GOS-top in Kiev mislukt Albanese socialisten tonen weinig berouw Buitenland Machteloos Chinese premier Li Peng wil opeens ook hervormer zijn Thais leger neemt niet macht, maar partijen over ZATERDAG 21 MAART 1992 Bild voorspelt uitlevering Honecker hamburg Chili zaJ de voormalige Oostduitse leider Erich I lonecker volgende week gelasten de Chileense ambassade in Moskou te verlaten. Onmiddellijk daarna zal Honecker door de Russische autoriteiten worden uitgeleverd aan Duitsland. Dit schreef de Duitse sensatiekrant Bild gisteren. Volgens Bild heeft de Chileense president Patricio Aylwin de ambassadestaf zelf opdracht gegeven Honecker volgende week op straat te zetten. Moeder spijbelaar mee naar school martinsburg Een rechter in de Amerikaanse staat West-Virginia heeft deze week de moeder van een verstokte spijbelaar ver plicht tot de zomervakantie elke dag samen met haar dochter de lessen op school bij te wonen. De vrouw was ervan beschuldigd haar elfjarige dochter Brenda gelegenheid te geven om te spij belen. Na haar veroordeling zei de alleenstaande moeder dat zi haar twee banen moet opzeggen te kunnen volgen. n de uitspraak van de rechter VS en Rusland zoeken hun vermisten Washington De Verenigde Staten en Rusland hebben een geza menlijke commissie gevormd die het lot gaat onderzoeken van militairen van wie sommigen sinds de Tweede Wereldoorlog worden vermist. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendge maakt. De commissie gaat zich bezighouden met de Koreaanse Ontsnapte Belg snel weer gepakt Brussel» Amper twaalf uur na zijn ontsnapping is donderdag Bertrand Sassoye, een van de vroegere leden van de Belgische tejTeurgroep CCC, in de kraag gevat. Sassoye zat in de gevange nis van Doornik een levenslange gevangenisstraf uit waartoe hij met drie andere leden van de CCC, de Strijdende Communisti sche Cellen, in 1988 was veroordeeld. De CCC was verantwoor delijk voor een golf van bomaanslagen in de jaren tachtig die te- gen de gevestigde orde waren gericht. Sassoye ontsnapte op de klassieke manier, door middel van aan elkaar geknoopte lakens. Aardschokken op Grieks eiland Milos athene Twee aardschokken hebben gisteren enkele scheuren in gebouwen veroorzaakt op het Griekse eiland Milos, een van de Cycladen. De bevingen hadden een kracht van 5,2 en 5 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag ongeveer 170 km ten zuidoosten van de Griekse hoofdstad Athene onder de zeebo dem. Milos is de vindplaats van het klassieke beeld van Aphrodi te dat momenteel in het Louvre in Parijs staat. EG-extraatje voor bejaarden Rusland brussel Duizenden gepensioneerden en studenten in Moskou en St. Petersburg hebben vorige maand een extraatje van 150 roebel ontvangen uit de opbrengst van de verkoop van Europese voedselhulp, zo heeft een woordvoerder van de EG-Commissie gisteren gezegd, de toelage werd betaald van de opbrengst van westerse suiker, babyvoeding en rundvlees, die in staatswinkels in de twee grootste Russische steden werd verkocht. Israël sluit Gazastrook af Israël heeft de toegang tot de Gazastrook afgesloten. In de steden Ramallah en Hebron op de Westelijke Jordaanoever is een uitgaansverbod ingesteld. De maatregelen volgen op de steekpartij van dinsdag in Jaffa bij Tel Aviv, waarbij een Pales tijn uit Gaza twee mensen doodstak voordat hij zelf werd doodgeschoten. Bij botsingen tussen het Is raëlische leger en Palestijnse betogers is gisteren een Pales tijn doodgeschoten. Jongeren gooiden met stenen naar het le ger en de politie, wierpen barri- kades op en staken autobanden in brand. De ernstigste rellen van dit jaar in de bezette gebie den vormen een nieuwe uitbar sting van de intifadah (de Pales tijnse volksopstand) die sinds het begin van het vredesproces over het Midden-Oosten in ok tober 1991 was geluwd. EG denkt over trojka