Leidsch Dagblad Ar Maij gaat geweld in bus en trein te lijf Tijdelijke adreswijziging (D Hulshoff A De Windsors zijn niet zo gelukkig in de liefde Wallage is gevraag om onderzoek nu zat Luchtreuzen aan de ketting den Haan 'Ontnagelen katten minder ingrijpend dan steriliseren' BEL: slaapvfagers KUNTU NOC ZONOIRÏj VRIJDAG 20 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39806 LOSSE NUMMERS 1,50 Racist een martelaar 2 Politici op werkbezoek mogen overal komen maar niet bij een racist, want het zou niet leuk zijn om met hem te praten. Witte fraudeurs 3 De sociale dienst van Rotterdam gaat actie ondernemen tegen men sen met een uitkering die ook wit werken. Tataren 7 Rusland wordt be dreigd door een schis ma. Morgen stemmen de inwoners van Tatarstan over hun soevereiniteit. Uitverkocht 9 Literaire avonden in de boekenweek allemaal uitverkocht. Rob Nieu- wenhuis sluit af met eroti sche ontboezemingen. Ongelijke straf 1 q Rechters en advo- I -/ catuurzijn niet erg onder indruk van 'regiona le' verschillen die bestaan in de straftoemeting. Emoties Dorjee yt Het gedwongen I vertrek bij Feye- noord doet Dorjee pijn. Gisteren nam de trainer geëmotioneerd afscheid. correspondent Het meisje-met-rode-haren voelde zich in eens een koningin. In de koninklijke jet raasde ze de wereld rond, van ski-oord naar badplaats. Voor Sarah Ferguson leken de bomen tot in de hemel te groeien, nadat ze was getrouwd met prins Andrew, de tweede zoon van de Britse koningin Elisabeth II. Het huwelijk was op 23 juli 1986 als een sprookje begonnen. De zon scheen, de kerkklokken luidden en het volk was uitge lopen. „Geef haar een kus!" schreeuwde het publiek toen Andrew en zijn prinses op het balkon van Buckingham Palace verschenen. Andrew veinsde of hij doof was maar bracht zijn lippen daarna toch naar de hare, en het volk lachte. Al snel werd echter duidelijk dat niet in alle sprookjes de prins en prinses lang en gelukkig leven. Fergie, het gewone meisje uit het volk, bleef na het huwelijk wie ze was: een levensgenieter. Anders gezegd, ze Met een gezicht als een oorwurm haalde de Hertogin van York gisteren haar dochter Beatrice van school. foto epa overtrad de ijzeren regels van het hof. Haar schoonmoeder liet gisteren ir korte verklaring weten wat heel Engeland maandag al in het boulevardblad Daily Mail kon lezen: het gaat zo niet langer. Prins An drew gaat scheiden. Sarah Ferguson werd met onmiddellijke ingang het recht ontzegd op het vervullen van koninklijke taken. Op een persconferentie ten paleize werd in uiterst ongebruikelijke woorden de vloer aangeveegd met Fergie. Woordvoerders van de koningin betichtten de prinses ervan het verhaal over de echtscheiding zelf aan de Daily Mail te hebben doorgespeeld. Opnieuw is een telg uit het huis Windsor onfortuinlijk gebleken in de liefde. Prinses Anne, dochter van de vorstin, leeft al langer gescheiden van Mark Phillips. En prinses Margaret, de jongere zuster van Elisabeth, hield het niet al te lang vol met de fotograaf Lord Snowdon. Het is bovendien een pu bliek geheim dat het huwelijk van kroon prins Charles en Lady Di in zwaar weer te recht is gekomen. een Pagina 2: Het sprookje is uit. Dales en Hirsch-Ballin woedend De ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) zijn woedend op hun collega Maij-Weggen (verkeer en waterstaat). Aanleiding vormt het feit dat Maij gisteren voortijdig een plan openbaarde om geweld in het openbaar vervoer aan te pakken. Dat gebeurde aan de vooravond van kabinetsberaad over de zaak. den haag gpd Woordvoerders van Dales en Hirsch Ballin weigerden van morgen informatie te geven over de plannen. „De zaak ligt in de ministerraad. Pas daarna