Leidsch Dagblad 'Economie krijgt het in '93 zwaar' A De Klerk ziet 'geboortedag van het nieuwe Zuid-Afrika' (gignpr^ Betoncentrale Katwijk gaat failliet als brug dicht blijft Vrouw bijna verdronken School winkel moet blijven BEL: 'Ik weet niet wat ik met deze onzin moet' 'n Zonnige zomer in GROTE maten Hans Dorjee op non-actief DONDERDAG 19 MAART 1992 2 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39805 LOSSE NUMMERS f 1.50 Gezondheidszorg 3 Ziekenhuis in Capelle neemt al voorschot op acties in gezondheidszorg met het draaien van een zondagsdienst. Leids jongetje (7) verdronken De 7-jarige Leidse jongen die sinds dinsdagavond werd ver mist, blijkt verdronken. De jon gen, die woonde aan de Lange- straat, werd gistermiddag om kwart over twee in de Oranjeg racht gevonden door een brandwacht. Vijfentwintig brandweer- en politiemensen zochten dinsdagavond en giste ren naar de jongen. In diverse grachten werd gisteren gedregd. Het vermoeden bestaat dat de jongen langs de smalle richel van een betonnen vuilcontainer is gelopen. Die staat vlak bij de waterkant van de Oranjegracht. De politie verricht een buurton derzoek om uit te zoeken of ie mand het jongetje na zijn ver dwijning nog heeft gezien. De politie denkt dat de jongen al kort na zijn vermissing in het water is gevallen. Een 58-jarige vrouw uit Oegst- geest is gisteravond aan de Groene Maredijk in Leiden ter nauwernood aan de verdrin kingsdood ontsnapt. Voorbij gangers zagen rond zes uur een vrouw op haar buik in het water liggen en trokken haar op de kant. Een 53-jarige arts die in de buurt was, constateerde dat ze nog ademde en paste reanima tie toe. Ze is met spoed naar het AZL overbracht waar ze nog steeds verblijft op de intensive- careafdeling. Haar toestand is kritiek. Hoe zij in de sloot te recht kwam is niet bekend. leiden» Leerlingen van het Leidse Holtlant College voerden gisteren actie in hun dependance aan de Tous- saintkade. Ze willen dat hun schoolwinkel open blijft. Daarin zorgt de conciërge in de pauzes voor soep, stok brood en andere versnaperingen. Pagina Leiden: Scholieren strijden voor behoud kantine, foto hielco kuipers johannesburg p. van nuus^nburg correspondent De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren na zijn overwinning in het referen dum over zijn hervormingsbeleid gezegd dat ,,het nieuwe Zuid-Afrika nu écht is ge boren". Ook elders in het land is.de uitslag enthousiast begroet. De Klerk vierde gisteren zijn 56e verjaar dag met een overwinning die de belangrijk ste in zijn loopbaan werd genoemd. Tegen de menigte die zich in Kaapstad had verza meld voor het presidentiële paleis, het Tuynhuys, zei hij dat „we nu het boek van de apartheid definitief hebben gesloten". Een onverwacht royale meerderheid van 68 procent van de blanke kiezers zei dins dag 'ja' tegen de hervormingen, die via on derhandelingen met de zwarte oppositiebe weging ANC moeten leiden tot een nieuw politiek bestel. „Het gebeurt niet vaak dat binnen één generatie een volk de kans krijgt boven zichzelf uit te stijgen. De blanke kie zers hebben door deze overwinning hun hand uitgestoken naar alle andere landge noten", aldus De Klerk. ANC-leider Mandela zei dat dit referen dum de laatste keer moet zijn geweest dat één bevolkingsgroep afzonderlijk naar de stembus gaat. Maar hij waarschuwde dat „apartheid pog springlevend is" en dat het daarom nog te vroeg is om de sancties te gen Zuid-Afrika op te heffen. Dat is pas mo gelijk als er een overgangsregering met de zwarte oppositie is geïnstalleerd. Tot zover onze correspondent. De Klerk ontving .gisteren gelukwensen van diverse wereldleiders. Ook premier Lubbers, die eerder deze week zijn CDA- aanhang opriep te bidden voor een 'ja' in het referendum, feliciteerde De Klerk met Natuurhistorie 1 CL Van 17 I O zoekers in Ned-ln- dië keerden er slechts 4 in Nederland terug. De rest bezweek aan de malaria. Arbeidsbureaus i Werkzoekenden en werkgevers onte vreden over arbeidsbu reaus in regio's Leiden, Alphen en Bollenstreek. löi Feyenoord/Ajax verder *3 Q heyenoord bekert jy na de 0-0 bij Spurs verder. Ajax werkt zich voor UEFA-Cup overtui gend langs AA Gent: 3-0. Geen krant ontvangen.' 