naar Zuid-Afrika De EG-ministerraad overweegt een trojka naar Zuid-Afrika te sturen om na te gaan hoe de betrekkingen kunnen worden versterkt. De gedachten gaan uit naar een bezoek tegen het einde van april, na de tweede plenaire bijeenkomt van de Co- desa, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika, waar wordt gesproken over de vor ming van een niet-raciale over gangsregering. EG-trojka's bestaan uit verte genwoordigers van de huidige, vorige en toekomstige voorzit ter. Tot 1 juli wordt de trojka ge vormd door Portugal, Neder land en Groot-Brittannië. Denemarken heeft gisteren, als laatste lidstaat van de EG, de sancties tegen Zuid-Afrika op geheven. Oekraïne ligt opnieuw dwars De top van GOS-presidenten in Kiev is mislukt en het voortbestaan van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten is onzeker. De elf republieken konden het gisteren niet eens worden over behoud van gemeenschappelijke strijdkrachten en verdeling van het bezit (o.a. goudreser ves en ambassades) van de voormalige Sovjetunie. MOSKOU HANS GELEUNSE De Russische president Jeltsin poogde tijdens de afsluitende persconferentie de bittere pil wat te vergulden. „Ook al zal er na deze ontmoeting wat minder optimisme heersen, ik blijf gelo ven dat het GOS een toekomst heeft", aldus Jeltsin. Hij wees op het „uitzonderlijk belang" van een akkoord tussen een aantal republieken dat gemeenschap pelijke strijdkrachten wil be houden. Oekraïne doet echter niet mee. Datzelfde geldt voor Moldova en Azerbajdzjan, ter wijl de positie van Wïtrusland onduidelijk is. De Oekraïnse president Kravtsjoek zei dat zijn republiek maar zes van de in totaal zeven tien voorliggende ontwerpak koorden op defensiegebied heeft ondertekend. Kravtsjoek hield tijdens de vergadering zijn collega's voor dat het uiterst twijfelachtig is of het GOS zal overleven. Jeltsin gaf toe dat er met Oek raïne nog steeds meningsver schillen bestaan over opdeling van de Zwarte Zeevloot. Dat zelfde geldt voor in Oekraïne gestationeerde luchtmachteen heden, die door Rusland wor den beschouwd als 'strategisch' en dus vallend onder centraal commando. Oekraïne wenst al leen met kernwapens uitgeruste eenheden nog onder centraal commando. De presidenten be vestigden gisteren het opperbe vel van maarschalk Sjaposjnik- Volgens Kiev zal Oekraïne in 1994 een kemwapenvrije staat zijn, maar Kravtsjoek zei giste ren dat de overdracht van kern wapens aan Rusland (waar ze zouden moeten worden ont manteld) voorlopig blijft opge schort. Hij ging niet akkoord met Jeltsins voorstel om Oek raïnse waarnemers te laten toe zien op de vemieting van deze kernwapens. Kravtsjoek wil dat dit onder internationaal toe zicht gebeurt. Ëen direct gevolg van de mis lukte top is volgens waarnemers in Kiev, dat Rusland nu grote haast zal zetten achter de vor ming van een eigen leger. Een indicatie hiervoor is dat Jeltsin per presidentieel decreet de GOS-strijdkrachten in Georgië, Armenië en Azerbajdzjan (Transkaukasië) tot Russische strijdkrachten heeft uitgeroe pen. Georgië, Azerbajdzjan en Moldova vormen eigen legers. De meeste problemen zijn doorgeschoven naar de volgen de top, op 15 mei in de Oezbe- kistaanse hoofdstad Tasjkent. Langdurig werd gedebatteerd over het sturen van GOS-mili- taire waarnemers en een vre desmacht naar brandhaarden als Nagomo Karabach en de Dnjestr-republiek in Moldova. Volgens Tass kwam er uiteinde lijk overeenstemming over. Maar het onafhankelijke persagentschap Interfax meldde dat Azerbajdzjan en Oekraïne dit afwezen. Azerbajdzjan zegt geen vreemde troepen op zijn grondgebied te willen, of dit nu een GOS-vredesmacht of VN- blauwhelmen zijn. Samenscholen verboden in roerig Kenya In een poging een einde te ma ken aan hei toenemend geweld heeft de Kenyaanse regering gisteren alle politieke samen komsten