Arbeidsbureau is niet echt populair 'Deze uitspraak heeft averechtse werking' 'Leuk werk het belangrijkst' Onderzoek naar 'koude' sloopstraat Regio 'Gavi is onverantwoord' DONDERDAG 19 MAART 1992 N WESTERIAKEN Uitzendorganisaties en advertenties genieten voorkeur Wie een baan zoekt of een vacature heeft, loopt niet de deur van de arbeidsbureaus in deze regio plat. Mensen zonder werk hebben meer vertrouwen in een uitzendbu reau. Bedrijven, zeker de kleinere, plaatsen liever een ad vertentie. Dat blijkt uit een onderzoek naar de arbeids markt in de Leids/Alphense regio, Gouda en de Duin- en Bollenstreek. Opdrachtgever het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA-Rijnstreek) pre senteerde gisteren op het Alphense hoofdkantoor de conclusies. alphen aan den run/regio Werkzoekenden en werkgevers blijken niet enthousiast over de arbeidsbureaus. De bedoelin- f;en zijn goed, maar de daden aten te wensen over, zo luidt over het algemeen het oordeel. De helft van het aantal mensen zonder baan vertelde in een steekproef niet te denken, dat het arbeidsbureau hen aan het werk kan helpen. Zo'n 2500 be drijven in de regio werden on dervraagd. Vooral winkeliers stellen weinig vertrouwen in het arbeidsbureau. Slechts 27 pro cent ziet de instelling als goed middel om aan personeel te ko- Het aantal vacatures in dit dis trict blijft gelijk aan dat van vo rig iaar: 31.500 stuks. De ar beidsbureaus willen er dit jaar zo'n 10.000 van vervullen. Vol gens het RBA-Rijnstreek is dat, ondanks het slechte imago van hun instelling, niet te hoog ge grepen. De werknemers, werk gevers en de overheid zijn nu samen verantwoordelijk. „En dat is de grote winst", vindt de Leidse wethouder J. Walen kamp, bestuurslid van het RBA. „Nu moéten de drie sociale partners er wel aan meewer ken." Uit het onderzoek blijkt dat werkzoekenden in deze regio diploma's genoeg in huis heb ben, alleen niet in de juiste rich ting. Met een korte bijscholing kunnen zo'n 3000 mensen meteen aan de slag. Vooral werkzoekenden met interesse in een baan als chauffeur, in de winkel, de bouw of de industrie hebben goede kansen. Verschillen tussen de regio's zijn er ook. Leiden 'schreeuwt' bij voorbeeld om mensen in de gezondheidszorg. In Alphen is groot gebrek aan secretaressen en magazijnmedewerkers. Lisse heeft veel vacatures voor verte genwoordigers. Het RBA-Rijn streek is dan ook niet van plan alle arbeidsbureaus op dezelfde manier te laten werken. Wel wil het bestuur nauwer samenwer ken met uitzendbureaus. Ook moet het in de toekomst moge lijk zijn om vanuit Lisse of AJp- hen in de kaartenbakken van arbeidsbureaus in Den Haag, Rotterdam of Schiphol te kijken. Het RBA-Rijnstreek gaat aan de slag om de naam van arbeids bureaus te verbeteren. „We moeten ons nog waarmaken", vertelt voorzitter Th. Terhorst van de RBA. „Vanuit het verle den blijken werkgevers en werk nemers weinig vertrouwen te hebben. Daar moeten we flink aan trekken. Want we willen ons huidig marktaandeel in be roepsbemiddeling van 13 pro cent naar 20 procent brengen." 