Toerist gaat nog altijd het liefst per auto met vakantie 400.000 LO 11 paar voeten willen Nieuwe gids van Logis de France VV V-kantoren krijgen een nieuwe indeling Toerisme ZATERDAG 21 MAART 1992 27 REDACTIE R08 VAN OEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Juli en augiistustus goed voor 84 procent van alle vakanties Fietsbussen naar ruim Boot-classificatie De bijna vierhonderd Nederlandse verhuurders van zeil- en mo torjachten met kajuit kunnen voortaan hun schepen classifice ren met de bekende sterren. Het nieuwe classificatiesysteem is net als dat van de traditionele chartervaart opgezet door de Stichting Classificatie Waterrecreatiebedrijven waarin zijn verte genwoordigd het ANW, de ANWB, de HISWA, het NBT en de ministeries van economische zaken en landbouw, natuurbeheer en visserij. Dè eerste sterren zijn uitgereikt op 12 maart op de HlSWA-tentoonstelling in Amsterdam. In de watersportwereld is zeer positief gereageerd op de nieuwe classificatie. tien landen Nadat de eerste fietsbus, luxu euze touringcars waarin de fiets kan worden meegenomen, zo n tien jaar geleden werd geïntro duceerd, heeft het fenomeen snel opgang gemaakt. Nu, in 1992, rijden er al fietsbussen naar meer dan tien landen: Duitsland, Frankrijk. Engeland. Hongarije, Italië, Oostenrijk. Po len, Scandinavië. Spanje, Tsje- choslowakije en Zwitserland Bovendien is er nu keuze uit verschillende mogelijkheden van vervoer Tourist Class. Comfort Class, Royal Class en Slaapbussen. Een compleet overzicht van alle fietsbussen is in brochurevorm verkrijgbaar bij de Fietsvakantiewinkel, Spoorlaan 19, 3445 AE Woerden, tel. 03480-2 18 44. Het aantal Nederlanders dat vorig jaar met de auto met vakantie ging, daalde licht: van 62 naar 60 procent. Maar dat wil niet zeggen dat de wagen als favoriet toeristisch vervoermiddel ook maar enigszins wordt bedreigd. Het aantal mensen dat per vliegtuig met vakantie toog, daal de (onder invloed van de Golfoorlog) immers eveneens (van 21 naar 19 procent) en de interesse voor de bus en de trein mocht dan wel stijgen, maar een percentage van respectievelijk 12 en 7 procent haalt het natuurlijk niet bij dat van de auto. Goedkoop logeren voor toerfietsers Toerfietsers op zoek naar goed kope logeeradressen kunnen onder meer het boekje 'Rike en Bed in Nederland' raadplegen of de brochure van Vrienden op de Fiets'. Die laatste organi satie is een initiatief van me vrouw P. de Blécourt, Brahms- straat 19. 6904 DA Zevenaar, te lefoon 08360-2 44 4fl. Zij stuurt voor een kleine bijdrage, een brochure op met daarin adres sen van bijna 1000 particulieren die bereid zijn fietsers (en ook wandelaars) voor een klein be drag (meestal zo rond de 25 gul den) logies en ontbijt te ver schaffen. Het boekje 'Bike en Bed' is een uitgave van de Fietsersbond ENFB, waarvan het secretariaat is gevestigd in de Fietsvakantie- winkel, Spoorlaan 19 in Woerden (telefoon 03480- 2 18 44). In het gidsje zijn alle adressen van organisaties ge bundeld die voor fietsers en wandelaars aantrekkelijke over nachtingsmogelijkheden in Ne derland bieaen. De adressen zijn per provincie gerangschikt. Het merendeel van de over nachtingsadressen bestaat uit campings en logies- en ontbijt- adressen. Adressen erkende rijwielverhuurders Huren van fietsen blijft een noodoplossing. Er gaat nu een maal niets boven je eigen fiets, waaraan je bent gewend en die als er tenminste zorgvuldig is gekozen goed past Het is aus aan te raden je eigen fiets mee te nemen met vakantie. Maar wie toch een fiets moet huren omdat de Nederlandse Spoorwegen nu eenmaal van al les bedenken om toch maar geen rijwielen te hoeven ver voeren (de voorwaarden wor den steeds belachelijker), doet er goed aan de door de ANWB en net NBT uitgebrachte folder 'ANWB-erkende fietsvcrhuur- ders' door