Bestaan GOS in gevaar Buitenland Democraat Tsongas trekt zich terug Hoger dodental aanslag Israëlische ambassade Weer aan het werk Tataarse Gouden Horde doemt weer op Aflossing in Mir Onschendbaarheid Modrow opgeheven Bush: Miljarden bezuinigen Troepen Myanmar trekken zich terug uit Thailand VRIJDAG 20 MAART 1992 7 Overvaller dreigt met injectiespuit los angeles Een overvaller met een injectiespuit die volgens hem gevuld is met zijn eigen aids-bloed heeft deze week in de Amerikaanse stad Los Angeles voor de negende keer toegesla gen. Tot nu toe is niemand gewond geraakt, maar de politie is zoektocht naar de man begonnen. Zimbabwe keurt omstreden landwet goed harare Het parlement van Zimbabwe heeft gisteren een om streden wet goedgekeurd waardoor de regering de helft van de grond die in handen is van blanken, kan nationaliseren. De wet maakt de weg vrij om 6 miljoen hectare landbouwgrond te ver delen onder honderdduizenden zwarten die nu op overbevolkte gemeenschapsgronden moeten leven. De minister van land bouw, Witness Mangwende, zei dat de regering de wet zo eerlijk en efficiënt als mogelijk is, zal toepassen. Kurdisch geweld laait op ankara» Kurdische guerrillastrijders hebben gisteren vier men sen gedood bij aanvallen op een televisiestation en een artsen praktijk in het zuidoosten van Turkije. Bij een ander incident aan de vooravond van het Kurdische Nieuwjaar op zaterdag kwam een meisje om het leven toen een steengooiende menigte in de buurt van Cizre slaags raakte met veiligheidstroepen. De gewelddadige actie van de Kurden volgde op de dood van acht tien Kurdische guerrillastrijders woensdag bij bloedige gevech ten met Turkse legereenheden. Seite premier Meeklenburg-Vorpommern schwerin De christen-democraat Berndt Seite is gisteren geko zen tot nieuwe minister-president van Mecklenburg-Vorpom- mem. De 51-jarige Seite is de opvolger van Alfred Gomolka, die maandag het veld moest ruimen na politieke problemen over de privatisering van de voormalige DDR-scheepswerven. Winst voor Volvo, Renault en BMW coteborcHet Zweedse autoconcern Volvo heeft vorig jaar een winst behaald van 465 miljoen gulden. In 1990 leed de autopro ducent nog een verlies van 775 miljoen, voornamelijk als gevolg van hoge herstructureringskosten. Volvo kenmerkte 1991 als een moeilijk jaar, maar kon wel wijzen op een groei in de autover koop in het laatste kwartaal. Ook Renault maakte gisteren zijn resultaten over 1991 bekend. De nettowinst steeg ten opzichte van 1990 met 154 procent tot ongeveer 1 miljard gulden. BMW heeft vorig jaar een recordwinst geboekt van 783 miljoen mark, 12,5 procent meer dan in 1990. In 1990 bedroeg de winststijging nog 24,7 procent. Volkstelling: Nigeria minder inwoners lagos Nigeria heeft veel minder inwoners dan altijd weer aan genomen. Bij de gisteren gepubliceerde cijfers van de eind vorig jaar gehouden volkstelling blijkt dat het dichtst bevolkste Afri kaanse land 88,5 miljoen inwoners telt. Tot voor kort werd reke ning gehouden met twintig tot dertig miljoen Nigerianen meer. Paul Tsongas heeft de hand doek in de ring gegooid. De man die zichzelf een non-kan didaat noemde maar .de verras sing van de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presi dentschap werd, is halverwege de race geveld door geldgebrek, een slechte^ organisatie en een programma dat de meeste Amerikanen te weinig bleek aan te spreken. Tsongas' beslissing kwam als een complete verrassing, want woensdag had hij nog gezegd dat hij voldoende geld had om de strijd voort te zetten, en van plan was door te gaan tot de Democratische Conventie in ju li. Het grootste deel van het campagne geld gaat op aan de zeer kostbare tv-spots. Daarbij Hervormingen Peking In China is de periode van bezuinigingen, die eind 1988 werd afgekondigd, voorbij. Dat zei premier Li Peng vanmorgen