Impasse in koek-cao compleet PvdA wil koppeling ook in 1993 schrappen Comapatiënt staat volledig in de kou Algemene identificatieplicht is kwestie van tijd Binnenland Van den Broek: Sancties Zuid-Afrika beperken Met het zweet in de handen in de taxi PvdA verdeeld over de legitimatieplicht Demonstratie tegen 'moord op Kurden' Nederland weer schoon 06-0607 WOENSDAG 25 MAART 1992 3 Coup verontruste ANWB'ers mislukt arnhem» De poging van een grote groep verontruste Gelderse ANWB-leden om vaste voet te krijgen in de bondsraad van hun organisatie is mislukt. Bij de verkiezing gisteravond tijdens een drukbezochte provinciale ledenvergadering van de ANWB op Papendal versloegen de officiële kandidaten de 'verontrusten' met groot verschil. De laatsten verwijten de ANWB dat zij zich niet kritisch genoeg opstelt tegen het autogebruik en dat de be langenorganisatie zich te weinig inspant voor behoud en verbe tering van het milieu. Belg vrijuit bij ontvoering De Clerck Maastricht De Belgische justitie heeft gisteren een vrouw uit l uik gearresteerd wegens betrokkenheid bij de ontvoering van de miljonairszoon Anthony De Clerck. De man die zaterdag in verband met deze zaak in Maastricht werd opgepakt, gaat daar entegen vrijuit. De 29-jarige man uit Sint-Truiden blijft overi gens wel achter slot en grendel, omdat hij nog een straf van drie jaar moet uitzitten wegens diverse gewapende overvallen op geldtransporten. Nederlandse auto's verkocht in Polen eindhoven Een speciaal team van de Eindhovense politie heeft ontdekt dat er in de Poolse stad Poznan op grote schaal gehan deld wordt in gestolen auto's, die onder meer afkomstig zijn uit Nederland. De plaatselijke politie in Poznan is niet in staat daar iets aan te doen. De politie toog naar Poznan na het oprollen van een Eindhovense bende autodieven, die de gestolen auto's in Poznan van de hand deed. In de stad zijn vier gestolen Neder landse auto's teruggevonden en in beslag genomen. Groningen bekender sinds campagne Groningen De stad en provincie Groningen zijn bekender en worden beter gewaardeerd door de campagne 'Er gaat niets bo ven Groningen'. In 1989 begonnen de provincie en negen Gro ningse gemeenten met de promotiecampagne, waarvoor tot en met 1992 4,5 miljoen gulden is uitgetrokken. Door radio- en tv- spots en advertenties in kranten walde men de aantrekkelijkheid van Groningen benadrukken. Veel concrete kennis van Gronin gen blijken de meeste Nederlanders overigens niet te hebben. Maar een op de drie kan een Gronings bedrijf noemen. De be kendste Groninger is commissaris van de koningin Vonhoff. den haag gpd Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil de nog resterende sancties tegen Zuid- Afrika verzachten. Samen met zijn EG-collega's wil hij bekijken welke sancties kunnen worden geschrapt om een „positief sig naal te doen uitgaan" naar pre- De Klerk. O hij knopen doorhak De belangrijkste nog bestaan de sancties zijn een im- en ex portverbod van wapens en mili tair materiaal, een (vrijwillige) olieboycot, het terugroepen van militaire attachés en het verbod op samenwerking op nucleair gebied. De (veel zwaardere) sancties uit 1986 zijn vorig jaar al opge heven. Daarbij ging het om een verbod op nieuwe investeringen in Zuid-Afrika en een verbod om ijzer, staal en gouden mun ten uit Zuid-Afrika te importe ren. Praktische moeilijkheid is dat het sanctie-pakket uit 1985 gebaseerd is op VN-afspraken, die de EG waarschijnlijk niet op eigen houtje kan opheffen. De Tweede Kamer (behalve de WD) is veel minder voortva rend. Het CDA vroeg Van den Broek vorige week nog om een notitie over de toekomst van de Nederlandse relatie met Zuid- Afrika. De PvdA heeft nog grote re aarzelingen. Een motie van WD'er Weisglas om het voor touw