'Het wachten is tot de zaak afbrandt' Geen harde aanpak in de bijstand Leiden Steun voor Walenkamp Noordwijkse restaurants voor Pasen open Theehuisje toch verplaatst Vogels uit volière gestolen DONDERDAG 19 MAART 1992 19 Reisbureau Merenwijk lijdt onder terreur vandalen Het reisbureau Merenwijk aan de Zwartemeerlaan lijdt onder regelrechte terreur. De winkel was het afgelopen jaar verscheidene malen het doelwit van vandalen. „Stukje bij beetje wordt de boel hier afgebroken. Het wachten is op het moment dat de hele boel hier echt een keer in de fik vliegt", aldus eigennaar H. Pouw. leiden roy klopper Het afgelopen weekeinde werd opnieuw brand gesticht in de winkel. Door de brievenbus werd een strijker naar binnen gegooid die flinke schade aan richtte. Eerder dit jaar was met een strijker al een ruit van de winkel opgeblazen. Pouw dekte het gat af met een plankje. De volgende dag was het stuk hout verwijderd. Door de kapotte ruit was opnieuw vuurwerk naar binnen gemikt. Voor Pouw is de maat vol. Hij wil dat de gemeente en politie nu eens maatregelen nemen. ,,Ik betaal erfpacht, dat betekent dat de gemeente mij optimaal genot moet verlenen. Daarvan is nu geen enkele sprake.'' Pouw pleit voor een harde aanpak van vandalen en reno vatie van de panden. Als dit niet lukt moet de boel maar tegen de grond, zo meent hij. De toko en het reisbureau kunnen dan naar winkelcentrum De Koper molen op het moment dat dit is uitgebreid. Represailles Het kleine winkelcentrum waar in het reisbureau is gevestigd, verkeert in een deplorabele toe stand. De voormalige Spar-su- permarkt is geheel dichtgetim merd. Het geheel heeft inmid dels het karakter gekregen van een spookstad. De muren zijn ondergekalkt, veel attributen zijn afgebroken. Tot nu toe is de politie er nog niet in geslaagd de vandalen te pakken. Pouw heeft wel zijn vermoedens wie het zijn. In de avonduren en in de weekeinden houdt een grote groep jongeren zich op in het winkelcentrum. Pouw heeft op verschillende manieren geprobeerd om die jeugd weg te krijgen. „Ik heb rustig op ze ingepraat, maar ook gedreigd met politie. Niets helpt." Volgens Pouw is het eni ge resulataat dat er represailles worden Uitgevoerd. „De dag er na ligt mijn ruit in of zo." door het vandalisme. Hij durft veel schade niet te claimen bij de verzekering. „Als ik alles zou terugvragen, schiet mijn premie omhoog. Daarom vergoed ik de kleine brandjes zelf, als het dan echt een keer mis gaat kan ik ten minste bij de verzekering aankloppen." Pouw wijst verder op angst bij klanten. „Donder dagavond, op koopavond, komt hier geen mens. Klanten heb ben geen zin in zo'n dreigende situatie." Woordvoerder D. Graveland van de politie meldt dat het winkelcentrum aan de Zwarte meerlaan speciale aandacht heeft. „We surveilleren er inten sief, maar kunnen er natuurlijk t 24 per c De gemeente heeft onlangs aJ aan gegeven te denken aan woning bouw op de plaats van de voor malige Spar. De plannen hier voor zijn nog niet afgerond. Vechtpartij op Steenstraat leiden Een 27-jarige chauffeur uit Amersfoort is gisteravond rond kwart voor negen slaags geraakt met een 40-jarige eigenaar van een eethuisje aan de Steenstraat. De Amersfoorter liep een gescheurde lip en een bloedneus op. Van de restauranthouder werd het linkeroog beschadigd en ging de bril kapot. Beiden hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De chauffeur moest lossen bij McDonald's aan de Nieuwe Beesten markt en had zijn wagen daartoe voor het eethuisje gezet. De ei genaar pikte dat niet, kwam naar buiten en sloot de klep van de vrachtwagen. De chauffeur deed de klep weer open. Daarop be gon de eigenaar te slaan. Hoewel de chauffeur de wagen daarna even verzette, zette de vechtpartij zich voort. Nieuwe rommelmarkt sportclubs leiden De negentiende editie van 'rommelmarkt spoft-inn' in de ijshal aan de Vondellaan krijgt volgend jaar een nieuwe op zet. De nadruk verschuift van 'rommel' naar meer hobby-pro- dukten en -artikelen. Voorts komen er meer attracties bij de markt. Op de rommelmarkt sport-inn kunnnen verenigingen in gezamelde waren verkopen om daarmee de eigen clubkas te spekken. Het jaarlijks terugkerende, driedaagse