Bejaarden van kastje naar de muur gestuurd Gezellige Lenteshow op Meubelplein Leiderdorp. 'Weiger-yuppies misbruiken de wet' Regio Omzet JVC Nederland tegenvallend 'Ik raak mijn politiekorps kwijt' 'Hebt u me basispakketje?' Sterkste viaduct van Nederland Composteren samen met VAM Hazerswoudenaar beboet voor insturen onjuist mestformulier VRIJDAG 20 MAART 1992 19 vi sp1erduk (CHEF) meindert van der kaaij ian westerlaken monica wessfunc eric u Eén loket voor alle vragen van ouderen noodzakelijk Ouderen moeten te veel adressen af om hulp te krijgen. In plaats daarvan moet er één loket komen waar alle vra gen met betrekking tot de ouderdom kunnen worden be antwoord. Dat stelt het Overleg Bejaardenbeleid Zuid- Holland (OBB) in het rapport Beeld en Ideaalbeeld, dat de resultaten geeft van een enquête onder de 53 indica tiecommissies van de provincie. den haag Bij de huidige indicatie-advise- ring, de beoordeling of iemand voor opname of extra hulp ge schikt is, worden de 65-plussers volgens het OBB niet altijd voor alles geholpen. De meeste indi catiecommissies adviseren bij voorbeeld alleen over opname in een verzorgings- en verpleeg tehuis. Voor andere vormen van hulp moeten de bejaarden weer bij een andere instantie zijn. KATWIJK PAUL VAN DER KOOIJ Wijkagenten. Katwijk heeft er geld voor gereserveerd, maar kan dat door de vorming van de grote politieregio Hollands- -Midden niet langer direct uit geven aan zo'n plaatselijk doel. Met dergelijke voorbeelden pro beerde de JCatwijkse burge meester mevrouw W. van Montfrans de Tweede, Kamer gisteren duidelijk te maken waar de reorganisatie bij de po litie in de praktijk op neerkomt. Ze was de zoveelste in een rij van sprekers, die de reorganisa tie allemaal vanuit verschillende posities bekeken. Zo was er ook een burgemeester uit een ge meente met rijkspolitie die, an ders dan Van Montfrans, nooit het beheer over een eigen (ge meentekorps heeft gehad. Hij wint alleen maar aan invloed, terwijl Van Montfraris moet in leveren. Zij wordt een van de 34 bur gemeesters in de regio Hol lands-Midden en een van de zes in het-district Bollenstreek- -zuid (bestaande uit Katwijk, Valkenburg, Oegstgeest, Rijns burg, Voorhout en Sassenheim). Ook beschikken de grote com missies niet over een centraal meldpunt, waardoor zij niet al tijd weten waar zij precies te recht kunnen. Tevens is geble ken dat de criteria op basis waarvan geadviseerd wordt, per plaats sterk verschilt. Door de wijze waarop de ver schillende commissies nu wer ken en de aanzienlijke wacht lijsten die er in verschillende plaatsen zijn, laat de snelheid waarmee aanvragen worden be- En geen van die zes heeft 'ei gen' mensen: de 110 agenten van het district worden in feite op een hoop gegooid. Als troost is het districtskantoor in Kat wijk, in het oude politiebureau. „Ik raak mijn korps kwijt", zei de burgemeester dan ook. „Nu komt de korpschef vast iedere maandagmorgen bij me - ik zie hem natuurlijk vaker - en is hij maandelijks aanwezig bij de raadscommissie algemene be stuurlijke zaken. Ik hoop dat zo te houden, maar ben straks wel een van de zoveel burgemees ters." Van Montfrans hoopt nu maar dat binnen de regio's de districten meer in de melk te brokkelen krijgen over de inzet van mensen en middelen. Want in zo'n klein districtsclubje kun je meer invloed uitoefenen dan in het grote regiogezelschap. Misschien kan het ook de komst van wijkagenten dichterbij brengen. Geregeld is het echter nog niet. En op de vraag van WD- -Kamerlid Dijkstal of ze vanuit Katwijk het beleid kan bijstél len, moest de burgemeester het antwoord dan ook schuldig blij- handeld dikwijls te wensen over. Het rapport stelt dat er niet altijd sprake is van een goe- de.nazorg en dat er na een posi tief advies niet wordt gekeken of de bejaarden ook werkelijk er gens worden geholpen. Ook wordt niet altijd voor tijdelijke oplossingen gezorgd. Bij een verbetering van de in- dicatie-advisering moet volgens het OBB meer gebruik worden gemaakt van de kennis en erva ring van de ouderen zelf. Ook de