Stakingen dreigen in de metaal Nieuwkomer is te afhankelijk van toeval Binnenland 'Zwarte markt voor diermedicijn enorm' Klaar voor de banketbakkerij Noro-aandeelhouders overwegen toch nog proces Kappersorganisatie eist rectificatie bond Woede over seponeren zaak tegen CD-raadslid VRIJDAG 20 MAART 1992 5 ANP Algemeen Nede^nd* AmbUWU GPD Gemee<nchjppe<^e PenAemt De vakbonden bereiden acties in de metaalnijverheid (300.000 werknemers) voor, nu de cao-onderhandelingen in die bedrijfstak zijn vastgelopen. De ondernemers blij ven eisen dat werknemers genoegen nemen met een la ger ziektegeld en dat ze een vrije dag inleveren bij elke ziekmelding. Ook de vut is in gevaar. De werkgevers wil len de huidige vut-leeftijd van 59 jaar alleen maar met twee jaar verlengen als de bonden akkoord gaan met de andere maatregelen. Wethouder weg bij keuze 'autoluw' Amsterdam WD-wethouder De Grave stapt uit het Amsterdam se college van B en W als de bevolking tijdens het referendum van 25 maart kiest voor een autoluwe binnenstad. De Grave volgt met dat besluit zijn fractie. De WD wenst niet betrokken te zijn bij „het op slot doen van de binnenstad". Volgens de WD is een autoluwe binnenstad de doodsteek voor het bedrijfsleven, zolang openbaar vervoer en parkeermogelijkheden buiten het nog onvoldoende zijn uitgebreid. Rendement dagbladen teruggelopen Amsterdam Het rendement van de Nederlandse dagbladen is in 1991 met 20 procent gedaald ten opzichte van 1990, tot gemid deld 8,5 procent. De daling wordt vooral toegeschreven aan het teruggelopen aantal personeelsadvertenties. De cijfers werden gisteren bekendgemaakt door voorzitter J. de Vries van de Ne derlandse Dagbladpers (NDP). Vooral kleinere kranten hebben het moeilijk. De Vries voorspelde dat op termijn per regio naast de landelijke dagbladen nog slechts één dagblad zal verschijnen. Acht jaar voor 'voodooverkrachter' Leeuwarden Een 37jarige man uit Hoogeveen is gisteren door het hof in Leeuwarden tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof acht bewezen dat de man zijn ex-vriendin gedurende vier maanden meermalen heeft verkracht. Hij gebruikte daarbij geweld of dreigde ermee. Ze was bang voor zijn voodoo-praktij- ken en durfde niet te vluchten. Ook bedwelmde hij zijn vriendin enkele keren. De man was eerder door de rechtbank ook tot acht jaar veroordeeld. Bureau: Aandeel in Nederland 12 procent Amstelveen Het is pas over een maand pasen, maar bij de zoetwarenfabrikanten draaien de machines al volop om aan de onlosmakelijk aan het feest verbonden vraag naar chocolade en suikergoed te voldoen. Miljoenen paashazen, kuikentjes en mandjes vol paaseieren zullen de komende weken hun weg naar supermarkt en banketbakker weer vinden. Bij de firma Martinez in Amstelveen staan deze paashazen met kruiwagen al keurig in het gelid, klaar om door liefhebbers van chocolade te worden verorberd. foto dijkstra ruud nijpjes weesp anp In Nederland wordt naar schat ting 12 procent van de dierge neesmiddelen buiten de dieren artsen om verhandeld. In de meeste gevallen betreft het dier geneesmiddelen die volgens de wet gebruikt mogen worden. Maar ook de handel in verbo den groeibevorderende midde len is omvangrijk. Dat zegt het Britse bureau Vi- vash-Jones Internatiorial, dat in opdracht van diergeneesmidde lenfabrikant Solvay Duphar in Weesp de zwarte markt in Euro pa heeft onderzocht. Volgens Vivash-Jones worden in Europa veelvuldig antibiotica buiten de reguliere kanalen om verhan deld. Daarmee besparen vee houders onder meer op de kos ten voor de veearts. Het bureau schat de omzet van de zwarte markt in legale middelen binnen de EG op bij- UTRECHT ANP- De Algemene Nederlandse Kap- persorganisatie (Anko) heeft gisteren in kort geding geëist dat de Kappersbond FNV be schuldigingen aan het adres van de werkgeversorganisatie recti ficeert. De bond