Overname Vliko moet vooral milieu dienen }).S i Arbeidsbureau werkt verre van optimaal Stand van Zaken het Ambacht Ziekenhuisbed in de top tien NIJMAN WOENSDAG 25 MAART 1992 21 ERKiANWÏTlfl<NC,S Zakelijk Onder deze titel verschijnt vanaf nu iedere week op de ze pagina een overzicht van kort nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin en Bollenstreek. Berichten over openingen van win kels, de benoeming van functionarissen in het be drijfsleven, de introductie van nieuwe produkten of andere voor consumenten in de regio interessante za ken vinden hier een plaats. Stuur uw berichten voor de ze rubriek naar Leidsch Dagblad, Postbus 54 2300 AB Leiden, t.a.v. 'Zakelijk'. Kondor Wessels LEIDEN Aannemingsbe drijf M.J. Goosen B.V. uit Al melo begint deze week met de bouw van 88 terraswonin gen in Amstelveen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 7,8 miljoen gulden. Goossen maakt deel uit van de in Lei den gevestigde Kondor Wes sels Groep N.V., het voorma lige IBB Kondor. Gouden Knoop LEIDEN Atelier De Gou den Knoop opent op zater dagmiddag 4 april zijn deu ren aan de Leidse Heren straat 43e. Het bedrijf maakt kleding en herstelt oude jur ken, jassen, broeken etc. Daarnaast verkoopt De Gou den Knoop kledingstoffen. Record convention REGIO/AMSTERDAM On--- der de titel 'Amsterdam re cord convention' wordt in de Amsterdamse Jaap Edenhal aan de Radioweg ieder half jaar een grote platen- en cd- beurs gehouden. Onder de 600 meter stands zijn specia le afdelingen voor wave/punk, fifties/sixties singles en zwarte muziek. De volgende beurs is op zater dag 28 maart, van 10-17 uur. Toegang 7,50 gulden. Inlich tingen onder nummer 02291-1157 (dagelijks na 20.00 uur). De overname van het Leiderdorpse bedrijf in bouw- en sloopafval Vliko door het Amerikaanse afvalverwijde- ringsbedrijf Waste Managment Europe moet volgens Vli ko- directeur H.J. Koen vooral het milieu dienen. „Waste voert intern een streng milieubeleid en dat gaf voor ons de doorslag om met hen verder te gaan", aldus Koen. LEIDERDORP UESBETH BUIT1NK Met oerdegelijke en bemodder- de schoenen onder een strakge- sneden Italiaans pak probeert Koen het snelle zakenleven te combineren met de praktijk van zijn branche. „Ik blijf directeur, maar heb nu aan de directeur van Waste verantwoording af te leggen. Door de overname ver andert er in hele bedrijf niets. We blijven onder onze eigen naam, we houden dezelfde kleuren en werken met dezelfde mensen." Het bedrijf aan de Achthovenerweg telt 35 werkne mers. De voortdurend veranderen de eisen voor de afvalverwer king dwongen Koen senior zijn aandelen te verkopen aan Was te. Koen junior „De afvalmarkt vergt zo verschrikkelijk veel in vesteringen, de markt verandert met de dag. We moeten steeds nieuw materiaal aanschaffen voor gescheiden afvalverwer king, nieuwe machines, het ter rein moet worden aangepast. De milieu-eisen worden steeds strenger en dat is een hele goe de zaak. Maar om dat te kunnen waarborgen, èn om het bedrijf veilig te stellen en de mensen voor langere termijn zekerheid te bieden, is geld nodig", legt Koen uit. Waste loopt door het interne milieubeleid op de Nederlandse ontwikkelingen vooruit, zegt Koen. En Vliko voldoet voor 75 procent al aan die interne milieueisen van Waste. Wat gaat veranderen is dat het hoofd van de recycling elke week op papier komt zetten wat er in de hal gebeurt en dat wordt gerap porteerd aan Waste. Er komt dus een betere controle op wat wordt verwerkt." „Aan de provinciale eisen vol doen we al helemaal, anders zouden we niet een afvalstof- fenvergunning hebben gekre gen. We hebben