Bloed in de schoenen, tranen in de ogen ZATERDAG 21 MAART 1992 Het lijkt allemaal zo makkelijk, maar probeer ongetraind maar eens de 'Chi nese muur' te be klimmen. 50 jaar Commandotroepen: de baret als beloning voor een martelgang mando-compagnieën opgeheven en omge vormd tot het huidige KCT, dat een nieuwe taak kreeg binnen de NAVO. Van een typi sche vechtsoldaat werd de commando een waarnemer-verkenner. In de jaren tachtig kwam het KCT negatief in het nieuws, nadat de soldatenvakbond WDM een zwartboek had gepubliceerd over de bij landmachtdienstplichtigen gevreesde oefening 'Pantserstorm' op het terrein van de commando-kazerne in Roosendaal. In het zwartboek kwamen de commando's er slecht van af, want bij 'Pantserstorm' deden zich nogal wat misstanden voor, aldus WDM. Er kwamen zelfs vragen over in de Tweede Ka mer. 'Pantserstorm' bestaat overigens nog al tijd. Klachten daarover zijn daarna niet meer gehoord, althans niet naar buiten. Loodzwaar Vier keer per jaar opent het KCT zijn deuren voor een nieuwe lichting. En de belangstel ling voor een commando-opleiding is groot. Er komen heel wat aanvragen binnen bij de Directie Dienstplichtzaken in Kerkrade. Ook bij de dienstplichtkeuring zelf geeft menig jongeman de voorkeur aan plaatsing bij het KCT. Maar het mag duidelijk zijn dat lang niet iedereen geschikt is voor de loodzware opleiding. Is men eenmaal aangewezen, dein moeten de aspiranten drie maanden voor de werkelijke opkomst zich melden voor een selectiedag in Roosendaal. „Ik wijs ze er vooral op dat de commando opleiding niet leuk is. Het is een bloed, zweet en tranenverhaal. Bloed in de schoe nen van het vele lopen, zweet op de rug van het harde werken en tranen in de ogen als ze aan moeder thuis denken. Ik probeer ze zo eerlijk mogelijk te vertellen wat ze te wach ten staat", zegt kapitein Jelle Schepers, hoofd personeel en algemene zaken. Naast de nodige voorlichting (met een video over de opleiding) volgen een medische keuring en een intensieve sporttest. „Ie mag niet te veel vet hebben. Maar ook ondergewicht kan een reden zijn voor afkeu ring. Dat heeft weer te maken met de bepak king die een commando moet dragen. We moeten ook niet het type hebben dat altijd aan gewichten zit te trekken om zijn spier bundels op te vijzelea Ik zeg altijd tegen de jongens: als je op een koude novembernacht aan het oefenen bent kom je geen spiegels tegen waarin je je spierbundels kunt zien. Wij hebben iemand nodig met een aantal karak tereigenschappen. Stabiliteit is daarbij een van de belangrijkste dingen. Maar ook moet hij een goed doorzettings- en incasserings vermogen hebben. En het moeten zeker geen eenlingen zijn." Per selectiedag valt ongeveer de helft af. Volgens Schepers zijn veel kandidaten erg te leurgesteld wanneer ze horen dat ze zijn af gekeurd. „Dat is vooral het geval als een va der of een broer bij de commando's is ge weest. Zo'n jongen die afvalt, heeft jarenlang verhalen gehoord over de commando's. Hij heeft er naar toe geleefd en dan komt de me dedeling dat hij er zelf niet geschikt voor is," aldus Schepers. Wie eenmaal is goedgekeurd, meldt zich drie maanden na de selectiedag voor de ech te commando-opleiding. De tweede dag na opkomst vertrekken de recruten al naar een bivak op de naburige Rucphense hei, „om snel aan elkaar te wennen." Maar dat is na tuurlijk niet het enige in deze vooropleiding die een maand duurt. „Deze eerste maand moet iedereen vol maken." De recruten wor den in deze periode fysiek en mentaal voor bereid op de aansluitende twee maanden du rende elementaire commando-opleiding (ECO). Steuntje Dan begint pas het echte commandoleven dat zich