Bericht uit een bouwput ZATERDAGS BIJVOEGSEL eindredactie: willem schrama ZATERDAG 21 MAART 1992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Op twintig minuten vliegen van Sevilla lijkt het mis te gaan. De KLM-Airbus dreigt voor min stens één uur in een 'parkeerbaan' op 10.000 meter hoogte te worden weggestopt. Proble men op de luchthaven, meldt de gezagvoer der. En problemen met de communicatie. Want, zo blijkt uit de woorden van de gezag voerder, het Engels van de vluchtleiders laat nogal te wensen ove Later blijkt dat dit voor schrikbarend veel Spanjaarden geldt. Portiers, obers, politie mensen, taxichauffeurs, autoverhuurders en zelfs Expo-functionarissen lopen verbijste rend snel vast en sturen toeristen druk geba rend het Spaanse taalbos in. Gelukkig blijken de problemen op de luchthaven van techni sche aard te zijn. Een oplossing wordt gevon den, waarna de Airbus nog rede lijk op tijd de landing inzet. Naast het oude luchthavenge bouw staat een volledig ruim opgezet complex. Van daaruit zullen na 20 april mil joenen Expo-bezoekers aan hun trip beginnen. Het al we wegenstelsel er omheen oogt solide en wordt omlijst door die andere internationale taal, na melijk die van de reclame. Overal metershoge borden van de groten der aarde. Maar Span je blijft Spanje: tussen de schreeuwerigheid scharrelt er gens een schaapsherder met zijn kudde. Of) de vluchtstrook ordent een sinassappelverkoper laconiek zijn kistjes terwijl het verkeer aan hem voorbij raast. -k In het centrum van de oude stad ligt het tempo nog lekker laag. De mensen zijn makkelijk en de temperatuur is aangenaam. Tussen de 25 en 30 graden. Niet slecht voor medio maart. Maar de com mercie heeft de Expo al nadrukkelijk in de ar men gesloten. Een hotelkamer FOTO'S JAAP SLUIS Op 20 april barst de Expo-gekte in Sevilla in alle hevigheid los per- driesterren hotel: 350 gulden per nacht, exclusief ontbijt (30 gulden) en par keergarage (20 gulden). Prices for every pocket, beweert de Expo-or- ganisatie in een brochure. De realiteit is an ders. Betaalbare hotelkamers zijn er nauwe- Bezoekers van het 215 hectare grote terrein kunnen gebruik makenvan de bus, een mono rail en speciale gondeltjes die hoog over de gebouwen glijden. De ruim van tevoren aange vraagde bezoekerspasjes liggen in een barak bij de ingang. Even snel ophalen is er niet bij. Bui ten wachten tientallen mensen op hun beurt. Binnen worstelen vijf dames met een nu al over belast computersysteem. Wachttijd voor het afhalen van de toegangsbewijzen: één tot Nee, dan de Japanners. Die hebben hun gebouw ruim op tijd klaar lijks meer. Voor de goedkoopste moet 200 tot 400 gulden per nacht worden neergeteld. Wie zich dat niét kan of wil veroorloven is aange wezen op omliggende steden en dient dage lijks tientallen, soms zelfs honderden kilome- Overigens: de entreeprijzen van de Expo liegen er ook niet om: volwassenen bijna 80 gulden, kinderen (van 5 tot 14 jaar) en 65- plussers rond de 30 gulden. Een seizoenkaart: 600 gulden. Het ruim 200 hectare grote Expo-terrein ligt aan de rand van de stad, op een eiland in de Gualdaquivir-rivier. Behalve honderd landen zetten ook nog eens \7 Spaanse provincies, een paar multinationals en diverse interna tionale instanties er hun beste beentje voor. Het naderen van de 20ste april doet de ner vositeit snel toenemen. Met alle gevolgen van dien bij de ingang, waar een speciale Expo- ordedienst tevergeefs probeert de chaos op een afstand te houden. Geüniformeerde jongens fluitje in de