lilBl deNIE Keuken kan voor kind een heel stuk veiliger Voorjaar Spoelblok traploos op en neer verstelbaar Magnetron in onder- of bovenkastje Keuken 'n beetje woon- en eetkamer VRIJDAG 27 MAART 1992 37 Kookset,, Classic'' bestaat uit 3 pannen 16-18-20 cm. 0eneen van 375.- steelpan van 14 cm. voor 299.- Degelijk roestvrij staal Voor een goed advies en keuze uit alle gerenommeerde merken, zoals: Sigg, Spring, Fissier, B.K., W.M.F. en Lagostina, naar... DE KOOKWINKEL HAARLEMMERSTRAAT 165 - LEIDEN - TEL. 071-14 08 92 DROOMT U VAN EEN NIEUWE KEUKEN? De Wit Van Tol bv Bouwmaterialen GASINSTALLATIES SANITAIR LOKALE VERWARMING RIOLERINGEN WATERLEIDINGEN DAKBEDEKKINGEN ONDERHOUDT Winkel Werkplaats Kort Rapenburg S Leiden. Tel. 071-130098 K. Rapenburg 5-7-9, telefoon 130098 Morsweg 142, telefoon 763200 VOORJAARS-DROOM EN LUXE KEUKENS Uw voorjaarsdroom kan NÜ in vervulling gaan. Wij ruimen diverse showroom modellen op, diverse moderne kunststof keukens incl. inbouwapparatuur voor de halve prijs. U zult versteld staan wat wij u bieden. Bij ontwerp en aanschaf van keukens wordt steeds meer re kening gehouden met de juiste werkhoogte, zodat je zonder rugklachten aan de slag kunt blijven. Ais de hoogte van het werkblad klopt, moet eigenlijk de kookplaat iets lager zijn. Want daarop komt een pan te staan en die verhoogt het werk vlak weer. Voor de spoelbak geldt het te genovergestelde. Die zou hoger moeten zijn dan het oppervlak van het aanrecht, zodat je rechtop kunt blijven staan bij het afwassen of het spoelen van groenten. De bodem van de bak ligt immers zo'n 18 cm lager dan het bladniveau. Ongeveer de helft van de keukenwerktijd wordt aan het spoelcentrum doorgebracht. En dat is niet niks. Keukenfabrikant Poggenpohl bedacht een verhogingselemeit waaraan de spoel-eenheid, compleet met kast er onder, kin worden vast geschroefd. Dit houdt in dat ook de afwasma chine, als die onder het afdrup- vlak is gemonteerd, omhoog je- bracht kan worden. Dat is hed praktisch bij het beladen en leeg halen. Het verhogingselement kan en complete spoel-eenheid met vaatwasser tot een gewicht vin 400 kg tillen. Dit standaard-ele ment is 2 meter breed. Bij in bouw van apparaten is de mini male hoogte 900 mm. Vier door een elektromotor bediende hy draulische cilinders brengen de spoelbak traploos op elke ge wenste stand omhoog en 'rem men' af totdat de boaem van de bak ongeveer op de zelfde hoogte is als het werkblad. Voor de bediening is een veilig heidsschakelaar toegepast die door kinderen niet per ongeluk aangezet kan worden. De con structie is zodanig uitgevoerd dat de kans om hand of vingers te knellen of te kneuzen is uit gesloten. Met een veiligheidsschakelaar kun ie dit spoel blok op een comfortabele hoogte afstellen. laden zijn heel wat 'gevaarlijke' spullen opgeborgen, zorg daarom dat de kinde ren er niet zomaar bij kunnen, bijvoorbeeld door het aanbrengen van een magneetslui ting. foto gpd In de meeste keukens heb je geen kastruimte om een mag netron in te bouwen. Als je het apparaat op het werkblad zet, dan kom je een stuk afzet- en werkruimte te kort. Siemens heeft nu een magnetron die maar 30 cm diep is en die in een bovenkastje van 50 of 60 cm breed kan worden inge bouwd met behulp van een om- bouwraam. De magnetron kan ook ónder een bovenkastje wor den opgehangen. Het apparaat beschikt over vijf verschillende capaciteiten, tot een maximum van 750 Watt. De inhoud is 15 liter en de magnetron is uitge rust met tiptoetsbediening. De magnetron beschikt bovendien over een automaat voor twee recepten, een snelstart van 1 tot 9 minuten en een 3-minuten warmhoudtoets. De prijs is 995 gulden, het ombouwraam kost 150 