bij de openirrg van het jaarlijkse zit ting van het Nationale Volkscon gres in Peking. Li beloofde econo mische hervormingen, maar maakte duidelijk dat er geen spra ke zal zijn van politieke verande ringen. Vorige week schaarde het Politburo van de Communistische Partij van China zich achter de hervormingen van sterke man Deng Xiaoping. foto afp buenos aires-jeruzalem ap Onder het puin van de geheel verwoeste Israëlische ambassa de in Buenos Aires zijn inmid dels de lichamen van 24 doden vandaan gehaald. Eén van de slachtoffers was de op een na hoogste diplomaat van de mis sie, David Ben-Rafael. Bij de aanslag kwam nog een andere Israëlische diplomaat om, ter wijl ook twee diplomatenvrou wen de dood vonden. Verder zijn de lichamen gevonden van vier Argentijnse ambassademe dewerkers. De overige slachtof fers waren bezoekers van de ambassade of mensen die zich in de buurt bevonden. Een officiële opgave van het aantal doden kon ook twee da gen na de aanslag nog niet wor den gegeven. Een onbekend aantal mensen ligt nog onder het puin. De Argentijnse president Car los Menem liep gisteren aan het hoofd van een mars van duizen den van zijn landgenoten om medeleven te betuigen met Is raël. „Vanaf het moment van de aanslag zullen de betrekkingen van Argentinië en Israël vloei ender en hechter zijn," betoog de Menem in een korte toe spraak tot de deelnemers. De pro-Iraanse fundaméntali- sche groepering Islamitische Ji had eiste woensdag de verant woordelijkheid op voor de aan slag. De beweging liet in een verklaring aan een westers pers bureau in Bayrut weten door te zullen gaan met dit soort aan slagen, totdat de joodse staat vernietigd is. President Kravtsjoek van Oekraïne waarschuwt De Oekraïnse president Kravtsjoek heeft vanmorgen in Kiev gewaarschuwd dat het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS) door economische rampspoed dreigt te bezwijken. Kravtsjoek opende in de Oekraïnse hoofd stad de top van GOS-presidenten. „We staan aan de rand van de afgrond en dreigen erin te verdwijnen", aldus Kravtsjoek, die de vergadering voorzit. moskou hans geleunse correspondent Kravtsjoek had eerder deze week al vastgesteld dat het ge menebest niet in staat is het bloedvergieten in Nagomo Ka- rabach te stoppen. De Oekraïn se president staat onder zware druk van de onafhankelijkheids beweging Roech, die wil dat Oekraïne uit het GOS stapt. De monstranten voor het conferen tiegebouw schreeuwden van morgen: 'Oekraïne uit het Ge menebest'. De Russische president Jeltsin zei bij aankomst in Kiev dat een gemenebest zonder Oekraïne niet mogelijk is. Hij gaf ook aan dat er een oplossing kan komen voor het probleem van de ver wijdering van Oekraïnse kern wapens. Kravtsjoek heeft de over dracht van tactische kernwa pens aan Rusland uitgesteld omdat Rusland ze niet, zoals overeengekomen, vernietigt. Jeltsin zei dat Oekraïnse verte genwoordigers de ontmanteling van de kernwapens ter plekke mogen controleren. Volgens de gemaakte afspraken moeten al le tactische kernwapens 1 juli dit jaar uit Oekraïne zijn ver dwenen. Behalve militaire vraagstuk ken als controle over kernwa pens en de status van de voor malige Sovjet-strijdkrachten, worden de republieksleiders ook geacht oplossingen aan te dragen voor het conflict om Na gomo Karabach. De Azerbajd- zjaanse interim-president Ma- medov is vandaag echter niet in Kiev verschenen. Niettemin suggereerde het Russische persbureau Tass, dat de ministers van buitenlandse zaken van Azerbajdzjan en Ar menië na afloop van de top in Kiev (vermoedelijk morgen) in formele besprekingen zullen beginnen. In Kiev werd vanoch tend die Tass-melding van Azerbajdzjaanse kant bevestigd. Een door Iraanse bemidde ling bereikt staakt-het-vuren, dat vanmorgen om 9.00 uur Ne derlandse tijd van kracht werd, bleek in de eerste uren te wor den