De racist is net een mens Het sprookje van Fergie is uit CDA riskeert botsing met PvdA en Lubbers Feiten &Meningen Vlamingen worden langzaam wakker wk/ 71tik VRIJDAG 20 MAART 1992 - NA OS VfcMONJTRATlt- 'Hand in hand voor verdraagzaamheid en democratie Politici moeten ordentelijk minderhedendebat niet laten schieten De racist zit in zijn huiskamertje aan de tafel bij het raam, waarlangs hij de vele buitenlanders in zijn achter standswijk voorbij ziet lopen. Op de achtergrond jengelt een baby. Hij is al een tijdje werkloos, en de slager op de hoek is nu een islamiet, dus daar kom je ook niet meer. DEN HAAG* BERT V en MAURICE WILBRINK De racist hij is zo eerlijk dat hij zichzelf zo noemt zit aan dat tafeltje te piekeren, en voor ons denkt hij hardop. We ken nen ze, die uitspraken. Zo heeft hij een Surinaamse kennis, dat is een prima vent. Maar die Marokkanen en Turken deugen niet. „En dan de illegalen. Als er één is nemen ze gelijk hun hele gezin mee en vreten ze onze kinderbijslag op." Het is benauwend en treurig te gelijk. Naar deze 28-jarige man wordt al jaren niet meer geluis terd. Want wie wil nou die ver warde gedachten horen over vreemdelingen en een blank Nederland? Politici zullen nooit eens aanbellen en bij die man in dat kamertje aan de tafel bij het raam komen zitten om een praatje te maken. Als Haagse politici op werkbe zoek gaan, worden,ze vakkun dig opgevangen door buurtco- mités en partij-afdelinkjes die hen overal brengen, maar niet bij de racist. Het is ook niet leuk om met de racist te praten. Na een middag in die woonkamer heb je behoefte aan frisse lucht. De racist ziet zichzelf als marte laar, als een minderheid die denkt het gelijk aan zijn kant te hebben. Maar: maatschappelijk geïsoleerd, uitgekakt en opge sloten in een denkwereld waar op een groot taboe rust. Aan dat taboe wordt nu gemor reld. Het is ineens niet meer zo omstreden om bijvoorbeeld te zeggen dat veel migrantenkin deren crimineel gedrag verto nen en dat dat moet worden aangepakt. Jaap van Donselaar, auteur van het boek 'Fout na de Oorlog' (over extreem-rechts): „Sinds tientallen jaren gold hier de houding: alles wat racistisch is, is slecht. Punt." En ben je door mensen die zichzelf fatsoenlijk vinden een maal ingedeeld bij de racisten, berg je aan maar. „Iemand wil zich inzetten voor harmonieuze betrekkingen in zijn buurt en zegt tegen de gemeente: stop de verdere instroom van buiten landers, anders gaat het hier mis. Is dat een racist?" Je kunt volgens Van Donselaar ook een beetje racist zijn, of af en toe. „De term racist valt heel snel en is zo zwaar." Nu bepaal de maatschappelijke problemen wat beter bespreekbaar lijken, is dat voor sommigen een opluch ting, maar een angstbeeld voor degenen die meer racisme vre zen. Eén ding is in ieder geval duidelijk: racisme is nooit uit de hoofden van mensen verdwe nen, ook niet toen het grote 'minderhedentaboe' nog recht overeind stond. De racist achter het raam heeft zijn politieke weg allang gevon den. Hij stemt al jaren op Jan maat die ooit met de Centrum Partij (nu Centrumdemocraten) tegen het taboe begon aan te trappen. Janmaat is nooit ver der gekomen dan dat ene ka merzeteltje, maar opinie-onder zoeken laten al jaren zien dat het gedachtengoed van ex treem-rechts meer aanhang heeft dan in het stemhokje tot uiting komt. Als je stemde op Janmaat of de CP'86, die alleen in gemeente raden wist door te dringen, dan koos je voor de politieke paria's. Maar de 'mooi weer-racisten' voor wie Janmaats gebral altijd net te ver ging, worden nu aan gesproken door bijvoorbeeld de betogen van WD-leider Bolke- stein over het integreren van migranten, waarbij hij een har dere overheidsaanpak voor staat Opgeschoven Van Donselaar: „Bolkestein had dat verhaal zes jaar geleden niet kunnen houden. Maar de hele politiek is wat opgeschoven naar rechts, dus nu kan het wel." Hij maakt