Koos Matroos en Zeemanmeisjes op verjaardagsvisite bij Sandra Een trambestuurder uit Leningrad tussen de adel Rtv show Commerciële radio officieel in de ether Normaal niet naar Zweden Een koude warming-up Onder de wol bij Panda VRIJDAG 27 MAART 1992 16 De commerciële stations Radio in. RTL4 Radio en Sky Radio hebben deze week een contract ondertekend met de Neder landse Omroep Zendermaat schappij (Nozema) voor het ge bruik van radiozenders. Hier door kunnen de stations in ver schillende gebieden via de ether gaan uitzenden. De ministeries van verkeer en waterstaat en WVC kondigden begin deze maand aan drie rest- frequenties tot eind dit jaar aan de drie stations beschikbaar te stellen. Dit betekent een door braak in de Nederlandse om- roepgeschiedenis, omdat voor het eerst commerciële radio via de ether mogelijk wordt. De Radio 10 Groep met de muziekstations Power FM (on geveer 3 miljoen kabelaanslui tingen), Concert Radio (4,5 mil joen aansluitingen) en Radio 10 Gold (4,8 miljoen aansluitingen) Zweedse autoriteiten roet in het eten. Als ludiek protest wilden Ben nie Jolink en zijn maten in Mal- mö, aan de vooravond van het Europees Songfestival, een op treden verzorgen in een rock- club nabij het songfestival-ge- bouw. Volgens manager Martin Jansen weigeren de Zweden de groep een werkvergunning te verlenen. begint 1 juni met de uitzendin gen via de ether. Radio 10 heeft de beschikking over drie zen ders in Friesland, Groningen en Wieringermeer. Sky Radio kan gaan uitzenden in het gebied rond Rotterdam en RTL 4 Radio is via de ether te beluisteren rondom Den I laag. Algemeen directeur Jeroen Soer van Radio 10 zegt heel te vreden te zijn met de verdeling van de zenders. „We bereiken met onze zenders alles wat bo ven de lijn Zand voört-Enschede ligt en tevens een deel van Am sterdam. Uit onderzoeken blijkt dat iuist in het noorden van het land veel naar de radio wordt geluisterd. In het westen heb ben mensen meer mogelijkhe den voor afleiding. Daar heeft de radio dus meer concurren tie." Welk station via welke zen der de ether in gaat is volgens Jeroen Soer nog niet bekend. „Het zullen waarschijnlijk Radio 10 Gold en Power FM worden." ZiLHEM.GTO De Achterhoekse boe ren rock groep Normaal ziet haar Zweedse songfestival-droom in rook opgaan. Nadat eerder de NOS en de stichting Conamus weigerden Normaal in te schrijven voor de Nederlandse finale van aan staande zondag, gooien nu ook CLOSE UP De wonderlijke belevenissen van Dmitri Dostojevski staat in het teken van het be kende Zeeman blauw en geel. Bovendien buitelt Zeemans logo, in de vorm van assistent Koos Matroos, veelvuldig over het scherm. Vanaf morgen is de show wekelijks te zien op RTL 4. Eén voordeel: als u op zater dag jarig bent en een leuke, ge zellige en vrolijke kandidaat denkt te zijn, hoeft u dit jaar uw verjaardag niet in eenzaamheid te vieren. In John de Mols Stu dio 22, de grootste tv-studio van Europa 37.000 lampen en 74.000 kilometer, snoer! wordt u met open armen ont vangen en Sandra Reemer over laadt u glimlachend met prij- Avondvulling Want daar gaat het uiteraard om in dit nieuwe familie show programma, bedoeld als gezelli ge avondvulling bij de koffie en de chips. Klapf>en voor koffie zetapparaten, juichen voor was machines, spelletjes en een showblok. Niets nieuws onder de zon. Wie regelmatig naar de BRT kijkt, kent het programma trouwens al onder de naam Walters Verjaardagsshow. San dra ontdekte het toen ze in Bel gië haar nieuwe plaat aan het' promoten was. Ze vindt het een enig programma om te presen teren. „Je kunt er alles