9 Schrijvende Lezers Audio Sonic Hoofdtelefoon HP2I 1SL Leiden 5 Meiplein 1+16,071-766667 WOENSDAG 25 MAART 1992 22 Lezers van deze krant kunnen per brief reageren op de inhoud. De reacties - mits kort en bondig geformu leerd - worden geplaatst in de rubriek 'Schrijvende le zers'. Publikatie kan zonder opgaaf van redenen wor den geweigerd en te lange brieven worden ingekort. Elke brief moet zijn ondertekend met naam, adres en woonplaats. Anonieme brieven worden nimmer ge plaatst. Richt uw brieven aan: hoofdredactie Leids- ch/Alphens Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Overlast Veel mensen ergeren zich aan geluidsoverlast. Herhaaldelijk staan daarover artikelen in deze krant. Óndanks de grote bekend heid van deze ellende, worden vandaag de dag de meeste wo ningen nog steeds slecht geïso leerd. Veel woningen voldoen jammer genoeg maar op het nippertje aan de norm en som mige niet eens. Dat is onverant woord in zo n rumoerige tijd met stereo-installaties en meer dere televisies per gezin. Geluidsisolatie is duidelijk een sterk achtergebleven en on derontwikkeld terrein. De bin- n, woningscheidende i, plafonds, deuren, vloe- daken laten meestal veel i over. Een goede aanpak van dit ernstige volks- en milieupro bleem zou zijn: veel meer on derzoeken doen naar een ma nier van bouwen en naar soor ten bouwmaterialen die zo min mogelijk kosten en een uitste kende isolatie bieden. Sommigen veronderstellen dat de gehorige bouw een be zuiniging van de overheid is, doch dit is zeer onwaarschijn lijk. Het kost de staat uiteinde lijk alleen extra geld als mensen door overlast slechte leerpresta ties leveren, als arbeidspresta ties worden gedrukt met als ge volg ontevreden werkgevers en meer ontslagen en werklozen die van een uitkering moeten leven. Uit bovenstaande blijkt wel dat het is te hopen, dat geluids isolatie meer aandacht krijgt. De maatschappij zou er in veel opzichten met grote sprongen op vooruit gaan. Discriminatie Leidenaar Klink klaagde in ingezonden brief over het feit dat mensen met een laag inkomen niet meer in aanmerking komen voor een nieuwbouwhuis. Deze woningzoekenden worden gediscrimineerd, aldus de briefschrijver. Het is me wel duidelijk dat als er iets niet deugt er naar de minderheden wordt gewezen. Maar het is wel zo dat met lage inkomens, en dat zijn niet alleen de buitenlanders, een woning met lage huur of een luxe eengezinswoningen met hoge huur met huursubsi die krijgen toegewezen. Als zo wel man en vrouw werken kun nen die eeuwig in hun dure flat blijven, onmdanks het hoge aantal punten dat zij hebben. Zij vallen tussen de wal en het schip. Want hier in Nederland word je gestraft als je werkt. En is het dan niet waanzinnig dat in tijd van hoge woning nood het huis in de Meidoom- laan 37 op 13 april een jaar leegstaat. Het is niet gereno veerd en heeft geen centrale verwarming. Het wordt gewei gerd en mijn dochter krijgt het niet omdat ze twee dagen in de week werkt, waardoor haar in komen te hoog is. Misschien iets voor brief schrijver meneer Klink? Wie worden gediscrimineerd? Ik denk eerder degenen die van wege de hoge lasten er iets bij willen verdienen. H. Uljé Plantfeber, Tulpenstraat 2, Leiden. Waanzin Naar aanleiding van de olievervulling op het strand van Zuid-Holland schreef eer Vervuiling van het strand door olie die door schepen op z aan het papier toe. 17-jarige vwo-scholiere uit Katwijk de volgende oproep. Terwijl ik anders op zondagoch tend wakker word met een lek ker ontbijtje, werd ik deze zon dag, de 