Stevensbrug plaag voor omwonenden De WBL-leden willen openheid over 'verdwenen' zes ton Leiden Oude boeken in verkoop CDA'er: fractie houdt zich niet aan verkiezingsprogramma VRIJDAG 27 MAART 1992 Slank en herrie zijn niet te harden De overlast van autoverkeer op de Stevensbrug is veel er ger dan de omwonenden hadden verwacht. Stank en herrie zouden vooral in de avonduren niet te harden zijn. „Het valt me honderd procent tegen", zegt A. van Loon, die vlak naast de brug woont. Vlak voor de openstelling dacht ze nog dat het wel zou meevallen met de tijdelijke openstelling van de brug naar de Stevenshof. nooit auto's over de Stevens brug zouden gaan rijden." De Leidse woonde voor die tijd op de plek waar nu de Stevensbrug ligt. Ze moest voor de brug LEIDEN ERNA STRAATSMA Overbuurvrouw M. Slierings is helemaal niet te spreken over de rijen auto's die sinds maan dag vlak voor deur rijden. ^„Het stukje opschuiven. „Tijdens de ...x i i bouw van drug hebben hier niet om uit te houden. Zo'n 10.000 auto's passeren da gelijks haar woonboot die pal langs de brug ligt. De gemeente wil de Stevens brug tot juni voor al het verkeer ook al een lange tijd in de troep gezeten." De omwonenden zeggen dat de drukte 's ochtends wel mee valt. Ze hebben vooral 's avonds open houden. Een noodoplos- veel last van de auto's. De sing die nodig is omdat de ver- avondspits begint om vier uur derop gelegen Schouwbrug en gaat door tot laat in de wordt gerepareerd. Na juni zou- avonduren. „Tot dik over twaal- den automobilisten via De Vink ven racen ze door", zegt Slie- in en uit de Stevenshof kunnen rings. Van Loon beaamt dat. rijden. Vrachtwagens zouden ook re gelmatig over de brug rijden, Slierings zag de bui al hangen hoewel dit verboden is. Ze moe- voordat de gemeente die beslis- ten officieel via Valkenburg om- sing had genomen. „Ik zag vori- rijden. Slierings: „De politie rijdt ge week een aantal schuiten stil af en toe een rondje maar ze liggen voor de Stevensbrug. kunnen hier natuurlijk niet per- Toen rook ik onraad." Slierings manent de wacht houden." Van woont sinds drie jaar naast de Loon heeft verder problemen Stevensbrug, die tot voor kort om van haar huis naar de bin- alleen toegankelijk was voor nenstad te rijden. „Soms sta ik bussen. „Toen ik hier drie jaar vijf minuten te wachten voordat geleden ging wonen, heeft de ik weg kan rijden. Je komt er ge- gemeente mij verzekerd dat er woon niet tussen." De omwonenden zouden graag zien dat er geluidsscher men langs de zijkanten van de brug worden geplaatst. Dat zou mogelijk een gedeelte van de stank en herrie wegnemen. Slie rings heeft de gemeente schrif telijk verzocht om geluidweren- de voorzieningen te treffen, maar tot op heden nog geen re actie gekregen. „Er zijn zone ringsvoorschriften en ik woon toch vlak langs die brug. Ik heb na het versturen van die brief opgebeld, maar ik word van het kastje naar de muur gestuurd." J. van Velzen, verkeersambte- naar, zegt dat er geen plannen zijn om geluidsschermen te plaatsen. „Voor zo'n korte pe riode zal dat moeilijk worden. Maar ik kan me haar klachten voorstellen. Als het probleem voor haar zwaar weegt moet ze eens contact opnemen met de afdeling milieu. Wij gaan niet over geluidsschermen." Milieu ambtenaar R. Rensen zegt dat het 'nagenoeg ondoenlijk' is om langs de Stevensbrug geluids schermen te plaatsen. Een der gelijke tijdelijke voorziening zou veel te duur zijn. „Er zijn inder daad zoneringsvoorschriften, maar die gelden niet voor tijde lijke situaties." Ook het meten van de geluidsoverlast lijkt hem 'niet zinnig'. Hij zegt het wel met enig voorbehoud: „Ik heb die brief niet gezien en ik ken