FNV in actie voor 'kleur' in bedrijven 1 Het uitgestelde einde van 'gifboer' Peterman Er is te veel blik in eivol Amsterdam Binnenland Kraanmachinist met geluk 06-0607 REFEREHPUH ZATERDAG 21 MAART 1992 5 De vakcentrale FNV is gisteren begonnen met de twee jaar durende actie 'Kleurrijk Personeelsbeleid', gericht op sleutelfunctionarissen in bedrijven en instellingen. De vakvereniging wil dat bedrijven beleid ten gunste van al lochtonen gaan ontwikkelen. Dat zou zelfs moeten leiden tot een voorkeursbehandeling van werklozen uit etnische minderheidsgroepen. De druk moet niet alleen uit de politiek komen, vindt de FNV, maar ook van de werknemers binnen de bedrijven. De actie loopt parallel aan een campag ne van het overkoepelende Centraal Bureau Arbeidsvoor ziening (CBA) en afspraken bin nen de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) om 60.000 allochtonen aan een baan te helpen. Het CBA begint volgende maand een landelijke campag ne om aandacht te vragen voor de achterstandspositie van al lochtonen. Verdeeld over alle regionale arbeidsbureaus zullen 50 beleidsmedewerkers worden aangesteld die de bedrijven langsgaan om te pleiten voor meer allochtonen op de werk vloer. De FNV-actie richt zich pri mair op leden van onderne mingsraden, bedrijfsledengroe- pen en personeelsfunctionaris sen. Via deze sleutelfunctiona rissen wil de bond 'van onder uit' druk uitoefenen op direc ties. Meer allochtonen alleen is niet genoeg, vindt de FNV. Be drijven moeten ook taalcursus sen en extra scholing voor min derheden aanbieden. Een groot deel van dit werk komt neer op de schouders van de districtsbestuurders in den lande. Zij onderhouden de con tacten met de bedrijven en de werknemers. Volgens G. Honing van de In dustriebond FNV is de weg naar gelijke behandeling nog lang. „Dit is niet een project van één of twee jaar. Wil je dit echt van de grond krijgen, dan moet je allochtonen een voorkeursbe handeling geven. Ik vraag me echt af of de leden daar ook nog achter staan als dat beleid zich tegen hen keert Niemand vindt het leuk te worden gepasseerd bij een promotie." Het liefst had dé vakbond ge zien dat werkgevers 5 procent buitenlandse werknemers in dienst hadden moeten nemen, op straffe van een dwangsom. Maar de werkgeversorganisatie VNO torpedeerde dat plan. „Dat druist in tegen de beslissings vrijheid van de ondernemer. Die mag niet in het geding ko men", aldus woordvoerder N. Beemsterboer. Het bedrijfsleven wil best al lochtonen aan een baan helpen, maar dan op vrijwillige basis, zegt Beemsterboer. „Het moet van twee kanten komen. Laten we eerlijk wezen: allochtonen moeten wel willen werken. Va catures zijn er genoeg. We gaan ze alleen niet van de straat plukken." Beemsterboer is ook niet optimistisch over een voor keursbeleid. „Bedrijven die in het verleden minder goede er varingen hebben opgedaan met allochtonen, zullen niet staan te trappelen. Wij krijgen nogal wat signalen in die richting", aldus Beemsterboer. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR weerselo jan haverkate Zijn naam is in vergetelheid geraakt, maar hij be staat nog steeds. Herman Peterman (54) uit het Twentse Weerselo, acht jaar geleden landelijk be kend geworden door zijn zieke koeien. Ze hadden gegraasd op een weiland waaronder grote hoe veelheden hexachloorcyclohexaan (HCH) begra ven lagen. Afvalstoffen van Akzo in Hengelo. Het liep slecht af met zijn koeien, en later ook met zijn varkens. Een groot deel van de veestapel moest worden afgemaakt, Peterman kreeg geen schadevergoeding en een faillissement stond voor de deur. De Westland Hypotheek bank, van wie Peterman zeven ton had geleend, eiste het geld terug en besloot tot veiling van boerderij en grond. De veiling werd vastgesteld op een dins dagavond in februari 1984. Het werd een gedenkwaardige bijeenkomst, waarover Weerselo nog maanden heeft nage praat. Zaal Van Olffen aan de Bisschopsstraat in het centrum van het dorp was gevuld met vier honderd boeren. In de zaal hing de stemming van een volksgericht, want de boeren geloofden het verhaal van Peterman niet zo erg. Ze