T Osim als eenzame Kroaat Tennisbond wil snel uitbreiding Karsten strijdt tegen hypocrisie BOLLEN Sport WERKEN EN WINKELEN IN HARTJE ALPHEN Innovest Hermans mist dubbelslag WOENSDAG 25 MAART 1992 23 Menzo en beide Witschges in Oranje Amsterdam De bondscoaches Michels en Advocaat geven doel man Stanley Menzo vanavond in de interland van het Neder lands elftal tegen Joegoslavië de voorkeur boven Hans van Breu- kelen. De keuze van Rob Witschge en het Oranje-debuut van Pe ter van Vossen kwamen na maandag niet meer als een verras sing. Opstelling Nederlands elftal: Menzo (Ajax); Blind (Ajax), koeman (Barcelona), Van Tiggelen (PSV), Richard Witschge (Barcelona); Van 't Schip (AC Milan), Rijkaard (AC Milan), Wou ters (Bayem München), Rob Witschgé (Feyenoord); Van Basten (AC Milan), Van Vossen (SK Beveren). Duitsers verspelen voorsprong van 3-1 Het Schotse voetbalteam voor spelers onder 21 jaar heeft gisteravond de halve finales bereikt van het Europees kam pioenschap door Duitsland, na een achterstand van 1-3, met 4-3 de baas te blijven. In Bochum werd het eerder 1-1. Schotland, dat niet naar Barcelona gaat omdat alleen Groot-Brittannië door het IOC wordt geaccepteerd, speelde derhalve Oranje in de kaart. Bij een nederlaag is het olympisch elftal, dat vanavond een 2-1 voorsprong verdedigt tegen Zweden, nog niet kansloos voor* Barcelona. Het wegvallen van Schotland levert namelijk een extra plaats voor de 'minst slechte verliezer' uit de kwartfi nales. Optimisme handbalteam geen realiteit innsbruck» De Nederlandse handballers kunnen kwalificatie voor het A-WK volgend jaar in Zweden gevoeglijk vergeten. Het overdreven optimisme dat na plaatsing voor de hoofdronde van het kwalificatietoernooi in Oostenrijk de overhand kreeg, werd gisteravond tegen Denemarken ruw verdrongen door de reali teit, 17-25. Periodetitel NAC na gelijkspel RBC Deventer RBC heeft NAC gisteravond niet van de vijfde periode- titel kunnen afhouden. De Roosendaalse ploeg speelde met 1-1 gelijk bij Go Ahead Eagles en had - voor de periodetitel - met vijf of meer doelpunten verschil had moeten Spanning neemt toe bij NK schaken eindhoven Met nog vier ronden te spelen is de spanning aan de kop van de ranglijst in het toernooi om de nationale schaaktitel toegenomen. Door een uiterst fortuinlijke zege op Leidenaar Ri- ni Kuijf in de zevende ronde plaatste titelverdediger Jeroen Piket uit Leiderdorp zich in Eindhoven naast John van der Wiel op de eerste plaats. Van der Wiel speelde remise tegen Cifuentes. GLG organiseert toernooi in najaar leiden De Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen (GLG) organiseert dit jaar op 14 november in de Leidse Vijf-Meihal de Open Leidse Kampioenschappen. Evenals vorig jaar bestaat de kampioenschappen uit de disciplines tumen, springen en jazz- gymnastiek. Het is de bedoeling het toernooi in groter nationaal verband te organiseren. Gevolg is^dat de voorinschrijving aan beperkingen onderhevig is. EINDHOVEN ROB V De Koninklijke Nederlandse La wn Tennisbond (KNLTB) denkt nog dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van het nieuwe bondsbureau annex tenniscen- trum in Zeist. Voorzitter Ruurd de Boer bespreekt over een week de plannen voor het mil joenenproject met het gemeen tebestuur van Zeist. Net als de vóetbalbond wil de KNLTB in het centraal gelegen Zeist een administratief cen trum bouwen waar in de directe nabijheid ook kan worden ge tennist. De bedoeling is dat er twee hallen met elk vier banen komen. Gedacht wordt aan een tribunecapaciteit van 3000 plaatsen. De tennisbond zal een slordige vier miljoen gulden op tafel leggen voor het bondscen- trum dat een einde moet maken aan de ruimtenood in Hilver