'Kijk, Reagan met een jurk aan' Leids festijn ter discussie Wie 2 jaar vooruit kijkt, stapt vandaag in de Skoda Favorit Holland Festival boordevol opera Cultuur&Kunst Knussen vaste gastdirigent bij het Residentie Orkest Pavarotti in Parijs I WOENSDAG 25 MAART 1992 Dichtavonden in De Burcht leiden De t.S. Eliot Society organiseert twee dichtavonden in De Burcht. Op vrijdag 27 maart staat het werk van Guido Gezelie centraal. Gedichten van Paul van Ostayen zullen op 10 april aan bod komen. De bijeenkomsten beginnen om acht uur. Noel Coward bij ODI noordwukerhout Van Noel Coward is het toneelspel 'Ik zie, ik zie wat jij niet ziet'. Toneelvereniging ODI uit Noordwijkerhout zal het drie keer opvoeren: op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart in de Schelft, op zaterdag 4 april in De Duinpan in de Zilk. Neuzen in het cabaret leiden Cabaret De Gok bestaat uit twee heren. Het programma dat zij zondag 29 maart in De Droomfabriek brengen heeft de ti tel 'Neuzen in het cabaret'. Aanvang: 21.00 uur. LAK houdt workshops leiden Het Leids Academisch Kunstcentrum organiseert twee workshops op het gebied van beeldende kunst. Komende zater dag 28 maart geeft docente Moki Last van tien tot vier uur les in het maken van keramische sculpturen. Op zaterdag 11 en zon dag 12 april geeft Trees Klijn een workshop landschapstekenen en -schilderen. Deze lessen duren van elf tot vijf uur. inlichtin gen; 0710124890. Engelse concerten Sempre Avanti leiden Het muziek- en showgezelschap Sempre Avanti doet dit jaar mee aan de jaarlijkse uitwisseling tussen het Britse Oxford en Leiden. De Leidse muzikanten zijn van 10 tot en met 14 april uitgenodigd en zullen in Oxford in totaal drie concerten verzor gen.Intussen bereidt het gezelschap ook al een nieuwe show voor die rond Kerstmis (18 en 19 december) in het Rijnlands Ly- wordt opgevoerd. Expositie en nieuwe bundel van dichter/schilder Hans Verhagen Hans Verhagen: dichter-schilder. Onder die vlag wil hij wel geafficheerd worden. Alsjeblieft geen dicfïter, die toe vallig ook een beetje schildert. Dan zou hij zich te dicht in de buurt van Hugo Claus neergezet voelen. Het figura tieve werk van de Vlaming is niet iets waaraan hij zijn schilderkunst wenst te spiegelen. De presentaüe van een nieuwe dichtbundel tegelijk met de opening van een schilderijententoonstelling, vrijdag (27 maart) in Studio 2000 in Amsterdam, is geen toeval. amsterdam jan v den haag anp De Brit Oliver Knussen wordt de tweede vaste gastdirigent van het Residentie Orkest. Hij zal zich vooral met hedendaags werk gaan bezighouden. Knussens benoeming volgt op die van Günther Herbig als eer ste vaste gastdirigent. Jevgeni Svetlanov is, zoals bekend, de nieuwe chef-dirigent. Bernard Jacobson is de artistiek leider van het gezelschap. „Het orkest is nu verzekerd van een grote artistieke groei. Binnen de totale orkestgemeen schap is orde op zaken gesteld en het orkest plukt al volop de vruchten van dit beter functio- j neren", aldus een woordvoerder van het tot voor enige tijd nog door interne moeilijkheden ge plaagde orkest. Er is nog wel be hoefte aan iemand die wat meer aandacht kan besteden aan Haydn, Mozart en de vroege werken van Beethoven. Het publiek is weer enthou siast over het Residentie Orkest, getuige de kaartverkoop. In het nog lopende seizoen was de zaal gemiddeld voor 89 procent bezet: dat wil zeggen dat er ge middeld 1502 mensen per con cert waren. Voor het seizoen 1992/1993 staan voor het Residentie Or- kesrconcerten op het program