instop pen yat je hebt, want je hebt met mensen te maken, je kunt reageren op mensen." De eerste uitzending is Sandra gekleed in het zachtblauw. Een creatie van Zeeman? „Ha ha, nee hoor. Ik blijf bij mijn eigen kledingleve- De première-opname die ik, vanaf een goed gevulde pers-tri bune, bijwoon, verloopt ge smeerd. Sandra is duidelijk in haar element, vanaf 'de vloer' kijkt John de Mol goedkeurend toe. Op de tribunes veel Zee man-employés die genieten van dit bijzondere avondje uit. Ze klappen en joelen vrolijk mee. Per filiaal worden er wekelijks twee kaarten ter beschikking gesteld, en daar schijnt om te worden gevochten. Na een uurtje houd ik het even voor gezien. Het is leuk om een tv-opname mee te ma ken. Maar na de derde keer weet je het wel, en ik ontsnap naar de foyer die tot mijn verba zing overvol is. Een grote groep fraai aangeklede en opgemaakte dames zit rond de reuze-moni tor geschaard, met opvallend zure gezichten en duidelijk niet in een bijster gezellig humeur. Medewerksters van Zeeman die er, ondanks de hen verstrekte kaart, niet meer in konden. Diana en Petra, van filiaal Raamsdonksveer. zijn met het Sandra Reemer (midden) tijdens de eerste aflevering van de door haar gepresenteerde Verjaardagshow. foto frank fahrner openbaar vervoer gekomen, twee uur heen, straks weer twee uur terug. Op eigen kosten en voor niets, zo blijkt. In tegen stelling tot andere medewerk sters zijn ze niet kwaad „We zijn niet zo heetgebakerd" maar ze hadden zich de avond wel iets anders voorgesteld. Later komt het tot een ware uitbarsting, de vloeken zijn niet van de lucht, al doen de gast vrouwen van John de Mol nög zo hun best er toch nog iets van te maken. Krijgen jullie nu kaar ten voor een volgende keer?, vraag ik. „Al krijgen we er hon derd, ons zien ze hier nooit meer." Ik ga maar weer terug naar de studio waar de jarige 'meneer Zeeman' net uitlegt dat hij graag persoonlijk iets voor zijn personeel wil doen. Terwijl de groep uit de foyer boos en teleurgesteld het pand verlaat, verloot hij een weekend-reisje. Commercie Na de opname felicitaties, champagne en een praatje met de pers. Sandra een van de weinige tv-persoonlijkheden die in het echt nog mopier is dan op de buis schopt haar schoenen uit. „Dus als jullie wat ruiken, dan weten jullie waar het vandaan komt." Ze rookt de ene sigaret na de andere, van wege de 'achteraf zenuwen, maar is tevreden. „Het waren twee zware dagen, maar het is gelukt." John de Mol is wel en niet te vreden. Over Sandra is hij meer dan tevreden, maar hij is min der te spreken over „een paar dingetjes die nog wat beter kun nen. Maar er komen nog 22 shows, met een Grote EindJfina- le op 12 december en met nog een heel klein beetje sleutelen worden die perfect." Op de vraag of de sponsor niet wat al te nadrukkelijk aanwezig is ant woordt De Mol dat dit een nieu we tendens is. „De commercie en de show komen steeds dichter naar el kaar toe. Maar het gaat erom dat het vooral een gezellig, ont spannend en leuk showpro gramma is voor de kijker thuis." U oordele zelf, vanaf morgen. En wilt u gezellig in de huiska mer meedoen? Haal dan snel een geel met blauwe kanskaart. U kunt zelf wel raden waar. an de inhoud v de sportprogra zeggen, maar de voetballerij is al lang de voetballerij niet meer. Even afgezien van Rotterdam- Zuid (was altijd al een geval apart), waar oude tijden enigszins herleven, zijn volle stadions vandaag de dag net zo zeldzaam als scheidsrechters met natuurlijk overwicht. Al wie nu te maken heeft met het be taalde voetbal is blijkbaar niet bij machte het produkt