een gewaagde vergelijking: „Als je de uitge- zeefde propaganda van de Cen trum Partij uit 1980 legt naast de uitspraken van politici van nu, dan is er niet zo veel ver schil." De grote uitdaging aan de poli tiek is nu het minderhedende- bat genuanceerd te voeren. Wie zich in dit gevoelige gespreks thema mengt, moet zo min mo gelijk emoties toelaten in de discussie, vindt Van Donselaar, al zijn emoties nog zo begrijpe lijk. De vraag is echter of partij en dat in hun jacht op stemmen ook opbrengen. De angst voor stemmenverlies aan extreem-rechts kan volgens Van Donselaar het belangrijkste wapen tegen racistische partij en bot maken:: politieke front vorming. Dat veroorzaakte een politiek taboe op organisaties als de Nederlandse Volksunie en later de Centrum Partij/Cen trumdemocraten en was steeds doeltreffend om deze clubs klein te houden. Een politiek taboe is niet het zelfde als een verbod van ex treem-rechtse partijen. Van Donselaar: „Juist de voortdu rende dreiging van een verbod op zulke partijen heeft altijd een verwoestende werking gehad. Een dreigend verbod weerhoudt veel kiezers ervan op zo'n partij te stemmen." Er zijn nog voldoende kansen om een minderhedendebat op niveau te voeren. Maar daar mee kan niet te lang worden ge wacht. Nu het taboe op straat wegvalt, moet de politiek daar haar voordeel mee doen. Bij voorbeeld door in samenhang met de minderhedenproblema tiek ook de problemen van Ne derlanders aan de onderkant van de samenleving serieus te nemen. Als de gevestigde partijen het echter laten afweten, zal de blanke in een slechte sociaal- economische situatie zich steeds meer in de steek gelaten voelen. En in het maatschappe lijke isolement waarin hij dan raakt, zal hij zich minder storen aan het politieke taboe waaron der Janmaat nog altijd zucht. Men zal hem racist noemen, maar dat zal hem dan een zorg zijn. En de politici? De racist, die zich aan zijn tafel bij het raam zit te verbijten dat de buurt zo verandert, zou zich doodschrik ken als Bolkestein aanbelde. Hij zou koffie inschenken, want ook racisten zijn gastvrij, en waar schijnlijk valt er dan een grote stilte, want ze spreken eikaars taal niet. Maar als de politicus een beetje geïnteresseerd is in die man, dan merkt hij: het is BRUSSEL «HANS JACOBS Onder het motto 'Hand in hand voor verdraagzaamheid en de mocratie' trekken zondag naar verwachting 60.000 Vlamingen in Brussel op voor betere ver houdingen tussen Belgen en migranten. Daartoe moet met name de politiek worden wak ker geschud. „Mensen zijn ontevreden over verloederde buurten, werkloos heid, onzekere of vervelende jobs en criminaliteit", aldus de organisatoren van de manifes tatie. „Onze samenleving kan niet overleven zonder verdraag zaamheid, zonder respect voor de levensopvattingen van ieder een die zelf de democratie res pecteert. En vreemdelingen mogen niet als zondebokken worden gebruikt voor alles wat misloopt in de samenleving." België lijkt pas langzaam te be komen van de schok die de par lementsverkiezingen van no vember vorig jaar teweeg heb ben gebracht. De overwinning van het racistische en neo-na zistische Vlaams Blok, dat kiest voor Eigen volk eerst, heeft be halve tot gemompel over een andere aanpak van de talrijke problemen van het verdeelde België, nog maar tot weinig da den geleid. De Belgische politiek brandt de handen liever niet aan het pro bleem dat het Vlaams Blok het liefst onder de schijnwerpers brengt: de migranten. En daar mee worden meestal niet de tal rijke EG- en Navo-functionaris- sen bedoeld. Het gaat, zo schrijft De Standaard, om de gastarbeiders uit de jaren ze ventig, die zich na het sluiten 2 mijnen en staalfabrieken hebben gevestigd in de probleemwijken van ste den als Antwerpen en Brussel. Wijken waar de overheid nooit naar had omgezien en waar de komst van de buitenlanders de indruk wekte dat alle proble men aan die