'Bond vernietigt in één klap alles' Mike Tyson krijgt zes jaar celstraf Sport 'FC Lisse zit nog niet aan plafond' Wielerploeg Motorola probeert de Europese markt open breken VRIJDAG 27 MAART 1992 REDACTIE HERMAN XXJSTRA AD VAN KAAM (CHtF) TIM BROUWER 0€ KOMNG R06 ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Wijzigingen zondagcompetitie afdeling leiden De KNVB afdeling Leiden heeft in het programma van de zondagcompetitie voor de komende weken een aantal wijzi gingen aangebracht. Zo komt de reeks wedstrijden die voor zon dag 5 april stond vastgesteld in zijn geheel te vervallen. Ingelast op die datum is echter het duel tussen MMO en Teylingen. Het programma voor zondag 12 april ziet er als volgt uit: Leidsche Boys-ASC, Teylingen-Alphen, UDO-Stompwijkse Boys, FC Rijn- land-MMO, VNA-Warmunda. Sponsorloop Kagia LissERBROEKKagia houdt op 7 april een sponsorloop. Op deze manier hoopt de voetbalclub uit Lisserbroek voldoende geld bij een te brengen voor lichtmasten bij het trainingsveld. De loop wordt gehouden in verband met het 60-jarig bestaan van de ver eniging. Een ander evenement heeft plaats op 16 mei, de laatste voetbal dag van het seizoen. Dan treedt Kagia aan tegen het eerste van FC Lisse (za). Nederlandse ploegen strijden om zege calafell In de strijd om de eindzege in de Catalaanse Week zit ten twee Nederlandse wielerploegen elkaar in de haren. Erik Breukink en Raul Alcala uit de ploeg van Gisbers en Eddy Bouw- mans uit de groep van Post maken jacht op de klassementslei der Zulle, die gisteren in de vierde etappe weigerde plaats te ma ken. De etappezege ging naar Vjatsjeslav Ekimov, zijn eerste overwinning in 1992. Breukink, Alcala, Ekimov en Zulle zaten in een groep van elf, die aan het einde van de rit over 209 kilometer het peloton net voor bleef. Breukink probeerde in de slotkilometer de winst naar zich toe te trekken, maar kreeg geen ruimte. Ekimov was daarna de snelste sprinter, voor het eerst dit seizoen. Klassementsleider Zulle werd tweede in de sprint, Breukink derde. Schaatsbond zoekt Arie Koops butte De schaatsbond is op zoek naar bondscoach Arie Koops De vrouwencoach is op vakantie in Noord-Amerika. De KNSB wil graag Koops en ook zijn vakantiehoudende pupillen Carla Zijlstra en Lia van Schie uit Stompwijk spreken, alvorens stap pen te nemen naar aanleiding van de beschuldigingen door de Haarlemse huisarts Michiel Karsten van het gebruik van verbo den spierversterkende middelen. Karsten heeft geweigerd na men te noemen. De schaatsbond, die juridische stappen overweegt, heeft alle mannen allrounders en sprinters getraceerd inclusief piloot Leo Visser in Singapore maar speurt nog naar vrouwencoach en twee schaatsenrijdsters. Allrounders en sprinter Gerard van Velde verblijven momenteel in Butte in de Amerikaanse staat Montana waar het komende weekeinde de wereldbekerreeks wordt besloten. Van der Putten kent geen twijfels Edward van der Putten: „Ik kan niet ontkennen dat wij er flink op voor uit zijn gegaan." foto hink bouwman amstelveen ad heesbeen gpd-verslaggever De bewindvoerder van de na tionale mannen-ploeg beende aanvankelijk weg uit de Ban- krashal, maar keerde noodge dwongen terug. Met een wilde beweging griste hij zijn vergeten autosleutels van tafel, maar kon zich opnieuw niet bedwingen. Op luide toon en met ingeto gen woede zette hij zijn tirade en verwensingen aan het adres van de bondsleiding op alle plekken in de Amstelveerise