'Werkzoekenden ongemotiveerd' alphen aan den run/regio Bij het arbeidsbureau in Alphen werken de vriendelijkste men sen. Maar de bedrijven in dit rayon vinden, dat de instelling on gemotiveerde werkzoekenden op hun dak stuurt. Ze zien het bureau in Alphen niet als belangrijk wervingskanaal. Als firma's er al gebruik van maken is het voor personeel in lagere baantjes. Ook vinden de bedrijven het aanbod in Alphen niet voldoende. Het arbeidsbureau in Leiden levert ook nogal veel ongemoti veerde mensen, menen de ondernemingen uit dit rayon. Wel weet het personeel goed wat de wensen zijn van het plaatselijk bedrijfsleven. Het arbeidsbureau in Lisse doet het daarentegen uitstekend, vinden de ondernemingen uit dat district. Het is snel en actief en de werkgevers vinden het werkzoekendenbestand overzichte lijk. Het personeel is daarentegen niet zo vriendelijk en behulp zaam als in Alphen. Opnamen ziekenomroep AZL leiden Radio- en televisiedienst De Vrije Lijn, de ziekenomroep van het Academisch Ziekenhuis Leiden, houdt op zondag 22 maart een artiestenmiddag. De opnamen worden gemaakt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, Belangeloos treden die middag artiesten zoals George Julien, Duo Pleasure en Big band Oegstgeest op. De radio- en televisieopnamen worden op een later tijdstip uitgezonden. In tegenstelling tot een eerder be richt in deze krant begint de middag om 14.00 uur. De toegang kost 3 gulden per persoon. Lezing over toekomstperspectieven leiden De Stichting Academicus Arbeidsmarkt organiseert vanavond een bijeenkomst over 'Toekomstperspectieven in een notedop', de stap van universiteit naar arbeidsmarkt. De kloof tussen afstuderen en werk is vrij groot en studenten vinden het steeds moeilijker om werk te vinden. De vraag hoe die kloof ver kleind kan worden staat tijdens deze avond centraal. Sprekers vertellen over post-doctorale studies, buitenlandstages en wer ving en selectie van het bedrijfsleven. De avond is een onderdeel van een driedelige lezingscylus over wat de arbeidsmarkt te bie den heeft. Op 31 maart is het thema 'Twee banen op een kus sen' en op 16 april 'Stap in de wereld die ondernemen heet'. De lezing wordt gehouden in het Academiegebouw, Rapenburg 73, Leiden. Aanvang 20.00 uur. Eerste uitgave 'Hospi-Taal' in AZL leiden Televisiepresentator Hans van Willigenburg heeft van middag het eerste nummer van het patiëntenmagazine 'Hospi- Taal' aan een patiënt in het AZL uitgereikt. Het tijdschrift wordt gratis verspreid onder de patiënten in Nederlandse ziekenhui zen en verschijnt elf keer per jaar. De startoplage van Hospi-Taal 15.000 exemplaren. Aan het eind van het jaar moet.de oplage tot 100.000 exemplaren zijn gestegen en in alle ziekenhuizen in Nederland te krijgen zijn. De inhoud van Hospi-Taal bestaat uit Informatieve en verstrooiende artikelen. Ziekenhuizen krijgen de gelegenheid om op 'eigen pagina's' specifieke informatie aan hun patiënten over te brengen. den haag anp De vuilverbrander bij Ypenburg (Gavi) zou met de voorgeno men installatie voor de reini ging van rookgas, milieuhygië nisch onverantwoord zijn. Ves tiging van de vuilverbranding kan mogelijk extra gezond heidsrisico's voor de omwonen den in Leidschendam, Noot dorp, Voorburg en Rijswijk met zic h meebrengen. Dat wordt geconcludeerd in een rapport van de Weten schapswinkel van de TU Delft. Het onderzoek werd gedaan in opdracht van de Stichting Stop Vuilverbranding Ypenburg. De filterinstallatie zou niet goed ge noeg in staat zijn een voldoende hoeveelheid schadelijke stof deeltjes uit de lucht te halen in verband met het dichtbevolkte gebied rond de locatie. Volgens het onderzoek zal de voorge stelde rookgasreiniging niet vol doen aan de Richtlijn Verbran den 1989. In het rapport wordt gesteld dat het stof zich tot in een omtrek van tien kilometer kan verspreiden. Paula van Manen met de juridische paperassen: „Twee jaar procederen is voor niets geweest" FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leidse verliest rechtzaak over eigen bijdrage studenten