in de EG te nemen bij het beperken van de sancties sneu velde gisteren roemloos. Alleen de liberalen zelf stemden voor. den haag anp Het duurt lang voordat een taxi komt voorrijden. De chauffeur blijkt dan bepaald niet altijcf even hulpvaardig, negeert tij dens de rit tal van verkeersre gels en blijkt uiteindelijk ook nog eens lang niet altijd te we ten hoe hij precies moet rijden. Dat beeld doemt op uit het relaas van leden van de Consu mentenbond, die gezamenlijk duizend taxiritten maakten. Medewerkers van de bond na men vervolgens de proef op de som en kwamen tot dezelfde conclusies. De bond maakte negentig rit ten in twintig grote, middelgro te en kleine steden. Een kwart was beneden peil, bijna de helft kreeg het oordeel goed. Vooral Amsterdamse en Rotterdamse taxi's en de taxi's van Schiphol scoren een onvoldoende. Uit de praktijkproef blijkt dat alle negentig chauffeurs de maximumsnelheid ongeveer 20 kilometer overschreden. Een kwart reed door het rode licht, in de hoofdstad zelfs zeven van de negen. Slechts een derde van de chauffeurs nam de moeite om zowel de kofferbak als het por tier voor de bepakte passagier te openen. Andere veel voorko mende klachten: een rokende chauffeur, een hinderlijk hard aanstaande mobilofoon en een vies interieur. Voor een telefo nisch bestelde taxi bedraagt de gemiddelde wachttijd elf minu ten, in kleinere plaatsen iets langer. De Consumentenbond no teerde ook nogal eens opmerke lijke prijsverschillen tussen ver gelijkbare ritten. In slechts zes van de negentig taxi's was een duidelijk leesbare tariefkaart aanwezig. den haag gpd De PvdA-fractie is verdeeld over een legitimatieplicht op het werk. Een minderheid is het eens met het CDA- en kabinets standpunt dat iedereen tijdens zijn werk een nog te ontwikke len identiteitskaart of een pas poort bij zich dient te hebben. Tijdens een heftig verlopen fractievergadering schaarde de meerderheid zich gisteren ach ter de kritiek die PvdA-woord voerster Kalsbeek dit weekeinde heeft geleverd. Zij vindt dat werknemers zich alleen bij in diensttreding tegenover de werkgever hoeven te legitime- In CDA-kring wordt er op ge wezen dat de PvdA-fractie vorig jaar geen bezwaar heeft ge maakt tegen een voorstel van Hirsch Ball in waarin de plicht tot legitimatie op de werkplek ook al was opgenomen. Volgens Kalsbeek was de PvdA het toen niet eens met dat voorstel, maar speelde de fractie de zaak niet hoog op omdat het slechts een voorontwerp van een wet be trof, waarop de Kamer geen commentaar hoefde te leveren. De WD heeft gisteren laten weten dat CDA-fractievoorzitter Brinkman kan rekenen op de steun van de liberalen als hij een algemene identificatieplicht op het werk wil invoeren. Maar in ruil daarvoor dient het CDA zich dan wel te scharen achter een WD-voorstel voor extra po litie. „Voor wat hoort wat", al dus Franssen gisteren op een partijbijeenkomst in Beilen. Het extra politiepersoneel is volgens hem nodig voor een goede con trole op de identificatieplicht. FNV en werkgevers wijken geen duimbreed De impasse rond de nieuwe cao voor de suikerverwerkende indu strie is compleet. Werkgevers en de Voedingsbond FNV geven bei de nog altijd geen duimbreed toe. De werkgevers riepen de bond gisteren op „alstublieft af te stappen van principiële standpunten en te komen praten over het fantastische eindbod". AMERSFOORT GPD-ANP Deventer Kurdische vrouwen zaten gisteren oog in oog met ongeveer vijftig ME'ers die zich hadden opgesteld tussen ongeveer honderd demonstranten en het Turkse consulaat in Deventer. De Kurden protesteerden tegen de Turkse regering, die in Oost-Tur- kije op grote schaal Kurden zou laten afslachten. In de Keizerstraat kwam het meermalen tot een handgemeen, waarbij zes arresta ties werden