Herenakkoorden zijn funest voor het milieu Over leven Kraaienruzie Gebruik glasbak 70 procent 'Tijdgebrek groot probleem' Bermbrand verbieden DONDERDAG 19 MAART 1992 22 De boer op (1) leiden/regio Bijna tweederde van de grond in Nederland wordt in beslag genomen door land- en tuinbouw. Een stukje van wat er op de agrarische bedrijven omgaat kunnen we zien, maar heel veel gebeurt 'achter de poort'. De koeien staan op stal en wor den in alle vroegte gemolken, tomaten staan in ae kas en de ro zen groeien evenmin in de vollegrond. Hoewel agrariërs vrijwel nooit 'met de armen over elkaar zitten', is het mogelijk een bedrijfsbezoek af te leggen. De Stichting Pu blic Relations Land- en Tuinbouw organiseert daarvoor 'De boer op'. Boerderijen, tuinderijen en akkerbouwbedrijven leiden bur gers (op afspraak) rond op het bedrijf. Op sommige boerderijen is het zelfs mogelijk langer dan een dag te blijven. Logeren of kamperen kost, in tegenstelling tot een kort bezoek, wel een klein bedrag. De boer op (2) leiden/regio» In deze regio kunnen vier bedrijven worden be zocht. De rundveehouderij van Heemskerk aan de Heereweg in Lisse, het gemengde bedrijf van Verduijn aan de Langeraarse- weg in Ter Aar, de bloembollenkwekerij van Van Rijn aan de Veenenburgerlaan in Hillegom en de melkveehouderij van Ro denburg aan de Oude Adegeesterlaan in Voorschoten. In alle gevallen geldt dat vooraf de komst moet worden gemeld. Voor nadere informatie over het project 'De boer op' kan con tact worden opgenomen met de stichting PR Land- en Tuin bouw (070-3474541). Milieu op de wc Amsterdam Zelfs op de wc wordt je tegenwoordig met het milieu geconfronteerd. Het Zweedse concern Mölnlycke, produ cent van onder meer Edet, heeft samen met de stichting Amster dam, wc-papier op de markt gebracht waarop milieutips staan afgedrukt. 'Houd de stoep vrij van hondenpoep', 'Geen afval op straat gooien' en 'De Noordzee is geen vuilnisbelt'. Interessante lectuur, zo op het kleinste kamertje. Gelukkig heeft het concern niet de blunder begaan de milieutips af te drukken op van dat prachtige, blinkend witte overmatig zachte maar o, zo vervuilende wc-papier. Het papier is wel wit en zacht, doch milieuvriendelijk. I let is wit omdat het voor 70 tot 80 procent wordt gemaakt van papierafval dat van kantoren afkomstig is. Zacht en wit zonder extra chemische middeltjes, zo verklaart Edet. Het papier wordt alleen door Albert Heyn op de markt gebracht. Bollen onder plastic bollenstreek 'De Bollenstreek' roept bij de meesten van ons een beeld op van uitgestrekte velden vol kleurrijke, zachtjes in de wind meewuivende tulpen, narcissen en hyacinten. Rood, geel, blauw en groen: kleur te over. Diezelfde bollenstreek biedt ne- dentendage echter een vreemde aanblik: plastic en nog eens plastic. De zandgrond is niet alleen geschikt voor de teelt van bollen: op dit moment zijn flinke oppervlakten net met worteltjes inge zaaid. Om de opkomst van de plantjes te vervroegen, wordt de g^ond met plastic afgedekt. Liefhebbers van een mooi landschap kunnen dus nog maar beter even wachten met een bezoek aan de Bollenstreek. (FOTO WIM DIJKMAN) Doorstroming biesbqschDe natuurontwikkeling in de Dordste Biesbosch krijgt vanaf dit voorjaar weer meer kansen. Door het afsluiten van het Haringvliet in 1970 verdween de invloed van het getij grotendeels. Daardoor kalfden oevers af, verdwenen riet- en bie zenvelden en slibden geulen en kreken dicht. Daar komt nu ver andering in. Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland heeft beslo ten twee gaten te maken in de zogeheten Dam van Engeland waardoor de Dordste Biesbosch weer enigszins getijdengebied wordt. Dit voorjaar en deze zomer worden de gaten gemaakt. Het plan is een idee van rijkswaterstaat en de vogelbescherming. Tijdens het broedseizoen van de vogels (15 maart-15 juni) wordt niet gewerkt. MONICA WESSELING Milieubeweging bepleit wetgeving in plaats van convenanten Afspraakjes maken over behoud en verbetering van het milieu. Dèt lijkt de grote hobby te zijn van politici en an dere beleidsmakers. De ene afspraak over het milieu is nog niet gemaakt of de volgende staat al weer op stapel. Het verpakkingsconvenant, het beding in de glastuin bouw, het herenakkoord met de kunstmestindustrie en het laatst gesloten convenant met de basismetaal. leiden monica wesseung Telkens weer maken twee par tijen (een er van is de overheid) onderling afspraken over milieuvriendelijke maatregelen in ruil voor vergunningen of an dere voordeeltjes. Betekent de stroom aan convenanten dat het goed gaat met het milieube leid? Doen we echt steeds meer om vervuiling te voorkomen, schone technieken te ontwikke len en verontreiniging op te rui men? De milieubeweging denkt van niet. H. Muilerman, als mede werker van de Zuidhollandse milieufederatie een duidelijke exponent van de milieujongens, is absoluut geen voorstander van convenanten. Knelpunt is en blijft het ontbreken van sancties. „Er worden afspraken gemaakt, maar zodra een van de partijen zich er niet aan houdt, is het jammer, maar he laas", zegt Muilerman. De herenakkoorden zijn veel te vrijblijvend. Het verschijnsel convenanten is niet nieuw. Muilerman signa leert een golfbeweging in het gebruik er van. In de jaren zes tig werden er nogal wat bedin gen gemaakt. Zo spraken Mobil Oil en de gemeente Amsterdam af dat de oliemaatschapij zich ergens mocht vestigen mits maar aan bepaalde voorwaar den werd voldaan. De zeventi ger jaren was het systeem van vergunningen weer gangbaar, maar milieuminister Winsemi- us haalde begin jaren tachtig het herenakkoord weer van stal. Hij maakte afspraken over het gebruik van cadmium in de overbekende gele kratten en over statiegeld bij de petfles. Convenanten. Muilerman en met hem de hele milieube weging is er geen voorstan der van, maar begrijpt wel waarom ze worden afgesloten. Het alternatief voor con venanten is gewoon gebruik maken van vergunningen, die worden afgegeven op voorwaar de dat er (op termijn) milieu maatregelen worden genomen. Waarom werkt de overheid dan niet zo? Muilerman geeft hiervoor twee redenen aan. Een giganti sche industrie als Shell heeft heel veel chemische en juridi sche kennis in huis. De over heid heeft, omdat er gewoon te weinig wordt betaald en mooie carrière-mogelijkheden ook ontbreken, niet zulke topmen sen in huis. „Het ontbreekt dus aan zelfvertrouwen bij de over heid. Ze durven geen harde ver gunningsvoorwaarden te stellen uit angst een eventuele proce dure bij de Raad van State te verliezen." Minstens even be langrijk is volgens de Hillegom- mer het vermeend politiek be lang. „Een politicus die een convenant afsluit staat een dag later in de krant. Dat scoort. Vergunningen werken op de lange termijn beter voor het milieu. De politicus kan daar echter niet op wachten, want dan is hij al weer door een an der opgevolgd." Nederland is een landje van consensus: ruzie trappen en dingen zo nodig voor de. rechter uitvechten ligt niet in de volksaard, meent Muilerman. Conventanten werken niet, daar is de milieuman van over tuigd. Hij noemt het voorbeeld van de glastuinbouw in een deel van het Westland dat met het waterschap Delfland afspraken had gemaakt over lozing van bestrijingsmiddelen en voe dingsstoffen op het oppervlak tewater. „In het jaar dat het convenant gold zijn de lozingen met 20 procent gestegen." Het verpakkingsconvenant, op lan delijke schaal en met de nodige bombarie afgesloten, levert een GEBIOLOGEERD DA's TOCh ECRliik, SCM«ui SEi/ER'rv BEET/E WATf£- KRACttrvWowj uoOR DIE van juuie f HIP\jXho even triest beeld op. De afval berg groeit en groeit. Convenanten zijn, op een heel hoge uitzondering na, ab soluut niet nodig. Er bestaan in Nederland wetten en Muiler man vindt dat die gewoon moe ten worden toegepast. „De wet ten geven regels. Vergunningen mogen alleen worden afgegeven als aan de regels wordt voldaan. Naleving van die regels moet gecontroleerd worden en elke overtreding streng bestraft." Er bestaan in Nederland nu al allerlei wetten die, als ze ten minste strikt worden toegepast, milieuvervuiling een stuk zou den kunnen terugdringen. De hinderwet, de wet verontreini