Volkenkunde veilig dank zij renovatie 'Recht is op zijn best redelijk recht' 'Hulpverleners moeten hun taken herverdelen' Regio Veel files verwacht rond Schipholtunnel Leiderdorper krijgt Porsche terug Nieuw paspoort duurt week VRIJDAG 27 MAART 1992 NWtSTIRlAKEM MONICA WESS8JNG IRiC lA* WfTfR'NC^S 07» Nettowinst Bols 17 procent hoger nieuw-vennep Het drankenconcem Lucas Bols heeft vorig jaar een nettowinst behaald die 17 procent boven die van 1991 ligt: 105,4 miljoen tegen 90,1 miljoen. De winst per aandeel steeg van 3.09 tot 3,41. De netto-omzet steeg met ruim 11 procent tot 1332 miljoen. Het dividend wordt verhoogd van 1,22 tot 1,36 (slotdividend 1,04). Dit heeft het concern gisteren bekendge maakt. De omzetstijging is naast de consolidatie van Ottavio Riccadon- na in Italië en Domaines Michel Bernard in Frankrijk bereikt door zelfstandige groei in de belangrijkste produktcategorieën. Het bedrijfsresultaat nam met 14,6 procent toe tot 144,3 mil joen. De financieringslasten stegen van 14,4 miljoen tot 21,1 miljoen, voornamelijk als gevolg van uitbreiding van activiteiten en overnemingen. Mogelijk ontslagen in Leiderdorp leiderdorp Bij het kantoor van Katalistiks in Leiderdorp dreigen tien ontslagen te vallen. Het bedrijf verkoopt produkten die in de olieraffinage worden gebruikt. De eigenaar van het bedrijf, het Amerikaanse United Oil Products B.V. (UOP) heeft besloten haar activiteiten in Nederland te beëindigen. Behalve in Leiderdorp kunnen er in Delfzijl ontslagen vallen voor 150 mensen. Het bedrijf bekijkt nog of er een reddingsplan gemaakt kan wor den. Zolang er wordt gezocht naar alternatieve mogelijkheden zal de produktie, verkoop en leverantie gewoon doorgaan, aldus een woordvoerder. Van het kantoor aan het Leiderdorpse Reaal wilde niemand commentaar geven. Nieuwegein: geen longtransplantaties utrecht/leiderdorp Staatssecretaris Simons ziet nog steeds geen aanleiding om het Sint Antoniusziekenhuis in Nieuwegein toestemming te geven voor het uitvoeren van longtransplanta ties in het kader van het project ontwikkelingsgeneeskunde. Hij heeft dit geantwoord op vragen van de kamerleden Kohnstamm (D66) en Kamp (WD). Deze vragen werden gesteld naar aanleiding van de inzame lingsactie voor de Leiderdorpse Corrie Koolmoes. De vrouw moet een longtransplantatie ondergaan maar werd in Gronin gen op grond van haar leeftijd geweigerd. Zij kan wel in het An toniusziekenhuis in Nieuwegein geholpen worden. Dat zieken huis heeft echter geen toestemming om deze behandeling te doen. Patiënten moeten echter zelf voor de kosten zo'n drie ton opdraaien. Nederlandse musea moeten nog veeldoen aan preventie tegen criminaliteits Rijkswaterstaat verwacht in het weekeinde aanzienlijke ver keersopstoppingen op de rijks weg 4 aan weerszijden van de Schipholtunnel. De files kunnen worden veroorzaakt door werk zaamheden voor de aanleg van een vliegtuigviaduct over de rijksweg. Op vrijdag 27 maart wordt om 06.00 uur gestart met heiwerkzaamheden in de mid denberm van de weg. Ook treinreizigers kunnen vertragingen oplopen omdat de NS wegens werkzaamheden op de trajecten Amsterdam-Cen traal Station-Schiphol en Am- sterdam-Rai-Schiphol een be perkte treindienst draait. We gens de huishoudbeurs in de Rai, autoraces in Zandvoort en de opening van de Keukenhof in Lisse verwacht Rijkswater staat grote drukte op de weg. Het doorgaand verkeer wordt geadviseerd een andere