sum. De grootscheepse plannen van de bond stuitten in een eer der stadium op bezwaren in Hilversum. „De gemeente Zeist wil ons echter graag hebben, al heeft de politiek zich daar nog niet uitgesproken", zegt De Boer, die verwacht dat in sep tember kan worden begonnen met de bouw. Als het centrum er is kan de bond de NK indoor, die nu nog in Amsterdam wordt gehouden, straks in 'eigen huis' organise ren. Die zogeheten Masters werden gisteren geadopteerd door een nieuwe sponsor, Mitsubishi Motors. Het bedrijf tekende gisteren in Eindhoven een driejarig contract en zal drie edities lang zijn naam verbin den aan het indoorevenement. Ook zal de nationale ranglijst de naam dragen van de nieuwe geldschieter die Audi opvolgt. Na een nieuwe hoofdsponsor, Credit Lyonnais, sloeg de bond dus weer een behoorlijke vis aan de haak. Kantoorgebouw De Aar is gesitueerd in het centrum van Alphen aan de Rijn pal naast het overdekte winkelcentrum 'Aarhof. Te huur zijn ruimten vanaf 100 m3 tot aan een totaal van ca. 2.000 m3. De flexibele indelingsmogelijkheden en de geboden faciliteiten garanderen een prettig werkklimaat. De Aar is uitstekend te bereiken met zowel het eigen- als het openbaar vervoer; bushalten bevinden zich op loopafstand. Interesse? Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de makelaars Van 't Hof bedrijfshuisvesting, telefoon 01720 - 93743, Rob Muns' makelaarshuys, telefoon 01720 - 93942 of met'onderstaand kantoor. Nationale-Nedertanden 070- 3 419 420 ■M handje bij het verzetten v GPD-VERSLAGGEVER De bondscoach van Joegoslavië legt vervolgens uit dat de gru welijke burgeroorlog in zijn mooie vaderland daarvoor te diepe en ook nog te verse won den heeft geslagen. Osim: „Als jij een familielid in de strijd zou hebben verloren, zou je er ook grote moeite mee hebben in één elftal te voetballen met de landgenoten van de man die jouw familielid heeft doodge schoten. De wonden moeten eerst helen." Door de aderen van het impo sante en te doorvoede lichaam van Ivica Osim stroomt Kroatisch bloed. Nationalisti sche gevoelens zijn hem even wel vreemd. Zegt hij. „Ik ben kosmopoliet", verklaart de 50- jarige reus, wiens gezin in Sera- jewo (Bosnië) woont en die het tot twintigvoudig international schopte en in de jaren zestig ook een blauwe maandag op de loonlijst stond bij PEC Zwolle. De kosmopoliet Osim is de enige Kroaat in de groep Joego- Slavische spelers en begeleiders die maandagmiddag is neerge- Ivica Osim maakt een armgebaar van 'daar gaan we weer' en zegt: „Ik bemoei me niet met politiek. Ik weet alleen dat er spelers zijn die graag in de nationale ploeg zouden spelen, maar voor wie dat onmogelijk is." streken in een motel in Katwou de. Daar, vlakbij Volendam, be reiden de geselecteerde voetbal Iers van de verscheurde Bal kanstaat zich voor op de oefen interland vanavond tegen het Nederlands elftal. De voor Zel- jeznicar Serajewo uitkomende Stanic is weliswaar ook Kroaat aar is opge- Serajewo, zodat hij min of meer als een Bosniër wordt beschouwd. Stanic werd op het laatste moment aan de selectie toegevoegd, omdat ster aanvaller Darko Pancev hals overkop naar Milaan moest om de laatste plooien van zijn over gang naar Inter glad te strijken. De bobo's van de Joegoslavi sche voetbalbond, die griep als officiële reden voor Pancevs ab sentie hebben opgegeven, zien het uitstapje van de Europese topscorer van het afgelopen sei zoen oogluikend door de vin gers. Zij ruiken geld, want van de transferprijs van iedere inter national die naar het buitenland wordt verkocht, ontvangt de bond vijf procent. Dejan Savice- vic, eveneens Rode Ster Belgra do, is vanavond in het Ajax-sta- dion wel van de partij. De Strauss van