verboden. De Keny aanse oppositie heeft fel gepro testeerd tegen het verbod. Het politieke en etnische ge weld ih Kenya begon eind vorig jaar en heeft de laatste twee we ken al aan meer dan 60 mensen het leven gekost. „Wij zijn hard op weg naar een burgeroorlog", verklaarde oppositieleidster en milieu-acti viste professor Wangari Maat- hai. „Ik vrees dat de regering een crisis forceert om de nood toestand af ,te kunnen kondi gen", waarschuwde zij. Maathai vreest dat de rege rende Kenyaanse Afrikaanse Nationale Unie (KANU) daarna de oppositie zal verbieden en haar leiders arresteren. Ze legt de schuld van het geweld volle dig bij president Daniel Arap Moi. Volgens haar kan in Kenya een gewelddadige confrontatie tussen het volk en de veilig heidstroepen niet lang meer uitblijven. Zij trok een parallel met de volksopstand van 22 de cember 1989 in Roemenië. met een rij politiemannen in ge vechtstenue beseft dit Guatama- laanse jongetje dat armoede in een Derde Wereldland gewoon lijk synoniem is aan machteloos heid. De politie van Guatamala- ordentelijke ontruiming v van de vele illeg jes rondom de h stad garandeerde deze week een Middenamerikaanse land. De P5sr.<c "if-*;-- t - ien hutjes van houten, golfplaten en 'ijk- karton werden met de grond ge lijk gemaakt foto aff Ruim 50.000 aanhangers van de Democratische Partij van Albanië, de gedoodverfde winnaar van de verkie zingen van morgen, woonden gisteren de laatste verkiezingsbijeenkomst bij op het Skanderbegplein in Tira na. foto cpa «RUNAHELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Enthousiaste mannen zwaaien met rode vlag gen met de tweekoppige Albanese adelaar en een gele ster. Uit duizenden kelen klinkt* „Soci alisme, socialisme, socialisme overwint". Lichte hysterie staat op sommige gezichten geschreven als de spreker het over de oppositie heefL „Fas cisten", gilt een vrouw. Hier zit het puikje van de aanhang Van de Alba nese Socialistische Partij, de opvolgster van de communistische Partij van de Arbeid en winnaar van de vorige algemene verkiezingen. De duizen den op de slotmanifestatie van de verkiezings campagne lijken weinig van hun oude vuur te hebben verloren. Net zomin als de sprekers op het podium het hoofd laten hangen. Hier staat de partij die zich er absoluut niet bij neerlegt dat ze in de opiniepeilingen op ernstig verlies staat. Morgen zal blijken of dit optimisme terecht is. Officieel is de Socialistische Partij een heel an dere partij dan de oude Partij van de Arbeid. De sprekers leggen daar ook steeds de nadruk op: we zijn een moderne partij, we vertegenwoordigen de democratie in Albanië. In de praktijk hebben de socialisten grotendeels hetzelfde partijkader als vroeger. Partijleider Fatos Nano heeft de redes voor de vroegere communistische leiders ge schreven, president Ramiz Alia is de regelrechte opvolger van de dictator Enver Hoxha. Een belangrijk verschil met de oude partij is dat de helft van de leden is weggelopen zodra partij lidmaatschap niet meer nodig was om in Albanië carrière te maken. Volgens een partijwoordvoer der hebben zich nadien echter enkele tienduizen den jongeren als nieuwe leden aangemeld. Er valt tijdens de slotmanifestatie weinig te merken van berouw over het verleden. Geen woord over de tienduizenden politieke gevange nen, over de totale isolatie, de onderdruWting en het economisch verval dat 45 jaar socialisme de Albanezen heeft gebracht. Partijleider Fatos Nano verwijst in zijn toe spraak naar de geschiedenis van de partij: de an ti-fascistische strijd, de 'opbouw' van Albanië en de opofferingen die het volk zich sinds de Tweede Wereldoorlog heeft getroost. Het volk, meent hij, Zifet in het socialisme de drager van de solidariteit en het waardeert de bijdrage van de socialisten aan de samenleving. „We gaan winnen, omdat we gewend zijn te