behoor lijk aan het publiek te verkopen. Kan moeilijk anders als 'dikke vrienden' van het type-nouveau richede dienst gaan uitmaken. En al die voetballiefhebbers maar in de kou staan. Zelfs een voorwedstrijd tussen de c-tjes schijnt er niet meer af te kun nen. Stel je voor dat die gastjes het gras beschadigen. Wie op zondag een warming-up wil doen voor een PTT Telecompe- titiewedstrijd is aangewezen op de TROS, op Voetbal Plus. Maar wanneer Jack van Gelder en dat joch van Sentrop ons voetbal liefhebbers in de stemming moeten brengen voor een toch al weinig tot de verbeelding sprekende ontmoeting als For- tuna Sittard-FC Den Haag. moet er het een en ander mis zijn. Dat is natuurlijk ook zo. Menige voetballer levert z'n beste pres tatie aan de onderhandelingsta fel. De gediplomeerde regenjas sen plegen kaalslag op de tribu nes door allerlei defensieve con cepten te bedenken omdat het resultaat heilig is. De kuipstoel tjes zijn meestal een halfjaar geleden voor het laatst ge reinigd. En vrouwen die hoog nodig moeten, staan in stadions veelvuldig buitenspel met bij de gratie gods één wc. Is het dan eek dat een bedrijfs tak z'n ondergang tegemoet gaat? Biedt in plaats van al dat gezanik over zoveel wegblijvers eens een behoorlijk voorpro gramma voor vroegkomers. Niet alleen die patsers op de business-seats en in die sky- boxen zijn belangrijk, vooral ook zij die nog bereid zijn een kaartje te kopen. Zoveel hoeft een amusante opwarmer nu ook weer niet te kosten. Een paar duizend gulden (de kosten van een amateur) steken in Koos Alberts. André Hazes, Hes- sel, Karrespoor of noem nog maar een paar meegalmarties ten op én de investering ver dient zichzelf terug. In een grijs verleden kregen die o zo deftige kasteelheren van Sparta Jayne Mansfield zover om de boel op te warmen. Jules Deelder heeft het verhaal ontel bare malen in geuren en kleu ren verteld hoe de legendari sche actrice de brave en later zo godvrezende aanvoerder Rinus Terlouw aflebberde. Dat Sparta mede daardoor met 1-7 van DOS verloor, doet er al lang niet meer toe. In Voetbal Plus zijn nog elke week filmflitsen van dat voetbal uit vervlogen dagen te zien. Met voorsprong het leukste pro gramma-item. Zie hoe ze achter de bal hobbelden met die kick- sen van het merk Quick: Ajax met Donald Feldmann, Loek den Edel, Henk en Cees Groot. Feyenoord met Moulijn, Bouw meester, Van der Gijp, Schouten en Kreyermaat. ADO met Schuurman, Clavan en Haak. Weet je nog wel oudje hoe Aal tje Keizer, Dick de Knoest en Waas de Blubber tussen ere- en eerste divisie Heen en Weer schipperden? In de huiskamer van menige ex- voetballer staat de video op scherp om die zwartwit beelden alsnog vast te leggen. Effe laten zien dat opa geen opschepper is, maar dat-ie er echt wat van kon. Oudgedienden Dick van Rijn en Herman Kuiphof zijn in gehuurd om de belegen en ou dere kijkers terug te brengen in de tijd en de jongeren een in druk te geven hoe het allemaal In hün tijd waren Van Rijn en Kuiphof instituten. Kuiphof ver telde begin mei 1970 vanuit Mi laan hoe onder anderen Tsjind- vall de Tsjup naar de Tsjuip bracht. En Van Rijn, ach ja. Prachtige man. Geen specialist, maar generalist. Had overal ver stand van. Maar af en toe ging het mis. Hij had altijd moeite om Henk Groot en Piet Kruiver uit elkaar te halen. Van Rijn ver haspelde Willy van der Kuylen en René van de Kerkhof tot Re- né van der Kuylen. En eens sprak Van Rijn zijn onbegrip er over uit dat Feyenoord zoveel geld had uitgegeven voor de Zweed Harry Bild, terwijl op het eerste het beste amateurveld moeiteloos een