Echte kozak is niet romantisch "ÖT Het overlegmodel kraakt in al zijn voegen Docklands een molensteen om nek projectontwikkelaar Feiten &Meningen De Harmonie Voorbij VRIJDAG 27 MAART 1992 2 TOM JANSSEN Een hospik van de Moldovische ordetroepen doorkruist een loopgraaf in de buurt van Dubossaiy, een stad in Trans-Dnjestrië waar de Russisch-talige minderheid de wapens heeft opgenomen tegen de Roemeens-talige meerderheid in Moldova. foto epa „Ik ben zo gelukkig", roept Michail BespaJov vanaf de achterbank, terwijl hij twee handgranaten uit zijn zak haalt. Michail is een Russi sche kozak uit het gebied rond de rivier de Don. Hij Is met een paar honderd kozakken naar Trans-Dnje strië gekomen om de Rus- sisch-talige minderheid in de voormalige Sovjet-repu bliek Moldova te helpen in hun afscheidingsstrijd te gen de Roemeens gezinde meerderheid van Moldova. „Ik heb een hotelkamer, cognac en meisjes. De mensen hier houden van me! En nu rijd ik in een westerse auto!" POBOSSAWV MARC CHAMPION THE INDEPENDENT Michail is ook straalbezopen. Zijn rechter oog is blauw en zijn knokkels zijn geschaafd door een vechtpartij. De Russische minderheid die tegen Moldova vecht om de heerschappij over de Ideine strook land ten oosten van de rivier de Dnjestr is ver heugd over de komst van Mi chail en zijn kornuiten. Maar als hij zijn handgranaten op de achterbank begint te ontmante len, vraag je je onwillekeurig af hoe gedisciplineerd de kozak ken-troepen van grotendeels ongetrainde romantici eigenlijk zijn. Gennadi Sjmeliov ziet er uit als een filmngurant met zijn cavalerie-broek, stevige baard, leren riem en brede kozakken- muts. Maar hij is tenminste niet dronken. Hij legt uit dat de ko zakken evenzeer uit eigenbe lang zijn gekomen als om de Dnjestriërs te helpen. „We zijn een trots volk en dit is onze laatste kans om weer echte ko zakken te worden en als volk te overleven." Traditioneel dienden de kozak ken als stoottroepen in het tsa ristische rijk. Onder het com munistische bewind werden ze onderdrukt en verspreid. Velen, waaronder Michails vader, wer den naar kampen in Kazachstan of Siberië gestuurd. „Het com munisme was 70 jaar lang ons graf. We werden uit ons land verbannen, onze wortels wer den afgesneden en we werden met andere volkeren vermengd. Als we onze tradities nu geen nieuw leven inblazen, lukt het ons nooit meer", aldus Sjem- liov. Hoewel hij gelooft in een toe komst waarin de kozakken weer hun traditionele rol van hulple ger kunnen vervullen, schat hij zijn collega's nog niet zo hoog in. „De kozakken die je nu ziet, zijn niet de echte kozakken. De ze mannen hebben romanti sche ideeën over wat het bete kent om een kozak te zijn. Maar een echte kozak is een eenvou dige, geharde man die met bei de benen op de grond staat en die voor niemand het hoofd buigt. Een echte kozak is niet romantisch." Sjmeliov heeft al een onder scheiding gekregen voor be toonde moed in de strijd tegen de Tsjentsjen-separatisten in ja nuari in de noordelijke Kau- kasus en het is niet ondenkbaar dat andere kozakken-troepen zich ook elders in Oekraïne of Tatarstan zullen inzetten voor de Russische zaak. Het Russi sche parlement, dat waarschijn lijk is doordrongen van het ge vaar van zo'n ongedisciplineerd leger, heeft de acties van de ko zakken niet gesteund. Maar conservatieve Russen (en de Dnjestr-republiek blijft in hart en nieren geporteerd voor het oude communistische rijk) heb ben de kozakken met open ar men verwelkomd. Volgens Ataman Alexandrovitsj, een op vallende figuur in zijn rode ma rine-broek en muts van astra kan bont, is de wederopstan ding van de kozakken in 1988 begonnen. Ataman legt uit dat de buitenissige kozakken-uni formen in fabrieken worden ge maakt, omdat bijna niemand de originele uniformen voor de bolsjewieken heeft kunnen ver bergen. „Dit is kozakkenland en het is nooit Roemeens geweest. Niemand heeft de kozakken kunnen onderdrukken, de Tur ken niet en de Russen niet, en de Roemenen zal het ook niet lukken", trekt Ataman van leer. Hij is niet van plan Trans-Dnje strië te verlaten zolang het con flict nog