een vloeistof dichte vloer, de afvalboekhou- ding is geautomatiseerd, we hebben een weegbrug en een overdekte hal. Dat lijken mini male punten, maar voor ons zijn het veelomvattende maat regelen." Vliko verwerkt afval uit de he le Randstad, van de Bollen streek tot en met Hoek van Hol land. Dat wordt zoveel mogelijk gescheiden in verwerkbaar af val. „Van het hout dat we sorte ren wordt in de houtverwer kingsindustrie spaanplaat ge maakt, papier wordt herge bruikt en plastic, metalen en puin worden uit het afval ge haald. Uiteindelijk blijft zo'n 20 Werknemers van Vliko sorteren bouw- en sloopafval dat uit de hele randstad wordt aangevoerd naar het Lei derdorpse bedrijf. Ongeveer 75 procent van het materiaal kan worden hergebruikt. foto hielco kuipers „Op de foto ben ik een prothese aan het afwerken, een beetje de scherpe randen bijwerken en dan kijken of-ie afgeleverd kan worden. Mijn werk is de totale pro- duktie van een prothese, de maat opnemen en bijwer ken. Er komen hier een heleboel onderdelen kant-en- klaar binnen, maar dan heb je nog geen prothese die goed op het lichaam past. Ik repareer ook, je kunt dat vergelijken met het werk van een horlogemaker." „We maken hier voornamelijk arm- en beenprothe sen, maar ook beugels en spalken. Verder zijn er bijpro- dukten als halskragen en kniekousen. Die maken we niet zelf, maar die worden hier wel verkocht. En laat ik vooral niet vergeten te vertellen dat we hier ook een aparte schoenmakerij hebben voor orthopedisch schoeisel. Dat zijn speciale hoge of lage schoenen." „Mensen komen hier., doorgestuurd door hun arts. Dan begint het echte teamwerk om ze weer zo goed mogelijk op de been te helpen soms letterlijk ja. We werken samen met revalidatieartsen en ergotherapeu- Sommige mensen denken dat ze door mecha nisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar niets is minder waar. Ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala van produkten. Maar wat maakt hun arbeid dan zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag als eerste in een serie Peter van-Vliet (32), maker van prothesen bij de Anna Kliniek b.v., een in de Leidse Mezen- straat gevestigd orthopedisch-technisch be drijf. ten. De Anna Kliniek doet dan de technische kant van het werk. „Ik werk hier met verschillende materialen. In een prothese zit soms fijne electronica, sensoren die reage ren op signalen van spierweefsel. Bij mijn werk komt dus ook een beetje electronicakennis kijken, electrodes en motortjes doormeten, dat soort dingen. Verder wer ken we hier met koolstofvezel versterkt polyesterhars, glas, nylon, dracon en andere kunststoffen, maar ook met hout, leer en metaal." ons vak is ambachtelijke techniek, je je medemens een stukje op weg helpt. Ik vind het schitterend werk. het is ontzettend veelzijdig en ie gaat veel met mensen om. Maar het mooiste is toen wel als je mensen blij naar huis ziet gaan, je maakt als het ware weer compleet. Dat maakt het motiverend: een probleemgeval is juist een uit- tot 25 procent van de afvalberg over. Dat gaat naar de stort plaats." Jaarlijks verwerkt Vliko ruim 40 miljoen kilo bouw- en sloopafval. In de Vliko-hal wijst Koen op de afvalbergen. In een grote bak liggen tube's kit. „Die worden in de bouw gebruikt en horen ei genlijk meteen apart te worden gelegd. Maar we komen ze nog heel veel tegen." In een andere hoek ligt een enorme stapel Heineken-bierviltjes. „Die wor den drie keer per week gebracht en wij zenden die stapel meteen door naar Popla. Dat wordt wc- papier." Een patiènt kan in ziekenhuisbed Plano zelf de hoogte van het ligvlak, de rugsteun