route te kiezen. Automobilisten met de bestemming Schiphol wordt aangeraden de omleidingsrou tes te kiezen die zijn aangege- Treinreizigers met de bestem ming Schiphol moeten rekening houden met vertragingen door de beperkte treindienst op de trajecten Amsterdam-CS-Schip- hol en Amsterdam-Rai-Schip- hol. Voor informatie: 06- 8991121 of Teletekst pagina 754. Voorwerpen in vitrines, suppoosten vervangen door vei ligheidsmedewerkers en uitgebreide signaleringssyste men met infra rood- en trilingsontvangers. Aan de veilig heid in Nederlandse musea valt nog veel te verbeteren, maar in het Leidse Museum voor Volkenkunde wordt vanaf het begin van de grootscheepse verbouwing voort durend de nieuwste beveiligingstechnieken toegepast. meer bezig met het ontwerpen van het beveiligingsplan. De suppoosten heten daar sinds 1 januari beveiligingsmedewer kers. Behalve een kwestie van reorganisatie, het beestje kreeg een ander naampje, is dat ook een inhoudelijke verandering. De zaalwachten hebben al een specifieke opleiding gehad of worden op gebied van muse umbewaking nog bijgespijkerd. Ook is er een plan dat zorgt voor een juiste bezetting op de zalen. Is het een keer druk, dan worden er meer mensen inge zet. Voor concrete zaken als standaardprocedures bij inci denten, sleutelbeheer en uit- leenbeleid is volgens het rap port weinig aandacht. In het Volkenkunde is er een protocol dat voorschrijft hoe er gehan deld moet worden bij inciden ten. „Door een goede coördina tie is iedereen op elk moment te bereiken. Dat vergt nog wel de nodige ervaring", zegt Jehee. Behalve de mensen op de za len zijn er medewerkers in de centrale meldkamer die de ver schillende alarmeringsappara- tuur in de gaten houden. In het Volkenkunde zijn infra-rood- contacten en trillingsontvangers geïnstalleerd, die niet alleen te gen diefstal, maar ook voor brand waarschuwen. Een andere maatregel is dat bij exposities voorwerpen meer achter glas terecht komen. „Bij de laatste expositie over Indo nesië maakte wij alleen maar De musea worden niet extreem vaak en hard getroffen door ver nieling en diefstal, maar dat is niet te danken aan de voor- zo rgsmaatsregel en. Dat blijkt uit 'Veiligheidszorg in Neder landse musea', een inventarisa tie van de afdeling criminali teitspreventie van het ministe rie van justitie. De inventarisa tie werd vandaag aangeboden aan staatssecretaris Kosto van justitie. De laatste jaren is, mede door een aantal geruchtmakende za ken, de ongerustheid van de au toriteiten over de veiligheid in de musea gegroeid. De meer derheid van de musea schat echter, blijkens de inventarisa tie, dat de kans op incidenten de afgelopen vijf jaar gelijk is gebleven. Slechts een klein deel van de musea heeft personeel dat zich in de eerste plaats be zighoudt met veiligheid. Van dat personeel heeft maar weer een enkeling een passende op leiding. De leiding van de mu sea ontbeert overigens zelf vaak de benodigde kennis. Volgens projectleider ge bouw- en beveiliging van het Volkenkunde, F. Jehee, bevindt zijn museum zich in de gelukki ge positie dat door de groot scheepse renovatie alles beetje bij beetje wordt vernieuwd. Ook de beveiliging. Vanaf maart vo rig jaar houdt hij zich onder Veel voorwerpen staan in Volkenkunde achter glas. gebruik van vitrines", zegt Je hee. Slechts 10 procent van de collectie die uit 200.000 voor werpen bestaat, komt echt in het museum terecht. De rest