gulden. Schuivende kast deurtjes voorko men builen. foto gpd Laat bovenkasten maar schuiven Openstaande bovenkastjes in de keuken ri)n oufleo veroorzakers. Even bukken en vergeten dat het deurtje niet dient was. Om dit euveltje te voorkomen worden op- en weg klapdeurtjes toegepast. Nu U ook weer het ouoe principe van het schuine bovenkastje terug, in een moderne, luxueuze uit voering, f abrikant van dit kast type is Zeyko. links en rechts een normale (klappende) bo venkast. daartussen een twee zijdig element net schuifdeur tjes met daarachter schappen die van boven naar beneden smaiieT worden. Zo heb je. in de keuken werkend, moer bewe gingsvrijheid voor je hoofd, en minder kans op een pijnlijke kopstoot. Kastjes met magneetsluiting, meubilair net afgeronde hoeken Om comfortabel te eten heb je ruimte nodig heen krijgen. De bediening van de kookplaat zit niet aan de voorkant van het werkblad, maar op de bo venkant van de plaat. Er is nog een andere mogelijk heid: bediening in een afzonderlijk schakelpaneel onder een boven kastje of tegen de niswand boven het werkblad. Overigens kan het aanbeveling verdienen het kookap- paraat op (volwassen) werkhoogte in te bouwen. Spelen met de knop pen of vingertjes branden aan de hete ovendeur is dan onmogelijk. Magneetsluiting Om te verhinderen dat laden en deuren waarachter een vooral voor kinderen gevaarlijke inhoud schuilt, zomaar kunnen worden geopend, zijn ze vaak voorzien van een mag neetsluiting. De plek van de mag neet is duidelijk gemerkt. Doe je de deur of de lade weer dicht, dan is die automatisch vergrendeld. Leg de magneet uit veiligheidsoverwe gingen op een vaste, herkenbare plaats, maar buiten bereik van kin derhandjes. Een huidige trend in de keuken is ook de toepassing van halfhoge kas ten: op dressoirhoogte noemde men dat vroeger. Die zijn ook heel praktisch en veilig jegens kinderen die in de keuken rondlopen. Je kunt dan een hete schaal uit de oven er gens neer zetten, of de pudding la ten afkoelen zonder angst dat de kleintjes er hun nieuwsgierige handjes aan schroeien. bijt meestal wel voldoende. Als je niet zo van een eetbar houdt, dan kan misschien een wat 'die pere' tafel worden aangebouwd. Een bezwaar van een bar vin den sommige mensen de hoog te, waarvoor een kruk of hoge stoel nodig is. Een praktische tussenoplossing is het aanbren gen van een verhoging op de vloer onder de bar, zodat er lage krukken of gewone stoelen kun nen worden gebruikt. Zo'n keu kenpodium moet je natuurlijk wol diep genoeg Kunnen ma ken, anders loop je de kans dat je er bij het achteruit schuiven van afvalt. Fraaie kasten Steeds meer fabrikanten van keukenmeubelen leveren bar- bladen en tafels met stoelen die helemaal in het materiaal, de kleur en de stijl van de keuken zijn uitgevoerd. Ook op het ge bied van-kasten wordt het aan bod voortdurend uitgebreid. Niet meer alleen de gebruikelij ke onder- en bovenkasten, al dan niet met deuren afgesloten. Ook fraaie en praktische kasten die aan twee zijden toegankelijk zijn. Voor toepassing boven een eetbar bijvoorbeeld, waarmee ook een zekere afscheiding tus sen keuken- en woongedeelte ontstaat. Je ziet ook veel halfhoge kas ten voor serviesgoed en glas werk die in de woonkamer eveneens uitstekend op hun plaats zijn. Vooral als ze met glasdeuren zijn uitgevoerd. Met bepaalde types keukenkasten kun je ook prima het woonver trek inrichten. Zo ontstaat een total look-inrichting' in vertrek ken met een verschillend ge- bruiksdoel, waardoor ze vloei end in elkaar overlopen. En je hoeft je daarbij niet te beperken tot keuken en woonkamer. Vrij ondiepe, halfhoge kasten en bo venkastjes kunnen ook in hal of gang heel