twee maanden afspeelt in de buiten lucht Kantine, kazernebed en douche zijn onbereikbaar geworden van zondagavond tot vrijdagmiddag. De eerste twee weken van de ze periode zijn niet gering en men komt on getwijfeld zichzelf tegen. Een harde training en weinig slaap. Maar afhaken om mentale redenen is er niet bij. „Wat blijkt namelijk vaak?" zegt Schepers „dat men na die twee weken over die eerste klap heen is. Men raakt er aan gewend. Men krijgt een steuntje in de rug en de jongens die het bijltje er bij zouden willen neerleggen, kunnen de beste com mando's worden." Ter afsluiting van ECO volgt een afmat- tingsweek, hoewel Schepers liever spreekt over de eindoefening. „Men is wel constant in touw, dat zeker." In de laatste nacht van 'Tijdetis de opleiding kun je je echt nergens achter verschuilen' deze bijzondere week is er een laatste mars van 25 kilometer met verzwaarde bepakking. De commando die dan nog getooid is met de mutsdas, is dicht bij het begeerde doel, de groene baret. „Met die bepakking verplaatst men zich langzaam. In de ochtend, als er in het bivak feestelijk is ontbeten, begint de laatste tocht van vijf kilometer naar de kazerne." Bij de poort staan de familieleden die hun helden met veel applaus begroeten. Dat is het mo ment waarvan zelfs een commando stil wordt en waarbij volgens Schepers menig traantje wordt gelaten. Later op de dag vindt op de appèlplaats een plechtige ceremonie plaats. De mutsdas gaat af en de groene baret wordt opgezet. Dan pas schijn je een echte commando te zijn. Uitbreiding Door de veranderde politieke situatie in de wereld en in Europa in het bijzonder, onder gaat de Koninklijke Landmacht, het krijgs machtonderdeel waarvan het KCT deel uit maakt, een ingrijpende herstructurering. De Koninklijke Landmacht wordt mobieler en sneller internationaal inzetbaar. Een nieuw landmachtonderdeel, de oprichting van de luchtmobiele brigade (met inzet van helikop ters), moet daarvan een afspiegeling zijn. Dit betekent voor het KCT een uitbreiding van het aantal operationele taken. De comman do's zullen, althans de instructiecompagnie van het korps, nauw worden betrokken bij de opleiding van het personeel van de luchtmo biele brigade. De commandant van het korps, overste F R. J. Knetsch, licht dat als volgt toe. „De Ko ninklijke Landmacht moet rekening houden met optreden in VN- en multinationaal ver band. Daar is onder meer die luchtmobiele brigade voor bestemd. Wij kunnen een extra dimensie toevoegen aan de opleiding van die eenheden in de brigade. Dat iWtekent een ge vechtscursus en een grensverleggende oplei ding in het rotsklimmen. om ze een extra mentale opkikker te geven." Knetsch bevestigt dat het pakket van het kct wordt uitgebreid „Br ii meet behoefte aan commandotroepen." En daaraan kan zonder meer worden voldaan, gezien de gro te belangstelling voor het korps. Door het zich uitbreidende takenpakket wordt er een nieuwe eenheid aan toegevoegd, namelijk de 108 commandotroepen compagnie. Het KCT blijft overigens gevestigd in uil 1939 date rende Engelbrecht van Nassau-kazeme in Roosendaal. Het complex zal worden gereno veerd. Afscheid Die renovatie maken Peter Broertje (26) uit Westzaan en zijn maten Robbert Möckcl (23) uit Aerdenhout en Eric Kant (21) uit Dordrecht niet meer mee. Hun dienstplicht van twaalf maanden zit er op. Je zou denken dat ze in jubelstemming zijn. Maar dat is niet het geval. Ze verlaten met lood in hun schoenen het kazemeterrein. „Je hebt gewoon een gigantisch goeie band met elkaar. Toen ik in dienst moest heb ik me aangemeld voor de commando's. Ik wil de gewoon een pittige opleiding. Alleen red je het hier niet. Je