Belgrado vraagt om haast vredesmacht I Libanese regering denkt aan verkiezingen Buitenland Geen Duitse wapens meer naar Turkije Franse marine bezet actieschip Greenpeace Geen vier, maar anderhalf miljoen doden Auschwitz Smog in Mexico-Stad Libisch dreigement Krikaljov: Aarde is mijn land Vliegen in Europa snel goedkoper VRIJDAG 27 MAART 1992 Af P Agmce france Pr«se ANP Algemeen NeóeAj^ Pmbureau AP Asvxutrd P*ws OPA Deutsche Prwse Agentm GPD Gemeenschappene Pers<>enst iND The "dependent IPS Inter (Vss Senxc RTR Reutef berlun hans hoogenduk correspondent Duitsland heeft de levering van wapentuig aan Turkije voorlo pig stopgezet, omdat militair materieel van het vroegere Oostduitse leger waarschijnlijk tegen opstandige Kurden is in gezet. Zo lang er over deze kwestie geen absolute duidelijkheid be staat, zullen geen wapens meer uit restbestanden van het Oost duitse leger worden geleverd, zei regeringswoordvoerder Vo- gel. Minister Genscher (buiten landse zaken) heeft gisteren het optreden van Turkije tegen Kur- dische burgers scherp veroor deeld. ,,De militaire activiteiten tegen de Kurden zijn niet te rechtvaardigen door acties van terroristen tegen Turkije. Tur kije schendt duidelijk de slotak koorden van Helsinki en de NAVO-principes", aldus Gen scher. De Turkse minister-president Demirel vindt de relatie met Duitsland niet belast, zo ver klaarde hij tegenover Duitse journalisten. Volgens hem heb ben de Duitsers niet begrepen wat er werkelijk aan de hand is. Hij voegde daaraan toe dat Tur kije geen wapens uit de ex-DDR tegen de Kurden ingezet. SYDNEY IPS Franse commando's hebben vanmorgen het schip van de milieu-organisatie Greenpeace, de Rainbow Warrior II, bezet. Het schip bevond zich op dat moment binnen de territoriale wateren rondom de atol Mururoa waar Frankrijk kem proeven doet. Twaalf Greenpea- ce-activisten, die zich met rub berbootjes ook binnen de terri toriale wateren bevonden, zijn gearresteerd. Bij de aanhouding van de ac tivisten is volgens de bevelheb ber van de Franse marine in het gebied, admiraal Francois Que- rat, geen enkele vorm van ge weld gebruikt. De Franse auto riteiten gaan omzichtig met de milieu-activisten om, in tegen stelling tot in het verleden. In 1985 bliezen Franse geheim agenten in de Nieuwzeelandse haven Auckland het Greenpea- ce-schip Rainbow Warrior op. Deze actie leidde tot een groot internationaal schandaal en tot een diplomatiek conflict tussen Nieuw-Zeeland en Frankrijk. Greenpeace voert al jarenlang campagne tegen de Franse kemproeven in het Stille Zuid- zee-gebied en probeert met de ze actie te voorkomen dat in mei een nieuwe reeks proeven wordt uitgevoerd. Volgens de organisatie zijn de poreuze atols niet geschikt voor ondergrondse kemproeven. warschau up1 In het nazi-concentratiekamp Auschwitz-Birkenau zijn in de Tweede Wereldoorlog niet vier miljoen mensen omgekomen, maar anderhalf miljoen. Dit blijkt uit Duitse documenten, die de Russische autoriteiten onlangs aan Polen hebben te ruggegeven. De documenten waren in 1945 uit Poolse archie ven naar Moskou overgebracht en zijn tot 1990 geheimgehou den. Volgens de Poolse historicus Wladyslaw Bartoszewski, die zelf in Auschwitz heeft gezeten, zullen op basis van deze nieuwe gegevens de officiële plaquettes bij beide concentratiekampen worden gewijzigd. De herdenkingsplaquettes vermelden nu nog dat de mees te van de vier miljoen mensen die zijn vermoord, Poolse bur gers waren. Poolse communisti sche autoriteiten gebruikten het aantal van vier miljoen, omdat dit was bevestigd door een na oorlogse Sovjet-commissie die zich bezighield met nazi-misda den. De tekst van de nieuwe pla quette bij het