voortduurt. Ataman Alexandrovitsj gelooft dat hij vecht om de Russische grens langs de rivier de Dnjestr uit Roemeense handen te hou den. Nadat Stalin in 1940 Bessa- rabië van Roemenië had afge pakt, verdeelde hij het in drie stukken. Oekraïne kreeg het bo venste en het onderste deel, de rest werd de republiek Moldova. Vervolgens werd een strook Oekraïne Trans-Djnestrië aan Moldova vastgeplakt, om te zorgen dat de grenzen niet meer konden worden ontward. Vorige week spraken Oekraïne en Rusland af te zullen verhin deren dat nog meer vrijwilligers de grens passeren om zich bij de kozakken in Trans-Dnjestrië aan te sluiten. Toch blijven ze naar Trans-Dnjestrië komen. „Ik denk dat we hier lang zullen blijven", zegt Michail. „Totdat de laatste Roemeen de oostelij ke oever van de Dnjestr heeft verlaten." VERTALING MARGREET HESUNGA LONDEN CEES VAN ZWEEDEN Vanuit de Londense City duurt de reis een half uur. Aanvanke lijk heeft het treintje iets weg van een heuse metro, maar een maal bovengronds dringt de as sociatie met de Efteling zich op. Het boemeltje stopt bij een to ren die tot de hemel lijkt te rei ken. Een aantal Amerikaanse toeristen stapt uit; dit is hun be stemming. Canary Wharf, Euro pa's op één na hoogste gebouw, is echter geen toeristische at tractie. Het is een toren die het pronkstuk vormt van een gigan tisch kantorencomplex. Het boemeltje is de Docklands Light Railway, die het complex ver bindt met de City. „Deze wijk is ongeveer even groot als La Defense in Parijs", zegt Gergie Gibbs van de Cana dese projectontwikkelaar Olym- pia Yorks (O&Y). .Alleen heb ben zij er veertig jaar over ge daan om het te bouwen." Er is echter nog een verschil. La De fense, de kantorenwijk met zijn wolkenkrabber^ en gigantische boog, wordt met het hart van Parijs verbonden middels een snelle trein. De Docklands moet het doen met een toeristen spoortje. Het lijkt moeilijk voor stelbaar. O&Y stampt voor 13 miljard gulden een verbluffende wijk uit de grond maar ziet een kleinigheid over het hoofd: hoe er te komen. Toen duidelijk be gon te worden hoe geïsoleerd de Docklands liggen, bood O&Y de Britse regering 1,3 miljard gulden voor de aanleg van een metrolijn. De regering ging ak koord, maar deze week kwam het project alsnog op de helling. Reden: O&Y kan de 1,3 miljard niet ophoesten. Behalve geïsoleerd, staan de grandioze kantoorgebouwen namelijk ook goeddeels leeg. Meer dan 40 procent van de be schikbare ruimte, een slordige 4 miljoen vierkante voet, is nooit verhuurd. „Canary Wharf zal ons grootste succes wordensprak O&Y- topman Paul Reichmann on langs nog. Maar de Docklands werd O&Y's allergrootste mo lensteen. O&Y, zo staat nu wel vast, zucht onder een schulden last van 20 miljard dollar. Ca nary Wharf was een brug te ver. Werken ze wel, die plannen voor meer banen of meer welvaart? Hebben ze inderdaad het effect dat politici beogen? Het geloof in de maakbaarheid van de economie neemt allerwege af. En de vraag rijst welke rol de overheid en de politiek rest in het economisch krachtenveld. Het beproefde recept van overleg en consensus werkt niet meer. De achterban heeft haar geloof in de leiders verloren. Afspraken te over, maar wie komt ze nog na? De leiders geven elkaar de schuld van de gebrekkige resultaten, of roepen de hulp van die aloude overheid maar weer in. De overlegeconomie kraakt in haar voegen. Wat rest economen en politici nog? Moeten ze alle typisch Nederlandse verworvenheden maar overboord zetten? Op volle kracht afstomen op de grootste gemene deler van Europa? Vooral beleidsmakers ten departemente pleiten daarvoor. Als wij onze economie niet aanpassen aan het gemiddelde in Europa, missen we straks de boot, met alle economische rampspoed van dien, zeggen zij. Is er nog ruimte voor een eigen beleid? En zoja, wat moeten we dan doen om Nederland welvarend te houden? In een serie van drie artikelen schetst Yvonne Zonderop de discussie en de mogelijke oplossingen. Vandaag deel twee. DEN HAAG YVONNE ZONDEROP Professor Eduard Bomhoff heeft een naam' hoog te houden. Als de rebelse criticaster van de