vantilW» Beperkt onderzoek embryo's mogelijk Binnenland Voor het eerst buiten 'U moet de bollen niet omgekeerd planten TIJDLOOS DESIGN VAN ARTIFORT VOOR EEN CREATIEVE PRIJS Radiozenders krijgen duidelijker profiel Hengelsportverenigingen controleren op zwartvissen Voedingsbond FNV roept op tot staking 'Tijdperk ongeremde groei ABP voorbij' Akkoord over plan om agressie aan te pakken Internationale school ZATERDAG 21 MAART 1992 DiSI6M(tNT8U M Platform in strijd tegen de misdaad 'Op initiatief van het VNO wordt in mei door minister Hirsch Ballin van justitie het Landelijk Platform Criminaliteitsbeheer sing opgericht. In dit overlegor gaan gaan justitie, bedrijfsleven en politie gezamenlijk de strijd aan met de georganiseerde mis daad. Het voorzitterschap komt wat de de minister betreft in handen van zijn staatssecretaris Kosto. HirSch Ballin kondigt de oprichting aan in een gesprek met het VNO-blad Onderne ming. De bewindsdman maakt zich zorgen over de zware geor ganiseerde misdaad. Het Ne derlandse bedrijfsleven onder schat het gevaar ervan, zo zegt hij. Koningin Beatrix sluit bezoek aan Nieuw-Zeeland af wellington Vooruitstrevend, kundig, maar vooral in formeel. Die indruk heeft koningin Beatrix achtergelaten tijdens het bezoek aan Nieuw-Zeeland dat vandaag wordt afgesloten. In vergelijking met hun eigen stijve koningin Elisabeth is Beatrix een modeme monarch. Zij maakte in volle zalen grapjes, zoals: „U moet de tulpen bollen niet met de verkeerde kant in de grond planten hoor." In plaats van het traditionele slotdiner bood Beatrix het Nederlands Dans Thea ter 2 aan. De modeme, soms'erotische dansen van dit gezelschap waren voor de over het algemeen behoudende Nieuw- zeelanders revolutionair. Zoiets hadden ze nog nooit gezien. En de gedachte dat dit spektakel plaats vond op verzoek van een koningin maakte de uitvoering al helemaal uitzonderlijk. Voor het eerst in haar zittingsperiode heeft Beatrix tijdens een staatsbezoek gesproken met buitenlandse journalis ten. De Nieuwzeelandse media werden zeer getroffen door dit gebaar. „Zelfs on ze eigen koningin Elisabeth praat nooit met ons", aldus een journalist. Het be zoek leverde dan ook veel publiciteit op in Nieuw-Zeeland. Het bezoek van Beatrix aan Nieuw- Zeeland stond, ondanks alle culturele uitstapjes, in het teken van de emigratie van Nederlanders naar dat land. Zo ook vandaag. Op de laatste dag van het staatsbezoek brengt de koningin een be zoek aan 'Ons Dorp' in Auckland, een Nederlandse nederzetting waar uitslui tend oudere emigranten wonen. Voor deze mensen, die in de jaren vijftig naar Nieuw-Zeeland emigreerden, is het staatsbezoek van Beatrix zeer belangrijk. Zij leven met één been in Nieuw Zee land, maar het andere staat nog steeds in Nederland. Volgens een woordvoerster van de Rijksvoorlichtingsdienst is het moeilijk na te gaan wat zo'n staatsbezoek precies oplevert. Officieel heeft zo'n reis alleen tot doel de banden tussen beide landen te versterken. Dat kan in de praktijk be tekenen dat ze op politiek en econo misch gebied meer met elkaar samen werken. Sinds Beatrix koningin is, wordt vVcl meer aandacht besteed aan de resulta ten van een staatsbezoek. Zo is het bij voorbeeld sinds haar aantreden zeer ge bruikelijk dat een delegatie van het Ne derlandse bedrijfsleven mee reist. Onder koningin Juliana kwam zoiets nooit voor. In Nieuw-Zeeland was staatsecretaris Van Rooy van economische zaken dele gatieleider van een Nederlandse groep zakenlieden. Ook zij vertelde dat een handelsmissie „en marge" van een staatsbezoek bijzonder zinvol is. „omdat zo'n kader zeer statusverhogend werkt". Het is niet belangrijk om orders binnen te slepen", benadrukte Van Rooy. maar „we moeten de contacten warm hou den." Nachttrein Amsterdam-Londen utrecht Amsterdam krijgt in 1994 een nachttreinverbinding met Londen. De reis van het Centraal Station naar Waterloo-sta tion, door de in 1993 gereed komende Kanaaltunnel, gaat onge veer tien uur duren. De exploitatie van de dienst komt in han den van European Night Services, een nieuwe dochteronderne ming van de Nederlandse, Britse, Franse en Duitse spoorwegbe drijven. De vier bedrijven hebben deze maand in principe over eenstemming bereikt over de oprichting van de gezamenlijke dochter, die tegen betaling gebruik maakt van het