Leiden Regio Slaaghwijk geeft er de brui aan 'Problemen schouwburg waren toch niet zo groot' 'Penningmeester moet hangen' BOUWPLANNEN? Fietspad eindigt in modderpoel 'Maniak voer voor psychologen' Zoektocht naar de laatste grote polder de Vereniging Oud Leiden WOENSDAG 25 MAART 1992 15 Borden misleiden yt -j Een Stevenshofbe- I woner, die maan dag met zijn auto in de bussluis kletterde, voelt zich 'misleid' door de om leidingsborden. Schoonmaak q De Leiderdorpse ka- I 17 belfabrikant Verto wil nog dit jaar het vervuil de terrein aan de Zijldijk schoonmaken N DIJK EMIEl FANGMANN ROY K GERT VISSER (CHlf) WIM WEGMAN De bewonerscommissies in de Slaaghwijk willen alle acti viteiten voor de woningbouwvereniging en de gemeente lijke werkgroepen beëindigen. De bewoners voelen zich 'als grofvuil aan de kant gezet' tijdens discussies over de stadsverwarming in hun wijk. Ook bij andere projecten, zoals het groot onderhoud van woningen, wordt nauwe lijks naar de mening van de bewoners geluisterd, stellen de commissies vast. De discussie over de stadsverwar ming was echter de 'druppel die de emmer deed overlo pen'. leiden janet v De commissies zeggen twee jaar geleden te optimistische cijfers te hebben gekregen over de stadsverwarming, waardoor ze te positief gingen denken over het project. Ze voelen zich gebruikt om er de stadsverwar ming bij bewoners doorheen te drukken. Nadat die uiteindeijk was ingevoerd, werd op de me ning van de commissies geen prijs meer gesteld. De bewoners zijn ook geschokt door de ma nier waarop op hun vragen over OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaaL Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies,. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. _ni ac/*_ bvcva de verdere gang van zaken wordt gereageerd. De normen van fatsoen zijn overschreden, schrijven de be wonerscommissies van de Wo ningbouwvereniging Leiden en De Sleutels. „Als wij niet als be langhebbende partij en ge sprekspartner worden gezien, kiezen wij ervoor te stoppen." Donderdagavond nemen de commissies een definitief standpunt in. In hun brief schrijven zij dat de gemeente en de woningbouwverenigingen die avond kunnen reageren. Voor die tijd wil de gemeente een brief sturen waarin de be wonersvertegenwoordiging dringend wordt verzocht door "te gaan. „Wij zouden het bij zonder betreuren als de bewo- nersgroepen hun activiteiten stopzetten. Dan is voor geen enkele organisatie een heilzame weg", zei wethouder H. Koek gisteravond tegen D66-raadslid E. Coremans die de kwestie aanzwengelde tijdens de ge meenteraadsvergadering. J. Hoogstraten liet namens de bewonerscommissies vanoch tend doorschemeren dat het sturen van een brief door de ge meente nu weinig zin heeft „Als wethouder Koek wil reage ren, moet ze donderdagavond naar de vergadering komen. Dat staat duidelijk in ons schrijven." Directeur J. Boggia van de Woningbouwvereniging Leiden zegt desgevraagd donderdag niet te kunnen komen. „Nee, ik ben verhinderd. Maar ik wil graag nog een goed gesprek met de bewonerscommissie hebben. Dus ik hoop niet dat de bewo nerscommissies dan besluiten te stoppen. Dat is niet de goede weg." leiden Het nieuwe fietspad langs de S4 en de Plesmanlaan houdt plotseling op. Fietsers ko men terecht in een modderpoel en vervolgens tussen de razende auto's op de Plesmanlaan. De Noordwijkse mevrouw Buis heeft de Leidse politie al gebeld toen haar zoon in de 'baggerbak dook'. Ze zag ook een wielrenner op die plek over de kop vliegen. „Ik heb een week geleden de po litie gebeld en die vindt het ook heel absurd, maar er is nog