwangsom van 500 gulden per dag per huurder te moeten betalen. Ma hieu: „Er is geen sprake van herstel. De stroomvoorziening is niet in de oude staat terugge bracht. zoals zou moeten." De raadsman stelt dat de huidige hoeveelheid elektrisch vermo gen niet redelijk' is Laken beweert dat hij niet meer vermogen kan doorgeven dan nu het geval is. Hij zegt de installatie wel te willen verbete ren om meer vermogen door te kunnen geven maar dan moe ten de huurders daarvoor beta len. „En dat willen ze niet", al dus Laken. De huurders hebben een tweede kort geding, tegen LEIDEN ROV KLOPfER Er is geen sprake van een rege ling tussen WBL en gemeente over de kosten van de aanpas sing van de galerijen in het se nioren-complex De Dobbegaar- de. Wethouder T. van Rij is zeer verbaasd over uitlatingen hieromtrent van WBL-directeur Boggia. De directeur van dc woning bouwvereniging suggereerde donderdag in deze krant dat WBL en gemeente hebben afge sproken dc kosten van de in greep te delen. Boggia verwees zelfs naar de gemeente voor in- LEIDENAlsof ze V school Prinses Margriet aan de Boshuizerkade. Het was de ludieke afsluiting van het project 'Ziek zijn. beter worden', dat de afgelopen weken ii groepen van de school liep. De leerlingen maakten kennis met artsen en ziekenhuizen, met mond-op-mond-beademing en het leven met handicap. Oudere leerlingen verdiepten zich in de historie van de medische wetenschap met onder meer het kweken van bacteriën. Duide lijk werd gisteren dat de lessen over mitella's en verbanden goed zijn gevolgd. FOTO JAN HOLVAST het versperren van de toegang voor wanbetalers, ingetrokken De dwarsgeplaatste auto op de weg naar de huisjes is namelijk weggehaald. De overige conflicten die er tussen beide partijen zijn. moe ten nog via de kantonrechter worden uitgevochten. De huur ders laten die stap aan laken over. Het is vooral in zijn belang om een rechterlijke uitspraak te ontlokken over onder meer de doorberekening van riolerings- kosten aan de recreanten en een per januari ingevoerde huurverhoging van vijf procent. Meer dan de helft van de huur ders heeft die tot op heden niet betaald. Mahieu: „Het verbaast me dat Laken nog niet naar de kanton rechter is gestapt." Laken heeft over die stap nog geen beslis sing genomen. ..Ik sta met te popelen om naar de rechter te gaan. Er is altijd een verliezer." Hij is inmiddels wel in hoger beroep gegaan tegen de uit spraak van het kort geding. Ma hieu: „Vreemd. Dat wordt een standaardprocedure, die een jaar kan duren." Laken over weegt wel een kort geding aan te spannen tegen de huurders die hem dwarsbomen om hen de huur op te kunnen zeggen Huurder M. Verberg zegt dat het na de heraansluiting van water en stroom nog bijzonder rustig is in hrt VllelMUt I mensen zijn door alle proble men nog ateed| huiverig. ik denk dat sommigen bang zijn. Vorig jaar rond deze tijd was het al aardig druk. Nu niet. maar dat is natuurlijk ook een beetje te wijten aan het slechte weer Laken tenslotte: „Echt gezellig is het niet meer." formatie over de hoogte van dc aaniiegUMOm. ..Daar weten ze Krccies hoeveel het kost en wie oeveel betaalt." Van Rij wist op dat moment zelfs nog niet dat de galerijen na maandenlange discussie zou den worden verh.i.rd lln moest dat uit de krant veme men. De gemeente heeft wel eens aangegeven dat ze moge lijk iets meebetaalt aan de kos ten van de ingreep Voorwaardr was dat het werk eerst is uitge voerd. De WBL heeft besloten tot aanpassing van de Dobbe- gaardc nadat de gemrrnic dwangmiddelen toepaste. LODEN. Het ronde mozaïek dat in di verse uitvoeringen vijftien jaar lang tegenover het Md huis het wegdek sierde, wordt half juni weer 'terug- bestraat'. Het mozaïek is een geschenk van de vereniging Oud-Leiden aan de gemeen te. Aanvakelijk was het in klinkers gevat. In 1981 wer den dc stenen vastgemetseld aantal doe hü wriM steeds lost rilden. Toen de Breestraat vorig iaar werd geasfalteerd, werd het mozaïek verwijderd. Het zou in de zomer van vor^g jaar worden teruggeplaatst maar dat stuitte op bezwaren van de winkeliers Zij wilden niet dat de Breestraat er tij delijk voor zou worden afgc sloten. Nu wordt in juni. wanneer een nieuwe asfalt- toplaag wordt aangebracht, een rond gat gefreesd waarin het mozaïek komt te liggen. Het mozaïek bevat het wa pen van leiden en de tekst 'Alniet «onder God 1506' INPORMAT1E OVF.R C.ARA i onpm m I i van Btafc «ik zaam in het leidse Diacones senhuis. houdt vrijdag 10 apnl een lezing <»vrr CARA in Holi day Inn I lij legt onder meer uil wal i \l( 3 is i wHkr hch.inrir lingen mogelijk zijn. Verder ko- mn de naauwMe lotatatam gelijkheden aan de orde. De pa tiënten informatierond begint om 20 00 uur Gemeente: geen afspraken met WBL over Dobbegaarde leiden Je kan het dak op, moet de eigenaar van deze fiets hebben gedacht toen hij alweer tevergeefs had gezocht naar een fietsenrek in de Olieslagerspoort. Zijn stalen ros kwam echter niet hoger dan de top van een lantaarnpaal. Desalniettemin staat opgeruimd nog altijd netjes. Het wachten is op de eerste Leidse au tomobilist die zijn vierwieler op deze manier gaat parkeren. foto wim ddkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13