mond, foute zonnebril op de neus spelen er de baas. Het verkeer loopt vast. Een vrachtwagen met toiletpotten, bestemd voor een nog niet voltooid paviljoen, heeft haast, maar strandt naast een bus met toeristen. Terwijl een blijkbaar verdachte auto met be hulp van spiegels wordt onderzocht op ex plosieven, glijdt aan de overzijde een lange stroom voertuigen ongestoord en ongecon troleerd het Expo-terrein op. Er ligt voor de Expo-orde- dienst trouwens een periode van relatieve rust in het ver schiet. Het complex ging eind vorige week op slot. Zo hoopt men de bouwers in staat te stel len tot een ongestoorde eind sprint. Bovendien zit de angst voor ETA-terreur er diep in. He lemaal nadat eerder in Sevilla drie bommen van de Baskische terreurgroep ontploften. Op de luchthaven en in het oude stadshart duiken voortdurend posters op met de boeventronies van vier gezochten. -k ~k Over kaarsrechte lanen voert de tocht langs de Expo-bouwsels. Wie niet wil lopen, neemt tions International dat de bouw coördineert, op 20 april staat al les en iedereen op de juiste plek. Een bezoek aan het gebouw vergt, zegt hij, hoogstens een half uur. Het publiek krijgt een beeld van het ontstaan, het be staan en de cultuur van Neder land. Dat gebeurt onder meer met behulp van drie zogenoem de multimediatunnels. Zo voert een rollend tapijt de kijkers in hoog tempo langs zeventig mo nitoren. Hier en daar zit nog een draadje los, zweren de organisatoren. op 20 april is alles klaar, be de bus of monorail. En na 20 april glijden er in de lucht ook nog kleine gondeltjes voorbij. De paviljoens staan dicht op elkaar. Bijna overal wordt nog met man en macht gewerkt. Het aantal bouwkranen lijkt met nog maar één maand te gaan verontrustend hoog. De constructie van het Nederlandse pavil joen is klaar. De inrichting nog niet. Maar, bezweert Henri Remmers van Reco Produc- ligt duidelijk achter en daar hebben we be hoorlijk last van. Al dat stof, al die rommel. Je mag toch hopen dat ze hun zaakjes op 20 april goed voor elkaar hebben. Anders zitten we hier niet echt lekker." 7*r Verder is er een tentoonstelling Nee, dan de Japanners. Die hebben hoe van schilderijen waaronder kan het ook anders hun gebouw ruim op tijd af. De vlag in top, een bewaker voor de deur. en nu maar wachten op de massa. Ja pan pakte de Expo-zaak handig aan. Het he den en de toekomst werden uitbesteed aan giganten als Fuji en Sony, die in Sevilla ui teraard met eigen presentaties aanwezig zijn. Waarna de overheid zich puur op het toelichten en uitdragen van de Japanse cul tuur kon storten. De kosten die de deelnemende landen in SeviUa hebben gemaakt, zijn over het alge meen een goed bewaard geheim. Nederland zit met 35 miljoen gulden in de onderste4 re gionen. Belgié komt ruim boven de 60 mil joen uit. Koploper is, zo valt op het Expo- complex te beluisteren, Italié, dat maar liefst 400 miljoen gulden in het project zou hebben gepompt. De totale Expo-kosten zijn inmiddels al ge schat op minstens 35 miljard gulden. Waarbij moet worden aangetekend dat een deel van dat geld in wegen, parkeergarages en open baar vervoer is gestopt. Voorzieningen waar van de Spanjaarden ook na de wereldten toonstelling nog kunnen profiteren. Een klein deel van de bouwsels mag na af loop blijven bestaan en krijgt een andere be stemming. Maar de meeste worden gede monteerd of afgebroken Nederland speelde daar alvast op in. Het paviljoen verhuist na de toekomstgerichte Expo richting Alphen aan den Rijn. Daar vindt het een plaats in het