vaderlandse macro- economie, gaat hij graag op lange te nen staan van politici en belangenbe hartigers. De Nederlandse economie is ingeslapen, vindt hij. En hij geeft graag prikkeldende voorbeelden om zijn stelling te onderbouwen. Zoals dat voorbeeld van die vier Turken die samen een reisbureautje zijn begonnen. Om de kosten zo laag mogelijk te houden, betalen ze elkaar het minimumloon. Bomhoff: „Dan komt de vakbond roet in het eten gooien. Die wil een cao voor de reis branche. Samen met de grote tour operators sluiten ze een akkoord. De cao wordt algemeen verbindend ver klaard voor de hele sector. Wie leggen er dan het loodje? luist, die vier Tur ken. Hun busreizen naar Turkije wor den te duur. Terwijl de grote tourope rators hun kostenstijging veel gemak kelijker kunnen doorberekenen aan de klant." Bomhoff, hoogleraar monetaire economie aan de Erasmus Universi teit, schudt de voorbeelden achteloos uit zijn mouw. Hij moet wel, want hij is een kruistocht begonnen tegen wat hij als uitwassen van vaderlandse overlegeconomie beschouwt. De overheid laat zijn oren te veel hangen naar de belangenorganisaties, zoals de FNV en het VNO. „Wat doet de FNV?, vraagt de hoogleraar rethorisch. „Die zit de nele dag te vergaderen met ministers in Den Haag. Dat heeft ze de afgelopen tien jaar alleen maar le den gekost." De overheid doet er helemaal niet verstandig aan om werkgevers en werknemers steeds op één lijn te brengen, betoogt hij. Al dat onderhan delen leidt er doorgaans niet toe dat het beste besluit valt. „Iedereen on derhandelt met wisselgeld. Allerlei wensen en plannen worden tegen el kaar uitgeruild, louter om consensus tot stand te brengen." Zwart geld De overheid werkt gemakzucht in de hand, meent Bomhoff. In plaats van de belangengroepen zoveel ruimte te geven, zou een kabinet de concurren tie juist moeten bevorderen. Voorma lig topambtenaar drs. lelie Mensoni- des van het ministerie van Financiën is het er van harte mee eens.: „Kijk nu naar de bouw. Loonkosten zijn de be langrijkste kostenpost voor bouwon dernemingen. Als de overheid veror donneert dat alle bouwbedrijven de zelfde lonen moeten betalen, waar moeten ze dan nog op concurreren? Op de klussen die ze zwart doen en zwart uitbetalen! Laten we dat soort relikwiëen toch overboord zetten, en de markt wat beter laten wer ken." In het land der waait een nieuwe wind. Werd om Bomhoffs gepassio neerde pleidooien vijf jaar geleden nog gegniffeld, steeds meer econo men bekeren zich thans tot diens kri tiek op het vader landse harmonie model. De hoofdklacht is simpel: de inrich ting van ons econo misch bestel is ei genlijk niet meer van deze tijd. De samenleving ziet er nu fundamenteel anders uit dat pak weg veertig jaar ge leden. Toen, in de jaren vijftig en zes tig, beleefde Neder land zijn Dutch Miracle', twintig ja ren van onafgebro ken welvaartsgroei. Het waren de tij den van de grote onderlinge samenspraak het land be stierden. Professor Gerrit Zalm, direc teur van het Centraal Planbureau: „Ten tijde van de Korea-crisis, begin jaren vijftig, vonden de leiders het no dig om iedereen vijf procent te laten inleveren. Dat werd afgesproken, en daar hielden alle werkgevers en vak bonden zich aan. Kom daar tegen woordig maar eens om!" Gezag Thans regeert de scepsis. Politici wor den domweg niet meer geloofd. „Je ziet het aan de grote plannen, zoals het belastingplan-Oort meent Zalm. „Iedereen denkt dat-ie heeft ingele verd, terwijl de belastingen voor de burgers met vijf miljard gulden zijn verlaagd. De mensen die inleveren klagen. En de mensen die er op voor uitgaan, incasseren dat voordeeltje in stilte." Het gezag van de overheid brokkelt af. Net zoals het gezag van de sociale partners. Zalm: „Het sociaal-cultureel idimaat is drastisch veranderd. FNV- voorzitter Stekelenburg en VNO-voor- zitter Rinnooy Kan kunnen tegen woordig geen deal meer sluiten na Werkgeversvoorzitters in onderling overleg. Zalm: „Ze kunnen tegenwoordig geen deal meer sluiten namens hun achter ban, net zo min als FNV-voorzitter Stekelenburg. Maar we doen net alsof ze die macht nog