het Joegoslavische voetbal, zoals de dirigent van het nationale elftal wordt ge noemd, is volgend jaar teamge noot van Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit, mits de laatste bij AC Milan blijft. Savicevic is één van de twee Montenegrijnen in de zestien koppen tellende Joegoslavische selectie, waarin alle deelrepu blieken van weleer zijn verte genwoordigd. Brnovic is de an dere. In het bonte gezelschap bevinden zich verder zes Ser viërs (Milojevic, Vujacic, Stojko- vic, Mijatovic, Jugovic en Stano- jkovic), vier Moslims uit Bosnië (Omerovic, Hadzibegic, Bazda- revic en Kodro), twee Slovenen (Milanic en Novak), één Mace doniër (Najdoski) en de eerder genoemde Bosniër met Kroati sche wortels Stanic. In de groep ontbreken de Kroaten Tomislav Ivkovic (Spor ting Lissabon), Robert Jami (Ba- ri), Zvonimir Boban (AC Milan, maar uitgeleend aan Bari), Da- vor Suker (Sevilla), Zoran Vulic (Nantes), Davor Jozic (Cesena), Zlatko Vujovic (Sochaux) en de bekendste van allemaal, de voor Real Madrid uitkomende Robert Prosinecki. Ook op de eindron den van het EK over ruim twee maanden in Zweden, zal bonds coach Osim geen beroep op hen kunnen doen. „De spelers uit Kroatië zouden het liefst ge woon mee doen, maar hebben bedankt omdat ze door hun ei gen volk onder grote druk wor den gezet", laat Nemanja Stankovic, de vice-voorzitter van de Joegoslavische voetbal bond, weten. Dreigement Van Prosinecki, die een Kroati sche vader en een Servische moeder heeft, wordt gezegd dat hij is bedreigd met brandstich ting in het houtverwerkende be drijf dat zijn vader runt in Za greb, als hij een uitnodiging voor het Joegoslavische elftal zou aanvaarden. De blonde middenvelder is overigens ge blesseerd en Leo Beenhakker verwacht hem dit seizoen niet meer bij Real Madrid in te kun nen zetten. De selectie waarmee Osim, dit seizoen ook trainer van Par- tizan Belgrado, Oranje van avond tegemoet treedt, vormt eveneens het raamwerk van de, ploeg waarmee hij straks afreist naar Zweden. De Macedoniër Pancev en de momenteel ge blesseerde Serviërs Mihailovic (Rode Ster), Spasic (Osasuna) en Djukic (Deportivo La Coru- na) zullen de EK-expeditie naar alle waarschijnlijkheid meemaken. HAARLEM KAREL JANSEN GPD-VERSLAGGEVER Michel Karsten was sportarts van de voetbalclub Haarlem toen hij voor de eerste keer in aanraking kwam met het ge bruik van doping. „Het was in de periode dat Barry Hughes nog trainde, ik dacht het sei zoen '73-74", glimlacht de Haarlemse huisarts bij de ge dachte. „Corticosteroïden. Ik had er al een vermoeden van. Een levensgevaarlijk middeltje. Een bijnierhormoon dat bij operaties en gevallen van stress veel verdoezelt." Karsten kwam erachter via een speler die de pillen van een collega had gekregen. Ze wer den als snoepjes rond gedeeld. „Dat was voor mij het sein om de voetbalclub de rug toe te ke ren. Ik had de club gewaar schuwd. Als dergelijke praktij ken achter m'n rug om zouden gebeuren, wilde ik geen enkele verantwoordelijkheid meer dra gen. Vanaf dat moment is Haar lem een gesloten boek voor mij." Wat niet gold voor doping. Want Michel Karsten. geboren in 1942, gaat door het leven als de man die geen blad voor de mond neemt wanneer het ge bruik van anabolen in de Ne derlandse sportwereld ter spra ke komt. 