Ton Simons: 'Dans om de dans' Geen uitschieters in Scheveningen 'Verbonden in leven en werk' Kapitein te koop Newman blijft in depot Haitink meer in Nederland Cultuur&Kunst VRIJDAG 27 MAART 1992 Cursus Leidse architectuur leiden Leiden heeft een schat aan monumenten: van de mid deleeuwse Burcht tot 17de-eeuwse hofjes en het uit deze eeuw stammende gebouw van het Leidsch Dagblad. Voor liefhebbers van 'Leidse architectuur' begint eind aprü een cursus over dit onderwerp in stedelijk museum De Lakenhal. Kunsthistorica Claudia Thunissen gaat tijdens vijf bijeenkomsten onder meer in op de bouwgeschiedenis van de stad. Na de lessen volgen vier stadswandelingen waarbij de deelnemers ook gebouwen van binnen mogen bekijken. De cursus begint op maandag 27 april om 14.00 uur. Inschrijving bij het Kunsthistorisch Centrum, Ege lantiersgracht 161-1, 1015 RH Amsterdam, telefoon 020- 6265490, maandag t/m donderdag van 10.00 tot 14.00 uur. Ierse president op Beckett Festival den haag De Ierse president Mary Robinson gaat het Samuel Beckett Festival in Den Haag met haar aanwezigheid opluiste ren. Op woensdag 15 april brengt zij in de Koninklijke Schouw burg een bezoek aan een tentoonstelling over haar in 1989 over leden landgenoot. Robinson komt overigens niet alleen voor Beckett naar Nederland: ze is op genoemde datum toch hier om de Europese Media Prijs in ontvanst te nemen. Het Beckett Fes tival wordt gehouden van 8 tot en met 18 april. In bijna alle Haagse zalen besteden gezelschappen uit binnen- en buitenland dan aandacht aan de Nobelprijswinnaar. Rotterdams orkest wil jonger publiek Rotterdam Het Rotterdams Philharmonisch Orkest wil meer jonge mensen als publiek. Het orkest weet nog niet precies hoe dat te bereiken. Uit een onderzoek blijkt de helft van de bezoe kers ouder dan zestig jaar te zijn. Maar tien procent van het pu bliek bij de concerten in De Doelen is jonger dan 44 jaar. Moge lijk dat de bezoekers van het ook dit jaar weer te houden Wens- concert nieuwe vaste klanten worden. Vorig jaar trok zo'n con cert in de Ahoy 4500 luisteraars. De bezoekers stellen met een stembiljet het programma van een Wensconcert samen. Jackson in Feijenoordstadion Rotterdam Michael Jackson treedt op 30 juni en 1 juli in het Rotterdamse Feijenoordstadion op. De kaartverkoop voor deze concerten begint op 11 april. Jackson heeft al vier Londense Wembleystacüons weten vol te krijgen: voor de concerten daar zijn inmiddels al 288.000 kaarten verkocht. londen Emma Jervois, expert bij het Londense veilinghuis Sothe by's, bekijkt een schilderij van kapitein William Bligh. Het is de eni ge bekende afbeelding van deze kapitein van de Bounty, het legen darische muiterijschip. Het schilderij wordt toegeschreven aan de kunstenaar John Webber. Op een veiling (8 april in Londen) hoopt Sotheby's er een half miljoen gulden voor te krijgen. foto epa amsterdam Het omstreden schilderij 'Who's Afraid of Red, Yellow and Blue III' van de Amerikaanse kunste naar Barnett Newman, blijft voorlopig in het depot van het Stedelijk Museum in Amster dam. Het schilderij dat na de res tauratie door de Amerikaan Da niel Goldreyer in opspraak raak te, werd half november uit één van de zalen van het museum verwijderd wegens de tentoon stelling 'Wanderlieder'. Na af loop van deze expositie zou het doek weer in het museum wor den opgehangen. Maar volgens een woordvoer ster van het museum blijft de Newman voorlopig in het de pot, in verband