Leidsch Dagblad Op 1 januari geen nieuwe stap Simons Aantrekkelijke mannenmode Pro\)este Loftrompet voor Rudoljf Ljoebbers rugkenners INTERNATIONALE OPENINGSRACES Ombudsman roept Kok op het matje voor baggerstort Bruinvis op Noordwijks strand Automobilist krijgt Ferrari toch terug Tanker verliest kerosine J Hulshof! VRIJDAG 27 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39811 LOSSE NUMMERS 1.50 Kruistocht 2 Hoogleraar voert kruis tocht tegen de uitwas sen van de vaderlandse overleg-economie. Indonesië 3 De Nederlandse hulp organisaties willen niet weg uit Indonesië. 'Des noods betalen we alles uit particuliere middelen.' Vredesmacht 7 Belgrado vreest voor verdere uitbreiding burgeroorlog naar Bosnië. Daarom moet de VN-vre- desmacht eerder komen. Tyson:zes jaar 9EX-wereldkampioen boksen in het zwaar gewicht, Mike Tyson, is door de rechter veroor deeld tot zes jaar celstraf. Dubbelleven /t r Hella de Jonge, r I I D vrouw achter de Z3: Huisarts gelijk met specialist naar awbz In het kader van het plan-Simons worden op 1 januari dat de kosten van de vergrijzen- 1993 vrijwel zeker geen voorzieningen uit het zieken- de bc™Udng daardoor te zwaar rJ u gaan drukken. Volgens Tuinstra fonds overgeheveld naar de Algemene Wet Bijzondere ^„et alleen huishoudelijke hulp Ziektekosten (awbz). Dit blijkt uit een interview met die aansluit op verpleging en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) in de verzorging onder de basisverze Staatscourant. Tot nu toe hield de bewindsman vol dat er op 1 januari 1993 wel iets zou gebeuren. Nu acht hij het mogelijk dat er toch niets gebeurt. den haag gpd Simons geeft aan dat hij de stel selherziening niet alleen be schouwt als het overbrengen van voorzieningen uit het zie kenfonds naar de awbz. Hij er kent dat hij per 1 januari 1993 wil komen met 'functionele om schrijvingen'. Dat zijn globale richtlijnen over de zorg in plaats van strakke regels waarin pre cies staat wie welke vormen van Wij kennen uw rug beter dan u. En weten in welk bed uw rug het naar de zin heeft. Zodat u gezond slaapt en leeft. ken van ziekenfonds naar awbz wil Simons gèen prestigezaak maken. Volgens hem is er maar één criterium: draagt het bij tot beheersing van de kosten. Si mons geeft aan dat hij de huis arts pas naar de awbz wil bren gen als zeker is dat dat ook met de specialisten gebeurt. Tot nu toe stond voor de huisartsen zorg 1 januari 1993, voor de specialisten 1 januari 1995 ge pland als datum van overheve ling. Tandheelkunde en fysio therapie wil Simons pas naar de awbz overbrengen „als het pak ket is opgeschoond". Hij zegt verzekeraars 'snel' te willen verplichten om elke ver zekerde die zich aandient, te ac cepteren. „De burger krijgt daarmee immers meer vrij heid." Simons hekelt verzeke raars die hun klanten geen ei gen risico aanbieden voor het 'afkopen' van de nominale awbz-premie. Dat is het pre- miedeel dat in guldens voor ie dereen gelijk is. Het CDA wil zelfstandige huishoudelijke hulp overigens niet opnemen in het toekomsti ge basispakket. Nu valt de ge zinsverzorging wel onder de awbz. Maar CDA-kamerlid Tuinstra zei gisteren te vrezen Incestslachtoffer eist smartegeld arnhem» Een 21-jarig incestslachtoffer uit Nijmegen eiste giste ren in kort geding voor de Arnhemse rechtbank dat haar ouders worden gegijzeld als ze niet binnen 14 dagen smartegeld beta len. De ouders zijn veroordeeld tot het betalen van 15.000 gul den aan hun dochter, maar ze doen dat niet. Wettelijk kunnen (klein)kinderen hun (groot)ouders niet laten gijzelen omdat