Feestzaal bij bad stuit op protesten Concurrentiestrijd moet apothekersvete beslechten 'Ik houd van mensen en van mijn werk' Vastenactie voor bruggen Begraafplaats als hondentoilet Regio Leiden Woonschepen toch door Voorschoten aangekocht VRIJDAG 27 MAART 1992 Horeca Oegstgeest zet zich af tegen 'oneerlijke concurrentie Inbraak in Leiderdorp leiderdorp Bij een inbraak gisteravond in een woning aan de Koningstraat in Leiderdorp is niets meegenomen. De daders zijn via een opengebroken raam aan de zijkant van het huis binnen gekomen. De politie denkt dat de daders op audio-apparatuur uit waren, maar niets van hun gading konden vinden. Sluipverkeer bekeurd zoeterwoudeBij een controle op de provincialeweg 17, tussen Zoeterwoude en Leiden, heeft de politie gisteren tussen 7.00 en 9.00 uur 22 bekeuringen uitgedeeld. De automobilisten werden bekeurd, omdat zij een secundaire weg hadden genomen die tij dens dat tijdstip gesloten is voor gemotoriseerd verkeer. Veel au tomobilisten nemen de route om een gedeelte van de file af te snijden. Inbraken in winkelcentra oegstgeest In vijf winkels in de winkelcentra Langevoort en de Boerhaave in Oegstgeest is vannacht ingebroken. In een andere winkel is tevergeefs geprobeerd binnen te komen. In totaal werd tussen de 3000 en 4000 gulden aan kasgeld meegenomen. Bij el ke winkel was aan de achterzijde van het pand een slot gefor ceerd. De Oegstgeester horeca-ondernemers van Het Witte Huis, Partycentrum La France en de Roode Leeuw, pro testeren tegen het idee om in het toekomstige multi functionele gebouw (mfg) bij de entree van zwembad Poelmeer bruiloften en partijen toe te staan. Zij vin den dat een oneerlijke vorm van concurrentie. Wethou der J. van der Reijden (CDA) houdt de mogelijkheid van het mfg als feestzaal nadrukkelijk open. zoeterwoude Het dekenaat Zoeterwoude wil tijdens de Vastenactie 40.000 gulden inzamelen voor de bouw van twee eenvoudige bruggen in Mamba, Tanzania. Doordat de bevolking daar geen goede verbindingsweg heeft met de buitenwereld, kunnen zij hun landbouwprodukten nauwelijks verkopen. De parochies die ho ren bij het dekenaat zijn Zoeter- woude-Dorp, Stompwijk en Ha- zerswoude. In de regentijd van novem ber tot april is het dunbe volkte gebied langs de grens met Zambia vrijwel van de bui tenwereld afgesloten. Behalve een terreinwagen met vierwiel- aandrijving is ander gemotori seerd verkeer onmogelijk. Voor medische verzorging moeten de mensen 30 tot 40 kilometer lo pen naar een kliniekje in Mam- ba. Sommigen overleven de tocht niet. Tien eenvoudige bruggetjes kunnen dit probleem oplossen. De mensen zelf graven de fun deringen uit, sjouwen stenen en verrichten ander handwerk. De bruggen zullen een gemiddelde lengte krijgen van ruim tien me ter. Per brug moet 20.000 gul den worden betaald, voor ce ment, betonijzer en andere bouwmaterialen. De landelijke Vastenactie heeft al vier brug gen gefinancierd. Drie daarvan zijn inmiddels gebouwd. Het dekenaat Zoeterwoude wil proberen twee bruggen te fi nancieren. Op basisscholen in Zoeterwoude-dorp is al aan dacht besteed aan het project. De jeugd heeft spaardoosjes ge maakt om zo ook zelf te kunnnen bijdragen. In de perio de 30 maart tot 3 april worden de "Vastenzakjes' verspreid en „een week later weer opgehaald. oegstgeest wim koevoet De bestuurder zei onlangs in de raadscommissie financiën en sport dat het huurbedrag van de waterpolo- en zwemvereniging Vivax alléén onvoldoende zal zijn om het gebouw, waarover overigens nog geen besluiten zijn gevallen, zonder tekorten te exploiteren. De wethouder is zich er ter dege van bewust dat zijn idee wel eens op veel weerstand zou kunnen stuiten. „Er zal over eie ren moeten worden