Procedurefout kost 'Rijnland' tonnen Regio VERBIJSTEREND Sterrenkundige trekt volle bak Conflict om promotie Burgemeester Paats heeft informatie achtergehouden Surveillanten in 'Hollands Midden' Geen hoger salaris tijdens opleiding Bezuiniging NZH valt mee NZH wil meer licht in haltes Westnederland koopt taxibedrijf WOENSDAG 25 MAART 1992 Bij uitgifte van vaarvergunningen Recreatieschippers in Zuid-Holland betalen dit seizoen maar tien gulden voor hun vaarvergunning. Vorig jaar was dat nog 50 a 60 gulden. Pleziervaarders die het geld voor hun vergunning al hebben gestort, ongeveer 200, krijgen het te veel betaalde bedrag van het Hoogheem raadschap Rijnland terug. De verlaging is overigens een malig en het gevolg van een procedurefout. Door die fouj kan Rijnland geen extra heffing doorberekenen voor he\ fonds Oeverherstel. leiden karen tancel Het Hoogheemraadschap stelt dat de provincie veel te laat be sluiten heeft genomen over wettelijke wijzigingen rond het Vaarreglement. Volgens de pro vincie heeft juist het Hoog heemraadschap te traag gehan deld met het doorvoeren van die wijzigingen. Door deze laksheid loopt het Hoogheemraadschap nu zo'n 350.000 gulden aan inkomsten mis. Die werden gestort in het fonds Oeverhertsel. Water schappen en particulieren kun nen daaruit subsidie krijgen om schade die door de pleziervaart aan oevers is veroorzaakt, te herstellen. Volgens het oude Vaarwegen- reglement gaf Rijnland ook al vergunningen uit, maar dat re glement is overgegaan in de Scheepvaartverkeerswet, die vo rig jaar juli van kracht werd. Provinciale Staten moest daar op opnieuw aanwijzen wie in de provincie de vergunningen moest verschaffen. De provincie Nood-Holland wees al in oktober 1991 het Hoogheemraadschap Rijnland aan. Pas in februari van dit jaar werd Rijnland ook door Zuid- Holland aangewezen. Volgens woordvoerder j. van den Hoek van 'Rijnland' was er toen on voldoende tijd om de benodig de maatregelen te nemen. Het Hoogheemraadschap noemt het 'jammer' dat er dit jaar geen geld binnenkomt voor oeverherstel. Woordvoerder Van den Hoek spreekt van 'overmacht'. Hij stelt wel dat Rijnland te laat op de hoogte is gesteld door de provincie. De heer Laban van de Dienst Verkeer Vervoer van de pro vincie vindt echter dat de schuld niet bij de provincie ligt. Volgens hem waren de gesprek ken over de vaarvergunningen al maanden bezig. Alleen for meel kreeg het Hoogheemraad schap Rijnland pas in februari te horen opnieuw belast te zijn met het uitgeven van de ver gunningen. „Rijnland had dus al lang voorbereidingen kunnen treffen". Dat het Hoogheem raadschap nu schade lijdt, valt de provincie volgens hem niet te verwijten. leiden Astronoom Donald Lynden-Bell gaf gisteren in een uitverkocht Groot Auditorium in het Acade miegebouw de Oort-Iezing over de oorsprong van onze bewe ging door het heelal. Lynden- Bell is hoogleraar aan de univer siteit van Cambridge en op dit ogenblik een van de grootste geleerden op gebied van de sterrenkunde. Lynden-Beel legde gisteren tijdens de Oort-lezing, genoemd naar de beroemde Leidse ster renkundige, uit hoe de ontwik keling is geweest van onze ken nis van de beweging van hemel lichamen. Volgens hem zijn we stap voor stap erachter geko men dat er beweging is in het heelal. Nadat we ontdekten dat de aarde niet stilstond en om de zon heendraaide, kwamen as tronomen erachter dat ook de zon beweegt ten opzichte van andere sterren. En ook de sterren in het diepe heelal staan niet stil. Zelf heeft Lynden-Bell met andere geleer den, ook wel de Zeven Samoerai genoemd, ontdekt dat er super clusters van sterren zijn die op andere sterrenstelsels, zoals on ze Melkweg, grote aantrekkings kracht uitoefenen. Zo ontdekten zij een supercluster, die zij de Grote Aantrekker noemden, die een massa heeft dat ongeveer vijfhonderdduizend maal zo groot is als ons Melkwegstelsel. leiderdorp monica wesseung Er komen in Nederland 800 ex tra politieagenten om de veilig heid op straat te vergroten. Voor eind 1993 moeten die zijn gese lecteerd, opgeleid en 'op straat gezet'. De vijfentwintig politie regio's krijgen alle geld voor het aannemen van extra mensen. 