Meer plaatsen opvang in kinderdagverblijf Regio Leiden Kermis blijft toch op Laan van Ouderzorg Marktkooplui willen geen huur meer betalen Monumentale grafstenen in verval Geluidsscherm Morsebelpolder niet te vermijden Te grote vlonder in de Spriet moet verdwijnen DONDERDAG 19 MAART 1992 21 l'esertm buitink Autodiefstal in Leiderdorp leiderdorp» Aan de Brittenburg in Leiderdorp is midden in de nacht een zwarte personenauto gestolen. De auto stond voor het huis van de eigenaar geparkeerd. Aan de Brederode is dezelfde nacht een andere auto opengebroken, maar de inbrekers lieten dit voertuig staan. Wereldkampioen feliciteren zoeterwoude» Op 21 maart tussen 16.00 en 17.30 uur kunnen mensen de Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof de hand schud den. Op 2 februari werd Jeroen Straathof wereldkampioen schaatsen bij de junioren in Warschau. Mensen kunnen hem persoonlijk feliciteren met zijn overwinning in 'Don Bosco' aan de Zuidbuurtseweg 58 in Zoeterwoude-Dorp. leiderdorp l1esbeth buitink Ondanks de klachten van om wonenden wordt de Leider- dorpse kermis dit jaar toch op de Laan van Ouderzorg gehou den. Burgemeester en wethou ders hebben de klachten over ernstige overlast niet-ontvanke- lijk verklaard. Daarmee is het advies van de commissie be roep- en bezwaarschriften om de kermis weer bij het sport- en recreatiecentrum De Does te houden, genegeerd. De klach ten zijn niet-ontvankelijk, om dat de bewoners van de Merel straat en de Roodborststraat al leen kunnen reageren op een verleende vergunning. De kermis wordt jaarlijks rond koninginnedag gehouden, dit jaar van 24 tot 30 april. De buurt klaagde over geluidsover last, kratten bier die van het bal kon werden gestolen, jongeren die in de kelders van de flats bier drinken, hasj roken en uri neren. De flats bij het park 'de Houtkamp' zouden ieder jaar worden 'belaagd door de herrie' en er zouden zelfs bewoners zijn die zich elke jaar vier dagen uit de voeten maken. De commissie beroep- en be zwaarschriften bestudeerde de klachten eind vorig jaar en vond dat het college bij de plaatsbe paling rekening moest houden met de problemen. De argu menten om de kermis niet naar De Does te verplaatsen, noem de de commissie 'niet overtui gend'. Voor de verbouwing van het zwembad werd de kermis daar ook gehouden en waren er geen problemen. „De commis sie meent dat op deze plek een even goede controle op rand verschijnselen als op de Laan van Ouderzorg tot de mogelijk heden behoort", aldus de com missie in het advies aan het col lege. De commissie vond dat de klachten zwaarder zouden moeten wegen dan de bezwa ren tegen een verplaatsing naar De Does. Wanneer de kermis ondanks alles toch op de Laan van Ouderzorg zou moeten blij ven, zou het college een ver plaatsing op de straat zelf moe ten overwegen. „In afwachting van de realisatie van het evene mentenplein (in de Houtkamp) zou de kermis jaarlijks op een ander deel van de Laan van Ou derzorg kunnen worden gesitu eerd. Op deze wijze zou de overlast voor de klagers zoveel mogelijk kunnen worden be perkt." ^.Het college wil de kermis nu echter toch 'op de gebruikelijke plaats' houden. Een vergunning daartoe wordt binnenkort afge geven. De woordvoerder van de omwonenden, C. Bassa, zegt dat dan opnieuw een bezwaar wordt indienen. „Daar gaan we beslist beroep tegen aanteke nen. En ik geloof dat wij een goede kans hebben dat de com missie ons gelijk geeft." voorschoten De Voorschotense marktkoop lui met een verkoopwagen wil len niet meer mëebetalen in de huur voor kramen. Volgens de kooplui worden de kosten van de markt daardoor onevenredig verdeeld, omdat de marktlieden met een wagen ook al een plaats aangewezen krijgen. Steeds meer marktlieden moe ten een verkoopwagen kopen om aan de regels voor hygiëne te voldoen. Dat bleek tijdens de marktcommissie-vergadering, waar een verhoging van de voorschoten 'Geluidsnorm appartement moet opgeschroefd worden' Volgens gemeente-ambtenaar M. Laernoes is het een gebrui kelijk verzoek om de geluids- grens te verhogen. „Het is maar een verhoging van 2 decibel. Zou men de toelaatbare norm van 50 decibel aanhouden, dan zou er op heel veel plaatsen niet