gelopen", zei hij eerder deze week. T. Kooloos van La France zegt teleurgesteld te zijn in de ge meente Oegstgeest als een feestzaal bij het zwembad wer kelijkheid wordt. „Ik dacht dat Oegstgeest zo'n voorstander was van het scheiden van be langen en waar we het nu over hebben is gewoon para-com- mercie. Echt bang voor dergelij ke concurrentie ben ik overi gens niet. Ik krijg altijd de rillin gen van dat woord 'multi-func tioneel'. Dat zijn van die zaaltjes waar gegymd en gefeest moet worden. En om nu op de dag van je leven in een zaal te staan waar onverenigbare grootheden toch zijn gecombineerd, dat lijkt me nu echt helemaal niets." J. van Rijn senior, die samen met zijn zoon café-restaurant de Roode Leeuw runt, klinkt verbolgen. Hij voorspelt een aanvaring van de bond van de Nederlandse horeca-onderne mers met de gemeente Oegst geest. Bovendien kaart hij'een principe aan: „Een wethouder sportzaken die, om een sport vereniging aan een clubhuis te helpen, een constructie verzint waarbij zo veel mogelijk alcohol moet worden geschonken. Dat lijkt me moeilijk te rijmen." Ook A. van Ingen Schenau van partycentrum/hotel Het Witte Huis trekt stevig van leen „Te gek voor woorden. Van der Reijden gaat hiermee de voor pagina's van vele kranten halen en wordt dan direct besprongen door de commissie para-com- mercie van de horecabond. Om nog maar te zwijgen over ande re sportclubs in Oegstgeest die geen bruiloften en partijen in hun kantines mogen houden." Als Van Ingen Schenau op de mogelijkheid wordt gewezen dat niet Vivax maar een pachter van het multi-functionele ge bouw bruiloften en partijen zou kunnen organiseren, reageert hij: „Dat is inderdaad een ma nier om door de mazen van de wet te kruipen. Zo is het ook in de ijshal in Leiden gegaan. Maar ook in dat geval doet de ge meente ons oneerlijke concur rentie aan. de bitterballen wor den indirect gesubsidieerd." Ergernis en verdriet van nabestaanden Apotheek Loevestein richt een dependance in aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp, vlakbij de nieuwe apo theek Haanraadts. „We kunnen ervan verzekerd zijn dat Loevestein een harde concurrentiestrijd aangaat", voorspelt P. Haanraadts. foto hiilco kuipers Een keiharde concurrentiestrijd moet de slepen de vete tussen de Leiderdorpse apothekers Loe vestein en Haanraadts beslechten. Loevestein wil nu aan de Hoogmadeseweg een dependance openen, op zo'n 300 meter afstand van de nieuwe apotheek Haanraadts en circa 500 meter verwij derd van de eigen hoofdvestiging. Uit angst voor concurrentie spande Loevestein vorig jaar procedures aan tegen de vestiging van Haanraadts aan de Hoofdstraat bij de Raad van State, en de gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften. Tevergeefs: Haan raadts mocht blijven zitten. Belangrijkste argument van Loevestein tegen de nieuwe apotheek van Haanraadts was. dat een vestiging minimaal 8000 klanten nodig zou heb ben om bestaansrecht te hebben. Dat argument lijkt voor Loevestein nu met de vestiging van een dependance aan de Hoogmadeseweg te zijn weggevallen. „We kunnen ervan verzekerd zijn dat Loeves tein een harde concurrentiestrijd aangaat", weet P. Haanraadts. „De vestiging maakt deel uit van een grote groep apotheken en daardoor heeft het extra financiële middelen. Ze willen zo hun 'vesti ging verdedigen', zoals ze zelf zeggen Maar puur bedrijfseconomisch kan dit natuurlijk helemaal niet. dat hebben ze zelf aangegeven bi) de com missie beroep- en bezwaarschriften." Haanraadts is na de verschillende procedures die Loevestein steeds vergeefs legen hem heeft aangespannen, laconiek geworden. „Hoog en droog zit ik hier natuurlijk nog niet Er moet nog keihard gewerkt worden om deze