Hm Plannen VS voor aanval op Baghdad Buitenland Koning Boudewijn ondergaat hartoperatie Israël wijzigt kieswet: in 1996 gekozen premier EG wil prijzen van landbouw bevriezen 'Plan om land uit evenwicht te brengen' Islamitische Jihad eist aanslag Buenos Aires op Betoging in Parijs loopt uit op rel Wachten op hulp Oekraïne hervat overdracht kernwapens Oorlog voor Osijek realiteit van alledag Protest Amnesty tegen executies Joegoslavië DONDERDAG 19 MAART 1992 7 Agtnce France Pre«e e A^e-tur CPD Gemeemchappe* Doden bij aardverschuiving Brazilië belo HORizoNTEZeker 37 mensen zijn gedood en 80 gewond ge raakt bij een aardverschuiving in een krottenwijk van de Noord- braziliaanse stad Belo Horizonte. Zo'n 100 woningen werden be dolven door modder en aarde dat van hellingen gleed. Roemeen door Duitsers doodgeslagen rostock Tijdens een „strafexpeditie" tegen asielzoekers heb ben Duitse jongeren afgelopen weekeinde een 18-jarige Roe meen doodgeslagen. Dat heeft de politie gisteren bekendge maakt. In verband met de moord zijn drie Duitsers in staat van beschuldiging gesteld. Rusland verdubbelt minimumloon moskou Rusland wil het minimumloon verdubbelen. Tegen over het parlement verklaarde vice-premier Sjokjin gisteren dat het minimumloon de volgende maand zal worden verhoogd tot 750 roebel ongeveer 15 gulden volgens de officiële wissel koers. Het huidige minimumloon bedraagt 342 roebel. Madame Claude terug in het leven parus Madame Claude, die in de jaren '60 en '70 vermaardheid verwierf met de meest exclusieve call-girlservice in Frankrijk, zou terug in het leven zijn. Ze werd deze week gearresteerd op verdenking van het opnieuw op poten zetten van een escortser vice. Prostitutie op zich is legaal in Frankrijk; de wet staat echter niet toe dat derden daaraan geld verdienen. Georgiërs in oktober naar stembus moskou De voormalige Sovjetrepubliek Georgië houdt in okto ber parlementsverkiezingen. Dat heeft de politieke leiding van het land, de Staatsraad, gisteren besloten. De Staatsraad, sinds kort onder leiding van oud-Sovjetminister van buitenlandse za ken Sjevardnadze, heeft de macht in Georgië overgenomen na dat opstandelingen president Gamsachoerdia verdreven. Cicciolina kiest voor gezin munchen» De Italiaanse Ilona Staller, beter bekend onder haar artiestennaam Cicciolina, heeft besloten de pomo en de politiek vaarwel te zeggen. Zij kiest nu definitief voor haar gezinnetje. De 40-jarige Cicciolina is twee maanden zwanger en heeft zich weer verzoend met haar echtgenoot, de Amerikaanse kunstenaar Jeff Koons. brussel. peter de vries correspondent De Belgische koning Boudewijn heeft gisteren in Parijs een spoedoperatie aan zijn hart on dergaan. Het 61-jarige staats hoofd lijdt aan de ziekte van Barlow, waarvan verkalking het belangrijkste gevolg is. De ko ning werd twee dagen geleden in een Brussels ziekenhuis op genomen wegens ademnood. De operatie is volgens het Ko ninklijk Huis volledig JERUZALEM. AP-DPA-AI Israëliërs zullen vanaf 1996 zelf een premier kiezen volgens een nieuwe kieswet die het parle ment gisteren heeft aangeno men. De wet werd met 55 tegen 32 stemmen aangenomen. Voorstemmers waren de leden van de linkse oppositie, een ex treem-rechtse partij en „overlo pers" uit het Likud-blok van premier Shamir. De premier heeft eerder dit jaar gewaar schuwd dat directe verkiezing van de premier zal ontaarden in een populariteitswedstrijd. Tot 1996 blijft het huidige systeem van kracht waarbij de leider van de grootste fractie in het parle ment automatisch regeringslei der wordt. Met de wijziging van het kies- BUENOS AIRES/BAYRUT AP-Rtr-UPI-AFP De pro-lraanse fundamentali- sche groepering Islamitische Ji had (Heilige Oorlog) heeft giste ren de verantwoordelijkheid op geëist