noemde het Anko-bestuur „incapabel, ón- betrouwbaar en ondemocra tisch". Verder zou de Anko zich schuldig maken aan afpersing en chantage en zou ze geld dat bestemd is voor het leerlingwe zen doorsluizen naar particulie re opleidingen. De Anko eiste gisteren voor de Utrechtse rechtbank dat dat de bond een rectificatie plaatst in het bondsblad De Kapper. Verder eiste ze dat de bond de beschuldigingen niet herhaalt, op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per keer. Kappersbond en Anko liggen al jaren overhoop over de kap persopleidingen. Tot verdriet van de FNV-bond is er naast de opleiding via het leerlingstelsel ook een particuliere opleiding op dagscholen, waarvan het di ploma niet is erkend. Zij leiden PURMEREND ANP Het Anti-Discriminatie Bureau Waterland (ADB) in Purmerend is „woedend en verbaasd" over het besluit van de Alkmaarse of ficier van justitie om de vervol ging wegens racisme van een Purmerends raadslid voor de Centrum Democraten af te bre ken. Het openbaar ministerie vindt de zaak te oud. In november 1989 werd bij huizoeking in de woning van het raadslid racistisch en nazis tisch materiaal gevonden. Hij werd tweemaal gedagvaard voor het bezit van de pamflet ten, wapenbezit en deelname aan het verboden Aktiefront Nationaal Socialisten ((VNS). Tot tweemaal toe stelde de Alk maarse rechtbank echter vast dat de officier zijn dagvaardin gen op onjuiste wijze aan het raadslid had betekend. ADB-woordvoerster Wijn ver- na drie miljard gulden. In Ne derland zou de omzet 215 mil joen gulden bedragen. In Frank rijk wordt de omvang van de zwarte markt op ruim 700 mil joen gulden geschat. In Italië is dat ruim 400 miljoen, ongeveer 70 procent van de legale omzet in dat land. Groot-Brittannië en Duitsland kennen een zwarte circuit van een half miljard, al dus Vivash-Jones. Volgens het bureau moet ook rekening worden gehouden met een omvangrijke handel in ver boden middelen, meestal ge bruikt om de groei van vee te bevorderen. In de hele EG zou in 1990 voor ruim een miljard gulden aan verboden middelen zijn verhandeld. Bijna een der de van de middelen zou in Duitsland zijn verkocht. In Ne derland is voor ruim 100 mil joen aan verboden geneesmid delen verkocht, aldus Vivash-Jo nes. een zieltogend bestaan. Anko en CNV staan wél achter deze opleidingen. Zij vormen een meerderheid in het fonds dat fi nancieel bijdraagt aan de scho len. Het conflict bereikte in mei 1991 een hoogtepunt. Om de dagscholen te redden, wilde de Anko gedurende vijf jaar een werkgeversbijdrage van 0,2 pro cent van de totale loonsom in de cao opnemen. Bij algemeen verbindend verklaren van de cao betekende dat niet alleen dat de 6.000 Anko-leden moes ten bijdragen, maar ook de 3.500 niet-leden. „Het was slikken of stikken: akkoord gaan of geen cao", zei de advocaat van de Kappers bond gisteren. „Daarom heeft de bond getekend. De bestuur ders voelden zich echter ge chanteerd." De bond nam het woord 'afpersing' gisteren terug, maar bleef achter de term 'chantage' staan. Tevens nam de bond de uitlating terug dat het Anko-bestuur incapabel zou zijn. De Anko vond dat echter niet genoeg. Uitspraak op 31 maart. wijt het openbaar ministerie meten met twee maten. Ze wijst op de zaak tegen zeven Alk maarse JVdA-prominenten, in februari van dit jaar. Zij werden gedaagd voor een belediging die eveneens uit november 1989 dateert. De PvdA'ers verweten de plaatselijke oppositiepartij Stadsbelang toen fascistische trekken. Volgens het ADB was inmid dels een nieuwe dagvaarding aan het raadslid .uitgebracht, en zou hij binnen enkele weken voor de Alkmaarse rechtbank hebben moeten verschijnen. Het ADB beslist volgende week over het instellen van beroep te gen het sepot. Justitie zal het raadslid nog wel vervolgen voor verspreiding van een racistisch pamflet in augustus 1991. Wijn noemt dat 'een zoethoudertje': „De