Rotterdam pakt witte fraude aan Sancties tegen Zuid-Afrika niet 'overhaast' opgeheven Pleidooi voor universitaire opleiding leraren Binnenland Wiesenthal: 'Geen vergiffenis voor Olij' Landbouw kan uitstoot broeikasgas verlagen Molen afgebrand SEP wil snel brede discussie kernenergie FNV-leden achter akkoord Akzo Oogst appels Negenhonderd banen geschrapt bij ABP 06-0607 VRIJDAG 20 MAART 1992 algernon nmmm0i pbrfaufmu cpd ccm«f»«hippcskf rmjmtt Veertig kilo drugs in koffie zaandam Werknemers van de firma Zaans Veem hebben giste ren tussen balen koffie een zak met veertig kilo harddrugs aan getroffen. De politie vermoedt dat het om heroïne gaat. De straatwaarde van de drugs bedraagt ongeveer drie miljoen gul den. De partij koffiebonen kwam via de Rotterdamse haven uit Colombia en was bestemd voor een koffiebranderij. De losploeg van Zaans Veem kwam de zak op het spoor omdat die „anders aanvoelde dan een zak met koffiebonen", aldus de politie. Twee mannen acht uur gegijzeld sint willebrordDe politie in Sint Willebrord heeft de afgelopen nacht twee mannen bevrijd die meer dan acht uur in gijzeling zijn gehouden door een familie uit die plaats. De politie heeft vijf verdachten - drie mannen en twee vrouwen - aangehouden. De slachtoffers zijn twee Nederlandse vertegenwoordigers van een beleggingsmaatschappij in Duitsland. De familie uit Sint Wille brord had bij deze maatschappij enige tijd geleden 175.000 gul den ingelegd. Door speculaties waren de Wülebrordse beleggers hun geld kwijtgeraakt. Begin deze week meldde de familie dat zij weer een bedrag wilde storten. Vertegenwoordigers van het Duitse bedrijf moesten het dan wel zelf komen halen. Toen ze gisteren aan het einde van de middag in Sint Willebrord arri veerden, werden ze gegijzeld. Uitzetting Vietnamees echtpaar mag den haag» Uitzetting van een Vietnamees echtpaar naar .Tsjecho-Slowakije is niet onrechtmatig, ook al zou dat in de praktijk neerkomen op indirecte uitzetting naar Vietnam. Met deze uitspraak vernietigde het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep een vonnis van de president van de rechtbank Den Bosch. Die besliste dat het echtpaar zijn herzieningsverzoek in Nederland mocht afwachten. De Vietnamezen zijn er volgens het hof niet in geslaagd concrete persoonlijke omstandigheden aannemelijk te maken op grond waarvan juist zij kans lopen in Vietnam een vernederende of onmenselijke behandeling te krij gen. Sociale dienst stelt extra opsporingsambtenaren aan amsterdam arthur maandag Oorlogsmisdadigers, zoals Jan Olij en Abraham Kipp, verdie nen geen vergiffenis. Dit zegt Si mon Wiesenthal. De Oostenrijk se nazi-jager reageerde gister middag in Amsterdam desge vraagd op de spijtbetuiging van Olij, een dag eerder in een tele visiedocumentaire. „Zijn werk hangt zo samen met de dood van mensen. Dat kan men nie mand vergeven", aldus Wie senthal. „Een vader kan misschien zijn zoon vergeven, maar bij een oorlogsmisdadiger kan dat niet. Vergiffenis verschaft dan legitimiteit. En dat kan nooit", aldus Wiesenthal. De Oostenrijker ging gister middag in op de recente publi citeit rond de twee in Argentinië verblijvende Nederlandse oor logsmisdadigers. Vorige week liet de Argentijnse minister van buitenlandse.zaken Di Telia aan De Volkskrant weten dat zijn land alsnog bereid is Kipp en Olij aan Nederland over te dra gen. Een dag later zei de Argentijn se rechter die een hernieuwd uitleveringsverzoek van Kipp moet behandelen, tegen deze krant welwillend te staan tegen over een heropening van de zaak. Rechter Marquevich ver klaarde het oneens te zijn met zijn voorganger Piotti, die uitle vering wegens verjaring niet toelaatbaar achtte. Inmiddels laat Interpol Ar