ze geacht worden eerbied voor hen te hebben. Maar volgens de ad vocate hebben de ouders in dit geval ieder recht op eerbied ver speeld. De ouders zeggen dat ze niet kunnen betalen omdat ze een bijstandsuitkering hebben. Maar volgens de dochter hebben ze daarnaast nog een krantenwijk en zouden ze onlangs een le ning hebben afgesloten voor dure zaken als een boot en een schotelantenne. Militairen komen om in Duitsland den haag Een verkeersongeluk in Duitsland heeft gisteren drie Nederlandse militairen het leven gekost. De marechaussee stelt samen met de Duitse politie een onderzoek in. Op Bundesstras- se 441 tussen Uchte en Stolzenau botste een auto met twee dienstplichtigen en een korporaal - een kortverbandvrijwilliger - van de luchtmacht frontaal op een tegenligger. De twee inzitten den hiervan raakten gewond, van wie één zeer ernstig. 'Vreemde' onderzeeër bij Moermansk moskou In de Russische territoriale wateren heeft zich volgens persbureau Interfax woensdag een buitenlandse onderzeeër op gehouden. De onbekende duikboot werd gesignaleerd op tien kilometer ten westen van het eiland Kildin in de Kolski Baai bij Moermansk, Twee Russische onderzeebootjagers en een vlieg tuig gingen er op af, maar het vaartuig kwam niet aan de opper vlakte. Gezien de snelheid waarmee het schip naar internationa le wateren koerste, wordt aangenomen dat het om een atoom onderzeeër gaat. zondag 29 maart aanvang: 13.00 uur negen races met o.m.: Koni prod.wagens Merkenraces Formule auto's Z^ndvcS-? toegang volwassenen duin/tribune f 15,- rennerskwartier f 35,- kinderen tot 12 jaar half geld INFOLIJN: 02507-16004 m kering vallen. Meer huishoude lijke hulp moeten mensen, vol gens Tuinstra zelf betalen. Ook kan de verzekeraar deze hulp in zijn polis opnemen, maar dan moet de premie omhoog. jacobswoude Nationale ombudsman Oos- ting gaat minister Kok (finan ciën) op het matje roepen. In een officieel onderzoek wenst hij tekst en uitleg van de be windsman over de bagger stort in het Braassemermeer. De Dienst Domeinen, eige naar van de voormalige zandwinput, zit namelijk in Koks portefeuille. En dat be tekent volgens de ombuds man dat de vice-premier ver antwoordelijk is voor het feit dat met de stort het milieu wordt vervuild. Oosting onderneemt deze stap na een klacht van raads lid B. van Puffelen-Vos (Poli tiek '90), gisteravond voor de laatste keer aanwezig in de gemeenteraad van Jaboswou- de. Zij verweet het college van B en W 'extreme laks heid' in de baggerstort. Milieuwethouder R. Thunnis- sen (Gemeentebelang/PvdA) meldde daarop dat Ja- cobswoude inmiddels protest heeft aangetekend bij de pro vincie. Zuid-Holland wil de zandwinput tot vijf meter on der de waterspiegel volgooien en daar wenst de gemeente niet aan mee te werken. haarlem arthur maandag De 38-jarige zakenman uit Am sterdam, wiens Ferrari op 29 fe bruari in Haarlemmermeer in beslag werd genomen, krijgt zijn wagen toch terug. De Haar lemse kantonrechter mr. J.J. Udo de Haes weigerde het voer tuig gisteren verbeurd te verkla ren. Wel kreeg de Amsterdamse zakenman wegens een zware snelheidsovertreding 2.000 gul den boete. Bovendien raakt hij zes maanden zijn rijbewijs Beveiliging In Leidse Museum voor Volkenkunde komiek Freek leidt dubbel- I worden de allernieuwste leven als kunstenares en beveiligingstechnieken chef van de belichting. toegepast. Rechter wijst verbeurdverklaring af kwijt. In een tweede zaak kreeg een 35-jarige man uit Leider dorp zijn Porsche terug. Hij werd veroordeeld tot een boete van 5.750 gulden. De Amsterdamse