LEKX Tuinkussens doen ook met mode mee Lente-serenade" in kleur. Voorjaar Volop bloeiende voorjaarsplanten. 'Goede tuin ademt rust uit' FANTASIE IN SIERBESTRATING dB Wit van Tol bV Openhaarden Zelf een barbecue metselen Bak met violer in diverse gemengde kleuren. Voor de eerste kleur In uw tuin. Aanbieding is geldig van 22 t/Vn 29 maart ol zolang de voorraad strekt. 1 j VOORSCHOTEN ;7~ Leidseweg 518, tel 071-763748 HET GROENE WARENHUIS Bloemen en plantencentrum Hoogewaard 141 Koudekerk a.d. Rijn Tel. 01714-12961 Hoveniersbedrijf H.P. van der Vos "Gespecialiseerd in rotstuinen" Een vage bloem of wit met een rode streep Mode bestaat niet alleen in dameskleding of keukenge rei. Ook in de tuin moet het elk jaar een beetje anders. „Dit jaar", vertelt directeur Willem de Groot van tuincen trum Bakker in De Zilk, „zijn het vooral fantasiedessins, vegen en vage bloemen, een beetje Van Gogh-achtig. Vo rig jaar nog herkenbare bloemetjes, een beetje la Laura Ashley, dit jaar lijken het meer bewogen foto-opnames." ontwerp aanleg onderhoud advies voor bedrijven en particulieren Into offerte 071 - 21 82 86 Julianakadc 15- Leiden MARIA SITNIAKOWSKY De Groot bepaalt samen met de verkopers welke dessins in de collectie komen. Maar niet alles wordt met even groot enthou siasme ingekocht. „Er wordt ge zegd dat oranje er weer in komt, maar dat vind ik gevaarlijk. Het is een erg uitgesproken kleur je houdt ervan of niet. en boven dien gaat zo'n uitgesproken kleur snel vervelen. We hebben er dus niet teveel van ingekocht. Planten zijn belangrijk bij het tuincentrum, maar de kussens in 72 dessins leveren toch zo'n zeven tot acht procent van de omzet. „Een kussen kost al gauw veertig gulden cn een vas te plant 2,25." De Groot kiest voor een geva rieerde collectie, zowel wat prijs als wat kleur betreft. Het aan bod van de leveranciers is de belangrijkste leidraad maar ook tijdschriften als VT-wonen, Margriet en Libelle worden in de gaten gehouden Zij gelden als trendsetters: „Mensen heb ben iets gezien op een foto en willen dat dan ook in hun eigen tuin", verklaart De Groot. Ook in de tuin zelf is dat te merken. „Mensen kiezen bijvoorbeeld voor bepaalde kleurstellingen: alle vaste planten wit en de een- jarigen variëren. Dan heb je het ene jaar een wit-blauwe tuin en het andere jaar een wit gele Vroeger lag het meer vast Ie had goudsbloemen nodig tegen de mieren, dus zette je die te gen het huis." De kunststoffen stoel doet het bij Bakker nog goed. „We heb ben nu bok grijze, met donker grijze poten. Die doen het nog wat beter dan het Herengracht- groen. En verder doen we er meer naast, Franse bistrostoel tjes met een tafeltje, meubels van grenenhout." Tachtig Henk Dragt. al 22 jaar inkoper bij Intratuin in Heemstede, heeft de opkomst van het tuin- kussen vanaf het begin meebe leefd. „Toen ik hier begon had den we vier dessins, nu zijn het er tachtig." Ook bij Intratuin speelt het non-design (vage bloemen en vegen) een grote rol. Zo'n 75 procent van de kus sens heeft een hoes met bloe men of non-design. Daarnaast zijn er. net als bij Bakker overi gens, dit jaar strepen: groen-wit, rood wit, geel wit en blauw-wit. Ook zijn er effen kussens in na- tuurkleuren: ecru. terracotta. Voor Dragt gelden damesbladen en woontijaschriften als infor matiebron over nieuwe trends en dan is er de grote beurs in Keulen waar in september de nieuwe ontwerpen worden ge presenteerd. Niet alles Maar hij koopt niet alles: een kussen met balletjes, bijvoor beeld daar kan Dragt zich niets aardigs bij voorstellen. „Ik koop niet voor mezelf in. maar voor de klanten. Je weet het nooit. Vorig jaar hadden we een zwart kussen met een klein wriemeltje erin. dat vond ik nogal somber, maar er was toch vraag naar. Misschien gebruiken mensen het toch meer binnen. Ook na 22 jaar is het nog spannend voor de inkoper, want wat ver kocht wordt is niet altijd voor spelbaar. „Vorig jaar