lokatie op te bouwen. Maar de klant bepaalt uiteindelijk wel wat de uitkomst is." De andere leiderdorpse apotheker Boehmer, aan de Florijn, is dezelfde mening toegedaan „Degene met de beste dienstverlening zal de ■trija wfainen, maai <-r ztyn natuurifjk iw gwurn in de manier waarop je met elkaar omgaatal dus woordvoerster A. Huizer „Wij vinden dit een situatie die allerminst is toe te juichen een trieste ontwikkeling. De pharmaceutische dienstverle ning moet het belangrijkst zijn." Wanneer de dependance aan de Hoogmadese weg precies wordt geopend en hoeveel klanten Loevestein hoopt te bereiken, is onduidelijk. De beheerder van de apotheek weigert ieder com mentaar. correspondente Twee woonboten aan de Rouw kooplaan in Voorschoten mo gen door de gemeente worden aangekocht. De gemeenteraad is met de omstreden aankoop gisteravond akkoord gegaan. Verder zegden alle fracties de drie overgebleven woonarkbe woners toe dat de gemeente met hen zal overleggen over nieuwe ligplaatsen voor hun woonboten De woonboten moeten van hun huidige locatie verdwijnen omdat ze volgens de gemeente problemen geven in de nieuwe woonwijk Starrenburg. Zo ligt een woonboot aan de walkant van de tuin van een van de nieuwe woningen. Oorspronkelijk stelde het col lege van Burgemeester en Wel houders voor om alle aanwezige woonboten aan te kopen. B en W droegen hiervoor enkele re denen aan Allereerst passen de woonboten op hun huidige lig plaats planologisch niet meer in de nieuwbouwwijk, verder zijn er doorvaartproblemen ter hoogte van een van de woonbo- ten. en voldoen ze niet aan de milieu-eisen omdat de arken niet op het riool zijn aangeslo- Het college verwachtte dat aankoop goedkoper zou zijn dan verplaatsing. Het maken van nieuwe ligplaatsen kost veel geld en verder is er een nieuwe, beweegbare brug nodig omdat de arken ongeveer eens in de zeven jaar de kant op moeten voor groot onderhoud. Omdat drie eigenaren hun drijvende huis niet kwijt willen, moet de gemeente nu na gaan denken over een nieuwe locatie waar drie ligplaatsen kunnen worden gerealiseerd. In het college voorstel werd ook gezegd dat de 'woonboten niet aan de welstandseisen vol doen'. PvdA-raadslid P. den Hartos was 'niet met dat argumet gevoel zegt deze tekst dat elke woonboot er niet zo goed uit ziet." Volgens hem kon deze zin net zo goed worden geschrapt. Niettemin ging ook zijn fractie met het voorstel akkoord. gelukkig' Verbranden eigen afval nu verboden Zelf een vuurtje stoken om afval te verbranden, it voortaan verboden in de ge meente Voorschoten. De ge meenteraad ging gisteravond akkoord met een tweede wij ziging in Algemene Plaatse lijke Verordening (APV). Het college van Burge meester en Wethouder» schrijft ondermeer in het raadsvoorstel dat kleine vuurtjes in de open lucht het milieu in verhouding meer schade toebrengen dan de afvalverbrandings instaila ties. „Hierbij worden immers ongecontroleerd allerlei soorten afval verbrand," al dus B en W. Voorschotenaren kunnen bij de gemeente om een ont heffing vragen, maar WD wethouder I Van de Poel (milieu) zei dat zo'n aan- vTaag maar in een klein aan tal gevallen kan worden ge geven Een voorbeeld van zo'n uitzondering is de tradi tionele kerstboomverbran- ding. VRIJE TIJD Dorpskerk Geïnteresseerden kunnen mor gen tussen 11.00 en 15.00 uur voor het laatst de kapconstruc tie van de Zoeterwoudse Dorps kerk bezichtigen. Het plafond van de kerk gaat er binnenkort weer in, zodat alle houtcon structies niet meer te zien zijn. Leden van de restauratiecom missie geven een rondleiding. Sjoelbak De grootste sjoelbak van Euro pa kan morgen worden gebruikt in Zoeterwoude Rijndijk. De ge zamenlijk ondernemers van de Rijneke Boulevard laten