Leiden Regio Half miljoen kwijt met bouwplan meelfabriek Gezellige Lenteshow op Meubelplein Leiderdorp. Jübu De wijze les van de Ramadan 'Ik miste dat krioelende spul over de vloer' Stevenshof: De Vink Buslijnen rond brug omgeleid binnen een week open Rijschoolhouder voor de klas ZATERDAG 21 MAART 1992 11 Gifmengster A Q Acteurs moeten wel I i/ Leids praten in film over Goeie Mie die 1,3 miljoen gulden kost Bureaucratie yj Sociale vernieuwing a 23 blijft een omstreden onderwerp. Tegenstanders menen dat wijkbewoners juist de dupe worden van de nieuwe bureaucratie. LEIDEN EMIEL FANGMANN De zon is net onder gegaan als de imam van de moskee, Sulei man Necati Akcesme, bij aan vang van de maaltijd wijst op de betekenis van de Islamitische vastentijd. „Het is een tijd van bezinning, van dank voor el kaar. Mensen vergeten narighe den en leggen ruzies bij. Gezin nen komen bij elkaar eten." Zo'n dertig genodigden doen zich vervolgens te goed aan een maaltijd van soep, shoarma vlees, rijst, salade, dadels en frisdrank. Onder de disgenoten Turkse studenten die onderricht in de moskee krijgen, politici, buren, een enkele journalist en vrienden van de Islamitische Culturele Vereniging. Tijdens de Ramadan houdt de Turkse moskee jaarlijks een grote maaltijd voor genodigden. „Meestal jongeren die hier bij de imam en bij mij koranlessen en culturele lessen volgen", ver telt de 17-jarige Emine Güney, de dochter van de vooratter van de Islamitische Culturele Vereniging. „Maar dit jaar heb ben we vooral anderen uitgeno digd." Wel spijt het haar dat er weinig meisjes waren. „Ze zijn wel uitgenodigd." Emine vertaalt de woorden van de imam: „De Ramadan leert je dat je ook voorbereid moet zijn op een hongersnood. Daarnaast is het om God, Allah te danken." Tijdens de Rama dan Turken spreken overi gens van Ramazan mogen belijdende islamieten overdag niet roken, drinken of seksuele gemeenschap hebben. Tussen zonsondergang en zonsopgang is dat wel toegestaan. Wie om gezondheidsredenen niet aan de Ramadan kan meedoen, kan de vastentijd ook afkopen. De vier weken durende vas tenperiode begint elk jaar tien dagen vroeger dan in het jaar daarvoor. „In de zomer is het vasten dus moeilijker, als je niet Bestuur bouwvereniging Leiden was niet op de hoogte van project Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft een verlies geleden van ruim een half miljoen gulden bij het ontwik kelen van nieuwbouwplannen voor onder meer het ter rein van de Meelfabriek. Het geld werd uitgegeven zon der dat het bestuur en de algemene ledenvergadering daarvan op de hoogte waren. „De uitgaven kunnen op geen enkele wijze worden goedgepraat", aldus het be stuur. bouwvereniging in volle gang was. De woningbouwvereniging schakelde in 1989 een architec tenbureau in dat een opzet maakte voor verbetering van de woonwijk rond de Oranjeg racht. Tevens werd een schets ontwerp gemaakt voor nieuw bouw van ruim 200 woningen op het terrein van de meelfa briek en op het Laken- en Looi ersplein. LEIDEN. JANET V Als het bestuur tijdig op de hoogte was gesteld, had hel waarschijnlijk geen toes ming gegeven voor deze uitga ven. De opdrachten aan d chitect hadden 'bijna het karak ter van projectontwikkeling' en dat is geen echte taak van een woningbouwvereniging, aldus het bestuur in een notitie aan de Algemene Ledenvergadering die op 31 maart bijeenkomt. Volgens het bestuur is de handelwijze in strijd geweest met de 'besluitvormingsstruc tuur'. De gang van zaken staat ook 'volstrekt haaks' op de be zuinigingsoperatie die bij de Het plan om huizen te bou wen op het terrein van de meel fabriek bleek niet haalbaar. De gemeente was niet enthousiast en de eigenaar van de meelfa briek was nog niet van plan de grond te verkopen. De 590.000 gulden die de woningbouwver eniging had betaald aan het ar chitectenbureau, blijkt voor het grootste gedeelte weggegooid geld. De VVBL overlegt nog met de gemeente over de bouw van in totaal 63 4-kamerwoningen op het Lakenplein en Looiers- plein. Als dat doorgaat, verdient de vereniging 140.000 gulden terug. De 4,5 ton die de woning bouwvereniging zeker voor niets heeft uitgegeven heeft