071 - 161499 SERVICE %- Harde waarschuwing Centraal Planbureau aan kabinet Ondanks eerdere optimistische verwachtingen, komt de Nederlandse economie steeds meer onder druk te staan. De inflatie zal in 1993 verder stijgen, evenals de werk loosheid. De lastendruk dreigt boven het vastgestelde maximum uit te komen. Ook de verdere daling van het financieringstekort in 1993 is onzeker. Dit stelt het Cen traal Planbureau (CPB) in het binnenkort uit te brengen Centraal Economisch Plan voor 1992 en 1993. Het kabi net kent de cijfers al. DEN HAAG GPD Het CPB geeft aan dat de infla tie volgend jaar op 4,25 procent zal uitkomen, een procent meer dan dit jaar. Internationaal eco nomisch herstel, stijgende loon kosten en lastenverzwaringen zijn daarvan de oorzaken. De werkloosheid zal komend jaar met 25.000 stijgen. De lasten druk zal in 1993 rond het door het kabinet vastgestelde maxi mum van 53,6 procent uitko- Volgens het CPB zal het fi nancieringstekort dit jaar rond 4 procent liggen, een kwart pro cent lager dan voorzien. Een verdere daling in 1993 is echter twijfelachtig. De economische groei zal circa 2 procent bedra gen, een half procent lager dan voorzien. Ruimte voor verdere lastenverlichting ziet het CPB alleen ontstaan door extra be zuinigingen. Inmiddels heeft ook de Cen trale Economische Commissie (CEC), voor het kabinet het be langrijkste ambtelijke adviesor gaan op economisch gebied, zich zeer kritisch uitgelaten over de begroting van 1993. De top ambtenaren hebben het kabinet aanbevolen in 1993 de btw met 1 procent te verlagen. De beno digde middelen kunnen worden gevonden door geen inflatiecor rectie toe te passen op de de partementale begrotingen. In een tweede variant stelt de CEC voor om bovenop de btw- verlaging ook nog de belasting aftrek voor werkenden (het ar beidskostenforfait) te verhogen met circa 700 gulden bruto per jaar. Dat kost zo n 1,5 miljard gulden. De dekking hiervoor kan gevonden worden door de premie kinderbijslag voor het eerste kwartaal 1993 dit jaar al uit te keren. Dat kan omdat het financieringstekort onder de 4,25 procent lijkt uit te komen. Volgens de CEC kan de kop peling tussen uitkeringen, mini mumloon en lonen in 1993 niet worden toegepast. Ook de amb tenarensalarissen kunnen niet meegaan met de loonontwikke ling. De topambtenaren menen verder dat minister De Vries (sociale zaken) een tegenvaller van rond de 1,5 miljard gulden in de sociale zekerheid zelf moet opvangen. Datzelfde geldt voor de honderden miljoenen guldens die staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) te kort komt. HET WOORD IS AAN Wie zin voor humor heeft tapt zelden moppen. Sigmund Graff VANDAAG Boeken(week) - Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Film Info Programma's Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 22 HET WEER Bewolkt en wat regen Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur 6, middagtemperatuur 12 graden Wind uit zuidwest tot west, matig, rond kracht 4, langs de kust en op het Usselmeer meest krachtig, 6 Wielart beschuldigd van dopinggebruik LONDEN GPD haarlem hein flach „de dag van de ommekeer". De reis van Lubbers en zijn ministers Kok en Van den Broek in augustus naar Zuid-Afrika, gaat nu zeker door. Na het CDA en de WD vindt nu ook de PvdA dat de reis moet