staat in het depot. Volgens het rapport zijn de musea zich te genwoordig wel serieus met re gistratie van de collecties gaan bezighouden, maar vergeten zij vaak te kijken of de geregistreer de spullen wel echt in huis zijn. Maar ook dit komt door de renovatie, die nog wel enige ja ren voortduurt, niet bij het Vol kenkunde voor. „Door de ver huizing van de spullen van A naar B. is er automatisch con trole of iets er nog is. Bovendien is er nu een uitgebreid project aan de gang voor "j voorpagina gelegd en moet het twee jaar zonder rijbewijs stelllen. De Porsche werd op 31 janua ri in Haarlemmermeer in beslag genomen. De bestuurder reed op de provinciale weg S21 met een snelheid van 177 kilometer per uur, terwijl 80 is toegestaan. echter niet de enige De Haarlemse kantonrechter mr. J.J. Udo de Haes weigerde gisteren niet alleen een Ferrari verbeurd te verklaren. Ook een Porsche ging terug naar de eige naar. De 'snelheidsduivel' die deze auto bestuurde, een 35-ja- rige man uit Leiderdorp, kreeg zaak. Hij overtrad ook nog drie snelheid op de A4. De officier vond dat naast zware geldboe tes en een ontzegging van de rijbevoegdheid verbeurdverkla ring van de Porsche op zijn plaats was. Advocaat mr. W. Janssen ver zette zich voornamelijk tegen de verbeurdverklaring. De kan tonrechter vond dat ook te ver totaal 5750 gulden boete op- keer aanzienlijk de maximum- gaan. Leidse hoogleraar Nieuwenhuis vertrekt naar Hoge Raad J)ie in 't voorjaar niet zaain 3 In 't najaar niet maait. Vlaams spreekwoord VanJüj;j omvangl U hij Uw eigen l.eidvch /Alpheus D.ieH.nl een /onuvergtHen ViHir jaarsspetial vol lips over wonen. mode, tuin en lal van andere /aken. Doe er Uw voordeel mee. Wam slimme le/ers welen, dal wie /aail. nok lijkelpk /al oogsten Veel leesplezier! FOTO HOLVAST pen in het depot. Alles wofdt geregistreerd en beschreven, maar daarnaast onmiddelijk op video vastgelegd. Dat is in het kader van een werkgelegen heidsproject, waarmee een gro te groep mensen bezig is." Meer winst voor Kondor Wessels LEIDEN De netto winst van Kondor Wessels groep N.V. over>1|,t ste halfjaar 1991-1992 brrir.flttt 12.283.000 gulden, bij eenMB zet van 318.019.000 gultBv Over de vergelijkbare perioefe vorig jaar bedroegen deze cijfers 11.28] 000 gulden, respectieve lijk 243 936.000 gulden De Raad van Bestuur verwacht over hel hele boekjaar c* n omzet ongeveer 660 miljoen gul te halen, ^aar 607 miljot bouwbedrijf IRB Kondor maakt den slagjaar 607 miljoen.-Het fail se deel uit van de Kondor Wessels groep leiden meindert v Een automobilist rijdt een plot seling overstekend kind aan. De aanrijding is beslist niet te ver mijden, hoe goed de man ook oplet. Toch krijgt hij de schuld en draait voor de schade op. „Dit is voor veel automobilisten moeilijk te verteren. Door het begrip schuld uiteen te rafelen in onderdelen, laat ik zien dat het besluit van de rechter toch niet zo onredelijk is als op het eerste gezicht lijkt", zegt prof. mr. J.H. Nieuwenhuis. Onlangs nam hij afscheid van de Leidse universiteit waar hij hoogleraar burgerlijk recht was. Nieuwenhuis is nu lid van ^de Hoge Raad in Den Haag, Neder lands hoogste rechtscollege waar burgers in laatste instantie in beroep kunnen gaan tegen een rechterlijke uitspraak. „Niet dat het me in Leiden niet meer beviel," zegt hij in zijn voorma lige kamer aan het Rapenburg, waar hij nog aan het 'puinrui men' is. „Het aanbod van de Hoge