ging oppervlaktewater en de wet op de luchtverontreiniging zijn stuk voor stuk goede wet ten. Convenanten zijn niet nodig, wettelijke regels zijn er voldoen de. Muilerman is er van over tuigd dat het milieu het meest gediend is bij het nu stringent toepassen van het vergunnin genbeleid. „Natuurlijk moet er bij de vergunningvoorwaarden rekening worden gehouden met de economische randvoorwaar den en moet de bedrijven de tijd worden gegund het produk- tieproces aan te passen." Milieuwinst wordt daardoor niet direct behaald. „Als de overheid nu ernst maakt met het vergunningenbeleid, dan kunnen we over twee tot drie jaar oogsten. Dan is er werkelijk milieuwinst en die is blijvend." Zalig zijn de armen van geest. Wat niet weet, wat niet deert. Deze treurige waarheid geldt in toene mende mate voor milieu-experts. Vroeger vervuilden we maar aan, en niemand die er wak ker van lag. Nu kan er geen plastic zakje gefa briceerd worden of er komen tachtig onder zoeksinstituten uit twaalf landen aan te pas om te kijken of er geen normen en richtlijnen worden overschreden. En onder wijl vechten voor de be- drijfspoort de anarchis ten-tegen-vervuiling, de skinheads-voor-schoon- water en de christenen- anti-verzuring een rob bertje om de eer om als eerste de 'gifpijp' voor het afvalwater te mogen afsluiten. Tot voor kort was de strijd voor het milieu een schone zaak, een zaak van ridders met onbevlekt blazoen, Old Shatterhands die met gevaar voor eigen leven het de vervuiler betaald zetten. En er werd goed werk verricht, dat is zeker. Maar het toegenomen milieube wustzijn leidt ook tot meer kennis, en meer kennis leidt soms tot dilemma's. Wat verbeelden wij volgevreten milieubewuste wester lingen ons wel dat we de Afrikaanse olifant willen beschermen ter wijl het ondier de akkers van hongerende mensen verwoest? Waar halen die rijke witte gekken het lef vandaan om foei te zeggen tegen Brazilianen die hun oerwoud omzagen om aan het Westen te ver kopen? Er zijn nog ergere dilemma's. Waterkracht was lang een favoriet als alternatieve energiebron. Panta rhei, nietwaar, alles stropmt, je hoeft maar een schoepenrad in een rivier te zetten en je hebt elek triciteit. Gratis! Schoon! Maar dat blijkt tegen te vallen. Om een constante stroomtoevoer te garanderen moet een stuwmeer wor den aangelegd met als bijkomstigheid dat een rivier ruimschoots buiten z'n oevers treedt. Het landschap verandert. Op grote schaal heeft dat grote gevolgen. In Canada wil men dertien rivieren voor zien van stuwdammen, die allen tezamen zoveel energie gaan op leveren dat het land zelfs elektriciteit kan exporteren. Prachtig, nietwaar? Niet waar. Een paar nadelen. De Cree-indianen die er wonen raken hun leefgebied kwijt, en daarmee hun cultuur. De bo dem bevat veel uiterst giftig kwik, dat door de stuwmeren gaat wor den uitgespoeld, en dus stroomafwaarts een gevaar voor mens en dier is. Bossen verdwijnen en maken plaats voor een toendraland schap (in biologisch opzicht veel armer). De zoet/zout water balans raakt verstoord, met onvoorspelbare, maar vrijwel zeker vervelende gevolgen voor de voedselketen in het Poolgebied. Zullen we maar een inzameling houden om om in Canada tien kerncentrales te bouwen in plaats van die stuwdammen? tekeningen co loerakkerg den haag anp De inzameling van eenmalig glas via de glasbak is in 1991 opnieuw gestegen. De Nederlanders deponeerden vorig jaar ruim 305.000 ton glas in de glasbakken, waarmee ons land zijn positie als een van de koplopers op het gebied van glasrecycling onderstreepte. Het inzamelpercentage steeg van 66 procent in 1990 tot zeventig procent in het afgelopen jaar. Deze prestatie is volgens de Stuurgroep Promotie Glasbak te danken aan de consumenten en aan de inspanningen van de ge meenten, die steeds meer glasbakken plaatsten. Op dit moment staan er in Nederland 16.750 glasbakken. Jubilerende Kleine Aarde: boxtel anp Bewijzen dat het goed mogelijk is om op een ecologisch verant woorde wijze te leven, te eten, te wonen en op het land te wer ken. Dat stond twintig jaar gele den de