verdachte had zijn Ferrari Testarossa (waarde 325.000 gulden) net drie maanden, toen hij eind fe bruari op de snelweg A4 in Haarlemmermeer werd aange houden. Agenten van de Am sterdamse verkeerspolitie stel den vast dat de man 240 kilo meter per uur reed, terwijl ter plekke een maximum snelheid geldt van 120 kilometer per uur. De Ferrari werd daarop direct in beslag genomen. Het Haar lemse openbaar ministerie liet weten verbeurdverklaring te zullen gaan eisen. Officier van justitie mr. M. de Ridder deed dat gisteren dan ook. Hij wees er daarbij op dat de verdachte al eerder wegens een forse snel heidsovertreding is veroordeeld. De Ridder hekelde het wegge drag van de Amsterdammer. „Een ongeluk zit met zo'n snel heid werkelijk in een klein hoekje. De remweg bedraagt dan 400 meter. Als er dan ook maar iets gebeurt, is er geen Ferrari meer over om in beslag te nemen." De waarde van de auto speelde voor de officier geen rol. „De opbrengst kan worden gecompenseerd." De Amsterdammer ontkende niet dat hij veel te hard heeft ge reden. Hij bestreed echter dat het meer dan 200 kilometer was. Advocaat mr. ].G. Bouw noemde de schattingen van de politie te grof. De verbeurdver klaring vond hij buiten propor tie en ook niet effectief. De kantonrechter achtte uit eindelijk een snelheid van 207 kilometer bewezen. Udo de Haes vond verder dat verbeurd verklaring van auto's alleen in zeer bijzondere omstandighe den op zijn plaats is. Daarvan zou in dit geval geen sprake zijn. Voor het overige was de straf overeenkomstig de eis. Pagina 25: Ook Porsche terug naar eigenaar. noord wijk Op het strand van Noordwijk is gisteren voor de tweede keer in korte tijd een bruinvis aangespoeld. Het dode dier, waarschijnlijk een mannetje, werd gevonden door twee mede werkers van Hotel Oranje. Die ontdekten de bruinvis toen ze op dier vandaan in afwachting van de bovenste verdieping van het de komst van medewerkers van hotel de ramen zeemden. Marjo- het Nationaal Natuurhistorisch lijn van de Jagt van Hotel Oranje Museum in Leiden. Die hebben en schipper Jo van der Lippe (zie de bruinvis opgehaald en zullen foto) hielden vervolgens de sectie verrichten. In het museum meeuwen en honden bij het dode is onlangs een bruinvisproject be gonnen. Daarbij wordt een pro motiestudie gedaan naar de aan wezigheid in de Noordzee van deze kleine walvissoort. foto dick hogewonint altijd eerst naar De Slegte Haarlemmerstraat 149, Leiden Geen krant ontvangen? QPI 071 - 161400 DEL! 07! 16 I 499 HET WOORD IS AAN De waarheid die je voor jezelf wilt verdoezelen, doet veelal het meeste pijn. Fnedl Beutelnxk VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's - Regio RTV Show Sport J~ Sport extra: Tennis11t/m13 VANDAAG OOK VOORJAARSBULAGE PAGINA 27 t/m 38 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Guur Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en in het noorden met wat natte sneeuw Minimumtemperatuur 2. middagtemperatuur 6 graden Matige noordwestenwind, kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. 