evenement heeft de laatste jaren echter te maken met een grote concurrentie van andere rommelmarkten in Leiden en de regio. Daarom hoopt de organisatie met de voorgestelde veranderingen de markt aan trekkelijker te maken. In september wordt de laatste sport-inn 'oude stijl' gehouden. Cursussen over oude Egypte leiden Kennismaken met de kunst en de cultuur van het oude Egypte. Dat kan tijdens drie cursussen die het Rijksmuseum van Oudheden over dit onderwerp organiseert. Er is een cursus over de.cultuur van het oude Egypte, een cursus over cultus en ritue len en een cursus over het hiërogliefenschrift. De eerste twee cursussen bestaan uit zes lessen en kosten 165 gulden, de laatste cursus bestaat uit tien lessen en kost 265 gulden. Alle lessen be ginnen eind april en worden gegeven in het museum. Er wordt gebruik gemaakt van voorwerpen uit het museum. Informatie: Jan Telders, cursuscoördinator, tel. 071-163178. Autoluwe binnenstad lijkt haalbaar ngels wordt Wethouder J. Walenkamp van verkeer verwacht dat de Leidse bevolking positief zal reageren op de plannen voor een autolu we binnenstad. Uit de 'tiental len gesprekken' die hij de afge lopen maanden heeft gevoerd met bewoners en instanties maakt hij op dat er een 'breed Of de wethouder gelijk heeft zal blijken na 8 mei. Tot die dag heeft de Leidse bevolking kans te reageren op de nog globale plannen. Het college van B en W wil het gebied tussen de Haarlemmerstraat en de Bree- straat helemaal afsluiten voor auto's. Op monumentale plek ken mogen auto's niet meer parkeren en de rest van het ge bied tussc 'auto-arm' gemaakt. Er worden allerlei maatrege len genomen om de (parkeer problemen van bezoekers en bewoners op te vangen. Naar mogelijke oplossingen worden de komende maanden onder zoeken verricht. „De meeste vragen die men sen in de stad hebben gaan over de sociale veiligheid. En ook over de manier waarop ze goe deren thuis moeten krijgen die ze in de binnenstad hebben ge kocht. Dat gaan we allemaal on derzoeken", zei Walenkamp. Het ministerie van verkeer en waterstaat verleent in elk geval medewerking aan het Leidse project, zo deelde een verkeers- ambtenaar mee. noordwuk» De op 1 januari afgebrande res taurants La Galleria en Almata aan de Noord wijkse boulevard gaan waarschijnlijk nog voor Pasen (18 april) weer open. Aan de her bouw van de restaurants en de restaurantje van de appartementen wordt inmiddels met man en macht gewerict. La Galleria en Almata werden in de nacht van 31 december op 1 ja nuari door brand verwoest Een vuurpijl die bij de viering van de jaarwisseling op het dak van een van de terrassen belandde, was de veroorzaker van de brand. Het vuur richtte voor miljoenen guldens schade aa tien boven de restaurants gelegen menten raakten zwaar beschadigd naast gelegen hotel Oranje liep ee de gevel op. FOTO'CHCK b 'Wij helpen mensen ook zonder dwang aan het werk' van de verplaatsing worden be taald door de verzekerings maatschappij van het energie bedrijf. Het theehuisje staat al maanden leeg omdat geen toe stemming voor de opening werd gegeven. Het huisje staat op een gasleiding, dat was door het energiebedrijf, die toestem ming gaf voor de bouw, over het hoofd gezien. Het kort geding zou vandaag dienen. Het kort geding dat de eigenaar van het theehuisje in het Van der Werfpark had aangespan nen tegen de gemeente Leiden en het energiebedrijf is afgelast. De partijen hebben inmiddels overeenstemming bereikt over verplaatsing van het huisje en kele meters verder op zo'n kort mogelijke termijn. De kosten leiden loman leefmans Dwangmaatregelen om mensen met een bijstandsuitkering aan het werk te krijgen, zijn in Lei den niet nodig. Dat betogen wethouder H. de la Mar (Groen Links/sociale zaken) en A. Vermeulen van de Gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) in een eerste reactie op de voorstellen van staatssecretaris E. ter Veld (PvdA/sociale zaken). „Een ge richt duwtje werkt beter dan een stok", zo verdedigt De la Mar de Leidse manier van werk loosheidsbestrijding. Ter Veld deed haar voorstel len vorige week in het ontwerp voor een nieuwe Algemene Bij standswet. In Nederland zaten eind