nageleefd. Volgens de Iraanse onderminister van bui tenlandse zaken Mahmoud Vaezi moet het bestand zeven dagen van kracht blijven. In die tijd wil hij Azerbajdzjan en Ar menië aan de onderhandelings tafel brengen. Vaezi en VN-afgezant Cyrus Vance reizen vandaag naar de hoofdstad Stepanakert van de omstreden enclave. De Ar meense president Ter Petrosjan heeft eerder verklaard dat Azer bajdzjan eerst de economische blokkade van zijn republiek moet opheffen. Armenië heeft de economische noodtoestand afgekondigd. heeft de Democratische koplo per Bill Clinton, die over veel geld en een zeer goed georgani seerde campagne beschikt, een grote voorsprong. Er zijn nu nog twee Democra tische kandidaten over, Clinton en Jerry Brown, oud-gouver neur van California, die de afge lopen week in Michigan sterk is opgekomen. Brown zal naar verwachting een groot deel van de stemmen van Tsongas krij gen, maar dat is niet genoeg om Clinton serieus te bedreigen. Clinton is daarom bijna, maar nog niet helemaal, zeker van de Democratische nominatie. Het grootste gevaar dat hem zou kunnen bedreigen, is een nieuw schandaal of roddel over zijn privé-leven. En daar houdt men in het Democratische kamp een beetje zijn hart voor vast. erzincan Een week na de aard beving in Oost-Turkije verlaten de internationale reddingsbriga des één voor één de stad. Voor hen is er geen werk meer te doen, nu het leven zich in Erzincan weer normaliseert en de meeste doden onder het puin vandaan zijn ge haald. De inwoners zijn begon nen om weer iets van een woning op te zetten (foto). Turkse legereenheden trekken de stad binnen om het reddingswerk op zich te nemen. De provincie hoofdstad Erzincan wemelt dan ook van de militairen. En de onte vredenheid groeit. Ook gisteren werd voor het gouvernementsge bouw weer een kleine demon stratie gehouden van ontevreden mensen die eisten dat de gouver neur zou aftreden. Ze verzetten zich vooral tegen de in hun ogen gebrekkige verdeling van tenten en de voedselschaarste. Maar van officiële zijde wordt er op gewezen dat steeds meer voedsel wordt aangevoerd, dat alles onder contrle is en dat de ontevredenheid daarom volstrekt onterecht is. Nog steeds is ondui delijk hoe groot de aangerichte schade in de stad is. Het zal nog zeker een week duren voordat een eerste rapport daarover uit sluitsel zal geven. Het herstel zal miljoenen guldens kosten, foto m haag dieperik kramers Vijf eeuwen nadat de tsaren haar hadden onderworpen doemt de Gouden Horde, de gesel van Rusland, weer op. De Tataren wil len zich losmaken van Moskou. Morgen gaan de inwoners van Tatarstan naar de stembus om zich uit te spreken over de on afhankelijkheid van hun land. De kiezers kunnen dan bepalen of ze willen dat Tatarstan een soevereine staat wordt „die zijn betrekkingen met de Russische Fe deratie en andere republieken op basis van eerlijke verdragen moet voeren". De Hoge Raad in Moskou heeft de uitslag niet afge wacht en het referendum bij voorbaat on grondwettig verklaard. Een soeverein Tatar stan zou volkenrechtelijk op gelijke voet staan met de Russische Federatie waarvan het deel uitmaakt. De Raad noemt dat een eenzijdige verandering van de staatkundige structuur van Rusland. Maar de leiders in Kazan trekken zich niets aan van het vonnis of van de Russische angst voor afscheiding. Al in augustus 1990 verklaarde het parlement dat de republiek Tatarstan eigenaar is van alle land ^n grondstoffen op haar grondgebied, en dat de eigen wetten voorgaan op die van Rus land en (toen nog) de Sovjetunie. De kiezers moeten dat alleen nog even bekrachtigen. Tatarstan is van groot economisch belang door zijn olievelden nog altijd de groot ste in Rusland na die van Tjoemen, ook al zijn ze bijna leeggepompt. Daarnaast is Ta tarstan binnen de vroegere Unie de grootste producent van vrachtwagens, de enige van De