vol leybaltempel voort. „This is dooms-day (de dag waarop de wereld vergaat, red) for Dutch Topvolleybal", reageerde hij emotioneel op het besluit om zijn geesteskind (alle internatio nals uit de competitie) na de Olympische Spelen in Barcelo na voor een belangrijk deel de nek om te draaien. „De bond vernietigt in één klap wat in zes jaar is opgebouwd. En waarom? Wie zit hier achter? Wat is de re den? Met geld kan het niets te maken hebben, want dat is door Nationale Nederlanden (hoofdsponsor, red) altijd opge hoest. Nee, meneer de presi dent, dit is een pure politieke move. Een actie, die nergens toe leidt en sponsors doet afhaken. Het is het verkeerde moment, een foute taxatie en een onjuis te filosofie. Kortom alles wat hier gebeurt, is verkeerd. Er is 2aventem covert van veen gpd-verslaggever Motorola houdt open huis in de Benelux. Dat gebeurt niet vaak, want wielerploeg en moederbe- niet eens om mijn mening ge vraagd. Dit is achter mijn rug om bekonkeld. Ik voel me diep gegriefd en persoonlijk bele digd." Bondsvoorzitter Bert Funk bleef tijdens de frontale aanval van de hoofdcoach on verstoorbaar. Voor de tweede keer op rij vocht hij in een rechtstreeks duel een conflict uit met een bondscoach. Ruim drie maanden geleden gebeur de dat met de inmiddels opge stapte Harrie Brokking, die vijf minuten voor de persbijeen komst te horen kreeg dat Arie Selinger boven hem zou wor den geplaatst. Selinger, door Funk als de Verlosser binnengehaald, wilde gisteren niet zo ver gaan uit loyaliteit met de spelers. „Maar", klonk het verwijtend uit de mond van de volleybal professor, „als ik dit eerder had geweten, had ik deze functie niet aanvaard. Dit vergeef ik het bestuur nooit." Funk sloeg echter hard terug met zijn opmerking: „We heb ben mister Selinger alleen naar Nederland gehaald om olympi sche kwalificatie af te dwingen (begin mei in Rotterdam) en om in Barcelona een gouden plak binnen te halen. Er was geen behoefte hem in deze kwestie te horen. Na de Spelen keert hij terug naar Japan. Ook wij staan niet te juichen, maar we moe ten op een andere manier ver drijf zetelen in de Verenigde Staten. Maar er is op dat van elke vorm van groen ontdane bedrijventerrein in Za ven tem bij Brussel dan ook het een en ander uit te leggen en recht te usse tim brouwer de koning FC Lisse zou zich in de slotfase van de competitie wel eens kunnen ontpoppen als reuzen- doder. De nummer vijf van de eerste klasse A ontvangt mor genmiddag Heerjansdam, dat in de slipstream van Quick Boys, Noordwijk en Katwijk inmiddels is opgeklommen naar de twee de plaats. Titelaspiraties heeft Edward van der Putten (22), laatste man van de Lissenaren, dit seizoen nog niet. Aan de an dere kant hoeft hij voor het eerst sinds jaren niet angstig meer naar de rode streep te kij ken. Is FC Lisse voorgoed verlost van degradatiezorgen „Ik denk van wel. Zelfs toen wij vier wedstrijden op rij verlo ren dat had ik trouwens nog nooit meegemaakt heb ik er niet aan getwijfeld dat wij het zouden redden. Na twee klin kende overwinningen staan wij nu vijfde. Hoger kijk ik nog niet, maar ik denk dat wij ons pla fond nog niet hebben bereikt." Dat komt natuurlijk mede door de inbreng van spelers van buitenaf. „Ik kan niet ontkennen dat wij er flink op vooruit zijn ge gaan. Jarenlang kregen wij er één speler bij en aan het begin van dit seizoen een stuk of vijf tegelijk. Voorlopig lijkt me dat wel genoeg. Het is de