Auschwitzkamp zal binnenkort luiden: „Laat de ze plaats, waar 1,5 miljoen mannen, vrouwen en joden uit verschillende landen de dood vonden, gelijk een wanhoops kreet zijn en een waarschuwing voor het menselijk ras in de ko mende eeuwen." De Pools- joodse raad die vorig jaar op verzoek van de Poolse president Lech Walesa in het leven is ge roepen, heeft ook voorgesteld de herdenkingsplaat van het Birkenau-complex te verande- ZVYDZDNY GORODOK Rtr-afp-ap De kosmonaut Sergej Krikaljov wil een nieuwe ruimtereis ma ken, maar pas nadat hij is her steld. Vorig jaar werd Krikaljov vanuit de Sovjetunie gelan ceerd. Na een tien maanden durend verblijf in de ruimte keerde Krikaljov woensdag te rug in een ander land. De kosmonaut was daarvan echter niet erg onder de indruk. „We zijn niet opgestegen vanuit de Sovjetunie of vanuit het Ge menebest van Onafhankelijke Staten", verklaarde hij op een persconferentie. „We hebben de aarde verlaten en het belang rijkste is dat we op dezelfde pla neet zijn teruggekeerd. De aar de is mijn land." De kosmonaut keerde woens dag in de steppen van Kazach- stan op aarde terug samen met zijn collega Aleksander Volkov, die hem de laatste rijf maanden van de ruimtevlucht gezelschap hield. Bij hen was ook de Duit ser Klaus-Dietrich Flade, die een achtdaagse ruimtereis ach ter de rug had. De kosmonauten ondergin gen gisteren een medisch on derzoek. Hoewel Krikaljov ver klaarde dat hij zich „normaal" voelt, moest de verzwakte kos monaut door twee artsen wor den geholpen bij het opstaan en verlaten van de kamer. Op de vraag of hij wil deelne men aan een ruimtevlucht met een Zuidkoreaanse kosmonaut, antwoordde Krikaljov: „Zodra mijn gezondheid weer goed is, en als men wil dat ik daaraan deelneem, ben ik bereid op nieuw te vertrekken." De Russische president leltsin onderscheidde gisteren de drie kosmonauten met de Orde van de vriendschap tussen de volke ren (voorheen de Lenin-orde) wegens „moed en heldhaftig heid". De astronauten aan boord van het Amerikaanse ruimte veer Atlantis met daarbij de in Rijnsburg woonachtige Belg Dirk Frimout hebben giste ren elektronen op de aarde af gevuurd om een kunstmatig poollicht te doen ontstaan. Ook probeerden zij in contact te ko men met kosmonauten in het Russische ruimtestation Mir (Vrede). Het door de Amerika nen uitgezonden signaal werd echter niet door de Russen be vestigd. TORONTO ANP Een Canadese onderzoekscom missie is na drie jaar studie tot de slotsom gekomen dat het ongeluk met een Fokker F-28 Fellowship bij de Canadese plaats Dryden op 10 maart 1989 niet geweten kan worden aan het soort vleugel. Naar aanlei ding van het neerstorten van een Fokker F-28 deze week hij een start vanaf de New Yorkse luchthaven La Guardia is in Amerikaanse kranten geopperd dat de Fellowship niet beschikt over zogenaamde 'slats', klep pen aan de voorrand van de vleugel die worden uitgeklapt om de draagkracht te verhogen. De Canadese onderzoekscom missie betwist dat. Volgens de commissie is in het geval van „Dryden" het vliegtuig voor de start niet goed gecontroleerd op ijsafzetting. Grienden plegen massaal zelfmoord strahan Zeventig grienden hebben zich vannacht aan de west kust van het Australische Tasmanië op het strand geworpen. Er zijn er nog maar rijf in leven. Vrijwilligers hebben urenlang ge probeerd de dieren naar dieper water te bewegen. De griend is een middelgrote dolfijn. Een klein half jaar geleden strandden op dezelfde kust 160 grienden. Biologen hebben nog geen ver klaring voor dit suïcidale gedrag van dolfijnen. Joodse winkels in moslimwijk Jeruzalem Joodse Israëli's hebben gisteren vier winkels ge opend in de moslim-wijk van de