Russische president Jeltsin heeft gis teren een dringend beroep gedaan op het parlement van Tatarstan om het voorge nomen referendum over afscheiding van Rusland te annuleren. Het 12-koppige Russische Constitutionele Hof heeft het referendum vorige week ongrondwettig verklaard omdat het de staatsstructuur van de Russische Federatie aantast. Het parlement droeg leltsin gisteren op ervoor te zorgen dat de uitspraak van het hof wordt gerespecteerd. helikopters, en biedt het onderdak aan be langrijke militaire industriebedrijven. Het Russische parlement is vooral bang voor etnische onrust in het gebied. De Tata ren vormen een minderheid in eigen land, met 48 procent van de 3,6 miljoen inwoners tegen 43 procent Russen. De Russen ston den tot voor kort achter de Tataarse eis voor meer zelfstandigheid, vooral op econo misch gebied, maar van hun nationalisme moeten ze niets hebben. De geschiedenis van de orthodoxe Russen en de islamitische Tataren is er een van eeuwen oorlog, angst en haat. In de late Middeleeuwen plunderden en brandschat ten de Tataren van de Gouden Horde over heel Rusland. He lijd van de Tatartsjina, het Tataarse juk, zien de Russen als de donker ste periode van hun geschiedenis. Pas in 1552 werden de rollen omgekeerd toen tsaar Ivan de Verschrikkelijke het khanaat Kazan innam. Ondanks eeuwenlange on derdrukking en gedwongen bekering tot het christendom hielden de Tataren vast aan de Islam, die pas onder de perestrojka weer tot bloei kwam. Door het uiteenvallen van de Gouden Hor de en deportaties onder de tsaren zijn de zes miljoen Tataren over heel Rusland ver spreid, in Basjkirië, Siberië, aan de Volga... Alleen al in Moskou wonen 800.000 Tata ren, ofwel negen procent van de hoofdste delijke bevolking. De Krim-Tataren, die in 1941 door Stalin van hun schiereiland aan de Zwarte Zee werden verdreven, ontwik kelden zich met hun roep om remigratie al onder Chroesjtsjov en Brezjnjev tot de voor hoede van het nationalistische protest, waaraan de Sovjetunie uiteindelijk ten on der zou gaan. Toch kan Tatarstan zich moeilijk geheel aan Rusland onttrekken: het is demografisch een half-Russisch eiland, omringd door een zee van Russische gebieden. Maar hel Kau- kasische republiekje Tsjetsjeno-Ingoesjetië heeft het ijs voor de Tataren al enigzins ge broken, door zich in oktober vorig jaar los te maken van de Russische Federatie. Vrijheid voor Tatarstan kan een kettingre actie teweegbrengen van afscheidingen on der de overige autonome republieken, vreest Moskou. Er is geen Unieverdrag om hen aan Rusland te binden, en daarbuiten kan het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, verlamd door de twisten tussen de ex-Sovjetrepublieken, amper als vangnet Ibngeren. Sorbatsjov, die mei de Soti jetunk van het toneel verdween, zal het wel be kend voorkomen. loskoppeling transportmodule 1 lerugkeer naar de aaide controle stal on in Kaliningrad moskou Sergej Krikalov (linksonder) heeft zijn langste tijd in de ruimte gehad. De Russische kosmonaut die al meer dan tien maan den in het ruimtestation Mir verblijft wordt dezer dagen opgehaald. Gisteren koppelde de Sojoez TM, die Krikalov en zijn maatje Aleks- andr Volkov (uiterst rechts) woensdag naar de aarde terug zal bren gen, vast aan Mir. Aan boord waren (midden, v.l.n.r.) de Duitser Klaus-Dietrich Flade en de Russen Aleksandr Kaleri en Aleksandr Victorenko, die op hun beurt enkele maanden in Mir achterblijven foto TASS berlun hans hoog en puk correspondent Hans Modrow, de communisti sche parlementariër en vroegere minister-president van de DDR, is sinds gisteren in ieder geval voor de rechter een doodgewo ne burger. Alle fracties, behalve de communistische PDS, stem den voor de opheffing van zijn parlementaire onschendbaar heid. Modrow zelf onthield zich van stemming. De aanvraag voor opheffing van