niets aan de situatie veranderd." Volgens G. Aletrino van de di rectie verkeer worden hekken ge plaatst vóór het viaduct zodat fietsers op tijd richting de Was- senaarseweg kunnen rijden en niet op het doodlopende stuk te rechtkomen. Aletrino weet niet r het fietspad verder wordt doorgetrokken. Met de ei genaar van de grond, Holiday Inn, wordt nog onderhandeld. „Het was de bedoeling het fiets pad meteen netjes te laten aan sluiten op het bestaande traject. Maar de besprekingen zijn nog gaande. Het is nu een beetje oe- nig, inderdaad." FOTO HIELCO KUIPERS Burgemeester bij afscheid oud-wethouder Kuijers leiden «jan et v "De problemen bij de Leidse Schouwburg waren toch niet zo groot als twee jaar geleden leek. Als je ziet hoe het theater nu draait en met welke moeilijkhe den schouwburgen in andere steden te kampen hebben, dan kun je zeggen dat de Leidse af faire een 'mineure aangelegen heid' was." Dat zei burgemeester Goe- koop gisteren bij het afscheid van raadslid F. Kuijers, die twee jaar geleden vanwege de pro blemen bij de schouwburg moest aftreden als wethouder. De financiële administratie van het theater aan de Oude Vest bleek van geen kant te kloppen en de wethouder ver loor het vertrouwen van een meerderheid van de gemeente raad omdat hij die niet op tijd op de hoogte had gebracht van de problemen. De chaos kwam aan het licht nadat 132.000 gul den was verdwenen. „Het is nu nog een heel boei ende schouwburg. De basis was indertijd niet verrot, zoals mis schien leek. Naar mijn mening is die basis heel stevig", zo ver eenvoudigde Goekoop de pro blemen. De wethoudersperiode van het scheidende WD-raadslid noemde hij er een van 'ups en downs'. De burgemeester ging kort in op de problemen bij de eerste-hulpdienst, de streekmu- ziekschool en het muziekverza- melgebouw waarmee Kuijers als wethouderhad te kampen. .Achteraf kun je toch zeggen dat alle zaken tot een wonder baarlijk goed einde zijn geko- kwam, als een 'buitengewoon karakteristiek raadslid', die zich zeer goed heeft ingezet voor ge meentelijke zaken: „Hij sjouw de overal achteraan." Kuijers zelf hield een korte speech waarin hij vooral duide lijk wilde maken dat 'alles zijn eigen loop heeft en weer terug komt'. Discussies over begro tingsprocedures. de Breestraat, de samenwerking met andere gemeenten en de bevoegdhe den van wijkgroepen speelden toen en spelen nu nog steeds, aldus Kuijers, die na achttien jaar uit de raad stapt omdat hij het te druk heeft met andere werkzaamheden. De oud-wet houder heeft tegenwoordig een baan bij de Haagse vuilverbran ding. Goekoop omschreef Kuijers, Oud-wethouder F. Kuijers r lie in 1974 in de gemeenteraad leiden roy klopper vervolg van pagina een De politie kwam de telefoonmaniak op het spoor na tips van mensen uit zijn omgeving. Zij herin nerden zich dat de Voorschotenaar omstreeks 1985 al een reeks van dergelijke telefoontjes had gepleegd. De tips kwamen los nadat medio febru ari in deze krant uitgebreid aandacht werd be steed aan de zaak. Sindsdien is de Voorschotenaar nauwlettend in de gaten gehouden. Zijn telefoon is afgeluisterd. Diverse gesprekken staan als bewijsmateriaal op de band. Gisteren pleegde de verdachte zijn laatste dreig-telefoontje. Hij belde een moeder van een Leidse studente uit Roelofarendsveen Met de mededeling dat hij haar dochter in de au to had. vroeg hij ae vrouw een beschrijving van zichzelf te geven. Een rechercheur van de zeden politie, die meeluisterde, belde pijlsnel de betref fende studente. Zij bleek gewoon thuis te zijn. Omstreeks acht uur haalde de politie de man uit zijn woning in