archeologische themapark 'Archeon' en zal het onderdak bieden aan een vooral naar het verleden kijkend publiek. Van een Expo-gekte valt in Sevilla nog weinig te bespeuren. Natuurlijk zijn er de onvermij delijke en peperdure T-shirts, sleutelhangers, tassen, folders, stickers en mascottes Daar blijft het voorlopig bij. Maar na 20 april barst Folklore ten faveure van de we reldtentoonstelling: danseressen In een Expo-spotje. authentieke werken van Rem brandt, Steen, Van Goyen, Mon driaan, Ruysdael en Breitner. Het winkeltje met Hollandse koopwaar, de uit Hoogovens- aluminium opgetrokken Heine- ken-bar, de veertig meter lange roltrap die het gebouw "door snijdt, het komt er, belooft Rem mers, allemaal. En op tijd. De meeste zorgen lijkt hij zich nog over de omliggende bouw sels te maken. Voor de naburige Belgen lijkt de inrichtingsfase nog ver weg. Er wordt ge timmerd, geboord en gemetseld dat het een lieve lust is. Het aan de overkant gelegen do mein van de Europese Gemeenschap maakt zelfs een uitgesproken rommelige indruk. Ook die bouwput moet in recordtijd worden omgetoverd tot een prestigieuze pu bliekstrekker. Remmers, zuchtend: ,,De rest de bui in alle hevigheid los Expo-gangers zullen stad en streek massaal overstromen. Er komen congressen, concerten en tentoon stellingen. Horeca en middenstand zullen een half jaar lang op hun tenen lopen. De allesoverheersende vraag Is of de Span jaarden de Expo-explosie naar behoren kun nen verwerken. Een medewerkster van een organisatiebureau in München. door haar baas op pad gestuurd om Expo-kaarten te| bemachtigen, heeft zo haar twijfels. Organ)- satoritch klopt er weinig van, zo heeft ze de afgelopen weken aan den lijve ondervonden.1 „Je kunt bellen, schrijven of faxen wat je wilt. maar niemand reageert. Het is een bende Daarom ben ik maar zelf naar Sevilla gegaan in de hoop ter plekke nog iets te kunnen re- j gelen", vertelt ze op een terras in de binnen - stad. Otn even later alvast een weinig opwek I 'Je kunt bellen of faxen wat je wilt, maar niemand reageert' kende karakteristiek van dc wcrcldtentoon stelling te geven: „Veel te veel mensen, veel te heet en veel te duur." Anderen beoordelen de Spaanse aanpak een stuk luchthartiger. Toegegeven, zeggen zij: er ontbreekt in het net van nieuwe snel wegen hier en daar nog een viaduct. En het zal er nog behoorlijk om spannen of alle pa- j viljoens op 20 april voltooid zijn. En dat no pcloze Engels van dc gastheren is voor de miljoenen bezoekers waarschijnlijk een lelijk en lastig minpunt. Te tobben blijft er genoeg. Maar, menen de vooral Spaanse optimisten, zelfs bij veertig graden Celsius wordt de Expo '92 een wereldtopper. Het geloof in dc goede afloop is groot en weerspiegelt zich op een warme namiddag in hartje Sevilla. Op een oud plein verzamelen i zich honderden jongens en meisjes in kleder 1 dracht voor de opname van een Expo-spotje Een cameraman in een hoogwerker legt vast hoe er onder hem enthousiast en met een1 vleugje passie wordt gedanst Dc volgende middag treedt de groep we-j dcrom kleurrijk aan. Dit keer worden de op namen gemaakt vanuit een helikopter die tientallen rondjes boven het plein draait. Na. afloop waaiert het gezelschap uiteen Del dansers praten nog na. Hun kunstig uiige - voerde pasjes gaan binnenkort in het kader; van de Expo -promotie de hele wereld over. Passie als handelsmerk, daar wil de gr-> knakte Spaanse toeristenindustrie maar al ie' graag een graantje van meepikken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33