voor de bomaanslag op de Israëlische ambassade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Bij de aanslag zijn ten minste 20 mensen omgekomen en 252 gewond geraakt. Ge vreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen omdat onder'het puin nog slachtoffers liggen. De Islamitische Jihad liet in een verklaring aan een westers persbureau in de Libanese hoofdstad Bayrut weten door te zullen gaan met dit soort aan slagen totdat de joodse staat is vernietigd. De beweging zei de aanslag in Buenos Aires te heb ben gepleegd als vergelding voor de dood van de shi'itische geestelijk leider sjeik Abbas Musawi, die samen met zijn vrouw en één van zijn kinderen op 16 februari bij een Israëli sche luchtaanval in het zuiden van Libanon omkwam. Musawi was de leider van Hezbollah, de overkoepelende orgariisatie van diverse pro-lraanse groeperin gen, waaronder de Islamitische lihad. brussel. Een ingestorte brug r de Schelde bij het Belgische Melle heeft gisteren het leven gekost aan een vrachtwagen chauffeur. Het slachtoffer slaagde vervolgens in brand. De oorzaak opknapbeurt er niet in zijn oplegger tijdig tot van de instorting is nog niet be- stilstand te brengen en stortte in kend. De brug die in 1956 werd de Schelde. De combinatie vloog voltooid, kreeg vorig jaar nog een Boudewijn hoeft maar twee tot drie dagen onder permanent toezicht te blijven. Daarna volgt een herstelperiode van enkele weken. Een voorgenomen be zoek aan Zweden eind deze maand is al afgezegd. De snelle ingreep heeft in Bel gië de speculaties over de ge zondheidstoestand van de ko ning opnieuw aangewakkerd. Boudewijn werd vorig jaar au gustus aan prostaatkanker ge opereerd. brussel» hans de bruun correspondent De landbouwprijzen voor het komende produktiejaar (1992- '93) veranderen niet. De melkquota blijven gelijk en de graanboeren moeten net als dit produktiejaar 11 procent aan extra heffingen betalen. Door dat de inflatie niet wordt ge compenseerd, betekent dit dat alle boeren er op achteruit gaan. EG-landbouwcommissaris MacSharry kwam gisteren met zijn voorstellen om alle land bouwprijzen te bevriezen. Hij wil daarmee een lastig debat over de prijzen vermijden. De EG-landbouwministers kunnen daardoor al hun aandacht rich ten op de voorstellen voor her vorming van het EG-landbouw- beleid. Dat debat verloopt uiterst moeizaam, maar de Ierse EG- commissaris zei goede hoop te hebben dat de ministers er de komende maanden uitkomen. De hervorming van het land bouwbeleid waarbij drastisch zal worden gesneden in de sub sidies aan de boeren moet op 1 januari 1993 zijn beslag krij gen, zo stelde MacSharry. Hoewel de laatste bijeenkom sten van de landbouwministers moeizaam verliepen, meent de Ier dat er vaart zit in de onder handelingen. Hij noemde alleen de graansector en het rundvlees nog grote problemen, maar ver wacht dat de ministers daar op hun vergadering van 31 maart wel uit zullen komen. Italiaanse regering slaat alarm rome eelco v correspondent In Italië is gisteren grote onrust ■ontstaan nadat bekend werd dat de minister van binnen landse zaken de politie heeft in gelicht over het bestaan van een plan dat tot doel heeft het de mocratische systeem te ont wrichten. De politie heeft op dracht gekregen de bescher ming van politici en overheids gebouwen te intensiveren. Volgens de verklaring van het ministerie zouden vooral leden van de regeringspartijen DC (christen-democraten) en PSI (socialisten) en van de voorma lige communistische partij PDS gevaar lopen. Ook wordt ge- stelsel hopen de parlementari ërs de politieke koehandel te voorkomen die Israëlische kabi netsformaties vaak kenmerken. Vooral kleine partijen vragen in de regel een hoge prijs voor hun deelname aan de regering, om dat zij weten dat