Oorlog Kroatië laait op Discussie over veiligheid Fokkers Amnesty: Martelen routine politie India Brown verrast Clinton met zege in Connecticut Buitenland Eerste Belgische astronaut gelanceerd Kosmonaut Krikalov kan thuis Vast moeilijk aarden Doden bij ontploffing tankwagen Oekraïne kiest eigen economische koers Nederlaag president Roh bij verkiezingen Korea WOENSDAG 25 MAART 1992 Vrouw Noriega jat knopen van kleding -MIAMI Felicidad Noriega, de vrouw van de afgezette Panamese president Noriega, die in Miami terechtstaat op verdenking van handel in verdovende middelen, is vorige week aangehouden omdat ze knopen van modekleding haa gestolen. Het voorval deed zich vrijdag voorgedaan in een winkelcentrum in een bui tenwijk van Miami. Volgens de politie is mevrouw Noriega (46) in staat van beschuldiging gesteld op verdenking van diefstal op grote schaal. Van modekleding heeft ze knopen afgehaald tot een waarde van ruim 500 gulden. De totale schade aan de kle ding beliep een bedrag van 2.200 gulden. Dode bij hotelbrand in Amman amman Bij een grote uitslaande brand in het Intercontinental Hotel in de Jordaanse hoofdstad Amman is gisteren een man om het leven gekomen. Drie mensen hebben verwondingen op gelopen. Er waren slechts 36 gasten in het acht verdiepingen tel lende hotel. Een man, geïdentificeerd als een Iraakse ingenieur, stierf aan verstikking in de lift, verklaarde een hoge regerings functionaris. De brand brak uit in een eetzaal in de kelder, waar een banket werd gehouden. 'Myanmar bombardeert burgers' Bangkok De Karen, een etnische minderheid in Myanmar (Burma), hebben de Verenigde Naties om bescherming ge- vTaagd tegen het leger. De Karen Nationale Unie (KNU) zegt dat het Myanmarese leger zware bombardementen uitvoert tegen de burgerbevolking. Bij pogingen het hoofdkwartiei^van de naar autonomie strevende Karen te bombarderen worden door de onnauwkeurigheid van de acties omliggende dorpen zwaar ge troffen. In een brief aan VN-secretaris-generaal Boutros Bout- ros-Ghali zegt de KNU dat alleen de VN-Veiligheidsraad bij machte is een met vernietiging bedreigd volk van de ondergang te redden. Zakenman Narong premier Thailand bangkok De rijke zakenman Narong Wongwan (66) is de nieu we premier van Thailand. Hij voert een coalitie aan van vier po litieke partijen die de militaire junta steunen. Narong is leider van de Samakkhi Tham, de partij die bij de verkiezingen van af gelopen zondag de meeste stemmen, goed voor 79 zetels, kreeg. De oppositie had gedreigd voor onrust te zorgen als een militair tot premier zou worden benoemd. Diplomaten wijzen erop dat Narong een slecht imago heeft. Tijdens zijn eerste persconferen tie als premier weigerde hij in te gaan op vragen over zijn be trokkenheid bij de drugshandel. Vredesconferentie Karabach Helsinki Het geschil rond Nagomo-Kara bach wordt het onder- weip van een vredesconferentie, die begin volgende maand in de Witrussische hoofdstad Minsk van start zal gaan. Op initiatief van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) zal daar geprobeerd worden het bloedige conflict over de Armeense enclave in Azerbajdzjan bij te leggen. Armenië en Azerbajdzjan hebben gisteren op de CVSE-ministersbijeenkomst in Helsinki beloofd de vredespogingen van de organisatie niet te zullen dwarsbomen. Honderden, mogelijk zelfs dui zenden, mensen zijn de afgefb- pen jaren 'in India om het leven gekomen na marteling door de politie, zo meldt Amnesty Inter na tionalin een rapport dat van daag is verschenen. Volgens de internationale mensenrechtenorganisatie be horen martelingen en verkrach tingen in jrjdia tot de dagelijkse routine van de politie. Slachtof fers worden door de politie on wettig gevangen gezet en ge marteld om een bekentenis Tos te krijgen, desnoods tot de dood erop volgt. Er wordt in India zelden een onafhankelijk onderzoek inge steld naar aanleiding van be richten over marteling. Na een sterfgeval tijdens hechtenis is een onderzoek zelfs wettelijk verplicht. In het uitzonderlijke geval dat onderzoek plaatsvindt, dwarsboomt de politie dit vaak door rapporten te vervalsen en door anderen de schuld te ge ven van sterfgevallen. Politierechters