Tsjernobyl-spook waart rond Houd op de lange weg naar Afghanistan je hoofd erbij De Marseillaise onder vuur Feiten &Meningen Chinese prinsen en prinsessen lonken naar de macht WOENSDAG 25 MAART 1992 Economische malaise verhindert ontmanteling kerncentrales Het spook van Tsjernobyl waart weer rond. Gisteren lekte een kernreactor op 100 km van St. Petersburg radioactie ve gassen in de atmosfeer. Maar in tegenstelling tot de kenramp in 1986, die officieel 31 mensen het leven kostte en dat van miljoenen verwoestte, komen de autoriteiten nu meteen met informatie. Dat levert Moskou buiten landse complimentjes op. Maar de ongerustheid over de veiligheid van de 46 kerncentrales in de voormalige Sov jetunie (waarvan 16 van het Tsjernobyl-type) wordt er niet minder op. MOSKOU. HANSGELEUNSE CORRESPONDENT De ramp in Tsjernobyl introdu ceerde ook het milieu-bewust zijn in de Sovjetunie. Overal in het land doken actiegroepen op (zelfs de communistische jeugdorganisatie Komsomol deed mee met de Unie-bewe ging van Groenen) en diverse milieu-activisten werden tot volksvertegenwoordigers geko zen. Hun dadendrang leidde er niet alleen toe dat honderden milieu-vijandige bedrijven wer den gesloten, maar ook dat drastisch werd geschrapt in de kernenergieplannen. Liefst zestig projecten werden geschrapt, inclusief uitbreidin gen van bestaande centrales in onder meer Tatarstan, Basjkirië, de Krirn en de stad Rostov. Dat betekende 160.000 megawatt minder opbrengst dan in de energieplannen tot het jaar 2000 was vastgelegd. Aan die aanvankelijke succes sen, geboekt onder de glasnost en perestrojka van Michail Gor- batjov, kwam al snel een einde. In 1990 maakte Gorbatsjov per presidentieel decreet het besluit om milieu-vijandige bedrijven dicht te gooien, ongedaan. Voor de vorm introduceerde hii wel een milieuheffing, maar daar over zijn nooit industriële klaagzangen vernomen. Zeer, zeer waarschijnlijk is het met die heffingen net zo gegaan als met de belastingen onder Jelt- sin: ze worden massaal ontdo ken of gewoonweg niet geïnd. Dreigende rampen De teloorgang van de ecologi sche beweging werd zaakt door'de steeds u wordende economise! en het uiteenvallen van de Sov jetunie. De gewone burger ver taalde de strijd om het bestaan niet meer in dreigende milieur ampen, maar in tekorten lege portemonnee. Toch was en is het genoegzaam bekend dat de kerncentrales in -het GOS door het Internationaal Atoom Energie Agentschap in •Wenen tot de onveiligste ter we reld worden gerekend. Van alle kanten, ook in het land zelf, wordt aangedrongen op sluiting van de granetgfekoelde reacto ren van het Tsjernobyl-type. De bekende milieu-activist Aleksej lablokov, thans naaste medewerker van Boris Jeltsin, zei vorig jaar maart dat als ge volg van Tsjernobyl en 'conven tionele' vervuiling 40 tot 50 mil joen mensen in de voormalige Sovjetunie in ecologische ramp gebieden wonen. lablokov prees toen nog Jeltsin voor diens milieu-bewustzijn. Sinds dien is weinig meer van hem vernomen. Tot de oprichting van een Groene Partij is het ook niet gekomen. Integendeel, de Volksfronten en andere voor malige oppositiebewegingen die in de republieken aan de macht hebben geroken, hebben hun milieubewustzijn ingeruild voor economisch realisme. Dat geldt voor Litouwen, waar de onafhankelijkheidsbeweging Sajudis ooit de sluiting van de twee 'Tsjernobyl'-reactoren van de kerncentrale Ignalina eiste. Nu zeggen Sajudis-bestuurders dat de centrale 'helaas' voor 30 procent voorziet in de Litouwse energiebehoefte. In Oekraïne is het hoofdstuk Tsjernobyl nog steeds niet afge sloten. Uitbreiding van kern energie staat op het prioritei tenlijstje. Nu al wordt een kwart van de totale energiebehoefte door kerncentrales geleverd. In tussen wordt de Russische olie wordt steeds duurder en loopt de eigen kolenproduktie terug. In Armenië eiste de oppositie twee jaar geleden dat de enige kerncentrale in de republiek zou