nieuwe groep te wijten zijn. In werkelijkheid wa ren de problemen er vóór de migranten: verkrotting, specula tie, helemaal niet of half uitge voerde openbare werken, ver grijzing, gebrek aan sociaal-cul turele infrastructuur en geluids overlast. Politici die hun nek uitsteken en die het in woord en daad opne men voor de buitenlanders, zoals de commissaris voor het migrantenbeleid Paula D'Hondt, hebben de status van paria. D'Hondt leek tot voor kort vrijwel alleen te staan in haar kruistocht tegen r en discriminatie. De verkie zingswinst van het Vlaams Blok, dat de politica reeds enkele ke ren hardhandig (overvallen op haar huis bijvoorbeeld) van zijn ongenoegen heeft blijk gegeven, heeft grotere groepen mensen wakker geschud. De optocht in de hoofdstad wordt gesteund door meer dan honderd Vlaamse sociale en culturele organisaties, waaron der de grote vakbonden, politie ke partijen, onderwijsinstellin gen, homo-verenigingen en Pax Christ! Zelfs de vakbond van de Rijkswacht heeft haar leden op geroepen mee te betogen om de democratie te verdedigen. Of de migranten vorige week wa ren er weer rellen tussen Marokkaanse jongeren in Brus sel daarna ook beter worden behandeld door de gezagdsdie- naren is echter de vraag. VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Voordat Buckingham Palace precies zes jaar geleden haar verloving met prins Andrew be kend maakte, had Sarah Fer guson een eigen leven geleid. Ze had twee keer samengewoond, in haar eigen levensonderhoud voorzien en was in het bezit ge weest van een aardig apparte ment. Maar plotseling kon ze niet eens meer de telefoon grij pen en een afspraak maken met een oude vriendin. Ze werd ge acht geen stap te zetten zonder instemming of in elk geval me deweten van de hof-mandarij nen. Dat was niet het enige. De se cretaresse die een bescheiden salaris van 20.000 pond genoot, kreeg ineens een jaarinkomen van een kwart miljoen pond (ruim 8 ton in guldens). Het be scheiden appartement maakte plaats voor een mansion van 5 miljoen pond. Zandra Rhodes begon haar kleding te ontwer pen. In het eerste jaar na haar huwe lijk ging ze negen keer met va kantie, en nooit naar Blackpool, de Engelse variant van Noord- wijk of Zandvoort. Het immer lachende gelaat werd gezien op Barbados en Mauritius, in Ca nada, Amerika, Schotland, Frankrijk (twee maal) en Zwit serland (twee maal). Ze begon zich ook steeds uit bundiger te gedragen, zo niet losbandig. In New York ver baasde ze haar tafelgasten door aan het diner een hond te 'rid deren' met een mes. Op een ski helling in Schotland riep ze „Hé, idioten!" tegen een aantal nietsvermoedende onderdanen die in de weg liepen. Dat Fergie geen blauw bloed had, was nog tot daar aan toe. Maar ze kon toch wel doen alsof ze van ko ninklijke afkomst was, zo meen de het hof. Ze kon toch wel ge woon met Andrew op konijne- jacht gaan? Geen lasten Fergie bleek alleen de lusten te DEN HAAG HENRI KRUITHOf Het lijkt wel een gecoördineer de actie, al wordt dat met kracht ontkend. De ene CDA'er buitelt over de andere heen met steeds hoger wordende eisen om de belastingen en premies te verla gen i >e ene toespraak van Brinkman is nog niet uitgespro ken of de volgende van minister Andriesscn of De Vries vult de kolommen. Wat bezielt het CDA eigenlijk? Om te beginnen zijn er natuur lijk de steeds somberder wor dende opiniepeilingen. Niet al leen de PvdA staat er slecht voor, ook het CDA begint te de len in de malaise. Niet dat de christendemocraten zich al echt zorgen maken, maar sommigen in die partij beginnen wel enigszins nerveus te worden. Maar dat is niet de enige verkla ring. Bij het CDA begint de vrees post te vatten dat de PvdA de in het regeerakkoord afge sproken norm, dat de lasten druk niet hoger mag zijn dan f. US procent van het nationaal inkomen, wil verlaten. En die vrees is niet helemaal onge grond. Nu zijn er in het