'Hollands Midden', het gebied waarin de Leidse regio valt, krijgt geld voor 28,7 politiesur veillanten. De surveillanten krijgen niet dezelfde bevoegdheden en ta ken als 'normale' politiemen sen. De opleiding van de sur veillanten duurt ook beduidend korter dan de gebruikelijke 21 maanden. S. van Hulst, de beoogde korpschef van de regio Hollands Midden, vindt het nog te vroeg om een definitieve reactie op de verdeling vgn het geld te geven. Hij betreurt het wel dat bij die verdeling opnieuw is uitgegaan van het zogeheten 'project kwantificering politie'. Dat is den haag» Minister Ritzen (Onderwijs) en het Landelijk Assistenten in Op leiding Overleg (LAIOO) zijn het dinsdag niet eens geworden over een hogere salariëring van assistenten in opleiding (aio's) en onderzoekers in opleiding (oio's). Dat blijkt uit een geza menlijk verklaring van minister Ritzen en het LAIOO, die dins dag is uitgegeven na een overleg over de salarisproblematiek in de onderwijssector. Het LAIOO houdt vast aan de uitkomst van een onderzoek van het Instituut van het We tenschappelijk Onderwijs (IOWO). Daaruit blijkt dat het huidige salarissysteem tot veel klachten leidt bij aio's en oio's. Aio's zijn jonge onderzoekers, die behalve een kleine onder wijstaak op een onderwijsinstel ling ook een aanstelling voor promotie-onderzoek hebben. Geven ze les aan een universi teit en worden ze betaald door de onderzoekscommissie, dan worden ze aangeduid als oio's. Beide groepen vinden dat ze, een verdeelsysteem dat ook ge hanteerd is bij het bepaling van de sterkte van de 25 politiere gio's. Volgens Van der Hulst is die verdeling voor zijn gebied slecht uitgepakt. Van Hulst vindt dat er te veel nadruk wordt gelegd op de criminaliteit en onveiligheid van de echte grote steden, terwijl ook in deze regio die druk groot is. De korpschef: „We hebben hier ook te maken met een flinke mate van criminaliteit. Bovendien is uit onderzoek gebleken dat veel mensen in deze regio zich op straat onveilig voelen. Daar hebben we ook mee te maken. Het gaat niet altijd om de reeële onveiligheid. Ook het gevoel van is belangrijk". De korpschef zegt nog niet te weten op welke manier de extra beschikbare gelden worden aangewend. De politieregio's mogen tot op zekere hoogte zelf beslissen hoe het geld wordt aangewend als het om verbete ring van de veiligheid op straat gaat. vooral in hun eerste opleidings jaar, te weinig verdienen: min der dan het minumumloon ter wijl ze hard moeten werken. Die situatie moet veranderen, eist het LAIOO. Minister Ritzen daarentegen vindt dat aio's en oio's beter be geleid moeten worden door hun onderwijs-instellingen. Verder wil hij bekijken of hun rechts positie kan worden verbeterd. Zo zou moeten worden onder zocht of met de onderwijstaak in hun werkpakket rpaximaal een kwart van de tijd gemoeid kan zijn. Volgens de gezamenlijke ver klaring is het meningsverschil tussen minister Ritzen en het LAIOO over de salariëring voor lopig „onoverbrugbaar". De be langengroepering vindt dat het IOWO-rapport duidelijk maakt dat de eis voor een hoger salaris rechtvaardig is. Minister Ritzen daarentegen ziet in hetzelfde rapport juist geenaanleiding om af te wijken van zijn huidige beleid, omdat de onvrede zich zou toespitsen op de begelei dende taak door de universitei ten. Schiphol-Rijk rijk aan groen SCHIPHOL Wethouder A. de Leeuw van Haarlemmermeer en directeur W. Trommels van de Schiphol Area Developement Company hebben gisteren de eerste van in totaal tweeduizend bomen geplant op het nieuwe bedrij venpark Schiphol-Rijk. Schiphol-Rijk is een 75 hectare groot bedrijvenpark bedoeld voor internationale luchtvaart gebonden ondernemingen. Het park wordt ontwikkeld en geëx ploiteerd door Chipshol For ward en de SADC. Deze laatste onderneming, een samenwer kingsverband van de gemeentes Amsterdam en Haarlemmer meer, de provincie Noord-Hol land, Schiphol en de Nationale Investeringsbank, is ook belast met de aanleg van wegen, fiets paden, verlichting