hebt elkaar verschrikkelijk hard nodig. Het gekke is dat ik tijdens de op leiding op zondagavond, als ik naar de kazer nc terug moest, best wel eens baalde. Maar dan stap je uit op het station van Roosendaal, waar je je maten weer ontmoet en dan gaat het weer hartstikke goed." Voor Robbert was het KCT een uitdaging „In het begin van de opleiding zie je mensen afvallen. Sneu natuurlijk, maar aan de andere kant is het voor jezelf dan erg mooi dat Jij het bent die het wel gaat halen. Tijdens de oplei ding van negen weken kun Je je echt nergens achter verschuilen. Jc moet je helemaal blootgeven. Je hoeft je niet mooier voor te doen dan je bent, anders ga jc kapot. Tijdens de opleiding krijg je heel weinig slaap en je hebt weinig tijd om te eten. Soms maar tien minuten." Ook Eric kan lyrisch worden: „Jc moet toch Je dienstplicht vervullen. En ik had al heel wat verhalen gehoord over verveling in het leger. Daar voelde ik niks voor en omdat ik toch altijd al een zware opleiding wilde heb ik me opgegeven voor het korps Als je een maal bij de commando's zit merk jc al gauw dat jc hele goeie vrienden hebt met wie je een hecht team vormt. Met de jongens die de opleiding halen heb je van alles meegemaakt. Dat zijn gewoon geschikte gasten. Dat wor den echt Jc vrienden Negen weken lang word je met z'n allen afgeknepen. Dan kan het niet anders of je wordt een goed team." Voor korporaal Bas Mulder en zijn commandomaten Wijnands Groesbeek, Stefan Sebregts en Francois Wauthel is het blijkbaar de gewoon ste zaak van de wereld om in vliegende vaart van de twintig meter hoge klimtoren naar be neden te suizen. Als circusartiesten duiken ze langs het gespannen koord de diepte in. Met hun armen en benen houden ze het lichaam in balans. Mooi zwevend dalen ze neer. Als de korporaal bijna de grond raakt, schreeuwt er iemand: „Pas op je huwelijksgereed schap." Lachend zegt de 21-jarige Bas, als hij weer met beide benen op de grond staat: „Je moet hem goed wegstoppen, want anders kan het misgaan. Ter bescherming doe ik altijd mijn jack er overheen." Het viertal vervult z'n dienstplicht al enkele maanden bij het Korps Commandotroepen (KCT). Voor de klimtoren koesteren ze niet de minste vrees meer. Een duikvlucht, ook wel 'dodenritje' genoemd, hebben ze al me nigmaal moeten uitvoeren. Deze zweef sprong hoort gewoon bij de zware opleiding van een commando, die zich ook thuisvoelt op de naast de klimtoren gelegen hindemis- baan. Het lijkt allemaal zo makkelijk, maar probeer ongetraind maar eeris het 'leftouw- tje' in handen te nemen of de 'Chinese muur' te beklimmen op deze hindemisbaan. Niet verwacht „Achteraf vraag ik me af: hoe heb ik het toch allemaal voor elkaar gekregen? Ik had het niet van mezelf verwacht. Ik wilde naar de commando's omdat mijn vader er ook bij was. Hij heeft me aangemoedigd. Het is best wel eens zwaar geweest, maar je hebt toch al tijd je maten nog", aldus de uit Castricum af komstige Bas. .Alleen red je het niet in de commando- opleiding. Een ander helpt je er soms door heen. En dan krijg je er weer zin in", zegt Stefan uit Tilburg, die evenals de anderen trots is op de groene baret van het KCT. ,,Als je die baret krijgt, weet je dat je de zwaarste opleiding van Nederland heb ge had", merkt Wijnand uit Amsterdam op. Het viertal is het er over eens dat ze bij een 'elite korps met discipline' zitten. Francois uit Heerlen, die zegt dat die disci pline en de hiërarchie hem niet altijd even 'Je hebt gewoon een gigantische goeie band met elkaar' makkelijk vallen, hoewel zijn kameraden hem steeds overeind weten te houden, geniet wel van de sportieve activiteiten. Odk hij draait zijn