ANS- zaak was vele malen ernstiger." ZEIST GPD De Stichting Verontruste Aan deelhouders Noro overweegt nog steeds schadeclaims tegen het beleggingsfonds Noro of president-directeur John Fente- ner van Vlissingen in te dienen, ondanks het gisteren bekendge maakte vertrek van de topman. „Dat komt wel tegemoet aan een deel van onze eisen, maar niet aan alle," zei stichtings voorzitter Th. Postma. AMSTERDAM TOOF BRADER Anderhalf jaar geleden kwam de 19-jarige Abdul vanuit Marokko naar Amsterdam. Zijn vader, die al 25 jaar in Nederland verblijft, vond het tijd ook hem naar Ne derland te halen. Gezinshereni ging dus, een regeling die jaar lijks enkele tienduizenden im migranten naar Nederland brengt. Vooral uit de voormalige gastarbeiders-landen Turkije en Marokko, maar ook uit Surina me en van de Antillen. Abduls vader stuurde zijn zoon meteen door naar school, een lbo-opleiding in de hoofd stad. Om een vale te leren. Elf honderd gulden per jaar kostte dat, vooraf te voldoen. Eén dag is Abdul er maar geweest. „Ik sprak geen woord Nederlands en begreep niets van dit land. Op school wist ik niet wat me overkwam", zegt hij nu. Zijn va der heeft nog geprobeerd de elf honderd gulden terug te krijgen, maar dat is niet gelukt. Vader en zoon zaten vervol gens met de handen in het haar. Hoewel Abdul in Marokko met goed resultaat een aantal jaren middelbare school had doorlo pen, leken zijn kansen in Ne derland zijn draai te vinden veel kleiner dan zowel hij als zijn va der zich dat had voorgesteld. Waar konden ze nu terecht? In de 25 jaar dat Abduls vader hier werkte, heeft hij slechts het hoogstnodige Nederlands ge leerd en geen Nederlandse vrienden gemaakt. Kennis over het Nederlandse (beroeps-)on- derwijs was dan ook tot in de wijde omgeving niet beschik baar. Een „toevallige" ontmoeting met „de broer van een vriend van een kennis" bracht uitein delijk uitkomst. Die vertelde hem over een school waar ze hem goed Nederlands konden leren en waar bovendien een handzame oriëntatie op het land zelf werd geboden. Sinds een jaar zit hij nu op de ISKV (Internationale Schakelklassen voor Volwassenen) in de Am- De Noro Group of Compa nies, een beleggingsfonds voor rijke Nederlanders, kwam voor jaar 1991 in opspraak toen tien tallen aandeelhouders heftig protesteerden tegen het beleid van Fentener. De resultaten, vooral in de VS en Engeland, vielen zwaar tegen. De beleg gers meenden echter dat de topman er zelf desalniettemin stevig aan verdiende. Het vertrek van de oprichter en president-directeur heeft veel voeten in aarde gehad. Uit eindelijk hebben niet de acties van de boze aandeelhouders de doorslag gegeven, maar het op treden van adviseur Sickinghe en van De Nederlandsche Bank, waarvan Sickinghe overigens commissaris is. Uit onderzoek van Sickinghe bleek dat van strafbaar of be wust laakbaar handelen door Fentener. Sickinghe was daar om bereid zijn naam aan de reddingsoperatie te verbinden, maar onder harde voorwaar den. Fentener moest ofwel zijn macht opgeven, ofwel zijn eigen vermogen uit Noro terugtrek ken. Dat laatste was onmogelijk, omdat er door de crisis geen nieuwe geldschieters konden worden aangetrokken. Fentener bleef daardoor geen andere keus dan genoegen te nemen met een commissariaat. Ook De Nederlandsche Bank heeft zich intensief met Noro bemoeid, op grond van de nieu- ruswuk gpd De vakbonden wijzen 'negatie ve arbeidsvoorwaardelijke prik kels' (geen volledige betaling van het loon bij ziekte) als on aanvaardbaar van de hand. De werkgeversorganisaties vinden echter dat van de werknemers ook een wezenlijke financiële bijdrage mag worden verlangd in de strijd tegen het hoge ziek teverzuim. De vakbeweging vindt echter dat er vooral beter leiding moe ten worden gegeven in de be drijven. Blijkens een onderzoek schort aan de leiding zoveel, dat het van wezenlijke