en het open baar groen. Inmiddels is er al een aantal klanten neergestre ken op Schiphol-Rijk. Onder meer Mitsubishi en Cannon. En wordt er volop gebouwd aan onderkomens voor nieuwe on dernemingen zoals de KLM en Yamaha. Met het planten van de bo men is de laatste fase van de in richting van het gebied inge luid. De helft van de bomen komt langs de centrale ontslui- tingsweg van het park, de Fok- kerweg. De weg is deels klaar, tussen de Kruisweg en de in gang van de vliegtuigfabriek Fokker wordt er al volop ge bruik van gemaakt. leiden Bij de medische faculteit is een ernstig conflict ontstaan tussen een promotor en een promovendus. Reden voor het meningsverschil is dat de promovendus weigert om de kritiek van de promotor in zijn proefschrift te verwer ken. De dekaan van de medi sche faculteit prof. W.Th. Daems wil niets over de aard van het conflict zéggen. Wel zegt hij nog niet eerder een meningsverschil over een proefschrift te hebben mee gemaakt dat zo hoog is opge lopen. De dekaan of eventu eel het College van dekanen moeten nu een uitspraak doen. alphen aan den run vervolg voorpagina Burgemeester Paats was de stuwende kracht bij onderzoeken naar illegale praktijken op de vuilstort Cxmpépolder. Hij, en niet wethouder D. van Leeuwen (CDA/milieu), kwam in actie als er klachten kwamen van politie, provinciale waterstaat en het hoogheemraadschap. Maar de informatie die hij vergaarde kwam niet bij de gemeenteraad terecht. De commissie-Engwirda, die vandaag zijn eindrapport presenteerde, gaat er van uit dat Paats op de hoogte was van een alarmerend politierapport over illegale nachtelijke stortin gen. Aan de gemeenteraad en de pers meldden burgemeester en wethouders echter, dat zulke praktijken niet voorkwamen. Wethouder Van I-eeuwen bracht de gemeenteraad niet op de hoogte van vernietigende kritiek op het toe zicht op de Coupépolder van provinciale wa- het hoogheemraadschap Rijnland. Ook de provincie speelde bij het tot stand ko men van de gifbelt in de Coupépolder volgens de commissie-Engwirda een dubbelhartige rol. De provincie schoot ernstig te kort in haar taak vergunningen voor stortingen te verlenen en te controleren. Verzoeken van containerbedrijven om vrachten op de Coupépolder te mogen storten werden soms pas na jaren behandeld. De stoffen waren dan al lang gestort, vaak met mondelinge toestemming van de provincie. De oppositie in de Alphense gemeenteraad zal naar aanleiding van het eindrapport van de commissie-Engwirda het hoofd van Paats ei sen. Met name D66 en de SP menen dat de burgemeester moet aftreden, omdat hij de ge meenteraad informatie heeft onthouden. In het rapport wordt erop gewezen, dat Paats zich „weinig gelegen liet liggen aan de formele ver deling van verantwoordelijkheden binnen het college van burgemeester en wethouders." Hij bemoeide zich vaak met het beleidsterrein van wethouder Van Leeuwen. Amerikaan Lyden-Bell in Leiden leiden» marjolein van rotterdam De NZH schrapt voorlopig niet in het aantal busdiensten. De bezuinigingsplannen van de NZH, die vorig jaar oktober uitlekten, zijn van de baan. Uit deze plannen bleek onder meer dat de busdiensten naar Katwijk-Rijnsoever, naar Noord wijk-Langevelderslag en naar het cen trum van zowel Lisse als Hillegom, opgeheven zouden worden. In Leiden zou daardoor de be reikbaarheid van met name de Merenwijk en de Professorenwijk sterk verminderen. Bovendien zou psychiatrisch ziekenhuis Langeveld met het openbaar vervoer totaal onbereikbaar worden. Volgens districtsbestuurder van de Noord- Zuid-Hollandse vervoersmaatschappij, de heer Leeuwenburgh, hebben de bezuinigingen van de NZH van dit jaar voor Leiden en omstreken nauwelijks effect. In de nieuwe dienstregeling is alleen lijn 60 tussen Leiden en Voorhout ver dwenen en is in de tabellen van de lijnen 43 en 90 iets geschrapt. Daar staat tegenover dat de dienstregeling van andere busdiensten, waaron der de dienst Leiden - Lisse, worden uitgebreid. Volgens Leeuwenburgh wordt met name de kop van Noord-Holland door bezuinigingen ge troffen. Maar ook hier is alles