worden gesloten. Dat ge- beurde. Na de onafhankelijk heid kwamen de nieuwe macht hebbers erachter dat een ener giecrisis niet bijdraagt aan po pulariteit van de bestuurders. De centrale staat in een aardbe- vingsgebied en wordt derhalve als een veiligheidsrisico be schouwd. Het besluit tot op nieuw opstarten is niettemin genomen. Het zijn maar een paar voor beelden. Ze bevestigen wat on der Sovjet-beheer al gaande was: kemenergjeminister Kono- valov voorspelde vorig jaar mei al dat kerncentrales een steeds groter aandeel in de energiepro- duktie zouden krijgen, nu is dat 12,5 procent. Hij wilde de ko mende tien jaar liefst 20 centra les bijbouwen. Dat plan is met de Unie begra ven. Rusland wil wel uitbrei ding, maar heeft voorlopig het geld niet. De veiligheidsrisico's zijn intussen alleen ma^r toege nomen. Inspecteurs van kern centrales nemen ontslag, omdat ze slechter worden betaald dan de schoonmakers van hun be drijf. Experts klagen dat onderdelen voor centrales niet meer op tijd worden geleverd. Onderzoeks instituten gaan dicht wegens gebrek aan geld. Vorig jaar de cember schreef een groep van kerngeleerden een alarmerende open brief aan de presidenten van de GOS-republieken. Vol gens de kerngeleerden is bij de ontwikkeling van kernenergie in de voormalige Sovjetunie nau welijks rekening gehouden met de gevaren ervan. Geleerden en journalisten waar schuwen dat,een nieuw Tsjer nobyl niet moet worden uitge sloten. Maar de burgers zijn moe en gewend aan onheils boodschappen. En onwetend. De ontsnapping van radio-actieve gassen uit burg was gisteravond weer normaal. Volgens de Russische kerncentrale in Sosnovy Bor heeft het Internationaal Atoomagentschap (IAEA) in vermoedelijk geen ernstige gevolgen voor de Wenen ging het om een 'klein ongeluk', bevolking en het milieu. Er zijn geen slachtof- Direct na de melding uit Rusland staken el- fers gevallen en er is geen moment 'onmiddel- ders in Europa de meetinstallaties hun voel- lijk gevaar' geweest voor de bevolking. Het sprieten uit Bij Berlijn, Helsinki, Praag, Stock- stralingsniveau in het nabijgelegen St Peters- holm, Vilnius, Warschau en Wenen (foto) werd echter geen verhoogd stralir meten. Ook het Energie Onderzoeks Centrum Nederland (ECN) in Petten merkte geen veran dering. Wel drongen ondermeer Greenpeace en de Duitse minister van milieu Töpfer aan op sluiting van alle kernreactoren van het Tsjer nobyl-type. foto era Hongkong, johnkomfket pragmatische redenen aan Iieeen. Velen vinden dat vn HONGKONG JOHN POMFRET Ze gokken In Macao. Feesten in Hong kong. Verkopen schilderijen in Japan of wapens aan het Midden-Oosten. Stude ren in de Verenigde Staten, smokkelen geld het land uit en fluisteren in de i van de Chinese machthebbers. Dit bonte gezelschap bestaat uit de zo nen en dochters van de Chinese leiders. - En nu hun ouders zo langzamerhand met een been in het graf zijn beland, kunrten de kinderen weieens een promi nente rol gaan spelen in de strijd om de macht in de Volksrepubliek, het laatste grote communistische bolwerk. De Chinezen noemen hen de „prinsen en prinsessen", een verwijzing naar ver vlogen imperialistische tijden, toen de keizers hun kroon doorgaven aan hun zonen. En inderdaad, de mannen en vrouwen, in de leeftijd tussen de 30 en 60 iaar. passen uitstekend in het traditio nele patroon van opvolging in een land waar politieke macht aan de familie stamboom kleeft. De meeste zonen en dochters van de lei ders in Peking vullen hun dagen met routinebaantjes in eigen land. Er bestaat echter een kleine kring, bijgenaamd de Prinsen Partij, die ijvert voor macht in de toekomst. Dit jaar kan van groot belang worden voor de Prinsen Partij. Verwacht wordt dat diverse leden in ae herfst tijdens het 14de partijcongres zullen worden toege laten tot het Centrale Comité van de Communistische Partij, het 283 leden tellende machtsorgaan in de .Volksrepu bliek,. De vaders vrezen namelijk