hand niet meer om voor klimtoren en hindemisbaan, waar soms records wor den gebroken. Een paar jaar geleden wist sergeant-sport- instructeur Jos Antens deze moeilijke baan te 'nemen' in een tijd van 1 minuut en 45 se conden, een ongelooflijke prestatie. Zijn naam staat vermeld bij de start van de hin demisbaan. En dat zal nog wel lange tijd zo blijven, want je moet wel een heel behendige kerel zijn wil je deze snelheidsduivel, die in 1988 het record met 3 seconden wist te ver beteren, kunnen overtroefen. Daarvóór stond het sinds 1966 op naam van kapitein J. W. Petters, met een tijd van 2 minuten en 8 se conden. Petters' loopbaan bij de comman do's kreeg een triest en abmpt slot. Hij werd gedood bij een granaatexplosie, naar verluidt om het leven van anderen te redden. De baan ligt achter de Engelbrecht van Nassau-kazeme in Roosendaal, het domein van de commando's, die een zeer hechte club vormen. Dit blijkt wel uit de Comman dostichting, waarvan meer dan 5000 (oud-) commando's lid zijn. Via het kwartaalblad De Groene Baret blijven ze op de hoogte van het wel en wee van 'hun' korps. Eens comman do, altijd commando, luidt het parool. Het KCT ontstond in maart 1942, toen een Het Korps Comman dotroepen (KCT) be staat vandaag vijftig jaar. Dat wordt her dacht en gevierd door meer dan 3500 (oud- jcommando's uit bin nen- en buitenland op het terrein van de En gelbrecht van Nassau- kazerne in Roosen daal, het domein van de groene baretten. Dienstplichtigen lopen storm op dit 'elitekorps met dis cipline', maar slechts enkelen worden uitverkoren. De com mando-opleiding is loodzwaar. Drie maanden wordt er kei hard getraind. Vooral de laatste week van deze periode wordt als een martelgang omschre ven. Maar als beloning is er dan de groene baret. Dan pas ben je een echte commando. „Negen weken lang word je met z'n allen afgeknepen. Dan kan het niet anders of je wordt een goed team." FOTO'S CPD ROLAND DE BRUIN aantal militairen van de Koninklijke Brigade Prinses Irene geheel vrijwillig naar Schotland vertrok om er een opleiding te volgen bij en kele Britse commando-eenheden. Deze Ne derlanders vormden al vrij snel de No. 2 Dutch Troops, en daarmee was de eerste ge heel uit Nederlanders samengestelde com mando-eenheid een feit. De No.2 Dutch Troops werden in 1943 vanuit India ingezet bij acties tegen Japanse strijdkrachten in Birma. Na terugkeer in En geland in augustus 1944, leverden deze Ne derlandse commando's in september van dat jaar hun aandeel in de (mislukte) operatie Market Garden bij Arnhem. Ook streden ze bij Eindhoven en Nijmegen. De groene baret ten waren enkele maanden later ook te vin den bij de geallieerde landingen op de kust van Walcheren. De laatste oorlogsactie van No. 2 Dutch Troops was in april 1945 bij het front Moerdijk-Geertruidenberg. Voordat deze eenheid werd ontbonden, hadden Nederlandse commando's zich al ge voegd bij het Korps Insulinde, dat tijdens de oorlogsjaren guerrilla-acties uitvoerde in de Indische Archipel. Na de capitulatie van Ja pan werd ook deze commando-eenheid op geheven. Een deel van No. 2 Dutch Troops en Insulinde vormde in 1946 een nieuwe commando-eenheid die in het toenmalige Nederlandsch-Indië actief was. De huidige naam Korps Commandotroe pen dateert van 1949. Vrijwilligers van het KCT voegden zich in de beginjaren vijftig bij het leger van de Verenigde Naties in Korea. In 1964 werden als gevolg van drastische be zuinigingsmaatregelen, die de historie zijn ingegaan als 'Operatie Chirurg', drie com Als de korporaal bijna de grond raakt schreeuwt iemand: „Pas op je huwelijksgereedschap."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43