lang niet zo erg als werd verwacht. De uitgelekte informatie was ziins inziens dan ook zeer voorbarig: het waren ideeën die tijdens een brainstormbijeenkomst naar voren waren gekomen. Of er in de toekomst meer bezuinigingen op busdiensten in de regio Leiden komen is nog onbekend. Daar valt nog geen zinnig woord over te zeggen, aldus Leeuwenburgh. leiden meindert van der kaau De NZH wil het extra geld voor het tegengaan van agressie in het openbaar vervoer besteden aan uitbreiding van het aantal controleurs. Ook heeft de ver voersmaatschappij plannen om bushaltes met bij voorbeeld slechte verlichting op te knap pen. Centraal Nederland wil daarentegen extra personeel in dienst nemen voor toezicht op en rond het station. Minister Maij-Weggen (ver keer en vervoer) maakte on langs bekend dat 50 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor bestrijding van geweld in bus sen en treinen. Volgens NZH- woordvoerder Jacobs merkt ook de busmaatschappij de laatste jaren dat het publiek zich agres siever is gaan gedragen. „Dat merken vooral onze controleurs wanneer zii een zwartrijder be trappen. Dit soort situaties loopt soms zo uit de hand dat er een handgemeen ontstaat," al dus jacobs. Volgens de voorlichter is het niet mogelijk om straks op elke bus een controleur te laten meerijden. De NZH zoekt het vooral in een goede communi catie, zodat hulp tijdig ter plek ke kan zijn. Nu al besteedt de maatschappij geld aan instruc tie van personeel om met agres sie om te gaan. Een deel van het geld. dat via een verdeelsleutel over de ver voersbedrijven in Nederland wordt verdeeld, kan volgens ja cobs worden besteed aan de bushaltes. Nog steeds zijn er opstapplaatsen die bij voor beeld slecht verlicht of niet goed in het zicht staan. „We vermoeden dat veel mensen ik denk aan vrouwen die 's avonds willen sporten vaket; van de bus gebruik maken wan neer zij zich veiliger bij de halte voelen." De NZH denkt dan ook dat het nuttig is om onderzoek te doen naar de omvang van de groep mensen die niet meer 's leiden Het busbedrijf Westnederland heeft de taxibedrij ven Deltax in Wassenaar en Eurotax in Schiedam opgekocht. De activiteiten van Deltax zijn overge heveld in de nieuwe vennootschap Westneder land Business Tax (WB-Tax). Deze week zijn ge sprekken over de overname van Eurotax in Schie dam positief afgerond. Vanaf volgende week gaat Westnederland daar de leiding overnemen. Met het kopen van taxibedrijven probeert Westnederland zich te profileren als 'totaal-ver voersbedrijf. Westnederland had al een aantal toeristenbussen en wilde al enige tijd de taxi- markt op. Op het gebied van streekvervoer is Westnederland de grootste van Nederland wat de reizigersaantallen betreft. De busmaatschappij verwacht dat de perso- nenvervoersmarkten in de toekomsten in elkaar gaan overlopen. Daar speelt Westnederland nu op in door een heel scala aan vervoer aan te bie den. Westnederland volgt de NZH die gisteren liet weten het Haarlemse taxi- en touringcarbedrijf Cramer Holding te hebben overgenomen. De NZH denkt dat meer mensen van de bussen gebruik maken als de bushaltes beter worden ver licht. FOTO HIELCO KUIPERS avonds van het openbaar ver voer gebruik durft te maken. Vervoersbedrijf Centraal Neder land vindt het terecht dat de re gering geld uittrekt voor bestrij ding van geweld in het open baar vervoer. „Ons doel is het zo comfortabel vervoeren van mensen", zo zegt woordvoerder P. van Wageningen. „Openbare orde is een zaak van de politie. Wanneer de politie niet meer aandacht kan schenken aan vei ligheid op het station, dan doen wij dat. Veel mensen voelen zich absoluut niet veilig bij het station." Centraal Nederland wil de toezichthouder ook on dersteunende werkzaamheden laten verrichten zoals het op tijd laten vertrekken van bussen Blouses van 100% taffeta zijde met korte mouw uit de Bijenkort Huis AyiltSü Collectie. In 22 kleuren. 36 t/m 46. Tot en met 4 april a.s. of zo- g\rk lang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van 2 voor *3 *3 U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20