'Een strijd tegen de hy pocrisie'. zo zegt hij zelf. Zoals hij ook de reactie van de schaatsbond hypocriet vindt. Coach Ab Krook en ploegarts Frank Nusse hebben al met een rechtszaak gedreigd, omdat Karsten de goede naam van Veldkamp c.s. door het slijk heeft gehaald. In het televisie programma van Gert Berg deel de de huisarts doodleuk mee dat enkele schaatsers, sommi gen van hen Albertville-gangers, ook door hem begeleid worden bij het gebruik van anabole ste- roïden. Karsten is nauwelijks onder de indruk van alle commotie die er is ontstaan over zijn openhartigheid. „Mijn enige be doeling was om Ria Stalman en Ruud Wielart in bescherming te nemen. Het irriteert me mate loos dat zij nu door alles en ie dereen als de grote zondebok ken worden aangewezen." „Hoe kan", veert Michel Kar sten dan op, „hoe kan de schaatsbond glashard zeggen dat de kernploeg 'schoon' is. Hoe kunnen ze dat! Ik weet wie ik hier heb zitten, en bovendien: een bond kan pas van zichzelf zeggen dat de sporters clean zijn wanneer er controles bui ten de wedstrijden om zijn ge daan die allemaal negatief uit vallen." Michel Karsten is tegen do ping. Hij zegt alleen zijn mede werking toe ('belangeloos') wanneer de sporter ondanks de waarschuwende woorden over bijwerkingen en blijvende ver anderingen in het lichaam toch voor anabolen wil kiezen. Kar sten doet het ter bescherming. „Anders kiezen ze voor vaak buitenlands spul dat nog ge vaarlijker is. Ik werk volgens de ethische normen van het art senbestand. Legaal dus. Om de sporter die zelf voor anabolen kiest op een verantwoorde ma nier te begeleiden. Beschouw me maar als de advocaat die een verdachte verdedigt." Fernando Plnero blijft zijn ploeggenoot Mathieu Hermans in het tweede gedeelte van de tweede etappe van de Catalaanse Week net voor. Eer der op de dag boekte Hermans in de sprint wel succes. foto» ipa BARCELONA ANP Mathieu Hermans heeft weer zelfvertrouwen. De sprinter in de Spaanse formatie Lotus veroverde gisteren in de Catalaanse Week zijn tweede hoofdprijs van het seizoen. In het eerste gedeelte van de tweede etappe versloeg de Nederlander het complete peloton in de eindsprint. In de namiddag was Hermans dicht bij zijn derde setzoenzege. Ploeggenoot Pinero voorkwam echter het tweede dagsucces van de Nederlander. Op de streep had Pinero nog een dubbele lengte over op de niet voluit sprintende Hermans. Johan lammens was de pechvogel van de dag. In het tweede gedeelte van de etappe kwam nij ten val liep hij een achterstand van elf minuten op. De Frans man Colotti blijft leider in het algemeen klassement. SI J OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Volgens het pro grammaboekje van de Afdeling Leiden dienden de B-regiona len van Roodenburg afgelopen zaterdag aan te treden tegen WSE. Nietsvermoedend stuur de trainer Peter Slingerland zijn jonge ploeg daarom rond de klok van één uur de kleed kamer in (er zou om twee uur worden afgetrapt), want on danks de slechte weersom standigheden had de consul groen licht gegeven voor de wedstrijd. Voor de zekerheid waagde Slingerland maar een belletje naar de tegenstrander uit Waddinxveen om door te ge ven dat er op Noord gevoet bald kon worden. De dienst doende bestuursleden van WSE hadden voor de oefen- meester een uiterst curieuze mededeling in huis: „We komen helemaal niet naar I Uien." Slingerland was lichtelijk ver baasd. Verbazing sloeg om in verbijstering toen de WSE-lei- ding nem het volgende toef luisterde: „Want we hoei>en helemaal niet tegen Roodenburg te spe len. Slingerland sprintte vervolgens naar de kleedkamer om zijn elftal van de laatste ontwildce- lingen o\) de hoogte te bren gen. Vervolgens bekeek Slin gerland het programmaboekje nog maar eens. Maar het stond er toch echt: zaterdag 21 maart, Roodenburg BI-WSF. BI, 14.00, Scheidsrechter Kaf fa. Een telefoontje naar de Haag se voetbalbond, die de jeugd- competitie organiseert, leerde dat in het Leidse programma boekje de verkeerde wedstrij den waren afgedrukt. Daar sta je dan als trainer en voetballers, volledig in je hemd gezet door slapende ad ministrateurs in Leiderdorp. Competitieleder