bedoeling deze groep bij elkaar te houden. Hooguit komt Bert van Duiven- bode van Telstar er nog bij." der." Funk bleef volharden in de (ondergesneeuwde) toe komstvisie, die hij eerder uit bundig had gepresenteerd. In het besef dat de nationale ploeg door het vertrek van diverse spelers naar het buitenland (o.a.Zwerver, Benne, Avital Se linger), over een half jaar goed- zetten. Zo wenst Motorola voor de buitenwereld niet langer te boek te staan als een wielerfor- matie van weliswaar getalen teerde, maar moeilijk in toom te houden avonturiers. Het imago dient professioneler en vooral ook mondialer te worden. De Europese markt moet worden veroverd door de multinational in computer- en communica- tie-apparatuur, die nu al kan bogen op een jaaromzet van twaalf miljard dollar en een to taal aantal werknemers van ruim honderdduizend. Er mogen dus nu een Duitser (Schur). een Belg (Dernies). een Brit (Yates), een Italiaan (Scian- dri) en zelfs twee Nederlanders: Michel Zanoli en Hennie Kuiper Een andere 'buitenstaander' is trainer Ruud Bröring. Moest je aan hem wennen? „Nauwelijks. Ik vind hem net zo'n type als Wim Eilander, de enige andere trainer die ik bij het eerste elftal van FC Lisse heb meegemaakt. Ze zijn allebei gek van voetbal en zitten be paald niet als een dood vogeltje in de dug-out. Bröring legt bo vendien in de training veel na druk op positiespel, waarvan ik heel wat heb opgestoken." Dreigen de jongens uit Lisse niet onder te sneeuwen door de komst van al dievreemden „Dat valt wel mee. Rob Vermeulen heeft het dit seizoen even moeilijk gehad, maar dat had volgens mij andere oorza ken. Wel is de concurrentie gro ter geworden. Kijk maar naar Mark Ens. Als hij geblesseerd is, staat er ook voor hem een ander klaar. Maar als ik naar mezelf als geboren en getogen Lisse- naar kijk, heb ik ondanks die toegenomen concurrentie steeds een basisplaats in Lisse 1 gehad. Wel werd ik soms gewis seld. Dat kon ik maar moeilijk verkroppen, zelfs als het terecht Op welke plaats voetbal jij het liefst? „Ik ben er achter gekomen, dat ik op het middenveld min der uit de verf kom dan als ver dediger. Ik dreig als middenvel der te veel vooruitgeschoven te worden. In de buurt van onze eigen spitsen voel ik mij niet op mijn gemak. Nu ik weer in de achterhoede sta opgesteld, deels uit elkaar valt, wil (en moet) de NeVoBo een andere koers gaan varen. De federatie vindt dat er de laatste zes jaar te weinig is geluisterd naar de wensen van de clubs, die hun beste spelers zagen vertrekken naar de ambitieuze Amstel- veense volleybalschool. Het meedoen. De renner spreekt helemaal in de lijn van zijn sponsor als hij vertelt waarom het zo prettig toeven is bij Mo torola, in vergelijking met Tulip, de ploeg waarvoor hij vorig sei zoen nog uitkwam. Zanoli: „Bij Motorola worden mensen in dienst genomen op basis van hun kwaliteit, bij Tu lip gebeurde dat vaak omdat ie mand een vriendje of kennis was van iemand." Dan komt daar waarachtig ook Phil Anderson binnen. De Australiër ziet er, met lange staart en hoge jukbeenderen, nog altijd uit als een enigszins gecultiveerde reservaat-indiaan. In zijn gevolg een mechanieker met een cowboy-hoed. Nie- draai ik een stuk beter. Hoewel ik ook wel eens voorstopper ben geweest, speel ik het liefst als laatste man." Tegen Heerjansdam is er voor jou werk aan de winkel „Ongetwijfeld. Er zit een kem van waarheid in de stelling dat Heerjansdam onsympathiek