goed toegepast wor- Kinderen in de keuken... dat vergt extra zorgvuldigheid bj de inrichting. De statistieken bewijzen het: ongeveer 80% vai alle huiselijke ongelukjes met het kroost doet zich voor in de keu ken. Een hete pan van de kookplaat trekken, een mes uit ie la halen, een slokje schoonmaakmiddel pikken, handjes bralden aan de oven of de kookplaat, of spelenderwijs inschakeler om dat de knoppen binnen handbereik zijn. Bewegingsruimte Voor comfortabel eten in de keuken is wel enige ruimte no dig. Deskundigen hebben dit nauwkeurig berekend. Om zon der ellebogenwerk een vorkje te kunnen meeprikken, heb je een tafelruimte van 65 cm breed en 45 cm diep nodig. Hieruit volgt dat een tafel zeker 80 cm breed moet zijn als je tegenover elkaar wilt zitten. Voor 6 personen heb je dus een tafel nodig van mini maal 130x80 cm. Voor vier per sonen is 80x80 cm voldoende. Een stoel is gemiddeld 45 cm breed en 50 cm diep. Links en rechts van de stoel en erachter moet een vrije bewegingsruimte van minimaal 10 cm zijn. Is er geen ruimte voor een ta fel met vier of zes stoelen, mis schien is het dan mogelijk een bar aan te bouwen, waaraan je op krukken of hoge stoelen kunt eten. Misschien niet zo geschikt Tussen keuken en woongedeelte een eetbar, die fraai op een halfhoge kast voor ser- voor een uitgebreid diner, maar viesgoed aansluit Zowel vanuit keuken als kamer goed te bereiken. foto gpd voor een snelle pizza of het ont- te leren. Daarom kun je in e& jong gezin maar beter maatregelm ne men om ongelukken te voorlomen. Daarom heeft keukenfabrikait Alno de 'kinderveilige keuken' bij Ie kop genomen. Niet scherp Een eerste stap op de we; naar meer veiligheid is het kiezei voor keukenmeubilair met afpronde kanten en hoeken. Daar vJ je je niet zo gauw een buil of eengapen- de wond aan. Ook het afsluien van een kastenrij met ronde opn kas ten verhoogt de veiligheid. *Jiet al leen voor de kinderen, wait welke huisvrouw/man is het nooitoverko- men dat zijn/haar hoofd uiterst pijnlijk stootte tegen een per abuis open gelaten bovenkastje? ïen op- klapdeur, in plaats van een Iraaien- de, ruimt dit probleem uit cfc weg. Alno heeft aan nog veel néér ge dacht. Om een glaskenmische kookplaat, waarop pannen gemak kelijk verschoven kunnen worden, is een stevig en niet te laag geplaatst draadrek van roestvrijstaa aange bracht. Daardoor kan een knd geen pan met kokende inhoud «ver zich Keuken en eet/woongedeelte lopen naadloos in elkaar over. Kasten voor glaswerk en serviesgoed zijn gecombineerd tot een wandmeubel dat ook in het woongedeel te niet misstaat. Er is ruimte voor een royale tafel waaraan je met zeker zes personen kunt eten. foto gpd Vroeger had ie in veel huizen een grote eetxeuken. Het grote koleitfomuis deed niet alleen dienst als kooktoestel en bak oven maar zorgde ook voor de verwarming. Met de opkomst van gas en elektriciteit kon het kooktoestel nog maar nauwe lijks worden gebruikt als ver warmingsbron. En zo was de keuken vóór de komst van de centrale verwarming in de meeste woningen een kil en on aangenaam vertrek Nü wonen we vaak centraal verwarmd en is het in de keu ken even behaaglijk als in de woonkamer. Soms ook worden beide vertrekken bij elkaar ge trokken en als één geheel inge richt Zo is het eten in de keu ken tegelijk dineren in de salon geworden. Maar ook als er geen open keuken is, besteden we te genwoordig veel aandacht aan het interieur. Vele ouders beseffen ook nog te weinig dat de inhoud van potjes met kruiden en specerijen voor kleuters gevaarlijk kan zijn. Je kunt hen er wel op wijzen, maar veilig gedrag is die kleintjes moeilijk aan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37