met het onder zoek van het Gerechtelijk Labo ratorium naar de restauratie werkzaamheden. Woensdag stelde het hoofdstedelijke colle ge voor het laboratorium een vervolgonderzoek te laten uit voeren. Op 1 april moeten de raadsfracties zich hierover uit spreken. Hoelang het schilderij nog in het depot blijft is onbekend. rotterdam cpd Bernard Haitink zal dit jaar het Rotterdams Philharmonisch Or kest gaan leiden als gastdiri- gent, van 15 tot en met 27 de cember. Ook voor december 1993 is de Nederlandse dirigent door het Rotterdamse orkest ge contracteerd. In februari van het volgend jaar zal Haitink, voor het eerst sinds zijn tumul tueus verlopen afscheid in 1988 als chef-dirigent, het Koninklijk Concertgebouworkest onder zijn hoede nemen als gast-diri- gent. Pikante bijzonderheid: met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat volgens de Raad voor de Kunst wat de salarispo- sitie van de musici betreft vanaf 1993 gelijkgeschakeld moet worden met de musici van het Koninklijk Concertgebouwor kest, treedt Haitink in december op in het Amsterdamse Con certgebouw. Op Tweede Kerst dag, in het kader van de Vara- Matinee, dirigeert hij de zeven de symfonie van Mahler. Een dag eerder voert het Concertge bouworkest onder leiding van Haitinks opvolger Riccardo Chailly tijdens het traditionele Kerstconcert Mahlers symfo nische cantate Das Klagende Lied uit. redactie •ceesvanhoore Rotterdamse Dansgroep met première van 'Pantheon Pacein Leidse Schouwburg rotterdam fran^oise De in New York woonachtige Limburgse choreograaf Ton Simons presenteert als vaste gastchoreograaf van de Rot terdamse Dansgroep morgenavond in de Leidse Schouw burg opnieuw een werk op muziek van Mozart. Voor de wereldpremière van 'Pantheon Pace' koos hij het strijk kwartet no. 23 in een uitvoering van het Alban Berg Kwartet. De inspiratiebron die deze componist hem biedt, blijkt echter nog lang niet uitgeput. Simons belooft voor de toekomst daarom zeker nog meer choreografieën op Mozart-stukken. vooral geen betekenis opdrin gen: de bewegingen van zijn dansers drukken misschien wel vreugde, verdriet, woede of angst uit, maar die interpretatie komt geheel voor eigen reke ning. Dans om de dans, daar gaat het ook Simons om. Dat hij daarin zijn eigen weg heeft ge vonden, bewijst onder meer de toekenning van de Nederlandse Choreografieprijs 1990. De wisselwerking tussen kop pels die contact zoeken maar toch alleen staan, is een vaak te rugkerend thema bij Simons. Ook in 'Pantheon's Pace' voert hij paren ten tonele: dit keer zijn het er vier (twee man- vrouw-combinaties, een man nelijk en een vrouwelijk paar). De koppels voeren bewegingen uit volgens een patroon van aantrekken en afstoten. De choreograaf verklaart deze passie door de prachtige muzi kale mengeling van melancho lie en ironie, gecombineerd met tal van absurdistische invallen. Dat leidde al in 1976 tot zijn eerste Mozart-choreograne 'Throw wood at green' voor het Werkcentrum Dans, de voorlo per van de Rotterdamse Dans groep. Simons is Kathy Gosschalk van dit gezelschap nog altijd dankbaar voor de gelegenheid die zij hem ook na zijn vestiging in New York in 1978 bood in al le rust zijn choreografische kwaliteiten te ontwikkelen: „Ik kon door die vrijheid continuï teit aanbrengen. Mijn stukken krijgen namelijk pas hun defini tieve vorm tijdens het werkpro ces en zo ontstaan ook altijd weer ideeën voor volgende pro jecten." Simons grote voorbeeld is Merce