sloeg de markt opeens om. toen moes ten het opeens houten en meta len meubelen zijn. En als je meubels voor een heel jaar moet inkopen is dat weieens moeilijk te voorspellen. Daarom zijn we wat voorzichtiger §B worden." Tuinkussen te kust en te keur in wel tachtig dessins. Van ecru voor in de houten stoelen tot vrolijke strepen en bloemen in de kunststoffen stoelen, die er zijn in wit, grijs en groen. FOTO United Photos De Boer POPPEDE BOER Poreuze slang voor 'zacht' sproeien De Water Wick-tuinslang sproeit niet, maar laat over de volle lengte heel zachtjes water door. De slang is ge maakt van oude autobanden. De mi nuscule gaatjes zorgen ervoor dat het water zich goed verdeelt en als een soort dauw op de grond terecht komt. Daardoor worden piepjonge zaailin- HOVENIERS BESTRAT1NGSEDRIJF Voor al uw: - Tuinaanleg/onderhoud - Ontwerpen - Sierbestrating/herbestrating Rots- en waterparken - .Vlonders/Schuttingen Snoeien Beplanting - Grond-en straatwerk Leggen en herteggen van industneplaten Rozemarijnhof 18 - Voorhout tel.: 02522-11700 lax: 02522-10718 gen gespaard voor harde spetters en verse zaadbedden krijgen een 'zachte' behandeling die wegsproeien voor komt. Ook modderpoelen in de tuin behoren tot het verleden. De slang (12 meter lang) wordt geleverd, com pleet met kraankoppelingen aan- sluitkoppeling 69,-). De slangen kunnen tot een lengte van 50 meteh met elkaar worden gekoppeld. De slang kan zowel op de grond gelegd worden, als ingegraven. In dit laatste geval is er. aldus de fabrikant, geen kans dat de naaldfijne gaatjes dicht slibben; de waterdruk houdt ze open. Wie een regenton heeft en deze op een verhoging zet, kan de slang ook daarop aansluiten. Meer informatie: Louis Blok, Hoevelaken, 03495-37237. Tuinslang gemaakt van oude autoban- den. •fotogpd Dhz-setje voor bodèmanalyse Om zeker te weten of de tuin- bodem in de juiste conditie is om zaden, planten en struiken een gezonde toekomst te bie den, is het verstandig een bo demtest te doen. Dat kun je ló ten doen (grondmonster op sturen) maar je kunt ook zelf doen met de multifunctionele Bodèmanalyse-set STK501. Daarmee kun je heel eenoudig oT- ugeh&Ue (I i de kali waarde (K) bepalen graad (N), het fosfaatgchalte (P) De set bevat een aantal tablet ten waarmee in rompl.tr HM knnnen worden uitgevoerd De Nederlandse pbnanuowfl zing en uitgebreide bemesiings- adviezen zijn bijgesloten. De set kost ongeveer 30 gulden. Groenkunstenaar kan net dat beetje extra geven Bouwmaterialen Keukens Tegels Terraskandelaar Van tuin of terras kun je ook 's avonds genieten. Met een paar van deze smeedijzeren terraskandelaars, die ie ge woon in de grond prikt of in een pot steelct, maak je het romantisch gezellig. Het ontwerp is van Inspiration (Katwijk) tel. 01718 - 2 33 34. Steeds meer mensen weten de laatste jaren de de weg naar de professionele .groenkunstenaar' te vinden, constateert tuinont werper Hairy Esselink uit De Heurne. „In Duitsland wordt vrijwel iedere tuin onder bege leiding van een tuinarchitect aangelegd, maar ook in Neder land gebeurt het steeds meer. Ik schat dat het pakweg zo'n 5 procent van de tuinen betreft." Advies bij de keuze van een ontwerper of architect - de laatste heeft een academische opleiding - kan hij moeilijk ge ven. „Ik raad mensen aan om eens te gaan kijken in tuinen die door een bepaalde ontwer per zijn gemaakt. Iedere collega heeft toch z'n eigen stijl." Hij benadrukt dat een goede ontwerper altijd rekening zal houden met de wensen van z'n klanten. „Sommige mensen wil len een tuin zonder onderhoud, terwijl anderen tuinieren plezie rig vinden. Maar het speelt ook een rol of er kinderen zijn. Een goede tuin ademt in de visie van Harry Esselink rust uit door een goede ruimteverde ling, maar er moet ook verras sing in zitten. „Bepalend voor het ontwerp is de omgeving en de architectuur van een huis. Bij een modem huis hoort ook een moderne tuin. Met name