Fiat komt met 'n nieuwe WIR-premie. uitkering 10 procent Dales moet terug naar kabinet 'De Maas is een gezamenlijk goed' Witte fraude Binnenland 'Plan vaarbelasting slaat de plank mis' Ter Beek gaat snel weiger-yup aanpakken Olij vraagt om vergeving Fiat financiert uw nieuwe bestelwagen tegen 0% rente. IJssellandziekenhuis draait de eerste zondagsdienst DONDERDAG 19 MAART 1992 3 gpo on**mchapjx*|fct pe»v*c«nt Aardgas goed voor 40 miljard extra den haag Minister Andriessen van economische zaken ver wacht vanaf 1995 ruim 2,5 miljard gulden extra uit de verkoop van aardgas. Van de in totaal 40 miljard gulden extra tot 2010 blijft na aftrek van winst voor de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) en vennootschapsbelasting nog 25 miljard gul den over. Andriessen wil dat geld gebruiken voor de financiering van de hoge-snelheidstrein naar Parijs en de Betuwespoorlijn (van Rotterdam naar Duitsland) en eventuele andere projecten, zo heeft hij gisteren gezegd. Hakenkruizen op joods monument heerlen Het Nationaal-socialistisch Volksfront heeft gisteren de vernielingen opgeëist in de nacht van maandag op dinsdag op het joods kerkhof in Beek en het bekladden van het joods monu ment in die plaats. Op het monument zijn met verf negen ha kenkruizen aangebracht. Op het kerkhof werden drie graven ge heel vernield en werden op acht andere hakenkruizen geschil derd. De actiegroep, die verder niet bekend is bij de politie, heeft meer aanslagen aangekondigd. Stadsziekenhuis wil samenwerking kampen Het in opspraak geraakte Kamper Stadsziekenhuis en het ziekenhuis De Weezenlanden in Zwolle hebben gisteren een stuurgroep ingesteld die zes weken de tijd krijgt om na te gaan hoe beide instellingen samen de patiëntenzorg in Kampen naar een hoger niveau kunnen krikken. Het ziekenhuis voldoet daar- mee aan een van de eisen die staatssecretaris Simons van volks gezondheid heeft gesteld. Vrijdag werden al drie slecht functio nerende specialisten geschorst. Regeringsvliegtuig vloog 448 uur den haag Het vliegtuig van de regering, de PBX, heeft vorig jaar in totaal 448 uur gevlogen voor ministeries, het Koninklijk Huis, de Nederlandsche Bank en de Hoge Raad. Alles bij elkaar kostte dat 4,4 miljoen gulden, bijna 10.000 gulden per uur. De konink lijke familie vloog 92 uur. Burgemeesters werken samen bij schoonmaken rivier Kamer eist snel opheldering van Ter Veld Het plan voor een pleziervaar tuigenbelasting heeft geen wetsgrond, vergt enorm veel mankracht en is uiterst fraude gevoelig. Aldus kraakt de Leidse hoogleraar belastingrecht Grap- perhaus het wetsvoorstel daar over in het weekblad Fiscaal Recht. Grapperhaus loopt met zijn oordeel vooruit op dat van de Raad van State, dat nog over het wetsvoorstel moet adviseren. Hij vindt het onjuist ndat louter het bezit van een pleziervaar tuig aanleiding is voor de belas ting, terwijl wordt gepreten deerd dat het gaat om een be lasting op de schade die het va ren toebrengt aan het milieu. Erger is volgens hem dat het alleen om pleziervaart gaat, ter wijl de vrijgestelde beroepsvaart volgens een onderzoek van de Utrechtse universiteit 90 pro cent van de vervuiling van de binnenwateren veroorzaakt. Bovendien is de uitvoering ui terst gecompliceerd. Een zeil bootje van minder dan 4,5 me ter lengte is van de belasting vrijgesteld. Maar zodra het bootje aangedreven door een geleend buitenboordmotortje naar de win terberging gaat, is de eigenaar plotseling belas tingplichtig. De politie vreest dat de regeling zeer fraudege voelig zal blijken. De vaarbelasting staat ook nog op gespannen voet met de Akte van Mannheim (1816), die vrije vaart op de Rijn en aan grenzende wateren garandeert. Nederlandse burgemeesters schoten gisteren in Grave een hoogwaterkanon af om Den Haag en Brussel wak ker te schudden. Daarna veitrokken ze naar Wallonië om met hun Belgische collega's alvast een overeen komst af te sluiten. foro anp Het door de havenstad Antwer pen zo vurig verlangde uitdie pen van de Westerschelde is in onderhandelingen