Echte tennisrecreant staat straks alleen Bionda Zonderop is haar witte en wilde haren nu kwijt Tennis VRIJDAG 27 MAART 1992 11 De tennissport is volop in beweging en heeft de wind mee. Maar de tweede sport van Nederland moet oppassen dat ze zichzelf op de lange termijn niet om zeep helpt. De waarschuwende vinger is van Ruurd de Boer himself. De voorzitter van de KNLTB maakte onlangs duidelijk dat de belangstelling voor zijn sport harder groeit dan het aantal tennisbanen. Met alle gevolgen vandien. „Als de recreant een balletje wil slaan en er is geen baan beschikbaar dan is er iets fout", aldus De Boer. RRKMMB» TC Hillegom TEAN SSSSSS Nieuwe Sloot SSSSSSS Botesa Bodegraven SSSSSS* LTC Lisse «SSSSSS 0LTC SSSSSS Forescate SSSSSSS De Kikkers N-Vennep «SS Unicum SSSS5 De Munnik SSSSSS Roomburg «S««« Dekker Warmond «««SSSSSS Sassenheimse TV SSSS De Boekhorst SSSS* De Merenwijk SSSS KLTV ssss Nieuw Vennep «SS? Nieuwkoop SSSS TV Lisserbroek «SS Zuid West sss AANTALLEDEN Een overzicht van de twintig grootste tennisverenigingen in het district Leiden. Duidelijk blijkt dat per 90 leden een baan beschikbaar is. Hillegom is de grootste. Deze dub is overigens ook landelijk gezien in de top 3 terug te vinden. De cijfers zijn gebaseerd op de situatie van september 1991 INFOCRAPHIC RUTGFR HOOGFRDtIK leiden rob van der zanden Op een zonnige zomeravond na het werk lekker even de baan op. De laagvliegers in de tennis sport mogen graag even de stress van overdag vergeten en het gravel onder de voeten voe len. Zij komen niet zelden tot de ontdekking dat vele anderen dezelfde plannen hebben. Het gevolg is dat een menigte zich verdringt voor het afhangbord, om met elkaar tot de slotsom te komen dat ze ieder een half uurtje kunnen spelen. Voor die 30 minuten moet men dan wel de hele avond stand by zijn op het park. Het is een wat zwarte voor stelling van zaken, maar welke rechtgeaarde recreant kent de frustratie niet? Het is bovendien in een notedop de problematiek waarover de bondsvoorzitter het heeft.. De populariteit van de tennissport heeft onbedoeld obstakels gecreëerd voor veel liefhebbers. Het probleem van de bespeel baarheid en de overbezetting van de banen ligt in werkelijk heid wel iets genuanceerder. Wie overdag op willekeurig welk park arriveert in Leiden en om geving heeft de banen vaak voor het uitzoeken. Ook kennen vele clubs het verschijnsel dat later in de zomer vele leden wegblij ven en de banen vrij liggen. In feite is het banenprobleem te vergelijken met het filepro bleem: er is ruimte genoeg, maar we gaan allemaal op het zelfde tijdstip de baan op... Buitenbanen In Nederland liggen, volgens een ruwe schatting van de ten- nisbond, zo'n 12.000 buitenba nen. Het aantal dat de gemeen telijke dienst Sport en Recreatie voor Leiden opgeeft is in ver houding tot dat aantal absurd laag. De gemeente heeft niet meer dan 36 banen in beheer. Is de conclusie gerechtvaardigd dat de banen in Leiden overvol zijn, meer dan waar ook in het land? Nee. Om te beginnen is het aantal in werkelijkheid iets groter om dat de banen van bij voorbeeld Holiday Inn en de Universiteit niet zijn meegeteld. Die zijn im mers niet van de gemeente. Verder is het lage aantal te ver klaren omdat Leiden helemaal niet zo veel tennisverenigingen heeft. Van de 56 clubs in het district Leiden huizen er maar zeven in de Sleutelstad. Buiten de stad liggen niet al leen de meeste, maar ook de grootste tennisparken. Kijk maar naar Dekker in Warmond bij voorbeeld. Op het complex in de Veerpolder ligt aan bui tenbanen alleen al de helft van wat de gemeente Leiden in be zit heeft, 18 stuks. Daarbij heeft Dekker nog eens 12 indoorba- Norm Bij de tennisbond gaat men er vanuit dat er per buitenbaan ze ventig tot negentig mensen kunnen spelen. In het laatste geval wordt baanverlichting in gecalculeerd, waardoor er lan- 'Prettig als er baantje voor je is geregeld' ger gebruik van kan worden ge maakt. Een club met tien banen zou dus niet meer dan 900 le den mogen hebben. In de prak tijk ligt het minder nauwkeurig, maar deze 'bespeelbaarheids- norm' wordt doorgaans overal gehanteerd. In veel landen ligt die