te nemen. In deze folder zijn 300 adres-m ap§B nomen van, zoals de uitgeef sters dat noemen, 'betrouwbare adressen'. Bij die adressen wordt niet alleen een telefoon nummer verstrekt, maar ook de huurprijs en het aantal fietsen (verdeeld in dames-, heren- en kinderfietsen plus tandems) dat de verhuurder beschikbaar heeft. De folder is verkrijgbaar bij alle ANWB kantoren. Camper wacht in Göteborg Met de boot van Amsterdam naar Göteborg varen, daar in een camper stappen en door Zweden of een ander Scandina visch land trekken. Deze moge lijkheid biedt rederij Scandina vian Seaway deze zomer voor het eerst Wie met divr VM dienst in zee wil gaan. kan hier nu ook een camper huren, die bij aankomst in Göteborg staat te wachten. De reiziger kan uit twee modellen kiezen, een vijf persoons en een tweepersoons Een gewoon rijbewijs is vol- doenoe om met de camper te rijden. Ook biedt de rederij voor het eerst de mogelijkheid in Ini of Noorwegen een vol ledig ingerichte tent te huren. Dit gebeurt in samenwerking met het Amersfoort se bedrijf Eurocamp. Scandinavian Seaways gaat zijn aantal afvaarten dit jaar mei een kwart uitbreiden. In de pe riode april-november kan de reiziger twee keer per week (za terdagmiddag en woensdag morgen) uit Amsterdam ver trekken. Huurschepen zullen voortaan worden geclassificeerd met sterren. foto archief Vakantie gehandicapten Onlangs verscheen de zogenaamde Oranjefolder, een vouwblad met informatie over vakantie voor gehandicapten. Hierin pre senteren zich twintig organisaties die zich bezighouden met het verzorgen van vakanties voor mensen met een lichamelijke en/of zintuigelijke handicap. De folder wordt verspreid via ban ken, apotheken, drogisten, wijkverpleging en warenhuizen en dergelijke. Maar ook kan de Oranjefolder worden aangevraagd bij Sekretaritaat Oranjefolder, Postbus 153, 3360 AD Sliedrecht, telefoon (van maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 14.00 uur: 01840-1 42 81. Voor informatie over vakantiemogelijkheden voor mensen met een verstandelijke handicap kan contact wor den gezocht met Phildelphia-Vak.weken, Postbus 85279, 3508 AG Utrecht, telefoon 030-36 37 99. Northwest Videospelletjes Northwest Airlines gaat dit jaar 450 miljoen dollar investeren in een amusements- en communicatiesysteem voor passagiers. Het Amerikaanse luchtvaartbedrijf waarin de KLM een flink aan deel heeft, wil via dit systeem alle klanten voorzien van video- en audioamusement, videospelletjes, winkelen aan boord, reisin formatie en diensten voor zakenreizigers. Worldlink, zoals deze nieuwe service gaat heten, wordt eerst geïnstalleerd in alle Boeing 747's. Wordlink stelt de passagiers onder meer in staat te kiezen uit een reeks van speciale televisie-, sport- en nieuwspro gramma's, maar ook kan er uit de luie stoel informatie worden opgevraagd over aansluitende vluchten en paspoortprocedures. Nieuwe veerdienst Sinds begin dit jaar vaart er tussen Rostock (in het vroegere Oost-Duitsjand) en Trellebirg in Zweden een nieuwe veerboot. Deze nieuwe dienst is een samenwerking tussen de TT-Line en de Rostockse Deutsche See-Reederei. Er vinden uit beide plaat sen 1 tot 2 afvaarten per dag plaats. De komende zomer wordt ook het Deense eiland Bomholm aangedaan. Een enkele reis voor 5 personen met auto kost 94,00. Informatie: Olau Vlissin- gen, telefoon 01184-8 80 00. Per Landrover door Schotland De Britse firma Eagle Country organiseert zevendaagse expedi ties per Landrover door de Schotse 'highlands and islands'. Be gin- en eindpunt is Inverness en er kan gekozen worden uit vier verschillende routes. Het adres van Eagle Country is: 55 GLen Nevis, East Kilbride, Schotland G74 2BJ. Zweden goedkoper Een vakantie in Zweden zal dit jaar iets goedkoper uitpakken, omdat de Zweedse regering de btw voor onder