Dorjee enige verliezer bij Feyenoord Sport Florijn haalt op Spelen voor de laatste keer door Bart Veldkamp wijst revolutionaire schaatsplannen af Piket in het spoor van Van der Wiel Noodtribunes bij duel van asc tegen Oranje Sabatini via Graf in finale Key Biscane Torino laatste halve Analist VRIJDAG 20 MAART 1992 21 REDACTIE HERMAN KXJS ■RWATER ROB V Restant UDWS-DOSR op 31 maart leiden De wedstrijd voor het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup tussen UDWS en DOSR wordt op 31 maart vanaf 20.00 uur uitgespeeld. Anderhalve week geleden werd het duel een kwar tier na rust gestaakt vanwege de slechte toestand van het veld aan de Boshuizerkade. UDWS leidde op dat moment met 1-0. Boebka en Jordan bundelen krachten Barcelona Polsstokhoogspringer Sergej Boebka en basketballer Michael Jordan verbeteren op de openingsdag van de Olympi sche Spelen in Barcelona (25 juli) al meteen een record. Het be roemde tweetal geeft op aandringen van zijn sponsor, de sport schoenen en -kledingfirma Nike, de grootste persconferentie al ler tijden. Er is plaats zijn voor liefst 1600 journalisten. KNAU-bestuur spreekt met Stalman nieuwegein Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) heeft op korte termijn een gesprek met Ria Stalman. De oud-olympische kampioene discuswerpen (1984 in Los Angeles) werd dit weekeinde in de Krant op Zondag door oud-trainings- en kamergenote Jennifer Smit beschuldigd van het gebruik van stimulerende middelen. Stalman heeft de KNAU toegezegd graag over de ontstane situatie van gedachten te wis selen. Schorsingen voor Blind en Vurens zeist» Ajacied Danny Blind is alsnog geschorst naar aanleiding van zijn overtreding in het competitieduel tegen FC Utrecht. Hij mist daardoor twee wedstrijden. Van Eykeren en Gentile (beiden FC Den Haag), Ridderhof (Excelsior), Mordang (Fortuna S), Trentelman (De Graafschap), Keur (Haarlem), Maas (RKC), Veldman en Vurens (beiden Sparta), Braem, Van der Kaay en Weerts (allen VW) en Belfroid (VCV Zeeland) kregen één wed strijd schorsing. De Vries hoort 15 maanden cel eisen leeuwarden/groningen Conform de richtlijnen in fraudezaken eiste procureur generaal mr. B.W.M. van der Lugt gisteren in ho ger beroep bij het hof in Leeuwarden onvoorwaardelijke gevan genisstraffen tegen drie oud-bestuursleden van FC Groningen: 15 maanden tegen oud-voorzitter Renze de Vries, 12 maanden tegen Wubbo de Boer die vicevoorzitter was en acht maanden tegen ex-penningmeester Siebe van der Pruik. 'Ik wil nog één keer vlammen leiden «adv Het komende roeiseizoen staat in het teken van de Olympisch Spelen. Al in een vroegtijdig sta dium heeft de roeibond de ploegen bekend gemaakt die Nederland straks in Barcelona vertegenwoordigen. De moeiza me procedure van selectiewed strijden blijft hen zodoende be spaard. Zij kunnen zich louter richten op dat ene grote even- Dat geldt ook voor Ronald Florijn. De Leidenaar, 30 jaar inmiddels, gaat straks in Bar celona op voor zijn derde Olym pische Spelen. Vier jaar terug in Seoul won hij samen met Nico Rienks de gouden medaille. Flo rijn woont, studeert en traint in Amsterdam. Brak vorig jaar met Rienks en maakt nu deel uit van de vier die nog wél wordt ge coacht door Leidenaar Jan Klerks, de man ook achter het succes in Seoul. De vier bestaat verder uit Hans Kelderman, Rutger Arisz en Koos Maasdijk. Alles staat dit jaar voor jou in het teken van de Spelen? „Ja, absoluut. Ik wil nog één keer vlammen en dat moet daar gebeuren." Na Moskou en Seoul worden dit jouw derde Spelen. Nog altijd gemotiveerd? „Voor honderd procent. Mos kou heb ik overigens niet be wust meegemaakt. Seoul was natuurlijk geweldig. Het enige probleem nu is dat na het beha len van het goud een tweede plaats niet meer telt. Vroeger was je al blij met een Fina leplaats, maar dat ligt nu duide lijk anders. Ie raakt verwend, hè." Hoe bouw je dit seizoen op? „Volgende week ga ik naar Amerika om deel te nemen aan de World Cup voor skiffeurs. Dat is een serie van drie wed strijden. Daarna doe ik mee aan de