'Acteurs moeten wel Leids praten' WEEK Cultuur&Kunst WERKEN EN WINKELEN IN HARTJE ALPHEN Gillis van Oosten was perspex zelf ook zat pi Blikvanger in de Burgemeesterswijk De schaduwkant van de Indische boekenweek '0EKEN lEEfl Veelkleurig pianistentableau in De Waag IATERDAG 21 MAART 1992 19 REDACTIE CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK (OitO JAN RUSCA.W Film over Goeie Mie kost 1,3 miljoen Ruim een eeuw nadat aan haar moordenaarspraktijken een eind kwam wordt het leven van Goeie Mie, de Leidse gifmengster, verfilmd. De opnamen, die zich grotendeels zullen afspelen in de Leidse Jordaan, be^nnen volgend jaar. Eind 1993 zal de speelfilm in première gaan. ,,In een Leidse bioscoop natuurlijk." Het is zo intrigerend om te ach terhalen wat haar er toe bewo gen kan hebben om zoveel mensen op een afschuwelijke manier om zeep te helpen. Ik ben natuurlijk eerst in de pro ces-verbalen gedoken, maar dat is maar een deel van het ver haal. Ik wilde steeds meer we ten." „We hebben met kinderen gesproken van mensen die vroeger in de Leidse Jordaan (Oranjegracht en omgeving) ge woond hebben en Goeie Mie gekend hebben. Als je die ver halen hoort, val je van de ene in de andere verbazing. Mensen vertellen dingen, die je niet zelf kunt verzinnen. Over het dage lijks leven in die tijd. Er heerste een vreselijke armoede, maar er werd ook veel gefeest en ge knokt. Die verhalen zijn goud waard. Dat zal straks allemaal in de film te zien zijn." „Uit alle gesprekken zijn we een heleboel te weten gekomen over hoe Goeie Mie opgroeide, over de erbarmelijke omstan digheden waarin ze leefde, en Filmregiseur Han Prins, die sa men met historica Ineke van der Sar het scenario schreef, vindt het eigenlijk onbegrijpelijk dat niet eerder iemand op het idee is gekomen om de Leidse vergiftigingszaak, een van de geruchtmakendste strafzaken uit de Nederlandse geschiede nis, te verfilmen. Zelf loopt Prins al jaren met het idee rond. „In 1987 begon ik mij in de ge schiedenis van Goeie Mie te verdiepen. Op een gegeven mo ment dacht ilc hier wil ik een film van maken. Toen ik Ineke ontmoette en van mijn plan vertelde, werd ze wild enthou siast en besloot zij het leven van Goeie Mie verder uit te plui- „Veel van de publicaties die over Mie van der Linden zijn verschenen, blijven aan de op pervlakkige kant", vertelt Ineke van der Sar. „Ik wilde meer we ten over deze vrouw en ben he lemaal in haar leven gedoken. BEELDENDE KUNST RECENSIE MARTINE BALLAST Expositie: 'De perspex periode '70 -'75 van Gillis van Oosten', wandreliëfs in acry- laat. Te zien tot 12/4, wo t/m za 12-17 en de 1ste zondag van de maand. Galerie Art Acrylaat, Nieuwstraat 53e in Gillis van Oosten is 75 jaar oud. Hij is schilder en graficus. Maar van 1970 tot 1975 werkte hij, als onderbreking, met perspex. Een aantal van zijn wand-reliëfs in perspex is nu te zien in Leiden. Rondkijkend in Art Acrylaat zie ik niets, waarvan mijn hart, een sprongetje maakt. De wan den zijn behangen met grote, glimmende witte vierkanten van perspex. Loodrecht daarop staan lamellen die een geome trisch patroon aangeven: een cirkel of weer een vierkant. Soms is er nog een blauw ac cent aangebracht, soms een ac cent met stroken spiegel. Ik vind het steriel en bij voorbije tijden horen. Bij de jaren '70, toen chroom, perspex en ande re kunststoffen erg in trek wa- Gelukkig heeft de perspex-pe- riode van Gillis van Oosten maar 5 jaar geduurd. Het is een Kantoorgebouw De Aar is gesitueerd in het centrum van Alphen aan de Rijn pal naast het overdekte winkelcentrum 'Aarhof. Te huur zijn ruimten vanaf 100 m* tot aan een totaal van ca. 2.000 mJ. De flexibele indelingsmogelijkheden en de geboden faciliteiten garanderen een prettig werkklimaat De Aar is uitstekend te bereiken met zowel het eigen- als het openbaar vervoer; bushalcen bevinden zich op loopafstand. Interesse? Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de makelaars Van 't Hof bedrijfshuisvesting, telefoon 01720 - 93743, Rob Muns' makelaarshuys, telefoon 01720 - 93942 of met onderstaand kantoor. Nationale-Nederlander Innovest over hoe ze uiteindelijk een koele moordenares kon worden. Natuurlijk kunnen we niet alles achterhalen en moeten we het verhaal soms rondbreien. Maar het wordt geen geromantiseer de rolprent. De film zal zoveel mogelijk gebaseerd zijn op his torische gegevens waarin de le vensgeschiedenis van Goeie Mie centraal staat." Aan die naam 'Goeie Mie' kwam ze natuurlijk niet voor niets. Van der Sar: „Ze stond bekend als een vrouw die altijd voor iedereen klaar stond. Ze was de Florence Nightingale van de sloppen. Uiteindelijk bracht ze 28 mensen om zeep en ondernam ze nog 21 pogin gen. Het is zo'n ongelooflijke geschiedenis. Echt een levens echte thriller." 'Goeie Mie' wordt de eerste speelfilm voor tv-programma maker en regisseur Han Prins. Hij heeft de kosten van de rol prent begroot op rond de 1,3 miljoen gulden. Prins is nog op zoek naar sponsors. Een aantal bedrijven heeft al bedragen toe gezegd en de Stichting Film en Wetenschap levert een wezen lijke bijdrage. Er is ook een om roep die interesse heeft ge toond. Prins: „We zijn nu bezig een producent aan te trekken. In ja nuari beginnen de opnamen die voornamelijk in Leiden zullen Han Prins en Ineke van der Sar schreven het scenario v haar leven gedoken." r de film over het leven van Goeie Mie: „Ik wilde n plaatsvinden. We hebben een aantal lokaties op het oog aan de Kijfgracht en de Groenesteeg. De gemeente heeft ons alle medewerking toe- Han Prins en Ineke van der Prins. In elk geval wordt het Sar hebben uiteraard ook al een geen Monique van de Ven of actrice op het oog voor de een andere bekende actrice, hoofdrol, maar willen haar „Geen van de spelers zal be naam nog niet onthullen. „Ze roeps zijn. Waar het om gaat is weet het zelf nog niet", aldus dat mensen kunnen nog i dit geval is er natuurlijk een andere belangrijke voorwaarde. Dat de meeste ac teurs en actrices een beetje be hoorlijk Leidt kunnen spreken." Bijzondere tulpenboeken in museum in Lisse Tulpenboeken uit de zeven tiende eeuw. Het Museum voor de Bloembollenstreek in Lisse gaat in april aandacht schenken aan de geschiede nis van de tulpen-afbeelding vanaf de eerste import uit het Nabije Oosten omstreeks het midaen van de zestiende eeuw. Aan bod komen de varia ties in grootte, vorm. kleur, patroon en bloeitijd met als hoogtepunt de 'tulpomanie' rond 1637. De tulpenboeken zijn merkwaardige overblijfselen uit de hollandse Gouden Eeuw. Het zijn geen gedrukte boeken maar albums met aquarellen. Het waren in de eerste plaats handelscatalogi van kwekers, de tekeningen werden in opdracht uitge voerd door kunstenaars als Jacob Marei), Judith Leyster, Anthony Claesz, Pieter Hol- steyn en Pieter Withoos. De beste kunstenaars wer den er voor gezocht want de waarde van een enkele tulpe- bol kon oplopen tot 10.000 gulden, een bedrag waarvoor men een riant grachtenhuis in Amsterdam kon kopen. Het is de eerste keer dat rond dit zeer specifieke hoofdstuk van de hollandse historie zo'n complete expo sitie wordt gehouden. afgesloten periode, die in zijn artistieke ontwikkeling erg be langrijk is geweest. Zo had van Oosten eind jaren '60 behoefte aan vastere, strakke vormen in zijn werk. Hij bracht zijn schil derijen terug tot lijnen en stre pen, de kleuren waren elemen tair en de vormen duidelijk ge markeerd. Het harde, onbuigza me perspex was voor van Oos ten een uitkomst. De werken hier in Leiden to nen een ontwikkeling. Zo laten de laatste perspex-werkstukken duidelijk zien dat van Oosten er na 5 jaar zelf ook genoeg van had. In plaats van geometrische vormen met loodrechtopstaan- de lamellen boort hij nu gaatjes van verschillende grootte in het perspex. Een verademing. Het steriele en koele van de geome trie is vervangen door zachte ronde gaatjes. Het mooiste zou het geweest zijn de gaatjes steeds dieper en groter te zien worden, zodat er uiteindelijk geen perspex meer over zou zijn geweest Tegelijkertijd met de expositie bij