norm veel lager. In Duitsland bij voor beeld doen er ongeveer vijftig mensen met één baan. Ze spe len dus vaker, mag worden aan genomen. En wellicht ligt hier ,ook een voorname oorzaak van het feit dat Nederland qua top prestaties en tenniscultuur nog mijlenver achterligt bij het land van Boris Becker en Steffi Graf. Het getal van 90 leidt voor Leidse clubs in sommige geval len tot een ledenstop. Mensen die lid willen worden komen op een wachtlijst. Pas als er banen bijkomen, kunnen meer leden worden ingeschreven. Uitbrei ding van het park is dus geen oplossing van het afhangpro- bleem, want het ledental groeit mee. Meer banen zitten er, in Lei den althans, trouwens niet in. Volgens directeur Jan Duives- teijn van de directie Sport en Recreatie weten de clubs dat ook wel. „In het verleden zijn de twee grootste Leidse verenigin gen, Unicum en Roomburg, al naar negen banen gegaan. Dat is voorlopig het maximum. Voor de Leidse Hout is vier banen weinig, maar ook daar zijn wei nig groeimogelijkheden. Nog af gezien van de financiën, epis eenvoudig geen ruimte meer beschikbaar rond die parken", aldus Duyvestein, die de clubs overigens wil overhalen om te privatiseren naar het voor beeld van Zuid-West maar voorlopig weinig enthousiasme ontmoet. Verdrukking Het is dus roeien met de riemen die er zijn, waarbij de 'mindere' tennisser het sledhtst af is Ter wijl ze toch in de meerderheid zijn, de vrije-tijdstennissers. Bij de tennisbond staan 400.000 Steeds meer competities voor de liefhebbers van de 750.000 leden te boek als recreanten zonder competitie en toemooideelname. Maar zij komen steeds meer in de ver drukking als ze speeltijd probe ren te vinden op de parken waar het wemelt van de toer nooien en competitiewedstrij den. Het district Leiden van de KM ID WÉÉ een van de eerste regio's die met een goed alter natief kwam: de recreatie-com petitie. Bij de vrouwelijke recre anten schreven dit jaar in het Leidse district al 90 teams in voor de avondcompetitie. Bij de mannen zijn er dat 266. Over dag is er nog een vrouwencom petitie onbedoeld denigre rend de 'huisvrouwencompeti- tie" genoemd waaraan bijna alle verenigingen uit het district meedoen. Annelies Koole van het dis trictsbureau in Warmond weet dat de competitie in een be hoefte voorziet. „Steeds meer mensen gaan echte wedstrijden spelen. Het is gewoon prettig dat er een baan voor je is gere geld. Bovendien vinden de re creanten het wedstrijdelement en het feit dat ze op andere par ken komen interessant. Hoewel de recreatiecompetitie steeds populairder wordt, zullen de clubs wel op moeten passen dat er genoeg gelegenheid blijft be staan om zonder wedstrijdele ment een balletje te slaan. An ders wordt het een verplichting om je heil te zoeken in een vorm van competitietennis en dat kan toch niet de bedoeling zijn van de tennissport." Bionda Zonderop: «Het n team van Unicum gaat volgens mij langer dan een jaar mee." FOTO LOEK ZUYDFRDUIN rdpwetering tim brouwer de koning Haar witte haren is zij inmid dels kwijt. Bionda Zonderop, voorheen 'La Bionda', verschijnt vanaf nu op de tennisbaan zoals ze echt is. Ook figuurlijk wil de donkerblonde scholiere uit Rijpwetering zo min mogelijk kunstgrepen uithalen. Zonder op gaat dit seizoen helemaal uit van haar eigen kwaliteiten. Dat is bijzonder. Hoe goed de bijna twintigjarige Ripse de af gelopen jaren ook tenniste, op de belangrijkste opgenblikken stond zij er niet. Zij.was dan al leen lichamelijk aanwezig, maar vertoefde met haar gedachten bij wat er op de baan naast haar gebeurde. En verloor dan de fi nale alsnog in de beslissende derde set. Het pleit voor Zonderop dat zij wil breken met dat verleden. Gretig als een pupil trainde zij de afgelopen winter dat het een aard had. Aan de hand van haar privé-trainer en vertrouwens man Carel de Bruyn schaafde de speelster van Unicum 1 bij Dekker Warmond en Zoeter- meer aan haar volley, service en return om tijdens de competitie ook in de dubbelspelen besla gen ten ijs te komen. Tenslotte is de kans groot, dat zij met nie mand minder dan de Koude- kerkse reus Michael van den Berg het gemengd dubbel moet afwerken. De