vorming van een klachten commissie, waar 65-plussers met slechte ervaringen terecht kunnen, is een stap naar een betere manier om bejaarden die hulp nodig hebben te helpen. Het OBB stelt als doel dat er in alle gemeenten een gelijke behandeling komt. Het Overleg Bejaardenbeleid vindt dat een ven: „Ik moet de plaats zelf nog bevechten. We zijn hard aan het praten." Wat het is om niets te zeggen te hebben over de politie, weet ze nog uit de tijd dat ze burge meester van Veere was. Als daar een politie-auto stuk was, ging men naar een garage in Bergen op Zoom: .Absurd. Ik was ze dan een hele dag kwijt, maar mocht me er niet bemoeien." Toch vroeg ze de Kamerleden met klem om de operatie door te zetten. Ze noemde die een 'fantastische beweging' en be nadrukte dat een burgemeester niet alleen moet opkomen voor de eigeh gemeente („u weet, dat is een hele eigen gemeen schap") en het eigen korps („een hele zelfstandige eenheid die goed draait"). Nee, een bur gemeester moet ook over de ge meentegrenzen kijken en een einde willen maken aan de ver brokkeling in de politiewereld. Ze sloot haar kwartiertje af met een hartekreet: „Ik moet straks terug naar Katwijk. Mijn korpschef neemt afscheid en ik krijg geen nieuwe. We wilden dat graag gezegd hebben." advies van de ene commissie gelijk moet zijn aan het andere. Naast ouderen met verhuis plannen zijn ook ziektekosten verzekeraars en verpleegtehui zen met een gelijke behandeling gebaat. Uit de enquête blijkt dat de onafhankelijkheid van de com missie, het aantal leden dat kan worden opgenomen, sterk wordt bepaald door het be schikbare geld. Nu betalen de gemeenten vaak nog de kosten hiervan en daarbij treden er grote verschillen op. Zo gaf de rijkste commissie bijna 100 keer (50,51) zoveel uit als de armste (0,57) per inwoner ouder dan 65 jaar. Het OBB pleit daarom ook voor een algemene landelijke richtlijn voor de budgetten van de indicatie-commissies. leiden JVC Nederland heeft over 1991 zo'n 25 miljoen gulden minder omgezet dan verwacht. Volgens directeur W. Innemee heeft dit vooralsnog geen gevolgen voor het personeel bij de vestiging in Leiden. „Er is geen reden om nu al het mes erin te zetten. Voor '92 zouden we een tegenvallen de omzet ook nog wel kunnen opvangen. Als de trend zich echter over meerdere jaren uit strekt, zal er wel wat moeten ge beuren", zo zegt Innemee. Ook het Japanse moederbe drijf verkeert in financïle moei lijkheden. De oorzaak is de te rugloop van de vraag naar vi deorecorders. De concemomzet bestaat voor 50 procent uit de verkoop van video-apparaten. Met name de markt voor deze produkten in de VS en Japan zelf is ingestort. JVC Japan gaat nu de kosten verlagen om uit de verliezen te komen. Ook in Nederland is de markt voor videorecorders teruggelo pen. „Bij andere merken is de terugval in 1991 echter nog veel groter", aldus Innemee. Katwijkse burgemeester Van Montfrans tegen Tweede Kamer: Leidse studentendecaan blij met aanpak van ontduikerj dienstplicht leiden karen tangel „De mogelijkheid om van de wet gewetens bezwaren gebruik te maken wordt verziekt door de weiger-yuppies. Ik zie het als een soort afkopen van de dienstplicht wat niet van veel solidariteit getuigt." Zo reageert studentendecaan L Engel van de Leidse universiteit op het bericht dat minister Ter Beek van Defensie maatregelen wil nemen om misbruik van de wet gewetensbezwaren militaire dienst terug te dringen. Een toenemend aantal dienstplichtigen ge bruikt deze wet om niet in dienst te hoeven. Ruim een derde daarvan is weiger-yup: een dienstplichtige die met de hulp van een commercieel bureau, tegen betaling van een fors bedrag, onder zijn dienstplicht uit komt. Dit type weigeraars zijn makkelijk te her kennen. Zij komen op laatste moment, wer ken slecht mee en gebruiken de standaard formulieren. Het gaat volgens defensie veel al om jongens met goede opleiding die snel carrière willen maken. Door de ingewikkel de wet slagen zij er in de procedure einde loos te rekken. Studentendecaan Engel is blij dat Ter Beek deze mensen nu gaat