ma die behalve door de reeds genoemde dirigenten, zullen worden geleid door onder ande ren Sir Edward Downes, Gary Bertini, oude bekenden in Den Haag, en nieuwelingen zoals Muhai Tang, Chistopher Zim merman, Geoffrey Simon en Leonid Grin. Hij heeft de afgelopen nacht niet geslapen, vertelt hij. Te druk, naar de expositie moet worden toe gewerkt. De span ning geeft een kick, houdt hem op de been. Letterlijk ook. Hans Verhagen ordent zijn gedachten al wandelend in zijn atelier, vier stappen heen, vier stappen te rug. Eén en al bedrijvigheid, een waterval van woorden, hij zou het liefst al zijn schilderijen te gelijk willen laten Zien. „Kijk, dat is Reagan met een jurk aan. Dat moet ik nog veranderen, die jurk moet een pak worden." En bij een doek met veertien kop petjes boven en naast elkaar, blauwe ondergrond en flinters geel die zorgen voor lente: „De krokusvakantie, volgens mij kij ken de mensen dan zo..." Vernieuwend Zijn atelier is te vinden aan de Keizersgracht boven Studio 2000, de galerie van Howard E. M. Myers, een in Nederland wo nende Canadees. De kunsthan delaar was al langere tijd op zoek naar een moderne schil- dér, die hij kon presenteren. De meeste hedendaagse kunste naars spraken hem niet aan. Het kleurrijke werk van Verha gen vond hij spectaculair en vernieuwend. Sinds Verhagen eind jaren vijftig, begin jaren zestig in het Nederlandse kunstwereldje op dook, heeft zijn naam een te gendraadse klank. Met Comelis Bastiaan Vaandrager onlangs overleden en Hans Sleutelaar gaf hij in het van oorsprong Vlaamse tijdschrift 'Gard Sivik' vorm aan de poëzie van De Nieuwe Stijl. „We streefden naar een totale poëzie. Direct, zonder veel omhaal, met woor den die ik bij voorbeeld ont leende aan de gids voor gezin en huishouding, of aan boeken over kanker, een moeilijk on derwerp in die jaren. Ik heb ge dichten gemaakt waarin geen werkwoord of persoonlijk voor naamwoord wordt gebruikt. Het sloeg aan, er zijn veel jonge dichters die door ons zijn geïn spireerd." Na 'Rozen Motoren' maak te de dichter de hoge verwach tingen waar met de bundels 'Sterren Cirkels Bellen' (1968), Duizenden Zonsondergangen' (1971) en 'Kouwe Voeten' (1983). Voor het grote publiek werd Verhagen in de jaren ze ventig een begrip met zijn grote televisie-documentaires voor de VPRO. In 1984 ontdekte Verha gen het doek als middel om zijn gevoelens te uiten. Puur toeval, legt hij uit Hij was alleen, en om voor een gro tere woonruimte van de huis vesting voor kunstenaars in aanmerking te komen, had hij een formulier ondertekend met dichter-tekenaar. Kort daarna kwam zijn uitgever langs, om over de publikatie van een ro man te praten. „Aan die roman ben ik nog steeds bezig. Maar nadat de uitgever weg was, dacht ik: ik ga eerst aan de om slag beginnen. Ja, daar ben ik dus eigenlijk nog altijd voor aan het schilderen." „Ik had weinig techniek. De eenzaamheid was belangrijk, ik was voor het eerst sinds jaren alleen. Als ik iets schilder, dan Dichter/schilder Hans Verhagen: „Als ik Iets schilder, dan heb ik het gevoel dat er Iemand mee kijkt" heb ik het gevoel dat er iemand mee kijkt. Je kunt iets laten zien wat je bezighoudt, dus is er contact met mensen. Het spijt me van het cliché, maar schil deren is voor mij een behoefte aan communicatie." In zijn atelier staan de schil derijen rijen dik tegen de muur. De eerste expositie 'Rippings', waar collages te zien waren met gescheurd ondergoed, deden vermoeden dat hij erotisch op drift geslagen zou zijn. Hij kan er om lachen: „Ik gebruikte be paald geen damesondergoed, hoor." 