de situatie niet." Lezing over angst voor moslims De Marokkaanse jongerenor ganisatie houdt vanavond een lezing over het onder werp: Waarom die angst voor moslims? Aan de orde komt onder meer de vraag of de is lam de aanpassing van mos lims in Nederland belem mert of bevordert. Dr. Hans Jansen (arabist) houdt een inleiding. De bijeenkomst, toegankelijk voor Marokka nen en Nederlanders, wordt gehouden in het pand Lan gegracht 6lc in Leiden. Aan vang 21.00 uur. HOE LANG KUNTU j NOG ZONDER? Woonbootbewoonster M. Slierings voor de Stevensbrug: „De gemeente heeft me verzekerd dat hier nooit auto's zouden rijden." 'Elisabethkapel niet afbreken' De monumentale kapel van het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooi gracht mag niet wijken voor een ondergrondse parkeer garage. Dat is de mening van Groen Links, WD, SP en D66. Deze fracties verzoch ten wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gister avond nog eens goed te be kijken of de kapel toch niet kan blijven staan. Van Rij zei dat hij het ant woord op deze waag al weet: als de kapel blijft staan, is er op het terrein geen mogelijk heid voor de bouw van een parkeergarage. Andere oplos singen kosten volgens hem 'belachelijk veel geld'. Een deel van de raadsleden kon hij echter niet overtuigen. De gemeentelijke monu mentencommissie heeft de ziekenhuiskapel op de lijst gezet van gebouwen die moeten worden beschermd. LEIDEN ROY KLOPPER De leden van Woningbouwver eniging Leiden (WBL) willen meer duidelijkheid van het be stuur over de besteding van 590.000 gulden voor een nooit uitgevoerd bouwproject bij de Meelfabriek. De leden eisen na dere gegevens over de kosten en de vraag wie verantwoordelijk is voor het mislukte project. Dit blijkt uit een vooroverleg dat verscheidene leden van de woningbouwvereniging hebben gevoerd. Maandag staat de kwestie op de agenda van de al gemene ledenvergadering. Het bestuur van de WBL stuurde vo rige week een notitie aan de le den waarin melding wordt ge maakt van een verlies van 590.000 gulden. Dit geld is be steed aan een ontwikkelings plan voor nieuwbouw op het Lakenplein en het terrein van de Meelfabriek. Het plan is nimmer uitgevoerd en dus is het geld van de toch al armlasti ge verhuurder verdwenen. De directie van de WBL heeft bo vendien nagelaten het bestuur toestemming te vragen om geld te steken in de ontwikkeling van dit project. Ze heeft deze fout inmiddels toegegeven. In een brief van het bestuur aan de le den wordt slechts zeer summie re en onvolledige informatie verschaft. Over het bedrag van 590.000 gulden bijvoorbeeld wordt gemeld dat 'het bestuur op basis van het gepresenteerde materiaal geconstateerd heeft dat de betalingen in juiste ver houding staan tot de geleverde prestatie". Dat willen veel leden wel eens uitgewerkt zien. Het is hoogst ongebruikelijk dat archi tectenbureaus een kleine zes ton krijgen voor ontwerpen en schetsen. Diverse architecten bevesigen dit desgevraagd. De Architect Peek die het geld heeft ontvangen is failliet. Verder zijn de leden uiterst verbaasd dat in dividuele werknemers van de WBL blijkbaar op eigen houtje hun gang konden gaan zonder dat het bestuur ze terugfloot. In de notitie aan de leden stelt het bestuur dat 'niets concreets aan het bestuur is voorgelegd'. De leden vinden het vreemd dat het bestuur zich van de domme heeft gehouden na de ruime aandacht die de media aan de plannen hebben besteed. „Men had toch kunnen vermoeden dat er iets aan de hand was." Bestuurs-voorzitter R. van den Helm wil niet ingaan op de kwestie voordat de ledenverga dering achter de rug is. „Ik wil de zaak niet met de krant be spreken voordat