dat 'buitenstaanders' de nationale koers wil len bijstellen, zeker na de bloedige on- Deng Xiaoping laat zich derdrukking van de protesten op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 en het uiteenvallen van de Sovjetunie. Toch is er ook sprake van een heuse ge neratiekloof. De prinsen schijnen een merkwaardig gebrek aan loyaliteit aan welke ideologie dan ook aan de dag te dat in China, waar alles staat ton of va provincie Guangdong en zoon van Ye jianying, een held van de Grote Mars. Hij is voorstander van snelle economische hervormingen en decentralisatie van de politieke macht. Dit vooral ook omdat hij buiten Peking werkzaam is en op de ze manier zijn macht wil verstevigen. Het andere voorbeeld is de weinig gelief- valt met de ideologie. „De prinsen zijn de premier Li Peng, de 64-jarige geadop- se realisten schreef Daniël teerde zoon van Cnou En-Lai'. Hij is voorstander van een gecentraliseerde staat en economie omdat hij in de hoofdstad zetelt en het dus in zijn belang is dit beleid te verdedigen. De leden van de Prinsen Partij lijken in tegenstelling tot hun conservatieve va ders meer bereid afwijkende meningen te tolereren, hoewel hier niet zelden Kane van de afdeling Aziatische Talen van de universiteit van Melbourne in een studie. „Hun politieke programma gaat uit van de eigen belangen en posities van dat moment." Twee oudere prinsen on derstrepen dit standpunt. De 66-jarige Ye Xuanping is de populaire voormalige gouverneur van de 'vrije' 3 redenen aan ten liggen. Velen vinden dat ningsuiting noodzakelijk is om bijvoor beeld de wetenschap te ontwikkelen. Op andere gebieden blijven de prinsen en prinsessen echter even conservatief en rechtlijnig als hun vaders. In januari publiceerde het Hongkongse tijdschrift Frontline een intern document van de hand van de 47-jarige Chen Yuan, een van de prominentste prinsen, vice-presi dent van de Chinese centrale bank en zoon van de machtige 86-jarige conser vatief Chen Yun. De jonge Chen schreef dat de partij niet meer blindelings mag vertrouwen op het overvloedige gebruik van slogans en constante politieke edu catie. Als wordt vastgehouden aan deze verou derde concepten zal dat de radicale her vormers in de kaart spelen die pluralis me en democratie wensen, aldus het do cument, dat de welluidende titel 'Prakti sche Plannen en Strategische Keuzes na de Drastische Veranderingen in de Sov jetunie' meekreeg. Al staan ze te dringen het roer in China zelf in handen te nemen, toch zijn de prinsen en prinsessen veelal nog een in strument van de oude garde, zo bewijst sterke man Deng Xiaoping. Een van zijn drie dochters, Deng Nan, is afgestudeerd natuurkundige, maar ook adviseur van haar 87-jarige vader. Ze vergezelde hem onlangs tijdens zijn perste openbare op treden sedert een jaar en werd gefoto grafeerd toen ze hem iéts in het oor fluis terde. Een andere dochter, Deng Lin, is kunste nares en verkoopt schilderijen in Japan. Haar vader gebruikt haar daar echter weer als speciale gezant. Keizer of com munist, de eigen familie gaat voor alles. THE INDEPENDENT „Je tulband zit los", siste Mir- wais, onze gids. „En onthoud alsjeblieft dat het tegen onze gewoonte is naar vrouwen te staren. Stop ermee." Als mijn tulband niet goed vast zou blij ven zitten, zou ik door de plaat selijke politie in Pakistans Nor- th-West-Frontier provincie wor den gearresteerd, en omdat dat de tweede keer zou worden, zouden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Twee politie-agenten wierpen een blik in de laadbak van de pick-up, waar de lange, Britse fotograve Karen Willie en ik op gepropt zaten tussen twaalf Af- ghanen, die inkopen hadden gedaan op een bazaar in Pakis tan en nu weer huiswaarts keer den. Vermomd als Afghanen probeerden Karen en ik over de bergachtige Pakistaanse grens te komén, naar een gebied in Afghanistan dat door de muja- hedien wordt gecontroleerd. Hiertoe hadden we ons aange