kabinet vol doende CDA-ministers die niets voelen voor het loslaten van die nomi. Toch is de CDA-fractie er niet helemaal gerust op. De ELCO BRINKMAN PvdA tilt van oudsher niet erg zwaar aah de belastingdruk. Weliswaar is minister Kok een uitstekende schatkistbewaarder, beter nog dan Ruding. zo wordt ook in hel CDA erkend, maar als bewaker van de lastendruk wordt hij toch aanmerkelijk minder vertrouwd. Dit zou echter allemaal nog niet zo erg zijn, als alle CDA-minis ters zich wel voor de portemon nee van de belastingbetalers zouden inzetten. Maar daar zit nu juist de crux. Binnen het CDA wordt premier en politiek leider Ruud Lubbers niet hele maal vertrouwd. Zijn partijge noten in de Tweede Kamer zijn bang dat hij meer hecht aan het bereiken van een compromis met coalitiepartner PvdA, dan aan het beperken van de collec tieve lastendruk. Maar de CDA-fractie piekert er niet over de in het regeerak koord afgesproken norm uit het oog te verliezen. En daaruit is dan ook te verklaren waarom allerlei CDA-prominenten plot seling zo op de lastendruk na volgende week komen de eerste voorstellen van vice-premier en minister van financiën Wim Kok voor de begroting van 1993 los. Vooruitlopend daarop wer den deze week de eerste, uiterst sombere, cijfers bekend van het Centraal Planbureau. Kok zal moeten aangeven hoe de tegen vallers die in de loop van het jaar zijn gebleken (het gaat toch al gauw weer om vele miljar den) zullen moeten worden op gevangen. Hij piekert er niet over om ook nog eens extra te bezuinigen om op die manier de belastingen en premies te kunnen verlagen. Het CDA hecht niet alleen om electorale redenen zo aan die lastenverlichting, al speelt dat wel een heel belangrijke rol. Mi nister De Vries heeft vorige week aangetoond dat beperking van de looneisen ook een heel belangrijke rol speelt bij het cre- eren van werkgelegenheid. Ge matigde looneisen zijn alleen te bereiken als de overheid de kos ten voor de burgers weet te be perken. En daar heeft het de laatste tijd aan ontbroken. Dit weekeinde is de CDA-fractie bijeen voor een tweedaags de bat over de inzet bij de begro ting voor 1993. Brinkman wil daar de fractie achter zich krij gen voor een strakke lijn tegen lastenverzwaring en voor las tenverlichting. Naar verwach ting zal hij daarmee weinig moeite hebben. Vervolgens zal de CDA-fractie- leider weer het land in trekken naar achterafplaatsen als Bui tenpost en Aalten om daar de boodschap van het CDA te ver kondigen. Die boodschap is niet voor de-inwoners van deze bei de plattelandsgemeenten be doeld, maar voor de media en via hen voor Lubbers en de PvdA. Brinkman is zich overduidelijk aan het profileren als de nieuwe leider van het CDA. In Elsevier van deze week laat Lubbers we ten dat hij in elk geval geen lijst trekker van het CDA zal zijn bij volgende verkiezingen. Wel is hij eventueel bereid in de Twee de Kamer te gaan zitten. Brink man zal echter de kar moeten gaan trekken. Nu de CDA-fractieleden dat we ten, zien zij er ook geen been meer in om zich af en toe flink tegen Lubbers af te zetten. No toire rechtse fractieleden als Guathérie van Weezei en Hillen hadden daar al nooit veel moei te mee, maar zelfs een gematigd Kamerlid als Harry Aarts durft zich nu tegen de Grote Leider te verzetten. Het CDA moet wel weer iets naar rechts opschuiven om het electorale verlies aan de WD te beperken. Lastenverlichting past uitstekend in die strategie. Dat heeft Brinkman goed begre pen. Ook al riskeert hij daarvoor een fors conflict met Lubbers en met de FVdA, dan nog zal hij zich daardoor niet van zijn standpunt laten afbrengen. Desgevraagd zijn prominente CDA'ers (anoniem natuurlijk) al bereid het woord kabinetscrisis in de mond te nemen als het gaat om de komende discussie over de begroting 1993. Zover is het nog lang niet, maar dat het politiek zwaar weer wordt de komende maanden, staat wel