Nederlandse, Britse, Franse, Duitse en Belgische spoorwegnet. European Night Services is vooral gericht op de zakenreiziger. In de trei nen komen luxe slaapcabines met douche en toilet. Maij biedt vissers excuses aan den haag Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft zich bij het produktschap voor Vis en Visprodukten verontschul digd voor een brochure van het ministerie over het duurzaam gebruik van de zee. In de brochure stond een aantal uitlatingen die door het produktschap als beledigend werden ervaren voor de Nederlandse visserij. Zo werd de vraag gesteld of de flora en fauna in de zee mogen worden vernietigd ten behoeve van goedkope vis voor de consument. Bovendien werden Katwijkse vissers er van beschuldigd in het verleden alle bruinvis te heb ben gedood die ze maar te pakken konden krijgen. In haar ant woord geeft Maij toe dat „een enkele passage ongelukkig is ge kozen en dan denk ik vooral aan de passage over de Katwijkse vissers". Ze zegt echter geen reden te zien in zijn geheel afstand te nemen van de brochure. Grafische cao eindelijk rond Amsterdam Na negen onderhandelingsronden zijn de werkge vers- en werknemersorganisaties in de grafische industrie het gistermiddag eindelijk eens geworden over een nieuwe cao. De lonen gaan daarin met 4,25 procent omhoog met terugwerkende kracht tot 1 februari. De onderhandelingen waren eerder vastge lopen doordat de vakbonden onder meer vasthielden aan een loonsverhoging van 4,5 procent. Het loon wordt bij ziekte van een werknemer gewoon doorbetaald. Ook worden geen vrije da gen weggestreept. De vut is in het cao-akkoord ook op termijn tegeii een aanvaardbare premie veilig gesteld. Er zal ondertus sen worden gewerkt aan de ontwikkeling van een seniorenbeleid voor oudere werknemers. Aan de andere kant zal een campagne worden gevoerd die erop is gericht 1500 leerlingen voor de grafi sche beroepen te werven. Een zenderredactie onder lei ding van een coördinator zal binnenkort bij elk van de vijf ra diostations streven naar een strakke profilering per 1 okto ber. Met horizontale program mering wil het NOS-bestuur, via het gisteren aangenomen Meer jarenplan, weer een groot pu bliek bereiken. NOS-voorzitter Max de Jong sprak in dat ver band van „historische conclu sies". Het nu goedgekeurde plan voorziet voor de vijf radiosta tions in profielen, die nauwe lijks verschillen van het huidige karakter van elke zender. Radio 1 voor nieuws, Radio 2 familie zender, Radio 3 popzender en Radio 4 klassieke zender. Radio 5 is, aldus NOS-vice-voorzitter dr. Albert van den Heuvel, „niet langer meer voor doelgroepen, maar volwaardig". Per station wijst het NOS-be stuur voor twee jaar een coördi nator aan, die een door de zendgemachtigden samenge stelde redactie gaat leiden. Sa men bewaken zij de strakke in vulling van de profielen, die naar verwachting per 1 oktober zullen worden ingevoerd. Als een programma niet binnen het profiel past, geeft de coördina tor een aanwijzing. „Let wel, geen bevel", aldus Van den Heuvel. De coördinator stelt ook een jaarplan voor de zender op. De omroep blijft verantwoordelijk voor het budget, het perso neelsbeleid en de inhoud van de programma's. Uitgangspunt is dat het totale marktaandeel niet onder de vijftig procent mag komen. Op dit moment te dat zestig procent. De gezamenlijke actualitei tenredactie op Radio 1, waar nog sprake van was in het con cept-plan van vorig jaar, blijkt nu verdwenen. Volgens Van den Heuvel is integratie de taak van de zenderredactie van Radio 1 ning. De OVB en de NWS lopen hierdoor aanzienlijke sommen geld mis. De beide organisaties willen daarom zelf de controle op de naleving van de Visserij- wet ter hand nemen. De OVB en de NWS begin nen in mei een cursus om vrij willigers van hengelsportvereni gingen oj5 te leiden tot contro leur. De nieuwe controleurs hebben overigens niet de be voegdheid om verbaliserend op te treden. Ook politiemensen en andere opsporingsambtenaren kunnen deelnemen aan de cur sus, die mede wordt betaald door het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. De Nederlandse hengelsport verenigingen gaan sportvissers langs de waterkant controleren op het bezit van de benodigde vergunningen. Hiermee willen de verenigingen een halt toeroepen aan de toenemende zwartvisserij. Volgens