verricht De attestanten werden aan het eind van de middag vrijgelaten, waarna de actie werd beëindigd. foto anp peter drent Tijdens een speciaal georganiseerde persconferentie lieten woordvoerder Baas en voorzitter Van Oldenborg van de onderhandelingsdelegatie van de werkgevers opnieuw weten dat van het opnemen van de automatische prijscompensatie in de nieuwe cao geen sprake kan zijn en dat de FNV- bond het eindbod moet accepteren, zoals de Voedingsbond-CNV en de Unie BLHP al eerder deden. De Voe dingsbond FNV is veruit de grootste bond binnen de 14.000 werknemers tellende suikerverwerkende industrie. De Voedingsbond FNV op zijn beurt deelde mee dat heropening van de onderhandelingen zinloos is. zo lang de werkgevers het behoud van de automatische prijscompensatie blokkeren. Gisteren werd er volgens de Voedingsbond gestaakt bij in totaal 27 bedrijven en nam het aantal sta kers toe van ruim 1000 tot 12(H Voor vandaag heeft de FNV-bond een ver dere, bescheiden uitbreiding van de tridng m petto Dan moei ai volgens het actiedraaiboek bij in totaal 29 be drijven worden gestaakt. IX» voe dingsbond rekent op een langdurig conflict. Werkgeverswoord\oerder Baas hield gisteren staande dat de staking minder effect son eert dan de FNV bond zegt. al is bij een aantal bedrij ven wel forse schade. Dat geldt met name voor Cacao De Zaan. Verkade. Gerkens, Venz/Droste en Verkade. waar de produktie vrijwel stil ligt. Acht andere bedrijven draaien op hal ve kracht. den haag Pantomimespeler Rob van Rijn overhandigde gisteren ANWB-directeur Nouwen een bezem als startsein voor de actie 'Samen maken we Nederland schoon' tegen het zwerfvuil op straat Vooral de bier- en frisdrankfabrikanten betalen de actie. Zij dragen elk drie ton bij. Hoogovens, leverancier van aluminium voor blikjes, en de ANWB betalen achtereenvolgens 50.000 en 25.000 gulden. Via affiches en advertenties wordt de burger de komende tijd opgeroepen het afval niet langer achteloos weg te gooien. Het opruimen van al het zwerfafval kost per hoofd van de bevolking thans jaarlijks 36 gulden. foto anp ld oudenaarden In ruil voor 'evenwichtig inkomensbeleid' De PvdA is 6ereid de koppeling tussen lonen en uitkeringen ook in 1993 achterwege te laten op voorwaarde dat het kabinet zorgt voor een 'evenwichtig in komensbeleid'. Het nogmaals schrappen van de inflatiecor rectie is daarbij 'bespreekbaar', aldus PvdA-kamerlid Van Zijl gisteren tijdens een kamerdebat over de koppeling. Het kabinet hanteert twee voorwaarden voor ling. De verhouding aantal werkenden en niet-wer kenden mag niet slechter zijn dan 100:86, en de loonontwik keling moet gematigd zijn. De verhouding tussen werkenden en niet-werkenden is de laatste jaren steeds verder verslechterd. Dit jaar is de koppeling daarom niet gehanteerd. Volgens Van Zijl zit het er dik in dat die verhouding niet ver- koppe- ssen het betert. „De trend staat op ver keerd". En dat betekent, aldus Van Zijl. dat volgend jaar en wellicht ook in 1994 lonen en uitkeringen niet gelijk op zullen kunnen gaan. Het herstel van de koppeling NU hn I" MÉmld waarmee de PvdA in 1989 de coalitie met het CDA aanging. CDA-kamerlid De long rea geerde niet op Van Zijls opmer kingen. al gaf ook hij aan dat de verhouding werkenden/niet werkenden ongunstig blijft. Hij liet zich niet uit over het voor stel om de inflatiecorrectie, die gunstig is voor de hogere inko mens. opnieuw te schrappen. Het CDA liet eerder weten dat dat een eenmalige operatie moet zijn. Van Zijl wil in een volgend ka binet het beslag van de sociale zekerheid op het nationaal in komen hanteren als maatstaf voor de koppeling. Volgens hem komen er steeds meer 'goedko- 'Ontstellend gebrek' aan begeleiding en opvang utrecht anp „Er is een ontstellend