treden wij erover naar buiten", aldus een zegsvrouw van Hirsch-Ballin. Op Binnenlandse Zaken werd een soortgelijke re actie gegeven. In grote lijnen komt het plan op het volgende neer. De komende drie jaar trekt het kabinet 315 miljoen gulden uit voor het tegengaan van agressie in het openbaar vervoer. Minister Maij haalt 60 miljoen gulden uit haar begro ting. De tarieven hoeven daar voor niej extra omhoog. De rest komt vrij uit een verhoging van VVD wil salarissen onderwijs bekijken den haag anp Gesteund door het CDA heeft WD-Tweede-Kamerlid Frans- sen gevraagd om een nieuw on derzoek naar de salarisachter stand van leerkrachten. De PvdA voelt daar niets voor en ook staatssecretaris Wallage van onderwijs is het nu zat. Op een congres van de Pro testants-christelijke Schoollei dersorganisatie (PCSO) in Put ten liet hij gisteren blijken dat hij niets voelt voor een her nieuwd onderzoek. Volgens hem is het WD-verzoek alleen maar een vertragingstactiek. Franssen wil nader onder zoek, omdat volgens hem enke le conclusies 'uit een rapport van het Leidse bureau Research voor Beleid over de onderwijs- salarissen omstreden zijn. Hij verwijst daarbij naar eerdere onderzoeken. Volgens Research voor Beleid 'lopen de lonen in het onderwijs gemiddeld 10 procent achter, en is 1,3 tot 1,6 miljard gulden nodig om die achterstand weg te werken. De onderwijsbonden Abop, KOV, NGL en PCO zijn ook kwaad op Franssen. Ze eisen dat het kabinet nog dit jaar met 700 miljoen gulden aan maatre gelen komt. Ze menen dat nieuw onderzoek leidt tot stagnatie in het wegwerken van de salarisachterstanden. Wallage verzekerde zijn ge hoor in Putten dat hij nog dit jaar met het kabinet in de slag te wil om wat aan de achter stand te doen. Behalve aan loonrondes denkt hij bijvoor beeld ook aan opfrisverlof. Ajax treft Genua geneve» Ajax speelt in de halve finales van het UEFA Cup-toer nooi tegen Genua. De Amsterdammers reizep op 1 april eerst naar Italië, op 15 april volgt de return in Nederland. Feyenoord treft in de halve eindstrijd van de EC 2 AS Monaco. Ook de Rot terdammers werken op 1 april eerst de uitwedstrijd af, de return is op 15 april in de Kuip. De andere halve finales zijn Club Brug ge - Werder Bremen (EC 2) en Real Madrid - Torino (UEFA Cup). schiphol Op een platform van Schiphol- zuid staan twee gigantische vrachtvliegtui gen van de Australische luchtvaartmaat schappij Antonov Airlines aan de ketting. Op de twee Antonovs is beslag gelegd door Road Air, dat zegt nog geld van Antonov Air lines te krijgen. De Russische luchtreuzen, die vroeger voor Aeroflot vlogen, worden nu door de Australiërs gebruikt om onder meer hulpgoederen naar gebieden in het Midden- Oosten te brengen. Road Air, dat al enige tijd zaken doet met de maatschappij, bekostigde een aantal van deze vluchten. Antonov Airli nes is zijn verplichtingen aan Road Air echter nooit nagekomen. Hoeveel geld Road Air te goed heeft, wil directeur Th. Aris niet zeggen. Maar het gaat om een groot bedrag. Pikant detail is dat nadat ruim een week geleden op één toestel beslag was gelegd, er onverwacnt een tweede op Schiphol landde. Ook dit vliegtuig is op last van de rechter aan de ket ting gelegd. Op de foto de bemanning in ge sprek met grondpersoneel. foto dijkstra ruud nijpjes EXCLUSIEVE TUINMEUBELEN Den Haan heeft een kollektie van buitengewone klasse! tuinstoelen, tafels, ligbedden, rotan tuinmeubelen, houten tuinbanken kussens en parasols in exclusieve kleuren en dessins accessoires en dekoraties voor tuin en terras Geopend: ma t/m vrij 9-6 uur, za 9-5 uur, vrijdag koopavond. Noodvoorziening na sluiting brug Als de Haagsche Schouwburg maandag dicht gaat voor alle