gentinië bovendien doorsche meren op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van de tot op heden spoorloze Kipp. De oor logsmisdadiger, die in 1949 bij verstek ter dood werd'veroor deeld, zou zich nog in Argenti nië bevinden. Er valt volgens In terpol Argentinië op dit mo ment-echter niets tegen Kipp te beginnen. Wiesenthal ondersteunt nieu we stappen van Den Haag. „Krijgen ze hem niet, dan kun- ,nen ze in elk geval zeggen dat ze alles hebben gedaan om hem te pakken te krijgen." Kipp en Olij verdienen volgens de Oos tenrijker „geen premie voor het goede verstoppen." Wiesenthal is in Nederland ter gelegenheid van het op de markt komen van een nieuwe druk van zijn boek 'Zeilen der hoop.' In dit werk gaat de Oos tenrijker in op de vele overeen komsten tussen de vervolging van de joden door de nazi's en de felle jodenvervolging in Spanje in de vijftiende eeuw. De nazispeurder komt in het boek ook met de - overigens niet onomstreden - theorie dat Columbus een bekeerde jood was, die Amerika ontdekte tij dens een geheime missie om een 'beloofd land' voor de joden te ontdekken. elektriciteitscentrales de groot- den haag anpgte borage aan het broeikasef fect. De bijdrage van de land en tuinbouw wordt op 12 pro cent geschat. Van de agrarische sectoren is de veehouderij ver reweg de belangrijkste produ cent van broeikasgassen. Deze sector is verantwoordelijk voor meer dan de helft van de agrari sche broeikasgassen. De glas tuinbouw draagt landelijk ge zien minder dan twee procent bij aan het broeikaseffect. Vol gens het CLM kan de uitstoot van broeikasgassen worden be perkt door technische maatre gelen te nemen die toch al no dig zijn om de verzuring en de vermesting tegen te gaan. Ook efficiënter energiegebruik ver dient aanbeveling, aldus het CLM. Voor beperking v&n meer dan 20 procent zijn ingrijpender maatregelen nodig, zoals in krimping van de produktie of invoering van een energiehef- fing. De Nederlandse land- en tuin bouw kan de uitstoot van broei kasgassen tot het jaar 2000 met circa 20 procent verlagen. Dat schrijft het Centrum voor Land bouw en Milieu (CLM) in een rapport over de bijdrage die de landbouw kan leveren aan de vermindering van het broeikas effect. Het rapport is geschreven in opdracht van minister Alders van milieubeheer. Door de uitstoot van gassen als kooldioxyde (C02), distik- stofoxyde (N20) en methaan (CH4) wordt de aarde steeds warmer. Algemeen wordt aan genomen dat dit tot klimaats verandering en stijging van de zeespiegel leidt. De Nederland se overheid streeft een vermin dering van de uitstoot van kool- dioxydet na in het jaar 2000 met drie tot vijf procent. Volgens het CLM leveren in Nederland de industrie en de De sociale dienst in Rotterdam stelt 25 tot 30 extra amb tenaren aan om twee jaar lang de fraude op te sporen door mensen die naast hun uitkering 'wit' werken. Naast de nieuwe rechercheurs wil de sociale dienst nog eens 25 van de 65 opsporingsambtenaren die zij al vast in dienst heeft, op de fraude door 'witwerkers' zetten. 'witte fraudeurs' op vijf procent. Eerder deze week werd bekend dat tien tot vijftien procent van de uitkeringstrekkers in Neder land naast de uitkering officieel, maar waarschijnlijk ten onrech te, nog een andere uitkering of een inkomen heeft. Directeur P. Laman van de soci ale dienst in Rotterdam zei dat gisteren bij de presentatie van de voorlopige resultaten van een onderzoek naar deze fraude over 1988. Hij schat het aantal Sinds 1990 heeft de sociale dienst in Rotterdam de moge lijkheid de eigen gegevens te vergelijken met die van de be lastingdienst. Zij is gestart met het systematisch onderzoeken van de ontvangers van een bij standsuitkering die