winnen", zegt een studentenleider, en de aanwe zigen klappen hem enthousiast toe. Hij klapt te rug, een goede oude communistische partijge woonte. Af en toe vervalt het applaus in het be kende ritmische geklap dat partijcongressen in het verleden kenmerkte. De spreker kenmerkt de Democratische Partij als „barbaren" en de aanhang als „het gepeupel van de straat". Zijn toehoorders, merendeels re delijk geklede, redelijk gevoede en redelijk gewas sen mensen, juichen. De partijleden vertegen woordigen, in tegenstelling tot de aanhang van de Democratische Partij, de burgerij van Albanië, de oude heersende klasse. Zij hebben wat te verlie zen als de democraten straks winnen. Wie de aanhangers van de democraten ziet, in hun vuile ongewassen kleding, weet dat die alleen maar te winnen hebben. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Premier Li Peng van China pro beert hals-over-kop in het kamp van de hervormers te komen. De vaandeldrager van de com munistische harde lijn ging gis teren openlijk overstag. Op de eerste dag van de jaarlijkse par- lementszitting in Peking pleitte Li voor vergaande economische hervormingen. Volgens officiële bronnen is zijn redevoering eerst grondig herschreven. China moet de economie wel saneren, aangezien Li's behou dende beleid uit de jaren '80 slechts voor een torenhoge in flatie heeft gezorgd. Onder druk van China's sterke man Deng Xiaoping winnen kapitalistische invloeden steeds meer terrein. Vorige week schaarde de 20 oude mannen in het Politburo zich al „voor de komende hon derd jaar" achter Deng. Giste ren koos ook dé premier die zich bij de studentenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede in het voorjaar van 1989 liet kennen als een bikkelharde maoïst eieren voor zijn geld. „We moeten economische hervormingen stimuleren en de markt openen naar het buiten land. Tegelijkertijd moeten we elke vorm van criminaliteit be strijden", aldus Li. „Politieke veranderingen en ongeregeld heden zullen echter niet wor den getolereerd", waarschuwde de premier. „Een gezonde eco nomie zal China's politieke sys-- teem onveranderd laten." De toespraak weerspiegelt vooral de nieuwe ideeën van Deng om economische groei te stimuleren: snel toetreden tot internationale markten om de kwakkelende staatsbedrijven te redden. Het parlement bezit overigens nauwelijks enige poli tieke macht en keurt in de prak tijk alle voorstellen van het Po litburo goed. Achter het debat over de eco nomie schuilt een zware machtsstrijd in de Communisti sche Partij van China. Voorlopig heeft Deng een fraaie voor sprong genomen op zijn con servatieve tegenstervers, van wie Li Peng tot dusver de be langrijkste spreekbuis was. Wel ke kant het in China opgaat, zal waarschijnlijk pas in het najaar blijken, als het partijcongres het beleid voor de komende vijf jaar moet vaststellen. Perschef Britse Hof in de fout De scheiding tussen prins An drew en Sarah Ferguson heeft de perschef van Buckingham Palace danig in verlegenheid gebracht. Charles An son moest gisteren zijn verontschuldigin gen aanbieden aan 'Fergie' en aan koningin Elisabeth, omdat hij kritiek had geuit op Sarah Ferguson. I)e woordvoerder van Buckingham Palace had laten weten dat koningin Elisabeth woedend is over de manier waarop de berichten over het stukgelopen huwelijk in de (roddel)pers zijn gekomen. Eli sabeth zou vermoeden dat Sa rah op eigen initiatief het nieuws heeft doorgespeeld. Die berichten leidden tot een golf van sympathie voor Fergie in de Britse media, die haar vaak wegens haar „onkonink- IfflRCE éZL*# BK£i De Britse kranten hadden gisteren lljke gedrag" op de korrel heb ben genomen. Anson moest daarna nederig zijn excuses aanbieden. „Ik be treur het dat wat Is gezegd door de media is geïnlerpre- foto epa teerd ten nadele van de Herto gin van York (Sarahs