tussen Ne derland en België niet langer gekoppeld aan het schoner ma ken van de Maas in Wallonië. Bovendien streeft Nederland niet langer naar een Maasver drag met alleen België, maar wil ons land daarbij ook Frankrijk betrekken. Directeur Oskam van het Wa- terwinningbedrijf Brabantse Biesbosch zei dat gisteren bij het begin van de actie van de Vereniging van Nederlandse Ri viergemeenten om samen met Belgische gemeenten te werken aan een schonere Maas. De ac tie werd in Grave ingeluid met het afschieten van de kanonnen waarmee de boeren vroeger werden gewaarschuwd voor hoog water. Oskam heeft de laatste weken de indruk gekregen dat in Wal lonië „het besef groeiende is dat de Maas een gezamenlijk goed is". De aankondiging van de Waalse milieuminister dat er nog dit jaar meetstations ko men, toont volgens hem aan dat „de Walen de overtuiging hebben dat er iets moet gebeu- Volgens de directeur van het waterwinningbedrijf, dat on langs nog wekenlang het inne men van Maaswater moest sta ken wegens verontreiniging af komstig uit België, ligt de oor sprong van de vervuiling „niet altijd, maar wel vaak" in Wallo nië. De Brabantse milieugedepu teerde Welschen vindt dat be drijven moeten investeren in schone technologie. Partners lo pen nu nog „gillend van koud watervrees' weg van de onder handelingstafel, omdat zij bang zijn voor investeringen, aldus Welschen. Hij noemde die angst onterecht „In de afgelopen twintig jaar is gebleken dat die er geen nadelige gevolgen zijn. Bedrijven die in milieu investe ren, zullen zien dat die investe ringen lonen", aldus de gedepu teerde. 4 haag gpd Tien tot vijftien procent van de uitkeringstrekkers heeft naast de uitkering officieel, maar waarschijnlijk ten on rechte, nog een andere uitkering of een inkomen. Nader onderzoek moet nog uitwijzen of er inderdaad sprake is van fraude, zo heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren gezegd. miljoen gulden aan uitkeringen teruggevorderd. In Amsterdam worden nog 15.000 dossiers doorgelicht. Het kabinet heeft besloten de uitwisseling van gegevens uit diverse computerbestanden mogelijk te maken. Zo moet be ter gecontroleerd worden of ie mand bijvoorbeeld recht heeft op een uitkering, studiefinan ciering of gefinancierde rechts hulp. Ook kan nagegaan wor den of iemand illegaal in Neder land is. Het zal illegalen onmo gelijk worden gemaakt gege vens uit een bevolkingsadmini stratie te krijgen waardoor het lijkt alsof zij hier legaal zijn. Door de nieuwe opzet kan fraude beter voorkomen wor den, aldus minister Hirsch Bal- lin van justitie gisteren in de Ka mer, al zal de strijd tegen de fraude nooit gewonnen worden. „Fraudeloos worden we nooit", zei hij. Tussen de 20 en 30 procent van de uitkeringsgerechtigden heeft nog een tweede uitkering of in komen. zo is gebleken uit het naast elkaar leggen van uitke- rings- en belastinggegevens over de jaren 1988 en 1989. In ongeveer de helft van de geval len is niets aan de hand. aldus Ter Vejd gisteren, de andere helft moet worden nageplozen. Maandag zei ze nog dat er in hoogstens 5 procent van de ge vallen sprake is van 'witte frau de'. Dat cijfer wilde ze gisteren niet herhalen. De Kamer nam geen genoe gen met haar uitlatingen en eis te dat ze binnen enkele weken met precieze getallen komt. Ze zou daarbij met name gebruik moeten maken van gegevens uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De sociale diensten daar hebben vorig jaar voor 84 den haag-leiden gpd gezien zijn leeftijd en slechte gezondheid. De kwestie werd vorige week weer actueel toen de Argentijn se minister van buitenlandse zaken zich bereid verklaarde Olij en de eveneens Argentijn geworden Abraham Kipp uit te leveren. Het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken onderzoekt hoe serieus die uit latingen zijn. Een eerder ver zoek van Nederland om uitleve ring liep op niets uit. den haag gpd-a De in Argentinië wonende oor logsmisdadiger Jan Olij heeft gisteravond voor de KRO-televi- sie vergiffenis gevraagd aan