voetbalt. In de uitwedstrijd kwamen wij snel met 1-0 achter en dan wordt het voor iedere te- streven is een deel van de be staande structuur te handha ven. Na ruggespraak met de VTV (belangengroep van eredi visieclubs) ligt er een plan dat moet leiden tot opwaardering van het nationale niveau. De bond heeft financiële ruimte gevonden om acht tot mand heeft het daarna nog over het andere imago van de ploeg. Sommige gasten reageren verrast. Zij hadden de Australiër niet verwacht. Mag Anderson dan de grens over? De Australiër maakt vervolgens zelf een eind aan het gerucht dat hij uit Wa- regem naar Frankrijk zou zijn gevlucht omdat hij aoor de Bel gische fiscus zou worden ach tervolgd. „Onzin, belachelijk. Ik heb niets te verbergen. Gisteren (woensdag, red.) heb ik Dwars door België gereden en komend weekeinde doe ik mee aan de E3 Prijs en de Brabantse Pijl." En zo hebben ze bij Motorola nog wel meer uit te leggen. Hoe het zit met de positie van Hen nie Kuiper bijvoorbeeld, gcprc- genstander moeilijk. Heerjans dam trekt zich vaak terug op zijn eigen helft. Bovendien be schikt het over een paar levens gevaarlijke aanvallers. Die Van der Neut bijvoorbeeld was er in de uitwedstrijd niet bij, maar schijnt morgen wel weer in de basis te staan. In een vriend schappelijk duel dat ik ooit te gen hem afwerkte, ben ik er achter gekomen dat hij een goe de voetballer is. Daarom teken ik voor een gelijk spel." twaalf spelers en speelsters In dienst nemen. Zij krijgen een full-prof contract en worden vier keer per week op de centra le sessies verwacht. In tegen stelling tot bij het huidige mo del kunnen de spelers/speel sters echter deelnemen aan de nationale club-compriiur, die senteerd als ploegleider, maar in de praktijk vaak in dc scha duw van 'manager' Jim Ochow- icz opererend. „Vergelijk het maar met de verhouding tussen Post en Planckaert bij Panasonic", aldus Kuiper zelf. wiens contract aan het einde van dit jaar afloopt. Motorola gaat als sponsor in elk geval nog tot en met het seizoen N door Als het aan Kuiper ligt. is hij daar dan ook nog bij. want na aanvankelijke scepsis, zegt hij zich prima te kunnen vinden in dc nieuwe visie van Motorola. „De avonturiers zijn eruit, dc renners die hun eigen verant woordelijkheden kennen, zijn gebleven. Het zou niet goed zijn washington gpq Rechter Patricia Gifford heeft gisteren in Indianapolis zwaargewichtbokser Mike Ty son tot zes jaar celstraf veroor deeld wegens de verkrachting van I Jeafcne Washington, een 19-jariee deelneemster aan de Miss Black America verkiezin gen. De rechter zei tot de relatief zware straf te hebben besloten omdat de vrees gerechtvaar digd is dat Tyson, als hij onge straft zou blijven, opnieuw vrouwen gaat lastig vallen. In een reactie op het vonnis zei Tyson, dat de hele affaire hem speet en dat hij zijn slachtoffei zijn verontschuldi gingen aanbood. Maar hij zei ook, dat hij niet schuldig was aan de verkrachting. „Ik heb niemand verkracht. Ik ben niet schuldig aan deze misdaad. Ik heb niemand pijn gedaan, niemand blauwe ogen of gebroken ribben bezorgd", aldus Tyson, die echter later zei: „Ik heb iets gedaan, maar ik bedoelde het niet zo." Tyson, die op z'n 20ste de jongste wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht uit de geschiedenis werd. zei ook in de gevangenis „het ergste te verwachten." „Ik weet niet of ik hiermee om kan gaan." Tysons advocaten probeer den gisteren hun klant