offfidële titel), aan wie ik mijn veront schuldigingen heb aangebo den. Ook heb ik mijn excuses gemaakt aan de koningin." DEN HAAG ANP De democratie lijkt weer terug van weg geweest in Thailand, waar morgen parle mentsverkiezingen worden gehouden. Maar de militaire junta, die 13 maanden geleden de gekozen regering afzette, heeft er wat op gevonden om de touw tjes in handen te houden: in plaats van de macht over te nemen, hebben ze de belangrijkste politieke partijen overge nomen. Politiek in Thailand is al goeddeels een militaire aangelegenheid. Generaal Chatichai Choonhavan leidde de rege ring totdat het leger hem in februari 1991 afzette. Officieel wegens corruptie, maar in Bangkok wordt gefluisterd dat hij zijn wapenbroeders niet liet meepro fiteren van de politieke ruif. Die hebben nu, verenigd in de regerende Nationale Vredeshandhavende Raad (NPC) van legerleider Suchinda Kraprayoon, de verkiezingen voorbereid. Meer dan 2.000 kandidaten van 15 par tijen betwisten elkaar de 360vetels in het parlement, maar nu al lijkt het duidelijk dat een pro-militair verbond de nieuwe regering zal vormen. Die alliantie zal bestaan uit drie partijen die door militairen zijn geleid, opgezet danwel overgenomen: de Samakkhi Tham-partij, de Partij voor Sociale Actie, en de Chart Thai-partij, ironisch genoeg de partij van de afgezette Choonhavan die zich inmiddels uit de politiek heeft teruggetrokken. Deze drie hebben al aangekondigd dat zij een coalitie zullen vormen, en zijn het zelfs al eens gewor den over hun beoogde premier de hui dige sterke man, generaal Suchinda. Gezien de goed gespekte partijkassen zal de coalitie waarschijnlijk de meeste stemmen trekken. En mocht hun plan netje niet uitkomen, dan hebben de mi litairen nog altijd de Senaat, de hoeder van hun belangen krachtens de door de NPC opgestelde grondwet. De 270 sena toren worden door het leger benoemd en hebben uitgebreide bevoegdheden om de regering in toom te houden of haar af te zetten. Het is de vraag op de oppositiepartijen hiertegen veel kunnen uitrichten. Het felst gebeten op de politiek van de NPC is de democratische Nieuwe Aspiratie Partij, van ex-legerleider Chavalit Yong- chaiyut, alweer een militair. Zijn aan hang is echter teruggelopen doordat hij enkele dubieuze politici heeft aangetrok ken. De linkse Solidariteitspartij heeft met het omgekeerde probleem te ma ken: veel van haar voormannen zijn overgelopen naar de militaire partijen. Een uitzondering vormt de Palang Dhar- ma van de charismatische Chamlong Srimuang, oud-gouverneur van Bangkok (én ex-majoor-generaal van het leger!). Chamlong, bijgenaamd 'Mr. Clean', voert campagne tegen militaire in menging en corruptie in de politiek. In plaats van kiezers te kopen schering en inslag bij Thaise verkiezingen re kent hij op de 'zwijgende meerderheid'. „De politiek wordt met de dag erger", verzuchtte hij onlangs, wijzend op de enorme bedragen waarmee partijen smijten om politici van naam in hun kamp te lokken. Deze traditie is echter diep ingebed in de Thaise politiek, die meer wordt bepaald door persoonlijk winstbejag dan door ideologische tegenstellingen. Alsof de seksindustrie van Bangkok ook onder de politici heeft toegeslagen, zijn dezen be reid zichzelf aan de meestbiedende te verkopen. Zij bieden de partij hun ach terban aan, soms een heel district, voor exorbitante bedragen. Een ex-parlementariër wist zo een „transfersom" van tegen de 600.000 gul den te bedingen. Sommigen zouden zelfs het viervoudige van dat bedrag hebben gevraagd. En dan kan het nog gebeuren dat de „aangekochte" politicus alsnog overloopt naar de tegenpartij om dat die net wat meer kan betalen. De meest gestelde vraag aan Thaise parle mentsleden dezer dagen is dan ook: „Voor welke partij gaat U uitkomen?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6