skiffhead, een wedstrijd over acht kilometer. Ik heb veel ge traind, ben waarschijnlijk ook wat vroeger in vorm dan an ders. Of je dan niet te vroeg piekt? Nee. hoor. Ik geloof niet in die verhalen. Als je goed traint en goed leeft kun je conti nu presteren. Kijk naar die wiel renners. Die hoor je toch ook niet zeuren. Die gaan gewoon. Een heel seizoen lang." Wanneer stap je dan over naar de vier? „Dat loopt er tussendoor. Mo menteel trainen we een- of tweemaal per week samen. Na de Skiffhead voeren we dat op. Roeien dan wedstrijden in Keu len en Essen. Misschien ook Duisburg, dat weet ik nog niet. Dat moeten we nog met Jan Klerks overleggen. Die is trou wens goed bij de les. Destijds met Rienks liet hij vrij veel aan ons over. Maar dat is voorbij. Hij neemt heel duidelijk het ini tiatief. Is wel goed, vind ik. Je hebt toch met vier man te ma ken. Iemand moet de beslissin gen nemen." Wie zijn straks in Spanje jullie concurrenten? „Moeilijk te zeggen, dat zal in Essen blijken. De Duitsers wa ren vorig jaar heel sterk, dus van hen verwacht ik wel wat. Met de Russen weet je het nooit. In principe is dat een sterke vier, maar gezien de situatie daar is het onduidelijk met wie ze op de proppen komen. Bovendien hebben ze, althans in het verle den, de neiging om in een olympisch jaar gekke dingen te gaan doen. Hoe dan ook, uit die hoek verwacht ik de meeste te genstand." Wat ga je na de Spelen doen? „Dan stop ik er mee. Dat is defi nitief. Het wordt hoog tijd om Ronald Florijn: „Ik wil nog één keer vlammen." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN eens af te studeren. Oorspron kelijk was het de bedoeling om dat in mei te doen. Maar daar komt het niet van. Topsport combineren met een studie valt niet mee. Het is toch tweemaal Het gedwongen afscheid deed hem zichtbaar pijn. Geë motioneerd drukte hij zijn spelers gistermiddag in de aankomsthal van Schiphol de hand. Een enkeling sprak opbeurende woorden of pakte hem even vast. Achter volgd door fotografen en radio-verslaggevers baande de aangeslagen coach zich ten slotte een weg naar de uit gang. Hans Dotjee, de grote en enige verliezer in het Feyenoord-kamp na vier dolle dagen in Londen, beleefde een trieste aftocht. Hij werd het slachtoffer van zijn enor me geldingsdrang en aanhoudende zucht naar erken ning. londen/amsterdam anp Gistermorgen om acht uur, de Europese triomf op Tottenham Hotspur was amper tien uur oud, kreeg de veelbesproken Delftenaar van voorzitter Amandus Lundqvist te horen, dat hij voor de rest van het sei zoen op non-actief was gesteld. „Wegens het in diskrediet bren gen van zijn werkgever", legde de topman bij IBM later uit. „Zelfs in de voetballerij valt dat niet te accepteren. Directe aan leiding voor onze beslissing was het gewraakte interview in de Krant op Zondag. Dorjee heeft zijn kritiek op de clubleiding daarna nog enkele keren her haald en aangescherpt. Op de inhoud wil ik verder niet in gaan, maar de timing was zeer slecht. Gelukkig heeft het Feye noord in sportief opzicht geen schade toegebracht. De spelers hebben zich keurig van het con flict gedistantieerd." Assistent-trainer Geert Meijer neemt deze week de taken van Dorjee waar. Maandag draagt technisch directeur Wim Jansen de definitieve oplossing voor de ontstane vacature aan. Het is vrijwel zeker, dat hij opnieuw zelf (tijdelijk) als trainer-coach gaat fungeren. „De kans is klein, dat er op korte termijn nog iemand van buitenaf wordt aangetrokken", verklaarde Jansen. „Ik ben geen voorstander van een combina tie van twee functies en sta ze ker niet te trappelen, maar nood breekt soms wetten." De gekrenkte Dorjee hield gistermorgen het pijnlijke on derhoud met Lundqvist in de gang van het spelershotel kort, maar kondigde nog wel aan de langverwachte maatregel van de clubleiding juridisch te zullen Hans Dorjee lacht even uitbundig als zijn dochter (midden), die hem op luchthaven Schiphol afhaalt aanvechten. De Feyenoord liet weten daarmee geen moeite te hebben. „Dat hoort bij het spel", aldus