buiten de gevangenis te houden door de rechter te zeggen dat zij in beroep tegen het vonnis willen gaan. Tot zo lang, aldus de ad vocaten, zou Tyson op borg tocht in vrijheid kunnen blij ven. Maar rechter Gifford legde van twaalf teams naar tien (me dio '92) en in een later stadium naar acht of zelfs zes wordt te ruggebracht. Voorwaarde is dat de internationals gaan spelen bij verenigingen, die op topni veau en in Europees verband uitkomen. Bovendien mogen niet meer dan twee Oranje klanten voor één en dezelfde club actief zijn. De bond be houdt zich het recht voor daar over een veto uit te spreken. Een nog te benoemen topsport coördinator krijgt de taak het beleid te stroomlijnen. Verder is de bedoeling een opleidings- en trainingscentrum te realiseren. „Het huidige model is het beste", gaf Funk eerlijk toe. „Maar we hebben ook onze ver antwoordelijkheid naar de le den toe. Dat zal leiden tot een internationale terugval. Het zij helaas zo. Een aantal jaren gele- deh heeft de bond haar nek uit gestoken met een vooruitstre vend topsportbeleid. Financieel en organisatorisch hebben we in die periode op de rand van de afgrond gebalanceerd. Wq zullen nu moeten bijstellen. Noem het topsport bedrijven in een andere vorm." En met die rigoureuze ommezwaai had Arie Selinger, die vanaf eind vol gende week bij zijn werkgever Daiei Sports in Kobe veertien dagen met de nationale selectie aan de slag gaat, net zo veel problemen als de huidige inter nationals. „In japan bestaat de situatie zoals de NeVoBo dat straks wil gaan doen Maar dat werkt niet. Ze willen er vanaf, omdat de tamhilrtng met de wereldtóp zijn kwijtgeraakt. Ne derland is na de Spelen met dit beleid terug bij af." als ik moest laten zien dat ik de leider ben. Ik retk de jongens maar wat aan. op grond van m'n ervaring, zij pikken het op." Hij zegt niet onder druk te staan, niet te jagen op F1CP- punten, maar wel met Motorola in de eerste tien van de FICP- stand te willen komen. Kuiper „Die twaalfde positie san nu is eigenlijk te weinig. Is er geen valpartij Mak voor de streep van Milaan-San Rerno, dan pakken we een hele hoop punten m<*er en hebben we misschien wel de kop in het wereld beker klasse ment Dat was de opzet die eer ste volgauto straks bij de Ronde van Vlaanderen. Nu is het de vijfde wagen, lammer, maar het had slechter gekund." dit verzöek naast zich neer cn zei dat de bokser direct naar de gevangenis moest. Toen Tyson, die in de rechtszaal aanwezig was. dat hoorde, deed hii zijn horloge en das speld af, en overhandigde die aan MO van /i|n adVMHBO Hij draaide ach vervolgens om en omhelsde Camille Ewald. de bejaarde vrouw uit New York bij wie hij als teena ger opgroeide en die hem sti muleerde om van boksen zijn beroep te maken. Begeleid door vijf politie agenten verliet Tyson daarop de rechtszaal. Even na het middaguur kwam hij gisteren aan in een gevangeniscentrum in het plaatsje Plainfield. waar wordt beoordeeld in welke ge vangenis nieuwe veroordeel den worden geplaatst. Tyson kreeg behalve dc cel straf ook nog ten boete van 30.000 dollar. Een gevangenis straf van zes jaar komt er in de praktijk op neer. dat Tyson bij goed gedrag na drie jaar weer Op «qt voeten zou kunnen staan. Het is onwaarschijnlijk dat hij zijn bokscamère dan weer kan oppakken. Tyson werd in november 19Hb wereldkam pioen zwaargewicht, maar ver loor in februari 1940 weer die titel aan James Buster Doug las. Daarna bokste