Jean-Marie Le Pen, de vrees van de Provence De man die de beer sarde Feiten &Meningen Fransen keren zich massaal af van traditionele partijen De slimste wint soms ook ZATERDAG 21 MAART 1992 Vroeg in de ochtend van 3 april 1951 woonde Jean Le Pen voor de grap de mis bij in Aix-les-Bains. Hij had de hele nacht met vrienden zitten drinken. Wankelend op zijn benen stak hij zijn tong uit voor de hostie, die de priester hem weigerde te geven. JUUAN NUNDY THE INDEPENDENT Le Pen wachtte de priester na afloop van de dienst op en trak teerde hem op een serie scheld woorden. De politie werd erbij geroepen. De jonge herrie schopper bleek de leider te zijn van een extreem-rechtse stu dentengroepering. In I960, toen hij trouwde met Pierrette Lalanne, zei Le Pen die op verzoek van zijn bruid zijn naam veranderde in Jean- Marie opgelucht te zijn dat de status yan zijn vrouw als ge scheiden vrouw hem redde 'van de kwelling van een huwelijk voor de kerk'. Tegenwoordig toont lx? Pen zich, Zelf geschei den en hertrouwd, een fervent katholiek. Dit is waarschijnlijk de enige se rieuze tegenstrijdigheid in het leven van Jean-Marie Le Pen. De leider van het extreem rechtse Front National zal mor gen naar verwachting dertig procent van de stemmen krij gen in de verkiezingen in de re gio Provence-Alpes-Cóte d'A- zur. Hij is altijd rechts geweest. Twee vroegere leiders van ex- treem-rechts, Pierre Poujade en Jean-Louis Tixier-Vignancour, hebben hem zelfs te extreem genoemd. Zijn fouten, met name een jeug dige neiging tot straatvechten hij is zijn rechteroog kwijtge raakt bij een gevecht in 1958 zijn goed bekend bij het Franse publiek. Niettemin is zijn poli tieke ster gestaag gerezen, sinds hij in 1972 het Front National oprichtte. In 1974 kreeg hij bij de presidentsverkiezingen 0,74 procent van de stemmen, veer tien jaar later was dat bij dezelf de verkiezingen 14,4 procent. Morgen zou het Front National in het hele land op vijftien pro cent kunnen komen. Hij is de machtigste extreem-rechtse po liticus van West Europa, en tot nu toe heeft niemand een mid del kunnen bedenken om hem tegen te houden. De 63-jarige Le Pen groeide op in de Bretonse haven La Trinité- sur-Mér. Zijn vader, een visser, kwam om hel leven toen zijn boot tijdens de tweede wereld oorlog op een mijn liep. Zoals bij zoveel andere bijzonderhe den uit zijn levensloop, neemt Le Pen ook hier zijn toevlucht tot halve waarheden. Hij zegt graag dat zijn vader is omgeko men tijdens de oorlog, waarbij hij het laat klinken alsof hij is gesneuveld tijdens een actie. Hardop In 1955 sloot Le Pen zich aan bij de rechtse winkeliersbeweging van Poujade. Hij was één van de 52 Poujadistische afgevaardig den die in 1956 in het parle ment werden gekozen. Datzelf de jaar vroeg Poujade hem te 'stoppen met uw antisemitische propaganda'. Nadat Charles de Gaulle in 1958 aan de macht was gekomen, be gon Le Pen aan zijn traverséedu désert, een periode in de woes tenij die een essentieel onder deel lijkt te zijn in de loopbaan van iedere Franse politicus. Hij richtte een platen- en uitgevers bedrijf op, dat onder andere na zi- en coilaborateursgeschriften uitgaf. Een van zijn compag nons was Léon Gaultier, een lid van de vooroorlogse fascistische Parti Populaire Francais, die in de gevangenis heeft gezeten vanwege zijn lidmaatschap van de Waflen ss Le Pen ri< htte met vijf anderen het Front Na tional op. Drie van hen hadden een verleden als collaborateur. I lij ontving een vermogen toen Hubert Lambert, een cement- magnaat, in 1976 stierf en hem zijn geld en een huis in een ex clusieve voorstad van Parijs na liet. Jean-Maurice Demarquet, een arts en ooit een vriend van l.e Pen, kwam later met de be schuldiging dat Le Pen Lam bert, een chronische alcoholist, had aangemoedigd om te drin ken en te roken. Met liet beha len van zetels in het Europese Parlement door het Front Na tional, in 1984, begon voor I.e Pen de opkomst die hem deze week naar de Provence bracht. De kern van zijn boodschap is dat