Amsterdam metropool *fil DONDERDAG 19 AAAART 1992 Redactie. 023-150225 JAN VAN DER NAT - FRANS VISSER Vormgeving; RUUD BLOKHUIZEN [_28 Zodra de metrostations in de vroege ochtend opengaan, bezetten de junks de perrons om effe makkelijk te zitten. foto anp Het is 7.45 uur de Geinlijn Onder de reizigers in de Amsterdamse metro bevinden zich de eerste junkies v de Bijlmermeer wordt al gechineest - heroïne gerookt. de dag. In Amsterdam, een metropool en wijken met een dorps karak ter. Enkele jaren geleden nog een stad die te groot was voor servet, maar te klein voor ta fellaken. Maar de hoofdstad van Nederland begint langza merhand meer allure te krij- S;n. Tunnels hebben van het einschalige Amsterdam- Noord en de tuinsteden echte stadsdelen gemaakt. De ring weg is klaar, de metro begint 'ingewerkt' te raken en in de toekomst zal het pretentieuze IJ-oeverproject ongetwijfeld gerealiseerd worden. Maar, een grote stad is inherent aan misdaad en drugs. Voor menig 'nette' burger reden Mokum de rug toe te keren om de verloe dering en de toenemende cri minaliteit te ontlopen. De kri tiek op het tolerante drugsbe leid van het gemeentebestuur neemt met de dag toe, want mede door dat soepele beleid trekken drugsgebruikers uit al le delen van de wereld naar de hoofdstad. Ze vertoeven 's nachts onder bruggen of krui pen onder kartonnen dozen om beschutting te vinden. Zo dra echter de metrostations open gaan, begeven zij zich ondergronds. De overlast is groot en menig Amsterdammer waagt zich in de avonduren niet meer op de openbare weg, laat staan in het openbaar vervoer. Door die toeloop van verslaafden wordt de handel in hard drugs steeds professioneler. Internationale misdaadsyndicaten breiden hun invloed verder uit. Vanuit alle werelddelen wordt het 'spul' naar Amsterdam ge smokkeld. De bendes zijn uit gerust met ultra moderne wa pens en beschikken over de nieuwste computers. Boven dien zijn ze beter opgeleid voor de harde confrontatie dan de doorsnee-'smeris' in Amster dam. Het gevolg is dat de poli tie voor een haast onmogelijke taak komt te staan.Een foto reportage van ANP-foto- grafen Hans Steinmeijer en Marcel Antonisse. De dag is voorbij. De hekken van de metrostations zijn op slot. De ondergrondse bewoners van Am sterdam komen weer - voor de nacht - naar de oppervlakte. Zoals hier bij het Weesperpleinstation. Ze nemen nog een 'portie' drugs en soms een drankje. Dan zoeken ze een onderkomen in een karton nen doos, onder een brug, of als ze geluk hebben bij een hulpin stelling. foto anp De beheerder van de toilet- en wasruimten op het metrostation Waterlooplein verzamelt het afval van zijn klanten. foto Beambten van de GVB-dienst Ondersteunende Taken moeten de kaart- controleurs bijstaan om zwartrijders te pakken. Dagelijks maken 43.750 reizigers gebruik van de metro zonder een geldig plaatsbewijs. Dat be tekent dat 30 tot 35 procent zwart rijdt. foto anp De Gaasper- plaslijn. De pas sagiers gedra gen zich in een metro als in een lift. Men ver mijdt eikaars blik en ze gedra gen zich over het algemeen als makke scha pen. Dagelijks maken ongeveer 54.000 reizigers gebruik van de lijn Centraal Station/Gaas- perplas v.v. fo to anp Een koffiebar met decoratieve tralies op het station Wibautstraat. Met bijna 40 miljoen reizigers per jaar is de metro een succesvol vervoers systeem, maar of de destijds veel geroemde vormgeving zo'n succes is, valt te betwijfelen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28