Raad was erg aantrekke lijk. Ik heb jaren lang commen taar geleverd op de uitspraken van dit college. Nu moet ik mijn kennis maar eens in de praktijk gaan brengen". In zijn afscheidcollege sprak Nieuwenhuis over het begrip objectiviteit in de rechtspraak. Ook de vraag of iemand schuld aan iets heeft, is zelden ondub belzinnig te beantwoorden, om dat volgens hem nu eenmaal de steen der wijzen ontbreekt. „De maatstaven zijn niet zo zuiver als bij wiskunde. Een uitspraak van bij voorbeeld de Hoge Raad is tot stand gekomen na een de bat, en ook daarover is wel weer debat mogelijk. Maar het stre ven is om zoveel mogelijk ob jectiviteit te brengen in een subjectief oordeel Een manier is bij voorbeeld door het begrip 'eigen schuld' uiteen te rafelen in gevaarlijk heid en verwijdbaarheid. „In het geval van een kind dat plot seling oversteekt en wordt aan gereden, kun je zeggen dat het voor de automobilist onvermij delijk was. Het was niet te wij ten aan roekeloos rijden. Daar tegenover kun je stellen dat ie mand in een auto gevaar ver oorzaakt door de snelheid waar mee gereden wordt. De risico's op straat zijn door gemotori seerd verkeer immers aanmer kelijk vergroot. Een uitspraak over de schadevergoeding moet dus uit de sfeer van schuld en boete worden gehaald. De ge dachte dat een automobilist al tijd ten minste 50 procent van de schade moet betalen bij een aanrijding met langzaam ver keer, ook al ligt de fout bij de fietser, is vanuit dat gezichts punt niet zo onredelijk als het op eerste gezicht lijkt." Over maatstaven in het recht schrijft Nieuwenhuis nu een boek. Veel hoofdstukken zijn onder meer voortgekomen uit de druk bezochte college's die de hoogleraar gaf. „De studen ten waren eigenlijk proefkonij nen. Veel van mijn gedachte goed liet ik op hen los en zo kwam ik erachter dat bepaalde argumenten nog niet voldoende overtuigden", aldus Nieuwen huis die er niet voor terugdeins de om in een college over scha de zijn eigen stropdas te laten doorloiippen. Juist het element van het de bat met de studenten zal Nieu wenhuis straks missen. „De ma nier waarop we toen met elkaar omgingen had in mijn ogen veel weg van de Atheense democra tie, waarbij jonge aristocraten intellectueel met elkaar de de gens kruisten." Maar daar komt voor de scheidende hoogleraar straks een ander debat voor te rug. Besluiten in de Hoge Raad worden collegiaal met drie of vijf rechters genomen en dus moeten meningsverschillen worden uitgepraat. En ook in dat college blijkt dat de steen der wijzen niet be staat. „Recht is op zijn best re delijk recht," zo zegt Nieuwen huis. „De waarheid moet wor LflDEN JAN WESTERLAKEN In Nieuwkoop, Valkenburg en Jacobswoude zijn de wachttij den voor een nieuw paspoort inmiddels van een week tot tien dagen opgelopen. De gemeen telijke afdelingen, die de reisdo cumenten uitgeven, spreken over een grote drukte. Sommige hebben twee keer zoveel aan jagen als vorig jaar. Hoewel voor drukte is gewaar schuwd. wachten velen tot het laatste moment om hun verlo pen paspoort te vervangen. Na 1 april mag er niet meer met een verlopen document worden gereisd. Grote gemeente kennen het 'klaar-terwijl u-wacht-systemt'. Ze verwerken het paspoort au tomatisch. In de meeste kleine re gemeenten wordt het docu ment nog met de hand geschre ven. Dat is het knelpunt. Op die manier ontstaan er wachttijden. Tenzij het om een spoedgeval M De gemeente Jacobswoude