Lun dqvist. Hij accepteerde Eric Vilé, lid van het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB, als raadsman van Dorjee. Feye noord zet huisjurist Hans Men- tink in bij de afwikkeling van de ontslagprocedure. Dorjee eist (formeel) het recht op arbeid en een flinke schadevergoeding. „Maar de financiële genoeg doening kan nooit alle pijn ver zachten", zei de geschorste coach. „Het ergste vind ik nog, dat ik geen invloed meer heb op de prestaties van Feyenoord. Met die gedachte kan ik op dit moment nog niet leven." Knieval Een uurtje na de slijtageslag te gen Tottenham had Dorjee, na Israel, Jacobs, Verbeek en Bengtsson de vijfde trainer op rij die zijn contract niet uitdient in de Kuip, nog een diepe knie val voor het bestuur gemaakt. Hij toonde berouw voor zijn harde uitspraken en bleek be reid de consequenties te aan vaarden. Hij stelde het bestuur een flinke boete voor, maar op dat moment stond de beslissing van de clubleiding al vast. „Woensdagmorgen zijn we unaniem tot de conclusie geko men, dat Dorjee niet meer te handhaven was", benadrukte Lundqvist. „Het resultaat tegen Tottenham wilden we los zien van deze zaak. Het blijft natuur lijk wrang, dat een trainer na een dergelijk succes uit zijn functie moet worden ontheven. Ik denk niet, dat zoiets in Euro pa ooit eerder is voorgekomen." Dorjee zei gistermiddag, dat hij na de uitschakeling van Tot tenham bewust de schijn een gpd-verslaggever In navolging van zijn coach Ab Krook is ook Bart Veldkamp in het geweer gekomen tegen de revolutionaire plannen van de Internationale Schaats Unie (ISU). In hun ogen wordt de schaatssport verkracht tot een veredelde kermisattractie, als de technische commissie van de ISU haar zin krijgt. Zowel de Nederlandse bondscoach als de gouden medaillewinnaar van Albertville heeft aan de voor avond van het wereldkam pioenschap in Calgary collega trainers en rijders gemobili seerd om de voorstellen op een vuilnisbelt te deponeren. De ISU is onlangs uit een winterslaap van een jaar of hon derd wakker geschrokken en heeft via haar technische com missie plannen gelanceerd, die het schaatsen volledig op zijn kop zetten. Het meest verre gaand is het voorstel om te beginnen bij de World Cups af te stappen van het man-te- gen-man gevecht en per rit, k la het shorttrack, vier rijders op pad te sturen. Krook spreekt van 'waanzin' en heeft inmiddels steun gevon den bij zijn Noorse collega Hans Trygve Kristiansen. Ook onder de schaatsers is onder leiding van Veldkamp een lobby op gang gekomen om de nationale bonden krachtig te laten protes teren tegen het beleid van de ISU, die medio juni in Davos tij dens haar congres zal stemmen en beslissen over de koerswijzi ging- Veldkamp en consorten ko men volgende week tijdens de finales van 'de World Cup in Butte (VS) bijeen. „Over de rug van de rijders worden binnen kort misschien dingen besloten, die het schaatsen kapot maken. De Nederlandse ploeg heeft bij anderen aangedrongen om in Butte bij elkaar te komen. We willen daar onze plannen be spreken om tot de oprichting van een soort vakbond voor schaatsers, een belangenorgani satie, te komen. In andere tak ken van sport bestaat zo'n plat form ook. Ik weet dat Had- schieff en Gustafson er ook een voorstander van zijn. Het wordt tijd, dat de schaaters een stem binnen de ISU krijgen", meent de 24-jarige Hagenaar in Cal gary, waar gevreesd wordt dat de lente-achtige temperatuur dit weekeinde een sta-in-de- weg is voor een succesvolle jacht op wereldrecords. Dwarsbomen Veldkamp gruwt van het idee, dat de ISU genoeg steun krijgt voor de veranderingen. „Dit is geen vernieuwing, maar een nieuwe sport in het leven roe pen. Schaatsen is toch een te gen een en een klassement. Het is hetzelfde als mensen vinden, dat er iets moet gebeuren met het voetbal, omdat er te weinig wordt gescoord. Er wordt ten gevoetbald en daarna mag iedereen 20 penalty's nemen. Er zal dan lekker gescoord worden en tegen een bal worden ge trapt, maar het is geen voetbal meer. Als de ISU dit wil, moet