de nabestaanden van degenen die door zijn toedoen in concentra tiekampen zijn omgekomen. Olij werd voor zijn huis in Buenos Aires geïnterviewd. Zijn echtgenote Rosita vroeg „het fantastische Nederlandse volk", Justitie en koningin Beatrix om amnestie voor de 71-jarige Olij De ambtenarenbonden hebben gisteren minister Dales van binnenlandse zaken te^ ruggestuurd naar het kabinet voor meer geld. We willen niet alleen maar praten over een inleveroperatie, aldus FNV-onderhan- delaar Vrins na afloop. De bonden willen dat de ambtenaren er dit jaar minstens zo veel op vooruit gaan als werknemers in het bedrijfsleven, rond de 4,5 procent. De mi nister kon niet meer bieden dan 3 procent. De ambtenarenbonden vinden dat Dales met een 'volstrekt negatief pakket' de on derhandelingen is ingegaan. Het kabinet houdt vast aan een loonstijging van 3 pro cent, minder dan de verwachte inflatie, en wil bij ziekte de lonen niet meer voor 100 procent doorbetalen. Bovendien moet elke ziekmelding ambtenaren een vakantiedag gaan kosten. Het overleg is nu voor onbepaalde tijd ge schorst. „De salarisparagraaf blijkt bijna on wrikbaar vast te liggen", aldus de bonden in een gezamenlijke, door minister Dales voorgelezen verklaring. Achter die uiterlijke pais en vree, waaraan niemand officieel nog iets wilde toevoegen, ligt echter een andere waarheid. „Er is laaiende ruzie", aldus één van de belangrijkste onderhandelaars na af loop. De bonden hebben overigens geduld. Zo lang er geen nieuwe overeenkomst is, blij ven immers de bepalingen van de oude cao van kracht. Alleen voor de vut dreigt enig gevaar. De afspraak dat ambtenaren het werken al met hun 60e voor gezien kunnen houden, geldt slechts tot 1 april. De ambtenarencentrales gaan ervan uit dat de uiteindelijk overeen te komen loon stijging terugwerkende kracht krijgt tot 1 april. Bovendien wordt aan de doorbetaling bij ziekte voorlopig niet getornd. Daarnaast worden er inmiddels in het bedrijfsleven nog meer cao's afgesloten, die waarschijn lijk de bonden extra munitie tegen het kabi net geven. Ondertussen werkt Dales verder aan al meer dan vijf jaar bestaande plannen om ambtenaren in de toekomst ook onder de werknemersverzekeringen (Ziektewet, Werkloosheidswet en wao) te laten vallen. Voor ambtenaren betekent dat in het alge meen een verslechtering van hun positie. Een belemmering voor de invoering van een nieuw systeem is voor de overheid dat de kosten ervan hoog zijn. Minister Ter Beek van defensie gaat het misbruik van de wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst aanpakken. Op zijn minst eenderde van het aantal beroepen op de Wet Gewetens bezwaren is vals, zo schrijft hij aan de Tweede Kamer. Ter Beek wil de zogenoemde 'weiger- yuppies' ontmoedigen door ui terst terughoudend te worden met uitstel van militaire dienst wanneer een dienstplichtige zich als gewetensbezwaarde meldt. De bonafide gewetensbe zwaarden hoeven onder deze maatregel niet te lijden, ver wacht Ter Beek. Weiger-yuppies zijn namelijk makkelijk herken baar. Ze doen meestal op hel al lerlaatste moment een beroep op de wet. werken slecht mee door niet op afspraken te ver schijnen. willen niet in vervan gende dienst en gebruiken overal de maximale termijnen voor. Daardoor kan de procedu re tol 15 maanden gerekt wor den. Na afwijzing starten de weiger-yuppies de procedure doodleuk opnieuw op. Het beroep op de wet Gewe tensbezwaarden is fors gestegen van gemiddeld 3000 per jaar tot 1989 tot naar verwachting 4200 dit jaar. Ongeveer 35 procent van de aanvragen over 1991 is afkomstig van dienstplichtigen die met behulp van commercië le bureaus proberen onder de wapenen uit te blijven. Op korte termijn wil Ter Beek de procedures bekorten van maximaal 15 tot maximaal 5 maanden >p termijn wil de mi nister het onderhoud met de psychiater afschaffen. Dat is een oude wens van de Vereniging Dienstweigeraars en soortgelij ke organisaties. Commerciële bureaus raden hun cliënten aan om het gesprek met de psychia ter te gehruiken als training