Cunningham, na de dood van Martha Graham en George Balanchine de laatste gi gant onder de belangrijkste choreografen van deze eeuw. In navolging van zijn leermeester wil Simons de toeschouwer Het nieuwe programma van de Rotterdamse Dansgroep be staat verder uit de wereldpre mière van 'Expect to flower' van Amanda Miller op muziek van Scarlatti, Shimizu, Fahndrich, Manfill en Kalla. Miller maakte in 1989 de succesvolle choreo grafie 'Brief voor het gezel schap. Haar dansidioom ken merk zich door een rijkdom 'Expect to flower' van Amanda Miller op muziek aan bewegingsvormen, die tot schwunden' van Rick Kanï, in in de kleinste details verzorgd januari voor het eerst te zien tij zijn. dens het Internationale Choreo- Het derde stuk is 'Meine grafenconcours. Kam oogstte Sehnsucht zu vergessen is ver- daarmee zoveel lof dat hij nu de nogelijkheid krijgt het stuk aan 'en groot publiek te presente- De Rotterdamse Dansgroep Eerste prijs muziekconcours niet toegekend scheveningen tom ruufrok De reden waarom het juryberaad toch nog langer duurde dan verwacht, werd snel duidelijk. Voor het eerst in de zesja rige geschiedenis van het Scheveningen Muziek Concours was achter de herme tisch gesloten deuren bepaald dat er dit jaar geen eerste prijs werd toegekend. Spijtig voor de 22-jarige Anna Gamily uit Hongarije, die nu de tweede plaats moest delen met haar 20-jarige collega Eyal Ein-Habar uit Israël. Want van de zelfde jury kreeg zij wel de prijs voor de beste vertolking van het verplichte werk 'Strands' van Theo Loevendie, terwijl ook de persprijs naar de Hongaarse ging. Garzuly, die met haar drie prijzen in totaal 27.500 gulden won, en Ein-Haber (20.000) staken tijdens de beide finale avonden in het Scheveningse Circusthe ater met kop en schouders uit boven de concurrentie. Veelzeggend is dat de der de prijs naar de Russische fluitist Evgeny Brokmiller ging, die gisteren als een ka- dansloze locomotief door Loevendie raasde, even opleefde in Mozart maar in het Concert van Ibert definitief ont spoorde. De internationale jury onder voorzitterschap van Manus Willemsen beloonde de 21-jarige Rus desalniette min met tienduizend gulden. Voor de jury-beslissing om geen eerste prijs toe viel na beluistering van de fina listen veel te zeggen. Het niveau van de ze competitie was in de breedte zeker hoog te noemen, maar uitschieters van het niveau Samuel Coles (fluit, 1988), Anne Gastinel (cello, 1989), Oleg Pokha- novski (viool, 1990) of lens Peter Maintz (cello, 1991) waren er dit jaar niet. Zelfs Anna Garzuly, die werkelijk im poneerde met haar accurate vertolking van het lastige 'Strands', kon in Mozarts (verplichte) tweede fluitconcert ondanks enkele originele cadenzen geen artistieke potten breken, terwijl haar volume zeker in Nielsens Concerto hier en daar flink te kort schoot. De Nederlanders waren dit jaar de gro te afwezigen in de Finaleronde. Zelfs de jonge Haagse fluitiste Ellen Vergunst, die door velen na haar optreden in de voor ronde een finaleplaats was toegedicht, moest gisteravond aan de kassa alle mo gelijke moeite doen om de zaal in te mo gen. Een organisatiefoutje. Zoals het een foutje van de jury genoemd mag worden dat Vergunst zelfs de halve finale niet haalde. Susanna Edixhoven uit Amster-. dam en Ruud van Iterson uit Jutphaas slaagden daarin als enigen van de zeven Nederlandse deelnemers wèl, maar ver der dan die halve finale kwamen ook zij niet. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Lucas Vis bege leidde in de finale de vijf uitverkoren fluitisten voorbeeldig, maar moest op boksen tegen een voor dit soort concer ten fatale akoestiek. Ook volgend jaar zal het (dan verbouwde, dus wie weet) Cir custheater echter weer het decor van dit langzaam maar zeker in aanzien groei ende concours zijn. Dan staat voor het eerst de piano centraal, waarmee de re gel 'in een oneven jaar cello' definitief door de organiserende Adama Zijsltra Stichting wordt geschrapt. Hella en Freek de Jonge Zij kent zijn verhaal. Van bin nen en van buiten. Hella de Jonge maakt er deel van uit. De filosofie achter de shows van conferencier, clown, komiek, twijfelaar, redenaar, komediant, theaterdier en domineeszoon Freek de Jonge, is voor 'de vrouw achter hem' gesneden koek. Hella de Jonge, ze maakte niet alleen naam met keramiek, maar ook met de textiele 'beel den' voor echtgenoot Freek de Jonge. Hij staat, na een werk- verblijf van vier weken in Zuid- Afrika en een vakantie van een week, van maandag 30 maart tot en met 6 april met zijn nieuwste theatershow Losse Nummers in het Rotterdamse Luxortheater. Echtgenote Hella de Jonge is de 'aanldeder' van de snow. Hella de Jonge, chef belichting en directeur van produktiebu- reau De Roje Hel, over de meest sobere show van Freek de Jon gk in enkele van de voordrach ten uit de elfde soloproduktie van Freek de Jonge zijn ook haar gevoelens verwerkt. Dat le vert in Losse Nummers een aantal emotionele momenten op. Niet voor Hella de Jonee. Maar wel voor het publiek, dat begin februari avond aan avond na de première in Amsterdam binnenstroomde en soms een traantje wegpinkte. „Daar heb ik geen last van. Niet meer. Ons werk en leven zijn verbonden met elkaar. Alles heeft met elkaar te maken. Niets is voor niets gebeurd. Sommige opmerkingen, over de dood van ons kind bij voor beeld, mogen dan hard klinken, maar het leven is op zijn tijd keihard. Dat Freek die onder werpen in zijn show verwerkt, komt natuurlijk niet uit het luchtledige vallen. Het hoort bij elkaar, alles gaat door, groeit, bloeit, wordt geboren en gaat dood. Je verleden is een onlos makelijk deel van het heden. Ik denk mee en blijf mezelf ont wikkelen. En zeker, ik heb die ellende meegemaakt, maar overleefd en inmiddels geac cepteerd als zijnde 'mijn levens loop'. Ik bekijk het afstandelijk. Ik oezit ook een professioneel afweersysteem. Ik ben namelijk aan het werk. Dat licht en dat podium vormen mijn vak. Het gaat in het leven nou eenmaal zoals het gaat." Gelukkig „Ik ben de afgelopen maanden vermoeid geraakt door het vele werken, maar erg gelukkig", zegt de kunstenares, die al jong naam maakte met symbolische en surrealistische keramische beelden. Zij noemt het haar 'handtekeningen in klei' en zo beschouwt zij haar creaties in textiel voor haar man ook. „Het was aanpoten, maar het Hella de Jonge maakte niet alleen naam met keramiek, r Freek de Jonge. is gelukt. Met mijn beeldhouw werk en met de show van Freek ben ik dag en nacht bezig ge weest. Het is natuurlijk fantas tisch om te kunnen werken met iemand van wie je houdt, die je begrijpt en met wie je een band hebt. Zo'n aankleding groeit ook altijd spelenderwijs. Freek leest mij ziin teksten voor. Wij zitten dan lekker thuis, gezellig en dan rolt het vanzelf verder. Ik ken het verhaal en vertaal dat. Bijna als vanzelf vallen de re- quisieten, het licht (deze voor stelling is dat blauw, groen, rood en wit) en de kleding 