het 30 meter lange gevaarte aan de Rijndijk opbouwen. Tussen 11.00-16.00 uur kan het publiek een poging wagen om de zware schijven in de juiste gaten te mikken. De beste sjoelers krij gen een gorte bokaal. De deel name (geen kleine kinderen) is gratis. Jazz In Cultureel Centrum de Wa- renar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar wordt moregen avond een jazz-evenement ge houden, georganiseerd door de Wassenaarse Jazz Club. zoeterwoude jan de vries correspondent De begraafplaats achter de Zoe terwoudse Goede Herder-kerk aan de Hoge Rijndijk wordt door honden en hun eigenaars als hondentoilet gebruikt. Op en om de graven, maken hun los lopende honden grote gaten om daarin hun uitwerpselen te de poneren. Strenger toezicht op loslopende honden moet voor komen dat nog langer de be graafplaats en weilanden als honden-uitlaatplaats worden gebruikt. De Zoeterwoudse CDA-fractie klaagde gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering over de overlast van de honden en hun uitwerpselen. Ongerustheid werd gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering uitgesproken door het CDA-raadslid G. van der Hulst. „Sinds er langs de be graafplaats een voetpad loopt, is er sprake van deze overlast", stelde hij. Nadat al eerder over deze zaak werd gesproken, wordt de begraafplaats eens per week én vlak voor een begrafe nis aangeharkt. Vrijwilligers van de parochie maken de graven schoon, harken aan en zetten nieuwe planten. „In het weekeinde gaat het mis", stelde CDA'er G. van der Hulst gisteravond. „Juist als de mensen op zondag na kerktijd de graven van hun verwanten gaan bezoeken, zien zij die ga ten en hondedrollen. Behalve verdriet geeft dat ook ergenis." Het raadslid denkt dat de ge makkelijke toegankelijkheid van het kerkhof dit gedrag van hon den en hun bezitters in de hand werkt. Hij stelde voor een flink hek voor de ingang van de be- graafplaast te maken. Van der Hulst: „Het is triest: honden kun je opvoeden, hun eigenaars kennelijk niet." Zijn fractiegenoot J. van der Salm, die in de Noordbuurt woont, sprak namens zijn agra rische collega's over hetzelfde probleem. „Juist nu er erg veel hoogdrachtige schapen en ook veel lammetjes in de weiden lo pen, kunnen loslopende hon den veel schade aanbrengen en dat gebeurt ook. Bovendien ver vuilt de hondepoep het gras dat later voor veevoer is bestemd." Maatschappelijk werker Kielman koninklijk onderscheiden voorschoten joost bouwmeester „Wanneer een cliënt bij een maatschappelijk werker aanklopt, dan weet hij niet pre cies wat hem of haar te wachten staat. Bij een kaasboer weet je wat je kan krijgen, een stuk kaas. Bij het maatschappelijk werk ligt dat iets anders. Men sen weten niet of er uiteindelijk iets aan hun problemen kan worden gedaan, of er samen iets te bereiken is. Het is vaak onduidelijk wat wij hun te bie den hebben." Dat zegt de 59-jarige Freek Kielman uit Voorschoten. Van daag neemt hij, na 26 jaar, defi nitief afscheid als algemeen maatschappelijk werker bij de gemeente Voorschoten. Burge meester P. Cannegieter speldde hem vanmiddag voor zijn ver diensten een koninklijke onder scheiding op: een gouden ere medaille verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Kielman gaat nu met vut. Na twaalf jaar werkzaam bij de Post-Cheque-Girodienst in Den Haag en drie jaar bij afdeling Huisvesting in de gemeente Rheden, kwam Kielman in 1966 tot de conclusie dat hij graag met mensen wilde omgaan. Kielman: „Uit een test bleek dat ik goede contactuele eigen schappen heb. Ik houd van mensen en ik houd van mijn werk. Ik voel me op dit terrein als een vis in het water. „Waar mensen zijn, zijn pro blemen"; verklaart Freek Kiel man. „Problemen lopen