meer een aantal toeristische diensten heeft verlaagd van 25 naar 18 procent. Hierdoor zullen de prijzen voor hotels, restaurants en campings lager komen te liggen dan vorig jaar. De verlaging geldt ook voor personenvervoer per trein, bus, vliegtuig en schip, en voor le vensmiddelen. Men verwacht in Zweden een groei van het toe risme als gevolg van deze maatregelen. Goedkoop is ook het trefwoord in de tot hotel omgebouwde gevangenis Kronohaktet op het eiland Langholmen bij Stockholm. De prijzen voor de 88 een- en 13 tweepersoonskamers behoren tot de laagste in Stock holm. Nog goedkoper slapen kan men in de jeugdherbergafde ling. Om de herinnering aan de gevangenis levend te houden, loopt het personeel in streepjesldeding. Zweden kent sinds kort ook een keten van 1-sterhotels, de Welcome Card Hotels. Een kamer (maximaal vier personen) kost ongeveer 115 gulden. In de keten geldt de creditcard of bankpas als 'sleutel' voor de ka mer. Via een speciale code die aan de houder wordt verstrekt kan de deur van de kamer worden geopend en gesloten. Nieuwe dolfïjnshows In het Dolfinarium in Har derwijk is het zeeleeuwen theater verbouwd en hebben de shows met dolfijnen, zwarte orka's, zeeleeuwen, walrussen en zeehonden een nieuwe choreografie gekre gen. Ook zijn de in het win terseizoen geboren roggen en haaien te bewonderen in een speciaal aquarium. Fort Heerewich, het vorig jaar ge opende Dolfijnen Opvang en Onderzoekcentrum heeft een nieuwe bewoonster een pas geboren grijze zeehond. Zodra het diertje voor zich zelf kan zorgen zal het wor den uitgezet in de Wadden zee. Begin april wordt in het Dolfinarium het restaurant 'De Parel' geopend. Het Dol finarium is geopend van 10.00 tot 18.00 uur en is tele fonisch te bereiken onder 03410-1 60 41. Een en ander blijkt uit een on derzoek dat in opdracht van Vrij Uit ('s lands grootste touropera tor als het om het aantal klan ten gaat) werd uitgevoerd door het bureau Trendbox. Een on derzoek waaruit ook bleek dat de hoeveelheid georganiseerde autovakanties wel sterk stijgt. Vrij Uit, dat in dit segment van de markt voor Nederland de dienst uitmaakt, had in 1991 een recordaantal van 650.000 passagiers en hoopt dit jaar de grens van 700.000 te bereiken. Dick van Poppel, manager ver koop en produktontwikkeling van de reisorganisatie in Bad- hoevendorp: „Ik hoop het niet alleen: ik verwacht het zelfs." Opvallend is de come-back vap Spanje. Nam het aantal vliegva kanties naar de Spaanse costa's vorig jaar enigszins af de au tomobilist zorgde voor een tota le plus van 3 procent. Afstand, tolwegen en duurdere benzine vormen blijkbaar geen enkele hindernis. Volgens Annick Vo gelaar van Vrij Uit blijkt uit deze cijfers tevens dat de toerist in zijn vakantie steeds minder op een en dezelfde plaats wenst te verblijven. „Hij wil trekken, mo biel ziin, verschillende plaatsen bezoeken. Dat kan makkelijk, nu de mensen steeds langer va kantie hebben. Bijna de helft van alle mensen gaat per jaar al meer dan twee weken op stap. Een duidelijke trend is ook dat onze klanten niet meer gecon- Zorgen Overigens maakt Vogelaar zich ernstige zorgen over het feit dat de maanden juli en agustus nog altijd goed zijn voor 84 procent van alle vakanties. Net als ande re Nederlandse reisorganisato ren maakt zij zich sterk voor een betere vakantiespreiding. Onder meer snipperdagen voor schoolkinderen zouden voor 'lucht' kunnen zorgen. Voge laar: „De grote wegen zijn nu al verstopt en dat zal alleen nog maar erger worden als het be leid niet verandert. Vooral in Frankrijk is de toestand hope loos." Wat uiteraard vooral te wijten is aan het feit dat Frankrijk nog steeds zomervakantieland num mer één is. Vrij Uit's Van Pop- pel: „De belangstelling voor Scandinavië en door het wegvallen van Joegoslavië voor Italië stijgt