vorig een half miljoen mensen in de bijstand. Dat aan tal neemt jaarlijks slechts mondjesmaat af waardoor een derde al langer dan vijf jaar een bijstandsuitkering ontvangt. Van hen worden geen inspan ning gevraagd om werk te vin den. Dat moet volgens Ter Veld veranderen. Mensen in de bij stand worden verplicht een baan te zoeken of een eigen be drijf te beginnen. Uitzonderin gen worden alleen gemaakt voor mensen met een medische of sociale indicatie. Hiermee verdwijnt het onderscheid tus sen werklozen en mensen in de bijstand. Als het aan de staats secretaris ligt krijgen schoolver laters een uitkering op het ni veau van studiefinanciering en Nederlanders in het buitenland komen helemaal niet meer in aanmerking voor een uitkering. De sociale diensten moeten hun klanten voortaan regelma tig gaan controleren, meent Ter Veld. Wie niet iedere maand zijn gegevens aan de sociale dienst overhandigt, kan op schorting of zelfs stopzetting van zijn uitkering verwachten. Maatwerk De la Mar en Vermeulen stellen met gepaste trots vast dat in Leiden geen dwang nodig is: „In Leiden wordt een gigantische inspanning geleverd om op ba sis van vrijwilligheid mensen in de bijstand aan een baan te hel pen. Er werken nu tussen de 20 en 30 mensen full-time aan werkloosheidsbestrijding. En het netto resultaat van die in spanningen is positief. Het aan tal personen in de bijstand neemt af en dat levert de over heid dus geld op. We kunnen nu met de cijfers wapperen om dat te laten zien", aldus De la Mar. Vermeulen geeft een voor beeld van die 'gigantische in spanning': „Onlangs merkten we dat het aantal allochtone meisjes in de bijstand Tegelijkertijd werd via h beidsbureau duidelijk dat i tekort aan personeel in de kin deropvang dreigde. Met die twee gegevens zijn we een pro ject gestart om die meisjes op dat gebied aan het werk te hel pen en met succes. Ie kan men sen wel dwingen een baan te aanvaarden maar dan zijn ze over een half jaar weer terug Wij richten ons meer op 'maai werk' Zorgen dat er een fai soenlljk aanbod is." De la Mar vult aan: „Je moet mensen zo zien te motiveren dan ze weer zin krijgen. Daar zijn soms wel drie of meer ge sprekken voor nodig met de be trokken persoon, maar dan lukt het. Wat je niet moet doen is één gesprek voeren en als het niet lukt dwane uitoefenen. I-ei den heeft die dwang niet nodig en als het ministerie daarom vraagt, dan sturen we onze rap porten wel waaruit blijkt dat het aantal bijstandtrekkers meer dan gemiddeld afneemt." Wie vroeger het eerste kievitsei vond, werd bij de burgemeester ontvangen. Tegenwoordig doen ze daaraan amper meer mee, net als de meeste commissarissen van de koningin. Wat doet burgemeester Goekoop van Leiden? Tradities lijken tegenwoordig alleen nog maar te bestaan om er tegenaan te schoppen. Wat vroeger een leuk tijdverdrijf was, het zoeken van kievitseieren, is nu helemaal fout. Die arme beesten schijnen zich rot te schrikken als hun zorvuldig uitgebroede ovalen ineens zijn verdwenen. Volgens milieu-fanaten is het aantal kieviten zelfs afgenomen dankzij al dat geraap. Ei kwijt Tja, dat werpt toch een ander licht op de zaak. Niet dat bewe zen is wat al die milieubescher mers roepen, maar een burge meester en commissaris van de koningin zijn toch nog altijd po litiek gebonden. En je wil toch niet als dierenbeul worden afge schilderd? Dat doet het niet goed bij verkiezingen. Sommigen trekken zich daar van niets aan. In het verre Fries land nam commissaris van de koningin Hans Wiegel dinsdag doodleuk het eerste ei in ont vangst. Die maakt zich niet zo druk om geklaag van lieden die hun levensdagen vullen door naar vogels te turen. Hoe zit dat in loeiden? Zou bur gemeester Goekoop de lijn van zijn partijgenoot volgen? Of neemt hij het op voor die arme dieren? Ei kwijt? We nemen de proef op de som. Mijnheer Van Kralingen is een verzonnen Leidenaar die woensdag naar het stadhuis belt. Hij wil graag op audiëntie bij burgemeester Goekoop. Na te zijn doorverbonden door de telefoniste, krijgt hij de se cretaresse van Goekoop aan de lijn, mevrouw K. Vesseur. „Dag mevrouw, ik liep te wandelen in de Cronesteyn-polder en toen vond ik een kievitsei. Een