sloten bij Mirwais, een vriende lijke, onstuitbare Afghaan die bij niemand kwaad leek te kun nen doen, behalve bij de zwaar bewapende plaatselijke politie. Mirwais had één verontrusten de gewoonte: in benarde situa ties, waarin we meer dan eens verzeild waren geraakt, had hij de neiging alibi s te verzinnen die grensten aan het hallucinai- re. En we moesten wel meespe len met zijn verhalen. Toen een politie-agent de pick-up inspec teerde en Mirwais genadeloos aan de tand voelde, vreesde ik het ergste. Ik zakte onderuit en probeerde mijn tulband intact te houden. Het was alsof ik wa ter op mijn hoofd moest balan ceren zonder een emmer. Uiteindelijke reed de pick-up deinend door en lieten we de politiepost achter ons. We zou den nog zes politieposten moe ten passeren voordat we Para- chinar zouden bereiken aan de Afghaanse grens. „Ik staarde niet, Mirwais", fluis terde ik. „Ik moest van jou mijn bril afzetten en zonder bril ben ik zo goed als blind." Het enige dat ik kon zien was de schittering van een brede rivier, snel aan ons voorbijschietende bergen en vóór me een oranje vlek. Dat was Karen. Ze droeg een burqa, een sluier met de af meting van een tent die het hele lichaam bedekt. Dankzij een stuk gaas voor de ogen kan de vrouw naar buiten kijken zon der zelf te worden gezien. „Nu mag je weer staren." „Mirwais, wat heb je de politie verteld?" „Oh, dat je mijn oudere broer was. Ik heb je net uit het zieken huis gehaald." Ik merkte dat de andere reizi gers in de pick-up voor me te rugdeinsden. „Mirwais, in wat voor ziekenhuis heb ik gelegen? „Een ziekenhuis voor gekken." „Geweldig. Is er nog iets dat ik zou moeten weten?" „Ja. Je moet stil zijn. Ik heb ge zegd dat ze je tong hebben af gesneden." Later legde Mirwais me de logi ca van zijn verhaal uit: alleen een idioot weet niet hoe hij zijn tulband moet vastmaken. Het avontuur was slecht begon- Staarbeeld in Kabul, de hoofdstad van het door een burgeroorlog ver scheurde Afghanistan. foto nen. De vorige dag waren we gearresteerd tijdens onze eerste poging Afghanistan te bereiken, via een andere route. Mirwais had Karen een cape en een wol len pakol-kap laten aantrekken. Deze kleding wordt gedragen door de trotse, viriele r die in het berggebied v Het idee achter deze v« ming was dat Karen door zou gaan voor een opgeschoten jon- Nadat we vijf uur waren vastge houden, droeg de plaatselijke politie ons over aan de districts magistraat, die ons nadrukkelijk verbood naar Afghanistan te gaan. Halverwege de terugweg naar Peshawar zei Mirwais: „We kunnen een andere route pro beren, maar dan moet Karen een burqa dragen en mijn vrouw zijn". En met mij als zijn zwakzinnige broer passeerden we de laatste politiepost en gingen op weg naar de grens. Mirwais snorde een Afghaan met een jeep op die ons in drie uur naar onze eindbestemming Khost wilde brengen. We reden langs be graafplaatsen waar de graven van islamitische strijders wer den gemarkeerd door lange sta ken met groene vlaggen, cüe wapperden in de wind. We re den door een lange bergketen van witte bergen en door mod derige dorpjes met enorme weegschalen, die werden ge bruikt om de tonnen metaal die in oorlog waren achtergelaten te wegen. Dit afval was alles wat nog van de Afghaanse velden te oogsten viel. Toch zagen we vluchtelingen die te voet of per kameel na dertien jaar weer naar hun verwoeste huizen te rugkeerden. Toen we in Khost aankwamen, deed Karen op aanraden van Mirwais haar oranje polyester burqa uit en werd weer een jongen. We hadden gehoopt dat de rit terug naar Peshawar minder heikel zou zijn. We hadden het mis. Karen had haar burqa weer aangetrokken. We hadden ons eigen busje gehuurd en reden op ons gemak door Darra, een stad waar wapens, opium en hasjiesj worden verhandeld. Toen Mirwais ons meedeelde dat we de laatste politiepost wa ren gepasseerd, sloeg Karen haar burqa omhoog en stak een sigaret op om dit te vieren. Plot