oude stad van Jeruzalem. Ze hebben verder aangekondigd binnenkort opnieuw aan aantal huizen te zullen betrekken in Silwan, een Arabisch dorp in het oostelijk deel van de stad. De kolonisten zijn studenten van de Ateret Cohanim Jeshiva, een ultra-nationalistisch joods semina rium in de oude stad. Hun acties worden gefinancierd door voornamelijk buitenlandse geldschieters. wenen. Een trein van de ondergrond se in de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen hangl er wat verlo ren bij nadat hij bij het station was doorgescho ten. De trein vloog door de veilig- heidshekken het gebouw uit en kwam tien meter boven de grond tot stilstand. Bij het ongeluk liep alleen de bestuurder lichte ver wondingen. foto ep a Gevechten in Bosnië laaien op de foto dragen monddoekjes die normaal gesproken In de opera tiekamer worden gebruikt, foto f pa Vleugelontwerp niet reden crash Fokker De Libanese regering is van plan aan het begin van de zomer parlementsverkie zingen te houden. Het /.ouden de eerste verkiezingen sinds 20 jaar zijn. De christelijke gemeenschap in Liba non staat echter terughoudend tegen over dat voornemen en de Verenigde Staten en Frankrijk willen pas verkiezin gen als er zich in het land geen buiten landse troepen meer berinden. Het be sluit om verkiezingen te organiseren ridl na langdurig en intensief overleg met Damascus. De laatste parlementverkiezingen in Libanon vonden 20 jaar geleden, in 1972, plaats. Kort na de ondertekening van het 'Verdrag van broederschap, coördinatie en samenwerking' tussen Syrië en Liba non in mei vorig jaar werden 40 nieuwe voor het merendeel pro-Syrische parlementariërs benoemd. Dit was ondermeer een uitvloeisel van het Akkoord van Taif (1989) waarbij was afgesproken om de verhouding christe nen-islamieten gelijk te trekken door het parlement uit te breiden van 99 tot 108 leden. Ook waren er benoemingen nodig om de plaatsen op te vullen van parle mentariërs die inmiddels waren overle den. Het besluit van de regering lijkt echter geen rekening te houden met de vrees van een groot deel van de christenen in Libanon die menen dat hun positie door het Akkoord van Taif is verzwakt of dat hun stem sinds de verdrijving van de christelijke generaal Michel Aoun niet meer wordt gehoord. Zo stelt de falangistische partij, de oudste christelijke groepering van het land, als voorwaarde voor verkillingen dat christelijke vluchtelingen naar het Shuf-gebergte mogen tenigkeren van- waaruit zij in 1983 uit werden verdreven. In Libanon berinden zich bijna 40.000 Syrische militairen. De Syrische aanwe zigheid strekt zich uit over driekwart van het grondgebied. Volgens de afspraken die in Taif zijn gemaakt moeten de Sy- riërs zich in september van dit jaar heb ben teruggetrokken in de Bekaa vallei en op stellingen op de hellingen die uitzien over de hoofdstad Bayrut Waarnemers in Libanon zetten giste ren vraagtekens bij de mogelijkheden van de regering daadwerkelijk verkiezin gen te organiseren. Zo zal een aantal praktische problemen moeten worden opgelost, zoals het opstellen van lijsten met kiezers. Dat zal een moeilijke opga ve worden, zeker gezien de vele inwn ners, naar schatting zo n 500.000, die tij dens de burgeroorlog zijn gevlucht Ook is nog niet duidelijk op welke wij ze in de door Israël uitgeroepen veilig heidszone in het zuiden van het land een stemming zou kunnen plaatsvinden Is raël heeft gisteren nog versterkingen naar die zone gestuurd na artilleriege vechten met islamitische vrijheidsstrij ders. Bovendien moet übanon volgens het Akkoord van Taif in nieuwe kiesdis trictcn worden ingedeeld. En dat is een kwestie waartegen de leider van de Dru