Voorschoten. Volgens een voor lichter is de zaak 'voer voor psychologen': "Hij heeft een duidelijke tik." De maniak heeft de ge moederen een jaat langbodgphwdn. BEBOUWING POLDERS REGIO LEIDEN Parochianen van Petrnskerk: leiden-janet van duk Vliegveld Valkenburg, de Broekr en Simontjespolder tussen Oegstgeest en de Leidse Meren- wijk en de Krimwijkpolder bij Voorschoten kunnen worden bebouwd. Over deze woning bouwlocaties zijn de gemeente raden in de Leidse regio het eens. Over de andere polders lo pen de meningen zeer uiteen. Dat is een probleem, omdat er veel meer ruimte nodig is. Uitgangspunt is dat 15.000 nieuwe woningen nodig zijn tot het jaar 2015. Op Valkenburg is plaats voor ongeveer 8.000 wo ningen. Het is echter nog zeer onzeker of het ministerie van defensie de militaire luchthaven wil afstoten. Bovendien willen gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek het vliegveld ook be bouwen voor hun woningzoe kenden. Om de duizenden woningen te kunnen bouwen moet nog minstens een andere grote pol der worden opgeofferd. Het wordt voor de wethouders van ruimtelijke ordening van Lei den, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoeterwoude en en Alkemade echter een welhaast onmogelijke klus om knopen door te hakken. Zij zijn door hun eigen gemeenteraden na melijk met heel verschillende opdrachten op pad gestuurd. De zes raden denken niet eens gezind over de bebouwing van grote polders als de Papen- wegsepolder achter de Stevens hof, de Boterhuispolder ten oosten van de Merenwijk en de Oostvlietpolder ten zuiden van Leiden. Ook over een aantal kleine polders lopen de meningen zeer uiteen. Zoeterwoude heeft al leen aangegeven welke polders absoluut onbespreekbaar zijn. De gemeenteraad van Oegst geest heeft helemaal geen uit spraak gedaan over de polders die eigendom zijn van andere gemeenten. Na ellenlange dis cussie heeft een meerderheid van de raad ingestemd met een onderzoek naar bebouwing van de eigen Broek- en Simontjes polder. Overigens heeft de stuurgroep die bestaat uit de zes betrokken wethouders een boze brief ont vangen van de gemeente Val kenburg, die het onbehoorlijk vindt dat 'op geen enkele wijze overleg is gepleegd'. „Voor alle duidelijkheid kan maar beter worden gesteld dat wij ons na drukkelijk zullen verzetten te gen de beoogde bestemmingen binnen Valkenburg." Bedoeld worden de polder Elsgeest, die sommige gemeenten willen ver anderen in bedrijfsterrein en vliegveld Valkenburg, die vol gens het gemeentebestuur wei nig kans maakt. Het vliegveld heeft een nationale betekenis en een NAVO-functie en het is 'bepaald niet reeël' te denken dat er woningen op het terrein kunnen worden gebouwd, aldus het college van B en W. Alkemade Alkemade. Leiden Voorschoten Alkemade. Leiderdorp O Elsgeest O Broek-en Simontjespolder Boterhuispolder bebouwing O Vliegveld Valkenburg Alkemade. Leiden Leiderdorp. Voorschoten Papenwegsepolder Alkemade, Leiden Oostvlietpolder Alkemade. Leiderdorp O Krimwijkpolder Alkemade. Leiden Leiderdorp. Voorschoten leiden roy klopper Het besttiur van de Petrus-pa rochie heeft bewust niet gerea- jeerd op de brief van de van fraude verdachte ex-penning- meester. Men wil eerst de straf zaak afwachten. Het pastoraat oordeelt milder over de ver dachte dan veel kerkgangers. „Wij zeggen weieens dat hij ei genlijk al genoeg straf heeft ge had, maar veel parohianen wil len hem zien hangen", aldus pastoor De Korte. De ex-penningmeester stuur de onlangs via zijn advocaat een brief aan de parochie. Hij be kent hierin schuld, maar legt ook verantwoordlijkheid bij het kerkbestuur. Zo