de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfedera ties (NWS) en de Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) ontbreekt het in Nederland aan goede controle op de naleving van wettelijke regels en op het bezit van de vereiste papieren. Daardoor wordt steeds vaker gevist zon der sportvisakte en visvergun- utrecht anp De Voedingsbond FNV heeft de werknemers van ruim twintig bedrijven in de suikerverwer kende industrie opgeroepen om vanaf maandag voor onbepaal de tijd in staking te gaan. De stakingen zijn georganiseerd uit onvrede over het verloop van de cao-onderhandelingen. De met staking bedreigde be drijven zijn verspreid over het hele land. Zo kunnen de Verka de-vestigingen in Zaandam en Den Bosch erop rekenen dat het werk vanaf maandag stil ligt, maar ook Bussink Deventer Koek in Deventer en Droste- /Venz in Vaassen. Hetzelfde geldt voor Liga in Roosendaal en Bakkerij lorritsma in Dok- kum. Een opmerkelijke concentra tie doet zich voor in het Friese Hallum. Daar heeft de voe dingsbond opgeroepen tot sta king in de koekfabriek Hellema, de wafelfabriek Helwa en bij Van der Meulm De stakingen komen terwijl de werkgevers al een principe- akkoord over een nieuwe cao hebben bereikt met de Indu strie- en Voedingsbond CNV en de iInle bi i li* i )c öedüngi bond FNV verwerpt de afspra ken, vooral omdat in het princi pe-akkoord niets staat over au tomatische compensatie van de gestegen prijzen. Bovendien vindt de bond de looptijd van het contract (tien maanden) te kort. Wetsvoorstel naar Raad van State Het kabinet wil op beperkte schaal experimenten toe staan met embryo's die overblijven bij een reageerbuis bevruchting. Proeven daarmee mogen alleen als ze direct samenhangen met het bij de betrokken wouw ingeplante embryo. Zo kan het nuttig zijn om bij de overgebleven embryo's testen te doen om te zien of uit het ingeplante embryo een gezond kind kan voortkomen. den haag gpd Premier Lubbers heeft dit giste ren na afloop van het kabinets beraad bekendgemaakt. Het ka binet wil nu twee wetsvoorstel len indienen over medische ex perimenten, waarvan een spe ciaal gaat over embryo's die ontstaan bij reageerbuisbe vruchting. Over die wet zal ad vies aan de Raad van State wor den gevraagd. De andere wet gaat over andere medische ex perimenten. Daarin waren aan vankelijk ook de proeven met embryo's opgenomen, maar de Raad van State wilde dat onder werp niet in deze wet regelen. Het kabinet komt aan die wens nu tegemoet. Bij een reageerbuisbevruch ting worden meerdere eicellen uit de vrouw gehaald, die alle worden bevrucht. Daarvan blijft als regel een aantal over dat niet wordt ingeplant. De vraag was nu wat met die embryo's moest gebeuren. Belangrijk voor de strijd daarover was de vraag of een (nauwelijks ontwikkeld) embryo als menselijk leven moet worden erkend. Van de ene kant is er een stroming die meent dat er geen proeven met die embryo's mo gen worden gedaan, omdat die snel op het kweken van embryo zouden uitdraaien. Een andere stroming wil alleen proeven toestaan die in relatie staan met het ingeplante embryo en de kans dat daaruit gezond leven ontstaat. Ten derde is er een stroming die onverkort proeven wil toestaan. Lubbers betoogde dat het ka binet nu voor de middelste weg heeft gékozen. Na het advies van de Raad van State over het in te dienen wetsvoorstel, wil het kabinet zich opnieuw over de zaak buigen. Schrappen van banen volgens directie onvermijdelijk heerlen peter bruuns Tegen de onheilsboodschap die hij zijn 3500 personeelsleden gisteren moest bren gen, heeft hij niet opgezien. ABP-president- directeur Rien Snijders vond het nodig hel der te tonen hoe de vlag erbij hangt: „De ernst is groot. Om gezond de volgende eeuw te halen, moeten we slanker en effi ciënter worden. Het tijdperk van ongerem de groei is voorbij. Dat wilde ik nog eens heel persoonlijk benadrukken, zodat het tot dé mensen doordringt. Niet wachten tot de bui overdrijft naar de stoel van je buurman, want dit waait niet zomaar over." De komende 2,5 jaar worden bij het ABP zo'n 400 banen overbodig en de jaren daar na nog eens 330 tot 500. „Het zijn ingrij pende maatregelen. Ik probeer collectieve ontslagen te voorkomen, maar kan geen ga ranties geven", erkent hij. De afslanking is niet alleen het gevolg van beslissingen van de minister om taken