Jozef van der Vooren geeft volmondig toe dat het afgedrukte programma volledig fout was. Maar daar konden wij niks aan doen. Wij hebben net pro gramma i<an afgelopen week einde weken geleden in Den Haag opgevraagd en toen kre gen we dit opgestuurd. Later besloot Den Haag het pro gramma te wijzigen. Op dat moment waren de officiële me dedelingen al lang uit. Dan was er toch voldoende tijd over om de clubs van de wijzigingen op de hoogste te stellen? Van der Vooren: NatuurlijkDat is ook ge beurd. De clubs die m die klas se spelen hebben allemaal be richt ontvangen De wijzigin gen hebben in Voetbal West ge staan, het programmaboekje van Den Haag Das de secretaris van Rooden burg heeft gewoon prettig doorgeslapen, toen hij post uit Den Haag ontving Van der Vooren „Ik denk inderdaad dat de se cretaris inderdaad niet heeft opgelet. Hartelijk dank voor uw oplet tendheid Was getekend. Peter Slingerland en Roodenburg B 1. riatleet Casper va den Burgh heeft heel veel om voc steekt niet alleen tijd geld in de combinatie van zwemmen, wielrennen, hard lopen en 's winters ook nog schaatsen, maar offert er zelfs een stukje van zijn toekomst aan op. Zo staakte hl| vorig jaar zijn opleiding aan de pabo in Oegstgeest om zich hele maal aan de ulthoudlngsproe ven te kunnen wijden. Im mers. 1992 zou het grote oogstjaar worden Als laatste jaars junior zou Van den Burgh zich zelfs kunnen me ten met zijn sterkste leeftijds genoten uit heel Europa. Eerst even dit. Wanneer en waar zijn die Europese kam pioenschappen voor junioren dit jaar eigenlijk? Van der Burg: Dat had ik je vorig jaar pre cies kunnen ivrtellen, maar n interesseert het me geen moer „Ik geloof dat ze in Drunen worden gehouden, maar in c geval zonder mij. -JU Dat is het probleem niet. Ik had de tickets bij wijze van spreken al in de knip, toen in het blad van de Nederlandse triathlonbond (NTB, red) in februari plotseling een regle mentswijziging stond afge drukt in zo n miezerig kadertje Wat bleek daaruit? De leeftijd waarop triatleten senior wor den, is in Nederland vanaf 1 januari 1992 met terugwerken- de kracht met één jaar terugge bracht tot het jaar waarin zij 20 worde/u Toevallig geldt dat ook voor mij. Daarvan baal ik behoorlijk, ook al heb ik me er inmiddels bij neergelegd. Het viel me vooral zo rauw op mijn dak, omdat de NTB in novem - her nog had lyepaald dat de leeftijdsgrens niet zou worden veranderdL Daarna is de bond tijdens het ETU-congres (Eu ropese triathlon unie. red.) toch door de bocht gegaan Is het dan zo erg om snel vol wassen te worden. Wat goed is, komt loc li «aal mxT' „Dat klopt Inmiddels maak ik mij er ook niet meer zo druk om Meedoen met de senioren beschouw ik nu als een nieuwe uitdaging. Maar het geeft wel een hele rompslomp. Ik heul mij al ingeschreirn voor aller lei wedstrijden bij de junioren, waarbij ik in ieel gevallen kans zou maken op de hoofd prijs. Mijn hele seizofn luul ik afgestenul op deehuime aan de Europese kampioenschappen voor junioren, waar ik kam maakte op een plaats hij de mm n KkwnMmi kan ik nu op mijn buik schrij ven In plaats daarvan mag ik wel bii de senioren aan htuve thathlnns dreinen meteen twee keer heb ik als broekie weinig te zoeken. En om bij de senioren naam loos in dr middenmoot tc ein 'iipm ixnl hi| zijn studir m oktober niet hoeven staken. „Oelukkig laat mijn sponsor dagen ah klusjesman werk. krijg ik nog slonls alle ruimte. Die heeft er ook alle begrip voor dat ik hij de senioren waarschijnlijk minder opval dan bij de junioren Sterker nog, ik mag zelfs vaker vrij ne men onuial ik voor die halve marathons nog meer moet DM is •er. Daar i 19 nog

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23