vast. Het gezinnetje van Andy en Fergie, met de dochters Beatrice en Euge nie, in betere tijden. foto epa willen die bij haar status hoor den, niet de lasten. Tijdens de Golfoorlog bracht zij de konin gin in ernstige verlegenheid door opnieuw met vakantie te gaan. Terwijl de bommen in Irak insloegen, skiede Fergie ge woon door, in Marokko ditmaal. De hertogin van York, zoals haar titel luidde, hield niet van linten doorknippen en ging al gauw door het leven als „de meest luie koningstelg". Naast haar staatsinkomen van een kwart miljoen pond ver diende Fergie jaarlijks nog eens zo'n bedrag aan de verkoop van haar kinderboeken. Maar zelfs dat was niet voldoende om haar vakanties en andere uitspattin gen te financieren. Enkele jaren geleden verkocht ze daarom ge woon wat plaatjes uit het fami lie-album aan Hello, de An gelsaksische Paris Match. Ge schatte opbrengst: 250.000 pond. Waarom haar huwelijk stukliep, zal Fergie nog wel eens aan een boulevardkrant onthullen. Maar we mogen aannemen dat haar flamboyante levensstijl een rol hejeft gespeeld in het onttake lingsproces. Andrew zelf werd zelden aan de zijde gezien van zijn globetrot- tende, altoos gebronsde en la chende vrouw. Tamelijk schle mielig placht hij zijn dagen te slijten bij de marine. Aanvanke lijk bracht hij zelfs zijn nachten door op zee, een omstandigheid die Fergie na een jaar tot de vol gende ontboezeming bracht: „We hebben nog maar 42 nach ten sar dit jaar zijn luxueuze Londense flat ontruimde, liet hij wat va kantiekiekjes slingeren. Een schoonmaakster had de tegen woordigheid van geest de foto's naar de politie te brengen, maar binnen luttele dagen lekte uit wat erop stond. Het waren fo to's van een gezamenlijke va kantie in een duur Marokkaans hotel. Geen der foto's vond zijn weg naar de media, maar dat was voor de rioolpers geen on overkomelijk probleem. In ver schillende kranten verschenen getekende impressies van „het geen er vermoedelijk opstaat". En die impressies waren zoda nig dat de koningin Fergie beval haar verhouding met rijke Texaan te verbreken. Koo Stark Andrew zelf hield zich voor zo ver bekend al die jaren aan de koninklijke gedragscode. Voor zijn huwelijk had hij een storm achtige loopbaan in de liefde gehad, die hem zelfs in het bed bracht van de niet onplezierig ogende porno-actrice Koo Stark. Hij had er zijn bijnaam 'Randy Andy' (geile Andy) aan te danken. Maar na de procudure in West minster Abbey was dezelfde An dy veranderd in een ogenschijn lijk toegewijde echtgenoot, die zijn vrouw twee kinderen schonk en verder weinig noten op zijn zang had. Hij was toege wijd tot de laatste snik, want het was Fergie die om de echtschei ding vroeg. In de onderhandelingen over de boedelscheiding staat Fergie dan ook niet zo sterk. „Ik ga overal mee akkoord zolang ik de kinderen maar krijg", moet ze deze week hebben geroepen. Maar achter de schennen pro beren haar advocaten minstens vijf miljoen pond in de wacht te slepen. Dat Fergie een beter lot bescho ren zal zijn dan Anne Boleyn en de andere vijf vrouwen van ko ning Hendrik VIII, staat vast. Haar hoofd hoeft niet op het hakblok. Maar als Fergie haar alimentatie krijgt, bijvoorbeeld in jaarlijkse termijnen van 200.000 pond, zal de vorstin daar zeker een voorwaarde aan verbinden: dat het meisje-met rode-haren tot aan haar dood zwijgt over haar leven aan het hof. Texaanse playboy Tijdens een van haar omzwer vingen liep Fergie tegen Steve Wyatt aan. Wyatt was weliswaar niet al te slim (volgens een Brit se krant), maar hij zag er leuk uit en zijn vader pompte in Texas olie uit de grond. Steve was, kortom, een ideale vriend. De Texaanse playboy was ech ter wel erg naief. Toen hij begin Prins Andrew doet bij het veriaten van zijn villa In Sunningdale krampachtig of hij de horde wachtende fotografen niet ziat foto» epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2