weg te halen, zoals het zorgen voor leefvoorzie- ningen voor gehandicapte ambtenaren. De inkrimping heeft ook alles te maken met pogingen om efficiënter te gaan werken. „Het ABP wil graag pensioenverzekeraar voor alle overheidssectoren blijven. Maar het risico te worden weggeconcurreerd, is levensgroot. Tegen zo laag mogelijke kosten moeten we een kwaliteitsprodukt leveren. Afslanking is dan noodzakelijk, want de personeelskosten maken liefst tachtig pro cent van ons budget uit. Bezuinigen op briefpapier helpt niet meer." De vakbonden spraken gisteren hun waardering uit voor de duidelijke taal die Snijders sprak: „Snijders is de laatste tijd ontzettend zelfverzekerd geworden." Nieuw aanvullend werk voor het ABP ver andert volgens Snijders niets aan de voor genomen plannen om banen te schrappen. „Als we een taak van een andere overheids instelling overnemen, krijgen we ook het personeel van die dienst erbij. Voor het per soneelsprobleem in Heerlen lost dat niet zo heel veel op." Minister Dales denkt er bijvoorbeeld over om vanaf 1995 alle ambtenaren onder te brengen in de gewone werknemersverzeke ringen: Ziektewet, Werkloosheidswet en wao. Voor het ABP kan die verandering van grote betekenis zijn. Het fonds is verant woordelijk voor de arbeidsongeschiktheids regelingen voor ambtenaren en gaat ervan uit dat die taak ook na 1995 behouden blijft. Snijders: „Gestreefd wordt naar de vor ming van een sociale verzekeringspoot van het ABP, die zorgt voor de uitvoering van al le sociale regelingen voor overheidsperso neel. Daarom zullen we ons ook opwerpen voor de uitvoering van de werkloosheidswet voor ambtenaren." Snijders is van plan bin nenkort met 'de Haagse politiek' aan tafel te gaan zitten om te bespreken wat aan de problemen bij het ABP kan worden gedaan. den haag gpd Achthonderd politie-surveillan- ten extra op straat en nog eens eenzelfde aantal extra contro leurs in het openbaar vervoer. Dat is de inzet van een plan ter verhoging van de veiligheid in de samenleving waartoe het ka binet gisteren heeft besloten. Voor de uitvoering is komend jaar 80 miljoen gulden uitge trokken, daarna blijvend 85 mil joen gulden per jaar. Het geld komt vrij uit een ver hoging van de tabaksaccijns waarmee de Kamer al eerder akkoord ging. In het debat over die maatregel eisten de kamer leden Stoffelen (PvdA) en Van der Heijden (CDA) in een motie dat de opbrengsten tenminste gedeeltelijk zouden worden be steed aan het bestrijden van agressie in de samenleving, vooral in het openbaar vervoer. Delen van het plan lekten donderdag al uit. In het kabi netsberaad van gisteren kreeg minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) daarvoor van alle kanten zware kritiek. Ook van premier Lubbers. De bewinds vrouw verdedigde zich door te stellen dat het plan al was uitge lekt via de vakbonden. Zij had door haar mededelingen aan de pers alleen willen voorkomen dat een onjuist beeld over de Het plan houdt onder meer in dat er meer controle-appara- tuur in het openbaar vervoer tfomt, dat de toegang tot sta tions wordt beperkt, dat meer voorlichting aan personeel en passagiers wordt gegeven en dat zogenoemde veiligneidsdoelcn worden vastgesteld. Dit jaar wil het kabinet al der tien miljoen gulden als aanloop voor de start van het plan uitge ven en om het openbaar minis terie en de rechterlijke macht uit te breiden. Het plan is overi gens tot stand gekomen in over leg tussen vakbonden, vervoer ders en overheid. Aanleiding vormde het doodsteken door een zwartrijder van een trein conducteur op de lijn Leeuwar- den-Harlingen medio vorig jaar. Ook gewelddadige incidenten die kort daarna in het openbaar vervoer in Amsterdam plaats vonden, speelden een rol. Beroemde ontwerpers tekenen voor die opzienbarende zitcultuur van Artifort. Recente ontwerpen verrassen opnieuw door een ongekend elan. Var» Til's Designcentrum biedt u tijde- li|k de kans om zo'n unieke Artitort te bestellen voor een zeldzaam lage pnjs! De comfortabel verstel bare WAVE F770. bekleed met wollen stof in diverse kleuren, van f3169 - voor 1495. Artifort den haag Prinses Margriet kreeg gisteren bloemen van de Noorse Yvonne Jonsberg. De prinses verrichtte in Den Haag de officiële opening van de 'International School of The Hague', foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3