zonder hen de regering niet over een meerder heid in het parlement kan be schikken. De nieuwe wet beperkt het kabinet tot 18 ministers en 6 onderministers en maakt daar mee een einde aan de praktijk om het aantal ministers uit te breiden al naar gelang zich meer coalitiepartners aandie nen. Volgens het nieuwe sys teem moeten de kiezers twee stemmen uitbrengen een op een partij en een voor een pre- In de verklaring werd gezegd dat de aanslag was uitgevoerd door een eenkoppig zelfmoord commando. De dader werd geï dentificeerd als Abu Yasser, een Argentijn die zich tot de islam heeft bekeerd. De aanslag is gepleegd met behulp van een 100 kilo zware autobom, zo maakte de Argen tijnse minister van binnenland se zaken lose Luiz Manzano gis teren bekend. Door de kracht van de explosie veranderde het vier verdiepingen tellende am bassadegebouw in een klap tot een gigantische puinhoop. Aan grenzende gebouwen zijn zo zwaar beschadigd dat ze ver moedelijk moeten worden ge sloopt. De Amerikaanse president George Bush heeft Israël en Ar gentinië laten weten dat de VS bereid zijn te helpen degenen die verantwoordelijk zijn voor de aanslag te straffen. Volgens het persbureau Noti- cias Argentinas hebben de Ar gentijnse autoriteiten onmid dellijk na de aanslag extra vei ligheidsmaatregelen getroffen en is de bewaking op snelwe gen, luchthavens en bij grens posten opgevoerd. parus Een verkiezingsbijeen komst van het extreem-rechtse Front National (FN) heeft gister avond in Parijs tot ernstige onge regeldheden geleid. Door toedoen van enkele honderden trotzkistische jongeren ontaardde een vreedzame betoging in een treffen met de oproerpolitie. Di verse linkse organisaties hadden opgeroepen tot een demonstratie tegen de bijeenkomst van het FN, de laatste voor de regionale verkiezingen van zondag. De be toging verliep zonder incidenten totdat een groep demonstranten koers zette naar het muziekcen trum Le Zenith, waar het FN bij een was. Toen de oproerpolitie hen de doorgang belette, gooi- 'ïwmsm den de betogers auto's onderste boven en staken tientallen vuil nisbakken in brand. Achtervolgd door de oproerpolitie voegden de relschoppers zich weer bij de grote demonstratie. Daar kwam het opnieuw tot een treffen na dat jongeren de politie met fles sen en stenen bekogelden FOTO» Af P Egypte en Syrië tegen nieuw optreden De Amerikaanse regering heeft plannen klaar liggen om bombardementen op Irak uit te voeren als dat land blijft weigeren mee te werken aan de ontmanteling van zijn militaire installaties. Dat hebben Amerikaanse functiona rissen gisteravond gezegd. De bombardementen zouden met name worden uitgevoerd op fabrieken die wapens maken. Behalve bommen liggen sproken van een mogelijke ont voering van de in juli te kiezen opvolger van president Cossiga. Speculatie over het bestaan van een strategie die tot doel heeft het land te ontwrichten en rijp te maken voor een dictato riaal regime, was al geruime tijd gaande. Politici en krantenre dacties ontvingen geregeld dreigbrieven van geheimzinnige organisaties als de 'Falange Ar- mata'. Ook is bij diverse politici en vorige week zelfs de Senaat ingebroken. De discussie nam sterk toe nadat in België een lid van de socialistische partij en vorige week in de stad Castel- lammare een PDS-raadslid en in Palermo de leider van de christendemocratische partij op Sicilië werden vermoord. Vooral deze laatste moord heeft veel emoties los gemaakt. De Europarltmentariër Salvo Lima, was de vertrouwensman van premier Andreotti op Sicilië en werd beschouwd als een be langrijke trait-d'union tussen de nationale politiek en de maffia. De verdenking van de moord ging net als in het geval van het raadslid van de PDS uit naar de maffia, maar Andreotti suggereerde dat er een politiek motief kon zijn. 