gebrek aan kennis, aandacht en zorg". Zo vatte voorzitter Pia van der Molen van de Coma Vereniging Nederland gisteren in Utrecht de eerste resultaten samen van een groot onderzoek onder her senletselpatiënten en hun fami lieleden. Elk jaar komen er 6000 her senletselpatiënten bij, zo vertel de ze gisteren op een congres over coma's. Maar het ont breekt aan voldoende kennis, voorlichting en revalidatiecen tra. Na de revalidatie is er geen psychologische begeleiding voor patiënt en familie. Voor ex compatiënten die zeer ernstig gehandicapt blijven „is er slechts een plekje op een geslo ten afdeling van een verpleeg huis bij demente bejaarden of een isoleercel in een psychia trisch ziekenhuis". Van der Molen vroeg zich daarom hardop af of er niet be ter kan worden bezuinigd op „mensen die het niet kan sche len dat hun lichaam kapot gaat aan roken, alcohol of drugs" of op ménsen die een plastisch chirurg tatoeages laten verwij deren. Psycholoog Bonke van de Erasmus Universiteit ging in op de vraag of mensen in coma en onder narcose nog iets kunnen waarnemen. Sommige comapa tiënten blijken zich dingen uit hun coma tijd te kunnen herin neren. al zijn dat uitzonderin gen. Maar volgens Bonke be staat de mogelijkheid dat ergens in het geheugen geluiden en opmerkingen toch zijn geregi streerd die van invloed zijn op het later functioneren. Hij waarschuwde er dan ook tegen in het bijzijn van de pa tiënt uitlatingen te doen die niet voor zijn oren zijn bestemd. Ge sprekken over de prognose of eventuele levensbeëindiging „kunnen het geheugen van de patiënt met zeer onplezierige informatie opzadelen" Wel moet er gewoon met hen wor den gepraat. „Als er enig besef is bij de patiënt, dan moet zwij gen toch vreselijk zijn". harm harkema 's Lands meest professionele vergadertij gers. Daartoe mag je premier Lubbers, de ministers Hirsch Ballin, Dales en Ma- ij-Weggen en de fractievoorzitters Brink man en Wöltgens van CDA en PvdA toch wel rekenen. Eind januari bereikten zij in het Torentje van Lubbers een akkoord over de invoering van een legitimatiep licht voor burgers bij zwartrijden, tegen over banken, notarissen en de belasting dienst, op het werk en bij voetbalwed strijden. Het was een compromis tussen de door het CDA gewenste legitimatiep licht voor iedereen, en de veel beperk tere plicht die de PvdA voorstond. Maar reeds de volgende dag bleek dat ze de meest elementaire vergaderregels uit de Teleac-cursus 'Effectief vergade ren' blijkbaar niet beheersten. CDA en PvdA bleken het akkoord namelijk op wezenlijke onderdelen anders uit te leg gen. „We hadden enkele punten wegens tijdgebrek niet goed uitgediscussieerd zegt PvdA Kamerlid Kalsbeek. die er eveneens bij was. Haar CDA-collega Van den Burg: „Het overleg werd afgesloten in onduidelijkheid". Onduidelijkheid met name over wat er nu was, afgesproken over de legitimatie plicht voor vreemdelingen en op het werk. Over dat laatste punt is in het to rentje zelfs niet nader gesproken. De PvdA ging er ten onrechte van uit dat het slechts ging om een legitimatieplicht te genover de werkgever op het moment van indiensttreding. Nee hoor. meldde Hirsch Ballin: iedereen moet zich op de werkplek te allen tijde kunnen legitime ren. Hirsch Ballin kon dat ook doen, omdat de PvdA vorig jaar april nooit enig pro test heeft laten horen tegen een voorstel destijds van de minister om een legiti matieplicht op het werk in te voeren. Het tekstgedeelte over de legitimatieplicht tijdens-het-werk van afgelopen vrijdag was exact hetzelfde als dat van vorig jaar april. Maar nu speelde PvdA-woord voer ster Kalsbeek de zaak wel hoog op. „Dit is te gek voor woorden", zei zij dit week einde. Tijdens een onrustige vergadering van de PvdA-fractie gisterochtend bleek een