15de maart, wakker en hoorde het nieuws. „Langs de kust van Katwijk en Noordwijk is vannacht over een lengte van 25 tot 35 kilometer voorheen geloosde olie aangespoeld." Waarwakker was ik, meteen! Natuurlijk ben ik direct naar mijn geliefde strand gefietst om de schade met eigen ogen te kunnen aanschouwen. Toen ik daar zo stond en uitzag over-het strand en de zee, sprongen de tranen in mijn ogen. Een brok in m'n keel voorkwam dat ik gil lend de nog witte en levende meeuwen opschrikte. Inééns werd ik bezeten van gevoelens en ideologieën. Met alle macht wilde ik deze rom mel, desnoods alleen, oprui men. Ik wilde persoonlijk de schuldige besmeuren met zijn eigen oli;, ik wilde boetes, ge vangenisstraffen en verbannin gen invoeren: ik wilde alle men sen wakker schudden tot een verenigd protest en... ik voelde me ontieglijk machteloos. Een tijdlang heb ik daar ge staan, de frjne wind door m'n haren, ik dacht na over De Waanzin van mensen. Nooit had ik me zozeer de onverant woordelijkheid, het egoïsme en de enorme domheid van vol wassenen gerealiseerd. Hoe is het mogelijk dat normale, intel ligente mensen zoiets kunnen en laten doen? Deze gebeurtenis is de laatste druppel. Mijn tolerantie wat be treft milieuvervuiling is maar gering. Daarom doe ik een ver zoek aan alle lezers. „Wordt al lemaal eens wakker, want sa men staan we sterk" zo luidt het toch? „Laten we ons, allen in stil protest, onttrekken aan ons werk en onze verplichtingen." Misschien brengen we dan de mensen die werkelijk een machtspositie hebben, ook enig besef bij. Maar ach, we zijn toch alle maal een stel schapen gewor den die nooit meer massaal in protest komen? Want is het niet veel eenvoudiger wat meer te betalen 'voor het milieu', de rommel op te laten ruimen en gewoon je mond te houden en te berusten in het feit dat we onszelf naar de knoppen hel pen? Maar Waanzin is het. Wel terusten! Brigitte v.d. Bent, Hoomeslaan 209, Katwijk. TGV In de artikelen 'Kinderen 'Ieren' TGV-problemen' en 'Het lijkt misschien wat dubieus, die boekjes' in het Leidsch Dagblad van 20 en 21 maart werd omschreven hoe leerlingen van de Zoeterwoudse Bernardusschool in een project de problematiek van de TGV bespraken. De artikelen die in dit dagblad verschenen over de brochure die de Actiegroep TGV Zoeter- woude in het kader van het pro ject 'vervoer' op de Bernardus school te Zoeterwoude heeft ge steld tegenover de brochure van de NS, ademen een sfeer van verdachtmaking tegen de actie groep, als zou zij schoolkinde ren gebruiken voor propagan distische doeleinden. Dit vraagt om een nadere toelichting. De actiegroep heeft de school direct duidelijk gemaakt in geen geval kinderen te willen indoc trineren of te willen misbruiken propaganda, juist om re denen van een evenwichtige voorlichting aan de kinderen de school voorstander van het idee om in een brochure de actiegroep de TGV-pro- blematiek eens van een andere kant te belichten dan de NS doet in een brochure, die zij op scholen hebben verspreid. De NS uit niets dan lof over de TGV. Daarin gaan zij zelfs zover, dat zij suggereren dat de aanleg van een nieuw spoor voor de TGV een oplossing biedt aan 'Mark', die elke dag 15 kilome ter naar school moet fietsen. Letterlijk: „In dit verhaaltje zie je hoe je met een sneller ver voermiddel in minder tijd op school komt." Hier worden mijns inziens gedachten gema nipuleerd. In de lessen, die aan de TGV gewijd waren, zijn zowel het boekje van de NS als dat van de actiegroep behandeld. Alleen in de oudste groepen. Deze