invloed is op het ziekteverzuim. De werkge vers spreken dat niet tegen. Ze constateren echter ook dat het verzuim weer is gaan stijgen in de bedrijven, waar in het kader van het onderzoek met een an dere aanpak is gewerkt. Het ver- we Wet Toezicht Beleggingsin stellingen. De Economische Controle Dienst onderzocht in opdracht van De Nederland sche Bank de Noro-structuur diepgaand, en kwam tot dezelf de aanbevelingen als Sickinghe en twee adviesbureaus. Zou Noro niet aan de eisen van de bank voldoen, dan zouden en kele onderdelen van Noro geen vergunning krijgen, en was de afgang compleet. scholings- en arbeidsbemidde lingstrajecten ver wordt over troffen door de vraag. Alleen al op de Amsterdamse wachtlijs ten voor een cursus Nederlands prijken op dit moment 12.000 namen. „En zolang ze geen Ne derlands spreken, kun je de ar beidsbemiddeling natuurlijk he lemaal wel vergeten", voegt La- cet daar aan toe. „En denk nu maar niet dat je die behoefte aan taalcursussen met een eenvoudig standaard pakket kan oplossen. Een Marokkaans of Turks jongetje van twaalf moet anders worden geholpen dan zijn moeder van vijftig. Het Nederlands waarmee je je op een school of een be roepsopleiding moet kunnen redden, is van een ander niveau dan het Nederlands waarmee je in de supermarkt of het open baar vervoer uit de voeten kunt." Toegankelijk „Wat er nu aan initiatieven voorradig is, moet je toeganke lijker maken. Het aanbod in Amsterdam varieert van taal cursussen van twee middagen in de week door een vrijwilliger tot een full time onderwijsin stelling als het ISKV. Dat moet je overzichtelijk aanbieden. Dan kun je ook samen met de immi grant een traject uitstippelen dat naar een geschikte arbeids plaats leidt. Als je dat kunt, dan kun je de immigrant in kwestie ook volgen en ingrijpen als er iets mis dreigt te gaan Over dat laatste is Amoldus- sen optimistisch: „Dit is mis sehien wel de leukste school van heel Amsterdam. We heb ben hier nauwelijks orde-pro- hirmrn rins uitvalpercentage is hooguit 3, geen school die dat haalt. Met begippen als inbur- geringscontact en nieuwko- mersbelcid lijkt het net alsof dat inburgeren zon probleem is. Nou. de pratyijk hier bewijst dat inburgeren in Amsterdam geèn enkel probleem hoeft te zijn." zuim was daar eerst met 2 pro cent gedaald. De stijging is volgens de on dernemers weliswaar heel ge ring. maar het betekent in elk geval dat de daling niet doorzet nu het nieuwe ^raf is. „Daarom is de financiële prikkel erbij no dig", aldus eerste onderhande laar Vonk. Hij biedt echter ook een bonus van 0,9 procent aan werknemers die zich een jaar lang niet hebben ziekgemcld De vakbonden wijzen ook het loonbod van de werkgevers van de hand. Dat voorziet in een loonsverhoging van 3.5 procent in twee stappen. Jongeren met een vakdiploma zouden er nog 1 procent extra bij krijgen. De bonden eisen een verhoging van 4,5 procent in de éénjarige Op 9 april willen de bonden de raadpleging van hun leden hebben afgerond. Bonden boos op Kwantum TILBURG GPD De dienstenbonden FNV en CNV zijn furieus op Kwantum. Het bedrijf maakte dinsdag be kend het aantal filialen te ver groten, waardoor zeshonderd nieuwe banen worden gecre- eerd. Op dit moment bevindt de winkelketen zich inkier midden in een moeizaam bevochten re organisatie. Er stonden 115 ba nen op de tocht. Een aantal ont slagaanvragen loopt. Afgelopen zomer kwamen bonden en Kwantum overeen dat 55 wrrknrmrrs BDtldén worden ontslagen. Zestig ande ren zouden een gedeelte van hun baan verliezen. G. Molen kamp van de Dienstenbond CNV: „We twijfelden toen al sterk aan de noodzaak daarvan Volgens ons was het alleen maar de bedoeling de cijfers te verbeteren over de nig van de werknemers. Dat blijkt nu waar te zijn. Het afgelopen jaar is de winst gestegen Het merendeel van de ontsla gen is nog niet verwezenlijkt, omdat de