deel van de fractie helemaal niet zoveel moeite te hebben met het kabinetsvoor stel en kreeg Kalsbeek van verschillende kanten onder uit de zak. „We zullen in overleg met het CDA tot een oplossing moeten zien te komen", krabbelde ze ha afloop dan ook terug. Toch lijkt de PvdA-fractie er in meer derheid niet veel voor te voelen om zes miljoen werkende Nederlanders te ver plichten tot de aanschaf van een nog te ontwikkelen identiteitskaart voor pak weg zeventig gulden of altijd een pas poort bij zich te hebben. „Principiële be zwaren. zoals die uit oogpunt van priva cybescherming. hebben bij ons nooit een rol gespeeld Onze bezwaren zijn puur praktisch. Wij vragen ons af of zo'n uitgebreide legitimatieplicht een nuttig doel dient", aldus Kalsbeek. Vreemdelingen Er is nog een ander deel van het kabi netsvoorstel. dat tijdens het overleg in het torentje onvoldoende blijkt te zijn doorgesproken en dat nog voor onenig heid lussen IA en Pvdnn gaan zor gen: het vreemdelingentoezicht. De PvdA heeft de afgelopen tijd steeds benadrukt dat de huidige legitimatiep licht voor vreemdelingen gehandhaafd moet worden en niet mag worden uitge breid, zoals het CDA wil. De PvdA is bang dat anders de weg wordt geopend naar een algemene legitimatieplicht. Het CDA daarentegen vindt dat de huidige regeling politie agenten er van weerhoudt om afdoende controle uit te oefenen op de aanwezigheid van illegale vreemdelingen 9 lopen n.imeli)k het n sico dat zij door hun superieuren wor den berispt, wanneer zij iemand aan houden van wie naderhand blijkt dat hij of zij geen vreemdeling is. Bovendien is een legitimatieplicht alleen voor vreem delingen div nminerrnd vtodlhsM DA Vrijdag kreeg Hirsch Ballin in het kabi net zijn zin en komt er das ook voor Ne derianders een legitimatieplicht wan neer /I) in hrt kader van het vreemdelin- gentoezicht worden aangehouden Mi nister Hirsch Ballin zei het al ..Het zal in Nederland gebruikelijk worden dat iede re goedwillende burger een identiteit»- k.l.ltt bl| h heeft pe' uitkeringen zoals de aow. terwijl het aantal 'dure' uitke ringen zoals de wao zal afne- Mi nister De Vries van sociale zaken noemde die benadering 'te boekhoudkundig'. Volgens hem zal er altijd een beleidsaf- weging over de koppeling nodig blijven. Wijzigingen in voor waarden achtte oe minister al leen per kabinetsperiode moge lijk. al gaf hij toe dat de huidige basis voor de koppeling ook voor correcties vatbaar is. esp Ford wm{ wat u bawaayl. Albanië levert moordenaars meisje niet uit De politie beschikt over 'sterke aanwi|zingcn' d.it een in l't'K) op dertienjarige leeftijd ver moorde Enschedese door twee Albanese asielzoekers om h<*t leven is gebracht. De verdach ten zijn met naam en toenaam bij de politie bekend. Albanië weigert het tweetal echter uit te leveren. Het meisje verdween in mei 1990 spoorloos. Ondanks inten sieve naspeuringen werd nooit meer iets van haar vernomen. Intd.it m -ipril 1991 haar stoffe lijke resten werden aangetroffen in een bosperc rel bi| het natm naai park De Hoge Veluwe in Otterio. De leider van het on derzoek. adjudant Hanekamp, is er rotsvast van overtuigd is dat de twee Albenezen het meisje hebben vermoord. „Ze staan op de internationale telex. Zo gauw ze een stap buiten Al banië zetten, kunnen ze worden aangehouden Brand in moskee Een Turkse moskee in Amster dam Noord, die was gevestigd in een voormalige huishoud school. is gisteravond volledig uitgebrand Verder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting op de zolderverdieping Daar zijn fo to-ateliers gevestigd. Onderlig gende verdiepingen, waar onder meer schilderateliers en een is lamitische gebedsruimte zijn gevestigd, liepen waterschade op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3