vonden hem een slechte boer. Om zeven uur beklom notaris Schouten uit 01- denzaal het podium en deelde tot verbijstering van de aanwezigen mee dat de veiling niet door ging. Een rijke landbouwer uit Tiel, Gradus van Wijk, die van Petermans problemen had gehoord, had twee ton beschikbaar gesteld en Peterman voorlopig uit de problemen geholpen. Hij zou zijn bedrijf voortzetten. Toen de notaris was uitgesproken, leek de bij eenkomst in een anti-climax te eindigen. Maar toen beklom de jonge ingenieur Johan Heins, lid van de milieugroep die het voor Peterman had opgenomen, het podium en nam de microfoon van de notaris over. De boeren waren volkomen verbouwereerd. Slechts af en toe onderbroken door hoongelach, kreeg de ingenieur de gelegen heid zijn verhaal te doen. Over het HCH dat de weken daarvoor in Peter mans inmiddels helemaal opgeruimde veestapel was gevonden. Twintigmaal zoveel als normaal in het vet van koeien "wordt gevonden. Over de wer king van HCH, dat de aanmaak van witte bloedli- chaamtjes verstoort,..waardoor de weerstand ver mindert. Nog stiller werd het in de zaal toen Heins be toogde dat het probleem van de landbouwgiften alle boeren aangaat. „Bestrijdingsmiddelen die schadelijk zijn voor insecten, zijn ook schadelijk voor de mens", poneerde hij. „Zeker vijftig boe ren in ons land lijden aan vergiftiging door lin daan, maar dat wordt onder de tafel gewerkt, want daar zijn te grote belangen mee gemoeid." Over zijn diepste inspiratiebron liet de spreker zijn gehoor evenmin in het ongewisse. Daarmee raakte hij een gevoelige snaar. Met licht gebroken stem zei hij dat het niet christelijk zou zijn om Peterman te laten vallen.Als God een gerechtige God is, moeten we helpen. Dat is wat mij drijft." De boeren waren totaal overdonderd. Ze zaten erbij alsof ze naar de zondagspreek hadden zitten te luisteren. Nadat Heins was uitgesproken, leek het net of het bier niet meer zo lekker smaakt In verwarring verlieten de boeren de zaal. Zou er toch meer aan de hand zijn geweest? Acht jaar na deze geruchtmakende februaridag gaat de Weerselose gifboer toch nog voor de bijl. Tot zijn grote bitterheid, want met de nieuwe veestapel, aangeschaft met het geld van de Tielse landbouwer en een inzamelingsactie, gaat het nu goed! Petermans zonen Clemens en Erwin zijn in het bedrijf gekomen en de melkproduktie is goed. „Wat Peterman heeft genekt, is dat hij een veel te laag melkquotum heeft gekregen, waardoor hij zijn schulden nooit heeft kunnen aflossen", zegt de Hengeloër Wim Wolbrink, lid van de Stichting Peterman moet blijven, die de Weerselose land bouwer de afgelopen jaren met raad en daad heeft bijgestaan. Peterman had namelijk de pech dat hij, toen in 1984 de superheffing werd ingevoerd, nauwelijks kon bogen op een behoorlijke melkproductie. Hierdoor werd aan hem een zeer laag melkquo tum toegewezen van circa 60.000 kilo. Later, toen de zonen Peterman in hel bedrijf kwamen, werd dit verhoogd tot 220.000 kilo, maar in oktober 1991 weer verlaagd tot 58.500 kilo. Een bezwaar schrift werd onlangs door de Commissie van Be roep voor het Bedrijfsleven afgewezen. Petermans laatste hoop was gevestigd op de verzoekschriftencommissie van de Tweede Ka mer. Maar zijn verzoek om schuldsanering is donderdag 19 maart door deze commissie aange houden tot volgende maand. De uitspraak zal te laat zijn om de veiling nog tegen te houden. Alle mogelijkheden zijn nu uitgeput en de schuldei sers willen hun geld zien. Petermans totale schuld bedraagt een miljoen gulden: zeven ton aan de Westlandbank en drie ton aan de Tielse landbou wer Gradus van Wijk. De datum voor de veiling is inmiddels al vast gesteld. Op dinsdag 7 april worden boerderij en 15 hectare grond geveild. Door dezelfde notaris als destijds, maar in een ander café. In huize Pe terman wacht men intussen gelaten op de dingen die gaan komen. Een wonder als in 1984 wordt niet meer verwacht Lantaarnpalen geven poëtisch geluid zoetermeer De lantaarnpalen op het Zoetermeerse Promenade plein geven vanaf eind maart niet alleen licht, maar ook geluid. In de palen zijn cd's