ze een nieuwe sport bedenken. De schaatsers moeten alle mo gelijke moeite doen om deze plannen te dwarsbomen. Het lijkt me veel beter als de ISU het idee van Krook overneemt. Dat is wel goed. Die heeft voorge steld om de World Cup in een A- en een B-groep onder te ver delen. Zeg maar een ere- en eerste divisie." Veldkamp zou, om meer te kunnen verdienen aan zijn sport, het liefst een aparte ploeg oprichten, waardoor nem de ge legenheid tot privé-sponsoring wordt geboden. Het KNSB-con- tract met Aegon sluit dat nu uit. De Europese kampioen van 1990 heeft er echter een hard hoofd in, dat een eventueel al ternatief avontuur zal slagen. „Wil je het goed doen met een privé-team, dan heb je een half miljoen per jaar nodig. Er komt ZATERDAG 21 MAART 1 992 15.00 UUR NOORDWI JK-QUICK BOYS Sportpark Duinwetering Kassa open Noordwijk vanaf 12.00 uur op het Sportpark Duinwetenng. Voorverkoop Quick Boys: zaterdag 21 maart tussen 11.00-12.00 uur op het sportpark Nieuw-Zuid Advertentie aangeboden door Sponsorgroep W Noordwijk heel wat bij kijken. Een trainer, dokter, fysiotherapeut, trai ningskampen in het buitenland, plus de kosten voor vier rijders. Misschien is er een bedrijf, dat vijf ton wil ophoesten, maar dan moet er publicitair wel het één en ander tegenover staan. Dat kan ik niet garanderen. Daarom .K in \V de kens, dal ik in een al- tematieve ploeg terechtkom, klein", aldus Veldkamp, die van de KNSB wel een kleine regie mentswijzing verwacht, nu hij olympisch goud heeft gewon - De schaatser dreigt 16.000 gulden in salaris achteruit te gaan, als hij dit weekeinde in Calgary niet bij de eerste drie eindigt. De bond betaalt alleen het maximum (40.000 gulden) uit bij topprestaties een po diumplaats op EK en/of WK. Over een olympische premie is nimmer gesproken. Veldkamp, die op het EK in Heerenveen vijfde werd. glimlachend. „Maar maak je niet ongerust. Die regel komt er, daar zorg ik wel voor." ?f trainen per dag. Vaak ben ik dan zo moe dat ik boven mijn boeken in slaap val. Maar goed, na de Spelen moet het dan maar gebeuren. Dan heb ik er alle tijd voor." EINDHOVEN ANP John van der Wiel is in de derde ronde van het Nederlands schaakkampioenschap alleen aan kop gekomen. De groot meester versloeg met zwart Jo ris Brenninkmeijer en heeft nu 2 1/2 punten, een halfje meer dan titelverdediger Jeroen Piket en Roberto Cifuentes die beiden ook tot winst kw amen. Van der Wiel, al eens kam pioen in 1984 en 1986. moest lang geduld hebben voordat zijn opponent de witte koning omlegde, maar hij werkte ten minste nauwgezet aan de win nende stelling. Cifuentes was minder te spre ken over zijn zege op Paul van der Sterren, die een schaakcrisis lijkt door te.maken. De Chileen, doordat hij in Nederland woont en al langer dan een jaar lid is van de bond start gerechtigd, werd flink geholpen door een nieuwe inzinking van Van der Sterren die een simpele zet over het hoofd zag en ook de red dingsboei niet wist te pakken. Piket had ook met de zwarte stukken geen kind aan F1DE- meester Knoppen, die in Eind hoven in de achterhoede ver toeft. De regerend kampioen kwam tot ieders verbazing met een uiterst belegen variant van het Open Spaans. Hij won soe pel. „Die oudjes doen het steeds beter", was de reactie van Piket. spoedig mogelijk in contact tre den met de gemeente en de po litie. Wel is bekend dat de grasmat van ASC binnenkort een grondi ge opknapbeurt ondergaat. De vereniging hoopt met het heffen van entreegelden en sponsoring de totale kosten van het evene ment, die nog moeten worden geraamd, te kunnen dekken. F.r is al een aantal toezeggingen van sponsors binnen. Ook de opknapbeurt van hel veld is reeds gefinancierd. Zoals bekend zal het team dat in het veld verschijnt louter be staan uit voetballers van ASC, UDO en Oegstgeest. Buijteweg benadrukt in dat verband nog eens dat er geen beroep wordt gedaan op voetballers van Leid- se clubs. Mede in overleg met bondscoach Rinus Michels zal de samenstelling van het Oegst- geester elftal worden bepaald. Mogelijk