aanpakken. Hij krijgt met enige regelmaat te maken met studen ten die uitstel of afstel van militaire dienst willen om hun studie te kunnen afmaken. De studenten vragen dan vaak of ze bij een advocatencollectief terecht kunnen. Engel: „Ze denken dat die mensen de wet goed kennen en hen dus wel kunnen helpen om niet in dienst te hoeven. Maar het is een vrij simpele procedure. Ze kunnen het makke lijk zelf. Ze besparen zich dan een hoop geld, want die bureaus vragen een paar dui zend gulden voor zo'n procedure die vaak bestaat uit het versturen van enkele stan daardbrieven." Engel onderhandelt wel met het ministe rie van defensie voor studenten die uitstel willen om hun studie af te ronden, maar niet op basis van de wet gewetensbezwa ren. „Wij proberen via de normale regelin gen uitstel te krijgen. Lukt dat niet, aan is het de verantwoordelijkheid van de student zelf om al dan niet naar een juristencollec tief toe te gaan. Wij hebben er dan niets meer mee te maken." Engel is overigens niet erg te spreken over dergelijke instanties. Het kost een hoop geld en in de praktijk blijkt dat een advo caat zijn cliënt wel eens in de steek laat, door niet op te komen dagen tijdens een hoorzitting. De student staat dan voor de Hoge Raad met zijn mond vol tanden en moet dan soms alsnog in dienst. Ook mevrouw F. Kanbier, eigenaresse van het Leids Juristen Collectief, vindt het 'perfect' dat minister Ter Beek hel oneigen lijk gebruik van de regeling wil terugdrin gen. Dit bureau, een van de grootste in Ne derland die zich met de dienstplicht bezig houden, maakt volgens haar zeggen geen gebruik van de wet gewetensbezwaren, om dat dat volgens haar 'slechts uitstel van exe cutie is'. Kanbier, die voor een bedrag van 3000 gulden vrijstelling van dienstplicht regelt, krijgt voornamelijk werkgevers als klant die hun werknemers niet meer kunnen missen. Op die grond zorgt het collectief dan bin nen een half jaar voor een vrijstelling. Bij zondere gezinsomstandigheden of medi sche zaken zijn ook gronden waarop het collectief een vrijstelling verzorgt. Kanbier vindt, net als studentendecaan Engel, het oneigenlijk gebruik van de wet gewetensbezwaren nlel Juist ,Je kunt het net niet illegaal noemen, maar het gebeurt wel op valse gronden. De wet wordt op die manier verkracht en het is tijd dat daar wat aan gedaan wordt", aldus Kanbier. leiden „Hebt u me basispakketje?", grijnsde gistermiddag een portret met zijn evenbeeld staatssecretaris Simons van volksgezondheid toe. De bewindsman was in Leiden om de polikliniek seksuologie van het academisch ziekenhuis te openen. In een toespraak benadrukte hij de belang rijke rol die de nieuwe poli kan spelen bij het verspreiden van kennis over de gevolgen van seksueel geweld. Het vernieuwingsbeleid op het ge bied van vrouwenhulpverlening wordt de komende jaren voortgezet zo kondigde de bewindsman aan. Simons wil vooral meer aandacht voor problemen van zwarte- en migrantenvrouwen, gehandicapten en oudere vrouwen. foto lOEk zuyderduyn Vijftig Leidse klachten tegen vliegtuiglawaai Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) werden in de maand februari 7.291 klachten tegen vliegtuiglawaai ingediend. Het nachtelijk vliegverkeer ver oorzaakte in februari 294 klach ten. Daarvan kwamen bijna vijf tig klachten uit Leiden en had den betrekking op vliegtuigen die de landingsprocedure voor de Kaagbaan inzetten. Het merendeel van de klachten, bijna zesduizend, werd inge diend door een kleine groep van 37 mensen. De meeste van de 1350 afzonderlijke klachten wa ren afkomstig uit Aalsmeer (179), Rijsenhout (170), Amstel veen (138) en Leimuiden (124). De Rijsenhouters en Leimui- denaren klaagden vooral over het lawaai van vliegtuigen die vanaf de Kaagbaan waren opge stegen. De uitvliegroutes naar het zuidoosten en noordoosten lopen precies tussen beide plaatsen door. schiphol» Het sterkste viaduct van Nederland wordt momenteel gebouwd over de snelweg A4 van Amsterdam naar Rotterdam bij Schiphol. Met een breedte van 56 meter moet het zeker 590 ton kunnen