sterk. Maar als er in aantallen wordt gerekend, staat Frankrijk natuurlijk onbe dreigd aan kop." Aan uitstapjes naar Amerika denkt Vrij Uit voorlopig nog niet en ook Oost- Duitsland komt als vakantiebe stemming vooralsnog niet in aanmerking. Van Poppel: „De Verenigde Staten is een te spe ciale markt met te veel concur rentie en naar Oost-Duitsland gaan we pas als service en infra structuur daar sterk worden verbeterd." De snelwegen In met name Frankrijk raken 's zomers overvol. Ruimte op de grote doorgaande autoroutes Is er tijdens 'de grote trek' In Europa trouwens bijna nergens meer. foto archief Nieuwe choreografie voor Harder- wijkse dolfijnen. foto archief Vissen in Ierland In het Amsterdamse party-con gres centrum Marcanti (Jan van Galenstraat 6-10) is dinsdag 24 maart een informatieavond r sportvissen in Ierland. De bijeenkomst is georganiseerd door onder meer het Iers Ver keersbureau. Een aantal Ierse hengelsportexperts geeft dan informatie over sportvissen op zee, meren en rivieren. Een van de specialisten, René Flohill, zal zijn lezing vooral aandacht besteden aan diepzeevissen. Daarnaast worden de nieuww- ste hengelsportfilms vertoond en kan men voor nadere inlich tingen terecht bij de op Ierland gespecialiseerde reisorganisa- Meer informatie: Iers Na tionaal Bureau voor Toerisme, telefoon 020-622 31 01. De Franse familiehotels hebben hun nieuwe gids Logis de France op de markt gebracht. Deze gids, die in een oplage van ruim 300.000 in Europa wordt verspreid, kost in ons land 16,90. De or ganisatie Logis de France is een samenwerkingsverband van 4234 familiehotels, die vooral in de toeristische landelijke gebieden zijn gesitueerd. Ze hebben samen bijna 74.000 bedden en hebben een eigen, strenge classificatie en kwaliteitsnormen. De mate van com fort en service wordt niet uitgedrukt in sterren, maar in schoorste nen, het beeldmerk van de hotels. De prijzen in de hotels van Logis de France variëren van 60 tot 95 gulden voor half pension, 22 tot 65 gulden voor een diner en 44 tot 112 gulden voor een tweepersoons kamer. Volgens Patric Benhamou, directeur van het Maison de la France in Amsterdam (Frans toeristenburo) zal de nieuwe gids in de toekomst een nog grotere rol gaan spelen, omdat veel Nederlan ders steeds meer korte vakanties in Frankrijk zullen gaan doorbren- op stap in Voor uw advertentie op deze plaats lopen Bel onze advertentie- afdeling. (de Algemene Nederlandse Ver enging van VWs) besloot een nieuwe indeling te gaan maken. VW-kantoren krijgen nu alle maal een nieuwe kwalificatie. De meeste VW-i bureaus wor den omgezet in A-bureaus, een VW die is aangewezen op sa menwerking krijgt een S status en de huidige Provinciale VWs krijgen een P achter de naam. In ae praktijk zal de toerist ove rigens niet veel van de verande ringen merken. De dienstverle ning zal hetzelfde blijven, zeker nu er naar zal worden gestreefd de kwaliteitseisen in de kleinere VWs op te voeren. Openings tijden, opleiding van het perso neel en administratie zullen, zo is de bedoeling, op hetzelfde ni veau worden gebracht als in de grotere kantoren. Of het allemaal al nog niet ver warrend genoeg was, gaan de VWs van Nederland zich op nieuw reorganiseren. Tot nu toe bedienden de kantoren van de Vereniging Voor Vreemdelin genverkeer zich van de toevoe gingen L, R en i, waarmee werd aangegeven in welke mate in formatie kon worden verstrekt: lokaal, regionaal of nationale in formatie. Dat systeem sloeg zo bleek uit een onderzoek in 1987 niet aan bij het de con sument. Aan het bureau De Greve en Partners, zo blijkt uit een artikel in het blad Rekreatie, werd gevraagd een nieuwe op zet te maken voor de organisa tiestructuur. Dat werd in april de ANW foto •archief 1991 afgerond,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27