doorgaan. Ka merlid Verspaget zegt signalen te hebben ontvangen dat rhet het ANC over een be zoek in augustus te praten valt. ANC-leider Mandela keerde zich begin deze week on verwacht tegen het voorgenomen bezoek. De Anti-Apartheids Beweging Nederland reageerde opgelucht. „De Klerk moet nu ophouden de kleine blanke rechtse minder heid in te zetten als chantagemiddel tegen degenen die snelle hervormingen willen", aldus AABN-secretaris F. Geerlings. Pagina 2: Gok De Klerk brengt hoofd- prijs. De keuze is aan het ANC. Alles zal reg kom. Ruud Wielart heeft vanochtend met stomme verbazing gerea geerd op de beschuldiging dat hij in zijn actieve periode als hoogspringer anabole steroïden heeft gebruikt. De Haarlemmer, vele malen nationaal kampioen hoogspringen, wordt in De Volkslaant geconfronteerd met beschuldigende uitspraken van Raymond de Vries, een voorma lige tegenstander van Wielart. In dat artikel zegt De Vries on der meer dat Ruud Wielart 'voor honderd procent zeker' anabole steroïden tot zich nam. „Hij heeft het me destijds zelf ver teld. Hij heeft me de spullen la ten zien." „Wat moet ik met die onzin", aldus Wielart. „Ik weet niet wat die man mankeert om mijn naam zo door het slijk te ha len." De beschuldigingen inzake dopinggebruik in de Nederland se atletiekwereld stapelen zich inmiddels op. Eerder deze week werd voormalig kogelstootster Ria Stalman door haar vroegere trainingspartner Jennifer Smit beschuldigd van steroïdenge- bruik. Raymond de Vries, tegen woordig manager van enkele bekende Amerikaanse en Afri kaanse atleten, speelt in beide affaires een voorname rol. Vol gens Ruud Wielart zit De Vries ook achter de beschuldiging aan het adres van Stalman. ..Ik weet vrijwel zeker, dat hij ook de kwade genius is achter de beschuldigingen over Ria Stalman." Wielart, momenteel in dienst van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie als bondscoach op het onderdeel hoogspringen, werd twee jaar geleden door de zelfde Raymond de Vries ook al beschuldigd van het gebruik van anabolen. „Ik werd ook toen pijnlijk verrast. In eerste instantie weet je niet waarom zo n man opeens met zulke uit spraken komt. Omdat ik niets van de man zelf wist, ben ik zijn doen en laten eens gaan uitzoe ken. Dat was moeilijk, want hij is voornamelijk in Amerika ac tief. Ik kwam uit ergens in de buurt van El Paso en wat ik daar hoorde over de reputatie van De Vries, zei me alles. De man is niet in de haak." Onze nieuwe kollektie grote-maten-mode heeft alles om ook üw zomer zonnig cn kleurig te maken. Sportief of chic; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen voor een persoonlijk advies! damesmode i n grote maten Het bestuur van voetbalclub Feyenoord heeft Hans Dorjee voor de rest van het seizoen op non-actief gezet. Voorzitter Lundqvist en bestuurslid Van der Weijden hebben trainer en spelers vanochtend in Londen op de hoogte gebracht van het bestuursbesluit. „Met het artikel in de Krant op Zondag baalt Hans Dotjee niet de belangen van Feyenoord voor het duel tegen Tottenham Hotspur geschaad, maar wel de club in diskrediet gebracht", zo motiveerde Amandus lundqvist het besluit. „Ik had niet ver wacht dat de mensen die ik in dat bewuste artikel heb aange vallen hun mukIush-s nodal irekken", was de korte reactie Dorjee. De trainer gaat in >eroep tegen de beslissing. Buurt frustreert opvang daklozen Maastricht Veertig daklozen die tijdelijk waren ondergebracht in een sporthal in de Maastrichtse wijk Caberg, staan sinds giste ren weer op straat. Onbekenden hebben met molotov-cocktails geprobeerd brand te stichten, maar de brandweer kon dat voor komen. Van extra politiebewaking ziet de gemeente af aange zien daardoor het verzet van de wijkbewoners tegen het