valkenburg karen tangel De vestiging van Kwantum in Valkenburg blijft gehandhaafd. Kwantum Nederland wil de ko mende jaren 35 nieuwe winkels openen, terwijl 20 oude worden gesloten. Wel zal de vestiging aan de Voorschoterweg, zoals de hele keten, stoppen met ver koop van ramsj-artikelen en zich richten op woningdecora tie. De Valkenburgse winkel hoeft niet dicht, omdat dit met 4000 vierkante meter een van de grootste zaken is van het con cern, dat in 1986 door oprich ter/eigenaar Joop Steenbergen aan Macintosh werd verkocht. Bovendien zit de zaak buiten het stadscentrum, waardoor het voldoet aan het nieuwe idee van Kwantum om grote zaken bui ten de bebouwde kom te heb ben en de winkels in de stads centra te sluiten. De directie van Kwantum Ne derland liet dinsdag weten een nieuwe winkelformule te gaan hanteren en zich uitsluitend te richten op woninginrichting en woningdecoratie. De nieuwe formule, die in heeel Nederland 5 600 nieuwe banen oplevert, moet de herkenbaarheid voor de consument weer terugbren gen. Kwantum kreeg in de loop der jaren vooral bekendheid door het aanbieden van stunt partijen van allerlei andere soorten artikelen. Het interieur van de Valken burgse winkel gaat, net zoals in alle andere vestigingen die blij ven, wèl veranderen. Het assor timent wordt gewijzigd en het interieur wordt voor het oog wat luxer aangekleed. Teleurstelling overheerst bij Paula van Manen (23). De Leid se studente kreeg gisteren na ruim twee jaar procederen geen gelijk van het gerechtshof in Den Haag over de extra bijdrage voor voorzieningen op Hoge scholen. „Ik voel me machte loos. Ik kan nu niks meer doen en begrijpen doe ik het ook niet", aldus Van Manen. Van Manen spande in januari 1990 een kort geding aan tegen haar toenmalige school, de Ho geschool Rijn-Delfland in Den Haag, omdat zij was uitgesloten van gebruik van alle extra voor zieningen. Zij had geweigerd daarvoor een extra bijdrage te betalen, terwijl gesteld was dat die bijdrage vrijwillig was. Volgens Van Manen strookte dit niet met de Wet Hoger Be roeps Onderwijs, die stelt dat al le leerlingen recht hebben op alle in de school aanwezige voorzieningen om het onder wijs goed te kunnen volgen, zonder daarvoor een extra be drag te moeten betalen. Van Manen is van mening dat er geen sprake is van 'vrijwillig'. „Ze kunnen wel zeggen dat je het onderwijs ook goed kunt volgen zonder gebruik te maken van de telefoon of het kopieer apparaat, maar toch kun je daardoor in het volgen van on derwijs belemmerd worden." Van Manen illustreert dit met een voorbeeld: „Als ik een keer moest telefoneren, moest ik op m'n fiets de stad door crossen op zoek naar een telefooncel. Het gevolg was dan dat ik soms een volgend college miste, om dat ik de halve stad door moest voordat ik een telefoon had ge vonden die werkte." De Rijn-Delflandschool nam het haar niet in dank af, dat ze in hoger beroep ging. Docenten vielen haar openlijk aan. Het zou slecht zijn voor de naam van de school. In andere lessen werd ze zwart gemaakt, hoorde ze van medestudenten. Uitein delijk was de sfeer dusdanig verziekt dat ze meende te moe ten kiezen: óf de rechtzaak stopzetten, óf van school af gaan. Ze koos voor het laatste. „Ik vond dat ik bezig was in het algemeen belang van studen ten. Voor m'n gevoel kon ik het niet meer laten afweten. Lande lijk gezien was het een zwaar wegend onderwerp, het pro bleem speelde op verschillende andere scholen." Van Manep veranderde van school en ging door met de pro cedure. Zeer tegen de zin van de school. Het Rijn-Delfland