vriend van me, die weet nogal veel van gevogelte. Hij is er zeker van dat het een ei van kieviten is. Ik wou-'m even bij de burgervader langsbrengen. Doet-ie daaraan? Ei niet kwijt Vesseur reageert een beetje ver baasd. Het gebeurt niet dage lijks dat in Leiden dergelijke vondsten worden gedaan. „Eh, een kievitsei? Een ogenblikje alstublieft". Even later meldt ze zich opnieuw. Een beetje kortaf. „Nee. dt burgemeester laat we ten dat hij niet van plan is zo'n ei in ontvangst te nemen." V-' Werkproject allochtonen succes De groep allochtonen die in loeiden aan een baan wordt gehol pen is veel groter dan aanvankelijk werd verwacht Dat blijkt uil een rapportage van het zogeheten PAAL-project die gisteren be kend werd gemaakt. In totaal hebben 98 allochtonen door PAAI werk gekregen, terwijl de organisatoren op zestig hadden ge hoopt. Het Project Arbeidsaanpassing Allochtonen Leiden is een tw en- jaar oud samenwerkingsverband tussen de gemeente Leiden, het arbeidsbureau en een drietal stichtingen. Doel was om het aantal van de 700 buitenlanders dat bij de sociale dienst stond ingeschreven te verminderen door middel van opleidingen, be middeling en gerichte hulpverlening. In totaal nemen nu 400 personen deel aan het project Zij worden intensief begeleid op weg naar een baan Van de deelne mers heeft een kwart nu betaald werk. Verder wordt met PAAI en een reeks van andere projecten voorkomen dat allochtonen een kansloze positie hebben op de arbeidsmarkt De leidse wethouder De la Mar liet gistermiddag weten dat de finaciering van PAAL per l januari 1993 afloopt Hij beeft echter goede hoop dat. gezien de resultaten, het project kan worden voortgezet. Onder meer het rijk moet daar geld voor geven „Als het Ter Veld emst is met haar bijstandsverhaal, moert dat dus geen probleem zijn", zegt De la Mar. Kieviten worden in Leiden beschermd, n i zijn vogelvrij verklaard. Maar waarom dan niet, zo wil Van Kralingen weten. Dat wil de secretaresse niet zeggen. „Hij doet het gewoon niet". Maar vroeger deed hij dat toch wel, mevrouw? „Nou, zo lang ik'hier zit is het nog nooit gebeurd." WaL jammer nou, probeert Van Kralingen nog. andere burge meesters doen het toch ook, en Wiegel dan? „Dat moeten zij weten, deze burgemeester wil het niet." Van Kralingen probeert nog even of hij (ioekoop zelf te spre ken kan krijgen. Daar wil Ves seur niets van weten. „Hij is niet van plan hier verder op in te gaan." Vreemd, zo'n burge meester kan een goedwillende Leidenaar toch wel even te woord staan, zou je zeggen. Hij hoeft niet meteen een ont vangstcomité aan te stellen, maar netjes even antwoord ge ven kan nooit kwaad. Volgens milieuwethouder Hans de la Mar is er geen afspraak ge maakt binnen het college om de kievitseieren tot verboden goed te verklaren. „Ik geloof dat we zoiets drie jaar geleden wel een.' hebben geroepen, maar het is hier nooit aan de orde ge weest." De la Mar is blij dat Goekoop op eigen initiatief wei gerde het ei in ontvangst te ne men. „Heel netjes van hem." Maar eigenlijk heeft de gemeen FOTO lO(K ZUYDfRDUIN te boter op het hoofd. Want wie gaf er ook al weer opdracht voor het schonen van de meeuwen- nesten in Zuid-West? Die arme beesten worden wel van hun aanstaande kroost beroofd. Is zo'n kievit soms meer waard dan een meeuw7 Het wachten b op een actiegroep dio de discri minatie van meeuwen aan de kaak stelt. (RK) Roy Mopper eo Lohwi Leetmam Uit de volière van de gemeente leiden in het Plantsoen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tien tropische vogels gestolen Ik- diefstal werd gisteren ontdekt door een medewerker van de ge meente. Het hekwerk bleek doorgeknipt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. AGENDA Sowitumvc' Steven*ho< C va 2, aanvang 70 15 u Noorctwifk Opwwfng »ai rom*<j«e 'Oud Speel goed door HTlOS. Dorpshu-s De Ku>p. aanvang 20 15 uur Noordvn koftxH/1 Jules Deetde* 'DeeKJe* d*aa-r door' m De Scheift. aanvang 20 I ZATERDAG 21 MAART Noo*rtwi|h Opvo*»>ng van homed* 'Oud S goed' door MTtOS. Dorpvni'% C Kuip. Aanvang 20 IS uur Noordwipkertiout Counlny aWXM mmv een De Scheut, aanvang 21 00 um

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19