zen. Walid jumblatt zich herig verzet. Politie doodde tientallen Sihks De politie in de Indiase deel staat Puniab heeft tientallen mi litanie Sikhs vermoord en hun geknevelde lichamen in irriga tieknnalcn gegooid, zo heeft de Indiase krant The Pioneer giste ren bericht Het bericht kwam een dag nadat Amnesty International een omvangrijk rapport vrijgaf met gevallen van mensen die in gevangenschap door de politie waren vermoord. India heeft de hcschukü gingen veromwaar digd van de hand gewezen. BRUSSEL ANP Vliegen in Europa kan volgend jaar een stuk goedkopcT worden als gevolg van het politiek ak koord dat de EG-ministers van transpon gisteren in Brussel hebben bereikt. Daardoor wor den de vliegtarievcn op I janua ri 1993 volledig vrijgegeven, zo zei minister Hanja Maij-Weg gen (verkeer en waterstaat). Op het ogenblik is een Europees ticket relatief duur vergeleken met do vliegtarieven in de Vere nigde Staten en Azië. Dank /ij de tariefvrijheid verwacht de Nederlandse minister een prij zenslag. maar de EG-commissic behoudt het recht in te grijpen tegen dumppraktijken De KLM meent dat het vrijgeven van de prijzen van vliegtickets niet au tomntisch tot drastische tariefs verlagingen leidt. Joegoslavië heeft de Verenigde Naties opnieuw gevraagd haast te maken met het sturen van de vredesmacht. Door de opleving van het geweld in Bosnië-Hercegovina groeit de vrees voor een nieuwe burgeroorlog. Bij gevechten in Bosnië en schendingen van het bestand in Kroatië zijn deze week zeker dertig mensen gedood. belgrado afp-rtr Sinds de uittreding van Kroatië en Slovenië waarbij Belgrado zich schoorvoetend heeft neer gelegd bestaat Joegoslavië nog uit Servië, Montenegro, Bosnië en Macedonië. Althans volgens de voormalige federale regering, want Bosnië en Mace donië hebben zich al onahhan- kelijk verklaard en in feite uit de federatie gestapt. Het federale bestuur is al eind vorig jaar door Servië en de Montenegrijnse vice-president Kostic overgeno- De Joegoslavische delegatie op de bijeenkomst van de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa) vroeg in Helsinki de VN ervoor te zor gen dat de hoofdmacht van 14.000 man vredestroepen arri veert vóór 5 april, de aankomst datum van het officiële tijdsche- De afgelopen dagen is in Bos nië fel gevochten tussen Kroaten en Serviërs rond Bosanski Brod, een plaats aan de grensrivier de Sava. Gisteren luwden de gevechten, maar de spanning bleef hoog doordat het federale leger weigerde ge hoor te geven aan een oproep van de Bosnische regering om de kazerne bij Bosanski Brod voor het middaguur te verlaten. Het ultimatum verliep zonder dat er iets gebeurde. De com mandant van het federale leger in Bosanski Brod verklaarde dat hij zich alleen zal terugtrekken wanneer daartoe opdracht komt van zijn superieuren in Belgrado. Servische leiders in het gebied zeiden dat het leger zich pas zal terugtrekken als de veiligheid van de Serviërs is ver zekerd. De spanning in Bosnië is op gelopen door de weigering van de Bosnische moslims om het akkoord voor opdeling van de republiek in etnische zones te erkennen. Het akkoord werd op 18 maart na bemiddeling door EG-voorzitter Portugal gesloten. Moslimleider Irfan Ajanovic verklaarde gisteren tijdens een persconferentie in de Bosnische hoofdstad Sarajevo echter dat zijn delegatie tijdens onderhan delingen volgende week in Brussel zal aandringen op de vorming van een Bosnische eenheidsstaat. Afghanistan veteranen blij met vredestaak vukovar marcus tanner the independent Temidden van berichten over artillerie-gevech ten tussen Serviërs en Kroaten in westelijk Kraj- ina en de Kroatische stad Osijek, zitten Russi sche manschappen