immigranten naar huis moeten worden gestuurd, als oplossing van Frankrijks sociale probleem. Hij beweert dat hij 'alleen maar zegt wat de Fran sen diep in hun hart vinden'. Een deel van de aantrekkings kracht is waarschijnlijk dat wat hij 'hardop' zegt, veel lijkt op de praatjes die men in gewone ca- fé's in het hele land kan horen. Teleurstelling Le Pen is een meester van het bon mot. In 1988, toen een Amerikaanse journalist een vraag inleidde met de woorden: 'Ik kom uit een immigratieland', viel Le Pen hem in de rede met: 'en ik ben Chief Sitting Buil'. Toen hij van een Bretonse bur gemeester hoorde dat de enige buitenlander in zijn dorp een gepensioneerde Nederlandse admiraal was, schoot Le Pen te rug: ,,Een admiraal? Dat is een verzachtende omstandigheid!" Le Pen is op zijn best op open bare bijeenkomsten, lil de zo mer van 1987 ging hij op 'strandtocht', waarbij hij vakan- tievierders in de l^anse bad plaatsen aanklampte. Op avondlijke bijeenkomsten ver scheen zijn gevolg in donkere pakken en stropdassen. Vervol gens kwam de gebronsde lx? Pen op in een openstaand wit overhemd en een sportpanta- lon.Als zij zich in deze hitte zo willen kleden moeten zij dat zelf weten", gniffelde hij dan in de microfoon. Het geheim van zijn succes is de teleurstelling van de Fransen in de conventionele politici, die zij uitgeblust, corrupt en inca pabel vinden. Tien jaar socialis tisch presidentschap na dertien jaar conservatieve regering heb ben de indruk gewekt dat links en rechts hetzelfde zijn. Door de recessie zijn veel men sen oprecht bang voor werk loosheid en armoede. Ix? Pen hamert de boodschap erin dat de immigranten de banen van de Fransen afpakken en dat zij verantwoordelijk zijn voor veel van het geweld in de steden. Veel kiezers zijn omgegaan. Bo vendien mist de waarschuwing van het Front National dat de onrust in Algerije zal zorgen voor een nieuwe immigratie golf. met name in het zuiden zijn uitwérking niet. Daar wo nen vele voormalige Franse ko lonisten uit Algerije. Le Pen schroomt niet onmid dellijk gerechtelijk te vervolgen als hij wordt beschuldigd van racisme of antisemitisme. Maar Olivier d'Ormesson omschrijft hem als een bewonderaar van Hitier. d'Ormesson was voor het Front National lid van het Eu ropese Parlement. Flij brak in 1987 met Le Pen, nadat de lei der de gaskamers van de nazi's 'een detail' had genoemd. d'Or messon zei vorige maand tegen Le Monde: .,Le Pen voelt zich aangetrokken tot de manier waarop Hitier de menigten on der het juk bracht om aan de macht te komen. Zijn bijeen- PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Als de regionale en cantonale verkiezingen van morgen iets duidelijk maken, dan is het wel dat de Franse kiezers zich mas saal afkeren van de politiek en de traditionele partijen. Om te beginnen blijft naar verwach ting minstens de helft van de kiezers thuis. Een groot deel van de andere helft stemt 'groen' of- 'bruin' uit ongenoegen. De Franse socialisten zijn al bij voorbaat tot de grote verliezers uitgeroepen. Volgens diverse onderzoeksbureaus verliest de regerende Parti Socialiste (PS) minstens een derde deel van haar aanhang, van ruim 29 pro cent in 1986 naar 18 of 19 pro cent nu. Maar ook de liberale UDF van Valéry Giscard d'Estaing en de gaullistische RPR van Jacques Jean-Marie le Pen. foto afp komsten zijn altijd gebaseerd op verering van de leider. De or ganisatie ervan ligt erg dicht bij die van nationaal-socialistische bijeenkomsten." Het is een veelgemaakte verge lijking. Le Pen zelf maakt een andere, zij het nauwelijks meer geruststellende, vergelijking. Op een persconferentie deze week in Cannes zei hij: „Wanneer je naar mijn tegenstanders luis tert, vraag je je af of de mimosa nog gjoeit in de Provence. Het is alsof ik Attila de Hun was." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Chirac krijgen gevoelige klap pen. De twee partijen, die in 1986 samen bijna 40 procent van de stemmen haalden, kun nen nu op maximaal 33 procent rekenen, aldus de enquêteurs. Alleen de Communistische Par tij (PCF) van Georges Marchais handhaaft zich, op rond de 10 procent. Grote winnaars worden de twee groene partijen en het Front National. De partij van Jean- Marie Le Pen zou landelijk ruim 15 procent van de stemmen kunnen gaan halen, tegen 9,5 procent in '86. In sommige re gio's dreigt het FN de socialis ten zelfs voorbij te streven. Zo mogelijk nog spectaculairder is de opkomst van de twee milieupartijen. Les Verts van Antoine Waechter en Généra- tion Ecologie, aangevoerd door de zeer populaire milieuminis ter Brice Lalonde, staan samen op 14 15 procent volgens de laatste peilingen, min of meer gelijkelijk over beide partijen verdeeld. In 1986 waren de groenen met amper 2.5 procent nog geen politieke factor van betekenis. F.n dan is er ook nog de anti-ecologische jachtpartij Chasse, Peche, Nature, Tradi tion (lacht. Visserij, Natuur en Tradities) die landelijk rond de 5 procent lijkt te gaan scoren. Misschien willen de Fransen na twintig jaar Chirac, Giscard en Mitterrand gewoon eens wat nieuwe gezichten op het politie ke toneel zien. STANDPLAATS JOHANNESBURG Mijn auto was gestolen. Hij werd de volgende dag terugge vonden, geplunderd en met zo veel blikschade dat een botsing met een tank de enige verkla ring kon zijn. De politie was be hulpzaam, gaf me snel een dos siernummer, zodat ik de verze kering kon inlichten en de wa gen meteen naar de uitdeuker kon. De uitdeuker had het druk. De Zuidafrikanen houden van een 'vlotte rijstijl' en rijden dus re gelmatig tegen elkaar, een boom of lantaarnpaal. Hij wierp een deskundige blik op de scha de: twee mille, daar moest ik wel op rekenen. „Een forse klus, kunnen we er niet even tussen door doen. Komt u volgende week maar terug." Net als in Nederland kan pas met een reparatie worden be gonnen als de inspecteur van de verzekering zijn fiat heeft gege ven. De inspecteur verscheen pas op dinsdag, een dag later dan afgesproken („Druk, druk, druk") tekende voor akkoord en de uitdeuker kon aan de slag. Hij was woensdagmiddag be hoorlijk opgeschoten toen de telefoon ging. De inspecteur. Hij had het geval nog eens over- dacht. De schade aan de linker kant kon onmogelijk van het zelfde incident zijn. Hij fiatteer de alleen de reparatie aan de rechterkant. De uitdeuker belde mij. Wat moest hij daar nou mee aan? Gewoon verder gaan, zei ik vol vertrouwen. Het moest een misverstand zijn. Ik zou de ver zekering bellen en dan was het probleem zó de wereld uit. Dat bleek een misvatting. De verzekering verklaarde dat ze blind voeren op het oordeel van de inspecteur, een 'absolute vakman'. „Maar hij was met de reparatie akkoord gegaan. Dat kan toch niet?" Het kon wel. 'Maar de verzekering was de be roerdste niet. Een ctndere in specteur zou een second opi nion geven. Deze had natuurlijk een volle agenda, maar wist twee dagen later („Omdat we u écht willen helpen") een gaatje te vinden. Hij monsterde met zijn ken nersblik de schade. Hij had geen problemen met de schade aan de linkerkant, maar de rechterkant, dat kon nóóit van hetzelfde ongeluk zijn. Alleen de schade aan de linkerkant zou vergoed worden. De uitdeuker had een paar se conden nodig om deze mede deling te verwerken. Slechts de aanwezigheid van getuigen voorkwam dat hij de inspecteur ernstige schade aan diens plaat werk toebracht. Toen deze was vertrokken, hiel den we krijgsraad. Ik was, be greep ik, te naïef geweest. Ik had de auto na het terugvinden zelf nog flink met een moker moeten bewerken, links en rechts, zodat elke twijfel was uitgesloten. „Want je kent de verzekeringen. Wel premies vangen, maar uitbetalen, ho Daar lag, zo zag hij in een flits, de oplossing. „Heb je al je polis sen bij hen ondergebracht?" Dat was zo. „En hoeveel betaal je per jaar aan premies?" Onge veer anderhalf keer zoveel als de geschatte schade aan de auto (de verzekeringen in Zuid-Afri- ka zijn waarschijnlijk de duurste ter wereld). „Je stelt hem kei hard voor de keus: hij keert het volle bedrag uit of