hij DOg drie partijen. Eind vorig jaar was nij B trainingskamp gegaan om zich voor te bereiden op zijn grote comeback tegen Fvandcr Hotyfieid De be schuldigingen van Desiree Washington maakten een abrupt en vroegtijdig einde aan aie plannen. Salomon: fouten bij controle Katrin Krabbe neuss sip/anp Bii het afnemen van de urines- talen van drie atletes Katrin Krabbe, Grit Breuer en Silke Möller tijdens het Zuidafrikaan- se trainingskamp in Stellen- bosch zijn ernstige procedurele fouten gemaakt. Die mi praak is van Irena Salomon, eigenares van de uitgeverij S porti ess in Berlijn, in een interview met het dagblad 'Neues Deutschland'. „Het is onze bedoeling te be wijzen dat de atletes een eerlijke behandeling hebben gekregen. Op grond van de informatie die ons op dit moment ter beschik king staat, moet ik vaststellen dat du nu-t het ge\.il gr weest." aldus dc uitgeefster, die onmiddellijk na de behandeling door de beroepscommissie van de Duitse atletickbond op 4 april in Darmstadt van de affai re Krabbe' een pocketboek over het gebeuren wü uitgeven Salomon legt de nadruk op het Ml d.u (luis H.utmgli. dc door de Duitse bond aangewe zen 'doping control officer', geen volmacht kon tonen. Dat IS in strijd met de regels van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (1AAF), die voorschrij ven dat slechts gevolmachtigde personen een dopingcontrole mogen verrichten. In het geval van de drie we gens vermeende manipulatie tot vier jaar schorsing veroor deelde atletes heeft Hattingh op 7 en m februari (wm m n van elkaar afwijkende verklaringen over het verloop van het verze gelen van de stalen afgelegd. Bovendien was de verpakking van de stalen geschied in een in Zuid Afrika In Beende pUM ceerde cassette van plastic, die door de verstrekker van dc li centie in Engeland wegens on vnldn.-ndr \cr/rg.-lmgsmi»ge lijkheden uit de produktie is ge- Volgens Salomon zal het be stuur van de Duitse atletick bond (DLV) deze zaken bij een op korte termijn te houden ver gadering in Kaiscrau in zijn be oordeling moeten betrekken Toppers w innen BNQHQVtN ANC lohn van der Wiel en leroen Pi ket. de koplopers in het NK schaken, hebben gisteren in de achtste ronde opnieuw gewon nen en bleven zodoende onge slagen. Uit acht partijen haalde het tweetal zes punten. Met zwart koos Piket tegen Van der Sterren voor een tamelijk ongewone opening, de Stonc wall van het Hollands, Van der WM boekte Irgrn Hini Kui|f succes met een Franse partij. DeV.V. Noordwijk TRAINPR zoekt voor zijn C junioren een I mm E voor de trainingen voor de eerste drie C junioren-elftallen op maandag- en woensdagavonden en voor de begeleiding op zaterdag. Schriftelijke sollicitaties met opgave van referenties en salarisindi catie zenden aan de heer T de Zoete. Duinkant 7S, 2203 NL. Noordwijk. binnen 14 dagen na verschijnen in dit blad. Selinger woedend over toekomstplan NeVoBo De keiharde woorden, waarmee Arie Selinger gistermid dag het toekomstige topsportbeleid van de NeVoBo open en bloot voor de televisiecamara's en in het bijzijn van het bondsbestuur veroordeelde, hadden nog meer indruk gemaakt, wanneer de interim-bondscoach de tumultu euze persconferentie direct had verlaten. Arie Selinger (rechts) is woedend. Naast hem Bert Funk, voorzitter van de NeVobo, die volgens de coach zojuist het topvolleybal in Nederland om zeep heeft geholpen met de toekomstplannen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9