seling stuitten we op nog een controlepost van de plaatselijke politie. Karen probeerde in pa niek haar sluier weer voor te doen, maar de burqa raakte ver- strilct in het jongenscostuum dat ze er onder droeg. De politie opende de deuren en scheen ons met hun zaklantaarns in het gezicht. Zoals gewoonlijk blaf ten ze op barse toon tegen Mir wais. „Tim, hij vraagt of Karen jouw Mijn god, dacht ik. Was ze nu mijn vrouw, Mirwais vrouw of een jongen? „Ik geef het op, Mirwais. Zeg jij het maar." Zodra de agenten begrepen dat we geen smokkelaars waren, lie ten ze ons doorrijden naar Pes hawar. Pas toen durfde ik mijn tulband los te maken. Dat had ik tenminste in Afghanistan ge leerd: hoe ik een tulband op mijn hoofd moest houden. VERTAUNG MARGREET HESUNGA PARUS» HANSGERTSEN CORRESPONDENT Mag een volkslied bloeddorstig zijn, oproepen tot oorlog en rieken naar racisme? Het lijkt een wat vreemde vraag, maar in Frankrijk houdt de kwes tie de gemoederen nu al weken bezig. Sinds 8 fe bruari, om precies te zijn. Tijdens de openingsceremonie van de Olympi sche Winterspelen in Albertville zong de 10-jarige Severine, nadat ze eerst een vredesduif had opge laten, met een van emotie en zenuwen overslaan de stem over 'bloederige vaandels', 'bloeddorstige soldaten die onze zonen en makkers komen wur gen' en over 'onzuiver bloed dat onze akkers be vloeit'. Het bizarre contrast tussen de vredesduif en de wrede tekst van de Franse nationale hymne ont ging het merendeel van de twee miljard televisie kijkers, omdat de kennis van de Franse taal bui ten de landsgrenzen anno 1992 niet meer is wat het ooit geweest is. Maar in Frankrijk zelf kwam een polemiek op gang die nog steeds voortwoe kert. Volgens een heel legertje pacifisten, anti-racisten en andere wereldverbeteraars kan Frankrijk aan het eind van de twintigste eeuw niet meer voor de dag komen met een dergelijk volkslied. De tekst vai\de Marseillaise moet hoognodig worden aan gepast, zo betogen ze in krantenkolommen, in ra dio- en televisiedebatten. Het regent sindsdien voorstellen voor nieuwe strofes die minder bloeddorstig zijn en die een wat meer kameraadschappelijke geest uitade men. Maar een overgrote meerderheid van de Fransen wil daar niets van weten. De Marseillaise mag dan misschien een tikkeltje te bloeddorstig wezen, het is tegelijkertijd een cultureel monument dat uit de tijd van de Franse revolutie stamt. De wrede strofes moeten worden gezien tegen de achtergrond van een Frankrijk dat kort na de revolutie van diverse kanten mili tair werd bedreigd. De Marseillaise geeft aan dat de Fransen tot het uiterste wilden en willen gaan om de ver worvenheden van die revolutie te verdedigen, al dus de 'hou de Marseillaise zoals-ie is'-lobby. Tussen de twee meest extreme kampen bevindt zich nog een niet te verwaarlozen groep pragma tici die de kool en de geit willen sparen. Verander niets aan de tekst van de Marseillaise, maar kies een ander, lieflijker volkslied, zo betogen zij. Een voorstel dat evenmin veel kans van slagen heeft. De Marseillaise geniet namelijk een uitste kende bescherming. In de Franse grondwet is vastgelegd dat de Marseillaise de enige echte na tionale hymne is. Zonder een tweederde meer derheid in het parlement kan er nog geen punt of komma worden veranderd in de tekst. En een dergelijke meerderheid is de eerstkomende 200 jaar waarschijnlijk nog niet te vinden in het land van Allans enfants de la patrie. De voorstanders van een kameraadschappelijkere Marseillaise blijven echter hopen. Ze beroepen zich onder andere op de auteur van de hymne zelf, Rouget de Lisle. In 1834, vlak voor zijn dood, stuurde hij het handgeschreven origineel van de Marseillaise naar een vriend met een begeleidend briefje. „Het staat u vrij mijn verbale uitwassen met een schaar te corrigeren", zo schreef Rouget de Lisle. En als zelfs de auteur ermee akkoord is...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2