gestopt, met daarop gesproken gedichten van van onder anderen Jules Deelder, Lucebert, Simon Vinken oog, Annie M. G. Schmidt, Rutger Kopland, Mischa de Vreede en Judith Herzberg. De poëzie is na een druk op de knop te beluis teren. Initiatiefnemer van het project is kunstenaar Tony Dielen. Voor wie zijn oor niet bij een paal te luisteren wil leggen, is de cd met gedichten ook te koop. Thuiszorg werft buitenlandse vrouwen den haag Instellingen in de thuiszorg gaan zich bij de werving van personeel meer op Turkse en Marokkaanse vrouwen rich ten. Zij kunnen met name in de gezinszorg worden ingezet. Tot dusver werken weinig Turkse en Marokkaanse vrouwen in de thuiszorg. De Landelijke Vereniging Thuiszorg wijt dit onder meer aan onbekendheid bij deze vrouwen met de mogelijkhe den. Bij de werkgevers is er ook een drempel. Onbekendheid met deze groepen leidt ertoe dat wervingsactiviteiten tot dusver niet op deze potentiële werknemers zijn gericht. Vietnamese vrouwen nog altijd in kerk utrecht Twee hoogzwangere Vietnamese vrouwen bevinden zich nog steeds in de kerken in Vries (Drenthe) en de stad Gro ningen, waar zij met circa dertig landgenoten onderdak hebben gezocht. De vrouwen staan op het punt van bevallen. De inter kerkelijke organisatie Inlia heeft er bij staatssecretaris Kosto (jus titie) op aangedrongen snel maatregelen te nemen om hun posi tie te verbeteren. De Vietnamezen worden met uitzetting be dreigd. Inlia maakt zich ook bezorgd om de ouders van een Viet namese baby, die met hersenvliesontsteking in een ziekenhuis ligt. De ouders zitten in een kerk. Als zij hun kind bezoeken, doen ze dat „met angst in het hart", aldus Inlia. Ze zijn bang op gepakt te worden. den haag De machinist van deze bouwkraan kwam er gisteren zeer genadig af toen zijn werktuig plotseling omsloeg. De 44-jarige man liep slechts lichte verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De kraan werd al geruime tijd gebruikt bij de bouw van flats aan de Pompstationweg. foto anp Ford mat wat u bamagt. CW.HET AU TOVLRKUR i U GAAT TocH cöK L-H Stehheh? kamt 1992 amsterdam onno havermans Mijn collega's draaien er niet eens omheen. Als ze eens in Amsterdam moeten zijn, parke ren ze hun auto's bij mij in de straat. Of op zijn minst in de buurt. Want daar is meestal nog wel ergens een gaatje. En je pakt er eenvoudig de tram, of zet de pas erin voor het laatste stukje naar de binnenstad. Doorrijden heeft geen enkele zin, zo weten ze, want in de bin nenstad raak je je heilige koe al leen tegen een hoge tol op het dak van een obscure parkeerga rage kwijt. Er is teveel blik. Amsterdam is eivol. Daarom ga ik woensdag stemmen. Bij het eerste hoofd stedelijke referendum zal ik kie zen voor variant B; vergaande beperking van het autoverkeer in de binnenstad. Over mijn keuze hoef ik niet lang na te denken. Tussen de grachten verplaats je je immers veel aan genamer op de fiets of te voet dan in de auto. En met de tram kom je bijna overal. De kinderen van Amsterdam zijn het met me eens. Deze week namen zo'n duizend leer lingen van enkele Amsterdamse basisscholen een voorschot op het referendum van 25 maart. In levensechte stembureaus net als voor 'grote mensen' op getrokken in de gymzaal maakten zij hun keuze uit de twee varianten die de gemeente haar kiezers volgende week voorlegt. Met een stem op A steunt de Amsterdammer het 'autoluwe' beleid van het ge meentebestuur: een stem op B betekent dat het autoverkeer in de binnenstad nog wel wat minder mag. De kinderen ko zen bijna massaal voor B. Het lijkt dus duidelijk. Een kind kan de was doen in het Amsterdamse referendum. Maar dat valt tegen. Wat is bij voorbeeld het verschil tussen A en B? Welk beleid staat het ge meentebestuur (van PvdA, D66, WD en Groen Links) eigenlijk voor? Er zijn weinig kiezers die dat weten. De info-krantjes die de afge lopen weken in de bus vielen, geven geen uitsluitsel. Geen wonder, want het gemeentebe stuur weet het zelf nog niet pre cies. Het autogebruik in de bin nenstad moet terug, zo is het uitgangspunt. Maar het Amster damse bedrijfsleven vooral de detailhandel