in Vukovar in gespannen af wachting van wat er komen gaat. De Russische troepen in Kroatië maken deel uit van een vre desmacht van de Verenigde Naties, een unicum in de geschiedenis. Op de vraag of de Russen niet de kant zullen kiezen van hun orthodoxe neven de Serviërs te gen de katholieke Kroaten, reageert de Russi sche bevelhebber met oprechte verontwaardi ging: „Beide partijen hebben hun eigen belan gen, daarom zullen wij een middenpositie inne- Op het schoolplein buiten zijn kantoor zegt een aantal van zijn soldaten, veteranen uit de oorlog in Afghanistan, dat ze niet tegen hun VN- taak opzien. „We weten nog niet wat ons salaris is, maar het is ongetwijfeld meer dan wat we thuis verdienen", zegt een soldaat opgewekt „En het kan nooit erger zijn dan Afghanistan." Mexico-Stad Boven de miljoe nen inwoners tellende Mexi caanse hoofdstad Mexico-Stad hangt momenteel weer een dik ke deken smog. De mensen pro beren zich zo goed mogelijk te beschermen tegen de luchtver vuiling. De schoolkinderen op Rode rozen steken campagne Labour stem op Labour op de lange termijn economisch schade zou doen aan Groot-Brittan- nië. Bader woont ai vanaf zijn 18de jaar op Guernsey. Hij zegt Groot-Brittannië niet dezelfde sbcialistische weg te willen zien afleggen als Nederland na zijn vertrek. „Ik zou zeer scep tisch staan tegenover Neil Kln- nock als minister-president", 7J-gt hi|. „Mijn God!", zei de pers voorlichter van Labour toen hij het nieuws hoorde van The Independent. „Ik hoop dat dat een klein berichtje wordt er gens achterin de krant." Die hoop was ijdel. De krant bracht het nieuws op de voor pagina. Zo belangrijk is in deze verkiezingscampagne de beeldvorming geworden. Vanaf het moment dat de roos door labour werd geïn troduceerd, hebben partijbe stuurders geprobeerd om te genstellingen te voorkomen. Zij stonden erop dat zij in Groot-Brittannië werd ge kweekt. En om er zeker van te zijn dat plaatselijke afdelingen niet van de officiële lijn zouden afwijken, werd verordoncerd dat iedereen dezelfde Ma- dclonrozen moest kopen. Wat zij vergaten te controleren, was de politieke overtuiging van de man achter de roos. Hij zette ze dat gisteren betaald. den haag De Verenigde Staten en Groot-Brittannië maken zich schuldig aan chantage door Libië met sancties te bedreigen, zolang dat land weigert de twee verdach ten van de bomaanslag op het Amerikaanse vliegtuig boven Loc kerbie uit te leveren. Dat betoog de de Libische ambassadeur in Brussel, Mohamed Faitouri (op foto luisterend naar het weer woord van de Britten), gisteren voor het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Libië stapte naar het Internatio naal Gerechtshof om te voorko men dat tegen dat land boycot maatregelen worden afgekondigd. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties staat op het punt een resolutie aan te nemen, waardoor onder meer de internationale luchtverbindingen met Tripoli worden verbroken en de buiten landse ambassades worden geslo ten. Libië heeft laten weten een tegen-boycot af te kondigen als de Veiligheidsraad daartoe be sluit. foto nieuw aneeo rob c De Nederlandse kweker John Bader, die de Britse Labour- partij van rode rozen voorziet, heeft de sociaal-democraten gisteren in verlegenheid ge bracht door de Britten aan te raden op de Conservatieven te stemmen. Bader (50) is eigenaar van Bader Roses op het eiland Guernsey. Hij heeft Labour aan een vriendelijker imago geholpen, maar gisteren gaf hij toe dat hij, hoewel hij nooit heeft gestemd en dat ook deze keer niet zal doen, een fervent aanhanger is van Margaret Thatcher. Bader zei dat een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7