had de extra bijdrage afgeschaft en aangezien Van Manen niet meer op die school zat, was er geen reden meer voor een rechtzaak. Van Manens advo caat, mr. W.E. Pors, moedigde haar aan en vroeg in hoger be roep om een algemeen gelden de uitspraak omtrent de eigen bijdrage en niet alleen om een uitspraak in het specifieke geval Van Manen. Van Manen kreeg gisteren uiteindelijk geen gelijk van het gerechtshof. „Ik had gehoopt dat alle studenten er iets aan zouden hebben, maar ik ben bang dat dit een averechtse werking zal hebben. Hogescho len hebben nu de vrije hand ge kregen om extra bijdragen te vragen. Willekeur is een kwalij ke zaak. Op zo'n manier krijg je straks allerlei elitescholen, die de prachtigste voorzieningen hebben, maar waar alleen stu denten met rijke ouders gebruik van kunnen maken." Voor Van Manen is de zaak nu afgelopen. Zij is uitgeproce deerd, maar de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) heeft de zaak min of meer overgeno men. Nu de weg via de rechter is afgesneden, wil de LSVB het via de minister spelen. Er wordt aan een nieuwe wet gewerkt en de LSVB hoopt dat daarin een bepaling kan worden opgeno men die eindelijk duidelijkheid verschaft over de extra bijdrage. Tot die tijd staat het de scholen echter vrij om extra bijdrages te vragen voor extra gen. In het noordelijk deel van Zuid-Holland moet een sloopstraat voor witgoed komen. Het SA VA (Samenwerkingsverband Afval verwijdering Zuid-Holland-West) neemt hiervoor het voortouw. In de sloopstraat worden koelkasten en diepvriezers gede monteerd en ontdaan van de schadelijke cfk's, waarna de apparaten als 'oud ijzer' kunnen worden verkocht. Deze cfk's zijn uit milieu-oogpunt zeer schadelijk, omdat ze in sterke mate de ozonlaag aantasten. Voor het aftappen van de schadelijke koelvloeistoffen is een kostbare ontgas- singsinstallatie, ongeveer 1 miljoen gulden, nodig. Een rendabele exploitatie is alleen mogelijk als er jaarlijks een minimum aan tal koelkasten worden verwerkt. De SA VA wil bij de bouw van de sloopstraat dan ook nauw samenwerken met het Gemeen schappelijk Vuilafvoer Bedrijf Midden Hol land en Rijnstreek (GVB), waartoe Alphen aan den Rijn behoort. Er worden op dit moment al in 25 van de 35 SAVA-gemeenten koelkasten apart opge haald. De meeste gemeenten verwerken de koelkasten en diepvriezers op eigen houtje. Voor het aftappen wordt gebruik gemaakt van een mobiele ontgassingsinstallatie. De gemeenten in het GVB-gebied zamelen op dit moment nog niet actief koelkasten in. Het gebruik van cfk's in produkten wordt binnen enkele jaren door de overheid ver boden. Dat betekent dat een jaar of twaalf na instellen van het verbod, er geen koel kasten en diepvriezers meer met cfk's zijn die gedemonteerd moeten worden. De sloopstraat voor witgoed moet dan om te bouwen zijn tot een sloopstraat voor zoge heten bruingoed (radio's, televisies en der gelijke). De plannen voor een sloopstraat worden nader door de SAVA uitgewerkt. De com missie afvalstoffenbeleid van de SAVA toon de zich gistermorgen ingenomen met het idee. Voorzitter H de la Mar, tevens wet houder milieu in Leiden, werd op het hart gedrukt vooral goed te laten onderzoeken wat de nieuwste verwerkingstechnieken zijn. Er zou een nieuw systeem zijn waarbij de inhoud van de deuren in een speciale oven wordt verbrand. De koelvloeistoffen zouden op deze manier het meest milieu vriendelijk 'uit de wereld worden geholpen'. Nieuw gezicht voor Kwantum Personeel van Digros Katwijk rustig onder CAO-rumoer KATWIIK ERIC JAN WETE RINGS „Natuurlijk