'Pinochet niet welkom in Ecuador' Generaal Pinochet is „niet wel kom" in Ecuador. Dat heeft pre sident Rodrigo Borja van Ecua dor gisteren gezegd nadat de vroegere Chileense militaire heerser onverwachts voor een privé-bezoek met een vliegtuig van de Chileense luchtmacht in zijn land was gearriveerd. Volgens een verklaring van Borja had Pinochet niet tevoren over zijn komst overlegd. „Ik heb generaal Pinochet via de geëigende kanalen laten weten dat nij niet welkom is in Ecua dor", aldus Borja. washington gpd-a De Irakezen hebben weliswaar hun medewerking toegezegd aan de speciale VN-commissie die toezicht houdt op de ont manteling van de Iraakse mili taire installaties, maar zij willen een aantal militaire industriële projecten ombouwen voor ci viele produktie. De Iraakse vice- premier Tariq Aziz heeft daar vorige week voor de VN-Veilig heidsraad tevergeefs voor ge pleit. De Veiligheidsraad heeft Irak bevolen onverkort mee te wer ken aan de uitvoering van de •resoluties die de vernietiging van de zware wapens en de ont manteling van de militaire in dustrie voorschrijven, al heeft de raad geen ultimatum gesteld wanneer die operatie moet zijn voltooid. De Egyptische president Mu barak en de Syrische president Assad hebben gisteren duidelijk gemaakt dat zfj op dit moment geen nieuw militair optreden tegen Irak wensen. Volgens bei de Arabische leiders is er aan Iraakse zijde sprake van serieu ze inspanningen om de VN- resoluties na te leven. Washington nog enkele andere plannen klaar voor het geval Irak blijft weigeren. De bankte goeden in Airierika en andere geallieerde landen die na de in vasie van Kuwayt zijn bevroren, zouden in beslag kunnen wor den genomen. Verder zou de VN meer inspecties kunnen uit voeren om te verzekeren dat Irak de mensenrechten respec teert. Ook zou het Irak kunnen worden verboden met helikop ters te vliegen. Het mag nu geen helikopters inzetten ten zuiden van de 36ste breedtegraad, bo ven Kurdisch gebied Dat ver bod zou kunnen worden uitge breid tot de 34ste of 35ste breedtegraad. De onthullingen over mogelij ke bombardementen op militai re installaties hebben te maken met een reis dit weekeinde van een VN-team dat toezicht houdt op de vernietiging van installa ties voor Scud-raketten. De Amerikanen zijn van plan Irak vantevoren in te lichten in geval zij tot bombardementen over gaan. Dat stelt de Irakezen in staat de burgerbevolking te eva cueren. dhun1a palang Myanmarese vluchtelingen wachten In een kamp aan de grens tussen Bangladesh en Myanmar op hulp. Meer dan 160.000 Myanmarese moslims zijn door regeringstroepen uit hun dorpen verdreven en de grens over gevlucht foto afp MOSKOU Rtr-AFP-DPA Oekraïne komt terug van zijn voornemen de overdracht van tactische kernwapens aan Rus land tijdelijk te staken. Dat heeft de Russische president Jeltsin gisteren bekendgemaakt. Jeltsin meldde dat de Oek- raïnse president Kravtsjoek hem telefonisch op de hoogte heeft gesteld van de beslissing om de kernwapens volgens het oor spronkelijke schema, voor l juli, aan Rusland over te dragen. Daarmee is de lucht geklaard voor de top van leiders van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) due morgen in Kiev wordt gehouden. Ook de Navo meldde de ont vangst van een brief van de ldtrikne mmistrr van buiten laodse zaken Zlenko, waarin Kiev de overdracht van alle tac tische kernwapens vóór 1 juli bevestigt. Kravtsioek liet vorige week weten dal OeknAie de over dracht van tactische kernwa pens tijdelijk opschortte omdat er onvoldoende garantie was dat de wapens werkelijk zouden worden vernietigd. De stap ver hoogde de bestaande onrust over de toekomst van de kern wapens van de voormalige Sov jetunie en over de