jij zegt al je verzekeringen op. Wedden, dat hij eieren voor zijn geld kiest?" Het was het proberen waard. De verzekeringsman sputterde behoorlijk tegen, mompelde iets over chantage, maar ging uiteindelijk overstag. De uitdeu ker had niet aan de uitkomst getwijfeld. „De wereld is een jungle", legde hij uit, „waarin alleen de sterksten overeind blijven. Maar een enkele keer winnen de slimsten." En oh ja, grijnsde hij, de reke ning was iets hoger uitgevallen dan hij eerst had geschat. De partij van Le Peo maakt felle emoties los bij zowel voor- als tegenstanders. Ondersteund door zijn vrien den scheurt een jonge Parijzenaar een verkiezingsaffiche van het Front National van de muur. foto afp Voormalige apparatsjik Kravtsjoek nu fervent Oekraïns nationalist LONDEN THE INDEPENDENT Leonid Kravtsjoek is de luid ruchtigste politieke leider in het gemenebest van onafhan kelijke staten (GOS). Er gaat bijna geen dag voorbij dat hij geen plechtstatige verklaring aflegt over hoe hij, als presi dent van het onafhankelijke Oekraïne, niet zal toestaan dat die of die last wordt opgelegd door zijn noordelijke buur Rusland of diens leider, Boris Jeltsin. Vooral door zijn toedoen is de GOS-top in Kiev, gisteren en vanmorgen, uitge lopen op een nieuwe kracht meting met de Russische beer. In de zeven maanden sinds hij uit de communistische partij is gestapt, is Kravtsjoek doorge gaan met zijn bekering van communistisch ideoloog tot fer vent nationalist met een harts tocht en vastbeslotenheid die bijna iedereen heeft verbaasd en anderen zorgen baart. Bij het campagnevoeren gedraagt hij zich meer als een politicus in het zuiden van de Verenigde Staten dan als een onverstoor bare Oekraïner die het grootste deel van zijn leven heeft door gebracht binnen de communis tische partij. Afgelopen december, tijdens zijn succesvolle campagne om president van Oekraïne te wor den, zei een kiezer hem onge zouten: „U zult me niet overtui gen omdat een voormalige apparatsjik bent van de partij." Kravtsjoek antwoordde onmid dellijk: „Ik zou u niet overtuigen wanneer ik voor uw ogen een striptease opvoerde. Ik kan dui delijk zien dat u op mijn tegen stander zult stemmen, en dat is uw goed recht. Dus god zij met Boris Jeltsin zou zoiets tegen woordig nooit meer in het openbaar zeggen. Hij is zich te zeer bewust van de noodzaak om een goede indruk te maken. Kleinkinderen Leonid Kravtsjoek werd in 1990 met de hulp van de communis tische partij voorzitter van het Oekraïense parlement en ver wierp oproepèn voor onafhan kelijkheid van Oekraïne als 'emotioneel nationalisme'. Daarvoor was hij de belangrijk ste plaatselijke partijideoloog en distributeur van partijpropa- ganda. Zou deze plotselinge be kering niet gewoon politiek op portunisme zijn, vroegen critiGi zich af. Kravtsjoek kaatste terug: „Een man kan niet zijn hele le ven dezelfde ideeën erop na houden. Het is een natuurlijk proces, maar ik ben slechts één keer veranderd." Hij ontdekte dat zijn kleinkin deren bang waren om naar school te gaan, omdat hij zo'n hoge functie had in de commu nistische partij. Dat zette hem ertoe aan zijn leven te verande ren. „Ik wilde dat zij trots op me zouden zijn, niet dat zij zich zouden schamen", zegt hij. Kravtsjoek praat tegenwoordig weinig over zijn periode als communistische propagandist. „Wij zijn allemaal bedrogen. Als ik toegang had gehad tot de in formatie waarover ik nu be schik, zou ik de partij hebben verworpen... pas drie jaar gele den hoorde ik de waarheid over de hongersnood in Oekraïne", zegt hij, verwijzend naar de de- sastreuse gevolgen van Stalins landbouwpolitiek in de jaren dertig, waarover in de Sovjetu nie jaren is gezwegen. „De mensen zijn teveel geinteres- seerd in wat ik in het verleden heb gedaan. Zij zouden wat meer aandacht moeten hebben voor wat ik in de toekomst zal doen." Hij schimpt op de noordelijke 'dandy's', klaagt over 'imperia listische druk' uit Moskou, 'bru tale Russische leiders' en over Russische 'propaganda' waarin Oekraïners