vol gens directeur J. Boggia geen grote gevolgen. De financiële positie van de WBL is weliswaar slecht, maar door deze tegen valler hoeven geen onderhouds- projecten te worden afgeblazen. Het verlies kan worden opge vangen in de begroting, aldus Boggia. De 'misser' is volgens de di recteur aan het licht gekomen bij het op orde maken van de administratie, waarmee de ver eniging al een tijdje bezig is. Gebleken is dat 'enkele verkeer de boekingen' zijn gedaan. Dat kwam omdat verwarring be stond door onvolkomen en on volledige procedures', aldus het bestuur. Symposium Directeur Boggia. die nog niet bij de WBL vrerkte toen de zaak speelde, zegt dat het bestuur weliswaar op de hoogte was van het feit dat plannen werden ge maakt. De ideeën van de wo ningbouwvereniging werden uitgebreid gepresenteerd en toegelicht tijdens een symposi um. „Maar", zegt Boggia. „op geen enkele manier is de finan ciële consequentie gepresen teerd. althans niet de omvang die het later bleekte hebben." Door verbeteringen in de ad ministratieve organisatie moe ten dergelijke missers in de toe komst worden voorkomen. Vol gens Boggia heeft het verlies van een half miljoen gulden geen consequenties voor perso neelsleden. mag drinken", legt een disge noot uit. De Ramadan is twee weken geleden begonnen en eindigt dit jaar op 4 april. „We moeten vaker met elkaar eten en als Nederlander ook eens de wijze lessen madan ter harte nemen", be sluit wethouder Steven de Vree zede maaltijd. „We danken u. Omdat het zo lekker was, maar vooral' voor uw gastvrijheid". de Ra- Op de vooravond van de anti- i", be- racisme-dag excuseert hij zich voor sommige Nederlanders. „Het lukt ons soms slecht om goed over minderheden te den ken. Wij geven te weinig tijd aan bezinning, zoals u in de Rama dan. Daar kunnen we nog wat van leren." Informatie 071 -41 6585 De wijkvereniging in de Ste venshof vindt dat de spoorweg overgang bij De Vink zo snel mogelijk open moet voor het. autoverkeer. Het liefst al binnen een week. De Stevensbrug moet daarna weer worden afgesloten voor personenwagens. Op die manier wordt voorkomen dat ambulances, brandweerwagens en politieauto's, die in geval van nood via deze brug rijden, klem komen te zitten in het wijkver- keer, aldus de wijkvereniging. Secretaris Carine Brussee van de vereniging toont zich overi gens tevreden over de regelin gen die de gemeente voor het noodverkeer heeft getroffen. Leiden stalt tijdens de spitsuren een ambulance in de wijk. Moet die dringend de Stevenshof uit, dan ontruimt de politie zo no dig de Stevensbrug. Verder heb ben de korpsen van Valkenburg en Wassenaar toegezegd de ko mende maanden 'stand by' te blijven. Toch vindt Brussee dat de ge meente niet tot juni moet wachten met het openstellen van De Vink. „Volgens ons is het mogelijk de overgang al vol gende week vrij te maken. Des noods worden er provisorisch spoorbomen neergezet." De wijkvereniging meent dat het vrachtverkeer en de winkels en bedrijven die daarvan afhanke lijk zijn, zwaar worden gedu peerd door de afsluiting van de Haagsche Schouwbrug. Overi gens verbaast het de vereniging dat de gemeente pas nu heeft ingegrepen. Ze stelt dat ze de gemeente al verschillende keren heeft gewezen op de slechte staat van de brug. De buslijnen 33 en 43 zijn, vanwege de perikelen rond de Haagsche Schouwbrug, omgeleid. Bus 33 (Katwijk-Leiden) slaat het laatste stuk van de Voorschoterweg in Valkenburg over, en rijdt verder via de nieuwe provinciale weg S4 en de Plesmanlaan naar Leiden. Bus 43 rijdt voorlopig via de Hoge Morsweg. Smaragdlaan, Gandhi- straat en Stevensbrug naar de Stevenshof. "perfekle balans lussen flexibiliteit en zakelijkheid" Admiraalsweg 4 2315 SC Leiden (ind De Waard) lel 071 - 227225 la 071 - 219621 All-round specialisl in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwproiekten Tevens bungalow- en villabouw en inlerieuraanpassingen Gastouderburo op zoek naar nieuwe gastgezinnen LEIDEN MARJOLEIN V Vrijdagmiddag kwart over twee: De leerlingen van scholengemeenschap Louise de Coligny gaan naar huis. Op een enkeling na. Die gaat nog een extra lesje pikken. Vrijwillig. Op vrijdagmiddag