'Peintures Passionnelles' eind 1988 bracht de doorbraak. De verzameling kleurrijke zeege zichten is nu aangevuld met een collectie portretten. „Het schilderen is voor mij net zo be langrijk als het dichten. Ik ben er alleen later mee begonnen. Waarschijnlijk heb ik nu die grote produktie omdat er alle maal beelden in mijn hoofd za ten, die eruit moesten. Vroeger was het normaal dat je meerde re disciplines tegelijk beoefen de. Nu wordt er raar tegenaan gekeken, omdat de vorm veel belangrijker wordt gevonden. Het uiterlijk staat voorop, de in houd telt niet. Ik begin met een schilderij nel als met 6611 ge dicht, volledig vanuit het nul punt. Het is alsof je in die fase als een magneet dingen aan trekt. Zo werkt dat, als je allerlei ideeën hebt." De nieuwe expositie, waar meer dan vijftig schilderijen te zien zijn, is genoemd naar een drieluik: 'Phases of Origination'. Op die schilderijen staat het portret van een vriendin cen- fOTO»GPO(* OHEEU traal. „Eerst had ik wit spul ge verfd, dat uit haar mond liep. Maar dat heb ik weer wegge haald. Het trok te veel de aan dacht. en je krijgt er vr remde De poëziebundels van Hans Verhagen zijn verschenen bij De Bezige BIJ In Amsterdam. Autoriteit van de Emotie kost 29,50. De expositie Phases of Origination is te zien in Studio 2000, Keizersgracht 699, Am sterdam. Van 27 maart tot 2 mei, maandag t/m zaterdag 11 tot 18 uur. parus De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti tijdens een persconferentie in Parijs, waar hij tussen 31 maart en 14 april vijf uitvoeringen zal geven van Verdi's 'Gemaskerd Bal' in de Opera-Bastille. foto ap Oude Singel Vest-ival bedreigd leiden annemiek Het Oude Singel Vest-ival dat dit jaar voor 21 juni op de agenda stond, gaat vrijwel zeker niet door. De organisatie van dit lang zamerhand traditie geworden zomerfestijn gaat te veel tijd kos ten, aldus Bart Vieveen van volksuniversiteit K O. Op het festival presenteerden zich instellingen als de Schouw burg, stedelijk museum De Lakenhal, K O, de Leidse Ballet school en de Droomfabriek aan het publiek. Op straat werden allerlei activiteiten gehouden en veelal werd het festival geopend met een bekende artiest. Vorig jaar was dat de cabaretière Brigit te Kaandorp die in de Schouwburg een programma van een uur presenteerde. Elvire Wagener neemt als adjunct-directeur van de Leidse Schouwburg deel aan het overleg over het Oude Singel Vest-ival. Volgens haar is niet alleen het gebrek aan tijd oorzaak van het mogelijk afblazen van het festival, ook is het moeilijk om goede artiesten aan te trekken. „De datum, 21 juni, is toch aan het eind van het seizoen. Dan is het moeilijk om artiesten te contracte ren." Ze geeft toe dat het overleg over het festival „in een kriti sche fase is beland, maar „er zijn nog geen beslissingen geno men." „Iedereen is het er wel over eens dat het ontzettend veel tijd vergt om het te organiseren. Maar we zijn nog in overleg hoe het nu verder moet, of er toch naar een alternatief wordt gezocht. We weten het nog niet." TOtACtK-9- U'O tV amsterdam gpd Amsterdam zal in juni tijdens het Holland Festival weer de 'maand van de podium kunsten' beleven met acht operaprodukties, twaalf concerten, acht theaterprodukties en zes dansprodukties. De hoogtepunten liggen vooral op het ge bied van de opera, met bijvoorbeeld de du re produktie 'Dienstag aus Licht', kort gele den voltooid door Karlheinz Stockhausen. Onbekende opera's van bekende compo nisten zijn 'Mavra' van