worden gekleineerd. Bedrog Het is een strategie die de 57-ja- rige Kravtsjoek goed is beko men. Toen Gorbatsjov nog aan de macht was en wanhopig pro beerde de oude unie nieuw le ven in te blazen, dreef ICravtsjoek de spot met hem. „Dat is een hersenschim", zei hij. Hij irriteerde zowel Gor batsjov als Jeltsin door nooit te zeggen of hij op zou komen da gen bij de besprekingen over het unieverdrag in Gorbatsjovs datsja. Over die onderhandelin gen zei Kravtsjoek uiteindelijk: „Ik geloof daar niet in... Wan neer houden we eens op onze eigen mensen te bedriegen... Zij zijn de halve maatregelen en leugens zat, en zij willen de waarheid horen... Ik weiger ge woon mee te doen aan dat be drog." Kravtsjoeks beslissing om uit de uniebesprekingen te stappen was voor Jeltsin aanleiding om een andere weg te zoeken het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS), dat in de cember in Minsk werd ge vormd. Het was het einde van de USSR en van Gorbatsjov, en de echte start van Kravtsjoeks bekendheid als leider van de nieuwe onafhankelijke repu bliek Oekraïne. Veel Oekraïners beschouwen Kravtsjoek als de 'Oekraïense Gorbatsjov' die handelt in de nasleep van de gebeurtenissen in plaats van voor die gebeurte nissen uit. Zij herinneren zich zijn tweeslachtige houding tij dens de couppoging in augus tus vorig jaar. Toen Jeltsin op riep tot stakingen en verzet, deed Kravtsjoek op de lokale te levisie een oproep voor 'een normaal werkritme'. Anders dan Gorbatsjov beet hij zich echter vast in de niet te stoppen volksbeweging, en heeft hij altijd in gedachte ge houden dat de vernietiging van de ene pQlitiek entiteit betekent dat daarvoor een andere, we zenlijk verschillende voor in de plaats komt. En, anders dan Bo ris Jeltsin, stapte hij niet eerst uit de partij om die vervolgens te bestrijden. Hij sprong, maar pas nadat de trein was ont spoord. Nationale held Tijdens zijn campagne voor de presidentsverkiezingen is hij zijn tegenstanders van de meer radicale nationalistische partij en te slim af geweest. Over de Oekraïnse souvereiniteit was hij, zoals een krant stelde, 'roomser dan de paus'. Hij wil de laten zien dat hij wat betreft onafhankelijkheid en radicale hervormingen bereid was een harder standpunt in te nemen dan zijn tegenstanders. Hij cre- eerde het imago van een natio nale held, maar hij liet de Oek raïners ook geloven dat hij, om dat hij in de communistische partij had gezeten, ook de weg naar buiten kende. Op 4 de cember vorig jaar gaven de Oekraïners hem een overweldi gende meerderheid. Sinds het begin van dit jaar heeft ICravtsjoek tijdens een campagne die was gericht tegen nieuwe onderwerping van Oek raïne aan.de Russische politiek en economie, gebruik gemaald van alle wapens die hij tot zijn beschikking had en zijn arse naal is aanzienlijk. Verklaringen van Jeltsin dat Rusland haar grenzen zou kunnen herzien, en van andere Russische leiders dat Rusland de enige erfgenaam is van de rijkdommen van de voormalige Sovjetunie, hebben geleid tot een serie tegenzetten van ICravtsjoek. Als leider van een onafhankelij ke staat riep hij zichzelf uit tot opperbevelhebber van Oekraïne en maakte hij aanspraak op al les wat hoorde bij de voormali ge Sovjet-strijdkrachten, waar onder kernwapens en de ge koesterde Zwarte Zeevloot. Iedereen (met wie hij Russen of Jeltsin bedoelt) die de Oekraïn se onafhankelijkheid betwist, zal daarin niet slagen, zegt Kravtsjoek. „Wij staan geen te gen ons gericht dictaat toe, zelfs niet het allerkleinste", verklaart hij. „Deze chauvinistische ziek te zal overgaan, de zieken zullen worden genezen en de gezonde mensen zullen de macht krij gen." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Leonid Kravtsjoek in gesprek met maarschalk Viktor Sjaposjnikov, de opperbevelhebber van de verenigde strijdkrachten van het GOS. De heren hebben het geregeld met elkaar aan de stok over de vorming van een eigen Oekraïnse leger. foto epa dima tanin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2