tevens (tij delijk) een baan hebben of had den waarover zij belasting en premies betaalden. Tot nu toe is alleen 1988 aan de beurt ge weest, maar Laman wal met de nieuwe mensen „de stal schoon maken" en in elk geval snel de achterstand over 1989 en 1990 inlopen. De dienst heeft over 1988 tot nu toe een bedrag van naar schatting 17 miljoen gulden aan fraude door 'witwerkers' aan het licht gebracht. Dat bedrag komt uit een groep van 2.230 gevallen die waren overgeble ven nadat de dienst de in totaal 26.000 gevallen die voor onder zoek in aanmerking kwamen, had bekeken. Criteria waren daarbij onder meer de mate van waarschijnlijkheid van fraude en de kans om de zaken aan te pakken. Van de vele zaken die voorlopig vanwege de doelma tigheid terzijde zijn geschoven, kan volgens de dienst allerminst worden gezegd dat geen sprake is van fraude. Het onderzoek heeft /ah vooralsnog op de 'grote vissen' gericht. Laman benadrukte dat de in zet van extra rechercheurs slechts een deel van het fraude probleem kan oplossen. Het wordt de hoogste tijd dat de ge automatiseerde bestanden van de sociale dienst en de belas ting, maar ook die van de zie kenfondsen en de bedrijfsvere nigingen worden gekoppeld. Op zo n manier dat het hele jaar door „met één druk op de knop" alle relevante informatie over cliënten van de dienst kan worden verkregen. Van de opgespoorde fraude gevallen over 1988 din er in middels 281 aan de officier van justitie voorgelegd. Naar ver wachting moeten deze mensen eind dit jaar voor de rechter ver schijnen. Zij hebben gemiddeld voor 30.000 gulden gefraudeerd. In ruim duizend andere geval len waar de mensen voor onge veer 4.000 gulden fraudeerden, heef) de dienst chide procedu res gestart om het geld terug te pussen Twee inwoners van het Noordbrabantse Dussen bekijken de restanten v teren volledig uitgebrand. De politie houdt rekening met brandstichting. fi uitgebrande molen. De p 'Tijd van emoties is voorbij' arnhem cpd Er moet snel een brede maat schappelijke discussie komen over het gebruik van kerncen trales. Dat vinden de aandeel houders van de Samenwerken de Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP), die gisteren in Arnhem bijeenkwamen. „Door dc zorg voor lokale en mondiale milieu-aspecten is het nodig dat we serieus gaan na denken over het produceren van kernenergie", aldus SEP-di- recteur N.G. Ketting. Hij wees erop dat er veel positiever op deze vorm van energie-opwek king wordt gestudeerd dan en kele jaren geleden. „De tijd dat grote bevolkingsgroepen zich laten drijven op emoties, is voorbij." De SEP sluit zich aan bij minister van economische zaken Andrjessen, die vindt dat de discussie binnen enkele ja ren moet beginnen. Zonder het zelf met zo veel woorden te zeggen, wil de SEP Nederland warm maken voor kernenergie. In het (herziene) elektriciteitsplan 1993-2002 dat gisteren werd aangenomen, staat dat de centrale in Dode- aaard zeker nog tot 2004 open blijft om voldoende kennis te ontwikkelen om op grotere schaal kernenergie te produce ren. Dodewaard krijgt hiermee aanmerkelijk meer levensjaren toebedeeld dan in een voor gaand rapport, waarin 1997 als sluitingsjaar is genoemd. Een voorstel van de elektrici- teitsmaken Noord-Hollancj Utrecht, i Amsterdam en jaar extra' ie schrappen, .Als wij (UNA) voor Dodewaard i haalde het niet. maatschappelijk draagvlak wil len krijgen, kan Dodewaard ons daarbij helpen", meent Ketting, „Het is misschien wel de beste centrale van Europa". Er komt definitief geen nieu we kolencentrale op de Maas vlakte. Pogingen van de EZH. de elektriciteitsmakers van Zuid- Holland. om deze kolenge- stookte eenheid in het elektrici teitsplan 1993-2002 opgenomen te krijgen, liepen