Art Acrylaat is er bij de Stichting Artpropos in Den Haag een tentoonstelling van schilderijen en werken op pa pier van Gillis van Oosten. BOUWKUNST' Ardi Brouwers (links) en 'medestrijdster' Geeske Voerman. en typisch kenmerk I voor een gebouw van deze tijd is dat het zich als 'opvallend' tegen de omgeving afeet. Dat gaat zeker op voor het nieuwe gebouw van de Stichting Kruiswerk Leiden, gelegen aan de Van Vollenhove- kade, tussen de flats en de Vre- deskerk aan de Burggravenlaan. Het nieuwe complex laat on dubbelzinnig zien wat anno 1992 onder moderne architec tuur wordt verstaan. Het is op geen enkele wijze aangepast aan de omgeving, niet neutraal of kleurloos. Integendeel: met het kruisgebouw heeft de Bur- gemeesterswijk er een blikvan ger bijgekregen, die aangenaam contrasteert met de ietwat ou bollige woonbebouwing in de wijk. Verwonderlijk is het niet dat de nieuwbouw in de rubriek 'Mooi en lelijk' in deze krant al eens werd gerangschikt onder de laatstgenoemde categorie. Het is een veelvoorkomende reactie op architectuur die, in plaats van zich aan te passen aan de omgeving, wil verstoren; die een eigentijds gezicht wil tonen in plaats van achter oppervlakkige, trendy knusheid aan te lopen. Het is, kortom, een stereotype reactie op een gebouw dat uit stijgt boven de stereotype nieuwbouw in de stad. Het complex aan de Van Vollen- hovenkade/Burggravenlaan is ontworpen door Koen van Vel- sen, een van de architecten die momenteel de toon aangeven in de Nederlandse architectuur. Hij bouwde eerder, onder meer, een opzienbarende bibliotheek in Zeewolde, restaureerde enke le jaren terug het Leger- en Wa penmuseum in Delft en deed de verbouwing van Grand Hotel Gooiland in Hilversum. In 1988 werd Van Velsen tweede bij de Prix de Rome voor architectuur. Van alle gebouwen die Koen van Velsen de afgelopen jaren heeft ontworpen is het kruisge bouw misschien nog wel het minst opvallend. Het beeld aan de buitenkant wordt bepaald door een eenvoudige, langge rekte metalen 'doos' op een on derbouw van betonsteen. Aan de Burggravenlaan bestaat het complex uit drie bouwlagen, met een markant torentje, aflo pend tot een enkele bouwlaag in de richting van het Sportpark Roomburg. De kozijnen zijn van hout en steken soms flink naar buiten zodat een erker ontstaat. Detaillering en afwerkjng zijn sober maar zorgvuldig. Ook aan het interieur van het kruisgebouw, waarin onder meer de uitleencentrale en de FOTO'HOLVAST hoofdwijkverpleegkundige een plek hebben gekregen, is veel aandacht besteed. De indeling van het complex is helder. Qua materiaalkeuze gaan binnen en buiten vrijwel naadloos in el kaar over. De combinatie van beton, betonsteen, metaal en hout, in zowel interieur als exte rieur, zijn kenmerkend voor het werk van Van Velsen. Vooral de metalen schil geeft het gebouw aan de Van Vollen- hovenkade een luchtig uiterlijk en een representatief karakter dat de status van de Burge meesterswijk eigenlijk alleen maar onderstreept. Toch is het met name die mat glanzende, metalen gevel die velen stoort en die als koud en kil wordt er- Ervaring leert dat de acceptatie- graad van nieuwbouw met een eigentijdse signatuur op den duur wel iets stijgt, maar wie warmte zoekt moet echt een de ken nemen en geen gebouw. Cartoons over censuur in 't Spoortje LEIDEN CEES VAN HOORE Palmenstranden, lokkende ga melanklanken en Balinese dan seressen die met ranke handen de tropennacht stutten. Dat is zo'n beetje het beeld dat op doemt als het woord 'Indonesië' valt. Maar Indonesië heeft ook zijn schaduwkanten. De cen suur bijvoorbeeld. In buurthuis 't Spoortje, gelegen aan de Leid se Bemhardkade, is nog een ex positie te zien waarin dit feno meen aan de kaak wordt gesteld door Indonesische cartoonisten. De tentoonstelling is georga niseerd door het Indonesisch Documentatieen Informatie centrum (Indoe). Ardi Brou wers, een van de drijvende krachten achter het Indoe: „Voor het in bezit hebben van een boek van Pramoedya Atlan ta Toer kun je nog steeds