oprichters van de Kleine Aarde in het Brabantse Boxtel voor ogen. Nu die bewijzen op tafel liggen, richt de Kleine Aar- de zich vooral op educatie. Het komende jubileumjaar staat grotendeels in het teken van de tijd. „Wij willen bereiken dat de mensen meer tijd nemen om milieubewuster bezig te zijn", zegt Jan Juffermans, een van de medewerkers van de Kleine Aarde. Gebrek aan tijd is volgens hem een groot milieu probleem aan het worden. Uit een recent onderzoek on der de donateurs van de Kleine Aarde kwam naar voren dat ruim een derde van de onder vraagden 'gebrek aan tijd' de belangrijkste belemmering vindt om milieuvriendelijker te leven. „Met de auto ben je snel ler ergens dan met de nets. de glasbak staat verder weg dan de vuilnisbak en het klaarmaken van een milieuvriendelijke maaltijd kost meer tijd dan het opentrekken van een blik." IX' Kleine Aarde wil duidelijk maken dat milieuvraagstukken alleen kunnen worden opgelost als de bereidheid bestaat daarin tijd te investeren. „Het gaat om een filosofie. Wie zijn auto weg doet, heeft minder kosten en hoeft dus nog maar vier dagen in de week te werken. Zo ie mand heeft vanzelf meer tijd voor het milieu en verplaatst zich bovendien milieuvriende lijk." Twintig jaar geleden wilde de Kleine Aarde laten zien dat het niet moeilijk is om goed om te gaan met het milieu. „Het was destijds een echt experimen teer-centrum". zegt Juffermans. „Biologisch tuinieren was nog niet eens toe aan het stadium van de kinderschoenen. In Box tel werd er een begin mee ge maakt. De eerste Nederlandse windmolen en de eerste zonne collector stonden in onze tuin." Inmiddels is er veel veran derd. „Ook het bedrijfsleven heeft veel ideeën van de Kleine Aarde opgepikt. Onze strategie heeft gewerkt. De Kleine Aarde is begonnen met het aanbieden van alternatieven. Pas daarna zijn we ons met de politieke dis cussie gaan bezighouden", al dus Juffermans. Het Milieu-educatie- en Voorlichtingscentrum zoekt nu zelf die politieke discussie op. Onder meer om duidelijk te maken dat biologisch gekweek te gewassen op een oneerlijke manier concurrentie ondervin den van produkten die op een traditionele, milieu-onvriende lijke manier zijn geteeld. De lGeine Aarde heeft ver schillende keren op de rand van de afgrond gestaan. Aan het eind van de jaren zeventig ston den er zoveel mensen op de loonlijst dat een faillissement welhaast onvermijdelijk leek. De problemen werden opgelost doordat enkele medewerkers zich vrijwillig terugtrokken. In de eerste helft van de jaren tachtig pakten zich opnieuw donkere wolken samen. De be langstelling voor het milieu was sterk teruggelopen en dat had negatieve gevolgen voor de sub sidiëring. Het keerpunt k\ am in 1986. „De belangstelling voor het milieu is vanaf dat jaar weer toegenomen. Nu kunnen we ooszelf voor 70 procent finan cieel bedruipen. De rest komt van subsidies", aldus directeur Piet Hein Scheltens. Dit jaar wil de Kleine Aarde beginnen met de bouw van een nieuw bezoekerscentrum. Scheltens denkt dat het geen probleem zal opleveren om de benodigde 1,5 milioen gulden bijelkaar te sprokkelen. den haag Het stichten van branden in bermen, op dijken en oevers om plantengroei te verwijderen, moet worden ver boden. Dit stelt de Vlinder stichting in een folder die ze aan gemeenten en waterschap pen heeft gestuurd. Het af branden wordt gezien als een goedkope en gemakkelijke ma nier om overtollige planten te verwijderen. Volgens de stichting overle ven de meeste dieren die zich tussen en in de planten ophou den de branden niet Met na me voor dagvlinders zijn bran den funest De eieren, rupsen en poppen van deze vlinders brengen de winter vaak door in bennen, perceelranden en ruig tes. De dagvlinderstand heeft volgens de Vlinderstichting met een sterke achteruitgang te kampen. Aan het begin van deze eeuw kwamen er nog 75 soorten voor. Hiervan zijn er vijftien uit ons land verdwenen en worden nog eens twintig met uitsterven bedreigd. FOTO WIM DIJKMAN Wi.UNMT £d(N: WARÉN Üi HI6A Tom cCZST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22