gisteren op niets uit. Oorspronkelijk wilde de SEP een derde centale op de Maas vlakte bouwen om aan de toe nemende vraag naar elektrici teit te kunnen voldoen. Minister Andriessen stak daar een stokje voor. Volgens de bewindsman is de bouw niet nodig, omdat hij verwacht dat het energiegebruik de komende tijd niet sterk meer zal stijgen. Door een drietal nieuw te bouwen warm te - /kracht-eenheden (Nijmegen, Utrecht en Geertmiaenberg) eerder dan gepland in gebruik te nemen en stopzetting van een aantal centrales uit te stel len, werd het gat in de elektrici teitsvoorziening gedicht. utrecht ËenNruime meerderheid van de leden van de Industriebond FNV heeft ingestemd met het bijgestelde principe-akkoord over een nieuwe cao voor het chemieconcern Akzo Nederland (22.500 werknemers). Na gedu rende twee weken in totaal 1.139 leden te hebben geraad pleegd, bleef de teller steken op 897 voorstemmers. Tegen stem den 212 leden, 30 mensen ont hielden zich van stemming. Het akkoord moest worden bijge steld nadat de leden een door de bond bereikte overeenkomst van tafel hadden geveegd. Kern van de nieuwe Akzo-cao is de geleidelijke afschaffing van de collectieve vut-regeling. Daarvoor in de plaats komt een individuele spaarregeling voor vervroegde uittreding. Gesprek Mandela inet ambassadeur Van Buuren leven niets op m haag anp-cpd christchurch Terwijl in Nederland de fruitbomen nog niet in bloei staan, worden in Nieuw-Zeeland de ap pels geoogst. In Christchurch bezocht koningin Beatrix gisteren tijdens haar rondreis door Nieuw-Zeeland de boomgaard Apple Fields. De ochtend bracht zij door in het Antarctica-centrum waar wetenschappers haar uit leg gaven over de wetenschappelijke expedities van Nieuw-Zeeland in het zuidpoolgebied, foto anp»ruud De regering en de meerderheid van de Tweede Kamer vinden dat de sancties tegen Zuid-Afri ka niet overhaast moeten wor den opgeheven. Dat bleek giste ren tijdens een evaluatiedebatje in de Tweede Kamer over de voor de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk uitstekend verlo pen volksraadpleging over voortzetting van het hervor mingsproces. „We zullen eens rustig bekijken wat we hiermee moeten doen", aldus de pre mier en waarnemend minister van buitenlandse zaken Lub bers. De WD'er Weisglas krijgt vol gende week dinsdag bij de stemming derhalve geen steun voor zijn motie met de wens de Nederlandse regering in EG- verband het initiatief ie laten nemen tot opheffen van de olie boycot. Portugal en Groot-Brittannië hebben gisteren hun 111 pefl ners voorgesteld de sancties te gen Zuid Afrika op te heffen en. de betrekkingen met dat land te normaliseren. Ook de Duitse minister van economische za ken, Jörgen Mölleman, riep gis teren op tot intrekking van de economische strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika. ANC-leider Nelson Mandela blijft gekant te gen een bezoek van premier Lubbers zolang er in Zuid-Afri ka geen overgangsbewind is. De zwarte leider heeft dat giste ren gezegd in een gesprek met In komende vijf jaar heerlen gpd utrecht anp Leraren, zowel die in het basis- als in het voortgezet onderwijs, zouden eigenlijk een universitaire opleiding moeten krij gen. Een professioneel leraarschap, dat niet beperkt blijft tot het louter uitvoeren van centraal vastgestelde leerplannen, eist immers academische vaardigheden. Dat pleidooi hield gisteren prof. dr. Th. Wubbels in zijn oratie 'Leraren tellen' bij de aanvaarding van een bijzonder hoog leraarschap op het vakgebied 'Leraarsge drag als factor in leeromgevingen' aan de Rijksuniversiteit Utrecht (RUU). Volgens Wubbels is het voor het ver hogen van de aantrekkelijkheid van het leraarschap nodig dat duidelijk wordt