gebouwd ktinnen worden", al dus Laemoes. Mocht het verzoek niet wor den ingewilligd dan gaat de ge meente op zoek naar andere mogelijkheden. Dubbele ramen of speciale bouwmuren kunnen de geluidsoverlast verminderen. Bovendien worden de slaapka mers zover mogelijk van de weg af gebouwd. De gang en keuken kunnen wel dichter bij de weg worden geplaatst. Belangstellenden kunnen vanaf 20 maart op het gemeen tehuis gedurende een maand de papieren over het verzoek voor de verhoging van de geluids- grens inltijken. Ook bezwaar schriften kunnen dan worden ingediend. Op woensdag 1 april om 16.00 uur wordt over dit on derwerp een openbare zitting gehouden in het gemeentehuis van Voorschoten. joost bouwmeester De maximaal toelaatbare ge- luidsgrens van 50 decibel in een huiskamer, moet voor 72 nieuw te bouwen appartementen op het terrein Nieuwe Voordorp in Voorschoten, worden verhoogd. Dat verzoek doen burgemeester en wethouders van Voorschoten aan het college van gedeputeer de staten (GS) van Zuid-Hol land. Volgend jaar wordt met de bouw van de Voorschotense ap partementen op de hoek van de Leidseweg en Badhuisstraat be gonnen. Het verkeer dat langs de nieuwe appartementen zal rijden de gevels komen aan de kant van de Leidseweg veroorzaakt naar verwachting een geluidsbelasting van 52 de cibel. Volgens de Wet Geluid hinder mag een woning echter niet worden gebouwd wanneer er in de huiskamer meer dan 50 decibel geluid hoorbaar is. De gemeente wil die 'grenswaarde' nu verschuiven naar 52 decibel, zodat het appartementencom plex toch mag worden ge bouwd. Jubilerend ASC tegen Oranje Het bericht 'Jubilerend ASC tegen Oranje' in de krant van gisteren bevatte een onjuistheid. Volgens het verslag zou wethouder Kohl- beck hebben bevestigd dat de voorzitter van de sectie betaald voet bal van de KNVB, Van Rooyen, die tevens lid is van ASC, een rol hebben gespeeld bij het naar Oegstgeest halen van de wedstrijd. Kohlbeck heeft zich echter over de rol van Van Rooyen in het ge heel niet uitgelaten. warmond De monumentale grafstenen bij de Oude Toren van de Warmondse edellieden Jacob van der Woude (overleden in 1398) en Nico- laas van Mathenesse (overleden in 1617) moeten worden opgeknapt en verdienen een betere bescherming, meent het Historisch Genootschap Warmelda. Met een hoge drukspuit moeten de stenen worden .schoongespoten. Van Mathenesse's steen, waarvan een deel is afgebroken, ver dient een reparatie. Verder zijn er twee nieuwe bekistingen nodig die de stenen vooral 's winters tegen neerslag, wind en vorst moeten bescher men. Ook wil het genootschap een bordje op de muur rondom het kerkhof aanbrengen met het verzoek niet over de stenen te lopen. FOTO WIM DIJKMAN Groen Linkser G. van Eisen vindt dat wethouder H. Rijks (WD) te weinig oog voor het milieu heeft gehad bij het ma ken van de plannen. Hij wil dat in de nieuwe woonwijk niet de auto maar de fietser 'het pri maat' krijgt. Dat de helft van de 452 htlizen niet op het zuiden staat, noemde hij 'een gemiste kans' omdat er nu minder mo gelijkheden zijn voor 'passieve en actieve zonne-energie'. Het raadslid pleitte ervoor alleen bouwers opdrachten te geven die hun afval scheiden en van de bouwplaats geen bende ma- Sassenheim komt Warmondse bedrijven te hulp De hoogspanningsleidingen en de masten in de Oegstgeester Morsebelpolder blijven gewoon op hun plaats. Unaniem heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening gisteravond gekozen voor het zogenoemde stede- bouwkundige model Span ningsveld, waarbij langs de S54 een geluidsscherm wordt ge dacht. De plannenmakers had den ook een ander model be dacht, Randaarde genaamd, waarbij geen scherm nodig was maar wel een verplaatsing van de kabels. Die operatie had ech ter 2,5 miljoen gulden meer ge kost en dat schrikt de gemeen teraadsleden af. WD'er H. Kamphuisen zei dat hij niet alleen vanwege de extra kosten voor Spannings veld kiest. Hij vindt dit model 'meer speelsigheid' hebben dan het duurdere Randaarde. Ook zou het de bewoners meer ruimte bieden. Groen Links en D66 gaan tegen heug en meug akkoord met Spanningsveld. D66'er H. Vissers vindt dat de ruim 400 huizen veel te dicht op elkaar staan. Ook