rivaliteiten tuvsen de republieken van het GOS. osuek steve crawshaw the independent Wanneer het geweervuur begint ge woonlijk aan het eind van de middag, waar na het soms de hele nacht doorgaat schenkt niemand daar veel aandacht aan. Kinderen spelen, jonge stelletjes lopen ge armd, oude mensen zitten te praten. Het is twee maanden geleden dat de Joegoslavi sche wapenstilstand werd getekend. Maar, in de halfverwoeste stad Osijek is de oorlog de werkelijkheid van alledag. Osijek, de voormalige regionale hoofd stad, is nu een reepje Kroatisch grondge bied, aan drie kanten omgeven door Ser viërs. De frontlinie loopt langs de zuidelijke, oostelijke en noordelijke rand van de stad. Slechts twee wegen naar het westen zijn open gebleven. Het is onmogelijk om direct vanuit Kroatië door de Servische gebieden te reizen, of zelfs om te telefoneren. Sinds 3 januari is er officieel een wapen stilstand van kracht. In werkelijkheid ligt de stad dagelijks onder spervuur soms met dodelijke gevolgen. Bijna dagelijks komen een of twee mensen ergens in de regio om het leven. Het belangrijkste ziekenhuis in Osijek waar de patiënten vanwege het ri sico in de kelder worden verpleegd ligt regelmatig onder vuur. Het leger heeft Osijek niet kunnen inne men. Vanwege het gedeeltelijke staakt-het- vuren is de stad niet met de grond gelijk ge maakt, zoals Vukovar, 25 kilometer naar het zuiden. Maar bijna elk gebouw is bescha digd door mortier- en artillerievuur. Wanneer de komende dagen het belang rijkste onderdeel van de VN-vredestroepen in het gebied rond Osijek arriveert, zullen er waarschijnlijk minder doden vallen. Maar Osijek en de omliggende gebieden hebben de afgelopen tijd zoveel te lijden gehad van de Serviërs en het federale leger, dat er nog veel ruimte is voor verbittering en wraak. Een leus op de muur aan het belangrijkste plein luidt: „Servië moet sterven." Tot de oorlog in Kroatië begon, was een op de vijf inwoners van de stad Servisch. Nu zijn er bijna geen Serviërs meer. De vooruitzichten voor een verzoening zijn somber. De Serviërs staan erop dat de bezette gebieden rond Osijek bij Servic blij ven horen. De Kroaten zeggen dat de verlo ren gebieden moeten worden teruggegeven aan Kroatië. Stjepan, een automonteur, zegt dat hij zal vechten om te zorgen dat de door Servië bezette gebieden deel worden van een onafhankelijk Kroatië. En Branko, een leraar „De mensen willen wraak." VERTAUNG •LUUTJE NIEMANTSVERDRIET nenvcM op ie ruimen Amnesty International zegt zich ook zorgen te maken over het verdwijnen van Serviërs in Kroatië en over berichten dat alle partijen in de Joegoslavi sche burgeroorlog zich schuldig maken aan martelen. Bijna de helft van het Amnes ty-rapport is gewijd aan mis handeling van gevangenen. Voormalige gedetineerden van drie kampen in Servië bevestig den eerdere persberichten dat in die kampen gevangenen wer den geslagen, verwaarloosd en onvoldoende gevoed. Sommige gevangenen zouden hierdoor zijn overleden. In Kroatië wer den volgens gegevens van Am nesty gevangenen zwaar mis handeld in Zadar, Ciospic en Kc- restinec Amnesty International heeft dc strijdende partijen in Joegosla vië opgeroepen een einde te maken aan „massa-executies" van ongewapende burgers en krijgsgevangenen. In een rap port dat vandaag wordt gepu bliceerd richt de mensenrech tenorganisatie zich tot de fede rale autoriteiten in Belgrado, dc Serviërs en de Kroaten Volgens Amnesty hebben vooral Servische strijdgroepen, die opereren in „het kielzog van het JoegoaUvtsche leger", ddi schuldig gemaakt aan slacht partijen onder Kroatische bur gers. Het rapport maakt onder meer melding van dc dood van 17 Kroatische gevangenen die werden gedwongen een mij-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7