'op hun plaats'. Dat ik daarbij beïn vloed word door alles wat er om mij heen 'in het land en in de wereld' gebeurt, is logisch." De in Den Haag als de doch ter van de joodse toneelschrij ver Eli Asser geboren Hella ver zorgt sinds het uiteengaan van Neerlands Hoop in Bange Da gen (Freek de Jonge en Bram Vermeulen) de aankleding van de soloshows. Te beginnen met De Komiek, baarde zij opzien met de opvallende theaterpak ken. Het clowneske is een on losmakelijk onderdeel daarvan. Zo uitbundig de aankleding van de voorgaande shows vaak was, zo veel rust en soberheid ademt het recente Losse Num mers uit. Maar ijdens de finale, waarin Freek binnen een con structie van stokken, lichten, palen, doeken en een stel rin gen meer dan ooit in de ge daante van conferencier uit blinkt, wist Ilrll.i toch weer tc excelleren met iets geks. Gestoken in een simpel zwart pak heeft Freek, met een laskap op zijn hoofd, veel weg van de stokvechter. Maar eenmaal ge huld in de tot een soort maliën kolder gegespte kralenmatjes komt dat gekke in alle hevigheid weer aan bod. Hella: „Daar heb ben we echt lol om gehad. Die matjes, die zitten toch in vrese lijk veel auto's. Daar moet ik dan gewoon iets min- doen. Dat wordt dan zo'n vechtpak. En zo blijf ik altijd bezig, om me heen kijken, leren en mezelf ontwik- kekn brengt deze voorstelling behal ve in Leiden (28 maart), ook onder meer in Utrecht (5 april), Den Haag (8 mei) en Amsterdam (18 mei). 'Overholland' sluit deuren nu definitief AMSTERDAM ANP Museum Overholland op het Museumplein in Amsterdam wordt definitief opgeheven Directeur Christiaan Braun heeft dat gisteren bevestigd Het museum was al sinds vo rig jaar gesloten wegens een conflict met de gemeente. De deur naar heropening was door Braun echter nadrukke lijk op een kier gehouden, op voorwaarde dat de gemeente Im'/.'Kginpcn over de inru h ting van het gebied rond het museum zou nakomen. In een brief aan het college van B <'ti W laai Braun nu weten geen heil rm-er te zien in de toekomst. „Een parti culier museum gaat niet open omdat u onder dnik van de pers zegt dat te willen. Museum Overholland kon al leen worden voortgezet op basis van nakoming van ge dane toezeggingen en een hersteld vertrouwen waarvan metterdaad blijk zou zijn ge geven", aldus Braun. In plaats van zich in te spannen voor het herstellen van de vertrouwensbreuk heeft het college volgens Braun niets nagelaten om de aandacht van de zaak af tc leiden door de museumdi recteur persoonlijk in diskre diet te brengen. In een brief die burgemeester Van Ihijn op 23 maart aan Braun stuurde wordt slechts voor gesteld samen een schets ontwerp voor het Museum plein te bekijken. Blijkbaar heeft Van Thijn het niet no dig gevonden om ook maar met een enkel woord tcnig te komen op hetgeen is voorge vallen, aldus Braun. EerdcT trok Braun al een aanbod in om een beelden tuin van internationale allure aan te leggen op het Muse umplein. omdat de gemeen te in zijn ogen geen enkel tastbaar bewijs van enthou siasme leverde. Het particu lier museum Overholland rh I «MO) m |uli 1990 Aanleiding waren cle 'circus achtige manifestaties' die ge regelo op en rond het Musc- um plein werden georgam sccrd. Een belofte van de ge meente aan Braun om aan dergelijke manifestaties geen medewerking te verlenen werd niet nagekomen. Het zelfde gold voor de toezi-g ging een wandelgebied rond bet museum aan tc leggen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15