voetballer van minstens gelijk niveau te vinden moest zijn. Scherp opgemerkt. Alleen vervelend voor de ver slaggever dat hij anderhalf uur lang Matthias Maiwald voor Harry Bild had uitgescholden. De rest van Voetbal Plus gaat op aan niets verplichtend gebab bel. Het programma komt tel kens van een locatie, waarvan daan later die middag Jack van Gelder een reportage voor Langs de Lijn moet verzorgen. Want reken maar dat Jack een zakenmannetje is. Langs de Lijn en Kledinglijn. Tè land, ter zee, in de lucht en desnoods als sprekende pop van Johan Cruijff, Jack is van veel markten I thuis. Voor de wedstrijd noodt Jack drie gesprekspartners aan tafel, die om de een of andere reden iets te maken hebben met de later te spelen wedstrijd. De interviews zijn doorgaans niet al te kritisch, Jack houdt zijn mensen graag te vriend. Voor wat hoort wat, nietwaar? Dat joch van Sentrop mag op z'n tijd de weledelgestrenge zeergeleerde heer Van Gaal met verschuldigde eerbied vragen naar de bekende weg en ook het commentaar inspreken bij de voetbalbeelden van een dag eerder. Vrijwel iedereen weet dan de uitslagen al, maar Sen trop doet het voorkomen alsof hij alles voor het eerst ziet. Schijnt te moeten, dat opgefok te. Telkens laat hij deze zin te rugkeren: „Er zijn 28 minuten gespeeld, als.." En 'n bietje spraoklesch kèn ook geen kwaod. Dat joch van Sentrop praat nu als de buurman van Lenie uit de Téakestraot. Nog even over die'zakelijkheid van Jack van Gelder. Hij denkt aan alles en iedereen. Ook aan mensen die geen dag zonder de beursberichten kunnen. Hoe bijvoorbeeld de firma's Autodrop, Rentokil en Piet Zoomers Snacks de weekends doorkomen is te horen in Voet bal Plus. Neem dat gehuppel van die volleyballers maar op de koop toe. HILVBtSUM ONNO HA VERMANS Het was ook veel te mooi om waar te zijn. De film over de be levenissen van Dmitri Dostoje vski, achterkleinzoon van de grote Russische schrijver, is in scène gezet. Op het kritieke mo ment heeft de filmer ingegre pen, om het verhaal een aan trekkelijke wending te geven. Toch blijft 'Dostojevski's travels' (Dostojevski's reizen, zondag te zien bij de VPRO) een kostelijk werkstuk, waar je als kijker af en toe met open mond naar zit te staren. En per slot van rekening brengt Dmitri dat zelf voor el kaar, al had-ie dan even een zetje nodig. We treffen de voormalige tram bestuurder uit Leningrad (in middels weer St. Petersburg) voor het eerst aan als hij, een jaar of twee geleden, te gast is bij de krengige voorzitster van het Deutsche Dostojevski Gesell- schaft, waar zijn enige vertier bestaat uit een biertje drinken op het toilet en het draaien van de radio op een Russische zen der. Gewillig laat hij zich misbrui ken door een gladjanus van de CDU, de politieke partij van Helmut Ronl, die nu eenmaal zijn visum heeft geregeld. Dank u beleefd, knipmest onze Dostojevski, waarna de politicus hoog opgeeft van „de Russische ziel die spreekt uit de boeken van uw voorvader, zoals De Ge broeders Kara... eh..., ach ja, Ka lmussen telt Dmitri naarstig zijn D-marken. Helaas, met 1500 mark komt hij voor een Mercedes toch heus tekort. Een Trabantje dan misschien, me neer? Nein nein. Een Mercedes moet het zijn. Om wat bij te verdienen flanst hij aan de hand van Duitse vertalingen van Mis daad en Straf (Schuld en Boete, zeggep ze aan de andere kant van de Rijn). De Idioot en De Gebroeders Karamazov een le zing in elkaar, waar echter nie mand wat van begrijpt. Dan maar naar de sloop, waarna alras blijkt dat het daar aangeschafte plaatstalen mon ster niet voor niets op het punt stond