wil Michels het Oegst geester team laten voetballen op een manier die aansluit bij de speelwijze van één van de drie tegenstanders op het EK in Zweden later in juni. Met het huren van aparte nood- tribunes voor de oefenwedstrijd van 1 juni tegen het Nederlands elftal hoopt ASC de toeschou wers te kunnen verwerken. De capaciteit van de huidige zittri- bunc alleen is onvoldoende om de naar verwachting duizenden belangstellenden te herbergen. Alvorens echter tot huur over te gaan wil de Oegstgeester club, die op 1 juni zijn honderdjarig bestaan viert, eerst tot een ge richte schatting komen van net te verwachten aantal bezoekers. Volgens woordvoerder Wim Buijteweg van de Oegstgeester duo verkeren alle plannen voor een zo efficiënt mogelijke af handeling van de grootscheepse onderneming echter nog in een pril stadium. „Het is nu zaak om flink te vergaderen om alles op een rijtje te zetten." Op de agenda staat onder meer het oplossen van het par keerprobleem op en rond het terrein aan de De Kempenaer- straat. De club uil daarover zo beetje had opgehouden. „Ik ben natuurlijk niet gek, ik wist wat er speelde. De beslissing van het bestuur had ik zien aanko men, maar ik kon moeilijk mijn ontslag zelf min of meer aan kondigen. Het is ontzettend jammer, dat het allemaal zo ge lopen is. Voor de eerste keer in mijn trainersloopbaan van twintig jaar ben ik openhartig geweest. Achteraf gezien had ik bepaalde dingen beter niet kun nen zeggen. Maar dat telt nu niet meer. Ik zal het contact met de spelers missen. Mijn ver standhouding met de groep is altijd uitstekend geweest." key biscayne Gabriela Sabatini heeft ten kos te van Steffi Graf de finale be reikt van het internationale ten nistoernooi van Key Biscayne. De Argentijnse won in drie sets: 6 7 i In de finale komt de Argen tijnse uit tegen de als vierde ge plaatste Arantxa Sanchez. Vica- rio. die eerder Jennifer Capriati uitschakelde. Sabatini speelde in de halve eindstrijd zeer aanvallend. Dat was te veel van het goede voor de voormalige nummer één uit Duitsland. Vooral aan het net heerste de Argentijnse, die van de laatste zeven duels met Graf Graf begon vrij overtuigend aan het duel en won de eerste set. Na de tie-break-zege van Sabatini in het tweede deel, leek de Duitse zich snel gewonnen te geven. „Ik had in de laatste set niet de indruk dat ze voluit ging", verklaarde Sabatini. Volgens Graf had dat een dui delijke oorzaak. „De vorige pa rijen eisten hun tol. Ik had last van vermoeidheid. Daardoor kon ik in de beslissende fase niet meer vohiü gaan." Na haar zege op Monica Seles knieg Jennifer apriiti popt om naar het hoofd gegooid. Ze be schouwde het als confetti. Twaalf uur later zou de gepofte mais ineens het gewicht henben gehad van bakstenen. In de hal ve eindstrijd van het toernooi in kr\ Riscavne dimde Arantxa Sanchez, als vierde geplaatst, de euforie van de vijftienjarige Amerikaanse op niet mis te ver stane wijze: 6-2 6-4. Zo kort na het grootste succes uit haar loopbaan, kon de leer ling van Pavel Slozil niet bij de les blijven. De benen weigerden dienst, de lucht ontbrak en het hoofd van Capriati stond ook niet naar alweer een wedstrijd, al helemaal niet tegen Sanchez. .apriati hield het weliswaar nog bijna een uur en drie kwartier vol. maar legde het in vechtlust en taktische variatie uiteindelijk af tegen de Spaanse winnares van Roland Gart*>s. Het wonderkind uit Florida nam met zoete herinneringen en dik mi000 «Mm ihMd Haar Spaanse bcdwingster is al zeker van het dubbele. TUMiN DRA/SIP Torino heeft zich gisteren als laatste geplaatst in het riitje van mo gelijke tegenstanders van Ajax in de halve finales van net toernooi om de UF.FA-beker. De Italianen wonnen thuis met 1 -0 van B 1903 Kopenhagen. De ultwadiiiUd mi .ii m 2 0 vooi Forino grtbxHgd. Nielsen scoorde na een half uur in eigen doel. Bij Torino staan on der anderen Scifo (Bel), Casagrande (Bra), Martin Vazquez (Spa) en het Italiaanse talent Lentini onder contract.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21