de immuniteit, die afge vaardigden beschermt tegen ju ridische vervolging, was inge diend door de officier van justi tie in Dresden. Hoofdofficier Gunter Hertweck wil de politi cus aanklagen wegens het aan zetten tot stembusbedrog bij de verkiezingen in 1989. Hertweck zegt over genoeg belastend ma teriaal te beschikken om Modrow veroordeeld te krijgen. Modrow ziet dat uiteraard an ders en heeft zich verzekerd van de juridische bijstand van de Berlijnse advocaat Friedrich Wolff, die ook de belangen van Erich Honecker behartigt. PDS- voorzitter Gregor Gysi, even eens advocaat, aarzelt nog of hij zijn partijkameraad al verdedl gen. Voor Gysi is de aanklacht een „instrument voor de poli tieke demontage van Modrow. die tot twee geleden werd beju beld als hervormer en hoop voor de Oostduitse toekomst De aanklacht is gebaseerd op manipulaties bij de gemeente raadsverkiezingen van mei 1989 in de toen nog communistische DDR. Modrow zou deze, ook volgent DDR-recht, sir.ïlli.ui- handelingen niet alleen hebben pedeli i ii| ti.ui vtigmide aan klacht verder verlangd dat de communisten plus hun horige 'blokpartijen' zoals de CDU en liberalen, minstens 98 procent van de stemmen zouden krij- gen. De 64-jarige Modrow zwijgt tot nu toe over alle beschuldigen. Alleen over de manipulaties bij de verkiezingen wil hij wel wat kwijt: „Ik kende geen andere re sultaten dan die, die in de kran ten stonden". Bij de justitie in de deelstaat Saksen is men voorbereid op een „spectacu lair, maar gecompliceerd pro- washington Rtr-ANP jaar naar wordt verwacht een recordhoogte van 400 miljard dollar (740 miljard gulden) zal bereiken. Bush had de Democratische meerderheid in het Congres eind januari in zijn State of the Union, de Amerikaanse troon rede, tot 20 maart de tijd gege- t te stemmen met zijn De Amerikaanse president'Ge orge Bush kondigt vandaag be zuinigingen van miljarden dol lars op de overheidsuitgaven aan. Volgens Witte Huis-woord- voerder Marlin Fitzwater zullen de bezuinigingen, „door de bank genomenmeer dan honderd posten betreffen, „van verouderde en belachelijke pro jecten ais onderzoek naar buite nissige dingen, tot de gebruike lijke openbare werken". Het bezuinigde geld zal wor den gebruikt om het begro tingstekort te beperken, dat dit schijnlijk de toom wekken van het Congres, dat de president het recht betwist om zulke ver reikende bezuinigingen door te voeren. MAE HONG SON Rtr-ANP drongen in een poging rebellen van de Karen-minderheid in de rug aan te vallen. Een Thaise of ficier zei dat de radio van het Myanmarcse leger melding had gemaakt van dertig doden in ei gen gelederen. De Karen heb- Den de internationale gemeen schap gevraagd om wapens en medische hulp om een legerof fensicf te kunnen weerstaan. Een groot vuur heeft gisteren in een sloppenwijk van Yangon 2.000 huizen in de as gelegd en 20.000 mensen dakloos ge maakt. zo hebben de Myanma rcse autoriteiten vanmorgen he kend gemaakt. Het vuur begon als een binnenbrandje in de keuken van een honen v erkoper in de wijk Noord -Okkalapa. zo verklaarde de staatsradio. Vol gens de radio ontstond de brand door nalatigheid. Troepen uit Myanmar (Burma) hebben gisteren gevraagd om versterkingen nadat ze zich uit Thailand hadden teruggetrok ken Bij best Metingen don hel Thaise leger en directe confron taties tussen de legers van beide landen zijn zeker dertig solda ten gesneuveld. De militairen uit Myanmar vroegen Yangon (Rangoon) om het sturen van twee extra batal jons en zware wapens. Uit het verzoek trokken de Thaise strijdkrachten de conclusie dat het leger van Myanmar zich op maakt voor een nieuwe aanval, waarhij het Thaise grondgebied mogelijk wederom wordt ge schonden. Verschillende militaire eenhe den van Myanmar zijn de afge lopen week Thailand binnenge-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7