arbeidsbureaus de noodzaak ervan niet inzien. De bonden wachten nu ..met smart" op een „verhelderend onderhoud" met Kwantum. Het bedrijf was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Gesprek over cao in zuivel afgebroken UTRECHT «ANP De onderhandelingen over een cao voor de zuivelindustrie (19.000 werknemers) zijn gister avond afgebroken. Bonden en werkgevers konden het niet eens worden over de vut en de aanpak van het ziekteverzuim, De werkgevers willen de vut- leeftijd van 59 op GO jaar bren gen, omdat de premie anders zou stijgen van 10,5 tot 16 pro cent. De bonden willen de vut- leeftijd op 59 jaar houden en vervroega uittreden mogelijk maken voor 55-jarigcn met 40 dienstjaren. De bonden wijzen ook het voorstel af om werknemers van af de derde ziekmelding een vrije dag of tien procent van hun ziekengeld te laten inleve ren VtVte hebben ;v er Be zwaar tegen dat de werkgevers geen plannen op bedrijfstaksni- vcau willen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te dringen, maar alleen per on dememing De Voedingsbond FNV gaat nu actievcrgadcringen houden De Industne- en Voedingsbond CNV raadpleegt vandaag eerst zijn kaderleden. 'Inburgeren in Nederland hoeft geen enkel probleem te zijn Marokkaanse jongeren vermaken zich in een café in de Amsterdamse Pijp. Ze hoeven volgens de ISKA hele maal geen 'inburgeringsproblemen' te ondervinden als ze goed worden opgevangen en begeleid, foto bert verhoef f Bijlmer. Nota's, plannen, subsi dies, het kan niet op. Terwijl je een hoop van die ellénde kunt voorkomen door ze iets te bie den als ze hier net binnenko- sterdamse Kinkerbuurt. Zijn Nederlands is nu goed genoeg om het journaal op de televisie te kunnen volgen en zelfs de krant kan hij met een beetje hulp al redelijk doorkomen. Abduls verhaal staat niet op zichzelf, zegt ISKV-directeur Ar nold Arnoldussen. „Was hij die vage kennis niet tegengekomen, dan hadden we hem hier nooit binnen gekregen. Verreweg de meeste van onze leerlingen, op dit moment ruim duizend van meer dan vijftig nationaliteiten, hebben pas vele maanden na hun binpenkomst in Nederland toevallig iets over het ISKV ge hoord. Meestal van een vage kennis. Voor nieuwkomers is dit soort informatie waar kun je de taal leren, hoe kom je aan een baan kennelijk vaak heel moeilijk te krijgen." „Kijk, iedereen maakt zich druk om de Marokkaanse crimi naliteit rond de Dam of de An- tillianen en'de Ghanezen in de Contract Hoewel coördinerend minder- hedenminister Dales van bin nenlandse zaken de definitieve versie van haar 'minderheden- brief nog steeds moet afschei den, is wel duidelijk dat het be leid ten opzichte van nieuwko mers daarin prominent aan de orde komt. In een enkele weken geleden publiek geworden con cept van deze brief werd gewag gemaakt van een 'inburgerings contract'. De nieuwkomer ver plicht zichzelf daarin Neder lands te leren en zich te oriënte ren op de Nederlandse samen leving en de arbeidsmarkt. Arnoldussen is blij dat er in Amsterdam de hoofdstad ontvangt jaarlijks ongeveer een derde van de 50.000 legale im migranten in Nederland ein delijk een Bureau Nieuwkomers komt. Twee jaar geleden al op genomen in het bestuursak koord van de vier Amsterdamse college-partijen, wordt het nu opgezet door Kees Lacet. Daar kunnen de pas gearriveerde im migranten in ieder geval infor matie krijgen over de mogelijk heden die er op dit moment al zijn op het gebied van onder wijs en arbeidsbemiddeling. Voorlopig gaat Lacet er nog van uit dat nieuwkomers zich vrijwillig bij het loket zullen melden. Grote hoeveelheden folders in diverse talen zullen over de stad worden verspreid om het loket de nodige bekend heid te geven. Daarnaast zal de Vreemdelingendienst de nieuw komers naar het loket verwij- Een probleem is dat het hui dige aanbod aan taalcursussen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5