wil iedereen tien procent erbij als je dat vraagt, maar voorzover ik het kan over zien is iedereen hier tevreden." Dat zegt directeur N. Schriek de Digros-vestigingen in de Leidse regio. Het personeel van het Katwijkse filiaal is het volmon dig met hem eens. Maar mis schien is dat wel vanzelfspre kend als directeur en personeel aan een tafel praten over het mislukken van de cao-onder handelingen voor de super markt. Acties lijken kortom erg ver weg. Deze week braken FNV en CNV het overleg met de werkgevers voorlopig af. De bonden eisen 6,5 procent meer loon per 1 april 1992, de werkgevers willen voorlopig niet verder gaan dan 2 procent per 1 oktober van dit jaar en nog eens 2 procent per 1 april 1993. Volgens de bonden lopen lonen van werknemers in de supermarkten tien procent achter bij de beloning van ver gelijkbare beroepen. „Tien procent slechter dan welke beroepen dan?", wil Schriek weten. „Iedereen verge lijkt onze cao altijd met die van de III MA en de Bijenkorf, maar niemand kijkt naar de verschil len in secundaire arbeidsvoor waarden. Bij Albert Heijn kun je aandelen sparen, bij ons krijg je korting en zo doen veel bedrij ven iets extra's bovenop de cao." Hij houdt het er op dat de onderhandelaars er nog wel uit zullen komen. „In onze branche wordt altijd stevig onderhan deld." Het afbreken van de bespre kingen lijkt de gemoederen in de Katwijkse Digrosvestiging nauwelijks te beroeren. „Je leest er over en je vraagt je af wat er aan de hand is", zegt R. van Blitterswiik van de groenten- en fruit afdeling. „In de koffiepau ze wordt daar weinig over ge sproken. Extra loon zou mooi meegenomen zijn, maar de meeste mensen wachten rustig af wat er verder gebeurt." Reden voor het vrijwel ont breken van strijdbaarheid zou het geringe aantal werknemers zijn dat hij een vakbond is aan gesloten. Overal in de super marktbranche hikken de bon den tegen een lage organisatie graad aan van gemiddeld tien procent of minder. De Katwijkse Digros met haar ruim 100 me dewerkers lijkt daarop geen uit zondering. Tevreden De directie heeft geen idee hoe veel mensen lid van een bond zijn. Wel is bekend dat van de 13 leden van de ondernemings raad er niet één bij een vakbond is aangesloten. „We vragen el kaar er ook niet naar", zeggen personeelsleden desgevraagd. „De meeste mensen zijn wel te vreden, dus waarom zou ie dan lid worden van een bond?" Niet alleen de hoogte van de lonen ook het gebrek aan per spectief om door te groeien naar andere functies zit die bon den dwars. Daarom zou het su permarktbedrijf een groot ver loop kennen, maar volgens Schriek is dat „niet groter dan in andere bedrijfstakken. Je moet alleen de seizoenwerkers niet mee tellen, zoals de bon den doen". Ook medewerkers van de Kat wijkse Digros vinden absoluut niet dat hun werk saai of een- toning zou zijn. „Ik werk hier al vijftien jaar", zegt caissière L Klaassen. „en nog steeds met veel plezier". „De meeste men sen weten niet wat er in een su permarkt omgaat", vult winkel bezorger M. Binnenkade aan. „Iedereen denkt dat je de hele dag alleen maar vakken loopt te vullen, maar je doet veel meer: je bent constant bezig de winkel te reinigen, je verleent service aan de klanten, je adviseert mensen. Dat weegt veel zwaar der dan een paar procent meer loon." „Zo is het", zegt Schriek. maar niemand k kijkt naar de secundaire ar- FOTO HIELCO KUIPERS Digros-directeur N. Schriek: bei dsv oorwaarden." .ledereen vergelijkt onze cao altijd met die van de HEMA en de Bijenkorf,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18