Stravinsky en 'Jo- lanthe' van Tsjaikovsky en de nog nooit eer der in Nederland gehoorde opera 'Prome- teo' van Luigi Nono. Lr is ook een onbeken de opera, de enige die echt scenisch opge voerd wordt, van een onbekende Belgische compohist: 'Saterzang Antigone' van Luc Brewaeys. Het programma van dit jaar is het eerste Holland Festival-directeur Van Vlijmen bijna geheel zelf verantwoordelijk L&. De enige erfenis van zijn voorganger Ad 's Gravesande is de cyclus Mozartopera's met de English Baroque Soloists en het Monteverdi Koor onder leiding van John Eliot Gardiner. Dit jaar zal 'Cosi fan tutte' worden uitgevoerd. De ruime aandacht voor opera strookt met de ideeën die Van Vlijmen vorig jaar in een beleidsnotitie voor de jaren negentig uiteenzette. Als de spil van de programme ring ziet Van Vlijmen een aantal muziekthe- aterprodukties. waaromheen andere onder delen van het programma zinvol kunnen worden gegroepeerd. Bepaalde repertoire kemen. zoals net twintigste eeuwse mu ziektheater, kunnen zich in cycli uitstrekken over een aantal opeenvolgende festivals, zoals nu reeds het geval is met de serie Mo zartopera's onder Gardiner. Ook de voorspelling dat het Holland Fes tival zich. om kwalitatief hoogstaande (en dus dure) evenementen te garanderen, steeds meer als co-producent zal moeten opstellen, is uitgekomen. Het is opvallend dat dit jaar al bijna alle evenementen co- breker of zelfs buitenlandse instellingen als De Mum In Bnuiel Wolpuxgte In Antwrr- pen en het Theatro Nacional de San Carlos in Lissabon. Het belangrijkste verschil met het pro gramma van vorig jaar is dat het 'landen- thema' als overkoepelende formule voor het hele festival is losgelaten. Vorig jaar was het thema-land Spanje, maar het oogstte weinig succes. De Spaanse concerten lever den te weinig interessante werken op. Dit jaar zijn er meer thema's tegelijk, zoals te doen gebruikelijk bij het succesvol le Holland Festival Oude Muziek in Utrecht. De muziek van de in 1990 overleden Itali aanse componist Luigi Nono, eigentijdse muziek uit Rusland (Oestvolskaja, Goe baidoelina. Schnittke) en een toefje muziek uit de Baltische republiek Estland (Part) Het thema voor de dans is een Hans van Manen-retrospectief, en voor het theater een serie toneelprodukties uit Praag. Het Holland Festival gaat zich bij de publiekswerving meer richten op de buurlan den Duitsland en België „Daarmee voldoen wij aan de voorwaarde die het minis teric van economische zaken aan zijn subsidie heeft ge steldzei directeur Jan van Vlijmen gisteren. In samenwerking met de touroperator het 'lnstitut fur Bildungsn-isen in Bonn is voor Duitsland in een oplage van 10.000 exemplaren irn speciale festival brochure uit gegeven. Voor België gebeurt de werving door het rneczen den van het festivalmagazine met De Standaard (oplage 11 oooi op 27 maart In Ii6i dagblad De Morgen (oplage 18.500) staat op 28 maart een Holland Festival lezersactie Als je gelooft in de kwaliteit van je auto's moet je dat hard Alle reden ckis voor een proefnt Een m durven maken óók Vandaar dat Skoda u tot 2 iaar na uw Skoda-dealei* betreft best een paar w aankoop gegarandeerd nog 70% van de aanschafwaande duren dan gr-bnjikelijk En die bovervjir-n b» teruggeeft bij inruil voor weereen nieuwe Favont met een cheque van 500 gukJcn, vnj tc bcstcdi Een wagen die toch al verrassend veel biedt voor z'n pnjs accessoires bij aankoop van een Skoda y Skoda nieuwe stijl, 'n Heel ander verhaal.V BH9

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11