autoverkeer wordt tijdens de spits een ziekenwagen van de eerste hulpdienst in de Stevens hof neergezet. In geval van nood maakt de politie direct de Stevensbrug vrij, zodat de am bulance ongehinderd de wijk kan uitrijden. Hetzelfde zal de politie doen als ze zelf dringend in de wijk moet zijn. De brand weer van Wassenaar en Valken burg sprint in als de Leidse brandweer niet op tijd aanwezig kan zijn. In verband met de verbouwing zijn onze vertrouwde panden tussen 16 maart en 9 april gesloten. Dennis Mannenmode Penseel Mannenmode wijken daarom met hun gloednieuwe voorjaarskollektie in die periode uit naar Dennis Classics in de Breestraat. Tijdelijk dus DRIE gerenommerde namen onder ÉÉN dak! Dennis Classics, Breestraat 142/144, Leiden. Tel. 071-133258. haarlem ronald bartlema Gelderland, lederen hoekkombinatie. Exclusief voor Hulshoff ontworpen. Deze week kompleet f 6995,- Da's mooi f500,- meegenomen deze week Anders denken oveR Voor de kat zelf is het even wennen zo zon der nagels, maar voor de getergde kattenbe zitter is het vaak een ware opluchting. Het huisdier waarvan hij houdt, kan thuis blij ven wonen. Eindelijk rust. Geen gescheurd behang en geen kapotte meubels meer. De ingreep is eenvoudig. Het zijn maar tien nageltjes. Toch wordt de dierenarts die zijn hand er niet voor omdraait door die renbeschermers versleten voor dierenbeul. „Het gekke is dat wij met veel ingrijpen der operaties minder problemen hebben. Dat is hypocriet", zegt een dierenarts in de kuststreek. De arts, die alleen anoniem zijn verhaal wil doen, wordt een keer of tien per jaar geconfronteerd met het probleem 'krabbende huiskat'. Zo'n twee keer per jaar resulteert dat in de concrete vraag of het dier ontnageld kan worden. Dierenliefhebbers zijn geduldig, weet die rendokter X uit ervaring. „Vaak hebben ze al van alles gedaan om hun huisdier op te voeden. Je zegt nogal gemakkelijk dat ze het nóg eens moeten proberen. Maar als je bij de mensen thuis gaat kijken, weet je soms niet wat je ziet. Alsof er een orkaan heeft ge woed in de huiskamer. Op zo'n moment besef je dat sommige mensen door hun kat tot wanhopp worden gedreven." In zo'n geval komt de dierenarts voor een uiterst lastig dilemma. Naar een asiel ver wijzen lost niets op. Dan krijgt de nietsver moedende nieuwe eigenaar het lastpak in huis. De andere mogelijkheden: laten insla pen of ontnagelen. Voor mensen die écht van hun kat houden, en dat zijn de mees ten, blijft eigenlijk alleen de laatste optie over. „Natuurlijk, als ik héél principieel doorredeneer, zou ik het niet mogen doen. Maar zodra ik mensen wegjaag en ze niet de accijns op tabak. Met die ac cijnsverhoging heeft de Tweede Kamer al eerder ingestemd. Van de 315 miljoen gulden gaat de helft naar het openbaar vervoer zelf. De rest van het geld zal worden besteed aan de versterking van politie en justi tie. De openbaar-vervoerbedrij ven kunnen met het extra geld meer controleurs in dienst ne men, stations beter beveiligen en uitgebreider voorlichting ge ven aan reizigers en personeel. Naar schatting zal het aantal controleurs met 500 tot 1.000 kunnen worden uitgebreid. Justitie zal het geld dat voor dit departement is bedoeld be steden aan een uitbreiding van politie, openbaar ministerie en rechterlijke macht. Op die ma nier moet niet alleen meer toe zicht gewaarborgd worden, maar moeten zaken die zich aandienen ook sneller justitio neel afgehandeld kunnen wor den. In de plannen past ook de eventuele invoering van een identificatieplicht. Die zaak ligt daarom eveneens bij de minis terraad op tafel. Minister Maij is voor een legitimatieplicht in net openbaar vervoer om zwart- en grijsrijden effectief te