betreurt hij dat de Oegst geester Hout, waarop hij zo vu rig had gehoopt, in het plan is veranderd in een weide. Ook wil hij liever een geluidswal dan een scherm maar die wens kan niet in vervulling gaan, omdat er maar een smalle strook van zo'n halve meter beschikbaar is. Nagegaan wordt of een door zichtig scherm tot de mogelijk heden behoort. ken. Wethouder Rijks zei dat het onmogelijk is om alle huizen op de zon te oriënteren. „Het ste- debouwkundige ontwerp ligt nu vast. Wel kan ik platte daken met puntdaken afwisselen op dat de plaatsing van zonnecol lectoren mogelijk wordt." Rijks overweegt voorts een maximumsnelheid van 30 kilo meter per uur in de Morsebel- polder in te voeren. Ook heeft hij nog gekeken of de kabels on der de grond kunnen worden gelegd maar dat had zelfs zeven miljoen gulden extra gekost. Dat alles in de Morsebelpol der heel dicht op elkaar komt te staan, is volgens hem niet waar. Rijks telde 34 woningen per hectare. Ter vergelijking: In net Oranjepark zijn het er 28 per hectare en in Haaswijk gemid deld 42. Met de bouw van de woon wijk wordt in 1993 begonnen. De wijk is over zo'n negen jaar klaar. 'Grotere kansen op groene Broek- en Simontjespolder' oegstgeest De kooplui met een wagen in Voorschoten betalen nu nog veertig procent van de huur voor de kramen. Wanneer min der kooplui huur betalen, moe ten anderen ervoor zorgen dat het percentage van de markt- kosten toch worden gedekt. „Dan kun je erop wachten dat de kooplui met een kraam zeg gen: die kosten moet je niet via ons afwikkelen, dat is niet eer lijk", aldus gemeentewoord voerder B. den Hartog. De Sassenheimse stichting kinderdagverblijf De Bolder- berg moet de kinderopvang in Warmond gaan regelen. Dat menen burgemeester en wethouders van Warmond. Zij willen een half miljoen gulden besteden aan een nieuw gebouw voor de kinderopvang. De Bolderberg, die ook actief is in Voorhout, moet dat gebouw van de ge meente gaan huren. niet tegen de bestaande peuter speelzaal De Woezel aan bou wen, maar voelen wel voor een ander plek in het Schoonoord- gebied. Maandagavond buigt de raadscommissie welzijn zich over de voorstellen van burge meester en wethouders. Warmond is bang dat als het dorp zijn eigen kinderopvang zelf ter hand neemt 'oplopende exploitatietekorten' zullen ont staan door 'onzekere factoren' zoals personeelskosten. Waar het nieuwe gebouw in Warmond komt, is nog niet he lemaal duidelijk. Burgemeester en wethouders willen het liever Zowel De Bolderberg als de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) zijn door Warmond benaderd. Burge meester en wethouders willen voor eind volgend jaar 12,4 op vangplaatsen voor Warmond hebben. De COKL ziet van het Warmondse project af omdat de statuten van deze stichting alleen betrekking hebben op kinderopvang in de Sleutelstad. Voor een statutenwijziging is overleg met de gemeente Lei den nodig. Bedrijven Bovendien heeft de COKL becij ferd dat van de 12,4 plaatsen er slechts 4,6 algemeen toeganke lijk zijn. De andere zijn bedoeld voor bedrijven. Een hoofdzake lijk voor bedrijven bedoelde kinderopvang is in strijd met de doelstellingen van de COKL. Het rijk betaalt mee aan de kin deropvang in Warmond en wel met een bedrag van 175.000 gulden. Bedrijven en instellin gen die gebruik maken van kin deropvang krijgen een korting van minstens twee mille per op vangplaats. Op minstens zeven tig procent van het aantal plaat sen moet zo'n korting worden gegeven. In het Warmondse ge val zijn dat dus 7,8 plaatsen. Tot voor kort voerde War mond onderhandelingen over deze plaatsen met een instelling uit de non-profitsector en een bedrijf dat wél op winst uit is. Tot nu toe heeft alleen het eerstgenoemde bedrijf nog be langstelling. Het provinciebestuur zendt steeds meer signalen uit dat kleinere polders zoals de Oegst geester Broek- en Simontjespol der gevrijwaard kunnen blijven van woningbouw. Het is goed koper om een of enkele groot schalige gebieden te gebruiken voor het lenigen van de grote woningnood in deze regio. D66- raadslid H. Vissers neemt het de wethouder ruimtelijke ordening H. Rijks (WD) kwalijk dat hij dergelijke signalen heeft ver zwegen tijdens