hebben." foto hollandse hoocte jan everard mens hun achterban. Maar we doen ondertussen wel alsof zij die macht nog steeds hebben. De instrumenten van het economisch beleid zijn nog vrijwel dezelfde als uit de jaren vijf tig" Dat wreekt zich misschien nog wel het duidelijkst in de sociale zekerheid. Joost mag weten wie het in die sector uiteindelijk voor het zeggen heeft. De overheid maakt de wetten en de soci ale partners mogen die uitvoerpn. Maar als het spaak loopt, geven de partijen steevast elkaar de schuld. Het fraaiste voorbeeld sinds lange tijd 'vormt het geharrewar rond de Ziektewet. Eerst wilden de werkgevers dat het kabinet die wet zou aanpassen omdat het ziekteverzuim de pan uit rees. Toen het kabinet daartoe aan stalten maakte, krabbelden de werk gevers terug. Ze wilden toch liever met de vakbeweging tot afspraken ko men. Dat gebeurde vervolgens, behal ve dat de bonden weigerden om in te leveren. Onder dreiging van stakingen kozen de werkgevers eieren voor hun geld. Er kwam geen verandering in net Ziektewet-regime. Om de verwarring nog groter te maken, riep KNOV-voorzitter Kam- minga, woordvoerder van kleine en middelgrote bedrijven, het kabinet vervolgens maar weer op om wettelijk in te grijpen. De werkgevers zelf kon den het niet voor elkaar krijgen. Dat kwam Kamminga op een schrobbe ring te staan van de 'grote baas', VNO-voorzitter Rinnooy Kan. Want die vond bij nader inzien dat de af spraken om het ziekteverzuim te be perken er best mochten wezen. „Ik geloof niet dat je dat consensus kunt noemenzegt Gerrit Zalm met gevoel voor understatement. „De eni ge consensus die er nu nog bestaat, is dat er geen consensus meer is." Omslag Zelfs PvdA-fractieleider drs. Thijs Wöltgens geeft toe dat ons harmonie model niet meer is wat het geweest is. „Halverwege de jaren tachtig heeft een omslag plaatsgevonden. De werk gevers wilden niet langer overleggen op centraal niveau, maar de loonon derhandelingen per sector voeren. Dat heeft in werkgeverskring tot een verschuiving geleid van de interne machtsverhoudingen." De maatschappelijke ontwikkelin gen hebben ook in het sociaal-econ- omsich leven hun uitwerking niet ge mist. Wöltgens:„De binding van men sen aan organisaties is minder sterk ge worden. Men wordt tegenwoordig lid uit zakelijke overwegin gen en niet zozeer omdat men zich met de club verbon den voelt. Werkge vers- en werkne mersorganisaties hebben geen moreel gezag meer. En dat was vroeger wel an ders." Niettemin wil de PvdA-fractieleider de sociale partners niet aan de kant schuiven. De overle geconomie heeft veel goeds voortge bracht, meent hij, en als je dat over boord gooit, moet je maar afwachten wat ie er voor terug krijgt. „Per saldo is de kosten-baten analyse positief." Doorgaan op de ingeslagen weg, bij gebrek aan beter. Dat is de lijn waar de PvdA op zit. Bij het CDA gaat men nog een stapje ver der. Je moet de soci ale partners geen in vloed afnemen, je moet ze juist nog meer verantwoordelijkheid geven, vindt menig christen-democraat. Als dan de wao uit de hand loopt, omdat werkgevers en vakbonden iedereen met een vlekje in de arbeidsonge schiktheidsregeling stoppen, is dat voortaan de verantwoordelijkheid van de sociale partners. Als de premies dan omhoog moeten, betalen ze dat zelf maar uit de loonruimte. De over heid heeft daar dan niets meer mee te maken, aldus de CDA-gedachtengang. Maar Zalm heeft daar een hard hoofd in. „Zo'n oplossing werkt alleen als de overheid zich helemaal terug trekt uit het sociaal-economisch ge beuren. Dus geen algemeen verbin dend verklaring van cao's meer en in trekking van de wetgeving op het ter rein van de werknemersverzekerin gen. Anders geef je als overheid alleen maar ruim baan aan ongecontroleer de machtsuitoefening, dan laat je je regeren door belangengroeperingen." Nu de overlegeconomie in zijn voe gen kraakt, moet femand een keuze maken voor of tegen de sociale part ners. Als de vaderlandse politici het niet doen, staat 'Brussel' klaar. Daar over morgen in deel 3 van De Harmo nie Voorbij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2