en artsen bie den de politie de helpende hand door bewijzen te negeren of een andere doodsoorzaak op te geven. In slechts drie van de meer dan vierhonderd sterfge vallen zijn er politiefunctiona rissen veroordeeld. Volgens Amnesty Internatio nal komen de slachtoffers bijna allemaal uit economisch en so ciaal zwakke bevolkingsgroe pen: kastelozen, stammelozen, landarbeiders en rondtrekkende arbeiders. Onder hen bevinden zich ook zwangere vrouwen en kinderen. Het verkrachten van vrouwen komt niet alleen voor in gebieden waar zich een ge wapend conflict afspeelt, maar in heel India. In de deelstaat As sam zijn vrouwen zelfs zo vaak verkracht dat het Hooggerechts hof besloot dat vrouwen niet langer naar legerkampen moch ten worden gebracht voor on dervraging. In veel gevallen vindt marte ling plaats tijdens verhoren, soms zelfs bij de eenvoudigste misdrijven. Marteling wordt echter ook veel toegepast om politieke activiteiten te voorko men of om wraak te nemen voor de activiteiten van gewa pende oppositiegroeperingen, in gebieden waar sprake is van een gewapende opstand zijn bijzondere wetten van kracnt die regeringstroepen volging vrijw den deze wett* schouwd als tot marteling e Volgens de organisatie wor door velen be- correspondent De Democratische presidents kandidaat Jerry Brown heeft gis teren voor een verrassing ge zorgd door de voorverkiezingen in de noordoostelijke staat Con necticut te winnen. Brown, een vroegere gouver neur van de staat California, kreeg 38 procent van de stem men, tegen Bill Clinton 35. Paul Tsongas, die vorige week zijn campagne opschortte, wiens naam nog wèl stembiljet stond, procent. De uitslag betekende slecht nieuws voor Bill Clinton, van wie algemeen steeds is aange nomen dat hij, na zijn overwin ningen op Super Tuesday en vorige week in Michigan en Illi nois. op zijn gemak de Demo cratische nominatie zou win- op het orde 20 De uitslag in Connecticut laat echter zien dat die overwinning niet vanzelfsprekend zal, zijn. Brown, de enige concurrent die Clinton nog over heeft, blijkt grotere aantrekkingskracht te hebben dan alle politieke ex perts tot voor kort voor mogelijk hadden gehouden. Bij de Republikeinen won president Bu9n gisteren in Con necticut met gemak. Hij kreeg 67 procent van de stemmen, te gen 22 procent voor zijn radica le uitdager Pat Buchanan. Volgens een opiniepeiling van USA Today en CNN zou Bush, indien er vandaag verkiezinge zouden worden gehouden, Clinton met 52 tegen 43 procent verslaan. Uit hetzelfde onder zoek blijkt dat Bush met 59 te gen 35 procent zal winnen als de Democraten Brown als presi dentskandidaat naar voren schuiven. d Press International Turkije wil grens met Irak sluiten Turkije is vastbesloten de grens met Irak af te sluiten. Premier Süleyman Demirel zei gisteren dat Ankara de ongeveer 270 ki lometer lange grens met Irak wil maken tot „een ondoordringba re muur, waar zelfs geen vogel tje in zal slagen ongecontro leerd over te vliegen". Volgens Demirel organiseert de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) zijn guerrilla-oorlog tegen Turkije vanaf Iraaks grondge bied. Kurdische organisaties in (West-)Europa beschuldigen Turkije ervan Kurdische burgers te vermoorden met de strijd te gen de PKK als dekmantel. Honecker vraagt uitreisvisum aan correspondent De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker wil naar Noord- Korea. De 79-jarige, die in de cember uit angst voor uitleve ring aan Duitsland zijn toe vlucht zocht tot de Chileense ambassade in Moskou, heeft een uitreisvisum bij de Russen aangevraagd. In geen geval is hij bereid de Chileensé ambassade vrijwillig te verlaten. Dat verklaarde de speciale Chileense ambassadeur Cifuen- tes gisteren in Bonn. Cifuentes is door zijn regering belast met het zoeken naar een oplossing voor het probleem Honecker, dat een ernstige belasting vormt voor de Chileens-Duitse betrek kingen. Duitsland wil Honecker voor de rechter brengen, terwijl in Chili een sterke Honecker- lobby zich inzet om hem gast vrijheid te verlenen. Brussel» Dirk Frimout is de eerste Belg In de ruimte. Vanaf de basis Cape Canaveral in Florida is gisteren het Amerikaanse ruimteveer Atlantis gelanceerd met aan boord de eerste Belgi sche astronaut De lancering, die eigenlijk maandag zou plaatsvinden, verliep probleemloos. Het uitstel was te wijten aan een lek in de brandstoftoevoer. Commandant waarschuwt voor vertraging vredesmacht Be burgeroorlog in Kroatië en Bosnië-Hercegovina laait de laatste dagen overwacht weer op. Zeker elf mensen zijn gisteren gedood bij gevechten in Kroatië en Bosnië. Tientallen anderen raakten gewond. 