acht jaar cel krijgen. Dat mag in deze Indische boekenweek ook wel eens worden gezegd." Pramoedya Ananta Toer, die na de coupe in 1965 werd ver dacht van communistische sympathieën en veertien jaar gevangenisstraf aan rijn slen dang kreeg, heeft van de rege ring nooit te horen gekregen waarom zijn werk verboden is. Zonder enige vorm van proces is hij vastgezet. Ardi Brouwers: „Pramoedya Ananta Toer is be hoorlijk populair in Indonesië. Ik denk dat dat de reden is waarom zijn boeken nog steeds worden verboden. Het is voor de Indonesiërs echt gevaarlijk een boek van hem in bezit te hebben. Ik ben zelf een paar keer naar Indonesië geweest, had om het land beter te leren kennen een boek van Ananta Toer meegenomen. Toen ik er ergens in zat te lezen, zag ik op eens dat de mensen in mijn omgeving heel zenuwachtig werden." „Bij de cartoonisten, van wie wij werk laten zien, ligt het an ders. Zij ventileren hun kritiek op de regering openlijk. Maar ze worden niet opgepakt. Ze om- zeilen de censuur door hun kri tiek in de mond van hun perso nages te leggen. Zo lijkt het als of ze het niet zelf zeggen „Soeharto heeft in 1991 een periode van keierbukaxin, van openheid, aangekondigd. Maar wat die openheid nu precies in houdt, is niet nader gedefini eerd. Voor een hoop joumalis ten zijn de regels van het spel nu niet meer duidelijk. Ze we ten niet wat ze wel of niet mo gen schrijven. Je hoort ze wel eens zeggen dat het beter was toen die krterbukaan er nog niet was. In die lijd wisten ze duidelijk waaraan ze zich te houden hadden." „Onlangs rijn bij het week blad 'Djakarta, Djakarta' nog dne journalisten ontslagen die zich kritisch hadden uitgelaten over het bloedbad op Oost Ti- mor. De redactie stond voor de keus: of rij weg. of het hele blad opdoeken. De keus was moei lijk, maar, mits voorzichtig ope rerend, kon het blad meehelpen om de situatie te verbeteren. Dus ja..." „Wij van het Indoe volgen de kranten en tijdschriften die ver schijnen in Indonesië nauwlet tend en van tijd tot tijd publice ren we daarover. Dat wordt echt in de gaten gehouden. Als er wel eens bijeenkomsten of confe renties zijn over mensenrechten of zo, dan zitten er altiid wel wat mensen van de Indonesi sche ambassade in de zaal. Tja. ze willen natuurlijk op de hoog te blijven." RECENSIE MONICA SCHIKS Concert in de Gaudeamus sene door het Nederlands Pianisten Kwartet bestaande uit Niek de Vente, Marian 8olt. Lodewijk Het klassieke repertoire van het Nederlands Pianisten Kwartet bestaat voor een deel uit origi nele werken voor deze bezetting van o.a. Rachmaninov en Liszt. De luisteraars in De Waag kre gen gisteravond uitsluitend zeer recente composities te horen van bijvoorbeeld Theo Loeven- die, Qraham Fitkin en Francois- -Bemard Mache. De zes com posities boden een zó grote ver scheidenheid aan klanken en stemmingen dat je je geen mo ment verveelde. Robert Nasveld schreef droomachtige muziek, waarin klankensluiers heen en weer wapperden. Ondanks en kele climaxen die bereikt wer den, gebeurde er verder naar mijn smaak iets te weinig. Veel strijd en voortdurende spanning kenmerkte de muziek van de Fransman Mêche, waardoor cfe punt van de stoel goed bezet bleef. Zo kort en bondig als de titel, zo kort en aardig waren de drie deeltjes uit Locvcndie's stuk Voor Jan, Piet en Klaas' Eén kenmerk hadden bijna alle werken gemeen: er kwam Vier een hoop geluid aan te pas pianisten, elk aan één kant van hun eigen vleugel, kunnen De Waag op zijn grondvesten laten schudden. Na 'Rain' van Ton Bruynèl. waarin de pianoklan ken soms letterlijk verdrinken in het elektronisch vervormde ge luid van regen, was de muziek van de Engelsman Graham Fit kin een snelle, opgewekte af sluiting van dit veelkleurig pia nistentableau. I Spiegelwanden l Spiegels op maat I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens model GLAS EN SPIEGELS Voimoleogracht 4 2312 PH Leiden (NL) l Alles uit eigen steller Telefoon. 071 - 21 80 55

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19