daklo- zencentrum mogelijk nog aangewakkerd kan worden. Of de da ders uit de wijk komen, is niet bekend. De wijkbewoners hebben wel geruime tijd protestacties gehouden. Doden bij aanslagen nabij Barcelona llica D'amunt Bij twee bomaanslagen in en bij Barcelona zijn vannacht twee mensen omgekomen. De ene explosie deed zich voor op een industrieterrein bij de haven van Barcelona. Wie het slachtoffer is, is nog niet bekendgemaakt. Kort na middernacht kwam een korporaal van de Guardia Civil om toen hij in Llica d'Amunt, 35 kilometer ten noorden van de Catalaanse hoofd stad, een autobom onschadelijk probeerde te maken. De aansla gen zijn vermoedelijk het werk van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Utrecht blijft binnenstad afsluiten utrecht Utrecht gaat door met het experiment om de binnen stad op zaterdagen voor auto's af te sluiten. De bezwaren van het bedrijfsleven ten spijt vindt het college van b en w de proef zo succesvol dat de afsluiting nog een jaar moet worden voort gezet. Daarna volgt een definitief besluit. De gemeente achtte de proef noodzakelijk, omdat het verkeer in het centrum elke zater dag vastliep. Het openbaar vervoer werd belemmerd en zieken en brandweerauto's bereikten moeizaam hun plaats van be stemming. KATWUK/LEIDEN WILLEKE HEUKOOP en JANET VAN DUK Faillissement is voor de Kat- wijkse betoncentrale Mebin on afwendbaar als de brug bij de Haagsche Schouwweg in Leiden tot juni gesloten blijft. Het be tonbedrijf krijgt elke week per schip ongeveer 4.000 ton zand en grind aangevoerd via de Ou de Rijn. Nog hooguit twee da gen kan Mebin vooruit met de voorraad die er ligt. Daarna ligt het bedrijf onherroepelijk stil. Directeur M. Dorsteen heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen en zal de ge meente Leiden aansprakelijk stellen voor de miljoenenschade die het gevolg kan zijn van de brugsluiting. Bovendien verwijt Dorsteen de gemeente nalatig heid. Hij heeft het nieuws giste ren via deze krant vernomen. „Dat neem ik de gemeente Lei den nog het meest kwalijk. Ze hebben die brug dicht gedaan en blijkbaar gedacht: we zien wel waar het schip strandt." Bij het ter perse gaan van deze editie werd bekend dat B en W van Lelden, in reac tie op klachten, hebben be sloten de brug met ingang van maandag toch weer te openen voor de scheep vaart. De brug wordt dan ook gesloten voor personen auto's nadat het vrachtver keer al eerder was geweerd. Verkeer moet omrijden via de S4 bij Valkenburg of via de Stevensbrug bij de Rijn dijk. In juni gaat de overweg bij De Vink weer open. Een alternatieve route over water is er volgens Dorsteen niet voor de enorme schepen die drie of vier keer per week hun vracht lossen. Gezien de grote hoeveelheden die nodig zijn, is het niet mogelijk het zand en grind met vrachtwa gens aan te voeren. „Dat zou neerkomen op 70 tot 80 vracht- vyagens per week", rekent Dor steen voor. Wanneer de brug tot juni dicht blijft, praat je niet meer over duizenden, maar over miljoenen guldens scha de." De problemen hebben vol gens de directeur ook een sneeuwbaleffect. „Wij hebben leverplicht aan betonafnemers van bouwplaatsen in de buurt. Zij zullen bij mij schadeclaims indienen want ik kan mijn af spraken niet afkomen. Boven dien hebben we kortgeleden een hypermoderne installatie aangeschaft voor een paar mil joen gulden." Wanneer Mebin failliet gaat komen 15 werkne mers op straat te staan. Directeur M. Dorsteen is verbol gen dat de gemeente Leiden de brug zomaar afsluit zonder gedu peerde bedrijven te waarschuwen. FO TO DICK HOGt WONING •HU Per mund (I 27.80) vu» ti&che betaling' Per kwartaal If 80.10) via i c barorgirvgi! I 1 Leitftc* DagMad Antwoordnummer 10050 2 300 VB 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1