het debat over die polder, eind vorige maand. Besloten is toen tot een nader onderzoek. „Maar daar de pro vincie aan de Broek- en Si montjespolder niet meer de hoogste prioriteit geeft, is die discussie in een heel ander dag licht komen te staan." Wethouder Rijks erkende gis teravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening dat er zo wel van de kant van Gedepu teerde als van Provinciale Sta ten wordt aangegeven 'dat het toch beter is om in één keer diep adem te halen dan mei al lerlei kleine poldertjes, waarin je relatief toch weinig kwijt kunt, zo veel overhoop te halen." Die opvatting begint volgens Rijks 'een officiële status' te luQgBU Toch wil dat volgens de wet houder niet zeggen dat de kan- aen dal de Broek en Sbnonljee polder groen blijft, stijgen. „Als. u nu had gezegd dat de kansen dat de polder wordt bebouwd, niet zijn gestegen, had u van mij gelijk gekregen", aldus Rijks, die erop wees dat de pol der nog altijd een 'reserveloca- warmond wim koevoet Het Warmondse echtpaar Van Konijnenburg zal het te grote vlonder naast het woonschip The Watership Down in de Spriet, een watertje, toch moe ten verwijderen. Dat stellen Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland in hun reactie op een bezwaarschrift van de Van Ko nijnenburgen. Al in november van vorig jaar gelastte het dagelijks bestuur van de provincie de Warmon- ders het vlonder weg te halen. Dit op grond van de 'verorde ning watergebieden en plezier- vaart Zuid-Holland'. Het echt paar moest binnen dertig dagen na dit besluit tot actie over gaan. Zo niet, dan zou de pro vincie het zelf doen, op kosten van de eigenaren van de woon boot. Meneer en mevrouw van Ko nijnenburg protesteerden hier tegen. Zij beweren dat ze een ontheffing voor het uitgebreide vlonder hebben gekregen. De provincie bestrijdt dat echter. De ontheffing zou betrekking hebben op een vlonder dat bij na half zo lang is als het woon schip. Het vlonder naast Wa tership Down is echter net zo lang als dit woonschip. Het echtpaar heeft nu nog krap een maand de tijd om als nog het vlonder te verwijderen. Van het uitstel dat de Van Ko nijnenburgen vragen, wil de provincie niets weten. De War- monders hebben namelijk nóg een zaak lopen tegen de provin cie. Ze wachten op een uit spraak van de Raad van State over hun bezwaarschrift tegen het besluit van de provincie, medio vorig jaar, dat de onthef fing geldt voor de helft van de afmetingen van het vlonder. Door op die uitspraak te wach ten, kunnen volgens de woon booteigenaren nodeloze extra inspanningen en kosten worden vermeden. De provincie is echter van mening dat politiedwang niet hoeft te wachten op de uit spraak van de Raad van State. Volgens de provincie hadden juist de Van Konijnenburgen daarop moeten wachten. In plaats daarvan hebben ze het vlonder alvast maar vergroot. De eigenaren, redeneert tie pro vincie. hebben bewust de regels overtreden en zullen daar nu voor moeten boeten. Actie tankslag volgend jaar in Oegstgeest oegstgeest Met de zogenaamde 'actie tankslag' moet Oegstgeest volgend jaar van 265 ge rfaaoeeide (cmdemanM olie-opslagtanks worden ont daan. Dat nemen burge meester en wethouders zich voor in hun milieu-uitvoe ringsprogramma, ook wel mup genoemd. Deze maand neemt de gemeenteraad een besluit over het mup. In de jaren zestig schakel de Nederland over op aard gas. Tot die tijd maakten ook in Oegstgeest de meeste huishoudens gebruik van huisbrandolie, die veelal in ondergrondse tanks werd be waard. Veel van die tanks zit ten «rata (992 nog ahttd In de grond. Er zijn er zelfs bij die nog voor een deel zijn gevuld. Door corrosie kunnen de tanks gaan lekken waardoor de bodem wordt verontreinigd. Bij de Oegstgeester 'actie tankslag' van volgend jaar worden de tanks geleegd, ge reinigd en gevuld met zand of gewoon helemaal verwij derd. Bij deze werkzaamhe den wordt ook direct nage gaan of de bodem Is vervuild Puik uMeran dto vrijwillig hun eigen tankprobleem op lossen, kunnen rekenen op een subsidie van honderd gulden. Voor de plaatsing van nieuwe tanks wordt in de loon van dit jaar een bodem onderzoek verplu lit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21