ik er met de le den over heb gepraat." Leidtch Dagblad iwoo'doummw lOOSQ 2 300 VB LexJen AGENDA VRIJDAG 27 MAART Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Swingavond, org. Homojongerendisco 'De Roze Bollen', Join, Weteringkade, bar open 21.00 uur. Noordwijkerhout 'Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet', door Toneelvereniging 001 in De Schelft, aanvang 20.00 uur. Warmond Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 28 MAART Ddhsavond in buurthuis Stevenshof, mmv De Memory's, muziek uit de |a- ren zestig en zeventig, Trix Terwindt- straat 4, zaal open 20.00 uur. Lentefeest van het christelijk homo (jongeren) contact in Augustinus, Ra penburg 24, aanvang 21.00 uur. Warmond Natuurwandeling olv een IVN-natuur- gids in Landgoed Huys te Warmont, start bij de ingang Herenweg 139 om De bibliotheken in de Merenwijk (Rosmolen 4) en de Stevenshof (Trix Terwindtstraat 6) houden van 1 t/m 16 april een verkoop van afgeschreven boeken. In de centrale bibliotheek (Nieuw- straat 4) vindt tijdens de laatste zondagopenstelling op 29 maart eveneens een verkoop van afgeschreven boeken plaats. De boeken voor volwassenen kosten een rijksdaalder en die voor de jeugd een gulden. De tijdschriften moeten een rijksdaal der per jaargang opbrengen. De verkoop in de bibliotheken in de Merenwijk en de Stevenshof gebeurt tijdens de normale ope ningsuren, die in de centrale bibliotheek tussen 12.00 en 15.00 De bekendste en meestgevraagde band uit Leiden, de Rijnsons, bestaat twaalfenhalf jaar. Een mijlpaal voor de twee zonen van de Rijn die van hun hobby hun werk, van bruiloften en partijen hun brood, en van zalencentrum Antonius hun tweede huis hebben gemaakt. „Het feest kan beginnen." Wat maakt een trouwpartij in Éfa Leiden tot een typisch Leids B bruidsfeest? De aanwezigheid van de Rijnsons. Met Gösta van den Burg op drums en Paul Meijaard achter de synthesizer. Beiden zingen en spelen ze tegelijk en hun repertoire is ongekend groot. Engels- en Nederlandstalig, smartlappen en carnavalskrakers, walsen en disco en top-40 liedjes van nu maar ook van twintig jaar geleden. Men vraagt en zij spelen. Rijnzonen De Rijnsons bestonden al toen Meijaard, een Haarlemmer, eind jaren zeventig de plaats van vader Van den Burg overnam. „Want de naam was toen al een begrip", herinnert Meijaard. „Wij zijn in de gelukkige omstandigheid dat wat we vandaag horen, we morgen kunnen spelen. We nemen op van de radio of cd en schrijven dan de tekst en muziek op. In de loop der jaren hebben we zo dus een enorm groot aantal liedjes kunnen spelen. Vroeger speelde je op een bruiloft wel eens een foxtrotje of een wals en vroeg er nooit iemand om een rumba. Nu wel en we kunnen als het moet zo overstappen", aldus Meijaard. Maar de kracht en het succes van de Rijnsons is volgens het tweetal vooral te danken aan improvisatie en inschattingsvermogen. „Je moet goed aanvoelen op wat voor feest je bent en je muziek daarop afstemmen. Willen ze 'house'?, dan krijgen ze 'house', maar niet de hele avond natuurlijk. Zeg maar van Hazes tot reggae. Daarom kunnen we bijvoorbeeld ook niet in een krant adverteren. Mensen moeten je zien en horen spelen, dat is onze reclame, mond-tot- mond", aldus Meijaard En met die reclame zat het wel goed, getuige het feit dat de Rijnsons een aantal jaren terug 'beroeps' zijn geworden. Meijaard zegde zijn baan bij Heineken op en Van den Burg moest zijn bestaan van twaalf beroepen, dertien ambachten opgeven. „Er is toch niets mooiers dan van je hobby je werk te kunnen maken", aldus Van den Burg. Rijnland i de Rijn, Meijaard en Van den Byrg. Op een carnavalsplaatje. „Maar we hebben