tot schroot te worden ver malen. Maar een Dostojevski is niet voor één gat te vangen. Eens trok ook de oude Fjodor be rooid door het Duitse land, een mislukte droomreis die zijn na zaat graag nog eens over zou doen. Het is met die gedachte dat filmer Paul Pawükowski, een Brit van Poolse afkomst, be sluit zijn held een duwtje in de rug te geven. Een hotel in Baden Baden, dat zich er op beroept de grote schrijver nog onderdak te heb ben verleend toen die zijn reis geld vergokte, blijkt eenvoudig te paaien. Dmitri wordt als een vorst onthaald. Dan valt de lo kale pers over hem heen Dostojevski terug in Baden Ba den j, de kleine Russische sja cheraar wordt een hot item. En hij groeit in de rol van Dostoje vski. „Ik heet Dmitri, net als een van de gebroeders Karamazov: Dmitri, Ivan en Aleksej...", roept hij zodra iemand belangstelling toont voor zijn opmerkelijke achternaam. Een autodealer geeft hem als reclamestunt een week de be schikking over een felrode Fer rari, waarmee Dmitri naar Liechtenstein scheurt om een ver familielid op te zoeken, een baron van het geslacht Jepantsj- in uit Staraja Russa. de plaats van handeling van De Gebroe ders Karamazov. Deze stuurt hem met de beste aanbevelin gen door naar Londen, waar een heuse graaf Tolstoj jaarlijks het Oorlog en Vredebal organi seert, en zo beland onze Dosto jevski warempel nog tussen de adel. Het heeft allemaal niks met de prachtige verhalen van Fjodor Dostojevski te maken, maar het is wel lachen. Uiteindelijk komt het met die Mercedes natuurlijk ook nog goed. hoewel Pawükowski in de VPRO-gids verklapt dat Dmitri zijn wonder-op-wielen inmid dels heeft ingeruild voor een Audi. De voormalige trambe stuurder verhuurt zich nu in St. Petersburg als chauffeur met Ji- Dat joch van Sentrop (links) en Jack van Gelder eentweetje dat het voetbal niet uit de min haalt foto anp STRIPS BOLLEBOOM BOES (Dostojevski's travels, zon dag 29 maart, 22.30 uur, Ne derland 2) Verjaardagen. De een vindt heteen ge noegen, de ander een bezoeking, afhankelijk van de te vieren nieuwe leeftijd, het gezelligheidsgehalte van familie en vrienden en het humeur van schoonmoeder. Toen ik vijfen twintig werd heb ik me opgeslo ten in de kelder waar ik, in pret tige eenzaamheid, een fles champagne naar binnen heb gewerkt, maar er bestaan ook mensen die vijfentwintig wor den leuk vinden. Zeeman Textielsupers bij voorbeeld. Die zijn zo verheugd over het behalen van hun eerste kwart eeuw dat ze zich hebben gestort op het sponsoren van een nieuw, vrolijk en gezellig te levisieprogramma voor en over jarigen: Sandra's Verjaardags show. Voor hoeveel geld Het be drijf in het programma deel neemt is geheim. Een woord voerder van IP, de reclametak van RTL 4: „We hebben met de firma Zeeman afgesproken dat Lekker onder de wol te worden gestopt door 'die verpleegster van Glamourland'. Dat was de wens van een deelnemer aan de Surpri seshow van Hennie Hulsman. 'De verpleegster' verschijnt aan het eind van elke Glamourland in beeld om een zogenaamd over spannen presentator Gert Jan Dröge in bed te stoppen. De dame in kwestie is niemand anders dan onze eigen showmedewerkster Panda de l'lsle. Haar optreden heeft blijkbaar indruk gemaakt op tv-kijkend Nederland. Gisteren meldde Panda zich in verpleeg stersuniform bij Hennie Huisman om een hartewens te vervullen foto frank fahrner PANDA DE L'ISLE we geen mededelingen doen over bedragen." Maar dat het om een substan tieel aantal cijfers gaat is zeker, want het gehele programma Het Wereldje *UN Nieuwe

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16