gekozen voor een professionele invulling van het leraarschap. Dat geldt zowel voor het basis- als het voortgezet onder wijs. In de huidige lerarenopleidingen hinkt men wat dat betreft te veel op twee ge dachten. Aan de ene kant worden lera ren te veel opgeleid als zouden zij slechts centraal vastgestelde leerplannen uitvoe ren, terwijl aan de andere kant steeds meer onderzoek er op wijst dat de in vloed van het gedrag van de leraar op het resultaat van de leerlingen niet mag wor den onderschat. In de huidige opleidin gen komen de professionele vaardighe den waarmee de leraar de prestaties van leerlingen kan verhogen, te weinig aan bod. Mocht een academische lerarenoplei ding niet haalbaar zijn - Wubbels wijst in dat verband op de bijbehorende salarië ring van op dat niveau opgeleide leraren -, dan is het ook mogelijk lerarenoplei dingen te faseren en onderscheid te ma ken tussen junior-leraren, gewone lera ren en senior-leraren. Men zou dan bij voorbeeld na een eerste opleidingsfase twee jaar junior-leraar zijn, daarna tus sen de vijf en de tien jaar gewoon leraar en vervolgens kunnen doorstromen naar het senior leraarschap. Voor de overstap van dc ene naar de andere fase is dan steeds weereen (part time) opleidingsfa se nodig. Bij het ambtenarenpensioen- fonds ABP verdwijnen in de ko mende vijf jaar 730 tot 900 ar beidsplaatsen. Dat heeft presi dent directeur Snijders het per soneel vanochtend medege deeld. Bij het ABP werken 3500 In de komende twee jaar raakt het ABP 400 arbeidsplaat sen kwijt als gevolg van het ver liezen van de taak om te zorgen voor leefvoorz.icningen voor ge handicapte ambtenaren en van wege het aflopen van een groot reorganisatieproject bij de afde ling pensioenen Tussen 1994 en 1997 gaan 330 tot 500 banen verloren. Dat komt enerzijds door hervormingen in dc pen sioenorganisatie, anderzijds door het mogelijk verdwijnen van opdrachten voor oorlogs- uitkcringen. President-directeur Snijders wil gedwongen ontslagen voor komen. maar sluit ze niet uit. Natuurlijk verloop en het stop zetten van tijdelijke contracten zullen niet voldoende zijn om het overschot aan personeel weg te werken. Hij benadrukte dat het personeelsprobleem in alle lagen van de organisatie speelt. Instrumenten als interne herplaatsing en outplacement zullen optimaal worden benut. Het ABP zal intensief proberen ander vervangend went te vin den in de komende jaren. de Nederlandse ambassadeur Van Buuren in Pretoria. In het onderhoud met Van Buuren heeft Mandela zijn excuses ge maakt voor dc verwarring die is ontstaan over het ANC-stand- punt ten aanzien van het be zoek. Mandela betreurt het dat bij de Nederlandse bewindslie den verkeerde verwachtingen zijn gewekt. De Zuidafrikaanse president De Werk heeft gisteren ver klaard te streven naar een spoc dig akkoord over deling van de macht met de zwarte meerder heid in het land. In een vraagge sprek met CNN tetoi We zra ft!) dat de overweldigende steun die de blanken in het referen dum gaven aan de hervormin gen, een extra impuls geeft aan het proces en dc onderhande lingen. „Ik heb haast om zo snel mogelijk tot een regeling te ko men", zei dc Klerk. Hij voegde er aan toe: „Ik zou graag de ak koorden zo spoedig als mense lijk mogelijk is. uitgevoerd Groot-Brittannië heeft dc Eu ropese Gemeenschap donder dag naar aanleiding van het re sultaat van het referendum op geroepen haar olie-embargo te am Zuid-Afrika op n helfan Het ministerie van buitenlandse zaken in i ondon td dal hei tijd is dat de internationale ge meenschap een teken van ver trouwen geeft aan dc hervor mingsgezinde president De Klerk. BELVOOREEN PROEFRIT. Ford vreet wét u

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3