zou het bedrag (1,6 miljoen gulden) nooit zo hoog zijn opgelopen als het be stuur zich aan de regel had ge houden dat bestuursleden niet langer dan acht jaar mogen aanblijven. Pastoor De Korte van de Pe trnskerk maakt wat kantteke ningen bij deze bewering. „Die regeling is pas sinds begin jaren tachtig van kracht. Toen hij 25 jaar terug aantrad als penning meester was je in principe kerk meester voor het leven." Op persoonlijke titel zegt De Korte te willen voorkomen dat de vrouw van de verdachte me- de slachtoffer wordt Die situa tie dreigt te ontstaan doordat beslag is gelegd op pensioen en aow van de verdachte, juridisch gezien is de echtgenote aan sprakelijk voor de helft van de schuld, ook bij overlijden of echtscheiding. „Ik zou willen voorkomen dat zij wordt getrof fen, maar dan praat ik met de pet op van een pastoor", aldus De Korte. De bereidheid van de ver dachte om de parochie inzage te geven in zijn persoonlijke fi- 'n is volgens De Korte De parochie had hierom al eerder gevraagd, maar toen weigerde de oud-penningmees ter. De Korte heeft wel oren naar inzage, maar wil dat juri disch zuiver houden. „Zijn ad vocaat moet maar contact op nemen met onze advocaat." Minder enthousiast is de pas toor over de suggestie van de verdachte om tekst en uitleg te geven aan de parochianen. „Ik vraag me af of dat zinvol is. Zo'n bijeenkomst wordt echt emotio neel. Ik ben bang dat de aanwe zigen hem zullen kii'lli.ili'ii Nee. ik zou hem dat afraden." Volgens hem ligt de /aak. maanden na de ontdekking, nog altijd zeer gevoelig. Hij merkt dat aan reacties op be paalde milde Utaplln lp pastores. „Wij zeggen weieens dat hij van ana mei >1.- n| n hoeft, dat de de man al een fiin ke straf heeft door de langdun ge onzekerheid. Maar dan krij gen we reacties waaruit je moet afleiden dat velen vinden dat hij voor de rechter moet komen, dat hij moet hangen." Leiderdorp. Voorschoten Wassenaar Zoeterwoude Als de stuurgroep van de bouwd. Het provinciebestuur Leidse regio er zelf niet uitkomt, lijkt het meest te voelen voor zal de provincie locaties aanwij^ bebouwing van de Oostvlietpol- zen die moeten worden be- der en de Boterhuispolder. Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en Rijnland, word dan lid van Door nu 28,- over te maken op giro 175228 ontvangt u 8 keer per jaar het mededelingenblad. Dit houdt u op de hoogte van de lezingen, excursies en andere aktiviteiten van de vereniging. Tevens ontvangt u elk jaar een Leids Jaarboekje. Vroeger ook al fraude bij de Petrusparochie eind jaren zestig zijn gebeurd. Hij heeft dat via zijn advocaat, mr. I. Pen, laten weten in een brief die later overigens is inge trokken. „Het is achteraf uiteraard niet meer goed aan te tonen, omdat de betrokkenen verdwenen zijn en ongetwijfeld zullen ontkennen daar iets mee te maken te hebben. De verdachte heeft hieraan meegedaan, en in die begintijd Is er dan ook geld aan de parochie onttrokken, zij het niet alleen door hem", aldus advocaat Pen. Hij vermeldt erbij dat het niet om grote bedragen ging. De bewering staat in een schrijven dat vooraf ging aan de open brief die de verdachte schreef aan de parochianen Deze versie is ingetrokken en vervangen door een tweede brief Hicnn wordt niet gerept over de vroegere fraude door anderen. Volgens de Amsterdamse advocaat Pen is de passage geschrapt omdat dir fi Mi J"> I.1.U ti ni^' l'H li mri mr r is aan tr Uuu-n Pastoor De Korte van de Petruskcrk wü er ook niet al te veel over kwijt. „Als het al w was, krijg je dat nooit meer boven wa-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15