bewust niet gekozen voor die richting. We waren al bekend en treden vooral op in het westen van het land. Met name veel in Leiden en haar regio want daar zijn veel meer volksfeesten dan bijvoorbeeld ir Haarlem. Neem nou het carnaval in Voorhout of 3- oktober in het Antonius Clubhuis. Dat is prachtig als je voor duizenden mensen speelt. Wat nu populair is? Roodkapje, maar de laatste tijd was het vooral de lambada en nog eens lambada", aldus Meijaard. „Frustrerend is het als je soms het verschil tussen de muziek en de artiest ziet. Wij zijn soms bij een evenement twaalf uur in touw. We moeten de 60.000 gulden kostende installatie opzetten, spelen, begeleiden en afbouwen. Als er een bekende artiest komt. staat er gelijk een drankje klaar, wordt er een half uurtje gezongen met een bandrecorder op de achtergrond en krijgt hij of zij daar soms tien keer zoveel voor als wij", is de enige kritiek die Meijaard op zijn eigen vak heeft. „Muziek is vaak de sluitpost", valt Van den Burg hem bij. Rijnfeest CDA-fractievoorzltter P. Kluck. FOTO LOW ZUYDIRDU1H Maar 'o, zo vaak' krijgen de Rijnsons ook het bekende 'we want more' fe horen en dat maakt weer een hoop goed. Toch vreest het duo enigszins voor de toekomst. Meijaard daarover: „Vroeger gaf iedereen feesten. Maar nu als mensen zoveel jaar getrouwd zijn. gaan ze liever naar Center Pares in plaats van een feest te geven voor familie en vrienden Er zijn weken bij dat we maar een keer spelen, rtlaar gelukkig ook dat we elke avond optreden hoor." Volgens het duo is er ook nog een vooroordeel dat de wereld uit moet: „Je denkt dat je jezelf door de jaren heen zó goed hebt geprofileerd, zo allesomvattend en voor iedereen hebt gespeeld en dan zeggen ze soms nog 'De Rijnsons? nee we willen niet zo'n hoempa bandje. Begrijp je dat nou?"(LL) Roy Mopper w Loman LEIDEN. JANET V Het ex-bestuurslid W. Walta van het Leidse CDA heeft forse kri tiek op de gemeenteraadsfractie van zijn partij. De raadsleden houden zich totaal niet aan het verkiezingsprogramma, waarin staat dal lastenverhogingen voor de inwoners zo veel moge lijk moeten worden voorkomen, schrijft hij in 'CDAkkoord', het orgaan van zijn partij. Als bestuurslid was Walta be trokken bij het opstellen van het verkiezingsprogramma. Hij schrijft dat tijdens discussies over het programma besloten werd een stijging van de lasten niet uit te sluiten, omdat de PvdA, 'de beoogde coaltiepart- I een 'aanzienlijke las- varing' aankondigde Volgens Walta zou het CDA alleen akkoord gaan met stij ging van de gemeentelijke be lasiingen als er geen andere op lossing zou zijn. zoals bezuini gen De CDA'er verbaast zich er daarom over dat de CDA-fractie tijdens de laatste begrotingsbe handeling zo gemakketi)k ak koord ging met een nieuwe ver zwaring ..Als er zo door de fractie mei het verkiezingsprogramma wordt omgesprongen, dan is het toch veel eenvoudiger en goedkoper om de volgende keer een reclamebureau in de arm te nemen. Dat laten we dan een paar mooie kreten verzinnen. Dan weten we tenminste alle maal van tevoren dat we ons cf niet aan houden", aldus Walta. PMtoioonliH p mm k vindt de verwijten 'onterecht'' „Wij hebben niet gehandeld in strijd met het verkiezingspm gramma. Behalve de lastenver hoging Is immers ook een he zuinigingsoperatie van 10 mil joen gulden doorgevoerd Ook voorzitter M. de longe de Leidse CDA-afdeling trekt zich weinig aan van de kri tiek van Walta. ..Als hij vaker op ledenvergadnngen was geko men. was hij meer te weten ge komen." De voorzitter betreurt het dat de redactie van het par tijblad niet direct Muck om commentaar heeft gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21