kinde ren komen in een leeftijd waar in zij leren omgaan met ver schillende meningen over een zelfde onderwerp. De aanha lingstekens om 'leren' in de kop van uw artikeltje van vrijdag hadden gerust geschrapt kun nen worden. Het uitbrengen van de brochure ging met de nodige voorzichtigheid"gepaard. De ac tiegroep heeft het werkje van te voren voorgelegd aan ouders, onderwijzend personeel van verschillende scholen en diverse buitenstaanders. Geen van allen oordeelden zij dat sprake was van indoctrinatie. De gewraakte invulzinnetjes (in beide artikelen worden ze in negatieve zin aangehaald) wa ren bedoeld om aan te duiden dat de slogan van de actiegroep 'te hard rijden kost te veel', niet alleen over geld gaat maar dat er meer onder de zon is. In de brochure van de actie groep wordt de TGV niet door het slijk gehaald. Moge hier nog eens duidelijk worden herhaald dat niet alleen de Actiegroep TGV Zoeterwoude, maar ook al le andere actiegroepen uit het Platform Hogesnelheidstrein Nederland, alsmede vele ge meenten, de provincie Zuid- Holland en gerenommeerde deskundigen zich uitspreken te gen de aanleg van een nieuw tracé voor de TGV; niet tegen de komst van de TGV in Neder land. Genoemde instanties en personen pleiten voor zorgvul dige aanpassing van de TGV in het bestaande spoorwegnet. Piet Vis, lid Actiegroep TGV Zoeterwou- Kruisgebouw Onze redacteur Jan Rijsdam nam het in de rubriek Bouwkunst op voor het veel verguisde Kruisgebouw aan de Van Vollenhovenkade in Leiden. Onder het hoofd Bouwkunst trof ik op de pagina cultuur en kunst van uw krant van 21 maart een beschrijving van Jan Rijsdam over het nieuwe kruis werkgebouw aan de Van Vollen hovenkade aan. De architect, Koen van Velsen, is er bepaald van uitgegaan dat de Vredes- kerk alleen wordt gebruilct voor kerkdiensten, waarbij hij over het hoofd heeft gezien dat er ook kleine zalen zijn, die af en toe of vaker gehuurd worden door clubs of verenigingen. Zo repeteert het koor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Leiden/Oegst- geest er elke dinsdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in de zaal recht tegenover het nieuwe gebouw. Bij felle zonneschijn worden wij verblind door het licht dat door de metalen 'doos' wordt teruggekaatst, hetgeen zéér hinderlijk is. Ik hoop dat dit nog eens ter ore komt van de architect die, hoewel beroemd, ook nog wel eens een 'steekje' laat vallen. N. de Rooij-Gijselaar, Berlicumstraat 3, 2341 AH oegstgeest Dit Voordeel is Voor U Bosch wasautomaat WFA1010 'capaciteit 5 kg *18 wasprogramma's •energiespaar programma 'toerentalkeuzetoets 800- 1000 toeren/minuut 'zelfreinigende afvoerpomp. Zanussi koel/vrieskast Z920 9RE 'inhoud koelruimte 216 liter •inhoud vriesruimte 79 liter •invriescapaciteit 4 kg/24 uur •automatische ontdooiing koelruimte •thermostaat knop. 1099.- inruil 7-100.-^ v Blue Air wasautomaat AR 1078 TX *5 kg inhoud *1000 toeren per minuut 'r.v.s. trommel en kuip •16 wasprogramma's. Aristona kleuren TV KV9537 *55 cm flatsquare beeldbuis 60 voorkeuzezenders *stereo 'teletekst geheugen voor 3 pagina's *on-screen display *ind. afstandsbediening. Philips midiset AH300 *2x20 Watt 'semi-automatische draaitafel 'tuner met FM. MG. en LG •3-bands equalizer 'dubbel cassettedeck met high speed dubbing 'tot 30 nummers programmeerbare CD- speler met o.a. shuffle play *ind. boxen. Effectieve laarreme u fem>ddekJ 235% via Comfort financieringen. Maxell UR60 audiocassettes miiiiiiiiuimiiiuuiii»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22