en de beensteun verstel len. De twee zijhekken kunnen onder het ligvlak worden opgeborgen, waardoor In- en uitstappen en opma ken makkelijk wordt gemaakt. Hoofd- en voeteneinde kunnen eenvoudig worden verwijderd. Het bed is ge maakt van roetsvrijstaal en kunststoffen. Voor het nieuwe hefmechanisme is patent aangevraagd. fotopf Leidse vormgevers in de prijzen Een door het Leidse ontwerp bureau Ninaber, Peters en Krouwel ontworpen ziekenhuis bed is gekozen tot een van de tien beste produkten van het jaar. Het bed viel in de prijzen op het Industrie Forum Design Hannover (IF), dat jaarlijks een aantal 'IF Design Awards' toe kent. Het komt later dit jaar op de markt in Nederland. Ook een door het bureau ont worpen elektronische waterpas kreeg een prijs. Vanaf 1 april zijn de produkten te zien op de Hannover Messe in Duitsland. Deze tentoonstelling trekt jaar lijks 150.000 belangstellenden. Naar het Industrie Forum werden dit jaar 1420 produkten gestuurd, waarvan 267 een er kenning in de wacht sleepten. Belangrijke selectiecriteria zijn vormgeving, functionaliteit, ge bruiksvriendelijkheid, levens duur en milieuvriendelijkheid. Al sinds 1953 worden deze prij zen uitgedeeld door een inter nationale jury. De door het Leidse 'Industrial design' bureau vormgegeven waterpas wordt geproduceerd door het bedrijf Incom meet- en regeltechniek uit Lisse. Door middel van een electronische schakeling kan het apparaat zeer nauwkeurige metingen verrichten. De resultaten wor den weergegeven door een ge luid- en/of lichtsignaal, waar door het mogelijk is te werken op afstand of in slecht verlichte Het aan het Noordeinde in een historisch pand gehuisveste Ninaber. Peters en lüuuwel be staat sinds 1985. De dertig me dewerkers ontwerpen zowel huishoudelijke produkten als elektronische en medische ap paratuur voor de binnen- en buitenlandse markt. Bekend werd het bureau vooral door het ontwerp van Nederlandse mun ten met het portret van konin gin Beatrix. Directeur niet geschrokken van kritiek iemeucoir uuuurrcoiurc niet eens bij ons worden aange meld. Bovendien biedt die branche veel tijdelijke en part time banen aan. terwijl de meeste mensen voor de volle werktijd een vaste baan willen." Een extra probleem zijn de jeugdlonen, aie het voor veel winkeliers aantrekkelijk maken om vooral jongeren in dienst te nemen. Driekwart van de aan geboden banen heeft een leef tijdsgrens van 23. Van Gruns- ven: „Onder druk van de ar beidsmarkt zal die grens wel gaan schuiven, maar iedereen wacht tot zijn buurman de eer- „Ik ga niet in de verdediging," reageert directeur van K. van Grunsven van het Leidse ar beidsbureau, maar even-later Constateert ze: „We zijn er nog lang niet, maar we zijn op de goede weg." Ter tafel ligt een onderzoek naar de arbeids markt in de Leids/Alphense re gio, Gouda en de duin- en bol lenstreek, dat vorige week werd gepresenteerd. Daaruit blijkt dat zowel werkgevers als werk zoekenden kritiek hebben op het arbeidsbureau. Werkzoekenden hebben meer vertrouwen in uitzendbureau's en bedrijven plaatsen liever een advertentie, zo luiden enkele conclusies. Ook zijn veel werk zoekenden ontevreden over de scholingsmogelijkheden die het arbeidsbureau biedt. Het on derzoek is uitgevoerd in op dracht van het Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek (RBA), 660 M menwerkingsverband waaraan ook het Leidse arbeidsbureau deelneemt. Dat arbeidsbureau doet het zo slecht nog niet, meent de vo rig jaar benoemde directeur. In 1991 werden in totaal 12.000 personen als werkzoekende ge registreerd, terwijl het markt aandeel in de beroepsbemidde