komen de lessen aan de beurt die buiten het nor male vakkenpakket vallen. Eén van die vakken is verkeersveiligheid. „Dat was hard nodig", zegt Steven Kruit, initia tiefnemer en lid van de leerlingenraad, „Want het gedrag in het verkeer van mensen tussen 16 en 18 jaar is echt verschrikkelijk." Het idee voor de ver- keerslessen kreeg Steven toen hij zelf een keer met de auto naar school kwam. „Toen zag ik pas echt hoe erg het was. Normaal zie je dat niet, dan rij je zelf met zijn vieren naast elkaar naar huis en heb je niet in de gaten hoe gevaarlijk dat is. Maar toen ik er zelf met de auto tussendoor moest dus wel.' Het klaslokaal zit bijna vol. De leerlingen wordt het verschil tussen een autoweg en een autosnel weg uitgelegd. En ook dat braaf van Stockholm naar Milaan rijden maar een uur langer duurt dan keihard doorscheuren. Niet echt iets waarvan je verwacht dat leerlingen van 5 Havo en 5/6 VWO hun vrije vrijdagmiddag voor opofferen. Toch doen ze dat. Vijftien lessen lang. Maar niet zo maar want de leraar is tevens rijschool houder en de lessen worden afgesloten met een echt theorie-examen. Voor minder dan de helft van de normale prijs kunnen de leerlingen zo een theoriecursus voor het rijbewijs volgen. Hij heeft er speciaal een stichting voor opge richt. Want hij hoopt zijn idealistische activiteiten in de toekomst uit te breiden. „Als ik maar een procent van de mensen bereik en maar een klein beetje aan de veiligheid kan bijdragen, ben ik al tevreden", aldus Ton van den Bos. „Ik miste dat kleine krioelende spul over de vloer. Onze jongste was elf en in de huiskamer be gon het zelfs netjes te worden. Dus stelde ik voor gastouder te worden. Mijn man en mijn dochter vonden het meteen een goed idee, maar onze drie zoons gingen alleen akkoord als ze nooit, maar dan ook nooit, een luier hoefden te verscho nen. Maar uiteindelijk bleken de jongens het meest enthou siast." Op de maandelijkse informa tie-avond van de Stichting Gast ouderburo (GOB) vertelt Neeltje Groeneveld over haar ervarin gen als gastouder. Veel toehoor ders heeft ze niet. Behalve de twee coördinatoren van het GOB, zitten er om acht uur pas twee vrouwen in de zaal. Het GOB organiseert de infor matie-avonden om nieuwe gastouders te werven. Het hui dige aantal van ruim 100 gezin nen wil het opvoeren tot mini maal 130. Niet omdat er een schrijnend tekort aan gastou dergezinnen is. maar omdat het bureau maatwerk' wil leveren. Het GOB vindt het belangrijk dat het tussen gastouders en vraagouders klikt. Hoe meer gastouders hoe groter de kans dat dat ook lukt. Soms kan het vinden van het juiste gezin daardoor even duren. Hoewel een bemiddeling van langer dan twee madnden een zeldzaam heid is. Neeltje Groenveld is al weer heel wat jaren gastouder. Ze doet het werk met veel plezier, al gaat er weieens wat fout. „We hadden bijvoorbeeld een kind in huis dat absoluut geen suiker mocht van zijn ouders. Streng hielden we ons aan die regel. Stonden we bij de bakker, «Jan kreeg hij geen koekje maar een broodje, bood iemand hem iets zoets aan, dan zeiden we conse quent dat wij daar niet aan de den. Tot we een keer bij zijn ou ders op verjaardagsvisite gingen en het jongetje achter een enorm stuk taart aantroffen." Maar dergelijke misverstanden gebeuren niet vaak, volgens Neeltje. Sinds 1 januari hanteert de stichting het principe van beta ling naar draagkracht. Een kind onderbrengen in een gastgezin kost drie. vier of vijf gulden per uur, afhankelijk van het inko men van de ouders. Gastouders ontvangen wel allemaal hetzelf de: vier gulden plus een onkos tenvergoeding van 49 cent per uur, waarbij ook uren die wor den gestoken in bijscholing worden vergoed. Voor Neeltje Groendorp was geld zéker niet het belangrijkste motief om gastouder te worden. „Je hebt gewoon wat te doen en je leert er nog een hoop r door kennen ook." Bovendien vindt ze deze manier van kin deropvang ideaal. „Ook vergele ken met bijvoorbeeld een peu terspeelzaal. Dit blijft toch meer een gezin (Voor Inlichtingen of aanmel ding; Gastouderburo lelden, Nieuwe Rijn 20b, tel. 122441).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11