en in mindere mate de kantoren mogen daar niet al te veel hinder van ondervinden. Uitgewerkte plan nen zijn er (nog) niet. Verkeers wethouder Ten Have (PvdA) kreeg begin deze week zelfs op zijn kop van de gemeenteraad, toen hij met een parkeerplan op de proppen kwam. De raad wei gerde erover te praten. Wacht eerst de uitslag van het referen dum maar af, zeiden de raadsle den. Evenmin is duidelijk wat vari ant B behelst. Verdergaande maatregelen dan het gemeente bestuur voorstaat, kunnen vari eren van bijvoorbeeld een nieu we verhoging van de parkeerta rieven, tot een totaal verbod op gemotoriseerd verkeer binnen de grachtengordel. Wie het weet mag het zeggen. Persoonlijk ben ik best te porren voor het laatste. Maar dan zit er nog een ad dertje onder het gras. De ge meenteraad heeft voor zichzelf een garantie ingebouwd: ze zal over de uitslag van het referen dum discussiëren en daarna be sluiten of ze zich er ook aan zal houden. Ik mag woensdag dus kiezen tussen een wazig A en een onoverzichtelijk B, waarna de gemeenteraad kan besluiten mijn o zo belangrijke stem ach teloos in de prullenbak te wer pen. Bovendien maak ik mij een beetje zorgen over de. conse quenties van een auto-ontmoe- digingsbeleid, of dat nou A of B heet. Als het straks nog minder aantrekkelijk is met de auto naar het Damrak te rijden, zul len steeds meer mensen voor de oplossing van mijn collega's kiezen. Waardoor mijn voor deur straks nog slechts via blik ken daken bereikbaar zal blij- Scholen krijgen jaar1 extra de tijd voor fusie Billboards (linksboven) maken de Amsterdammers al weken duidelijk dat ze zich woensdag mogen uitspre ken over het verkeer in de binnenstad. Chaotische verkeerssituaties zoals op de foto linksonder zijn in het centrum van de hoofdstad eerder regel dan uitzondering. En als het blik niet rijdt staat het maar al te vaak stil waar dat niet mag, zoals op de brug rechtsboven. De fietser rechtsonder kan in zijn vuistje lachen: hier is de Dienst Parkeerbeheer al met de beruchte wielklem langsgeweest. foto's anp arthur bastiaansf ken. Nu al staat het dikwijls bumper aan bumper en portier aan portier. Toen ik nog maar pas in mijn wijkje woonde, zijn een paar buurtbewoners eens een actie begonnen tegen dubbelparkeer- ders. Ze plakten gemene gele vijf straten doorkruisen, voordat stickers en belden de sleep dienst van de politie. Maar ze hebben de moed allang opgege ven. Het is onbegonnen werk. Als ik 's avonds na zessen thuis kom, moet ik slalommcnd vier, plekje vind. Er is teveel blik in Amster dam, En daar is geen A of B te gen opgewassen. F.r is maar één echte oplossing. Ik moest mijn auto maar eens weg doen. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) heeft onder druk vqn de Eerste Kamer besloten te kleine scholen voor voortgezet onder wijs een jaar langer de tijd te ge ven een fusiepartner te zoeken. Hiermee probeert de bewinds man te voorkomen dat het wetsontwerp basisvorming in de Eerste Kamer wordt verwor pen. Aanvankelijk konden scho len die minder dan 240 leerlin gen hebben, tut I ofctobw 1992 een fusie-aanvraag indienen. Of de tegemoetkoming aan het CDA voldoende is om die partij over de streep te trekken, is nog niet duidelijk. Het CDA staat erg huiverig tegenover de basisvorming. Ook in de Twee de Kamer is deze partij pas na veel discussie en overreding door het kabinet overstag ge gaan. CDA-senator mevrouw Grol Overling had Wallage gedreigd tegen het wetsvoorstel te zullen stemmen als hij niet aan haar eisen tegemoet zou komen. Sa men met de WD (die tegen de basisvorming is) zou daarmee een meerderheid in de Senaat zijn ontstaan. In het wetsontwerp basisvor ming wordt geregeld dat in de eerste drie jaar van het voortge zet onderwijs leerlingen zestien vakken krijgen. Pas na die drie jaar hoeven de leerlingen te kie zen welke richting ze uit willen. De echte schoolkeuze wordt daarmee uitgesteld. Omdat een dergelijk groot lesaanbod niet op te kleine scholen kan wor den gerealiseerd, heeft Wallage een minimum van 240 leerlin gen nap li:e.ril

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5