'n Kroatië en Bosnië gearri veerd. De vredesmacht moet over twee weken op de beoogde sterkte van 14.000 man zijn. Nambiar brengt eind deze week verslag uit aan secretaris-gene raal Boutros Ghali van de VN. De Indiase commandant van de VN-vredesmacht in Joegoslavië, kolonel-generaal Satish Nambi ar, heeft gisteren gewaarschuwd dat de komst van de 'blauwhel men' kan worden vertraagd door de gevechten. Tot dusver zijn pas ean paar honderd kwartiermakers en enkele een heden uit verschillende landen De hevigste gevechten den plaats in Midden- en West- Kroatië. Radio Belgrado meldde dat vier Servische reservisten werden gedood en 17 anderen gewond raakten bij een in de morgen ingezette verrassings aanval van Kroatische strijd krachten bij de centraal gelegen stad Pakrac. In Osiiek kwamen vier men sen om het leven toen een gra naat van het federale leger in het centrum van de stad terecht kwam. Bij een artillerieaanval van het federale leger in de buurt van de Kroatische stad Nova Gradiska vielen drie do den en 13 gewonden. In Bosnië werden gevechten gemeld uit het vlak bij de Kroatische grens Bosanski Brod, waar Serviërs het al sinds het referendum over de onafhankelijkheid van Bosnië, begin deze maand, aan de stok hebben met Kroaten en moslims. Ook uit de zuidelijke stad Mostar, uit het centraal ge legen Doboj en uit Neum aan de kust werden gevechten ge meld. In Mostar zou de voor malige Joegoslavische topvoet balier Vahid Halilhodzic tot de gewonden behoren. Zondag en maandag waren al tien doden gevallen bij gevech ten in Kroatië en Bosnië. Sergej Krikalov is terug op aar de. De Russische kosmonout treft na zijn veilige landing, vanmorgen in de steppe van Kazachstan, een rigoreus ver anderde samenleving aan dan de Sovjetunie die hij ruim tien maanden geleden verliet. In het ruimtestation Mir werd Krikalov natuurlijk op de hoogte gehouden van de ont wikkelingen in zijn vaderland, maar het zal toch niet eenvou dig zijn om te aarden in het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten, de opvolger van de Sovjetunie die enkele maan den na oprichting al flinke barsten vertoont Krikalov keerde vanmorgen in gezelschap van Aleksandr Volkov en de Duitser Klaus- Dietrich Flade in de Sojoez TM-13 terug, zo deelde het vluchtleidingscentrum in Mos kou mee. Flade werd vorige week als eerste Duitse kosmo naut gelanceerd en verbleef twee dagen in Mir. Volkov ver bleef daar vijf maanden. Aan vankelijk had hij in oktober vorig jaar Krikalov moeten a£ lossen, maar gezien de onge wisse situatie na de mislukte augustuscoup in Moskou, be sloot Sergej de aardse beslom meringen nog maar een poosje vanuit de ruimte aan te kijken. dakar» Zeker vijftig mensen zijn gisteren In Senegal omgekomen als gevolg van de ontploffing van een tank wagen met ammoniak. De wagen ontplofte op een fabrieksterrein in Dakar, de hoofdstad van het Westafri- kaanse land. Tientallen mensen zitten volgens ooggetuigen nog opgesloten in de fabriek, waar pinda's wor den verwerkt. In het belangrijkste ziekenhuis van Dakar zijn tientallen gewonden binnengebracht Het parlement van Oekraïne heeft gisteren een plan goedge keurd dat de snel wegglijdende economie moet redden. Cen traal in het plan staat de onaf hankelijkheid van de Oekraïne ten opzichte van Rusland. Kiev wil onder meer een eigen munteenheid invoeren, de griv- De president van de centrale bank, Goergy Matvienko, is in middels al vervangen. Matvien ko, die nog geen jaar in dienst was, werd incompetentie ver weten. Zijn opvolger is Vladimir Geitman, hoofd van een com merciële bank. Het plan voorziet onder meer in de volledige afschaffing van de roebel. Kiev wil zo snel mo gelijk de eigen grivna invoeren. De