voor nieuwbouwwoningen zou je al bij het ontwerp van het huis met de tuin rekening moeten houden. Dat is ook vaak goed koper, want je kunt muurtjes en andere tuinelementen dan in dezelfde steensoort en door de zelfde aannemer laten uitvoe- Jaargetijde De verrassing bereikt Esselink door de tuin, afhankelijk van de grootte, in te delen in verschil lende .kamers' door het aan brengen van muurtjes, hegge tjes of vaste planten. Daardoor ontstaan verrassende doorkijk jes die worden versterkt door beeldbepalende elementen zoalsvijvertjes. bankjes of een fraai boompje. Daarnaast moet de tuin in elk jaargetijde .span nend' zijn. .Aan veel tuinen kun je zien in welk jaargetijde ze zijn aangelegd. Je ziet dan bijvoor beeld alleen maar planten die in juni bloeien. Maar de kunst is plantmateriaal te kiezen dat ie der i de t voegt". „Voor mij zijn eenvoudige elementen belangrijk." Dat is volgens hem ook de trend: „Uit bundigheid maakt plaats voor eenvoud met een hang naar meer 'natuurlijk' ogende ele menten en plantmateriaal. Ook staan tuinen vaak veel te vol. Ontwerpen van een goede tuin is vaak de kunst van het wegla ten". Een trend is volgens hem ook de romantische tuin met rozen- boogjes, bankjes, in vorm ge knipte buxus en aardewerk-pot ten. Daarbij wordt vooral ge bruik gemaakt van natuurlijk ogend materiaal in bijvoorbeeld borders, waarbij de vaste plan ten in de herfst niet worden af gesneden. Want ook bedauwde of bevroren planten hebben hun eigen schoonheid buiten de bloeitijd. Voorwaarde is wel dat de grondbewerking goed moet zijn. „Maar je zult ook moeten accepteren dat planten levend materiaal zijn, die zich Tuinarchitect Esselink:,,De kunst is plantmateriaal te kiezen dat ieder seizoen iets aan de tuin toevoegt" ook in een tuin kunnen ver plaatsen omdat de bodemom standigheden in de loop van de tijd wijzigen". Vijvertje De tuin als verlengstuk van het huis kan ook tot uitdrukking ko men in een waterpartij. „Water in een tuin kan simpel zijn. bij voorbeeld door een pijpje dat water druppelt van opgevangen regenwater Als er ruimte voor is verlevëndigt een vijver de tuin. De grote fout van veel fotogpd i is dat ze de vijver te ver van het huis aangeleggen. In mijn visie moet je een vijver vanuit het huis kunnen zien De prijs is sterk afhankelijk van dc wijze waarop het tuin ontwerp wordt uitgevoerd Het vergt een investering. Esselink „Maar uiteindelijk kan het goedkoper zijn dan het voort durend aanpassen van tuin Tenslotte zal iemand die tevre den is. niet zo snel de behoefte tot verandering voelen. De barbecue kun je op zomeravonden ook gebruiken als open haard. Een stookplaats in de tuin waar op voedsel kan worden bereid, noemen we dat een barbecue. De term is afkomstig van de In dianen: een rooster r>oven een houtvuur noemen zij 'barba coa'. Voor die barbecue kun je het best een plaats in de directe omgeving van het terras of de zitkuil kiezen. Metsel deze liefst van harde bakst.-en. dtt kan EO- wel hoge temperaturen als bar re weersomstandigheden het hoofd bieden. De afmetingen kunnen naar ei gen inzicht worden gekozen, maar met een aantal dingen moet toch rekening worden ge houden. Belangrijk is de plaat sing van het ijzeren braadroos ter. Een rooster van ong. 60x60 cm blijkt in dc praktijk goed te voldoen. Bij grotere afmetingen kan een rooster doorbuigen Zowel houtskool als hout bran den het best op cen gesloten, vlakke bodem Het is dan ook verstandig dc barbecue tijdens de bouw meteen te voorzien van een branderplaat: een plaat van gewapend beton, minimaal 5 cm dtk. De plaat ligt ongeveer 10 i m ondai nel afheemben braadrooster. Als het rooster weggehaald wordt, ontstaat als vanzxif een soort open haard waarin, als het op een zomer avond wat fris wordt, een gezel lig houtvuur kan worden ge stookt. Maak het rooster na ge bruik schoon en berg het ergens binnen op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33