6. in het Waddengebied eerst nog hard. 7 Uw eigen woonwand in uw eigen smaak... boskoop hans koenekoop Het motortankschip Gema heeft gisteren een flinke hoe veelheid kerosine verloren op de waterwegen tussen Boskoop en Schiphol. Ernstige verontrei niging bleef uit omdat de vlieg tuigbrandstof snel verdampt. Het 1.100 ton metende schip, afkomstig uit de Botlek, voer lek bij de Hefbrug in Boskoop. Daar moest het uitwijken voor een tegemoetvarende boot. Bij het zwenken raakte de schuit de bodem. Vanaf dat mo ment stroomde de kerosine ge staag in het water. In Alphen aan den Rijn ontdekte een brugwachter dat. Onder bege leiding van de rijkspolitie te wa ter is de Gema snel via Braasse mermeer en Ringvaart Schiphol gevaren en daar ge leegd. Wat hem hier niet altijd ten deel valt, heeft premier Lubbers nu in rijke mate vanuit Rusland gekregen: eer en complimenten. Zelfs 'politieke dapperheid' dicht hoofdre dacteur Starkov hem toe in een interview in het weekblad Argoementi i Fakti (Meningen en Feiten). Starkov introduceert 'Rudoljf Ljoebbers' als hoog ontwikkeld mens en vooruitziend politicus. Al in zijn eerste opmerking steekt Starkov de loftrompet. ,.U was een van de eerste westerse leiders die een gedecideerd 'Nee' liet horen tegen de augustus-putsch in Moskou. Dat heeft ons toen erg gehol pen." Lubbers antwoordt Lubberiaans: „De waarde van de democratie is dat zij de mo gelijkheid geeft een uitweg te vinden uit el ke situatie en compromissen te bereiken in elke kwestie. Maar soms is de waarde van de democratie ook de mogelijkheid om zeer beslist 'Nee' te zeggen." Een kop boven het artikel heeft Starkov daarmee wel - 'Democratie kan alles' - maar een echt antwoord nog niet. 'Bush wist ook hoe bedreigend de situatie was. maar toch bleef hij voorzichtig. Van uw kant was het politieke dapperheid', pro beert hij nog eens. Lubbers: „In deze zaak was voor mij alles absoluut duidelijk". Vervolgens ontspint zich een gesprek over de EG en het uiteenvallen van dc Sov jetunie. Starkov wil weten waar Lubbers de prioriteiten zou leggen als hij voorzitter van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zou worden: bij economie, politiek of alletwee tegelijk. Of zou hij van de functie afzien vanwege het absoluut hopeloze van de zaak? Lubbers: „Natuurlijk zou ik weige ren. Niet omdat de zaak zo hopeloos is, maar omdat mijn inbreng geen enkel voor deel oplevert. Ofschoon ik me interesseer voor Rusland en de andere republieken, be schouw ik mezelf niet als een groot specia list van deze gebieden De premier zegt verder dat hij 'een be paalde historische logica' zie» in het aftre den van Gorbatsjov als president. „Hij had moeten lijden tot het einde der dagen van de Sovjetunie, dat vroeg of laat zou komen. En als u mij vraagt of ik dit een drama vind voor Gorbatsjov, dan zeg ik 'nee'. De man heeft het proces tot een eind gebracht en is weg gegaan van het toneel, daarbij zijn plaats aan anderen overlatend." Wanneer Starkov vraagt, hoe Lubbers het volhoudt in zo'n zware baan, wijst de pre mier eerst op ziin geduld en vervolgens op zijn hartstocht: kennis van andere volkeren en culturen. Hij licht dat toe met een anec dote: „Het was nog in de tijd dat de Sov jetunie voor ons een gesloten boek was. Ik was in Den Haag uitgenodigd voor het overhandigen van een prijs aan de winnaar van een hockeytoemooi voor dames. In de finale speelden een team uit Moskou en een uit Den Haag. Ik was een beetje te laat en toen ik aankwam moest ik vragen wie dc Russische en wie de Nederlandse vrouwen waren Voor ml) was dal een betantrifke ontdekking. Omdat je direct de verschillen ziet als wij spelen tegen Italiaanse of Spaan se teams. Maar Russische en Nederlandse meisjes lijken heel erg op elkaar." Deze week bij iedere salontafel: gratis koffiekan! Oat is nog eens kndere koffie1 Da's mooi meegenomen deze week Anders oenken OVER Wo^ Inden N«uwe fejn Oen Hjag Rijswijk letduhmdam Nog geen abonnee? Vul de bon in elders in deze krant. 8 viZHrLboosr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1