voor de afkeuringsprocedure. Het lx?ids juristencollectief adverteert regelmatig in dag- en weekbladen met de mededeling voor uitstel van dienstplicht te kunnen zorgen. Dat kost onge veer 3000 gulden. Het bureau ww vmmma ntot wor ami mentaar bereikbaar. De telefo niste weel te melden dat de woordvoerder de hele dag in touw is met klanten Mi IET veel ophef werd hij indertijd afge schaft. Die goeie, ouwe WIR-premie. Menig zorgvuldig doorgerekend toekomstplan behoorde opeens tot de onmogelijkheden. En de grijze haren rezen ondernemend Nederland te berge. Maar Fiat biedt een goed alternatief. Want koopt u nu een nieuwe Fiat bestelwagen, dan bieden wij u een financiering* over 24 maanden tegen niet minder dan 0,0% rente. En dat maakt uw investering meer dan de moeite waard. Of uw voorkeur nu uitgaat naar een compacte Uno of Ttpo Van of een van de 150 basisuitvoenngen van de riante Dncato. De Fiat dealer vertelt u er graag alles over. En als wij u alvast wat voorinformatie mogen geven: deze premie zal op 31 maart worden afgeschaft. anno Eén brok temperament. petitie i Zondagsdienst, een noodklok in de centrale hal, actiebrood jes en crisissoep. Het was giste ren actiedag in het IJsselland ziekenhuis in Capelle aan den IJssel. En, nog opmerkelijker, de eerste grote actie tegen de patstelling rond de nieuwe zorg-ca o was georganiseerd door de directie. Het IJsselland schrijft geschiedenis, conclu deerde regiobestuurder Kra mer van de AbvaKabo. Directeur Höppener met de andere leden van het ac tiecomité naar Den Haag om-de te bieden aan de ka- volksgezond- heid, maar er zijn genoeg me dewerkers achtergebleven om uitleg te geven. „Ja, het is wel vroeg om al actie maar we willen zoveel mogelijk aandacht voor de slechte situa tie in de gezondheidszorg. Het gaat ons veel minder om geld in het loonzakje. De werkdruk is nog altijd te hoog. Ons is van al les beloofd om die werkdruk te verlichten, maar die beloften worden niet ingelost. En als we de staatssecretaris goed begrij pen, is ook de komende tijd weinig verbetering te vernach ten. Hij wil zelfs een greep doen in ons pensioenfonds om ver beteringen te betalen. Dat gaat ook de werkgever aan, dacht de directeur. Die moet tenslotte steeds nee verkopen". Personeelsleden van het IJssellandziekenhuis lopen met maskers voor tijdens de zondagsdienst gisteren. Ellen Moeling. Sija Kreft en Bert Damsma weten genoeg voorbeelden van die hoge werk druk. „In de avonddienst van 's middags kwart voor drie tot 's avonds half twaalf sta je vaak in je eentje voor achttien patiën ten. Als er daar één bij is die ex tra zorg vraagt, heb je de andere zeventien aan het eind van je dienst nauwelijks gezien, je hoopt maar dat het goed met ze gaat Als we op normale sterkte zijn, met z'n tweeën, dan kun je iemands haar eens wassen of een praatje maken met een pa tiënt van wie een been net is geamputeerd." „Kijk. het verbinden van een wond is in vijf minuten ge beurd. maar voor een praatje over hoe hel nu verder moet mri 80*11 pfldënt is solden lijd En die persoonlijke aandacht is van levensbelang voor een snel ler herstel Dat kun je natuurlijk niet met koele cijfers aantonen, dat weten we allemaal hier. En dat frustreert je bij het uitoefenen van je beroep In 1990 legde staatssecretaris Simons in een officiële overeen komst met de vakbonden en werkgeversorganisaties vast dat de lonen van de werknemers in de zorgsector de loonontwikke ling in het bedrijfsleven dienen te volgen. Zowel werkgevers als vakbonden willen de bewinds man aan zijn woord houden. Maar die geeft niet thuis, want het kabinet heeft daarvoor niet pnoeg v ld In het ilsselland hangen aan plakbiljetten die duidelijk ma ken dat Simons wordt 'gezocht' wegens het vervreemden van pensioengeld en het snijden In de begroting. Als straks de cao-onderhan delingen officieel mislopen, voert het Ijsselland opnieuw ac tie. En dan gaat het waarschijn lijk wel ten koste van de patiën ten, zeggen de medewerkers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3