bankbiljetten die in Canada worden gedrukt, zijn pas over drie maanden klaar. Tot die tijd gelden coupons als betaalmid- Kiev voerde de coupons al ge deeltelijk in ha de prijshervor ming begin januari. De handel met de GOS-staten, inclusief Rusland, moet volgens het plan berekend worden in ecu's, de muntheenheid van de EG. De economie van Oekraïne verkeert in een diepe crisis. Vol gens de laatste cijfers daalde het bruto nationaal produkt (bnp) met 10 procent. De begroting van vorig jaar vertoonde een te kort van 39,5 miljard roebel. Daarmee staat Oekraïne er re latief nog altijd beter voor dan Rusland, dat kampt met een be grotingstekort van 84 miljard roebel. Intussen heeft de Russi sche regering ook de laatste be schermde prijzen, van brood, melk en zout, vrij gegeven. De prijsverhoging van aardolie en kolen gaat echter voorlopig niet door. Sergej Krikalov, geportretteert kort voor zijn vertrek naar Mir in april vorig jaar. fotomap Naar aanleiding van de ramp met een vlieg tuig van USAir in New York is in de VS een discussie gestart over de veiligheid van de F28 en Fokker 100. De kritiek spitst zich toe op het ontbreken van de zogeheten slats op zowel de F28 als de Fokker 100. Slats zijn uitschuifbare delen aan de voorkant van de vleugel, die het toestel extra opwaartse druk geven. Fokker ontwerpt de vleugels van haar vliegtuigen dusdanig dat er geen slats nodig zijn. USAir vliegt zowel met de F28 als de Fok ker 100. Nimmer is aangetoond dat het ont breken van slqts tot een ongeluk heeft ge leid. Wel is uit een onderzoek naar een in Canada verongelukte F28 vast komen te staan dat dit vliegtuig neerstortte door ijs- vorming op de vleugels. Ijs verandert de vorm van het profiel van de vleugel, waar door het stijgvermogen vermindert. In combinatie met het ontbreken van slats zou de F28 onder bepaalde weersomstandighe den als onveilig kunnen worden aange merkt, zo redeneren enkele deskundigen. De Rijksluchtvaartdienst spreekt echter tegen dat het ontbreken van de uitschuifba re delen aan de voorkant van de vleugel het vliegtuig onveilig maken. Er wordt op gewe zen dat het Zweedse Linjeflyg al jaren zon der ongelukken onder vaak barre winterse omstandigheden met de F28 vliegt. Boven dien zijn de meeste ongelukken met F28's in tropische landen gebeurd. Woordvoerder E. van Veen van Fokker wijst er op dat ijs zich even goed vastzet op vleugels met slats als op die zonder. „Ijs discrimineert niet. Morgen komt het rap port vrij over het ongeluk in Canada. Daarin is niets te vinden wat de stelling onder steunt dat het ontbreken van slats met het ongeluk te maken heeft. Bovendien is er be gin jaren tachtig een Boeing 737 onder ver gelijkbare omstandigheden in de Potomac- rivier bij Washington neergestort. IJsvor- ming op de vleugels bleek de oorzaak te zijn. De 737 beschikt wel over slats. In de VS bestaat overigens kritiek op de vloeistof die Amerikaanse luchthavens ge bruiken om vleugels van ijs te ontdoen. Dit spul zou slechts zo n 15 minuten effectief zijn. In Europa wordt een vloeistof gebruikt die langer zijn werking behoudt. De conservatieve partij van de Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo heeft een verrassende nederlaag geleden bij de giste ren gehouden parlementsver- kiezigen. Nadat meer dan 90 procent van de stemmen was geteld bleek dat Roh's Demo cratisch Liberale Partij (DLP) aan de leiding ging in 113 van de 237 kiesdistricten wa^r een parlementslid werd gekozen. De partij had dus zes zetels te kort voor een meerderheid. In 77 districten ging de oppo sitionele Democratische Partij van Kim Dae-jung aan de lei ding, terwijl de nieuwste oppo sitiepartij van multimiljonair Chung Ju-yung 25 kandidaten op winnende posities had staan. Het is een onverwacht grote overwinning voor de Zuidko reaanse oppositie. Er doen ech ter ook veel onafhankelijke kan didaten aan de verkiezingen mee die waarschijnlijk de kant van de regering zullen kiezen. De onafhankelijke kandidaten lagen in 22 districten op kop. Volgens verkiezingsfunctio narissen kwam 70,8 procent van de 29 miljoen kiesgerechtigden opdagen; een laagterecord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8