zegt het werk nog aan te kun nen. maar vreest dat met de va kantie voor de deur de ambte naren wel eens zouden moeten overwerken om de paspoorten binnen een week klaar te Reb ben. In Voorhout wordert de aanvragen vc poorten elke middag behan deld. Daar geldt de ene dag brengen, de andere dag klak De Warmonder moet twee tot drie dagen geduld hebben. Die wachttijd Is voor eend«x*l t^wur ten aan het Int ri.it iflgÉn OB burgemeester haar handteke ning onder het document mag zetten. De wethouders mogen dat ook, maar die zijn nier elke dag in het raadhuis te vinden. leiden karen tangel den gezocht door middel van debat. Er moet een evenwicht worden gevonden in de heer sende opinies van mensen." De rechtswetenschap staat Prof. Nieuwenhuis: „Ik heb jaren lang commentaar gele verd op de uitspra ken van de Hoge Raad. Nu moet ik mijn kennis maar eens in de praktijk gaan brengen". FOTO LOEK ZUYDERDUIN ook haaks op de natuurweten- lijkt, zoals Nieuwenhuis zegt, op schap omdat daar soms specta- een mozaïek waar af een toe culaire vindingen worden ge- een oud steentje wordt vervan- daan. Het recht verandert ech- gen door een nieuwe, zonder ter met de samenleving mee en het geheel omver te werpen. Hulpverlenende instanties moet hun taken her verdelen. Veel professionele krachten werken langs elkaar heen. Het beleid van de verschillende instellingen moet op elkaar afgestemd worden, zodat efficiëntere hulp aan psychiatrische patüu ten geboden kan worden. Die kunnen in acute si tuaties niet worden opgenomen. Dat stelde S. de Vreeze. de Leidse wethouder van financiën en ouderenzorg, gisteravond tijdens een forum-discussie in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg in Leiden. Het forum was georganiseerd in het kader van de Week van de Psychiatrie. Gesprekspartners waren naast de wethouder vertegenwoordigers van 'ie GGD, hei t entnnn Onderdak hd RnM en de opname-afdeling van Endegeest. De vraag die centraal stond, was waar een (ex-)psyrhia trisch patiënt naar toe moet als hij buiten kan tooruren in een crisis zit. Met dat probleem wor den medewerkers van het inloophuis regelmatig geconfronteerd. Overdag is er aan hulpverlenen de instanties geen gebrek, maar 's avonds sluiten zij de deuren. Bovendien is er in Leiden geen en- kele instantie waar een (ex-)psychiatrisch patiënt naar toe kan in geval van acute hulp Het dichftt bij/ijnric opvanghuis is in Den Haag. Rotterdam of Amsterdam. ..Iemand in een crisis naar Den Haag of Rotterdam sturen, vind ik van rie gekh- Hi. r in Inden moet g< instantie zijn waar die mensen naar toe kunnen^ stelde Ria Stelck. coordinator van het Inloophuis Het Inloophuis zelf heeft niet de mogelijkheid om onderdak en professionele huJp te bieden aan mensen die bij hen aankloppen I^r werken alleen vrijwilligers. Het 'blauwe hoekje' ern bekend begrip m kringen van hutpyericnlng gi i Ij een overzicht van instanties waar /ij mensen naar kunnen doorverwijzen. Echter bijna elke iiVel- ling vermeldt dat psychiatrische patiënten Smet kunnen worden opgrnomen. Instanties du*wel iets kunnen doen voor de patiënten zijn br*en dien pas bereikbaar na doorverwijzing van de huisarts of het Riagg. J Zo worden in acute nood patiënten van de ene instantie naar de volgende gestuurd. De Vfvese wil nu met de diverse instellingen rond de <aü4 gaan zitten, zodat het beleid op eikaar afgestemd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25