dragen. Via het viaduct kunnen vliegtuigen de Zwanenburgbaan bereiken. De bouw neemt ruim een jaar in beslag. Door ook 's avonds te werken probeert men het autoverkeer zo veel mogelijk te ontzien. foto anp den haag meindert van der kaau Het onjuiste formulier naar het centraal registratiebureau voor mest in Assen in sturen. Dat kwam een 45-jarige veehou der uit Hazerswoude op een boete van 600 gulden te staan. Hij was de enige van de 12 gedagvaarde boeren uit de Leid- s/Alphense regio (Hazerswoude, Voor hout, Alkemade, Zoeterwoude), die gis teren de moeite nam om naar de Haagse rechtbank te komen. Het ging gisteren niet om agrariërs die te veel mest op hun land hadden uitge reden. Het draaide om fouten die bij de administratie zijn gemaakt. In het pol dergebied rond Leiden zitten de veehou ders helemaal niet met de mest in hun maag. De grote overschotten komen voor in gebieden zoals Noord-Brabant en Drenthe met de intensieve veeteelt met varkens en mestkalveren. In Zuid- Holland komt het juist vaker voor dat agrariërs om dierlijke mest verlegen zit ten. De Hazerswoudenaar erkende dat hij fout is geweest. Zijn bedrijf is zodanig dat hij net boven de norm uitkomt die het voeren van een mestboekhouding verplicht stelt. „Die boekhouding is op zich ook geen ramp. Maar je moet even opletten dat je in januari een jaarover zicht opstuurt". Dat was hem in 1988 al eens ontschoten, wat hem op een boete van 300 gulden kwam te staan. Over het jaar 1990 had hij alleen een aangiftefor mulier ingestuurd, terwijl daar ook nog een afsluitingsformulier bijmoet. De Hazerswoudenaar noemde de boe te van 600 gulden echter 'extreem hoog'. „Ik begrijp dat het mestoverschot slecht is voor het milieu. Maar het straffen van een fout bij de administratie lost niets op voor het milieu." leiden monica wesseung Bij de bouw en de exploitatie van composteringsinslallaties in het westelijke deel van Zuid- Holland moet worden samen gewerkt met de VAM in Wijster. Dat vindt het Samenwerkings verband Afvalverwerking Zuid- Holland-west, waarbij 35 ge meenten onder meer uit deze regio zijn aangesloten. De VAM in Wijster verwerkt al sins 1929 afval en is dus als geen ander deskundig. Boven dien heeft de VAM een uitge breide verkoopafdeling die zorgt voor de afzet van het com post. Door de steeds toegeno men gescheiden inzameling van groente-, tuin- en fruitafval wordt de hoeveelheid compost steeds groter, terwijl de vraag nog niet zo hard groeit. Een goede verkoopafdeling is dan ook noodzakelijk, constateert de SAVA. Op vijf tot zes plaatsen in het westelijk deel van de provincie Zuid-Holland komen installa ties om bet groenafval te c om- posteren. F.r moet alleen nog worden besloten welke soort in stallatie wordt gebouwd. Het bestuur van de SAVA geeft de voorkeur aan het systeem dat de VAM nu al heeft. Alle onder zochte composteringssystemen werken goed, maar die van de VAM, is een van de goedkoop ste. De kosten van afvalverwer king rijzen toch al de pan uit en daarom hecht de SAVA sterk aan prijsverschillen. Nu gaat nog alle groenafval naar Wijster. Het contract met deze afvalgigant loopt echter in mei 1993 af. Dan moet de pro vincie voor taai eigen altad een oplossing zoeken. De VAM wil nog wel een klein deel VOMV* ken op voorwaarde dat het bc drijf uit Wijster betrokken wordt bij de composteringsinslallaties- in het SAVA-gebied. De komende tijd moet worden bekeken op welke manier lus sen VAM en SAVA zou kunnen worden samengewerkt. Volgens de officier van justitie heeft de registratie van de mesthuishouding ech ter een duidelijke reden. „Dat is om de zaak in de hand te houden. En wanneer instanties zich wezenloos moeten ren nen om informatie binnen te krijgen is het eind zoek." Politierechter Verheij nam in zijn vonnis ook mee dat de Ha zerswoudenaar al eens in de fout was ge gaan. Ook voor het jaar 1991 was de man weer in de fout gegaan met het formu lier. In plaats van voor 1 februari had hij zijn spullen op 6 februari op de bus ge daan. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19