ling op 13 procent ligt. Dat zou volgens het rapport 20 procent moeten worden. „Natuurlijk zijn hier een aantal zaken voor verbetering vatbaar en dan be doel ik vooral een veraijdering in cultuur. Onze contacten met het bedrijfsleven moeten beter, maar ook onze klanten moeten anders worden benaderd." Van Grunsven noemt een aantal oorzaken waardoor vol gens haar het arbeidsbureau een bescheiden rol vervult op het terrein van arbeidsbemid deling. Zo worden in Nederland veel meer vacatures via perso neelsadvertenties vervuld dan in omringende landen en ner gens ter wereld is de rol van uit zendbureau's zo groot als in Nederland. Slechts tien procent van de vacatures wordt vervuld via zogenaamde netwerken, in Nederland beter bekend als vi tamine R (relaties). „Die laatste markt groeit en daar zullen we als arbeidsbureau ook in moe ten springen." Netwerken Om de arbeidsmarkt beter te kunnen bedienen werkt het Leidse arbeidsbureau vanaf vol gende maand met vier 'markt- teams', die zich specialiseren in een branche: onderwijs (en aca demici). detailhandel, bouw en gezondheidszorg. Vooral de eer ste en laatste sector zijn voor Leiden van belang. Door de aanwezigheid van de universi teit heeft Leiden een relatief hoog aantal werkloze academi ci. Aan de andere kant is de vraag naar werkers in de ge zondheidszorg in Leiden groter dan elders. Deze werkwijze met markt- teams is niet nieuw. Vroeger be stond al de zogenaamde vakbe middelaar, die ongeveer tien jaar geleden verdween. Het be sluit om deze werkwijze in een wat gewijzigde vorm weer te in troduceren werd genomen voordat het RBA-rapport ver scheen. „Dat bevestigt nog eens dat dit een goed initiatief is ge weest", zegt Van Grunsven. leder team moet contacten met werkgevers opbouwen, een eigen bestand met werkzoeken den opzetten en (in opdracht van de branche) scholingspro jecten ontwerpen. „We doen nu al veel aan scholing, maar dat moet nog beter op de markt worden afgestemdzegt Van Grunsven. „We hebben in Lei den bijvoorbeeld al veel werklo zen in de administratieve sec tor, terwijl ook veel mensen ad ministratief geschoold willen worden. We gaan natuurlijk geen mensen opleiden, terwijl ze kansloos zijn op de arbeids markt." Veertig procent van de inge schrevenen bij het Leidse ar beidsbureau heeft een opleiding op een niveau dat ligt tussen la gere school en mavo Veel men sen willen geen scholing volgen, of slechts gedurende een korte periode van enkele maanden. ..Daarmee kun je niet in de bouw en in de gezondheidszorg terecht, maar wel in de detail handel en dan heb je een pro bleem". constateert Van Gruns ven. „luist in de detailhandel worden veel vacatures via net werken opgevuld, zodat ze vaak Veranderen Op korte termijn verwacht de directeur van het Leidse ar beidsbureau geen grote veran deringen op de plaatselijke ar beidsmarkt. „Mentaliteitsveran dering is een kwestie van ja ren." Wel denkt zij dat het aan tal plaatsingen (mensen die via het arbeidsbureau aan een baan komen) zal toenemen van 1296 lil 1981 hu 1100 'In jav Waarschijnlijk wordt dit )aar voor 3650 vacatures bemiddeld. Het grote verschil tussen het aantal bemiddelingspogingen en het aantal mensen dat daad werkelijk aap een baan wordt geholpen ligt volgens Van Grunsven aan het feit dat werk gevers meerdere manieren ge oruiken om hun vacatures ver vuld te krijgen. „F.n dat is hun f;oed recht natuurlijk. Uiteinde- ijk wint de beste kandidaat toch." data- en lelec rijn van die raken die om N ij in nu Elektrotechniek vragen. ELEKTROTECHNIEK De enthou«ia*tr expert*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21