kunnen tegengaan. Het anti-agressie-plan open baar vervoer is een initiatief ge weest van de Vervoersbond CNV. Het is in overleg tussen vakbonden, vervoersmaat schappijen en vertegenwoordi gers van de betrokken ministe ries tot stand gekomen. Aanlei ding vormde de gewelddadige dood van een treinconducteur, medio vorig jaar, op de lijn Leeuwarden-Harlingen. De man werd door een zwartrijder doodgestoken. Scholieren na zwemles ziek meer bij mij terug durven komen, moet ik maar afwachten wat er gaat gebeuren. Mis schien gaan ze naar een ander. Of ze sturen hun kat de straat op." Een kattenbezitter die met die vraag op het spreekuur durft te komen, heeft al een hoop schroom overwonnen. „In zo'n geval moet je de klacht van de eigenaar serieus nemen. Artsen die het niet doen, verleggen het probleem naar hun collega. Uiteraard moet het wel een hopeloos geval zijn. Ik voer eerst een ontmoedigingsbeleid. Als krabpaal, kattenluik en andere adviezen geen resultaat hebben, pas dan kun je aan ontnagelen gaan denken. Tegennatuurlijk? Dagelijks worden veel ingrijpender operaties uitgevoerd. Wat dacht u van stenliseren of castreren? Denkt u dat een poes of kater dèt leuk vindt?" Geen krant ontvangen? 071 - 161499 - HET WOORD IS AAN Het leven Is waard geleefd te v den, al was het maar uit nieuv gierigheid. Jiddische levenswi/sheid VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SPECIALE BIJLAGE HUISHOUDBEURS HET WEER Verwachting tot morgenavond Af en toe regen Af en toe regen Vanuit het noord westen af en toe zon Tempera tuur 10 graden. Wind westelijk, aan de kust en op het IJsselmeer tot, krachtig of hard. Kinderen 'leren' TGV-problemen ZOETERWOUDE UESBETH BUITINK ,,Fk slaap vrij licht. Die TGV kost mij m'n slaap." Dit is een van de invuloefeningen in het boek je van de Actiegroep TGV Zoe- terwoude. Het boekje staat vol met negatieve uitlatingen over de train grande vitesse (TGV). Kinderen op de Zoeterwoudse basisschool Bemardus hebben de oefeningen in het sterk ge kleurde boekje ingevuld De kinderen bespraken op school de TGV-problematiek. In alle groepen zijn de argumen ten van ae NS vódf een nieuw tracé vergeleken met die van de actiegroep, die fel tegen is. Volgens onderwijzer G. Theu- nisscn was het project een eer lijke vergelijking tussen de voor- en nadelen. „Het kan geen kwaad dat kinderen in de gaten krijgen dat mensen ergens te gen zijn, maar je moet wel voor komen dat je indoctrineert". Twintig leerlingen van de Ge- vers- Deutz Terweeschool in Oegstgeest zijn gisteren ziek ge worden van de stank tijdens zwemles in zwembad Poelmeer. Ze klaagden over prikkende ogen, buikpijn, hoofdpijn en misselijkheid. Enkelen waren vanochtend nog niet op school. Mogelijk zijn ook leerlingen van andere scholen ziek gewor den maar op het gemeentehuis was daarover vanochtend niets bekend. Zwembad Poelmeer en wethouder Kohlbeck denken dat het ongemak is veroorzaakt door een middel voor het ont stoppen van het riool. Het zwembadpersoneel heeft zich aan de gebruiksaanwijzing ge houden en de stankafsluiters verwijderd. „Het personeel zelf heeft nergens last van. Dat is er gewend", aldus Kohlbeck. Hij wil weten wat het middel kan aanrichten en heeft daarom vanochtend de GGD ingescha keld. Zeg ons hoe u slaapt en wij vertellen u welk bed perfect bij u past. Onze adviseurs staan voor u klaar TTnement betaal ik daarna Per maand (t 27,80) via automa tische betaling' I P»r kwartaal |f 80.10) via accept I 9'FO Par kwartaal (f 80.10) via auto- mali SC be betaling' I Naam en voorlettert i controle be/orgmg) Nummer benk/girorekoning Leidsch Dagblad Antwoordnummer 100S0 2 300 VB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1