ogen van Zonderop twin kelen bij de gedachte alleen al. „Wij moeten daarover nog af spraken maken. Michael komt pas op 2 april terug uit Austra lië. Maar als ik naar de rest van ons team kijk Pauline Mul der, Erik Bakker en Marcel Wol- fert is de kans groot dat ik met Michael speel. Dan moet hij natuurlijk wel wat aan mij hebben. Over mijn eerste optre den op de buitenbaan ben ik te vreden. Maar ik weel uit eTVB ring dat dat nog niet alles zegt." Met haar medespelers heeft Zonderop. die er met Wolfert al menig trainingsuur heeft opzit ten, het getroffen. „Dit team gaat volgens mij langer dan een jaar mee. Handhaven in de eer ste klasse luidt de opdracht. Ik heb de indeling gezien en vind dat we bepaald niet mogen mopperen. Zelfs promotie acht ik niet uitgesloten. Zo ambitieus ben ik wel. En ik neem aan dat Michael en zijn trainer Beny Janse ook met bepaalde ver wachtingen naar Unicum zijn gekomen." De twee andere aanwinsten, Marcel Wolfert en Pauline Mul der. komen van verre. Eerstge noemde, afkomstig uit Zeeland, is als student fysiotherapie in leiden al helemaal ingeburgerd. De in België woonachtige Pauli ne Mulder beperkt haar verblijf in de Randstad tot de competi tie. Zij overnacht dan in Rijpwe tering. bij de familie Zonderop. „Ik houd nu eenmaal van ge zelligheid", zegt Bionda Zon derop. bijna ter verontschuldi ging. „Dat zal ik nog missen als ik in augustus word toegelaten tot de Mary Potishman Lard Tennis Center van de Texas Christian University, De contac ten daarmee heb ik gelegd via Margot van Overloop, die terug keert uit Amerika. Ik moet op 4 april nog wel een toelatingsexa men afleggen. Als het allemaal lukt, sla ik mij er daar wel door heen. De combinatie van tennis en studie, voeding, lijkt mij ge weldig. Bovendien gaat Sietske Mulder uit Friesland waar schijnlijk ook. Dan heb ik toch wat aanspraak." HoMant De ambitieuze planning van Zonderop staat of valt overigens mei de afloop van Imé en menjaar aan het Holtlant colle ge. mmo met als hoofdvak voe ding. „De examens vallen jam mer genoeg net tijdens de com petitie. Daarom zit ik nu al te blokken. Een baan als tportdir- tistc zie ik helerriaal zitten. Ik heb mij alvast aangemeld voor een hbo-opleiding voeding in Den Haag. Voor als Amerika niet doorgaat. Al met al worden het op verschillende fronten een paar spannende maanden. Maar ik klaag niet. want zonder school zou ik allang geen zin meer hebben in tennis." Hoezeer /onderop ook aan gezelligheid hecht („Ik ben ze ker geen individualisteook als tennisster is zij nog lang niet uitgeleerd. „Ik trek mij altijd aan sterkere tegenstanders op. Zo vond ik het altijd heerlijk om tegen Heieen van den Bei* te spelen. Maar tegen mindere tennissters sta ik juist veel meer onder druk." De Ripse, die het na twintig jaar wel gezien heeft in het 'saaie' kerkdorp, acht zich zo langzamerhand echter rijp genoeg om ook in zulke situn ties het blonde hoofd hoven wa ter te houden. „F-cn kwestie van ervaring, denk ik. Net zo goed als ik mij ervoor zal hoeden zo'n stommiteit te begaan als vorig jaar bij Roomburg. Toen bleef ik maar winnen in het B-toernooi. De halve finale heb ik uiteinde lijk opgegeven, omdat op de fl- naledag mijn vliegtuig klaar stond.' „Na mijn vakantie werd ik met de nasleep van die zaak opgezadeld. Tegen dc boete van honderd gulden heb ik nog be zwaar aangetekend, maar mijn uitleg vond geen gehoor. IJlt eindelijk heb ik maar betaald. Ook in de krant werd mijn over haaste vertrek breed uitgeme ten. Dat konden mijn sponsors, zonder wie ik nooit op deze wij ze zou kunnen tennissen, ook allemaal lezen. Kennelijk werd er bijzonder goed op mij gelet „Ook daarvan heb ik geleerd Hoewel Roomburg een leuk vicr-sterrentocmooi is, schrijf ik mij cr dn Jaar niet voor in A neem dan een week vakantie. Toernooien die ik wel afwerk ztjn dc districtskampioenschap pen bij Unicum, mijn enige B- toernooi, het open IJnicum- toemooi en de Spbaerinden in Utrecht. Ik sta nu 67ste op de nationale ranglijst en hoop ooit de top 50 te halen. Dan heb ik mijn doel. A-speelster worden, in eik geval bereikt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11