als een rode draad door alle lagen van de bevolking. Iedereen is an ders, iedereen is uniek. Je moet elk persoon apart behandelen. Natuurlijk kan je lang niet alles oplossen, maar het geeft de mensen wel een voldoening dat zij geprobeerd hebben iets aan Maatschappelijk werker Freek Kleiman: „Ik ben een vertrouwd meubelstuk met een probleem zitten, zegt men altijd: ga maar naar Freek Kielman." hun probleem te doen." Het werkvlak van de maat schappelijk werker is zeer uitge breid. Mensen met een relatie probleem, een langdurig ziek persoon in een gezin, proble men die ontstaan door alcohol gebruik of bijvoorbeeld een au toritaire vader of moeder. „De maatschappelijk werker staat vaak naast beide partijen en probeert duidelijkheid te schep pen in de problemen waar mensen mee hebben te kam pen", aldus Kielman. Hij wijst op het feit dat hij ook mensen kan doorverwijzen naar personen of instanties, zoals de huisarts, het Riagg of het CAD (Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs). „Het is een heel groot voordeel dat het maat schappelijk werk laagdrempelig is. Mensen komen sneller op je af. De drempel van grotere in stanties ligt vaak, zo blijkt in de prakrijk, te hoog", meent hij. Kielman probeert zijn werk en zijn privé-leven te scheiden, maar geeft toe dat dat soms zeer moeilijk is. Als voorbeeld haalt hij een situatie aan uit de midden jaren zeventig: „Toen werden de bewoners van het Burgemeester Vemèdepark ge confronteerd met de renovatie van hun wijk. Niet zo maar een renovatie, nee, al hun huizen van de gemeente. Als mensen FOTO HIELCO KUIPERS werden platgegooid. Dat bracht natuurlijk veel emoties met zich mee. Toen leefde ik mij lange tijd in in de situatie van die mensen, er knakte gewoon iets in me. Dat heeft een zeer diepe indruk op mij gemaakt. Ach teraf vind ik het een goede zaak dat er nieuwe huizen zijn ge- bogwd, maar op dat moment niet. Hun vertrouwde plekkie werd gewoon met de grond ge lijk gemaakt. Dat gaat je natuur lijk niet in je kouwe Ideren zit ten." Kielman vindt het moeilijk om specifieke voorbeelden te geven van mensen die hij ge holpen heeft. „Voorschoten is niet zo groot. Ik ben bang dat mensen zich herkennen in mijn verhaal. Ik bewaak mijn cliën ten, ook nu nog", aldus de maatschappelijk werker. Kielman was in dienst van de gemeente en daardoor kon hij vaak snel en doelgericht wer ken. „Ik ben een vertrouwd meubelstuk van de gemeente. Als mensen met een probleem zitten, wordt hen altijd gezegd: ga maar naar Freek Kielman, die kan je misschien wel hel pen. Hierdoor is er zo langza merhand een goede band met de bewoners van Voorschoten ontstaan. Ik denk dat veel Voor schotenaren mij inmiddels wel kennen", zegt de lachende Kiel- De Voorschotenaar ziet het maatschappelijk werk als 'een voorziening die niet weg te den ken is'. Mensen zien het mense lijk beroep als een steunpilaar waar ze op terug kunnen vallen. Toch geeft Freek toe dat hij al tijd een bepaalde afstand be waart tussen hem en de cliënt. „Ze moeten niet afhankelijk worden van de therapeut, an ders heb je je werk niet goed ge daan. Ie blijft jezelf altijd afvra gen of iemand niet te veel op je steunt en leunt. Uiteindelijk blijft de verantwoordelijkheid bij de cliënt. Ik kan nu redelijk afstand nemen van mijn werk. maar zoiets moet je wel met de jaren leren." De maatschappelijk werker neemt met weemoed afscheid. Freek: „Het was een moeilijke keuze. Het zal niet gemakkelijk zijn. Ik denk ook wel dat som mige cliënten een traantje zul len laten nu ik wegga. Vanaf nu sluit ik dit boek, maar ik zou het af en toe nog met veel plezier inkijken." De opvolger van Freek Kiel man is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23